Daltonschool opent in Zeeland PZC Ambulance moet weer snel over de brug kunnen 12 Zierikzeese school vraagt certificaat aan Kloetingse bakkerij mag niet uitbreiden Toertocht van Wielercomité gaat niet door www.pzc.nl/regiolink dinsdag 1 oktober 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Openbare basis school Binnen de Veste in Zierikzee wordt de eerste Dal tonschool in Zeeland. Verant woordelijkheid, zelfstandig heid en samenwerking zijn de belangrijkste pijlers van deze onderwijsmethode, die in het begin van de vorige eeuw werd ontworpen. Volgens locatiemanager J. van Koeveringe sluit de manier van lesgeven uitstekend aan op de huidige onderwijskundige en maatschappelijke ontwikkelin gen. „We hebben dit traject vier jaar geleden al ingezet. Nu zijn we zover dat we een toetsing hebben aangevraagd en binnen afzienbare tijd officieel gecerti ficeerd hopen te worden als Daltonschool", zegt Van Koeve ringe. „Als onderwij steam lie pen we vast in het traditionele, klassikale systeem waarin nau welijks ruimte is voor individu ele begeleiding. Daarnaast raakt de hele maatschappij steeds meer gericht op maat werk. Ook van de ouders ervaar je die wens bij het onderwijs voor hun kinderen." Hij voegt eraan toe dat de naam verwijst naar de stad Dalton in Massa chusetts (VS)waar deze metho de voor het eerst werd toegepast door Helen Parkhurst. „Het heeft dus niks met de Daltons van Lucky Luke te maken", lacht Van Koeveringe. De begrippen verantwoorde lijkheid, zelfstandigheid en sa menwerking worden in praktijk gebracht met een zogeheten taakbrief en taakborden. Ze houden in dat alle groepen per week een overzicht met op drachten voor de verschillende vakken krijgen. De leerlingen mogen die taken naar eigen in zicht verdeeld over de dagen uitvoeren. Zo zal de één met de rekenopdracht beginnen, de volgende met taal en twee ande re leerlingen starten met een sa men te maken werkstukje. Als aan het einde van de week de ge hele taakbrief maar is afge werkt. Daar zijn de leerlingen dus zelf voor verantwoordelijk en ze moeten zelfstandig be- door Ingrid Huibers KLOETINGE - Bakker Boer in Kloetinge moet voorlopig stop pen met de bouw van de geplan de uitbreiding van de bakkerij en supermarkt in Kloetinge. Omwonenden die de bouwver gunning bij de rechtbank in Middelburg aanvochten, kre gen afgelopen vrijdag gelijk van bestuursrechter T. Damsteegt. Zijn motivatie daarvoor is nog niet bekendgemaakt. De gemeente moet een beslis sing nemen op het bezwaar van de omwonenden Oreel en Bui tendijk. Die beslissing is met oog op de procedure bij de recht bank onlangs met vier weken verdaagd tot vrijdag 11 oktober. De schorsing van de bouwver gunning is de zoveelste episode in de geschiedenis van de uit breidingvan de Kloetingse bak kerij en supermarkt. Het ver haal speelt al vanaf eind 2000. Bakker Boer wil het bedrijf met tweehonderd vierkante meter uitbreiden. Omwonenden ma ken bezwaar tegen de uitbrei ding, omdat ze vrezen voor meer stank- en geluidshinder en overlast door bevoorrading. slissingen nemen. De leer kracht krijgt zo ook meer ruimte voor het individueel begeleiden De taakborden in de klas corres ponderen met de taakbrieven. De dagen staan met kleuren aangegeven. De bedoeling daarvan is dat er een heldere structuur wordt aangegeven met de maandag in het blauw, de dinsdag in het geel enzo voort. Tijdsduur De tijdsduur voor het zelfstan dig werken verschilt per groep. De oudste scholieren besteden er het meeste tijd aan met ge middeld één uur per dag. Daar naast wordt er gewoon klassi kaal les gegeven. Volgens Van Koeveringe lenen veel lessen zich daar ook voor, zoals ge schiedenis, zingen, gymnastiek en drama. Bovendien wordt er in relatie met de taakbrieven ook