Chaos belastingverdrag gevreesd PZC Hoge opkomst kampioenschap trekpaarden r;, Jacht loopt vast op strand Vrij willigersprij s Staatsbosbeheer naar schoolgidsen TOP wenst gebruik provinciale opcenten voor lager toltarief Milieugroep roept op tot boycot kernstroom Essent Grensarbeiders dringen aan op zorgvuldige invoering Chaos Knokpartij in Ylissingen !-n- rs:: .ww Stem Sleepvaartshow trekt veel liefhebbers naar Terneuzen Mishandelingen in Goes en Middelburg Van der Giessen lijsttrekker D66 PvdA steunt Ayaan Hirsi Ali Verstekelingen in vrachtauto Terneuzenaar krijgt klappen Veel te hard maandag 30 september 2002 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Klanten van het Brabants-Limburgs ener giebedrijf Essent moeten elektriciteit opgewekt door kerncentrales afzweren en overschakelen op duurzame, milieuvriendelijke stroom van nieuwkomer Echte Energie. Milieuorganisatie WISE is daarvoor een campagne begon nen onder het motto 'Atoom- stroom van Essent, Samen wer ken aan een vuile toekomst'. WISE is tot de actie overgegaan, omdat de kerncentrale Borssele langer open mag blijven. Vorige week bepaalde de rechtbank in Den Bosch nog dat er geen gel dige afspraken bestaan over sluiting van Borssele begin 2004. Anti-kernenergie-organisatie WISE keert zich speciaal tegen Essent, omdat dit bedrijf de helft van de aandelen heeft in EPZ, de exploitant van de kern centrale. Ook het Zeeuwse Delta Nutsbedrijven is voor vijftig procent aandeelhouder van EPZ, maar WISE richt de pijlen voorlopig nog niet op dat be drijf. „Essent importeert ook kernstroom", legt medewerker P. de Rijk die keuze uit, „en Es sent geniet landelijk veel meer bekendheid. Delta Nuts is toch vooral regionaal actief." Met de actie probeert WISE het energiebedrijf Essent in het commerciële hart te treffen door klanten weg te kapen. Dankzij de liberalisering van de elektri citeitsmarkt is het mogelijk zonder veel rompslomp over te schakelen op andere aanbieders van elektriciteit. Het nieuwe elektriciteitsbedrijf Echte Energie, dat WISE pro moot, zegt honderd procent groene stroom te leveren tegen een concurrerende prijs. WISE is met name tegen kernenergie vanwege het onopgeloste kern- afvalprobleem. Voordat duidelijk werd dat Borssele mag doordraaien, riep WD-Kamerlid J. Klein Mole- kamp al op tot een vergelijkbare actie als WISEMensen moesten volgens Klein Molekamp doel bewust voor kernstroom kun nen kiezen, vanwege het behoud van werkgelegenheid en omdat een kerncentrale niet het broei kasgas kooldioxide uitstoot. door Paul Burm DEN HAAG - In België werken de Nederlanders vrezen de invoering van het belastingver drag dat op 1 januari moet wor den ingevoerd. Door de nieuwe regels, volgens het principe dat naast sociale premies ook in komstenbelasting in het werk- land wordt betaald, dreigen er netto fors op achteruit te gaan. De Nederlandse belasting dienst compenseert die extra heffing achteraf. Alom wordt er aan getwijfeld of de Belasting dienst er in zal slagen om voor de naar schatting 7000 grensar beiders al meteen vanaf januari vooraftrek te regelen. Dat zou betekenen dat de grensarbei ders de eerste maanden van 2003 25 procent minder netto loon in de portemonnee krijgen. „De Belastingdienst zegt nu on geveer 6000 grensarbeiders te kennen, maar zeker 600 zijn er nog kwijt", vertelt Ivan Cools van de Stichting Grensarbeicl in Putte. Daarnaast kan de over heid pas van start met het voor bereiden van concrete maatre gelen als ook België het nieuwe belastingverdrag ratificeert Dat gebeurt op zijn vroegst half december. „Dan schieten er nog twee we ken over om voorlichting te ver strekken en de