Sociale dienst zoekt de mens PZC Dubbele Poort wordt opgeknapt Echtpaar vecht al vier jaar tegen overlast luidruchtige dakluiken CDA Sluis zet in op leefbaarheid kernen 12 Heikant is jonge gemeenschap waar ons nog ons kent Oostburg doet proef met nieuwe benadering uitkeringsgerechtigden www.pzc.nl/regiolink familie berichten dinsdag 1 oktober 2002 doorEdy de Witte HEIKANT - In Heikant kennen de inwoners over het algemeen het principe 'ons kent ons' nog. Het verenigingsleven is hier voor wel de belangrijkste spil. De ruim dertig aanwezigen op de laatste bewonersavond in de gemeente Hulst waren het hier gisteravond in het gemeen schapscentrum 't Heike roerend over eens. Onder leiding van vertegenwoordigers van Scoop gingen ze in groepjes in discus sie over de toekomst van hun kern. Kritiek was vooral te ho ren over de verkeersveiligheid en woningbouw. Het project Leefbaar Heikant dat als proef is opgezet om de leefbaarheid te bevorderen kreeg lof toege zwaaid. Enkele jongeren maakten zich met een presentatie sterk voor een skatebaan in het dorp, want voor de jeugd van elf tot en met zestien jaar zijn er geen voorzie ningen. Verkeersveiligheid is nog steeds een speerpunt. De dorpsraad wijst de gemeente al jaren op de zeer onveilige situatie in de Juli- anastraat. „Het is een echte ra cebaan", merkte een bewoner uit deze straat op. „Aanpassin gen om de snelheid uit de Juli- anastraat te halen werden tijdens de laatste gemeente raadsvergadering zomaar van tafel geveegd. Het stinkt naar rioolpolitiek." In Heikant wonen relatief wei nig ouderen. Enkele midden groepen en de jeugd zijn juist iets meer aanwezig dan in de rest van de gemeente Hulst. Toch is Heikant binnen de ge meente de kern met de minste bevolkingsgroei. Om de jonge mensen niet weg te jagen uit het dorp pleitten de aanwezigen voor meer woningbouw. Hierbij denken ze vooral aan een nieu we woonwijk. De huidige lint bebouwing levert weinig op. Over het project Leefbaar Hei kant, dat diensten levert en de ontmoetingsfunctie van het ge meenschapshuis verbreedt, zijn de mensen te spreken. Het com puterleercentrum in 't Heike wordt door jong en oud druk be zocht. doorJan Jansen OOSTBURG - De klad zat er toch al een beetje in, maar in de gemeente Oostburg heeft de leuze van oud-premier Wim Kok nu wel alle glans verloren. Zijn 'werk, werk, werk' maakt er plaats voor 'mens, mens, mens', althans als ze het op de afdeling sociale zaken over ar moedebestrijding hebben. Samen met Vlissingen en Rei- merswaal stelde Oostburg zich beschikbaar om als proeftuin te dienen voor een nieuwe aanpak. Die verklaart werk niet langer heilig voor mensen in de bij stand en wil bovendien een ein de maken aan allerhande bu reaucratische belemmeringen. Het verhaal van de cliënt, met al zijn sores en mogelijkheden, staat voortaan centraal. „De mens is zijn dossier geworden", heet het in een onderzoek dat het bureau Rijnconsult vorig jaar instelde in opdracht van het Zeeuwse platform armoedebe strijding Splinter. Het was een uitvloeisel van een in het najaar van 2000 aangenomen motie van Provinciale Staten: Doe iets aan de armoede in Zeeland. Aangezien de provincie daar niet over gaat, werden contac ten gelegd met Splinter en met degemeenten die op ditvlak wel een taak hebben. Het resulteer de in een Fotoboek van Rijncon sult: de weergave van diepgaan de gesprekken met 31 Zeeuwse bijstandsgerechtigden, en in de aanbeveling om het in een proefproject eens helemaal an ders te doen. Spiraal Drie gemeenten hapten, waar onder Oostburg. En waar Socia le Zaken graag meewerkte, be nadrukken afdelingshoofd Roel de Boer en bijstandsconsulent WilmaPotze. Uit het klantenbe stand viste Oostburg tien men sen. Twee 'casemanagers', on der wie Wilma Potze, volgen hen een jaar lang op de voet, horen hun verhaal aan, hun klachten en zorgen, denken mee over mo gelijkheden om aan de neer waartse spiraal in hun bestaan te ontsnappen. In geen van de 'veertien geboden' die Rijncon sult en Splinter voor het proef project opstelden, ontbreekt 'de mens'. Wilma Potze en haar col lega zijn minder gebonden aan regels dan normaal. „Het kader is en blijft de bijstandswet, maar daar zit ruimte in voor een individuele benadering." Verder heeft het project nu eens lak aan alle in kille cijfers ver vatte normen die politiek en be stuur de hulpverleners zo graag opleggen. „Nuishetzo