Sportproject op Goese scholen Tweede zoektocht naar bommen Borssele C-LI HOEKMAltld Het is tijd voor een hypotheekrente van 3,8%: Kloetingse bakkerij mag niet uitbreiden Golven verrassen wandelaars op Vlissingse strand ei r 1 31JL 1 .i Barman De Westkaap wint tap wedstrijd Agenten in Vlissingen gul met boetes bromfietsers zeeuwse almanak Pienter Gemeente stimuleert bewegen in voortgezet onderwijs ■■HMHi VLISSINGEN - Bij een grote controle van bromfietsen in de buurt van de Duitslandweg in het Sloegebied nabij Vlissingen heeft de politie gisterochtend 35 I bestuurders op de bon geslin- I gerd. Drie voertuigen werden uit het verkeer gehaald. De agenten controleerden de bromfietsen op technische gebreken. Boven- I dien werd gekeken of de be- I stuurders van de voertuigen in het bezit waren van verzeke- I ringspapieren en of ze beschik- ten over het verplichte brom- I fietscertificaat. De controle vond plaats tussen j kwart voor zeven en half elf 's ochtends en werd uitgevoerd door het haventeam van de poli tie en de marechaussee. Het haventeam kondigt aan dat dergelijke controles in de toe komst vaker worden uitge voerd. Advertentie Wij ridilrn (cantorem in Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Jaco Duvenkot uit Westkapelle bedient de tap. door Ron Magnée VLISSINGEN - Barman Jaco Duvenkot van Dijkpaviljoen De Westkaap heeft gisteren de regionale voorrondes van de Nationale Biertapwedstrijden gewon nen. Bij de teams ging de hoogste eer naar het Café De Oranjeboom uit 's-Heer Hen drikskinderen. In Het Arsenaal waren gisteren enkele honderden barmensen en eigenaars van horecazaken bijeen voor de jaarlijkse tap wedstrijden. Het doel tijdens de wed strijd is een zo goed mogelijk biertje neer te zetten. Daarvoor moet een aantal re gels in acht genomen worden. Zo moet het biertje bijvoorbeeld een schuim kraag van ongeveer twee vingers dik hebben en moet het schuim mooi egaal zijn. Degene die daar het beste in slaag de, was barkeeper Jaco Duvenkot van De Westkaap in Westkapelle. Bepaald geen verrassing, want twee jaar geleden wist hij ook al de regionale kampioenschap pen te winnen. Vorig jaar werd hij twee de. Het moeilijkste is volgens Jaco de druk die er op het bier staat. ,,Op de tap staat een druk van zo'n vier bar. Dat is twee keer zo veel als er op een normale tap in een café staat." Het gevolg is dat het bier met een flinke straal uit de tap stroomt. „Je ziet mensen soms schrikken, maar het is de kunst om te blijven tappen zoals je dat in je café ook altijd doet." Met maar een paar punten achterstand eindigde Ger Couvreur van café 't Tappe- rijke uit Breda op de tweede plek. Op de derde plaats kwam tapster Karina Soto van Hotel Arneville uit Middelburg. Presentatie Later op de middag streden ook teams te gen elkaar. Hierbij is er één verantwoor delijk voor het tappen van het biertje en presenteert de ander het. Bij deze wed strijden streek het team van café De foto Lex de Meester Oranjeboom uit 's Heer Hendrikskinde ren met de hoogste eer. Terwijl Dennis Mijnsbergen het biertje tapte, was het aan Daniëlle van Sabben om het glaasje zo mooi mogelijk te presenteren. „Vooral goed spoelen en netjes tappen", is het ge heim van Dennis. „En netjes met het eti ket naar voren het biertje presenteren" voegt Daniëlle eraan toe. Op de tweede plek eindigde het team van Dijkpavil joen De Westkaap, derde werd het twee tal van 't Tapperijke uit Breda. Alle eerste en tweede prijswinnaars kun nen meedoen aan de landelijke finale op 29 januari 2003 tijdens de Horecavak beurs BBB in de MECC in Maastricht. door Mieke van der Jagt BORSSELE - De firma Saricon uit Heerjansdam, gespeciali seerd in de opsporing van explo sieven, is gisteren begonnen met het afgraven van een stuk grond van zestig bij zestig meter aan de zuidkant van de Monsterweg in Borssele. De afgraving vormt de voorbereiding voor een