Indonesische oerwouden sterven Verdriet om Bijlmer-doden blijft PZC Reclamecampagne van Rabobank is slim en hypocriet Nabestaanden strijden voor erkenning Concessies aan hout- en papierindustrie zijn desastreus Amerikanen ruziën om kuise films 1 oktober 1952 dinsdag 1 oktober 2002 doorTheo Haerkens De regenwouden in Indone sië verdwijnen als sneeuw voor de zon. Elke minuut gaan vijf voetbalvelden onvervang baar oerbos tegen de vlakte. Als het zo door gaat is er over vijf tien jaar niets meer over. „Alles is kapot, hè?" De mede werker van de afdeling natuur- en bosbescherming van het mi nisterie van Bosbouw roept het spontaan als hij hoort waar het telefoontje over gaat. De cijfers liegen er dan ook niet om. Per jaar gaat anderhalf miljoen hec tare tropisch regenwoud voor de bijl, aldus de Wereldbank. Milieubeschermingsorganisa tie Walhi denkt dat het de helft meer is. „Van de regenwouden die we in de jaren zeventig had den, is nog een derde over", zegt directeur Longgena Ginting. Hij baseert zich op cijfers van het World Resource-instituut in de VS uit'97. De houtkap in Indonesië begon in 1967, kort nadat Soeharto aan de macht kwam. De olie prijzen kelderden en Indonesië zat door het economisch wanbe leid van Soekarno aan de grond. Om nieuwe inkomsten te vinden gaf ex-generaal Soeharto hout kapconcessies aan het leger. Dat schakelde Chinese zakenlui in om het werk te organiseren. Bob Hasan, het golfmaatje van de dictator dat nu in de gevangenis zit, werd groot in die industrie. De economie veerde op. Maar het was pure roofbouw. Een tweede probleem vormen de bosbranden. Twee op de drie worden aangestoken voor de aanleg van palmolie-plantages. Uit overheidscijfers blijkt dat het oppervlak aan olieplantages sinds 1990 verdrievoudigde tot 2,3 miljoen hectare in 2001. Ook kleine boeren branden bos plat. Walhi vindt dat een minder groot probleem: hoogstens twee hectare per jaar voor verbouw van voedsel voor een gezin. „Die mensen hebben geen keus: bos grond is arm, dus doen ze dat elk jaar." Tot 1984 voerde Indonesië boomstammen uit naar Japan, Titanic zonder de top less verschijning van actrice Kate Winslet, Die Hard op de softe toer, Top Gun zonder liefdesscène in silhouet en een Tweede Wereldoorlog in Saving Private Ryan met nauwe lijks traumatiserende slagvelden. Gekuiste vi deo's van topfilms scoren in bijbels Amerika. De commotie onder de Mormoonse gemeenschap in Utah over de blootscène in de film Titanic bracht videotheekhouders op het idee een aangepaste versie uit te venten. Er werden tienduizend exemplaren van verkocht. John Dixon richtte daarop het bedrijf CleanFlicks op, een lan delijke keten van winkels die Hollywood aan de man brengt exclusief 'on plezierige verrassingen': seks, geweld en 'goddelo ze' uitlatingen zoals 'damn' en zelfs een extati sche uitroep als 'Oh, my God'. Niet iedereen is gediend van de dienstverlening van CleanFlicks. Onder de tegenstanders zijn de regisseurs Robert Altman, Steven Spielberg, Mi chael Apted., Steven So- derbergh, Robert Redford eh Martin Scorsese. Zij voeren een juridische strijd met CleanFlicks. Het bedrijf wordt be schuldigd van het schen den van auteursrechten door 'grof verminkte pro ducten' onder originele ti tels te verkopen. De na men van de regisseurs worden genoemd in een document in een rechts zaak die door een filiaal van CleanFlicks in Colo rado is aangespannen. „Het is gewetenloos om iemands werk te verande ren en daarvan te profite ren", zei Steven