Ambulance moet snel over brug Delscher dagen Oude muziektent keert terug PZC Tweede zoektocht naar bommen Borssele Golven van schepen verrassen mensen op Vlissingse strand Kloetingse bakkerij mag niet uitbreiden Wens voor vrije doorgang Botsing tegen lichtmast Buschauffeur mist tas School wint chemisch uitstapje 35 bekeuringen voor bromfietsers Auto botst tegen heistelling Tweemaal aangehouden Hospice houdt infobij eenkomst agenda CL LU X O co LU dinsdag 1 oktober 2002 NOORDGOUWE - Een 29-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is zondagochtend met zijn auto op deDonke- reweg in Noordgouwe tegen een lichtmast gereden. De auto mobilist i-eed in beschonken toestand in een flauwe bocht naar rechts rechtdoor en botste in de linkerberm tegen een lichtmast. Hij kwam met zijn bedrijfsauto op zijn kop op het wegdek tot stilstand. De man bleef ongedeerd, zijn voertuig is totaal vernield. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ambulance moet weer een vrije doorgang krijgen op de Zeelandbrug. Ui terlijk voor het nieuwe zomer seizoen dient deze regeling door de provincie te worden hersteld. De gemeente Schouwen-Duive- land zal daartoe nog dit najaar een nieuw voorstel indienen, al dus wethouder A. van der Wou den (volksgezondheid). Van dei: Wouden wil terug naai de situatie die tijdelijk gold tij dens de renovatie van de Zee landbrug. In die periode werd het verkeer aan weerszijden stilgezet, om de ambulance de gelegenheid te bieden in volle vaart de barrière over de Oos- terschelde te nemen. De rege ling werd opgeheven kort nadat de werkzaamheden achter de rug waren. Volgens de provincie woog de veiligheid van de overi ge weggebruikers niet op tegen de tijdswinst (anderhalve mi nuut) in geval van spoedeisende hulp. Wachtende automobilis ten zouden, onwetend van de snel naderende ziekenwagen, uit nieuwsgierigheid kunnen uitstappen en daarmee hun le ven in gevaar brengen, rede neert de provincie. Veiligheid De gemeente Schouwen-Duive land vindt die argumentatie niet doorslaggevend, aldus Van der Wouden. ,,In zekere mate heeft de provincie natuurlijk gelijk. Ik denk dat ze bang is voor claims, mocht het een keer mis gaan. Voordat er sprake was van een windwaarschuwing bij de Zeelandbrug is er eens een caravan gekanteld. Toen is de provincie aansprakelijk ge steld, omdat ze als verantwoor delijk wegbeheerder had nage laten te waarschuwen voor een dergelijk gevaar. Maar dat punt, de veiligheid, is volgens ons vol doende ingedekt op het moment dat er knipperlichten worden aangezet bij een bord met de tekst 'ambulance in aantocht'. Eerder overleg tussen gemeente en provincie leidde tot de af spraak dat alle kaarten zouden worden gezet op realisatie van een afslag in de snelweg ter hoogte van het Oosterschelde- ziekenhuis. Daarmee zou name lijk ook de bereikbaarheid voor de spoedeisende hulp van en naar Schouwen-Duiveland ver beteren en aanmerkelijk meer tijdwinst worden geboekt dan met een vrije doorgang op de Zeelandbrug, redeneerde de provincie. Van der Wouden: „Maar zoals het er nu naar uit ziet, laat die afslag nog een hele poos op zich wachten door het gekrakeel tussen verschillende overheidsdiensten. Dus zit er voor ons nog maar één ding op: wij willen die tijdelijke maatre gel terug. In ieder geval voor de zomervakantie en zo lang het duurt om de extra afslag in de A58 te openen." De provincie verricht momen teel onderzoek naar de situatie van de spoedeisende medische hulpverlening in Zeeland. De uitkomst wordt rond de jaar wisseling verwacht. De wet houder gaat er vanuit dat de Zeelandbrug als een mogelijk knelpunt naar voren zal komen. Van der Wouden heeft volgende maand overleg met het bestuur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde. Om het front verder te verbreden gaat er te vens een brief uit naar de Oos- terscheldeziekenhuizen, met het verzoek het initiatief tot vrije doorgang te ondersteunen. Gisteravond is een begin gemaakt met de opbouw van de muziektent. