Ambulance moet snel over brug Delscher dagen PZC PZC Ziekenhuizen op ramkoers naar fusie Als je naar elkaar luistert, kom je er wel Zoektocht naar vliegtuigbommen Schouwen wil vrije doorgang tot afslag A58 gereed is Auto botst tegen heistelling agenda 11 School wint chemisch uitstapje 35 bekeuringen voor bromfietsers Vier auto wielen gestolen Dief op heterdaad betrapt Tweemaal aangehouden Leliestraat op de schop Langpootmug laat zich niet makkelijk verjagen van hoofdveld Zierikzee CC LU X O cn LU dinsdag 1 oktober 2002 door Britta Janssen MIDDELBURG - „Het belang rijkste in een huwelijk vind ik dat je altijd naar elkaar luistert, want ieders mening telt." J. Temmerman-Korstanje (82) voegt eraan toe dat zij het zo ziet, en dat anderen het niet met haar eens hoeven te zijn. Maar een kern van waarheid moet er toch wel inzitten, want gisteren waren zij en haar man F. Tem merman zestig jaar gelukkig ge trouwd. „We hebben elkaar ontmoet bij het voetbal in Goes." F. Tem merman weet het nog precies. „Zij was vijftien en ik was acht tien." Voor J. Temmerman-Kor stanje was het liefde op het eer ste gezicht. „Hij was zo knap, met van die prachtige krullen in zijn haar." Hoewel ze allebei geboren Zeeuwen zijn, hebben ze niet hun hele leven in Zeeland ge woond. „Vanwege mijn werk hebben we twee jaar in Den Haag gewoond. Ik werkte toen bij de gemeentelijke drukkerij Daarna is het echtpaar in Mid delburg gaan wonen en dat is nu alweer zo'n 43 jaar geleden. F. Temmerman: „Ik heb tot mijn 59e bij de drukkerij van de PZC in Vlissingen gewerkt. Dat was zwaar werk, want ik moest hele dagen staan. Ik ben noodge dwongen gestopt, omdat ik werd afgekeurd vanwege mijn rug." J. Temmerman-Korstanje heeft al die jaren voor de kinderen ge zorgd en het huishouden gedaan. Ze hebben twee kinde ren, vijf kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. „De ge boortes van onze kinderen zijn ook de hoogtepunten in ons le ven." Het echtpaar vindt dat mensen tegenwoordig wel heel snel uit elkaar gaan. „Dan komen ze te rug van vakantie en dan hebben ze een ander", aldus J. Temmer man-Korstanje. F. Temmerman vindt dat er nog al wat is veranderd. „Vroeger was er nog geen partnerruil. Het echtpaar Temmerman-Korstanje, zestig jaar getrouwd, snijdt de bruidstaart aan. foto Lex de Meester door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ambulance moet weer een vrije doorgang krijgen op de Zeelandbrug. Ui terlijk voor het nieuwe zomer seizoen dient deze regeling door de provincie te worden hersteld. De gemeente Schouwen-Duive- land zal daartoe - in samen spraak met de ambulancedienst en de Oosterscheldeziekenhui- zen - nog dit najaar een nieuw voorstel indienen, aldus wet houder A. van der Wouden (volksgezondheid). Van der Wouden wil terug naar de situatie die tijdelijk gold tij dens de renovatie van de Zee landbrug. In die periode werd het verkeer aan weerszijden stilgezet, om de ambulance de gelegenheid te bieden in volle vaart de barrière over de Oos- terschelde te nemen. De rege ling werd opgeheven kort nadat de werkzaamheden achter de rug waren. Volgens de provincie woog de veiligheid van de overi ge weggebruikers niet op tegen de tijdswinst (anderhalve mi nuut) in geval van spoedeisende hulp. Wachtende automobilis ten zouden, onwetend van de met hoge snelheid naderende ziekenwagen, uit nieuwsgierig heid kunnen uitstappen en daarmee him eigen leven in ge vaar brengen, zo redeneert de provincie. De gemeente Schouwen-Duive- MIDDELBURG - Een 75-jarige vrouw uit Middelburg is gister ochtend op de Europalaan in Middelburg met haar auto tegen een heistelling gereden. De vrouw passeerde enkele fiet sers en ging daarvoor wat naar links. Door de laagstaande zon zag ze de heistelling niet. De au to raakte aan de linkervoorkant zwaar beschadigd. De vrouw kwam met de schrik vrij. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl land vindt die argumentatie niet doorslaggevend, aldus Van der Wouden. „In zekere mate heeft de provincie natuurlijk gelijk. Ik denk dat ze bang is voor claims, mocht het een keer mis gaan. Voordat er sprake was van een windwaarschuwing bij de Zeelandbrug is er eens een caravan gekanteld. Toen is de provincie aansprakelijk ge steld, omdat ze als verantwoor delijk wegbeheerder had nage laten te waarschuwen voor een dergelijk gevaar. Maar dat punt, de veiligheid, is volgens ons vol doende ingedekt op het moment dat er knipperlichten worden aangezet (door de brugwachter die in verbinding staat met de meldkamei*) bij een bord met de tekst 'ambulance in aantocht'. Afslag Eerder overleg tussen gemeente en provincie leidde tot de af spraak dat alle kaarten zouden worden gezet op realisatie van een afslag in de snelweg ter hoogte van het Oosterschelde- ziekenhuis. Daarmee zou name lijk ook de bereikbaarheid voor de spoedeisende hulp van en naar Schouwen-Duiveland ver beteren en aanmerkelijk meer tijdwinst worden geboekt dan met een vrije doorgang op de Zeelandbrug, redeneerde de provincie. Van der Wouden: „Maar zoals het er nu naar uit ziet, laat die afslag nog een hele poos op zich wachten door het gekrakeel tussen verschillende overheidsdiensten. Dus zit er voor ons nog maar één ding op: wij willen die tijdelijke maatre gel terug. In ieder geval voor de zomervakantie en zo lang het duurt om de extra afslag in de A58te openen." De provincie verricht momen teel onderzoek naar de situatie van de spoedeisende medische hulpverlening in Zeeland. De uitkomst wordt rond de jaar wisseling verwacht. De wethou der gaat er vanuit dat de Zee landbrug als een mogelijk knel punt naar voren zal komen, in relatie tot de aanrijtijden van de ambulances. „Mogelijk kunnen we die resultaten heel goed ge bruiken om onze argumenten voor die tij delijke regeling extra kracht bij te zetten." Van der Wouden heeft volgende maand overleg met het bestuur van de ambulancedienst Boven de Westerschelde. Om het front verder te verbreden gaat er op korte termijn tevens een brief uit naar de directie van de Oos- terscheldeziekenhuizen, met het verzoek het initiatief tot vrije doorgang te ondersteunen. Ter voorbereiding op de zoektocht naar vliegtuigbommen werd een stuk grond aan de zuidkant van de Monsterweg in Borssele afgegraven. door Mieke van der Jagt BORSSELE - De firma Saricon uit Heer- jansdam, gespecialiseerd in de opsporing van explosieven, is gisteren begonnen met het afgraven van een stuk grond van zestig bij zestig meter aan de zuidkant van de Monsterweg in Borssele. De af graving vormt de voorbereiding voor een onderzoek naar de aanwezigheid van twee niet ontplofte vliegtuigbommen. Toen aannemersbedrijf Sagro een paar weken geleden begon met de aanleg van een fietspad langs de Monsterweg, en daarvoor de sloten ging verleggen, meld de zich een Borsselaar met het verhaal dat in 1944 op een stuk grond langs de Monsterweg, bommen waren gevallen. De man had er minstens vier zien vallen en er waren er twee ontploft, getuige de kraters die er werden geslagen. Twee blindgangers moesten dus nog ergens in de grond zitten en de melder herinnerde zich twee eigenaardige gaten in het ge bied tussen de twee woningen die aan de zuidkant van de Monsterweg staan. Het werk aan het fietspad werd meteen stilgelegd en de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) voerde een onder zoekuit. Daarbij werden de bommen niet gevonden. De EOD adviseerde de gemeente Borsele echter een gespe cialiseerd bedrijf in te schakelen, voor nader onderzoek. Met Saricon doet de EOD bij onderzoeken door heel Neder land zaken. Het bedrijf heeft snel een plan gemaakt om het gebied te onderzoeken. Op een kwart hectare zal Saricon centimeter voor centimeter gaan speuren met