Kwart kinderen lijdt aan chronische pijn Tweestrijd om leiderschap PvdA PZC 4 Meer vrouwen in gevangenis Nederland is sterk in betaalde arbeid Staatssecretaris wil kamercontroles in kazernes herinvoeren Onderzoek 5400jonge Rotterdammers Registratie zal apotheek van homeopathisch arts halveren Diplomaat M. Mourik overleden Krakers bieden Kosovaren huis aan in Deventer Arrestaties moordzaak Bergum Fikse boete afbestellen kanonnen Celstraf voor fraude op Defensie Kinderboekenwonderland Oogstschade Noorden 5,4 miljoen Grote XTC-vangst in Waalwijk Schoonmaker en winkelbediende meest gevraagd dinsdag 1 oktober 2002 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een kwart van de kinderen tussen de nul en achttien jaar lijdt aan chroni sche pijn. Dat blijkt uit een stu die van onderzoekster C. Per- quin die daarop morgen hoopt te promoveren aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Perquin ondervroeg ruim 5400 Rotterdamse kinderen en hun ouders. Onder chronische pijn wordt verstaan een voortdurende of terugkerende pijn die langer dan drie maanden bestaat. Een kwart gaf aan vaak pijn te heb ben. Van de duizend lijders had eenderde in ernstige mate pijn. Meer dan helft had een dokter j bezocht, bijna veertig procent gebruikte medicijnen. Het aan- RIJSWIJK - De verplichte regi stratie van homeopathische ge neesmiddelen leidt ertoe dat ho meopathische artsen een veel kleiner arsenaal aan middelen tot him beschikking hebben. Patiënten moeten vaak lang op deze middelen wachten en soms op reguliere geneesmiddelen j overstappen. Dit stelt de Vereniging van ho- Imeopathische artsen in een zwartboek dat zij gisteren heeft aangeboden aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg. I Voor de homeopathische indu strie is de registratie een kostba- I re aangelegenheid, aldus de j vereniging. Alleen voor heel po- pulaire middelen is registratie I rendabel. „Een decimering van de homeopathische apotheek is het gevolg. "ANP CALLANTSOOG - Oud-Unes- co-ambassadeur Maarten Mou rik is gistermiddag in zijn woonplaats Callantsoog overle den. Hij is 79 jaar geworden. Mourik verwierf grote bekend heid met de juridische strijd die hij tot het laatst toe voerde te gen de vader van prinses Maxi ma, Jorge Zorreguieta. Hij meende dat Zorreguieta zich schuldig had gemaakt aan mis daden tegen de menselijkheid. Mourik diende begin 2000 een aanklacht in tegen Zorreguieta en andere leden van de vroegere Argentijnse regering-Videla wegens foltering en andere mis drijven in deperiode 1976-1983. Het Openbaar Ministerie be sloot Zorreguieta, die minister was in die periode, niet te ver volgen. In april 2001 ging Mou rik bij het gerechtshof in Am sterdam in beroep. Het hof vei*wierp het beroep. Mourik overwoog hierna de voormalige minister in het bui tenland aan te klagen. Volgens hem behoorden België en Span je tot de mogelijkheden. De crematie van Mourik is za terdag in Schagen. ANP DEVENTER - Ongeveer vijftien krakers hebben gisteren in De venter een huis gekraakt voor een uitgeprocedeerde en op straat gezette Kosovaarse fami lie. De politie nam gistermiddag een kijkje in het pand maar be sloot niet in te grijpen. Het is aan woningbouwcorpo ratie Woonunie, de eigenares van het pand, om de krakers uit het pand te krijgen. De krakers zeggen dat zij het onacceptabel vinden dat mensen die al acht jaar in Nederland wonen, op straat worden gezet en geen recht meer hebben op voorzie ningen. Dit terwijl er nog een al lerlaatste procedure loopt. De Kosovaren trekken erin zodra het pand weer bewoonbaar is. „Wij