dat je als afdeling wordt afgerekend op het halen van doelstellingen, vooral op uitstroom. Heb je wel genoeg mensen aan werk gehol pen? Daarom was onze bemid deling vooral gericht op ver plichtingen: hier is een cursus voor je, of misschien is die baan wel wat. Of het veel uithaalde was de vraag, als je ze maar kon uitschrijven, want dat vroeg men van ons", legt Roel de Boer uit. Draaideur De ervaring heeft geleerd dat het maatschappelijk functione ren van cliënten minstens zo be langrijk is als het aanbieden van werk. „Werk is mooi hoor, maar het levert ook draaideur-klan ten op, met vier baantjes in een jaar. Dat schiet niet op." Wilma Potze wijst erop dat veel mensen steeds terugkomen aan de balie met steeds dezelfde problematiek die door werk niet overgaat: drank, schulden, ou ders die er alleen voor staan. „Soms is het beter dat je die in de bijstand houdt, dan heb je er tenminste zicht op en kun je iets doen." Zoals nu in de proeftuin zal gebeuren. „De samenleving is verant woordelijk voor armoede en de bestrijding ervan", heet het ook in het stuk van Rijnconsult. Een politiek statement, erkent De Boer. Er zijn immers ook politie ke partijen die de verantwoor delijkheid bij de slachtoffers leggen. „Goed, het kan zijn dat iemand het zelf verprutst, maar verdient die dan geen nieuwe kans? Bovendien is het zelden alleen maar iemands eigen schuld dat hij in de problemen zit. Op verjaarspartijtjes wordt makkelijk gepraat over de bij stand, maar wij zien dat de wer kelijkheid anders is." Wat niet wil zeggen dat ook in de pas geopende proeftuin de cliënten van Sociale Zaken geen verplichtingen hebben. „We sluiten een contract waar beide partijen zich aan moeten hou den", zegt Wilma Potze. „En dat is ook logisch. De samenleving levert het geld om de bijstand te betalen en mag daar ook iets voor terug verlangen. We heb ben de plicht om er samen uit te komen. Maar deze mensen heb ben wel een extra steuntje no dig." Over een jaar volgt de evaluatie van het proefproject. Afdelingshoofd Roel de Boer en bijstandsconsulent Wilma Potze van de sociale dienst in Oostburg: „Het is zelden alleen maar iemands ei gen schuld dat hij in de problemen zit." foto Charles Strijd door Eugène Verstraeten AXEL - Je hebt een leven lang gewerkt, de halve wereld over gezworven, van alles meege maakt. Uiteindelijk ben je in Axel neergestreken om er te ge nieten van een rustige oude dag. En dan blijkt je leven dagelijks vergald te worden door het ka baal van elektrische motoren die de dakluiken van het flatge bouw openen en sluiten. Dat is Ad en Ann de Moor over komen, die in 1997 in het senio ren-appartementencomplex de Weistede in Axel kwamen wo nen. Nog geen jaar later werd het luikensysteem geïnstalleerd en sindsdien worden ze voort durend opgeschrikt door een ir ritant en indringend geluid van de elektrische motoren. „We worden er stapelgek van", zeg gen Ad en Ann de Moor. Ze heb ben alles en iedereen al aange schreven en dat heeft inmiddels een zes centimeter dik dossier opgeleverd. Maar na vier jaar strijd is er aan het indringende motorgezoem nog steeds geen einde gekomen. Gisteren wer den er voor de tweede keer ge luidsmetingen gedaan om de mate van overlast vast te stel len. De luiken in de koepels van de Weistede hebben een tweeledig doel. Ze zorgen voor de nodige ventilatie en in geval van brand voor een snelle afvoer van rook. De ergernis voor het echtpaar De Moor begint iedere ochtend stipt om 9.30 uur, als de luiken automatisch in werking worden gesteld. Precies 23 lawaaierige seconden hebben de zogenaam de staafmotoren ervoor nodig om de luiken in de gewenste po sitie te krijgen. Als de tempera tuur in de gangen van de Weiste de tot een graadje of 22 stijgt gaan de luiken open om de warmte af te voeren. Gaat het buiten regenen, dan sluiten de luiken zich ijlings. Afhankelijk van het weer en de binnentem- peratuur herhaalt het ritueel, dat deels wordt aangestuurd door een 'intelligent' weersta tion op het dak, zich een aantal keren per dag. Het echtpaar De Moor vindt dat ze door de Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) met een Muitje in het riet worden gestuurd. Ze hebben al contact opgenomen met de politie, de GGD, het Riag, de gemeente, het ministe rie van Vrom en zelfs het Bureau Rechtshulp is ingeschakeld. Een door het echtpaar gehou den