Soder- bergh in The New York Post over het werk van CleanFlicks. „Er is toch ook niemand die het goed praat als je pagina's uit eèn boek scheurt, de naam van de schrijver er op laat staan en het dan ver koopt?" John Dixon ziet dat anders. „Als je de vi deo bezit, mag je ermee doen watje wilt." GPD Korea, de VS en Europa. Om meer te verdienen begon het een eigen triplexindustrie. Fabrie ken uit Japan en Korea verhuis den naar Indonesië. „Ten on rechte", zo kritiseert Ginting, „werd gedacht dat uit een hec tare bos jaarlijks één kubieke meter hout kon worden geoogst. Met zestig miljoen hectare kon zestig miljoen kuub worden ge kapt. De capaciteit werd opge krikt tot meer dan dat, duur zaamheid telde niet." Elk jaar werd meer gekapt om aan de vraag van de industrie te voldoen. Geld voor nieuwe aan plant verdween in het corrupte systeem van Soeharto. Het mi nisterie van Bosbouw waar schuwde dat het zo niet kon, maar niemand luisterde. Officieel mag er per jaar twaalf miljoen kuub worden gekapt, maar de industrie kan veel meer verwerken, aldus Ginting. Hij rekent voor dat ruim 50 miljoen kuub (zeventig procent) illegaal wordt gekapt en daar komt bij wat onverwerkt naar het bui tenland gaat. „Maleisië heeft een capaciteitsoverschot van 10 miljoen kuub", zegt hij veelbe tekenend. „Dit zijn officiële cij fers", lacht Ginting bitter „wat een grap!" De Wereldbank gaat ervan uit dat de oerwouden in Sumatra, waar drie papierfabrieken staan, over drié: jaar 'op' zijn. Zelfs in beschermd natuurge bied wordt massaal gekapt. Op Kalimantan duurt het nog vijf jaar langer voor het hout op is, meent de bank. Sulawesi en Pa poea hebben nog vijftien jaar. Saneren De milieubeweging wil de capa citeit van de houtindustrie te rugdringen. Onderscheid tus sen legaal- en illegaal gekapt hout is haast niet te maken. Er wordt gerommeld met vergun ningen en deels illegale partijen Veel legale concessies zijn net zo desastreus. Walhi wil daarom een lcapverbod van vijf jaar om orde op zaken te brengen. De huidige economische crisis is een goed moment om de hout en papierindustrie te saneren. Meer dan honderd bedrijven zijn vanwege hun schulden - ruim 2,5 miljard euro - in han den van overheidsinstelling Ibra die de bankensector sa neert. Sluiting van onrendabele bedrijven betekent mincler ver woesting van het oerwoud. Maar Ibra bestaat vooral uit re kenmeesters die zich niet met het milieu bezig houden. CGI, een internationale advies groep voor Indonesië, steunt Walhi's opvatting en bepleit bo vendien een strengere wets handhaving. Corrupte ambte naren, parlementariërs en het leger dat zelf diep in de illegale activiteiten zit, moeten worden aangepakt. De straffen moeten hoger en de gewone man, die in armoede leeft en van milieu echt geen benul heeft, moet worden uitgelegd waarom het kappen en omzagen van bomen moet stoppen. De adviesgroep snapt wel dat dit niet zo eenvoudig is en stelt voor stappen in de goede rich ting te belonen met het kwijt schelden van schulden. Nieuwe leningen moeten van afhanke lijk worden gesteld van mede werking, zodat bedrijven die de oerwouden ruïneren geen kapi taal meer krijgen. Ironisch blijft dat de CGI-lan- den in naam van de vooruitgang zelf enorm investeerden in de hout- en papierfabrieken die de oerwouden opvreten. GPD door Bert Bakker De aandelenbeurzen kel deren. Massa's mensen moeten toezien hoe hun fi nanciële buffers verdampen. De financiële wereld kraakt en piept. Maar één bank ziet nieuwe kansen in