vaak klassikaal uitleg gege ven. Binnen de opdrachten be staat ruimte voor differentiatie tussen snelle en wat minder snelle leerlingen. Er wordt een basisniveau nagestreefd, maar kinderen met meer capaciteiten kunnen die ook ontplooien. Het systeem van keuzes maken wordt al vanaf de kleutergroep toegepast. Wie op maandag spe cifiek voor de poppenhoek kiest, moet op dinsdag weer wat anders kiezen en zo de hele week door. Het onderwijsteam heeft nu veel ervaring opgedaan met het Daltonsysteem. Het gemeente bestuur biedt het openbaar on derwijs de ruimte voor een der gelijke invulling. Volgens Van Koeveringe is er geen extra bud get voor aparte schoolmiddelen nodig. Het is een kwestie van een andere lesmethode. Ook de ouders stemmen in met deze omschakeling. Om hen zo con creet mogelijk te informeren, maakte het onderwijsteam een videofilm met talrijke praktijk voorbeelden. In een nis op de gang kunnen leerlingen van Binnen de Veste zelfstandig werken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ambulance moet weer een vrije doorgang krijgen op de Zeelandbrug. Ui terlijk voor het nieuwe zomer seizoen dient deze regeling door de provincie te worden hersteld. De gemeente Schouwen-Duive- land zal daartoe nog dit najaar een nieuw voorstel indienen, al dus wethouder A. van der Wou den (volksgezondheid). Van der Wouden wil terug naar de situatie die tijdelijk gold tij dens de renovatie van de Zee landbrug. In die periode werd het verkeer aan weerszijden stilgezet, om de ambulance de gelegenheid te bieden in volle vaart de barrière over de Oos- terschelde te nemen. De rege ling werd opgeheven kort nadat de werkzaamheden achter de rug waren. Volgens de provincie woog de veiligheid van de overi ge weggebruikers niet op tegen de tijdswinst (anderhalve mi nuut) in geval van spoedeisende hulp. Wachtende automobilis ten zouden, onwetend van de snel naderende ziekenwagen, uit nieuwsgierigheid kunnen uitstappen en daarmee hun le ven in gevaar brengen, rede neert de provincie. De gemeente Schouwen-Duive- land vindt die argumentatie niet doorslaggevend, aldus Van der Wouden. „In zekere mate heeft de provincie natuurlijk gelijk. Ik denk dat ze bang is voor claims, mocht het een keer mis gaan. Voordat er sprake was van een windwaarschuwing bij de Zeelandbrug is er eens een caravan gekanteld. Toen is de provincie aansprakelijk ge steld, omdat ze als verantwoor delijk wegbeheerder had nage laten te waarschuwen voor een dergelijk gevaar. Maar dat punt, de veiligheid, is volgens ons vol doende ingedekt op het moment dat er knipperlichten worden aangezet bij een bord met de tekst 'ambulance in aantocht'. Eerder overleg tussen gemeente en provincie leidde tot de af spraak dat alle kaarten zouden worden gezet op realisatie van een afslag in de snelweg ter hoogte van het Oosterschelde- ziekenhuis. Daarmee zou name lijk ook de bereikbaarheid voor de spoedeisende hulp van en naar Schouwen-Duiveland ver beteren en aanmerkelijk meer tijdwinst worden geboekt dan met een vrije doorgang op de Zeelandbrug, redeneerde de provincie. Van der Wouden; „Maar zoals het er nu naar uit ziet, laat die afslag nog een hele poos op zich wachten door het gekrakeel tussen verschillende overheidsdiensten. Dus zit er voor ons nog maar één ding op; wij willen die tijdelijke maatre gel terug. In ieder geval voor de zomervakantie en zo lang het duurt om de extra afslag in de A58 te openen." De provincie verricht momen teel onderzoek naar de situatie van de spoedeisende medische hulpverlening in Zeeland. De uitkomst wordt rond de jaar wisseling verwacht. De wet houder gaat er vanuit dat de Zeelandbrug als een mogelijk knelpunt naar voren zal komen. Van der Wouden heeft volgende maand overleg met het bestuur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde. Om het front verder te verbreden gaat er te vens een brief uit naar de Oos- terscheldeziekenhuizen, met het verzoek het initiatief tot vrije doorgang te ondersteunen. 