zorgen ervoor dat dit pand bewoonbaar wordt. Het ziet er nog prima uit. Met aansluiting van elektriciteit, gas en water is het hier best goed wonen", ver telt één van de woordvoerders. Ze noemen hun actie 'een sig naal voor de landelijke én 1 okale overheid'. Deventer wil geen noodvoorzieningen treffen voor asielzoekers voor wie nog een laatste procedure loopt. GPD tal kinderen met pijn steeg met de leeftijd en pijn kwam vaker voor bij meisjes dan bij jongens. ,,We vroegen naar alle soorten pijn, op alle locaties van het li chaam. De vier soorten die het meest werden genoemd, pijn in armen en benen, hoofd- en buikpijn, zijn ook de vier soor ten waarover het meeste is ge schreven in de literatuur. Oor- en keelpijn hebben we ook on derzocht, maar dat zijn toch meer kortdurende pijnen waar aan een ontsteking ten grond- slag ligt." De oorzaak van de chronische pijnen is niet eenduidig. „We richtten ons vervolgonderzoek niet op een duidelijke diagnose, zoals reuma of leukemie. Het ging ons om de pijnen waarvoor geen duidelijke afwijking in de organen is te vinden. Ze hebben bij deze kinderen uiteenlopende oorzaken: spanning, te veel be lasting, groeipijnen." Naar de dokter Opmerkelijk is dat ruim de helft van de nader onderzochte 254 kinderen met chronische pijn aangeeft dat ze met hun pijn bij de huisarts zijn geweest. Onder zoek bij de huisartsen leerde dat die kinderen niet als zodanig te boek staan. „Daar zit inderdaad een discrepantie," zegt Perquin. „Ik weet niet of dat komt door dat artsen het niet zien, de klachten niet serieus nemen, of dat ze chronische pijn niet als zodanig registreren." Kinder arts prof. dr. D. Tibboel van het Erasmus MC Sophia Kinderzie kenhuis, is verrast over de cij fers. Consultatiebureaus en al gemene praktijken van kinder artsen zouden wijzer kunnen worden van het onderzoek, vindthij. „Artsen worden er niet erg op getraind om chronische pijn vast te stellen, laat staan daarmee om te gaan. Dat ligt toch meer op het terrein van de anesthesist. Maar die ziet het kind niet regelmatig op zijn po li, tenzij het om extreme pijnen gaat. Vaak is er dan ook wel een lichamelijke oorzaak aan te wij zen. We moeten af van het idee dat een pilletje de klachten ver helpt. "GPD door Kees Bos VOORBURG - Nederlanders hebben bovengemiddeld vaak een betaalde baan, ver geleken met het Europese ge middelde. In Nederland had vorig jaar ruim 74 procent van de totale bevolking tus sen 15 en 64 jaar betaald werk. Dat is 10 procent hoger dan het Europese gemiddel de. Nederland is geen koploper in Europa, aldus gisteren het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Denemarken herbergt het hoogste aantal werkenden. Daar beloopt de arbeidsdeelname 76 procent. Hekkensluiter is Italië met 55 procent. Ook in België is de arbeidsdeelname met nog geen 60 procent vrij laag, al dus het CBS. Buiten de Europese Unie heeft een aantal landen een zeer hoge arbeidsdeelname. Zo heeft 85 procent van de beroepsbevolking in IJsland een betaalde baan. Het aantal werkende Neder landers nam de laatste zes jaar relatief sterk toe: de ar beidsdeelname steeg tussen 1995 en 2001 met 10 procent punt. Dit komt vooral omdat meer vrouwen een baan na men: inmiddels werkt twee derde tegen betaling. Boven dien blijven ouderen weer langer doorwerken. Van de Nederlanders tussen de 55 en 64 jaar had vorig jaar onge veer 40 procent een betaalde baan, wat zes jaar eerder nog circa 30 procent was. Nederland is Europees kop loper deeltijdbanen. Hetper- centage ligt op 33 procent tegenover 14 procent gemid deld in de