Muggenlarven blijven zitten in voetbalveld Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,8%! Belangstelling voor christelijk boek stijgt Twee dagen voor Schouwse ouderen op dezelfde datum Oosterlands Fanfare heeft ruimtegebrek Zierikzeese school vraagt certificaat aan Tweede inentingsronde start begin november Duikers bestolen zeeuwse almanak Pienter waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 1 oktober 2002 opent in Zeeland ioor Ali Pankow flERIKZEE - Openbare basis- Binnen de Veste in wordt de eerste Dal- onschool in Zeeland. Verant woordelijkheid, zelfstandig- ïeid en samenwerking zijn de lelangrijkste pijlers van deze inderwijsmethode, die begin !orige eeuw werd ontworpen. locatiemanager J. van sluit de manier van esgeven uitstekend aan op de ïuidige onderwijskundige en naatschappelijke ontwikkelin gen. „We hebben dit traject vier aar geleden al ingezet. Nu zijn zover dat we een toetsing ïebben aangevraagd en binnen tijd officieel gecerti- hopen te worden als Daltonschool", zegt Van Koeve ringe. „Als ondei"wij steam lie den we vast in het traditionele, dassikale systeem waarin nau welijks ruimte is voor individu- begeleiding. Daarnaast de hele maatschappij meer gericht op maat werk. Ook van de ouders ervaar je die wens bij het onderwijs voor hun kinderen." Hij voegt eraan toe dat de naam verwijst naar de stad Dalton in Massa chusetts (VS), waar deze metho de voor het eerst werd toegepast door Helen Parkhurst. „Het heeft dus niks met de Daltons van Lucky Luke te maken", lacht VarrKoeveringe. De begrippen verantwoorde lijkheid, zelfstandigheid en sa menwerking worden in praktijk gebracht met een zogeheten taakbrief en taakborden. Ze houden in dat alle groepen per week een overzicht met op drachten voor de verschillende vakken krijgen. De leerlingen mogen die taken naar eigen in zicht verdeeld over de dagen uitvoeren. Zo zal de één met de rekenopdracht beginnen, de volgende met taal en twee ande re leerlingen starten met een sa men te maken werkstukje. Als aan het einde van de week de ge hele taakbrief maar is afge werkt. Daar zijn de leerlingen dus zelf voor verantwoordelijk en ze moeten zelfstandig beslis singen nemen. De leerkracht joor Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De tweede fase de vaccinatiecampagne te meningokokken start op november. Alle Zeeuwse kin van zes tot en met veertien jaar en de kinderen die tijdens de eerste fase hun oproep heb ben gemist, komen aan bod. Alle kinderen krijgen twee we voor de prik een persoonlij uitnodiging van de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst (GGD) in de brievenbus. De tweede fase van de inentin gen is door landelijke oorzaken wat later gepland dan oor spronkelijk de bedoeling was. Zo was er onvoldoende vaccin. De GGD Zeeland heeft een call- center ingericht om vragen over de campagne te beantwoorden. Ook staat er informatie op de website www.ggdzeeland.nl. Er is ook een landelijke (gratis) in formatielijn: 0800-3008051. krijgt zo ook meer ruimte voor het individueel begeleiden.De taakborden in de klas corres ponderen met de taakbrieven. De dagen staan met kleuren aangegeven. De bedoeling is dat er een heldere structuur wordt aangegeven met de maandag in het blauw, de dinsdag in het geel enzovoort. Tijdsduur De tijdsduur voor het zelfstan dig werken verschilt per groep. De oudste scholieren besteden er het meeste tijd aan met ge middeld één uur per dag. Daar naast wordt er gewoon klassi kaal les gegeven. Volgens Van Koeveringe lenen veel lessen zich daar ook voor, zoals ge schiedenis, zingen, gymnastiek en drama. Bovendien wordt er in relatie met de taakbrieven ook vaak klassikaal uitleg gege ven. Binnen de opdrachten be staat ruimte voor differentiatie tussen snelle en wat minder snelle leerlingen. Er wordt een basisniveau nagestreefd, maar kinderen met meer