's-HEER ARENDSKERKE - De mountainbiketoertocht door Zuid-Beveland, die het Wieler comité 's-Heer Arendskerke voor komende zaterdag op het programma had staan, gaat niet dooi-. De reden is het plotseling overlijden van één van de comi téleden. Het begin van de ATB- competitie op zaterdag 12 okto ber in 's-Heer Arendskerke gaat wel door. Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee, de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. zeehondencrèche p ieterb u ren www.zeehondencreche.nl Geef geld, ieder zeehondenleven telt. Met vrijwilligers alleen redden we het niet. We hebben uw financiële bijdrage hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als u al donateur bent. Naam Adres Postcode Woonplaats Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de Zeehondencrèche Pieterburen. U kunt ook direct een bijdrage leveren door een bedrag over te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959,9950 WL Pieterburen Zonder U geen Unicef. Zonder U kunnen we geen verloskundigen opleiden voor de baby's van Bangladesh. Word lid. Bel 070-3339300 (kantooruren). 'Ik heb geen zin om elke keer te vertellen dat er iets mis is met m'n nieren' Steun de Nierstichting. Giro 88.000 f -MtarfiWM» NIERSTICHTING «wwjM/jikhur^ -ï5» Nuttig en nodig LECOLI (10) WIL LATER DIERENDOKTER WORDEN ONDERZOEK IS VAN LEVENSBELANG Lecoli heeft dringend een nieuwe dunne darm nodig. Dunne darm-transplantaties zijn bij kinderen (nog) niet mogelijk. De Maag Lever Darm Stichting financiert (levensreddend) medisch onderzoek... MAAGgKi LEVER L DARM J*J STICHTING I STORT UW GIFT OP GIRO 2737 21-09-1947 29-09-2002 Niets is luider dan de stilte Verslagen geven wij u kennis van het overlijden van mijn dierbare man, onze bijzondere vader VINCENT EEGDEMAN Cent Maarten Met tegenzin heeft hij het roer uit handen gegeven. Ineke Eegdeman-Kramer Ellen- Martien Frank Marc t Irene Maarten M. H. Boassonlaan 21, 4333 MH Middelburg. Op donderdag 3 oktober 2002 om 15.00 uur nemen we afscheid van Vincent tijdens een plechtigheid in het crematorium, Weste lijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Bedroefd hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze Site-Manager VINCENT EEGDEMAN Sinds 1972 was Vincent werkzaam bij het toenmalige Hoechst. Vanaf februari 2000 was hij als Site-manager en Productie-ma nager zeer betrokken bij onze onderneming. Wij zullen hem als rechtvaardige en strijdlustige Site-manager, die de belangen van de fabriek in Vlissingen te allen tijde verdedigde, enorm missen. Wij wensen Ineke, Elle-Martien, Irene en Maarten heel veel sterkte toe met dit grote verlies. Vlissingen, 29 september 2002 Directie, Management Team en medewerkers KoSa Netherlands B.V. Geschokt hebben wij kennis genomen van het toch nog plotselin ge overlijden van onze Site-manager en bestuurder VINCENT EEGDEMAN De manier waarop hij zich tot op het laatste toe heeft ingezet voor het goed functioneren van KoSa Netherlands B.V. zal ons lang bijblijven. Wij wensen allen die hem dierbaar zijn veel sterkte. Ondernemingsraad KoSa Netherlands B.V. Vlissingen, 29 september 2002. Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van VINCENT EEGDEMAN echtgenoot van onze docent en collega Ineke Eegdeman-Kramer Wij wensen Ineke, haar kinderen, familie en vrien den heel veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. Directie en medewerkers Stedelijke Scholengemeenschap Scheldemond Ouderraad Scheldemond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12