vooraftrek in de administratie te regelen, een veel te korte tijd", vindt Cools. Hij verwacht een chaos op de sa larisstroken van de grensarbei ders. Om die reden pleitte de op- VLISSINGEN - In een horeca gelegenheid in het centrum van Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag flink ge vochten. Het confict ontstond rond drie uur toen een 42-jarige Vlissin- ger bij de damestoiletten enkele bezoeksters lastigviel. Dit ont aardde in een handgemeen waarbij de man en een 19-jarige bezoekster de trap af rolden. De vrouw liep hierbij enkele pijn lijke plekken op. Beneden be moeide zich een groot aantal an dere bezoekers met conflict. Dit mondde uit in een grote vecht partij. De aanstichter, een 42- jarige Vlissinger, is aangehou den. Tijdens de ongeregeldhe den werd ook nog een 30-jarige Vlissingse automobilist aange houden die bij de horecagele genheid naar binnen wilde. Hij had zijn auto midden op de straat laten staan. Daarbij ne geerde hij het bevel van de poli tie om zijn voertuig te parkeren en schold hij de agenten uit. positie in de Kamer er voor het belastingverdrag een jaar uit te stellen. „Dat juichen wij toe. Per slot wordt er al sinds 1994 ge praat over dat verdrag. Het heeft lang geduurd, juist om al les zorgvuldig te regelen, waar om zou je dan niet ook de invoe ring zorgvuldig afwikkelen", zo vraagt hij zich af. Voor uitstel is geen Kamermeerderheid te vin den. Staatssecretaris Van Eijck van Financiën is minder verontrust. „Aan de belastingdienst in Heerlen zi jn twee Belgische be lastingmedewerkers toege voegd om de zaken goed uit te voeren." De aangiften worden echter verwerkt in Roosendaal en sommige Kamerleden vragen zich dan ook verbaasd af waar om niet op die plaats Belgische specialisten zijn aangesteld. Van Eijck vindt dat door de or ganisatie van de Belasting dienst niet nodig. Gi'ensarbei- ders die een nieuwe Belgische baan krijgen verliezen him compensatie en zien dus vanaf dat moment de belasting- en premiedruk met een kwart van hun salaris stijgen. Ook wordt het voor Nederlanders die in de toekomst in België willen gaan werken veel onaantrekkelijker. Zij worden niet gecompenseerd. Omgekeerd wordt het voor Bel gen een stuk goedkoper om in Nederland aan de slag te gaan, het scheelt ze procenten inkom stenbelasting. Om die reden waarschuwde het nieuwe CD A- Kamerlid F. de Nerée tot Babbe- rich voor een „aanzuigende werking van Belgen op de Ne derlandse arbeidsmarkt." Deze week komt het nieuwe be lastingverdrag ter sprake in het parlement. - Ji. Niet de snelheid, maar de zorgvuldigheid telt bij de ploegwedstrijden. :S(pr-V ijte - .fi -1 Wsmzr*-. foto Mechteld Jansen door Ron Magnée MIDDELBURG - Fans van trekpaarden konden zaterdag him hart ophalen. Op het ter rein van kaasboerderij Schel lach bij Middelburg werden de provinciale ploeg- en trekwed- strijden gehouden. En dat be tekent tientallen échte pk's in actie zien. Over de hele dag kwamen hon derden geïnteresseerden een kijkje nemen. Een absoluut re cord, volgens Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland die de dag had georganiseerd. Tientallen trekpaarden en hun eigenaars waren naar het ter rein gekomen om te kijken wie het best kan ploegen. Bij de ploegwedstrijden is het overi gens niet de bedoeling dat de eigenaar met zijn span paar den zo snel mogelijk ploegt, maar juist zo secuur mogelijk. Een jury kijkt of man en paard het stuk toegewezen grond recht en regelmatig hebben omgeploegd en of er bijvoor beeld geen groen meer te zien is. Een van de deelnemers is S. de Visser uit Aagtekerke. Met zijn driespan paarden - alle drie Nederlandse trekpaarden van het