Jongeren in debat over Zeeland PZC Tijden regentenfamilies herleven in stijlkamers van Zeeuws Archief Kwaliteit Unplugged-bands stijgt 10 lezers schrijven Gehandicapt Normen WCT XXXXI Protestbrief tegen einde Melkertbanen kunst cultuur Toekomst Dichter Bouma naar Oostburg dinsdag 1 oktober 2002 door Emile Calon door Ali Pankow MIDDELBURG - Ze voelt zich wel eens een beetje 'mevrouw Pous', nu ze al zo lang en zo intensief met deze rijke, regen tenfamilie in de weer is. Marianne Kleij- wegt uit Dreischor maakt een zwerftocht door deze voorbije levens als zijsprong ophaar proefschrift over Pieter Pous, de stichter van de Zeeuwse Kweekschool voor den Landbouw en Zeevaart in 1812. Uit al haar bevindingen ontsproot het ini tiatief tot het samenstellen van een boek je, een stadswandeling en een expositie in de stijlkamers van het Zeeuws Archief in Middelburg. „Boekje, stadswandeling en expositie zit ten ingekaderd in de VOC-manifestatie", zegt archivaris Peter Sijnke. Hij geeft aan dat er in het Van de Perrehuis, waarin het Zeeuws Archief is gevestigd, aardig wat overhoop is gehaald voor deze tentoon stelling. Diverse werkplekken zijn tijde lijk ontruimd om ze als eetzaal, boudoir of salon van weleer in te richten. De mensen van het archief werken in deze periode op plaatsen elders in dit monumentale panel. De 'grijze kamer' op de begane grond in het Van de Perrehuis is nu ingericht als eetzaal met antieke meubels, schalen en tafelzilver. De 'grote tapijtenkamer', de vroegere zittingszaal van de rechtbank, ademt de sfeer van salon met enkele stijl volle familieportretten aan de wand. Vol gens Sijnke was de met moderne kunst be schilderde tuinkamer niet geschikt voor deze tijdelijke herinrichting. De admini stratie, die in die ruimte is gevestigd, kan zodoende blijven zitten waar ze zit. De 'roze kamer' doet nu even dienst als bou doir van mevrouw en in de 'groene kamer' wanen de bezoekers zich aan het comptoir van meneer. Verder is direct bij de ingang de ontvangstruimte ingericht, waar de gasten kunnen 'anti-chambreren'. „Met al deze elementen wordt aardig de sfeer geboden hoe rijke VOC-bestuurders des tijds leefden", zegt Sijnke. Bezoekers kunnen hier tot en met 2 november van dinsdag tot en met vrij dag om 133 0 u ur en 15.00 uur terecht voor een rondleiding. Inrichting Educatief medewerkster Ingrid Leef tink tekende samen met Marianne Kleijwegt voor de inrichting van de stijlkamers. Ver der leverde Kleijwegt de verhalen over de familieleden wiens portretten aan de wanden prijken. Ze staan gebundeld in een begeleidend boekje bij deze manifes tatie. Daarin beschrijft Sijnke ook een stadswandeling langs diverse monumen tale panden in Middelburg in relatie met de VOC. Tijdens die wandeling krijgen deelnemers op de zaterdagen 12 en 26 ok tober de gelegenheid het 'Huis op de Spui- brug' aan de Spanjaardstraat ook binnen te bekijken. Hier woonden meerdere ge neraties van de familie Pous. Voor Kleijwegt betekent dit alles een al ternatief voor eerdere plannen tot inrich ting van een grote tentoonstelling in het i Zeeuws Museum. Daar zouden alle zestig I portretten van de voorouders van Pieter j Pous bijeen gebracht worden. Het voor- i nemen liep stuk door de langdurige slui ting van het Zeeuws Museum. „Zonde van al dat voorwerk", vond Albert Meijer van het Zeeuws Archief en hij vond in overleg met zijn collega's op deze manier een mo gelijkheid toch een deel van de portretten- serie te presenteren. Kleijwegts belangstelling voor Pieter Pous, de grondlegger van de eerste educa tieve armenzorg, vloeit voort uit haar stu die