handtekeningenactie lever de bij 3 2 van de 61 woningen een of meerdere krabbels op. Maar toen de RZVW alle bewoners een brief stuurde met de vraag eventuele Machten kenbaar te maken kwam er volgens mana ger technische zaken H. van de Vijver geen enkele reactie. Norm De woningbouwvereniging wil de aan alle twijfels een eind ma ken en vroeg een jaar geleden de gemeente Axel al om geluids metingen te verrichten. De ge meente zag echter geen aanlei ding om op dat verzoek in te gaan. Vervolgens gaf de RZVW in mei van dit jaar dan maar zelf opdracht om metingen te doen. Opmerkelijk was dat het ge luidsniveau in het appartement van de familie De Moor duide lijk onder de norm zat, maar dat in een andere woning wel een te hoog niveau werd gemeten. Maar de bewoners van dat ap partement klaagden juist niet over geluidsoverlast." De Axelse wethouder J. van Schaik, die ook door het echt paar te hulp is geroepen, denkt dat er snel iets gedaan moet worden om de woonsfeer in de Weistede niet verder te vertroe belen. „De RZVW zou in mijn ogen een bijeenkomst met alle bewoners moeten organiseren om iedereen de kans te geven zijn zegje te doen, zodat de lucht geMaard kan worden. Want dat er iets aan de hand is, is wel dui delijk." Bij de RZVW is men echter nog al huiverig om alle bewoners op te trommelen, uit vrees dat er dan echt een ruzie-achtige sfeer ontstaat. Wat we wel willen doen, is een enquête houden", zegt Van de Vijver. „Dan kan ie dereen zijn of haar mening ge ven en met die gegevens kunnen wij dan weer aan de slag.I door Jean-Lou de Gucht HULST - Binnen enkele we ken beginnen de werkzaamhe den aan de Dubbele Poort in Hulst. De poort is al ontgra ven. maar de restauratie start op het moment dat het verkeer Hulst weer via de Stationsweg kan verlaten. Tijdens de werkzaamheden aan de Dubbele Poort wordt namelijk een van de poorten afgesloten. Aangezien nu alle verkeer via de Dubbele Poort de binnenstad van Hulst moet verlaten zou dat een totale ontwrichting van het verkeer tot gevolg hebben. Eerst wordt de oostelijke poort, de kant van de Stadsmolen, aange pakt. „Dit is het oudste deel van de poort. Dit zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. Daarna volgt de westelijke kant. Hier staan twee maan den voor gepland. Er is be hoorlijk wat werk te doen aan de Dubbele Poort", zegt wet houder P. Weemaes. „Zeg maar gerust dat het het groot ste karwei is van alle poorten." Na de Keldermanspoort, de Graauwse poort en de Gentse poort is de Dubbele Poort de vierde poort die in Hulst wordt opgeknapt. De Hulstenaren mopperden al jaren dat het ge meentebestuur niets onder nam aan de aftakeling van de stadspoorten. De afgelopen jaren is een in- De restauratie van de Dubbele Poort wordt voorbereid. haalslag gemaakt, mede dank zij de subsidie van meer dan een miljoen euro die de ge meente Hulst heeft gekregen in het kader van de zogenaam de kanjerregeling. De restau ratie van de Dubbele Poort is het sluitstuk van de restaura tie van de vestingwerken. „We willen alleen nog een paar sluisjes bij het Groot Eiland restaureren", zegt Weemaes. „En de beschoeiing van de vest moet nog in orde gebracht worden." Nu de monumenten weer piekfijn in orde zijn, wil Hulst de cultuurhistorische poten- "V foto Camile Schelstraete ties van de stad door middel van het Toeristisch Ontwikke- lings Plan gaan versterken. Onderdeel van de werkzaam heden aan de Dubbele Poort is het verlagen van het wegdek. Er kunnen dan via deze poort ook hogere vrachtwagens de binnenstad bereiken. door René van Stee OOSTBURG - Het CDA in Sluis zet in zijn verkiezingsprogram ma hoog in op het behoud van de leefbaarheid in de kleine ker nen. Onder het motto 'Een ver antwoordelijke gemeente, ster ke gemeenschappen' zegt de partij er alles aan te doen om daar waar mogelijk voorzienin gen te behouden of te verster ken. De christen-democraten kiezen voor complete dorpen met winkels, een school, een dorpshuis, dependances van het postkantoor en de bank, een verzorgingshuis, openbaar ver voer en werkgelegenheid bin nen handbereik. Het directe contact met de bur gers moet worden geïntensi veerd. LijsttrekkerR. Leentfaar en de nummer twee van de lijst, L. Kamphuis, zien hierin een cruciale rol weggelegd voor de dorpsraden, die ook beter moe- ten worden beloond voor hun inspanningen. „We moeten minder vergaderen en meer de boer