on derzoek naar de aanwezigheid van twee niet-ontplofte vlieg tuigbommen. Toen aannemersbedrijf Sagro een paar weken geleden begon met de aanleg van een fietspad langs de Monsterweg, en daar voor de sloten ging verleggen, meldde zich een Borsselaar met het verhaal dat in 1944 op een stuk grond langs de Monster weg, bommen waren gevallen. De man had er minstens vier zien vallen en er waren er twee ontploft, getuige de kraters die er werden geslagen. Twee blind gangers moesten dus nog ergens Advertentie in de grond zitten en de melder herinnerde zich twee eigenaar dige gaten in het gebied tussen de twee woningen die aan de zuidkant van de Monsterweg staan. Het werk aan het fietspad werd meteen stilgelegd en de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) voerde een onderzoekuit. Daar bij werden de bommen niet ge vonden. De EOD adviseerde de gemeente Borsele echter een ge specialiseerd bedrijf in te scha kelen, voor nader onderzoek. Met Saricon doet de EOD in heel Nedei-land zaken. Het bedrijf heeft snel een plan gemaakt om het gebied te on derzoeken. Op een kwart hecta re zal Saricon centimeter voor centimeter gaan speuren met apparatuur die objecten tot tien meter diep kan melden. Zandbed Daarvoor moet wel een stuk grond van zestig bij zestig meter worden ontdaan van een laag klei van dertig tot veertig centi meter diep. Als dat is afgegra ven komt er een laag zand van tien centimeter dik op de grond. Op die laag kunnen de onder zoekers met hun apparaten vol gens een nauwkeurig raster werken. Het zandbed is naar verwach ting vandaag of morgen gereed. Daarna zal het onderzoek zo'n tien dagen in beslag gaan ne men. Mocht er niets worden aangetroffen, dan wordt het on derzoeksterrein uitgebreid tot een hele hectare, die op dezelfde manier wordt bekeken. Intussen ligt het werk aan het fietspad stil. Dat had half okto ber klaar moeten zijn. De hele operatie is een grote tegenvaller voor de gemeente Borsele. Niet alleen de aanleg van het fiets pad en andere verkeersmaatre gelen rond Borssele wordt vertraagd, maar het kost de ge meente ook nog eens minstens 42.000 euro. Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve renté 3,9%, vraag naar de voorwaarden. door Ingrid Huibers KLOETINGE - Bakker Boer in Kloetinge moet voorlopig stop pen met de bouw van de geplan de uitbreiding van de bakkerij en supermarkt in Kloetinge. Omwonenden die de bouwver gunning bij de rechtbank in Middelburg aanvochten, kre gen afgelopen vrijdag gelijk van bestuursrechter T. Damsteegt. Zijn motivatie daarvoor is nog niet bekendgemaakt. Eigenaar S. Boer van de gelijk namige bakkerij is er nog kapot van. „Een uur na de uitspraak kwam eenbetonauto voorrijden om de vloeren te storten, die konden we naar huis sturen. Al het beton moest worden wegge gooidVoor het protest van om wonenden Oreel en Buitendijk heeft hij zo langzamerhand geen goed woord meer over. „Dit is te erg voor woorden." W. Buitendijk wij stop zijn beurt de gemeente Goes als hoofd schuldige aan. „De gemeente moet een uitspraak doen, maar die weet niet wat ze wil. De be slissing wordt steeds uitgesteld. Daar wordt de bakker natuur lijk ook horendol van." De gemeente moet een beslis sing nemen op het bezwaar van Oreel en Buitendijk. Die beslis sing is met oog op de procedure bij de rechtbank onlangs met vier weken verdaagd tot vrijdag 11 oktober. De schorsing van de bouwver gunning is de zoveelste episode in de geschiedenis van de uit breiding van de Kloetingse bak kerij en supermarkt. Het ver haal speelt al vanaf eind 2000. Toen nam de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit waarmee vooruitlopend op de noodzake lijke bestemmingsplanwijzi ging een versnelde planologi sche procedure gevoerd kon worden. Tegen die beslissing zijn Oreel en Buitendijk even eens in beroep gegaan, maar daarin kregen ze van de be stuursrechter in Middelburg