orthopedagogie. Ze heeft zich inmid dels echter 'verloren' in het bijvak histori sche pedagogie. Al haar vorsingen zullen te zijner tijd nog wel leiden tot de afron ding van haar proefschrift. Maar het speurwerk op zich geeft haar veel meer voldoening en dat geldt zeker ook voor het werken aan de uitgave van 'De Grote Zeeuwse Katernen' die aan haar onder zoek gewijd gaat worden. Noord-Beveland ombouwen tot een gigantische survivalzone, Neeltje Jans veranderen in een permanente Dance Valley en de overtollige PSD-bo- ten inzetten als verplaatsbare skate- arena's. Veertig jongeren krijgen in de cember de kans om deze en andere wil de en serieuze wensbeelden voor Zee land naar voren te brengen tijdens een drie dagen durend jongerenatelier in Oostkapelle. Jongeren mengen zich tot nu toe niet tot nauwelijks in de debatten over de toe komst van Zeeland. De discussie over bijvoorbeeld de Westerschelde Contai ner Terminal wordt toch vooral gevoerd doormensen die de dertig al lang gepas seerd zijn. Die ogenschijnlijke passivi teit komt volgens lector Anja de Groene van de Hogeschool Zeeland niet over een met de werkelijkheid. Want jonge ren zijn volgens haar wel bezig met hun omgeving. Ze discussiëren in kleinere kring wel over hoe hun regio er uit moet komen zien. Daar staan ze zeker niet onverschillig tegenover. „Integendeel juist." Van zeer nabij merkt ze dat de betrokkenheid 'best groot is'. Ook HZ-projectmedewerker Pieter Vollaard is die mening toegedaan. Hij merkt op dat jongeren ook nog eens het. langst te maken hebben met al die be slissingen die nu over de ruimtelijke in richting van Zeeland worden genomen. Ze krijgen tijdens het atelier dan ook de kans om hun visie, hun ideeën en wen sen in te brengen. En Vollaard bena drukt dat die ideeën daarna niet achte loos opzij geschoven zullen worden. Het is de bedoeling dat de politiek en mogelijk ook het bedrijfsleven uitvoer bare plannen adopteert en ze ook pro beert uit te voeren. Brede discussie De Hogeschool en het Innovatienet werk Groene Ruimte en Agrocluster willen samen dat project uitvoeren waarin jongeren hun visie op de toe komst van wonen, werken en recreëren in Zeeland geven. Ze hopen dat daar mee een brede discussie over de toe komstige inrichting van Zeeland op gang komt. Ze gaan dan ook op zoek naar j ongeren in de leef tij d van 18 tot 2 5 jaar die op de een of andere manier een binding met Zeeland hebben. Geboren Zeeuwen die nu in bijvoorbeeld Tilburg wonen en studeren kunnen dan ook probleemloos meedoen. Net als gebo ren Groningers die nu voor hun werk in bijvoorbeeld Renesse wonen. Gehoopt foto Peter Nicolai «I 's - Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscht nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet datds redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 25-9 las ik dat voor een parkeerkaart voor ge handicapten in Middelburg 170 euro moet worden betaald. Schaamteloos! Wanneer men meer dan honderd meter kan lo pen wordt de aanvraag afgewe zen, nog schaamtelozer! Indien men gehandicapt is, zijn de kos ten hoog, terwijl het inkomen door uitkeringen of ouderdom lager is. Deze handicaps zijn meestal ontstaan tijdens het werk, ongeval of door ouder dom. Mijn man heeft zo'n par keerkaart en gelukkig hoeven wij dat bedrag nog niet te beta len. Bij het parkeren betalen wij meestal gewoon parkeergeld. Zijn handicap betreft 'slechts' een verlamming van been en arm aan één zijde. Het ligt aan de vorm van de dag of dit zicht baar is of niet. Voor cle goede waarnemer altijd zichtbaar. Daar kan hij wel 100 meter mee lopen, maar