al deze rampspoed. Via een campag ne die inspeelt op een gevoel onder gewone mensen dat er op de beurs vooral gebakken lucht wordt verkocht, pro beert de Rabobank zijn eigen imago op te poetsen. Op billboards langs de weg lezen we: 'Het was tijd voor goudkoorts, het is tijd voor de Rabobank'. En: 'Het was tijd voor luchtballonnen, het is tijd voor de Rabobank'. De bank zegt hiermee eigenlijk: wij van de Rabo hebben al tijd al gewaarschuwd dat be leggen dagdromerij is voor rijke nietsnutten. De bank probeert munt te slaan uit zijn 'anders' zijn dan de andere banken. De Rabobank is nog altijd de enige grote Nederlandse bank die zelf niet aan de beurs genoteerd is. Het is een coöperatieve vereniging en hoeft dus geen dividen d uit te keren. Slim die reclamecampagne en goed inspelend op de om slag in de tijdgeest. Maar de makers rekenen wel erg stel lig op het falend korte ter mijngeheugen van vergrij zend Nederland. Want wat deed Rabo toen be leggen in de loop van de j aren negentig ineens heel popu lair werd, toen de Rabobank merkte dat de spaarcenten van de Nederlander steeds vaker naar beleggingsfond sen gingen ten koste van de aloude Rabo-spaarbank- boekjes? Juist, cle Rabobank nam conform de tijdgeest het beleggingsbedrijf Robeco over. En pasten de Effecten- bank Stroeve en de vermo gensbeheerder Schretlen Co niet zo goed in de Rabo bank Groep omdat de coöpe ratie dan ook boeren kon blijven bedienen die hun melkquota voor miljoenen te gelde hadden gemaakt? Investeerde de coöperatie niet honderden miljoenen, zo niet enkele miljarden in po gingen om via Rabobank In ternational een graantje mee te kunnen pikken van de ka pitalen die er in Londen en New York verdiend werden met investment banking (het assisteren van bedrijven die via de beurs geld willen aan trekken)? Zouden de Rabo-campagne- makers werkelijk denken dat niemand meer weet dat de bank snel groeiende bedrij ven onderhands financierde via dochteronderneming Gilde Investment Manage ment, om ze vervolgens naar de beurs te brengen, liefst ge assisteerd door Rabo Securi ties? Goudkoorts Natuurlijk heeft de Rabo bank er alles aan gedaan om geld te verdienen aan de goudkoorts van drie jaar ge leden. Dat die pogingen goeddeels zijn mislukt, heeft veel te maken met de identi teitscrisis waarin de bank al jaren verkeert, een probleem dat alles te maken heeft juist met het feit dat de bank een coöperatie is (en wil blijven) maar moet opereren in een omgeving waar beursgeno teerde bedrijven - klanten, maar ook concurrenten - de toon aangeven. Dat de identiteitscrisis voortduurt, bleek onlangs nog toen de bestuursvoorzit ter van de Rabobank, Hans Smits, na eindeloze ruzies over de te volgen strategie de laan werd uitgestuurd. Dat men het publiek nu wijs maakt dat de Rabobank de enige was die de afgelopen vijf jaar het hoofd koel hield, is een gotspe. GPD door Rennie Rijpma Tien jaar geleden, op zondag 4 oktober 1992, verloor Ivy Davelaar (50) uit Haarlem haar 17-jarige zoon Cörson bij de Bijlmerramp. „Het begint eind sep tember. Dichterbij 4 oktober wordt het steeds zwaarder. Op de dag zelf ben ik vaak lamgeslagen van verdriet. Daarna kost het me dagen, soms weken om weer uit de put te komen." Davelaar zag de El Al-Boeing overvlie gen, kort voor het toestel zich in de flats Groeneveen en Klein-Kruitberg boorde. Ze zat bij een vriendin in de Bijlmer op slechts enkele honderden meters van de rampplek. De man van de vriendin ver telde kort daarna dat er een