Daltonschool opent in Zeeland PZC (FT Middelburgse biedt Sri Lankaanse jeugd een helpende hand b 12 Zierikzeese school vraagt certificaat aan Nieuwe ronde inentingen begint in november Bijeenkomst met informatie over hospice agenda zeehondencrèchepieterburen www.pzc.nl/regiolink familie berichten door Ali Pankow ZIERIKZEE - Openbare basis- school Binnen de Veste in Zierikzee wordt de eerste Dal tonschool in Zeeland. Verant woordelijkheid, zelfstandig heid en samenwerking zijn de belangrijkste pijlers van deze onderwijsmethode, die in het begin van de vorige eeuw werd ontworpen. Volgens locatiemanager J. van Koeveringe sluit de manier van lesgeven uitstekend aan op de huidige onderwijskundige en maatschappelijke ontwikkelin gen. „We hebben dit traject vier jaar geleden al ingezet. Nu zijn we zover dat we een toetsing hebben aangevraagd en binnen afzienbare tijd officieel gecerti ficeerd hopen te worden als Daltonschool", zegt Van Koeve ringe. „Als onderwij steam lie pen we vast in het traditionele, klassikale systeem waarin nau welijks ruimte is voor individu ele begeleiding. Daarnaast raakt de hele maatschappij steeds meer gericht op maat werk. Ook van de ouders ervaar je die wens bij het onderwijs voor hun kinderen." Hij voegt eraan toe dat de naam verwijst naar de stad Dalton in Massa chusetts (VS), waar deze metho de voor het eerst werd toegepast door Helen Parkhurst. „Het heeft dus niks met de Daltons van Lucky Luke te maken", lacht Van Koeveringe. De begrippen verantwoorde lijkheid, zelfstandigheid en sa menwerking worden in praktijk gebracht met een zogeheten taakbrief en taakborden. Ze houden in dat alle groepen per week een overzicht met op drachten voor de verschillende vakken krijgen. De leerlingen mogen die taken naar eigen in zicht verdeeld over de dagen uitvoeren. Zo zal de één met de rekenopdracht beginnen, de volgende met taal en twee ande re leerlingen starten met een sa men te maken werkstukje. Als aan het einde van de week de ge hele taakbrief maar is afge werkt. Daar zijn de leerlingen dus zelf voor verantwoordelijk en ze moeten zelfstandig be- TERNEUZEN - De tweede fase van de vaccinatiecampagne te gen meningokokken begint op 6 november. Alle Zeeuwse kinderen van zes tot en met veertien jaar en de kinderen die tijdens de eerste fase hun oproep hebben gemist, komen aanbod. Alle kinderen krijgen twee we ken voor de prik een persoonlij ke uitnodiging van de GGD in de brievenbus. De tweede fase van de inentingen is door lande lijke oorzaken wat later ge pland dan oorspronkelijk de bedoeling was. Zo was er onvol doende vaccin. Dat heeft ook gevolgen voor het reguliere inentingsprogramma. Kinderen krijgen op negenjari ge leeftijd gewoonlijk een op roep van de provinciale entad ministratie voor een vaccinatie tegen de bof, mazelen en rode hond (BMR). Door de tijd die tussen deze spuit en de prik te gen meningokokken C moet zit ten, zijn de BMR-vaccinaties uitgesteld tot december. De kin deren die hiervoor in aanmer king komen, krijgen de oproep vanzelf in de brievenbus. dinsdag 1 oktober 2002 slissingen nemen. De leer kracht krijgt zo ook meer ruimte voor het individueel begeleiden. De taakborden in de klas corres ponderen met de taakbrieven. De dagen staan met kleuren aangegeven. De bedoeling daarvan is dat er een heldere structuur wordt aangegeven met de maandag in het blauw, de dinsdag in het geel enzo voort. Tijdsduur De tijdsduur voor het zelfstan dig werken verschilt per groep. De oudste scholieren besteden er het meeste tijd aan met ge middeld één uur per dag. Daar naast wordt er gewoon klassi kaal les gegeven. Volgens Van Koeveringe lenen veel lessen zich daar ook voor, zoals ge schiedenis, zingen, gymnastiek en drama. Bovendien wordt er in relatie met de taakbrieven ook vaak klassikaal uitleg gege ven. Binnen de opdrachten be staat ruimte voor differentiatie tussen snelle en wat minder snelle leerlingen. Er wordt een basisniveau nagestreefd, maar kinderen met meer capaciteiten kunnen die ook ontplooien. Het systeem van keuzes maken wordt al vanaf de kleutergroep toegepast. Wie op maandag spe cifiek voor de poppenhoek kiest, moet op dinsdag weer wat anders kiezen en zo de hele week door. Het onderwijsteamheeftnu veel ervaring opgedaan met het Daltonsysteem. Het gemeente bestuur biedt het openbaar on derwijs de ruimte voor een der gelijke invulling. Volgens Van Koeveringe is er geen extra bud get voor aparte schoolmiddelen nodig. Het is een kwestie van een andere lesmethode. Ook de ouders stemmen in met deze omschakeling. Om hen zo con creet mogelijk te informeren, maakte het onderwij steam een videofilm met talrijke praktijk voorbeelden. a nis op de gang kunnen leerlingen van Binnen de Veste zelfstandig werken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jacques Cats MIDDELBURG - Bij de afslui ting van haar lange loopbaan in de Zeeuwse kinderopvang kon digde Janny Fioole uit Middel burg vorig jaar aan veel te wil len gaan reizen. Daar is het ook wel van gekomen, maar alleen onbekende oorden bezoeken bleek haar onvoldoende te boei en. Daarom heeft ze nu haar oog laten vallen op vrijwilligers werk op Sri Lanka. Zo kan Janny reizen en tegelij kertijd zinvol werk doen. In eer ste instantie duurt het verblijf drie maanden. Als die oriënta tiefase goed bevalt wordt de ar