Belgische type - ploeg hij die middag rustig en zorgvul dig zijn stukje land om. „Het is zwaar werk voor de paarden. Ze moeten echt hun best doen", weet de Aagtekerkenaar te melden. De paarden luisteren goed naar De Vissers stem. Praat hij rustig, dan ploegt de driespan rustig door. Maar zet hij zijn keel op, dan geven de paarden vol gas. Overigens probeert De Visser zijn span zo rustig mogelijk te houden. „Een fluitje tussen de tanden, en verder rustig praten. Dat moet voldoende zijn." Uiteindelijk behaalt De Visser een achtste plaats. De hoogste eer gaat bij het ploegen naar B van Wekken uit Kerkwerve. Hij weet met zijn tweespan paarden, met de illustere na men Brenda en Emira van Roosjeshof, de beste voren te ploegen. Op de tweede plek eindigt J. van de Hoek uit Haamstede. Derde wordt L. de Visser uit Ritthem. Buiten me dedinging doet ook nog A. Pauwe uit Gapinge mee. Hij ploegt met een vierspan paar den - te veel voor de reguliere wedstrijd - een stukgrond om. Desondanks weet het publiek het huzarenstukje uitstekend te waarderen. Na het ploegen is het tijd voor de trekwedstrijden. Hierbij wordt een landslede over een afstand van dertig meter door een paard voortgetrokken. El ke vijf meter springen meer mensen op de slede, waardoor het voor het dier steeds zwaar der wordt. Sde Visser uit Aag tekerke doet bij dit onderdeel betere zaken. Samen met zijn naamgenoot L. de Visser uit Ritthem weet hij de slede over de volle afstand van dertig me ter te trekken. In de barrage weet hij de lading net iets ver der te trekken dan de Aagte kerkenaar. Derde werd M. Ba- reman uit Etten-Leur. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Liefhebbers van sleepboten kwamen zater dag ruimschoots aan hun trek ken op de tiende internationale Lekko-dag. Lekko, de vereni ging van belangstellenden voor sleepvaart, organiseerde de dag in samenwerking met de Zeeuwse scheepsmodelbouw vereniging Zuid-Zuidwest. Hoogtepunt van de dag was voor velen de vlootschow met vijf sleepboten van Union en Multraship, twee Terneuzense sleepvaartondernemingen. Ge wapend met flinke telelenzen trokken de liefhebbers naar de pier bij de jachthaven om een mooie plaatjes van stoer ma noeuvrerende sleepboten te schieten. Organisator Hans Hoogesteger noemde de show de spectaculairste sedert jaren- .In paviljoen Westkant konden de bezoekers kennismaken met alle facetten van de sleepvaart- enbergingswereld. De activitei ten van Lekko, de internationa le term voor trossen los, werden belicht met een presentatie van clubbladen en naslagwerken. Schepenspotters snuffelden in de bakken met foto's. Scheepsmodelbouwvereniging Zuid-Zuidwest was aanwezig met tal van scheepsmodellen. De vereniging was er in ge slaagd een waar topmodel naar Terneuzen te halen het werkei- lancl van Rockwater: de Semi 2. Dit model heeft onder meer de zilveren medaille gewonnen tij dens de wereldkampioenschap pen modelbouw in 2000. Video presentaties van sleepvaart en bergingen maakten het geheel compleet. Advertentie KOUDE VOETEN? Met SPEEDHEAT vloerverwarming z.ou het niet moeten. Ook onder vast tapijt en losse vloerkleden. Bel 0117-451800 of kijk op www.speedheat.nl Plaatsing door heel Nederland. BRESKENS - Een vastgelopen Nederlands zeil- kimkielen bleef het schip netjes rechtop staan. Bi j jacht, van het Franse type Jeanneau, trok gisteren hoog tij kon het schip omstreeks zeven uur het veel bekijks op het strand bij Breskens. Dankzij de strand verlaten. foto Peter Nicolai GOES - Een twintigjarige man is in de nacht van zaterdag op zondag in Goes door een onbe kende jongen geschopt en gesla gen. Het slachtoffer, afkomstig uit de