vliegtuig was neergestort. De wouwen besloten om vooral maar binnen te blijven. In de loop van de avond reed Davelaar te rug naar haar woonplaats Haarlem. Op de televisie zag ze de beelden van het in ferno. Ze probeerde te bedenken of ze mensen kende die in de getroffen flats woonden. Aan haar zoon dacht ze niet. Hij woonde met zijn wiendin en hun ba by bij haar in. Ze wist dat het jonge gezin die dag in Amsterdam was en ze waren nog niet thuis, maar het kwartje viel niet. Pak melk Cörson was de volgende dag nog niet thuis. Davelaar begon zich zorgen te ma ken, maar ging toch naar haar werk. De deur van de kamer van haar zoon zette ze op een kier. Ze belde naar Cörsons baas, maar haar zoon was niet komen opda gen. Die middag nam Davelaar vrij en reed naar Amsterdam. Vrienden van haar zoon vertelden haar dat Cörson en zijn vriendin Morena de avond ervoor op de brommer een pak melk waren gaan halen bij de avondsu per. Ze waren niet teruggekomen. Hun zoontje was bij vrienden. Davelaar reed meteen door naar het cri siscentrum. Ze gaf haar zoon en zijn wiendin op als vermist, al wilden ze daar bij het crisiscentrum eigenlijk niet aan. „Ze vroegen: woont uw zoon daar? Nee, hij woont daar niet, zei ik, maar ik ken mijn zoon. Als hij nogin leven was zou hij iets van zich laten horen", zegt Davelaar. 's Avonds ging ze naar huis. De deur van de kamer van Cörson en Morena stond op dezelfde kier als ze hem 's ochtends had achtergelaten. Davelaar stapte de kamer in „Ik begon te gillen. Op dat moment wist ik: mijn zoon is dood. Ik had er nog geen bewijs voor, maar ik wist het." Op donderdag werd Morena geïdentifi ceerd. De dag daarop kwam net identifi catieteam met het staartje van Cörsons haar bij Davelaar. „Herkent u dit, vroe gen ze. Het was Cörsons staart. Het haar was niet verbrand. Ook hadden ze zijn bril, slechts een glas was kapot." Een week later vertrok Davelaar met het li chaam van haar zoon naar Curagao om hem te begraven. Jarenlang praatte ze niet over haar ver driet. „Ik zat hier in Haarlem. Ik dacht: niemand kan begrijpen wat ik voel. Ik kon en wilde er niet over praten." Naast haar werk overdag zocht Davelaar een baan voor in de avonduren. „Ik deed alles om maar niet te hoeven nadenken en 's avonds moe thuis te komen, zodat ik meteen kon gaan slapen." Haar twee dochters, nu 30 en 18 jaar, zag ze in die tijd nauwelijks. Ruim vijf jaar na de Bijlmerramp ont moette Davelaar bij toeval dominee Ruff. Hij is betrokken bij de stichting NaBij, opgericht door enkele slachtoffers. Ruff haalde Davelaar over naar een bezin ningsbijeenkomst te komen. Er waren slachtoffers van de Bijlmerramp en na bestaanden van slachtoffers van de vliegramp bij Zanderij in 1989. Praten „Een mevrouw vertelde op die avond hoe zij haar twee kinderen verloor bij de Bijl merramp. Ze had het moeilijk, maar straalde ook zo'n kracht uit. Het was voor het eerst dat ik merkte dat ik niet al leen stond." Davelaar kan nog altijd niet met droge ogen vertellen over die bijzon dere ervaring.Het verdriet is niet minder geworden, maar ze heeft er beter mee le ren omgaan. „Ik kan er nu over praten, hoewel me dat nog steeds moeite kost." Op aandringen van dominee Ruff zegde ze haar baan in de avonduren op. Ze raakte betrokken bij Het Groeiend Mo nument. Daar zal ze op 4 oktober staan, bij 'de boom die alles zag'. ANP STANK - De dikwijls on houdbare stank van de af voer van ongezuiverde afval - stoffen van vismeel fabriek Zeelandia in Breskens be hoort binnenkort