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Na 46 jaar afwezigheid krijgt Noordgouwe weer een muziektent. Het kleine overdekte podium - een replica van de muziektent die tot 1956 in het dorp stond - is door vrij willigers gebouwd. Zij offerden er tweeënhalf jaar lang hun vrije tijd voor op. Het in elkaar zetten duurt nog tot eind no vember. De muziektent die tot 1956 de Ring in Noordgouwe sierde was door de plaatselijke muziekver eniging Con Amore overgeno men van Crescendo uit Dreischor. Het bouwwerk werd in 1919 aan de Ring geplaatst, in een tijd waarin het gebruikelijk was dat lokale muziekvereni gingen met enige regelmaat openluchtconcerten gaven. We gens verregaande verpaupering werd de muziektent in 1956 ge sloopt. Het idee voor herbouw van het overdekte muziekpodium is af komstig van de dorpsraad Noordgouwe en werd gelan ceerd in 1997. De 'werkgroep herbouw muziektent' onder nam een speurtocht naar foto's en bouwtekeningen van de mu ziektent. Vervolgens kwamen er nieuwe bouwtekeningen en werd eenbegroting gemaakt. De kosten van het materiaal wer den geraamd op 27.230 euro (60.000 gulden). Dat bedrag is opgebracht door de gemeente Schouwen-Duiveland, de Stichting Renesse, het Anjer fonds en een aantal kleinere sponsors. De leden van de werkgroep maakten het zichzelf niet ge makkelijk bij de herbouw. De nieuwe muziektent moest een historisch verantwoorde kopie worden en derhalve was het ge bruik van kunststof of alumini um taboe. Het materiaal moest hout zijn en alle verbindingen ambachtelijke pen- en gatver bindingen. Dat betekende veel zaag,- schaaf- en freeswerk. „Voor het overgrote deel met de hand", zegt A. de Vlieger, één van de drijvende krachten achter de herbouw van de muziektent. „En het past allemaal precies, dat weet ik zeker, Een verhaal apart is het koepel dak. Een fraai, maar tevens erg ingewikkeld werkstuk. Het ze ven meter brede dak wordt in de loods van Mol Agricom aan de Kloosterweg bij Schuddebeurs afgebouwd en voorzien van een laag zinken dakbedekking. Het 2.5 ton zware dak wordt, als het helemaal klaar is, overge bracht naar de Ring in Noord gouwe en met behulp van een kraan op het frame gezet. De Vlieger verwacht dat dat over een week of vier kan gebeuren. Wanneer de muziektent offici eel wordt ingewijd, is nog niet bekend. ZIERIKZEE - Een onbekende jongen heeft zondag uit een lijndienstbus de tas van de buschauffeur weggenomen. De bus stond geparkeerd aan de halte van de Grachtweg in Zie- rikzee. De buschauffeur had het voertuig afgesloten en hield een koffiepauze. Vervolgens zag hij de jongen de bus openen en er op de fiets met zijn tas vandoor gaan. In de tas zaten di verse papieren. VLISSINGEN - Leerlingen van basisschool Graaf Jan van Nassau in West-Souburg gaan donderdag naar het ehemie- spektakel in Amsterdam. De leerlingen hebben het uitstapje met een wedstrijd gewonnen. Ze zijn uitgenodigd in het scien ce-center NeMo, waar ze proefjes mogen doen. De dag staat in het teken van Het jaar van het molecuul, een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging om het 100- jarig bestaan van de vereniging op te luisteren. VLISSINGEN - Bij een bromfietscontrole in de buurt van de Duitslandweg in het Vlissingse Sloegebied zijn gisterochtend 35 bestuurders op de bon geslingerd. Drie brommers zijn uit het verkeer gehaald. Er werd gecontroleerd op technische ge breken. Ook werd