Vreugdetranen na Europese zege Afscheid met somber tintje RYDER CUP PZC Zweistra naar zilver in Zürich Ockenburgh schenkt 't Tapperij ke de zege Pers duikt massaal op de Ryder Cup wsDUtSBUgiDU. Van Onna trap-op het snelst Debuut op gympjes §#öil i mn CMS i 111.111 itauuwi i' 22 Verenigde Staten verliest Ryder Cup, Tiger Woods te laat ingezet Formule 1 •Frankyyyyy terugblik 1927 2001 «OCH vamt» maandag 30 september 2002 door Henri van der Steen BIRMINGHAM - De euro is in Groot-Brittannië nog geen stui ver waard, maar tienduizenden uitzinnige, Britse golf liefheb bers scandeerden gistermiddag die ene naam: 'Europe! Europe!' Even was de wereld groter dan het eigen eiland. Europa won de adembenemende, tweejaarlijk se wedstrijd om de Ryder Cup van het onverslaanbaar geachte sterrenteam van de Verenigde Staten: 15 1/2 - 12 1/2. De scenes nadat de winnende putt van debutant Paul McGin ley was gevallen, waren bijkans onbeschrijflijk. De green van de achttiende hole vulde zich met juichende, hossende en kussen de spelers, spelersvrouwen en derden. McGinley kreeg de Ierse vlag in zijn handen gedrukt en ging op de schouders, terwijl de toeschouwers een voetbal-yell leenden: There's only one Paul McGinley. Hartverscheurend was de emo tie die loskwam bij de spelers en captain Sam Torrance. Er werd gehuild van de spanning die zich ontlaadde, iedereen om helsde iedereen, de verslagen Amerikanen deden als goede verliezers sportief mee. Zij die klaar waren met spelen, ten minste. Tiger Woods was echter nog bezig, reden voor Colin Montgomerie, de onbetwiste leider van het Europese team, iedereen voor even van de green te commanderen. Woods kwam ten slotte ook klaar met zijn wedstrijd, die voor de uitslag niet meer van be lang was, hoewel hij nog moest terugstappen voordat hij ging putten; Sam Torrance liet in zijn onschuld op het verkeerde mo ment nog even een reuzenfles champagne openknallen. Maar het was feest, daar kon ook Woods vrede mee hebben. Tactiek Zijn week was al naar de knop pen, toen bleek dat Torrance de winnende tactiek had bedacht om - bij een stand van 8-8 na twee dagen - de singles op de slotdag te winnen. De Schotse captain zette zijn zes beste spe lers in tijdens de eerste partijen, in tegenstelling tot de Ameri kaanse captain Curtis Strange, die zijn twee beste spelers - te vens de twee beste spelers ter wereld - de laatste twee partijen liet spelen. Mickelson werd trouwens van de baan geveegd door Phillip Price, een debutant nota bene, en voor Woods was er geen eer meer te behalen, toen de wedstrijd na partij negen be slist bleek. Prutser De finale dag werd er toch wel een vol intense spanning, drama en sensatie. Er waren onwaar schijnlijke slagen te zien, zoals eentje van Paul Azinger die de bal vanuit de bunker naast de achttiende green recht de hole in sloeg (en een halfje redde) - en onwaarschijnlijke missers; af zwaaiers waarvoor een prutser met handicap 30 zich nog zou schamen. En natuurlijk de on vermijdelijke gemiste putts van minder dan een meter. Montgo merie (Schotland) werd de grote ster bij de Europeanen, met de 'oude' Bernhard Langer. Maar het was Paul McGinley die het beslissende punt scoorde. Als dank - en tot groot enthousi asme van 40.000 werkelijk lyri sche toeschouwers - werd hij sa men met captain Sam Torrance door zijn ploeggenoten in het water gedonderd. GPD door Koen de Vries ZÜRICH/VLISSINGEN - Dres- suuramazone Thamar Zweistra heeft andermaal gepiekt op een internationale Grand Prix. In Zürich eindigde ze zaterdag in de Grand Prix Special als twee de, achter de Duitse Salzgeber die met kop en schouders boven de rest van het veld uitstak. Zweistra was vrijdag op de tien jarige ruin Hexagon's Kyrain in de gewone Grand Prix verras send als derde geëindigd, achter Salzgeber en de Zwitser Daniël Ramseier. Een dag later pres teerde ze nog beter. Ze versloeg Ramseier, maar was ze tegen Salzgeber, vorige week derde in de Wereldruiterspelen, nog niet opgewassen. De Duitse scoorde op Wallstreet 75.80 procent, de amazone uit Schore kwam uit op 67,84%. Daarmee bleef Zweistra de Duitse Fiona Big- wood op Habana een fractie voor. Zij scoorde 67,40 Zweistra's leermeester Leunus van Lieren kwam zaterdag be ter uit de verf dan de clag ervoor. Vrijdag werd hij vijftiende, za terdag finishte hij op Louisville als negende met 62 Louisville toonde zich energieker, maar maakte ook een serie duidelijke fouten. Laurens van Lieren, de zoon van Leunus, kwam in Zürich niet in actie. Zijn paard Hexagon's Ru- biquil onderwindt nog naweeën van een hoefzweer. Het zal naar verwachting enkele maanden duren voordat de hengst weer in de ring komt. Laurens van Lie ren zal in de tussentijd wedstrij den rijden op Hexagon's Oil- right, de eerste