tot het ver leden. De directie van de fabriek heeft het gemeente bestuur van Breskens ver zocht om voor het afvalwater een aansluitingte maken met de zuiveringsinstallatie voor rioolwater. De afgelopen zo mer is het meermalen voor gekomen dat toeristen Bres kens .vanwege de stank, vaarwel zegden. VLIEGENDE SCHOTELS - Aan het begin van deze week is in Scandinavië en Noord- Duitsland een invasie van vliegende schotels waarge nomen. De beschrijvingen van de voorwerpen variëren van gloeiende schijven en vliegende vuurballen tot si garen. Een Zweedse agent beweert dat drie vliegende schotels lichtsignalen uit wisselden. WANDLUIZEN - Het vroe ger Ambonezenkamp in Noordwelle is weer gesloten; er is ongedierte aangetroffen. De arbeiders werden gisteren naar Aagtekerke en Bigge- kerke overgebracht, omdat in de barakken wandluizen zaten. Het kamp wordt nu met gas gezuiverd. De namen van de 43 slachtoffers staan op het monument bij de rampplek. foto Juan Vrijdag/ANP door Rennie Rijpma Een vrachtvliegtuig van El Al boort zich op 4 oktober 1992 om 18:25 uur in de flats Groeneveen en Klein- Kruitberg in de Bijlmermeer. Bij de ramp komen 43 mensen om. Tien jaar na dato strijden nabestaanden, hulpverleners en andere getroffenen nog altijd voor erkenning, hun ge zondheid en geld. Advocaat L. Lalji voert procedures voor de slachtoffers. Hij heeft nog drie zaken lopen: Bij het gerechtshof in Den Haag loopt het hoger beroep te gen de Staat der Nederlanden. Lalji eist daarin namens be woners van de Bijlmer hervatting van het epidemiologisch onderzoek. Dit vergelijkend onderzoek naar de gezondheid van slachtoffers is gestaakt omdat geen controlegroep was te vinden. Bij het gerechtshof in Amsterdam dient het beroep in een procedure tegen El Al en Boeing. Volgens Lalji bepaalde de ï'echtbank in de hoofdstad in een eerder vonnis dat beide concerns zijn cliënten om onbegrijpelijke redenen te weinig of geen schadevergoeding hoeven te betalen. In beide beroe pen verwacht Lalji nog dit jaar een uitspraak. Bij de sector bestuursrecht van de rechtbank in Amsterdam lopen nog procedures van mensen wier claim bij de Stich ting Hulpfonds Bijlmerramp is afgewezen. Dit fonds werd ingesteld na een motie van oud-Pvd A-Kamerlicl Van Gijzel. Bij het fonds konden mensen terecht met (psycho)-sociale problemen die voor geen enkele regeling in aanmerking kwamen. Het fonds keerde 4,25 miljoen euro uit. Het epidemiologisch onderzoek onder de hulpverleners, waaruit een mogelijk verband tussen de klachten en de ramp kan blijken, loopt nog. De resultaten worden in het eerste kwax-taal van 2003 verwacht. Zo'n onderzoek naar de klachten van de bewoners was onuitvoerbaar. Ondanks her haalde oproepen was een controlegroep van niet-betrokke- nen bij de ramp niet op de been te krijgen. De individuele medische onderzoeken zijn dit jaar wel a fge- rond. In totaal namen er 4806 mensen aan deel. Van hen ble ken circa 1000 bewoners en hulpverleners te kampen met li chamelijke en psychische klachten. ANP Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vllssingen Tel. (0118) 484000 Fax- (0118) 470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Allo advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel (0118) 484240 Fax-(0118) 470100 Voor kleintjes: Tel (0118)484321 Fax. (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren over voer u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling oe. Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4