capaciteiten kunnen die ook ontplooien. Het systeem van keuzes maken wordt al vanaf de kleutergroep toegepast. Wie op maandag voor de poppenhoek kiest, moet op dinsdag weer wat anders kie zen en zo de hele week door. Het onderwij steam heeft nu veel ervaring opgedaan met het Daltonsysteem. Het gemeente bestuur biedt het openbaar on derwijs de ruimte voor een der gelijke invulling. Volgens Van Koeveringe is er geen extra bud get voor aparte schoolmiddelen nodig. Het is een kwestie van een andere lesmethode. Ook de ouders stemmen in met deze omschakeling. Om hen zo con creet mogelijk te informeren, maakte het onderwij steam een videofilm met talrijke praktijk voorbeelden. door Margritta van den ZIERIKZEE - De Christelijke Bibliotheek in het Multifunc tioneel Centrum in Zierikzee draait volgens beheerster en initiatiefneemster M. Sijrier bo ven verwachting. Een jaar gele den opende de bibliotheek de deuren en sindsdien stijgt het bezoekersaantal gestaag. Ook het aanbod is aanzienlijk uitge breid met ruim duizend titels. Sijrier denkt dat de voorziening duidelijk in een behoefte voor ziet, omdat het aanbod aan christelijke romans in de open bare bibliotheken gering is. Vanwege de grote belangstel ling kan men naast de zaterdag ochtend, nu ook op donderdag avond in de bibliotheek terecht. De bibliotheek heeft zich met SCHARENDIJKE - Uit twee geparkeerde auto's op een par keerplaats aan de Rampweg in Scharendijke zijn zaterdag avond diverse goederen wegge nomen. De eigenaren waren in het Grevelingenmeer aan het duiken. Uit de auto's werden on der meer een rugzaktwee por temonnees met een paar hon derd euro, diverse bankpassen, twee gsm's en twee rijbewijzen weggenomen. opzet niet gebonden aan een kerkgemeenschap. Sijrier: „We willen de drempel zo laag moge lijk leggen. Daarom hoef je ook geen lid te zijn om boeken te le nen. Wij rekenen een paar euro cent per boek." De openstelling op donderdagavond van zeven tot acht is volgens Sijrier een schot in de roos. „De uren op za terdagochtend zij n voor veel ge zinnen rommelig. Vandaar dat de donderdagavond een goed alternatief vormt. Van tevoren was het moeilijk in te schatten of er veel respons zou zijn. Nu blijkt dat mensen uit alle hoe ken en gaten van het eiland ko men om christelijke boeken te lenen. Vooral kinderen verslin den veel boeken." Boekenmaand Van 21 september tot en met 14 oktober komen de jonge lezer tjes helemaal aan hun trekken tijdens de Christelijke Kinder boekenmaand, die samenvalt met het reguliere boekenfeest. Thema is 'Kom aan Boord'. „Wij besteden hier geen speciale aan dacht, maar vullen ons assorti ment wel regelmatig aan met nieuwe kinderboeken." De Christelijke Kinderboeken maand is een initiatief van de Werkgroep Christelijke Kinder boeken. De WCK heeft tot doel het schrijven, uitgeven, verko pen en lezen van christelijke kinderboeken te stimuleren. De larven die de graszoden van voetbalcomplex Den Hogen Blok losvreten, zijn nog niet uitgeroeid. Advertentie c„' V", -WA \\'t Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,9%, vraag naar de voorwaarden. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De senioren van Schouwen-Duiveland kunnen zaterdag 12 oktober kiezen waar zij hun vertier gaan zoe ken. In Nieuwerkerk organi seert het Comité Seniorendag Schouwen-Duiveland zijn jaar lijks seniorendag. Tegelijkertijd wordt de traditionele bejaar dendag in Renesse van het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) Samen Sterk uit Zierik zee gehouden. Beide organisatoren vinden het jammer dat de twee bijeenkom sten op dezelfde dag zijn ge pland. Volgens C. Mandemaker van het Comité Seniorendag Schouwen-Duiveland stemmen de twee organisaties de data normaal gesproken op elkaar af. N. Schot van het CJV beaamt dat altijd geprobeerd wordt te voorkomen dat beide activitei ten op dezelfde dag