dan is het verder wel op! We gaan het nu hebben over normen en waarden in Den Haag en hopelijk in het hele land. Dit is een goede start, maar niet heus. Wanneer invali diteit blijvend is, hoeft er ook niet om de vijf jaar gekeurd te worden en dus weer betaald, bo ven de 65 jaar zeker niet. Gaan we zo met onze medemensen om, dat dit 'voorrecht' niet meer te kunnen beschikken over goe de benen nog eens extra bestraft moet worden? Ik schrijf voor recht, want er zijn blijkbaar mensen die het als een voorrecht zien een invalidenkaart te heb ben. H.F. de Wette-Finken Mosselstraat 28,Bruinisse Het zullen zo rond de 2 miljoen kilometers zijn die ik de afgelo pen jaren in meerdere auto's heb afgelegd. Niet dat ik daar nu zo'n geweldige chauffeur van ben geworden, maar een mens weet na dat aantal kilometers aardig in te schatten wat er op de weg gebeurt en verbaast zich niet meer zo snel. Tot afgelopen week twee van die blagen uit de categorie brugpieper het voor elkaar kregen mijn moncl open te laten zakken van verbazing, Net de bebouwde kom uit en snelheid makend, steken er twee van die olijkerds heel be wust pal voor de auto de weg over. Om schade te voorkomen de remmen maar eens uitgetest en mezelf afvragend of ik een bord of teken gemist heb, herin ner ik me een gesprek waarin mij verteld werd dat dit normaal is tegenwoordig. Op rotondes doen zulke grapjassen dat ook graag. Het lijkt me te ver gaan om aan de NS te vragen om, als ze toch met die hekken langs de spoorbaan bezig zijn, ze ook langs de wegen te zetten, waar door ik maar één alternatief kan verzinnen. Mocht u vandaag of morgen dus in de krant lezen 'man slaat brugpiepers', dan heb ik ze alleen maar normen en waarden bijgebracht onder hel mom van 'corrigerende tik'. Misschien kan iemand dat ook eens doen bij die stoere binken die met hun vieren een conduc-1 teur in elkaar slaan, ik reis nor maal niet met de trein maar zou het om die reden bijna gaan doen. Gepko Prenger j Ooststraat 5. Domburg Op een dag was daar de BCT, de Bruinooge Container Termi naal, een grote opening van een nog grotere betonnen plaat aan de oever van de Westerschelde. i Na een korte tijd stond deze BCT leeg een betonnen plaat zonder functie en doel. Laat dit niet gebeuren, laat zien datje om Zeeland geeft. Daarom hang ik mijn mooie Zeeuwse vlag vrijdag 4 oktober halfstok en laat daarmee zien dat ik het niet eens ben met het provinciebe stuur en zijn doorgedramde be sluiten. Een Zeeuwse dag van rouw, om het land dat verloren gaat aan een betonnen plaat zonder visie en zonder nut. Rob Dreesm Meanderhof 29, Middelburg ZIERIKZEE - De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten gaat bij het kabinet protesteren tegen het snijden in gesubsidi eerde banen. Tijdens de verga dering van Zeeuwse portefeuil lehouders sociale zaken en werkgelegenheid is gisteren be sloten in een brief te wijzen op de grote sociale gevolgen van de begrotingsplannen. Ook het platform voor bestrijding van armoede en sociale uitsluiting in Zeeland Splinter stuurt een protestbrief naar Tweede Ka mer en kabinet over het schrap pen in gesubsidieerde arbeid. Dat bleek gisteren tijdens een bijeenkomst van Splinter in Zierikzee. Het schappen van Melkertbanen heeft grote ge volgen, stelt de Oostburgse wethouder L. Wille, portefeuil lehouder Sociale Zaken binnen de VZG. „Veel van die banenlig- gen in onderwijs, veiligheid en zorg. Als die banen niet gehand haafd kunnen worden, geeft dat grote problemen voor die secto ren die het kabinet juist wil on dersteunen." De protestbrief wordt in de VZG-vergadering van 