gekeken of de bestuurder in het bezit was van verzekeringspapieren en het bromfietscertificaat. De controle vond plaats tussen kwart voor zeven en half elf 's ochtends en werd uitgevoerd door het haventeam van de politie en de marechaussee. Het haventeam kondigt aan dat dergelijke controles in de toekomst vaker worden uitge voerd. MIDDELBURG - Een 75-jarige vrouw uit Middelburg is gis terochtend op de Europalaan in Middelburg met haar auto te gen een heistelling gereden. De vrouw passeerde enkele fiet sers en ging daarvoor wat naarlinks. Door de laagstaande zon zag ze de heistelling niet. De auto raakte aan de linkervoor- kant zwaar beschadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit de gemeente Veere is in de nacht van zaterdag op zondag tweemaal aangehouden. Rond kwart voor twee had de man op het Plein 1940 in Mid delburg tegen een verkeersbord getrapt en erop staan sprin gen. Hiervoor kreeg hij twee boetes, een voor baldadigheid en een voor openbare dronkenschap. Even later poogde de man een taxi te nemen op het Plein 1940. De chauffeur weigerde echter de man vanwege zijn gedrag. Hierop trapte de man een deuk in de taxi. De politie rekende de man andermaal in en maakte proces-verbaal op. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Hospice Schouwen- Duiveland houdt dinsdagavond 8 oktober om kwart voor acht een informatiebijeenkomst over de plannen om een huis voor stervensbegeleiding te realise- De gespreksavond is een initia tief van de gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede en wordt gehouden in het kerkgebouw aan de Platboslaan. Spreekster is Laura van de Voorde, initia tiefnemer en secretaris van de Stichting Hospice Schouwen- Duiveland. Er wordt ingegaan op de vraag wat een huis voor stervensbegeleiding inhoudt en hoe de praktijk van alledag er uit ziet. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden. STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Kantoor Jan van Renesse- weg 25, 09.00 uur: Openbare vergade ring Stichting Renesse. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wandelaars op het badstrand in Vlissingen hebben geen idee van de geva ren waaraan ze bloot staan. Zondag werden wandelaars compleet verrast door een plotselinge vloedgolf. Voorbij varende schepen veroorzaken regelmatig een enorme water verplaatsing op de Vlissingse stranden. „Zondag spoelde er zelfs een kind uit een wandelwagen", vertelt ooggetuige C. van Soe- len. „Moeders met kinderen stonden tot hun middel in het water." Schepen die dicht langs het strand varen, zorgen regelmatig voor hoge golven, zegt Van Soelen. „Ik zit vaak op de boulevard en ik heb het nu drie keer gezien. „Het komt helaas vaker voor", zegt ook strandwacht A. Dijk stra. „In het zomerseizoen, van half mei tot half september, hebben wij rechtstreeks con tact met het SCC, het Schelde Coördinatie Centrum. Op het moment dat er grote schepen passeren, geven ze ons een seintje." De strandwachten hebben dan nog genoeg tijd om mensen te waarschuwen en om kleine kinderen uit voorzorg uit het water te halenIn de pe riode dat er geen strandwach ten zijn, zoals afgelopen week einde, kunnen mensen niet worden gewaarschuwd. Wan delaars zien de borden die ze op het gevaar moeten wijzen vaak over het hoofd. Het gevaarlijkste is nog niet eens de golf zelf, zegt Dijkstra. Voordat de golf het strand op rolt, trekt het water eerst weg. „Dat gaat vrij onopgemerkt, maar soms zakt het water wel een meter of tien. Mensen gaan achter het water aan. Als de golf komt, staan ze tot hun middel of hun schouder in het water." Hoewel het meestal goed afloopt, is de paniek vaak groot. „Mensen denken echt dat ze verdrinken. Dat