geen gelijk. Daarop stapten de omwonenden naar de Raad van State. De zaak is daar nog niet behandeld. Supermarkt Bakker Boer wil het vloeropper vlak van het bedrijf met onge veer tweehonderd vierkante meter uitbreiden. Die ruimte is volgens Boer nodig om de be drijfsvoering beter te kunnen structureren. Het merendeel van de Goese raadsleden wil wel aan die uitbreiding meewerken, omdat zij de winkel graag voor Kloetinge willen behouden. Omwonenden die vrezen voor meer stank- en geluidshinder en overlast van bevoorradingswa gens, beroepen zich op een uit spraak van de gemeente uit 1989. Toen zou omwonenden zijn toegezegd dat de bakkerij niet verder mocht uitbreiden. Advertentie Zes maanden lang staat ons o restaurant in het teken van -C de culinaire werelddelen Oktober: Scandinavië Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 Een pienter kind, die vierja rige Marianne uit Goes. Daar zal de samenleving nog mee te stellen krijgen. Voorlopig is de naaste omgeving aan de beurt. Zoals dezer dagen gebeurde, toen het meisje aandachtig de trouwfoto van haar ouders bekeek. Daar had ze meteen een prangende vraag bij: „Wiepaste er toen op mij?" Even was moeder in verle genheid. Toen jokte ze: „Wij allebei schat." En dat vond Marianne goed. De schat. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wandelaars op het badstrand in Vlissin gen hebben geen idee van de gevaren waaraan ze bloot staan. Zondag werden wan delaars compleet verrast door een plotselinge vloed golf. Voorbijvarende schepen veroorzaken regelmatig een enorme waterverplaatsing op de Vlissingse stranden. „Zondag spoelde er zelfs een kind uit een wandelwagen", vertelt ooggetuige C. van Soelen. „Moeders met kinde ren stonden tot hun middel in het water.Schepen die dicht langs het strand varen, zor gen regelmatig voor hoge golven, zegt Van Soelen. „Ik heb het nu drie keer gezien." „Het komt helaas vaker voor", zegt ook strandwacht A. Dijkstra. „In het zomer seizoen, van half mei tot half september, hebben wij recht streeks contact met het Schelde Coördinatie Cen trum. Op het moment dat er grote schepen passeren, ge ven ze ons een seintje." De strandwachten hebben dan nog genoeg tijd om mensen te waarschuwen en om kleine kinderen uit voorzorg uit het water te halen. In de periode dat er geen strandwachten zijn, zoals afgelopen week einde, kunnen mensen niet worden gewaarschuwd. Wandelaars zien de borden die ze op het gevaar moeten wijzen vaak over het hoofd. Paniek Het gevaarlijkste is nog niet eens de golf zelf, zegt Dijk stra. Voordat de golf het strand oprolt, trekt het water eerst weg. „Dat gaat vrij on opgemerkt, maar soms zakt het water wel een meter of tien. Mensen gaan achter het water aan. Als de golf komt, staan ze tot hun middel of hun schouder in het water." Hoewel het meestal goed af loopt, is de paniek vaak groot. „Mensen denken echt dat ze verdrinken. Dat water heeft enorm veel kracht.Vo rig jaar raakte er wel iemand gewond. „Een vrouw heeft toen allebei haar benen ge broken in een poging om een kind uit het water te halen." Op de Westerschelde gelden geen regels voor de snelheid van schepen. Volgens Dijk stra varen de schepen echter regelmatig zo hard dat op het strand overlast ontstaat. „Het SCC heeft in het voor jaar de Nederlandse en de Belgische loodsen in een brief verzocht de snelheid aan te passen. Vijfennegentig procent doet dat ook, maar er zijn loodsen die het verzoek negeren. Die willen voor het donker thuis zijn, denk ik." Dijkstra heeft het SCC op nieuw gevraagd om het pro bleem onder de aandacht van de loodsen te brengen. Snelheid Volgens R. Haarsma, hoofd verkeersdienstleider van het SCC is het niet altijd te voor komen dat schepen met be hoorlijke snelheid langs het badstrand varen. „Dat hangt af van de wendbaarheid van het schip. Sommige schepen zijn bij een bepaalde snel heid niet meer te