14 oktober opgesteld en daarna voorgelegd aan de ge meenteraden. Voorzitter F. Smitskamp van Splinter veroordeelde tijdens de bijeenkomst de kabinetsvoor nemens rond arbeid en uitkerin gen. Als de gesubsidieerde arbeid wordt gekort, vallen mensen terug in de bijstandter wijl ze hooggewaardeerd werk verrichten. De bereidheid bij werkgevers om langdurig werk lozen of mensen met arbeidsbe- perkingen aan te nemen wordt kleiner als subsidies wegvallen. Het beperken van de ver volguitkering na WW tot één jaar legt nog meer druk op de bijstand, schetste ze. Het afschaffen van de Zalmsnip en de hogere ziekenfondspremie drukt de minimuminkomens nog meer. Het voordeel van het afschaffen van de onroerend- zaakbelasting helpt die groep, waarin eigen woningen zeld zaam zijn, niet. Integendeel, waarschuwde Smitskamp. Als die inkomensbron voor gemeen ten wegvalt, biedt dat weinig goeds voor de laagste inkomens, voorspelde zij. Francis Levoy the Blowrags staan in de Unplugged Finale. Alle ideeën zijn welkom, ook het plan wordt een zo breed mogelijke groep sa men te stellen, zodat niet alleen maar Walcherse HZ-studenten deel nemen aan die sessie. Er wordt volgens De Groene ook ge mikt op werkende jongeren. Ze sluit zelfs niet uit dat die op de één of andere manier betaald krijgen om deel te ne men. Het atelier vindt immers plaats tijdens drie werkdagen, namelijk van woensdag 11 tot en met vrijdag 13 de cember. De deelnemers brengen die da gen door in een inspirerende omgeving, Noord-Beveland te veranderen in een grt het voormalige buiten Duinvliet, nu be kend als hotel Green White. Die drie dagen kunnen ze al hun ideeën over de toekomstige inrichting van Zeeland spuien. Aan het begin zal een aantal deskundigen hen in het kort bij praten over de huidige staat van de pro vincie en wat er allemaal mogelijk is, wat de bedreigingen en de kansen zijn. Daarna is het de beurt aan de jongeren zelf. Vollaard benadrukt dat de jonge ren vrij zijn om al hun ideeën naar voren te brengen. Groen en rijp, wild en tam, serieus en lachwekkend, goedkoop en duur, het maakt niet uit. „Laat ze maar spuien." Het is de bedoeling dat ze een aantal van die ideeën ter plekke uitwerken. Daarbij krijgen ze professionele hulp zodat tijdens de afsluiting, vrijdag avond, uitgewerkte plannen gepresen teerd, kunnen worden aan belangstel lenden. Onder andere (aspirant)Sta- tenleden kunnen die avond enkele plannen adopteren. Vollaard geeft aan dat marktpartijen nu al hebben laten weten interesse te e survival-zone. foto Willem Mieras hebben in het project. Niet vreemd, want misschien zit er een lumineus idee tussen al die plannen waarmee bijvoor beeld een projectontwikkelaar zo aan de slag kan. Tij dens de driedaagse kunnen de j onge ren ook de hulp in roepen van een denktank. „Bij voorkeur deskundige jongeren, bijvoorbeeld leden van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Contact." Die leden van die denktank zijn of tele fonisch bereikbaar of op afroep be schikbaar. Na die driedaagse is het nog niet afgelo pen. Als het lukt om voldoende geld bijeen te krijgen voor een vervolg gaan politici en deskundigen tijdens een werkconferentie aan de slag met die wensbeelden van de jongeren. Daar stellen ze een innovatieagenda op voor het provinciaal bestuur en andere par tijen die op de een of andere manier be lang hebben bij de toekomst van Zee land. En de jongeren zelf zullen na het atelier nog regelmatig bijeenkomen om te bekijken of en hoe hun ideeën worden opgepakt. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De zevende eindronde van de Zeeuwse Un plugged Finale telt vrijdag avond zeven deelnemers. Tij dens voorgaande edities traden OOSTBURG - Dichter Hans Bouma houdt woensdag 9 okto ber vier collages in de hervorm de kerk in Oostburg. Bouma is uitgenodigd door de kerkenraden van de Gerefor meerde Kerk en Hervormde Ge meente Oostburg. Hij wordt tij dens zijn programma 'Dichter bij muziek' begeleid door orga nist Rinus Veerhoek uit Oost burg. Na de laatste voordracht gaat de auteur met belangstel lenden in gesprek over de bete kenis van poëzie en muziek in het algemeen en voor de liturgie in het bijzonder. Aanvang: 20.00 uur. wel eens elf of twaalf bands op tijdens de finale in het Vlissing- se Arsenaaltheater. Dat dit aan tal voor de komende editie is teruggebracht, wijst volgens mede-organisator Ralph Wiess- ner op een toename van de kwa liteit. „We hebben dit jaar wat stren gere criteria gehanteerd bij het toelaten van bands tot de fina le", vertelt Wiessner. „Daardoor zie je dat de stijgende lijn van de vorige edities wordt doorge trokken. Uiteindelijk willen we toch weereen cd maken met alle finalisten erop. Dat moet een product zijn waar we helemaal achterstaan. Mijn inschatting is dat het vrijdag een mooie avond met goede muziek gaat wor den." De Zeeuwse Unplugged Com petitie wordt sinds 1996 elke zomer georganiseerd door strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. De eerste finale avond werd live opgenomen en op cd uitgebracht. Dat is een traditie geworden. Tot nu toe is elk jaar een cd verschenen met opnamen van bands die tijdens de finale optraden. De winnaar krijgt bovendien twee dagen studiotijd aangeboden en sinds vorig jaar ook een optreden op het popfestival Sunburn, dat de afgelopen twee zomers door Panta Rhei is georganiseerd op het Vlissingse Nollestrand. Overkant Dit jaar kende de Zeeuwse Un plugged Competitie in totaal achttien deelnemers. Opvallend was volgens Wiessner het grote aantal Zeeuws-Vlaamse bijdra gen. „We hadden acht bands van de overkant." Als finalisten zijn overgebleven: Nightly Amique, Style, Scwar, Francis Levoy the Blowrags, Jan Francois band, Solof en 2BUB. „Het is rijp en groen door elkaar", ver klaart Wiessner. „Om eens twee artiesten van de overkant als voorbeeld te nemen. Francis Le voy is een heel geroutineerde muzikant uit IJzendijke, Night ly Amique is een heel leuke be ginnende band uit Terneuzen. Dat geeft aan dat daar op dit moment van alles gaande is. De diversiteit in het programma is ook groot. Solof is een zanger/gitarist in zijn eentje, 2BUB speelt punk-achtig, Sc war heeft Nederlandstalige nummers." Aan de Zeeuwse Unplugged Competitie hebben in het verle den tal van gerenommeerde Zeeuwse popmuzikanten mee gedaan. Belangrijker nog vindt Wiessner dat de wedstrijd de ge boorteplaats is geweest voor en kele goede Zeeuwse bands. „In 1999 won het duo Pillars of Heaven. Voor de studiotijd die ze wonnen, hebben ze een com plete band geformeerd, Pillars, die nu toch behoorlijk aan de weg timmert. Hetzelfde geldt voor Patrick Schipper, ook een winnaar uit het verleden. Hij heeft ook een band om zich ver zameld toen hij de studio inging. Dat is Bruno, inmiddels omge doopt tot Sonar, waarmee hij vorig jaar opnieuw won. Dus ik ben benieuwd wat er dit jaar uit voortkomt. Zeeuwse Unplugged Competitie, vrijdag van 19.30 lot 1 uur in het Ar senaaltheater in Vlissingen. Tijdens het juryberaad omstreeks midder nacht speelt de formatie Copycat. Marianne Kleijwegt voor het 'Huis op de Spuibrug' waar meerdere generaties van de familie Pous hebben gewoond. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10