PZC Uur U nadert voor Nieuwe Kerk 7 Zinderende finale schoolzwemmen Statenfractie PvdA krijgt steun leden voor aanleg WCT Jeugdig talent op surfevenement aan Brouwersdam Asbest komt vrij bij brand Westkapelle Stichting heeftharde donateursnodig om kerk als godshuis te behouden j ZIERIKZEE - De Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierik- I zee moet aantonen daadwerke lijk over een brede achterban te beschikken. Wethouder A. van I der Wou den (cultuur) rekent er op dat de organisatie zeker de I helft van het aantal protest handtekeningen tegen de om bouw van de kerk tot theater weet om te zetten in 'harde do nateurs'. zeeuwse almanak Kunst waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 30 september 2002 door Marcel Modde Zonder die extra inkomsten blijft de verdere toekomst van het monumentale pand onge wis. Van der Wouden nam zater dagavond de eerste kleurenfol- der in ontvangst waarmee de kerkvrienden een grootscheep se donateurscampagne inlui den. Voorlopig worden tiendui zend exemplaren de deur uit gedaan naar contacten binnen en buiten Zeeland, aldus stichtingsvoorzitter M. van dei- Veer. Onder aanvoering van de Zie- rikzeese musicus kwam in het voorjaar van 2002 een actie.op gang tegen het theaterplan van de gemeente voor de Nieuwe Kerk. Eigenaar Stichting Oude Zeeuwse Kerken wilde wel mee werken, teneinde de exploitatie van het complex te redden. Van der Veer en een groepje mede standers wisten evenwel in korte tijd vijfduizend handte keningen, te verzamelen tegen de aantasting van het kerkge bouw en het interieur, waaron der het bijzondere orgel. Onder druk van de publieke opinie én de toezegging van de actiegroep te helpen bij de organisatie van extra activiteiten en inkomsten, besloot het gemeentebestuur het plan te laten varen. De daar uit voortvloeiende Vrienden- stichting heeft dat stokje opge pakt. Beginnetje Als blijk van waardering voor die beloofde inzet, aldus Van der Wouden, heeft de gemeente de nieuwe stichting vijfhonderd euro gegeven om de campagne te kunnen beginnen. „Ook een beetje symbolisch om aan te ge ven dat de strijdbijl weer is be graven." Want echt netjes is de ze strij d niet gespeeld, van beide kanten niet, refereerde de wet houder aan de emotionele tac tiek die Van der Veer had geko zen voor zijn actie in kerkelijke kringen en de weinig tactvolle reacties die dat weer bij anderen opriep. Van der Wouden maakte zater dag duidelijk, grote verwach tingen te hebben van de Vrien denstichting, afgaande op de vijfduizend protesthandteke ningen. Indien de helft van die groep ook daadwerkelijk dona teur wordt (voor minimaal tien euro per jaar) is de huidige ex ploitatie gered, aldus voorzitter L. Blikman van het plaatselijk comité van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Probleem Komt dat extra geld er niet snel, dan dreigt er een groot probleem te ontstaan. De beheerder heeft nog slechts een schamele acht duizend euro in kas en staat voor een aantal noodzakelijke (dure) verbeteringen van het uit 1848 stammende gebouw. Hoe wel de wethouder binnen de huidige verhoudingen uitsluit dat het theaterplan weer uit de kast wordt gehaald, zo bena drukte hij zaterdag, is een alter natieve bestemming voor het complex in geval van een blij vend financieel tekort onver mijdelijk. In dat geval zou in richting als een congrescentrum annex expositieruimte uit komst kunnen bieden. Volgens Van der Wouden bestaat in Zie- rikzee behoefte aan een grote zaal waar bedrijven en andere organisaties thema-bijeenkom sten kunnen houden. Bekeken wordt momenteel door een pro jectontwikkelaar of die functie, tegelijkertijd met een doorstart van het theater, kan worden on dergebracht in Mondragon. Herhaling Het is niet de eerste keer dat de toekomst van de Nieuwe Kerk wordt geplaagd door financiële problemen. In 1971 besloot de door Maurits Sep MIDDELBURG - De Staten fractie van de PvdA kan reke nen op de steun van een meer derheid van de achterban als zij op 4 oktober voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal stemt. Dat bleek za terdag op een speciaal belegde partijbijeenkomst over de WCT in Middelburg. Fractievoorzit ter L. Vermeiden reageerde zeer opgelucht. „Dit was moeilijk maar nodig." Volgens de voormalige Borselse PvdA-wethouder P. Vollaard werd de Statenfractie niet