beid volgend jaar voortgezet. Op Sri Lanka gaat de Middel burgse projecthulp verlenen voor de in Tilburg zetelende stichting 'Van Hand tot Hand'. Die is voortgekomen uit activi teiten van een privépersoon. Deze stichting verleent klein schalige hulp aan kansarme ge zinnen in Sri Lanka. De hulp is bedoeld om kinderen optimale kansen te geven om zo goed mogelijk in de maatschap pij te kunnen functionei-en. Dat gebeurt met het verbeteren van BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Hospice Schouwen- Duiveland houdt 8 oktober om kwart voor acht een informatie bijeenkomst over de plannen om een huis voor stervensbege leiding te realiseren. De gespi'eksavond wordt ge houden in het kerkgebouw aan de Platboslaan. Spreekster is Laura van de Voorde, initiatief nemer en secretaris van de Stichting Hospice Schouwen- Duiveland. Tijdens de informatieavond wordt ingegaan op de vraag wat een huis voor stervensbegelei ding inhoudt en hoe de praktijk van alledag eruit ziet. leefomstandigheden, opvoe ding en onderwijs. Vrijwillige hulpverleners begeleiden de projecten. De hulp wordt bij voorkeur in natura aangebo den, zodat er zekerheid bestaat over een goede besteding van de gelden. Er is veel werk te doen, heeft Janny Fioole begrepen. Zij stelt zich tot taak te regelen dat voor kinderen de voorwaarden aan wezig zijn om naar school te gaan. Bibliotheek Dat betekent dat er schoolboe ken en schoolkleding zijn, er schoolgeld beschikbaar is en spelmiddelen kunnen worden aangeschaft. Voorts hebben een weeshuis en een kleinschalige bibliotheek behoefte aan on dersteuning. Het is Fioole be kend dat grote organisaties zitten te springen om vrijwillig sters. „Maar 'Van Hand tot Hand' is een overzichtelijke stichting om ervaring op te doen." I STREEKACTIVITEITEN 1 BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uuren 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lin- denhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety, (bij sport centrum) 9.30-11.30 uur: Computerin- loopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voorou deren; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We mei, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde. Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee, de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. .zeehondencreche.nl Geef geld, ieder zeehondenleven telt. Met vrijwilligers alleen redden we het niet We hebben uvi hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als i Naam financiële bijdrage al donateur bent. Adres Postcode Woonplaats Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de Zeehondencrèche Pieterburen. U kunt ook direct een bijdrage leveren door een bedrag over te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche. Antwoordnummer 959.9950 WL Pieterburen Zonder U geen Unicef. Zonder U kunnen we geen verloskundigen opleiden voor de baby's van Bangladesh. Word lid. Bel 070-3339300 (kantooruren). 'Ik heb geen zin om elke keer te vertellen dat er iets mis is met m'n nieren' Steur) dc NicrsiichtinR. Giro 88,000 f Wo<2? NIERSTICHTING «wMiMiikhttj..-,! -ïS-. Nuttig en nodig ONDERZOEK IS VAN LEVENSBELANG Lecoli heeft dringend een nieuwe dunne darm nodig. Dunne darm-transplantaties zijn bij kinderen (nog) niet mogelijk. De Maag Lever Darm Stichting financiert (levensreddend) medisch onderzoek... MAAG LEVER S DARM K Ji STORT UW GIFT OP GIRO 2737 21-09-1947 29-09-2002 Niets is luider dan de stilte Verslagen geven wij u kennis van het overlijden van mijn dierbare man, onze bijzondere vader VINCENT EEGDEMAN Cent Maarten Met tegenzin heeft bij het roer uit handen gegeven. Ineke Eegdeman-Kramer Ellen- Martien Frank Marc f Irene Maarten M. H. Boassonlaan 21, 4333 MH Middelburg. Op donderdag 3 oktober 2002 om 15.00 uur nemen we afscheid van Vincent tijdens een plechtigheid in het crematorium. Weste lijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Bedroefd hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze Site-Manager VINCENT EEGDEMAN Sinds 1972 was Vincent werkzaam bij het toenmalige Hoechst. Vanaf februari 2000 was hij als Site-manager en Productie-ma nager zeer betrokken bij onze onderneming. Wij zullen hem als rechtvaardige en strijdlustige Site-manager, die cle belangen van de fabriek in Vlissingen te allen tijde verdedigde, enorm missen. Wij wensen Ineke, Elle-Martien, Irene en Maarten heel veel sterkte toe met dit grote verlies. Vlissingen, 29 september 2002 Directie, Management Team en medewerkers KoSa Netherlands B.V. Geschokt hebben wij kennis genomen van het toch nog plotselin ge overlijden van onze Site-manager en bestuurder VINCENT EEGDEMAN De manier waarop hij zich tot op het laatste toe heeft ingezet voor het goed functioneren van KoSa Netherlands B.V. zal ons lang bijblijven. Wij wensen allen die hem dierbaar zijn veel sterkte. Ondernemingsraad KoSa Netherlands B.V. Vlissingen, 29 september 2002. Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van VINCENT EEGDEMAN echtgenoot van onze docent en collega Ineke Eegdeman-Kramer Wij wensen Ineke, haar kinderen, familie en vrien den heel veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. Directie en medewerkers Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond Ouderraad Scheldemond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28