EU. Van alleinNe- derland werkzame vrouwen heeft 58 procent een deeltijd baan. ANP BERGUM - Het Recherche Bij stand Team heeft dit weekeinde twee mannen van Aziatische afkomst aangehouden op ver denking van de moord op een Tibetaan uit het asielzoekers centrum in Bergum. Volgens het Openbaar Ministerie in Leeuwarden gaat het om bewoners van dat centrum. „Ze wa ren bekenden van het slachtoffer", meldde het OM gisteren. Het stoffelijk overschot van de 45-jarige asielzoeker is vorige week dinsdag gevonden in de haven bij het Prinses Margriet kanaal in Bergum. ANP DEN HAAG - De Koninklij ke Landmacht kan een forse claim verwachten van de Duitse wapenfabrikant Krauss-Maffei- Wegman als het de order voor 57 pantserhouwitsers opzegt. Een woordvoerder van Defensie bevestigde dat gisteren. Volgens bronnen bij de landmacht gaat het om een boete van rond de 40 procent als de hele order van circa 300 miljoen euro wordt opgezegd. Staatssecretaris Van der Knaap gaf onlangs opdracht bij alle materieelprojecten te bekijken of er gesne den kan worden in de kosten. Defensie moet de komende vier jaar 816 miljoen euro bezuinigen. De landmacht bekijkt nu of het mogelijk is eenderde van de kanonnen na aanschaf te verhuren aan Noorwegen. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 58-jarige Haagse defensieambtenaar wegens oplichting ver oordeeld tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaar delijk. In zijn vrije tijd lichtte de ambtenaar vorig jaar diverse ABN-Amrofilialen op voor in totaal anderhalf miljoen gul den (680.000 euro). Als financieel controleur bij het ministerie van Defensie werkte hij aan fraudepreventie. In zijn privé-leven deed hij mee aan een fraude-opzetje dat zijn schoonfamilie had be dacht. Een zwager werkte bij ABN-Amro en rommelde daar met pinpassen. In opdracht van zijn schoonfamilie haalde de Hagenaar met een handlanger in september 2001 het geld op met de vals verkregen passen. ANP DRACHTEN - De schade die akkerbouwers in Friesland, Groningen, Drenthe en Flevoland geleden hebben door hoos buien in'augustus bedraagt 5,4 miljoen euro. Dat meldde gis teren de boerenorganisatie NLTO. De schade in Friesland is het grootst: 2,4 miljoen euro, wat neerkomt op 280 hectare. De totale omvang van de schade wordt vandaag aan het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Visserij gepresenteerd. Dan moet ook duidelijk worden of de getroffen boeren scha devergoeding krijgen. ANP WAALWIJK - Depolitie heeft in Waalwijk een grote hoeveel heid XTC-pillen in beslag genomen met een geschatte straat waarde van tussen de 1,3 en 2,9 miljoen euro. De pillen lagen in de auto van een 57-jarige Engelsman. De politie hield hem zondagmiddag aan evenals een 46-jarige man en een 22-jari- ge vrouw uit Waal wij k. Bij huiszoekingen in een bedrijf en twee woningen in Waal wijk en een woning in Amsterdam nam de politie een kleine hoeveelheid harddrugs en een aanzienlijke hoeveelheid soft drugs in beslag. Bij het bedrijf in Waalwijk heeft zij ook een in aanbouw zijnde hennepkwekerij aangetroffen. ANP ROTTERDAM - Een medewerkster legt de laatste hand aan een ruimte vol kinderboeken in de Kunsthal in Rotterdam. Morgen wordt daar de grootste kinderboekentenoon- stellingmet de titel Wonderland, van Pietje Bell tot Harry Potter geopend. foto Jasper Juinen/ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - De strijd om het politiek leiderschap van de Par tij van de Arbeid gaat tussen twee ex-bewindslieden uit Paars II. Het zijn de kamerleden Wouter Bos (39), voormalig staatssecretaris van