plaats vin den. Dit jaar heeft het CJV ech ter op het allerlaatste moment de dag moeten verschuiven. „Het was niet zo gepland, maar de plaats waar we het houden was dubbel geboekt. We hebben moeten uitwijken naar de twaalfde", aldus Schot. Traditie De Bejaardendag is al dertig jaar een terugkerende traditie, die sinds 21 jaar de activiteiten van de Seniorendag naast zich moet dulden. Door omstandig heden is het in de afgelopen jaren volgens de beide woord voersters wel eens vaker ge beurd dat de dagen samenvie len. Hoewel het vervelend is, heeft de ervaring echter geleerd dat geen van de dagen hierdoor minder bezoekers trekt. Het Comité en het CJV richten zich ieder op een andere groep. De Seniorendag is opgezet met de gedachte de leden van alle bejaardensozen op Schouwen- Duiveland één keer per jaar bij elkaar te brengen. Jaarlijks wordt hiervoor een andere kern foto Dirk-Jan Gjeltema Rabobank door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland beslist morgen of er een tweede poging moet worden ondernomen om de plaag van langpootmuglar- ven op voetbalcomplex Den Ho gen Blok in Zierikzee onder be dwang te krijgen. Het hoof dveld is er erger aan toe dan verwacht en kan - zoals het er nu naar uit ziet - ook komend weekeinde nog niet worden gebruikt. De trainings- en bijvelden wer den zaterdag weer vrijgegeven voor het afwerken van het wed- strijdprogramma van de voet balverenigingen Zierikzee en Mevo. Aanvankelijk zou zondag ook het hoofdveld weer mogen worden gebruikt, maar de mat werd door de KNVB-consul van Zierikzee afgekeurd. Op diverse plekken lagen de zoden los op de grond, zodat het spelen van een wedstrijd niet verantwoord werd geacht. Medewerkers van de gemeente lijke afdeling cultuurtechniek namen gisteren poolshoogte en constateerden dat nog lang niet alle larven (emelten) van de langpootmug bezweken zijn door het gif dat een week eerder op het gras werd gespoten. Mor gen, aldus beleidsmedewerker R Berrevoets, volgt naar alle waarschijnlijkheid een tweede poging om het ongedierte te be strijden. „Normaal gesproken staat er voor een optimale wer king van dit middel zes tot tien dagen. We zijn nu een week ver der, dus op zich is het zo vreemd op het eiland gekozen; dit jaar is Nieuwerkerk aan de beurt. De Bejaardendag wordt ieder jaar gehouden op het CJV-terrein in Renesse. Ontstaan als evene ment om de donateurs te laten zien wat er van het jongeren kamp geworden was, is deze dag een traditie geworden voor de senioren in (de omgeving van) Zierikzee. Zij worden 's och tends met de bus opgehaald en aan het eind van de dag weer thuis afgezet. Omdat de opzet van de twee da gen verschillend is, zien beide organisatoren het niet zitten ge zamenlijk één activiteitendag voor ouderen te organiseren. „Wij vullen de dag heel anders in", stelt Schot. Na de busreis naar Renesse wacht de gasten koffie met een bolus, tussen de middag een uitgebreide brood maaltijd met - volgens traditie - gezuurde mosselen en een dag van praten, zingen en een 'leuk spel'. De Seniorendag staat 's ochtends in het teken van de sjoel wedstrijden, waar na 's middags onder meer een demonstratie stijldansen van dansschool Kramer en een op treden van de band Shamrock op het programma staan. Nu nog gaan schuiven is voor zowel het Comité als het CJV niet meer mogelijk. Mandemaker: „Ik vind het jammer en wist het ab soluut niet. Maar er is nu niets meer aan te doen. Seniorendag: half tien 's och tends tot vijf uur 's middags in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Bejaardendagvertrek om half tien 's ochtends in Zierikzee naar CJV-kamp in Renesse. Advertentie Wij richten kantoren in HOEKIW Noord/andstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 Tax (0113 57 38 73 niet dat er plekken zijn waar de emelten nog zitten. Het lijkt er op dat het probleem iets hard nekkiger is