appa ratuur die objecten tot tien meter diep kan melden. Daarvoor moet wel een stuk grond van zestig bij zestig meter worden ontdaan van een laag klei van dertig tot veertig centimeter diep. Als dat is afge graven komt er een laag zand van tien centimeter dik op de grond. Op die laag kunnen de onderzoekers met hun appa raten volgens een nauwkeurig raster werken en ze hoeven ook niet met hun voeten in de vette klei te staan. Het zandbed is naar verwachting van daag of morgen gereed. Daarna zal het onderzoek zo'n tien dagen in beslag gaan nemen. Mocht er niets worden aange troffen, dan wordt het onderzoeksterrein VLISSINGEN - Leerlingen van basisschool Graaf Jan van Nassau in West-Souburg gaan donderdag naar het ehemie- spektakel in Amsterdam. De leerlingen hebben het uitstapje met een wedstrijd gewonnen. Ze zijn uitgenodigd in het science-center NeMo, waar ze proefjes mogen doen. De dag staat in het teken van Het jaar van het molecuul, een initiatief van de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging om het honderdjarig bestaan van de vereniging op te luisteren. VLISSINGEN - Bij een bromfietscontrole in de buurt van de Duitslandweg in het Vlissingse Sloegebied zijn gisterochtend 35 bestuurders op de bon geslingerd. Drie brommers zijn uit het verkeer gehaald. Er werd gecontroleerd op technische ge breken. Ook werd gekeken of de bestuurder in het bezit was van verzekeringspapieren en het bromfietscertificaat. De controle vond plaats tussen kwart voor zeven en half elf 's och tends en werd uitgevoerd door het haventeam van de politie en de marechaussee. Het haventeam kondigt aan dat dergelijke controles in de toe komst vaker worden uitgevoerd. VROUWENPOLDER - Vier wielen zijn tussen zondagavond en maandagmorgen gestolen van een geparkeerde auto aan de Vroonweg in Vrouwenpolder. De auto is op stenen gezet. Daarna zijn de wielen gedemonteerd. Ook is de antenne ge stolen. De schade bedraagt enkele hondex-den euro's. foto Willem Mieras uitgebreid tot een hele hectare, die op de zelfde manier zal worden bekeken. Intussen ligt het werk aan het fietspad stil. Dat had half oktober klaar moeten zijn. De hele operatie is een grote tegen valler voor de gemeente Borsele. Niet al leen de aanleg van het fietspad en andere verkeersmaatregelen rond Borssele wordt vertraagd, maar het kost de ge meente ook nog eens minstens 42.000 eu ro. Voor blindgangers is niet ergens een potje en het principe van de vervuiler die betaalt, gaat ook niet op. De bommen werden gedropt door een aangeschoten Tommy: een Engelse bommenwerper die hard bezig was met de bevrijding van het vasteland. Het vliegtuig is vermoedelijk verderop, in de Westerschelde of in de Noordzee, neergestort. Een gevoel van machte loosheid ontstaat bij de fusieperikelen van de twee ziekenhuizen boven de Westerschelde. De zie kenhuisdirecties/raden van bestuur hebben inge zet op spoedige concen tratie van de klinische kindergeneeskunde in Goes als opmaat naar een volledige fusie in een nieuw gebouw aan de Rijksweg A58 ter hoogte van Middelburg. Hun uit leg, waarom samenvoe ging de enige oplossing zou zijn, overtuigt helaas niet. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De drie Wal- cherse gemeentebesturen zijn tegenstanders van de schaal vergroting die volgens hen leidt tot verslechtering van de ge zondheidszorg en gebrekkiger bereikbaarheid. Een zelfstan dig opererend ziekenhuis Wal cheren is hun wens. De lokale bestuurders kunnen signaleren en hun ongerustheid overbren gen aan het Rijk. Meer niet. De ziekenhuisdirecties hoeven zich niets van hun opinie aan te trek ken. En dat doen de ziekenhuis directeuren ook niet. Het probleem is begonnen bij een nijpend te kort aan kinder artsen in Vlissingen en Goes. Dat is géén lokaal probleem. Een groot aantal kleine, tot middelgrote ziekenhuizen in het land