gemeente Goes, liep om streeks half drie op de Grote Markt samen met drie an dere richting de taxistand plaats. Zij werden aangesproken door twee onbekende jongens. Na een woordenwisseling kreeg hij van een van hen een klap in het gezicht waarna hij bewusteloos op de grond viel. Terwijl hij op de grond lag is er nog tegen zijn lichaam geschopt. Vervolgens zijn de twee jongens weggerend. Ambulancepersoneel heeft de man ter plaatse onderzocht. Hij had een zwelling in het gezicht en schaafwonden. De man is met een taxi naar huis ge gaan. In een horecagelegenheid te Middelburg is gistermorgen omstreeks vier uur een 25-jarige man door enkele mannen ge schopt en geslagen. Na enige tijd werden de daders door de portiers het pand uitgezet. Het slachtoffer hield aan de vecht partij een scheve neus over. GOES - Jikkie van der Giessen is gekozen tot lijsttrekker van D66 bij de verkiezingen voor Provinciale Staten in maart 2003. Zij kreeg zaterdag op een partijbijeenkomst in Goes ruim zestig procent van de stemmen. Van der Giessen woont in Veere en is voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool voor Muziek en Dans in Rotterdam. Voordat ze naar Zeeland verhuisde was ze in de jaren negentig raadslid en wethouder in Amsterdam. De andere vier kandidaat-lijst trekkers komen wel op de kandidatenlij st voor de Statenfrac tie te staan. De leden van D66 Zeeland moeten de volgorde van de kandidatenlijst, die in totaal twaalf namen telt, inclu sief Van der Giessen en het huidige Statenlid Patricia van Veen-de Rechter, nog vaststellen. MIDDELBURG - De Zeeuwse PvdA stuurt een steunbetui ging naar de Somalische politicologe Ayaan Hirsi Ali. Zij wordt met de dood bedreigd nadat zij de islam de rug heeft toegekeerd en zich zeer kritisch heeft uitgelaten over deze godsdienst, met name over de positie van de vrouw daarin. Hirsi Ali werkt voor het wetenschappelijk bureau van de PvdA. De ledenvergadering van het gewest Zeeland van de PvdA, zaterdag bij een in Middelburg, heeft besloten haar een brief te schrijven. Daarin spreekt het gewest zijn verontwaar diging en afschuw uit over het feit dat Hirsi Ali heeft moeten onderduiken vanwege bedreigingen. „Wij betreuren dat ook in Nederland de vrijheid van meningsuiting niet meer van zelfsprekend is", aldus de Zeeuwse sociaal-democraten. Bo vendien wordt de 'hoop en verwachting' uitgesproken dat de politicologe 'op de kortst mogelijke termijn weer persoonlijk en maatschappelijk kan functioneren'. Hirsi Ali heeft beslo ten tijdelijk zich tijdelijk in het buitenland te vestigen. TERNEUZEN - De tien verstekelingen die vrijdagochtend zijn aangetroffen in een Italiaanse vrachtauto op het terrein van het Antwerpse overslagbedrijf Katoennatie in Terneuzen zijn geen illegalen. Het gaat volgens A. Don van de politie Zeeland om een groep Roemenen met kinderen die zonder me deweten van de chauffeur in Parijs in de vrachtauto zijn ge klauterd. Bij aankomst op het terrein van Katoennatie werd in eerste instantie aan een groep illegale vluchtelingen ge dacht. Nader onderzoek wees uit dat de Roemenen asiel in België hadden aangevraagd. Zij waren met de trein op fami liebezoek in Parijs geweest en hadden niet genoeg geld meer voor de terugreis.,Toen besloten zij maar een illegale lift in de Italiaanse vrachtauto te nemen", zegt Don. Na verhoor zijn de Roemenen over de grens gezet. TERNEUZEN - Zaterdagavond heeft een 27-jarige man uit Terneuzen in een horecagelegenheid in zijn woonplaats van twee klappen in het gezicht gekregen. Hij liep hierdoor een bloeduitstorting op het jukbeen op, waardoor een zwelling zichtbaar is. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. EEDE - Een 62-jarige man uit de gemeente Sluis-Aarden- burg is in de nacht van zaterdag op zondag zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De automobilist werd geklokt op 101 kilometer per uur op een weg waar 50 kilometer is toegestaan. Na beta ling van een boete van 327 euro kon hij gaan. door Jean-Lou de Gucht WESTDORPE - De schoolgid sen van de Brabantse Biesbos hebben zaterdag in Westdorpe de vrijwilligersprijs van Staats bosbeheer, de zogenaamde Houtvester van Schermbeek- prijs, gewonnen. De tweede plaats was voor Wil Steutel, gids op Westerschou- wen. Zij is de drijvende kracht achter het gidsenkorps bij de excursies in de Meeuwenduinen op Westerschouwen. De prijs wordt door Staatsbos beheer in de regio Zeeland en West-Brabant ieder jaar uitge reikt aan een vrijwilliger of vrij- willigersgroep die zich bijzon der onderscheiden heeft door extra inzet, nieuwe ideeën en betrokkenheid bij het werk van Staatsbosbeheer. Naast een wisseltrofee is er een geldbedrag van 250 euro aan de prijs verbonden. Bovendien mag de winnaar een beheers maatregel in een zelfgekozen terrein van Staatsbosbeheer la ten uitvoeren ter waarde van 2500 euro. Vorig jaar werd de prijs gewonnen door de Oost- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging De Stelt- kluut. De schoolgidsen van de Bra bantse Biesbos hebben zichzelf de opdracht gegeven om jonge ren in contact te brengen met de natuur. Het is de groep gelukt om alle leerlingen van de aan de Biesbos grenzende gemeenten een keer in de Biesbos rond te leiden. Vanaf 1986 nemen jaar lijks vierduizend kinderen deel aan de activiteiten van de schoolgidsen. Naast de school gidsen waren nog twee andere kandidaten genomineerd. De tweede plaats was voor Wil Steutel, gids op Westerschou wen. De prijsuitreiking vond plaats tijdens de ontmoetingsdag vooi vrijwilligers van Staatsbosbe heer uit Zeeland en West-Bra bant. Dit jaar bevond het gezel schap zich in Westdorpe. Na dt bijeenkomst in het bezoekei's- centrum vond een excursie plaats door het natuurontwik kelingsgebied Canisvliet. doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - De provinciale opcenten op de motorrijtuigen belasting die voor de veerdien sten worden gebruikt, kunnen over een half jaar ten goede ko men aan een gereduceerd tarief voor de Westerscheldetunnel. Dat stelt lijsttrekker J. Baart van de Terneuzense Onafhanke lijke Partij (TOP). Dat er tol moet worden betaald voor een ritje door de tunnel staat voor Baart vast. „Dat is eerder afgesproken, daar hoef je niet meer over te debatteren. Bovendien bemoeilijkt zo'n dis cussie de aanleg van een tunnel bij Sluiskil, die we allemaal graag willen", betoogt Baart in navolging van onder anderen burgemeester R. Barbé. Politici kunnen en mogen zich volgens de TOP-topman wel inzetten voor een zo laag mogelijk tarie: voor de Westerscheldetunnel De Zeeuws-Vlaamse partijei moeten dat alleen niet in verkie^ zingsprogramma's opnemen omdat het toltarief komend* maand al wordt vastgesteld. „De partijen, gemeenten en pro vincie, moeten de NV Wester scheldetunnel laten weten da de tunnelexploitant rekeninj dient te houden met concurren tie van de Liefkenshoektunnel Veel duurder dan de 3,5 eur* die de Belgen daar rekenen voo: een doortocht mag een rit du niet zijn", betoogt Baart Hij gaat er vanuit dat kortings tarieven voor meerrittenkaar ten voor alle Zeeuwen gelden „Zulke kortingskaarten moetei gemiddeld een nog behoorlij! lagere rittenprijs kunne) opleveren. Zeker als de provin cie een deel van de opcenten al subsidie inbrengt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35