dan we hadden inge schat." Gebruik van een agres siever gif is niet toegestaan. Een nieuwe bestrijdingsronde betekent automatisch ook dat het hoofdveld opnieuw mini maal een week wordt gesloten. Op de overige velden is een her haling van de behandeling niet noodzakelijk, aldus Berrevoets. Hij is optimistisch over het her stel van de hoofdgrasveld. „Ver geleken bij vorige week maan dag ziet het er al stukken beter uit. Het is een stuk groener, al ligt de mat op de ergste plekken nog los." Hij gaat er vanuit dat het gras binnen twee weken weer op een acceptabel niveau door Piet Kleemans OOSTERLAND - Oosterlands Fanfare kampt met een nijpend ruimteprobleem. De muziek vereniging zit - sinds zij geen ge bruik meer kan maken van een lokaal van openbare basis school De Oosterburght - te springen om een ruimte waar de instrumenten kunnen worden opgeslagen en de muzikanten elke vrijdag kunnen repeteren. Dorpshuis De Oosterhof was ja renlang de thuisbasis van Oos- terlandsFanfare. Om bruiloften en partijen op vrijdagavond (de repetitieavond) in het dorpshuis niet in de weg te zitten, werd in 1986 besloten te verhuizen naar een leegstaand lokaal van De Oosterburght. Dat ging goed totdat de schoolleiding in mei dit jaar liet weten dat ze de door de muzikanten gebruikte ruim te weer nodig had als leslokaal. Oosterlands Fanfare was dak loos. Het handenarbeidlokaal mag gebruikt worden voor de repeti ties, maar daar is geen ruimte voor opslag van de instrumen ten. Daar is een plaatsje voor ge vonden in de gymzaal vlakbij de school. Hetgeen betekent dat voor elke repetitie alles van de gymzaal naar het handenar beidlokaal gebracht moet wor den en na afloop weer terug ge sjouwd. Voor een keertje is dat, stelt voorzitter H. Verkaart van Oosterlands Fanfare, niet zo erg. „Maar dit is niet lang vol te houden. Dit gaat ons gewoon le den kosten." Oosterlands Fanfare dacht nog even het probleem op te kunnen lossen met het plan de patio van de Oosterburght te overkappen. De aldus ontstane ruimte zou kunnen dienen als opslag én re petitielokaal. Aanvankelijk leek de school daar geen proble men mee te hebben, maar de praktijk bleek weerbarstiger. De medezeggenschapsraad van de Oosterburght haalde enkele weken geleden een streep door het plan. D ie wil dat de patio be schikbaar blijft als speelruimte. Een forse tegenvaller voor Oos terlands Fanfare die haar hoop op de overkapte patio had ge vestigd. Geschikte opslag- en repetitieruimten liggen, weet Fanfare-voorzitter Verkaart, niet voor het oprapen. „Dan moet j e echt aan bijbouwen den ken. Een stukje aan het dorps huis of aan de gymzaal. Maar dan heb je toch minstens veertig vierkante meter nodig en dat kost gewoon een hoop geld. Oosterlands Fanfare heeft haar hoop gevestigd op de gemeente Schouwen-Duiveland. Cul tuurwethouder A. van der Wou den gaf eerder aan dat hij vindt dat snel een oplossing gevonden moet worden voor de problemen van Oosterlands Fanfare en on derwijswethouder J. van Felius is ook met de problematiek be zig. Beide wethouders waren gisteren echter niet bereikbaar. Advertentie 'CHUMM W-crtlir-cis Zes maanden lang staat ons o restaurant in het teken van de culinaire werelddelen Oktober: Scandinavië Dorren, tnAr-crtflLMrWMr. Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 Een pienter kind, die vierja rige Marianne uit Goes. Daar zal de samenleving nog mee te stellen krijgen. Voorlopig is de naaste omgeving aan de beurt. Zoals dezer dagen gebeurde, toen het meisje aandachtig de trouwfoto van haar ouders bekeek. Daar had ze meteen een prangende vraag bij: „Wie paste er toen op mij?" Even was moeder in verle genheid. Toen jokte ze: „Wij allebei schat." En dat vond, Marianne goed. De schat. In een nis op de gang kunnen leerlingen van Binnen de Veste zelfstandig werken. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29