heeft er last van. Veel ziekenhuizen hebben een be roep gedaan op Zuid-Afrikaan se kinderartsen om die nood te lenigen. Naar verluidt zestig kinderartsen in totaal zijn aan gezocht. In Vlissingen en Goes zijn dit voorjaar ook Zuid-Afrikaanse artsen aan de slag gegaan. Het was de bedoeling dat ze hier een jaar zouden blijven. Maar ze keerden onlangs niet meer terug van een kort bezoek aan Zuid- Afrika. Ze hadden problemen met hun papieren. Het Zuid-Afrikaanse ministerie van volksgezondheid heeft in tussen laten weten dat specia listen in eigen land hard nodig zijn. In de Vlissingse gemeente raad werden opmerkingen van gelijke strekking over de komst. van de Zuid-Afrikaanse art sen gemaakt. „Is het niet vreemd dat Nederland uit een ontwikkelingsland artsen weg haalt?" De zoekopdracht voor Zuid- Afrikaanse kinderartsen heeft geld gekost, geld dat ook anders besteed had kunnen worden. De directie had bijvoorbeeld kun nen participeren in een onder zoek van T. Veraart van Veraart en Partners. Veraart kreeg van de gemeente Vlissingen een analyse zoekopdracht voor kinderart sen, waardoor het ziekenhuis Walcheren zelfstandig kon blij ven opereren. Van een goede verstandhouding tussen de gemeentebestuurders en de ziekenhuisdirecties lijkt intussen geen sprake meer te zijn. Het gemeenschappelijke probleem is verworden tot een zaak van het ziekenhuis. Dat is ook wat het ziekenhuis wil, maar is tegen het zere been van de lokale overheden. De directie van het ziekenhuis Walcheren zegt te allen tijde uit te willen leggen waarom ze wil samen voegen. Ze vindt het echter niet nodig om daarover te debatte ren met bijvoorbeeld de Vlissingse gemeenteraad, be trokken organisaties of de bevolking. Kortom: het zieken huis wil zijn standpunt niet ter discussie stellen. Het zieken huis, zo kan geconcludeerd wor den, heeft geen boodschap aan inmenging of inbreng van der den. Het is toch opmerkelijk dat de ziekenhuisdirectie amper acht sloeg op het rapport van Ver aart. Een van de uitkomsten was dat drie kinderartsen, twee uit België en een uit Nederland, be langstelling hebben voor vesti ging in de regio Walcheren. Ook zou een Belgische specialist, een cardioloog die reeds in Zeeland werkzaam is, als gids en erva ringsdeskundige mee willen werken aan voorlichting en in formatieverstrekking voor de werving van kinderartsen in België. Deze informatie komt niet gele gen voor de ziekenhuisdirectie, die fusie als dé oplossing wil blijven of moet blijven zien. Dat blijft onduidelijk. Zij wijkt in elk geval niet af van de koers die MIDDELBURG - Een 34-jarige Middelburger is in de nacht van zaterdag op zondag op heterdaad betrapt bij een diefstal. De man had rond half twee een auto opengebroken die gepar keerd stond op het Zusterstraat in Middelburg. Dat werd door de eigenaar van de wagen gezien. De bezitter van de auto bel de vervolgens de politie die op grond van het signalement de inbreker kon aanhouden. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit de gemeente Veere is in de nacht van zaterdag op zondag tweemaal aangehouden. Rond kwart voor twee had de man op het Plein 1940 in Mid delburg tegen een verkeersbord getrapt en erop staan sprin gen. Hiervoor kreeg hij twee boetes, een voor baldadigheid en een voor openbare dronkenschap. Even later poogde de man een taxi te nemen op het Plein 1940. De chauffeur weigerde echter de man vanwege zijngedrag. Hierop trapte de man een deuk in de taxi. De politie rekende de man andermaal in en maakte proces-verbaal op. MIDDELBURG - Voor het eind van het jaar wordt de Lelie straat in Middelburg opgeknapt. Het hoofdriool en de huis aansluitingen van het riool worden vernieuwd. Verder wordt de wegfundering vervangen en wordt het wegdek opnieuw gelegd. De gemeente houdt op 15 oktober een bijeenkomst om de bewoners in te lichten over de