water heeft enorm veel kracht." Vo rig jaar raakte er wel iemand gewond. „Een vrouw heeft toen allebei haar benen gebro ken in een poging om een kind uit het water te halen. Op de Westerschelde gelden geen regels voor de snelheid van schepen. Volgens Dijkstra varen de schepen echter regel matig zo hard dat op het strand overlast ontstaat. „Het SCC heeft in het voorjaar de Neder landse en de Belgische loodsen in een brief verzocht de snel heid aan te passen. Vijfenne gentig procent doet dat ook, maar er zijn loodsen die het verzoek negeren. Die willen voor het donker thuis zijn, denk ik." Dijkstra heeft het SCC opnieuw gevraagd om het probleem onder de aandacht van de loodsen te brengen. Snelheid Volgens R. Haarsma, hoofd verkeersdienstleider van het SCC is het niet altijdte voorko men dat schepen met behoor lijke snelheid langs het bad strand varen. „Dat hangt af van de wendbaarheid van het schip. Sommige schepen zijn bij een bepaalde snelheid niet meer te sturen." En niet elk snel schip veroorzaakt een vloedgolf.,Het hangt af van de vorm die het schip onder water heeft, van de stand van het tij en de snelheid." Het is dan ook moeilijk te voorspellen welke schepen grote golven veroor zaken. De voorbijvarende schepen zorgen alleen op de Vlissingse stranden voor problemen, om dat het badstrand en het strandje bij Ritthem in een kom liggen. Maar ook havens hebben er last van. „Alsjehard met een schip langs de haven in Hansweert vaart, trek je in één keer de haven leeg", zegt Haarsma. Doordat het water eerst wegtrekt en even latei- met grote kracht weer terug spoelt, kunnen schepen van hun trossen worden geslagen. door Mieke van der Jagt BORSSELE - De firma Saricon uit Heer- jansdam, gespecialiseerd in de opsporing van explosieven, is gisteren begonnen met het afgraven van een stuk grond van zestig bij zestig meter aan de zuidkant van de Monsterweg in Borssele. De af graving vormt de voorbereiding voor een onderzoek naar de aanwezigheid van twee niet-ontplofte vliegtuigbommen. Toen aannemersbedrijf Sagro een paar weken geleden begon met de aanleg van een fietspad langs de Monsterweg, en daarvoor de sloten ging verleggen, meld de zich een Borsselaar met het verhaal dat in 1944 op een stuk grond langs de Monsterweg, bommen waren gevallen. De man had er minstens vier zien vallen en er waren er twee ontploft, getuige de kraters die er werden geslagen. Twee blindgangers moesten dus nog ergens in de grond zitten en de melder herinnerde zich twee eigenaardige gaten in het ge bied tussen de twee woningen die aan de zuidkant van de Monsterweg staan. Het werk aan het fietspad werd meteen stilgelegd en de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) voerde een onder zoek uit. Daarbij werden de bommen niet gevonden. De EOD adviseerde de ge meente Borsele echter een gespeciali- seerd bedrijf in te schakelen, voor nader onderzoek. Met Saricon doet de EOD in heel Nederland zaken. Het bedrijf heeft snel een plan gemaakt om het gebied te onderzoeken. Op een kwart hectare zal Saricon centimeter voor centimeter gaan speuren met appa ratuur die objecten tot tien meter diep kan melden. Daarvoor moet wel een stuk grond van zestig bij zestig meter worden ontdaan van een laag klei van dertig tot veertig centimeter diep. Als dat is afge graven komt er een laag' zand van tien centimeter dik op de grond. Op die laag kunnen de onderzoekers met him appa raten volgens een nauwkeurig raster werken. Het zandbed is naar verwachting van daag of morgen gereed. Daarna zal het onderzoek zo'n tien dagen in beslag gaan nemen. Mocht er niets worden aange troffen dan wordt het onderzoeksterrein uitgebreid tot een hele hectare, die op de zelfde