op. Dat betekent: meer di rect betrokken, meer luisteren en meer de dialoog aangaan. Burgers moeten eerder worden betrokken bij gemeentelijke be sluitvorming en plannenmake rij waardoor hun inbreng in het beleid veel belangrijker wordt", aldus Leentfaar. Het CDA is van mening dat de vergrijzende streek zich moet blijven vernieuwen om de eco nomische positie, de werkgele genheid en de duurzame toe komst van het gebied veilig te stellen. Toerisme zal nog meer dan voorheen de belangrijkste trekker worden. De vernieu wing mag volgens Kamphuis overigens niet plaatsvinden te gen elke prijs. „Er staan veel grote projecten (waaronder Sluis aan Zee en Cadzand) op stapel waarover de politiek straks keuzes moet maken. De verwachting is dat niet alles kan worden gerealiseerd. „Het is dan niet de bedoeling de kosten van dergelijke verlanglijstjes af te wentelen op onze burgers", verklaart Kamphuis. Zorg Het wegvallen van het veer Breskens-Vlissingen noemt het CDA een bron van zorg die de bereikbaarheid van de streek in het geding brengt. Om die reden mag het tarief van het nieuwe Zonder U geen Unicef. Zonder U kunnen we geen verloskundigen opleiden voor de baby's van Bangladesh. Word lid. Bel 070-3339300 (kantooruren). www.unicef.nl 'Ik heb geen zin om elke keer te vertellen dat er iets mis is met m'n nieren' Sirun dc Nicrsrwh' ing. Gito 8it.OOO n- fietsveer in principe niet hoger uitkomen dan een euro per over tocht. Verder streeft de partij naar een ritprijs door de Wester- scheldetunnel die vergelijkbaar is met de prijs die Zeeuws-Vla mingen nu voor een overtocht met de veerboot betalen. Daar naast hopen de christen-demo craten op een zo spoedig moge lijke aanpassing van de N61 en de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Landelijk dominante (CDA- )thema's als herstel van normen en waarden, zorg, onderwijs en veiligheid komen terug in het verkiezingsprogramma van het CDA in West-Zeeuws-Vlaande ren. Ten aanzien van criminali teit en onveiligheid moeten vol gens Leentfaar met name de voedingsbodems worden weg genomen. „Dat kan onder meer door de preventieve werking van meer blauw op straat, een stringent handhavingsbeleid en niks gedogen", aldus Leentfaar. Lecoli heeft dringend een nieuwe dunne darm nodig Dunne darm-transplantaties zijn bij kinderen (nog) niet mogelijk. De Maag Lever Darm Stichting financiert (levensreddend) medisch onderzoek. MAAG m D LEVER DARM Lm STORT UW GIFT OP GIRO 2737 21-09-1947 29-09-2002 Niets is luider dan de stilte Verslagen geven wij u kennis van het overlijden van mijn dierbare man, onze bijzondere vader VINCENT EEGDEMAN Cent Maarten Met tegenzin heeft hij het roer uit handen gegeven. Ineke Eegdeman-Kramer Ellen- Martien Frank Marc t Irene Maarten M. H. Boassonlaan 21, 4333 MH Middelburg. Op donderdag 3 oktober 2002 om 15.00 uur nemen we afscheid van Vincent tijdens een plechtigheid in het crematorium, Weste lijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Bedroefd hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze Site-Manager VINCENT EEGDEMAN Sinds 1972 was Vincent werkzaam bij het toenmalige Hoechst. Vanaf februari 2000 was hij als Site-manager en Productie-ma nager zeer betrokken bij onze onderneming. Wij zullen hem als rechtvaardige en strijdlustige Site-manager, die de belangen van de fabriek in Vlissingen te allen tijde verdedigde, enorm missen. Wij wensen Ineke, Elle-Martien, Irene en Maarten heel veel sterkte toe met dit grote verlies. Vlissingen, 29 september 2002 Directie, Management Team en medewerkers KoSa Netherlands B.V. Geschokt hebben wij kennis genomen van het toch nog plotselin ge overlijden van onze Site-manager en bestuurder VINCENT EEGDEMAN De manier waarop hij zich tot op het laatste toe heeft ingezet voor het goed functioneren van KoSa Netherlands B.V. zal ons lang bijblijven. Wij wensen allen die hem dierbaar zijn veel sterkte. Ondernemingsraad KoSa Netherlands B.V. Vlissingen, 29 september 2002. Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van VINCENT EEGDEMAN echtgenoot van onze docent en collega Ineke Eegdeman-Kramer Wij wensen Ineke, haar kinderen, familie en vrien den heel veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. Directie en medewerkers Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond Ouderraad Scheldemond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38