ter verantwoording geroepen door de leden. Vermeulen voelde het echter wel degelijk zo, bekende zij achteraf. Daarom nam zij ook ruim de tijd omstandig uit te leggen hoe de fractie tot haar standpunt is gekomen. Zij oogstte daarmee respect en lof bij zowel voor- als tegenstan ders. De ledenvergadering nam met een ruime meerderheid (32 stemmen voor, 7 tegen) een mo tie van de afdeling Vlissingen aan waarin staat dat de fractie 'terecht heeft laten blijken voorstander te zijn van de aan leg van de WCT'. Voor het eerst lieten de voorstanders binnen de PvdA-achterban zich na drukkelijk horen. Wel vroegen zij ruime aandacht voor de na delen voor landschap en men sen. Overlast De motie ging dan ook niet voorbij aan de overlast die de WCT kan veroorzaken voor de bewoners van met name Zuid- Beveland. Daar was de onenig heid binnen de PvdA over ont staan. Wethouder M. 't Hart van Goes citeerde Goesenaren die hem hadden voorgehouden: „Wat hebben we nu voor con creets in handen om die overlast tegen te gaan?" Vermeulen wees op de 7,5 mil joen euro die Rijk, provincie en havenschap daarvoor beschik baar stellen. Daarnaast willen provincie en havenschap in een convenant met de gemeenten toezeggen dat zij al het mogelij ke zullen doen om noodzakelij ke maatregelen alsnog te reali seren, inclusief het beschikbaar stellen of krijgen van geld. Goede wil is voor de Bevelan ders niet voldoende, reageerde 't Hart, zij willen garanties. „Het: is nog niet duidelijk wat we gaan doen, maar er ligt wél geld. Een verhaal hebben zónder geld, daar heb je niks aan", meende Vermeulen. De Statenfractie heeft al eerder om aandacht voor de problemen op de Bevelanden gevraagd, antwoordde ze op het verzoek 'solidair' te zijn met de leden in die regio. „Maar laten we eerli jk zijn: de problemen die door de huidige situatie in Goes worden veroorzaakt, mogen niet op ons bordje worden gelegd", stelde Vermeulen. „Die rekening hoort op het juiste adres. De WCT is slechts onderdeel van het pro bleem." Toch zal zij wij dag een motie indienen om GS nog maals te wagen 'een maximale inspanning te leveren de hinder te beperken'. Verhouding Vermeulen was het wel eens met de kritiek dat verhouding tus sen investeringen in economie en in natuur scheef is. „Het geld voor groen is beperkt", stelde T. Kramer namens de afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen. Ver meulen zal vrijdag in een motie voorstellen een fonds op te rich ten waarin het havenschap elk jaar een bedrag stort dat is gere lateerd aan het aantal contai ners dat in Vlissingen is aange land. Verspreiding De Statenfractie zal nog een derde motie indienen waarin nogmaals wordt vastgelegd dat cle bedrijvigheid die de WCT met zich meebrengt, niet mag uitwaaieren, maar binnen de nu aangewezen bedrijfsterreinen moet blijven. Vermeulen wees daarbij wel op de eigen verant woordelijkheid van gemeenten. Reimerswaal heeft de ruimte langs de A58 inmiddels zelf al volgebouwd, constateerde ze. Of door de ledenvergadering de eenheid binnen de partij is her steld, is nog maar zeer de vraag. Bestuursvoorzitter L. Wille wil de vooral 'de boel bij elkaar houden' en deed 'een beroep op wat ons bindt'. Zoals ook uit de stemming over de motie bleek, is van eensgezindheid nog geen sprake. De Bevelandse leden en afdelingen bleven tegen de WCT, de anderen voor. Een ver zoek om uitstel van het besluit kwam er dan ook niet. „Dat helpt niet meer, we zitten vast", constateerde A. de Vries (afde ling Middelburg). door Marcel Modde ZIERIKZEE - Basisschool De Oosterburght uit Oosterland en de Zierikzeese Sint Willi- brordusschool hebben ook dit jaar weer de snelste toernooi- zwemmers van Schouwen- Duiveland in huis. In een zin derende finale wisten ze zater dag beslag te leggen op vier van de negen podiumplaatsen. Absolute winnaar werd (even als in 2002) de Willibrordus- school met snelste totaaltijden in de klasse (groep) 3/4 en 7/8. De Oosterburght zegevierde met de deelnemers uit de groe pen 5/6 en haalde daarnaast een tweede plek in de oudste categorie. Ook de zwemmers van de Helcherseeschool (Scharen- dijke), De Meerpaal (Bruinis- se), de J.L. de Jongeschool (Zierikzee) en de Samuël- school (Kerkwerve) zwommen zich na vier races, met als slot een bloedstollende estafette, naar een plaats op het erepodi um. De finalisten