manier wordt bekeken. Intussen ligt het werk aan het fietspad stil. Dat had half oktober klaar moeten zijn. De hele operatie is een grote tegen valler voor de gemeente Borsele. Niet al leen de aanleg van het fietspad en andere verkeersmaatregelen rond Borssele door Inqrid Huibers KLOETINGE - Bakker Boer in Kloetinge moet voorlopig stop pen met de bouw van de geplan de uitbreiding van de bakkerij en supermarkt in Kloetinge. Omwonenden die de bouwver gunning bij de rechtbank in Middelburg aanvochten, kre gen afgelopen vrijdag gelijk van bestuursrechter T. Damsteegt. Zijn motivatie daarvoor is nog niet bekendgemaakt. Eigenaar S. Boer van de gelijk namige bakkerij is er nog kapot van. „Een uur na de uitspraak kwam eenbetonauto voorrijden om de vloeren te storten, die konden we naar huis sturen. Al het beton moest worden wegge gooid." Voor het protest van om wonenden Oreel en Buitendijk heeft hij zo langzamerhand geen goed woord meer over. „Dit is te erg voor woorden." W. Buitendijk wijst op zijn beurt de gemeente Goes als hoofd schuldige aan. „De gemeente moet een uitspraak doen, maar die weet niet wat ze wil. De be slissing wordt steeds uitgesteld. Daar wordt de bakker natuur lijk ook horendol van." De gemeente moet een beslis sing nemen op het bezwaar van Oreel en Buitendijk. Die beslis sing is met oog op de procedure bij de rechtbank onlangs met vier weken verdaagd tot vrijdag 11 oktober. De schorsing van de bouwvergunning is de zoveelste episode in de geschiedenis van de uitbreiding van de Kloeting se bakkerij en supermarkt. Het verhaal speelt al vanaf eind 2000. Toen nam de gemeente raad een voorbereidingsbesluit waarmee vooruitlopend op de noodzakelijke bestemmings planwijziging een versnelde planologische procedure ge voerd kon worden. Tegen die be slissing zijn Oreel en Buitendijk eveneens in beroep gegaan, maar daarin kregen ze van de bestuursrechter in Middelburg geen gelijk. Daarop stapten de omwonenden naar de Raad van State. De zaak is daar nog niet behandeld. Supermarkt Bakker Boer wil het bedrijf met ongeveer tweehonderd vierkan te meter uitbreiden. Die ruimte is volgens Boer nodig om de be drijfsvoering beter te kunnen structureren. Het merendeel van de Goese raadsleden wil wel aan die uitbreiding meewerken, omdat zij de winkel graag voor Kloetinge willen behouden. Verhuizing van de broodfabriek naar een bedrijfsterrein zou on vermijdelijk leiden tot het ver dwijnen van de supermarkt uit het dorp. Omwonenden die vre zen voor toenemende stank- en geluidshinder en overlast van bevoorradingswagens, beroe pen zich op een uitspraak van de gemeente uit 1989. Toen zou zijn toegezegd dat de bakkerij niet verder mocht uitbreiden. Ter voorbereiding op de zoektocht naar vliegtuigbommen werd een stuk grond aan de zuidkant van de Monsterweg in Borssele af gegraven. f°to Willem Mieras wordt vertraagd, maar het kost de ge meente ook nog eens m i nstens 420 0 0 eu ro. Voor blindgangers is niet ergens een potje en het principe van de vervuiler die betaalt, gaat ook niet op. De bommen werden gedropt door een aangeschoten Tommy: een Engelse bommenwerper die hard bezig was met de bevrijding van het vasteland. Het vliegtuig is neergestort in de Westerschelde of in de Noordzee. Advertentie Met gepaste trots presenteren wij onze nieuwe collectie Herfst/Winter 2002 van o.a: Escada. Christ, Cerruti. Armani jeans en een unieke collectie Mantels. Wij nodigen u uit tijdens onze Open Delscher Dagen van I t/m 5 oktober Bij besteding vanaf 200 euro ligt er een heerlijke Delschertaart op u te wachten (van onze huispatisserie)! Grote Markt 11-13, 4461 AH Goes, telefoon 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31