Financiën, en Klaas de Vries (59), tot voor kort minister van Binnenlandse Zaken. Adri Duivesteijn (52), vice- voorzitter van de PvdA-kamer- fractie, zei gistermiddag dat hij definitief niet meedoet. „De verkiezing komt veel te vroeg", vindt Duivesteijn. „We moeten eerst de tij d nemen om ons te be zinnen op een gezamenlijke, inhoudelijke koers. Het. leider schap is van ondergeschikt be lang. Interim-fractievoorzit ter Jeltje van Nieuwenhoveri (59) gaf vorige week om dezelf de reden aan dat ze verstek laat gaat. Tweespalt Duivesteijn vreest dat de ko mende verkiezing tweespalt te weegbrengt. „De partij verkeert nog in grote ontreddering. We hebben geen pasklaar antwoord op de grote thema's zoals migra tie en veiligheid." Een strijd om het politiek leiderschap zou om die reden gemakkelijk in een richtingenstrijd kunnen ont aarden, meent hij. „Dat is contraproductief." Zonder de deelname van de nogal links ge oriënteerde Duivesteijn is die kans, volgens eigen zeggen, 'minder groot'. Bos en De Vries verschillen politiek-inhoude- lijk niet zo veel van elkaar. Zij behoren tot de meer gematigde vleugel binnen de partij. De opvolger van Ad Melkert, die 15 mei na de beschamende stembusnederlaag onmiddel lijk zijn biezen pakte, wordt voor het eerst in de geschiedenis van de sociaal-democratische beweging aangewezen door de ongeveer 60.000 PvdA-leden. Die kunnen hun voorkeur me dio december via telefoon en e- mail bekendmaken. Aanstaan de zaterdag presenteren De Vries en Bos zich in de Nieuwe Kerk in Den Haag aan de ach terban van de PvdA. Tot die tijd willen ze hun plannen voor de toekomst niet prijsgeven. GPD door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Schoonmaker en winkelbediende zijn de be roepen waarvoor de meeste va catures zijn. In elke honderd va catures zijn er acht voor een baan als schoonmaker en zes voor winkelpersoneel. Overi gens heeft Zeeland de afgelopen vier jaar een opvallend sterke groei in het aantal vacatures doorgemaakt. De provincie deed het verhoudingsgewijs 'beter' dan de Randstad. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) giste ren gemeld na onderzoek van de vacatures in 2001. Het CBS vroeg werkgevers voor welke beroepen zij het lastigst mensen konden vinden. Het hoogste aandeel moeilijk vervulbare va catures kwam in 2001 voor in de bouw en de landbouw, respec tievelijk 73 en 68 procent. Ook in de zorg en het onderwijs blijkt het steeds moeilijker om nieuwe werknemers te vinden. In het algemeen neemt het aan tal lastig vervulbare vacatures overigens wel af. Dit komt voor al door de afnemende economi sche groei. Het CBS heeft verder een opval lend verschil in gebiedsdelen ontdekt. De stadse i-egio's Am sterdam, Rijnmond en Utrecht hadden tussen 1997 en 2001 de hoogste aantallen vacatures van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds meer vrouwen komen achter de tra lies. Vorig jaar zaten er gemid deld 790 vrouwen in de gevan genis, bijna een kwart meer dan in 2000. Het totale aantal gede tineerden steeg vorig jaar met vijf procent tot een gemiddelde van 12.400. Dat is 600 meer dan in 2000. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging van het aantal vrou welijke gedetineerden is vol gens het CBS het grootst in de leeftijdsklassen 20 tot 25 jaar en 35 tot 40 jaar, respectievelijk ruim zestig procent en ruim vij f- tig procent. In de periode 1995- 2001 steeg het aantal gedeti neerde vrouwen met tachtig procent. Verreweg de meeste delicten door vrouwen hebben te maken met drugs: ruim één op de drie vrouwen zit daarvoor vast. Ver der maken veel vrouwen zich schuldig aan diefstal of bero ving (20 procent) en geweld (17 procent). Vrouwen worden niet spectacu lair crimineler, maar maken een inhaalslag, zegt hoogleraar cri minologie Jan Fieselier, die is verbonden aan de Rijksuniver siteit Groningen. „Vrouwen moesten langer wachten op een plek in de bajes dan mannen. Er was gewoon een te beperkte ca paciteit aan vrouwencellen. Sinds 2000 zien we dat justitie bezig is met een inhaalslag. Bij de mannen is de grootste stij - ging waar te nemen in de leef tijdsklasse 45 tot 50 jaar, met een stijging van ruim zestien procent. Het aantal gedetineer de mannen is in de afgelopen vijf jaar vrij stabiel gebleven. Bijna drie op de tien gedetineer den zit vast voor een gewelds misdrijf, ruim een kwart voor een vermogensdelict en twee van elke tien wegens drugsde licten. Uit de cijfers blijkt daf vrouwen voor hetzelfde type de lict gemiddeld wat kortere straffen krijgen opgelegd dar mannen. GPD Werknemers in de horeca demonstreren in de Utrechtse Jaarbeurs voor een nieuwe CAO. De bonden willen 4 procent loonsverhoging voor alle werknemers. De werkgevers bieden minder loonsverhoging en voor een kleinere groep werknemers. fotoANP/RobertVos van Nederland. Regio Amster dam was vorig jaar met ruim 11 procent van alle vacatures kop loper. Rijnmond kende in 2001 een aanzienlijke groei en kwam met ruim 10 procent op een tweede plaats. Zeeland en veel noordelijke en oostelijke regio's (Zuidwest- Friesland, Kop van Noord-Hol land en Flevoland) hebben een opvallend sterke groei in het aantal vacatures doorgemaakt. In Zeeland is een duidelijk on derscheid zichtbaar. Het aantal vacatures in Midden- en Noord- Zeeland steeg gemiddeld met meer dan 22 procent. In Zeeuws-Vlaanderen lag die jaarlijkse groei onder de twaalf procent. door Hans Leber DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie wil dat 'de sergeant van de dag' te rugkeert in de kazernes. In een enkel geval moet deze onderof ficier van dienst ook controles in de kazernekamers van mili tairen kunnen houden. Van der Knaap wil op deze manier nieu we incidenten met drugs en sek suele intimidatie voorkomen. De militaire vakbond VBM/ NOV is tegen de plannen. Vol gens voorzitter Debie zijn ka mercontroles uit de tijd. „Dat gebeurde vroeger tijdens de dienstplicht wel. Daar zijn we van af en we willen ze ook niet terug. Militairen zijn nu alle maal beroeps, zij betalen voor hun huisvesting en hebben recht op privacy. Als iemand ergens onraad ruikt, moet de mare chaussee worden gealarmeerd. Dat is de enige instantie die kan optreden." Volgens een woordvoerder van de staatssecretaris is het niet d bedoeling dat de dienstdoend onderofficier 's avonds zomaa kamers binnenloopt. „Er moe wel een reden voor zoiets zijr bijvoorbeeld dat de walmen va de hasj onder de deur door kc men. Het gaat de staatssecreta ris er om de sociale structuur o kazernes, waar 's avonds e 's nachts duizenden jonge mil: tairen wonen, beter in de gate te kunnen houden." Volgens diens woordvoerder Van der Knaap niet van pla zijn idee door te zetten zond< overleg met de militaire boi den. „De staatssecretaris wil a leen de ontsporingen met druj en seks die we de laatste jan hebben gezien, beter voork men. Daar speelt voorlichtii ook een rol in." Debie voorzi systematische drugscontrol op kazernes, schepen en vlie bases. „Die zaken met seks drugs zijn incidenten. Enkeli gen zijn er bij betrokken. Da moet je niet de privacy van a. militairen aan opofferen." GF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3