sturen." De voorbijvarende schepen zorgen alleen op de Vlissing se stranden voor problemen, omdat het badstrand en het strandje bij Ritthem in een kom liggen. Maar ook havens hebben er last van. „Als je hard met een schip langs de haven in Hans weert vaart, trek je in één keer de haven leeg", zegt Haarsma. Door dat het water eerst wegtrekt en even later met grote kracht weer terugspoelt, kunnen schepen van hun trossen worden geslagen. BEVELANDEN/THOLEN Rabobank Ter voorbereiding op de zoektocht naar vliegtuigbommen werd een stuk grond aan de zuidkant van de Monsterweg in Borssele afgegraven. foto Willem Mieras dinsdag 1 oktober 2002 I door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil sport onder middelbare scholie ren stimuleren. Daarvoor wordt een tweejarig project opgezet op zeker twee scholen. Het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport wil daaraan mee betalen. Goes loopt in de provincie voor op als het gaat om breedtesport I (alle sport behalve topsport). J Onder die vlag is een grootscha lig, zesj arig proj eet opgezet met als doel sport en beweging in al lerlei vormen te stimuleren. De maatschappelijke functie ervan staat daarbij voorop. De aan dacht richt zich op de jeugd, ouderen, de wijken en het on dersteunen van verenigingen. Medio vorig jaar is het project, Sport-Allianties Goes geheten, officieel ingeluid. Dankzij het initiatief is er ruim aandacht gekomen voor sport en bewegen voor de jeugd in het basisonderwijs. Het vervolg, de middelbare school, ontbreekt echter. Het gemeentebestuur acht nu 'de tijd er rijp voor' om ook in het voortgezet onderwijs sport te stimuleren. Dat gebeurt onder de landelijk geïntrodu ceerde term 'beweegmanage- ment'. Dat houdt in dat scholen, gemeente en sportaanbieders dusdanig samenwerken, dat het sport- en beweeggedrag van de jeugd zo goed mogelijk wordt gestimuleerd. Hiaten In de praktijk betekent het dat in beeld wordt gebracht welke sport- en beweegactiviteiten er zijn voor middelbare scholie ren, dat deze logisch op elkaar sluiten en dat eventuele hiaten op korte termijn worden opge vuld. Verder moeten er samen werkingsverbanden ontstaan tussen scholen en sportaanbie ders, om sportactiviteiten en het gebruik van accommodaties zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen en geld zo efficiënt mogelijk uit te geven. Momenteel is de gemeente Goes nauwelijks betrokken bij spor tieve activiteiten op de middel bare scholen. Er bestaan daar over geen vaste contacten, zodat de gemeente ook geen goed beeld heeft van wat er op dat gebied gebeurt. Wel merkt zij dat de belangstelling voor sporttoernooien voor het voort gezet onderwijs die onder regie van de gemeente worden opge zet, zoals de Sportherfstweek, sterk is teruggelopen. Bekend is dat op de scholen zelf de wens leeft om sport een prominentere plaats te geven, zowel binnen het lesprogramma als daarbui ten. Het gemeentebestuur streeft er naar om beweegmanagement op zeker twee van de vijf mid delbare scholen in Goes te intro duceren. Dat gebeurt in de vorm van het tweejarig project School en Sport Goes, dat nog dit schooljaar in gang moet wor den gezet. De gemeente werkt hierin samen met de scholen, SMWO Welzijn (dat het project breedtesport in Goes uitvoert), sportopleiding CIOS in Goes, de Zeeuwse Sportraad, de Goese Sportraad, de Koninklijke Ver eniging van Leraren Lichame lijke Opvoeding (KVLO) en het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB). Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport heeft onlangs besloten het pro ject te subsidiëren met 27.000 euro. Een voorwaarde daarbij is dat de gemeente een gelijk be drag op tafel legt. Burgemeester en wethouders moeten daar nog een besluit over nemen, al lijkt dat een formaliteit. Vervolgens kan de uitvoering in gang wor den gezet. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25