werkzaamheden. De bijeen komst begint om 16.30 uur in de kantine van de dienst stads beheer aan de Vlissingsestraat. naar fusie leidt. De ziekenhuis directie pareert dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg, de belangrijkste adviseur van de minister, samenvoeging in Zee land onontkoombaar noemt. Specialisten kan pas dan een aantrekkelijke en verantwoor de werksituatie worden aange boden. Er zouden in beide zie kenhuizen te weinig patiënten zijn om voldoende artsen aan te trekken. De voorgenomen samenvoeging geldt voorlopig alleen de klinische (opname-)afdelingen van cle twee ziekenhuizen. Kli nische behandelingen omvatten slechts tien procent van het to taal aantal behandelingen van de kinderartsen. De patiënt is alleen gebaat bij een goede kwaliteit van de zorg. Hoe die kwaliteit bereikt wordt of gehandhaafd blijft, moet hel derder uitgelegd worden. Nu ontbreekt bij velen de overtui ging dat samensmelting de redding is voor volwaardige kinderafdelingen in zowel Vlis singen als Goes. Donderdag 3 oktober vergadert de Tweede Kamercommissie over de toekomst van de kleine ziekenhuizen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland beslist morgen of er een tweede poging moet worden ondernomen om de plaag van langpootmuglar- ven op voetbalcomplex Den Ho gen Blok in Zierikzee onder bedwang te krijgen. Het hoofd veld is er erger aan toe dan verwacht en kan - zoals het er nu naar uitziet - ook komend weekeinde nog niet worden ge bruikt. De trainings- en bij velden wer den zaterdag weer vrijgegeven voor het afwerken van het wed- strijdprogramma van de voet balverenigingen Zierikzee en Mevo. Aanvankelijk zou zondag ook het hoofdveld weer mogen worden gebruikt, maar de mat wei'd door de KNVB-consul van Zierikzee afgekeurd. Op divei'se plekken lagen de zoden los op de grond, zodat het spelen van een wedstrijd niet verantwoord werd geacht. Gif Medewerkers van de gemeente lijke afdeling cultuurtechniek namen gisteren poolshoogte en constateerden dat nog lang niet alle larven (emelten) van de langpootmug bezweken zijn, door het gif dat een week eerder op het gras werd gespoten. Mor- gen, aldus beleidsmedewex-ker R Bei-revoets, volgt naar alle waarschijnlijkheid een tweede poging om het ongedierte te be- strijden. „Normaal gespi-oken staat ex- voor een optimale werking van dit middel zes tot tien dagen. We zijn nu een week verder, dus op zich is het zo vx-eemd niet dat ex- plekken zijn waar de emelten nog zitten. Het lijkt er op dat het pi-obleem iets hai'dnekkiger is dan we hadden ingeschat." Ge bruik van een agressiever gif is niet toegestaan. Een nieuwe bestrijdingsx-onde betekent automatisch ook dat het hoofdveld opnieuw mini maal een week wox-dt afgesloten voor gebruik. Op de overige vel den is een herhaling van de be handeling niet noodzakelijk, al dus Berrevoets. Optimistisch Overigens is hij optimistisch over het herstel van de hoofd grasveld. „Vergeleken bij vorige week maandag ziet het er al stukken beter uit. Het is een stuk gx-oener, al ligt de mat op de ergste plekken nog los. Daar za ten ook de meeste emelten." Berrevoets gaat er vanuit dat het gx-as binnen twee weken weer op een acceptabel niveau is en daarmee de schade binnen de perken blijft. „De nachten zijn vochtig genoeg om dat herstel te bevordex-en en samen met wat extra bemesting en een paar keer extra rollen van de mat, moet dat voldoende zijn." Advertentie Met gepaste trots presenteren wij onze nieuwe collectie Herfst/Winter 2002 van o.a1 Escada, Christ, Cerruti, Armani jeans en een unieke collectie Mantels. Wij nodigen u urt tijdens onze Open Delscher Dagen van I t/m 5 oktober Bij besteding vanaf 200 euro ligt er een heerlijke Delschertaart op u te wachten (van onze huispatisserie)! Grote Markt I 1-13, 4461 AH Goes, telefoon 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11