die afgelopen za terdag in Onderdak op de startblokken stonden, waren de twaalf winnaars van de se lectiewedstrijden eerder deze maand. In een kakofonie van aanmoedigingen, gegil en snerpende fluitjes van de scheidsrechter werden ze naar ongekende prestaties ge schreeuwd door de talrijk meegekomen supporters. Ou ders stonden tot aan de rand van het bad om geen slag van hun zoon of dochter te hoeven missen. Het gespetter tijdens de niet altijd even soepel ver lopende startduik, betekende bovendien een aangename verfrissing in het tropisch warme bad. Niveau Het onderscheid in niveau was vooral bij de oudste groepen van meet af aan duidelijk. Het voor een deel uit getrainde wedstrijdzwemmers bestaan de meidenteam van de Willi- brordusschool waren zowel de jongens van 't Kofschip als de gemengde teams van De Oos terburght en De Meerpaal te snel af. De techniek gaf de doorslag. Bij de jongere deel nemers waren de verschillen aanmerkelijk kleiner en won een beetje strakke schoolslag het zonder al te veel moeite van een minder gestroomlijn de borstcrawl. De prijsuitreiking vond, ge- De wedstrijden schoolzwemmen vonden plaats in zwembad Onderdak, foto Dirk-Jan Gjeltema heel in stijl van de zwemsport, den werden voorafgegaan medailles op kussens voor zich plaats in de vorm van een door door jeugdleden van de orga- uit droegen. Aan het toernooi muziek begeleide entree van niserende zwemvereniging deden driehonderddertig leer de winnaars. De zegevieren- Onderdak, die de bekers en lingenmee. hervormde gemeente tot slui ting van het Godshuis, ook al omdat ze tevens de beschikking had over de even verderop gele gen Gasthuiskerk. In 1977 ging het eigendom over in handen van de kort daarvoor opgerichte Stichting Oude Zeeuwse Ker ken, die met behulp van diverse fondsen zo'n zes miljoen gulden investeerde in de restauratie. De Vriendenstichting moet het hui dige gemis aan kerkeleden voor de verdere instandhouding van het gebouw compenseren, aldus voorzitter Van der Veer. Zonder steun van donateurs kan de Nieuwe Kerk in Zierikzee alleen in stand gehouden worden door alternatief gebruik, bijvoorbeeld als congrescentrum annex expositie ruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - De zeventienjari ge Jeroen van den Brand uit Zie rikzee is er gisteren niet in ge slaagd één van de drie wildcards te bemachtigen voor het presti gieuze freestyle surfkampioen- schap Prince of the Lake in Ita lië. Het jeugdige talent werd in de finale van de wedstrijd op de Grevelingen vierde. In totaal telde het evenement aan de Brouwersdam honderdtachtig deelnemers, onder wie toppers uit de teams Aruba, Duitsland en ook een aantal Nederlandse hoogvliegers. Gisteren werd eveneens gestre den om het open Belgisch Kam pioenschap. Die titel kwam bij de junioren op naam van (de Belg) Robin Vaes. Het leverde hem tevens de felbegeerde wild card op voor de internationale krachtmeting volgend jaar op het Gardameer. De twee andere startbewijzen gingen naar Mar ten van Ochten (in de categorie 10-15 jaar) en Sven Akkerboom (16-17 jaar). Belgisch kampioen bij de senio ren werd de 23-jarige Niek van Man slaat boel kort en klein ZIERIKZEE - Een 25-jarige in woner van Zierikzee werd za terdag rond half zeven 's och tends in zijn woonplaats aange houden in verband met vernie lingen en mishandeling. De verdachte had zonder duide lijke reden de ruiten van een wo ning in de Sint Domusstraat aan gruzelementen geslagen. Ver volgens stapte hij het huis bin nen en moest ook het interieur het ontgelden. De bewoner werd evenmin ge spaard en kreeg een paar schop pen en klappen. De dader is volgens de poltitie een 'vage be kende' van het slachtoffer. der Linde uit Rilland. Door een blessure kon hij gisteren zelf niet in actie komen, maar hij had in de drie voorgaande wed strijden eerder dit seizoen al voldoende punten verzameld om de concurrentie voor te blij ven. Zij n directe belagei'sFabri- ce de Vos en Tom Scheirlinck de den goede zaken aan de Brou wersdam. Van der Linde had evenwel geluk dat er door de zwakke wind slechts één elimi natie wedstrijd werd gevaren, waardoor de schade in de eind uitslag voor de Rillander be perkt bleef. De wind speelde de freestyle surfers danig parten het afgelopen weekeinde. Di verse demonstraties werden za terdag afgelast, omdat er amper een zuchtje in de zeilen kwam. Dat weerhield de onlangs ont troonde wereldkampioen Josh Stone uit Hawai er niet van de jonge talenten een paar kneep jes van het vak bij te brengen. Met één belangrijk verschil: de plank stond op het land. Freestyle surfen is volgens Tina Graler van het organiserende Surfcentrum Brouwersdam een in hoog tempo populair wor dende sport. Vooral de jongere surfers blijken in staat tot de meest waanzinnige capriolen met de zeilplank. „Het is een he le nieuwe generatie, die iedere dag iets nieuws bedenkt. Dat maakt deze tak juist zo specta culair. Je moet constant blijven vernieuwen, wil je bij de top ko men en blijven horen. Van den Brand heeft volgens Graler de pech gehad dat er ook zondag nog zo weinig wind stond. „In de finale moet je in krap tien minuten een aaneen schakeling van mooie manoeu vres laten zien. Wanneer je met z'n vier op het water staat, moet je net dat portie geluk hebben dat de wind goed zit en de jury op dat moment jouw kant op kijkt. Heel jammer voor Jeroen, want hij is echt heel goedGra ler wil van het zogeheten 'soul young guns of freestyle' aan de Brouwersdam een jaarlijks te rugkerend surfevement maken. BK door Ron Maqnée WESTKAPELLE - In een loods in Westkapelle heeft op de vroe ge zaterdagochtend brand gewoed. Daarbij is een hoeveel heid asbest vrijgekomen. Vol gens de gemeente Veere is er nauwelijks gevaar voor de volksgezondheid. De asbest- deeltjes op de openbare weg zijn inmiddels opgeruimd. De brandweer heeft het sterke ver moeden dat de brand is aange stoken. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Rond half drie zaterdagochtend kreeg de brandweer een mel ding van brand in een loods aan de Achillesweg in Westkapelle. Het pand ligt op een industrie terrein aan de noordzijde van het dorp. Hoewel de kazerne van de brandweer op een steen worp afstand van de loods ligt, duurde het toch nog tot half vier voordat de brand bedwongen was. Oorzaak was een toegangs deur die door brandschade niet meer geopend kon worden. Zo doende kon in eerste instantie alleen van buiten geblust wor den. Bij de brand is een hoeveelheid asbest vrijgekomen. Het dak van het pand bestaat uit asbest houdende cementplaten. De doorgaande weg werd afgezet met hekken en gele linten. Za terdagochtend heeft een gespe cialiseerd bedrijf het asbest op de openbare weg opgeruimd. De straat kon aan het begin van de middag weer worden vrijgege ven. Het asbest in het afgebran de pand wordt later deze week opgeruimd. Volgens de gemeen te Veere is er gezien de wind richting nauwelijks gevaar voor de volksgezondheid. Omwo nenden en aanliggende bedrij ven van het pand hebben inmid dels een brief over het asbestge- vaar gekregen. Volgens de eige naar van het pand, aannemer P. van Vaardegem, bedraagt de schade zeker vijftigduizend eu ro. Ook een naastgelegen op slagloods liep schade op. Het vuur is volgens de brandweer bijna zeker aangestoken. Bij aankomst van de brand bleek namelijk een stapel met pallets in lichterlaaie te staan. Van daar is het vuur overgeslagen op de loods. Meisje uit Terneuzen weer terecht TERNEUZEN - De vijf tienjarige Denise van 't Westeinde uit Terneuzen is terecht. Ze heeft zich vrijdagavond gezond en wel bij het politiebureau in Terneuzen gemeld. De politie was sinds vrij dag op zoek naar het meis je. Dinsdagochtend was zij voor het laatst gezien. Ze werd toen door haar moeder op de bus richting Hulst gezet om naar de kappersschool in Antwer pen te gaan. De scholiere kwam niet op de plaats van bestemming aan. Ook in Hulst en Sint-Niklaas, waar ze op de trein rich ting Antwerpen had moe ten stappen, is ze die dag niet gesignaleerd. Er werd rekening mee ge houden dat het meisje in verkeerde handen was ge vallen. Guido's moeder moet als klaarover regelmatig de kin deren van zijn school veilig helpen oversteken. Dat is een kwestie van goed opletten. De acrobatische toeren die haar vijfjarige zoon op een hek pal langs die drukke Middelburgse uitvalsweg uitvoert zijn dan bepaald niet bevordelijk voor de con centratie. Ze vraagt zoonlief daarom bij het kunstwerk op het grasveldje naast school te gaan spelen. „Kunstwerk?" zegt Guido, wijzend naar het beeld dat drie kinderen voor stelt. „Dat is helemaal geen kunst. Je kan zo zien wat het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27