nakomeling van Rubiquil. door Henri van der Steen BIRMINGHAM - In de perstent op de Belfry gaat een enorm ge juich op; mannen en vrouwen springen op en heffen de armen; Europa heeft een puntje ge scoord. En wie niet springt - dat- is een Yank! De aandacht voor de The Ryder Cup is gigantisch in de wereld, maar niet in Nederland, waar golf nog maar net aan het door breken is. Dat blijkt uit het snerpende commentaar in De Telegraaf van zaterdag waar chef-sport Charles Taylor met scherpe pen de beperkte aan dacht hekelt die de NOS aan het evenement besteedt. Zijn verslaggever Hans Woud stra heeft die dag een lyrisch, paginagroot verhaal over de Ry der Cup, dat uiteraard met ge zwollen frasen wordt ingezet. „De weg naar The Belfry is ge plaveid met hindernissen. Roadworks hebben in de Mid lands lange files tot gevolg. Op de A5, de M6 en M42 is er geen doorkomen aan." Woudstra hebben we hier even wel geen moment gezien. Was er echt geen doorkomen aan of zit Hans thuis in Amsterdam bij de televisie? Eddie Poelmann, de commenta tor van de NOS, zit in elk geval voor de televisie, in Hilversum. Hij heeft wel eens meer kijkers getrokken, want de NOS heeft dan wel de rechten van de Ryder Cup gekocht, maar zendt de wedstrijd toch niet bepaald op de vriendelijkste uren uit. GPD Paul McGinley heeft de zege van Europa veiliggesteld na zijn zege op de Amerikaan Jim Furyk. foto Win McNamee/Reuters door Joop van den Oudenhoven HOEVEN - De driebanders van Ockenburgh uit Goes hebben gisteren hun eerste nederlaag geleden in de eredivisie. De wij ze waarop het 5-3-verlies tegen 't Tapperijke uit Hoeven tot stand kwam, was dramatisch. Ron Schumann, de teamcaptain van Ockenburgh, was er niet goed van. „Dit is niet te gelo ven" stamelde hij na afloop van de partijen Martin Spoormans- Gerwin Valentijn enerzijds en Roland Forthomme-Eddy Lep- pens. „Sta je een straatlengte voor en ineens maak je geen bal meer. We hadden hier gewoon met een 6-2-overwinning kun nen vertrekken. Nu ga je met 5-3 de pottenbak in. In de eerste wedstrijdhelft ble ven de partijen mooi in even wicht. Schumann kon geen te genstand bieden aan de Belg Philipoom en ging kansloos ten onder, 29-50 na 35 beurten. Het duel tussen John Tijssens en Hulstenaar Jean Paul de Bruijn verliep vlak. Tijssens bereikte als eerste de finish: 50-42 na 40 beurten. De partij tussen Spoormans en Valentijn zal nog lang nagalmen in de biljartwereld. De Belg van Ockenburgh speelde Valentijn geheel van tafel. Bij een tussen stand van 47-28 na 35 beurten leek verlies niet meer mogelijk. Maar om onverklaarbare rede nen ging bij Spoormans het licht uit en kreeg Valentijn de kans terug in de wedstrijd te komen. Slechts één punt wist de Belg nog te maken in 15 beurten. Va lentijn ging erop en erover. Na 51 beurten was de lijdensweg ten einde en had Spoormans nog de nabeurt. De ontbrekende twee punten werden nog wel ge maakt (50-50) maar zetten geen zoden meer aan de dijk. Kopman Roland Forthomme verloor op de andere tafel van Eddy Leppens. Tot een 34-31- voorsprong had de Ocken- burgh-kopman het initiatief maar toen nam Leppens het heft in handen. Schaafstel* Annamarie Thomas (m) was een van de deelnemers aan de Trappenloop in het hoogste kantoorgebouw van Nederland, de Delftse Poort van Nationale Nederlanden. Thomas speelde geen vooraanstaande rol. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Niet de bekende topspor ters maar de atleten maakten gisteren de dienst uit tijdens de achtste editie van de Nationale Nederlanden Trappenloop in Rotterdam. Joost Blokland verbeterde andermaal het parcoursrecord. Het lid van AV Gouda deed 6 minuten en 47 seconden over de 147.1,8 meter en 745 traptreden. Dat was ruim 17 seconden sneller dan recordhou der Jaco Lui jen dijk (Leiden Atletiek), die in 7.04 tweede werd. Nog opzienbarender was het optreden van Wilma van Onna. De PAC-atlete was niet alleen de snelste vrouw, ze verpulverde ook haar record van 8.43 (uit 1997) en liet Mar leen van der Graaff uit Zierikzee verachter zich. De Trappenloop, die vorig jaar niet werd gehouden naar aanleiding van de aansla gen op 11 september, had onder de 450 deelnemers ook vooraanstaande sporters. De schaatsers hadden zich verzameld on der de naam van Optrium, het prestigieuze sportcomplex dat cleBart Veldkamp-groep in Rotterdam wil realiseren. Annamarie Thomas was in 9.50 de snelste vrouw, voor Marja Vis (9.53), terwijl atlete Letitia Vriesde pas in 10.52 binnenkwam. Sport- manager Conrad Alleblas (9.39) mocht zich. in deze categorie bij de mannen de vlotste noemen. GPD door Frits Bakker De laatste actie met de bal was er één van wanhoop. Want niets lukte zater dag, bij het elftal niet en ook bij de spits zelf niet. Barry van der Hooft (25) werd zater dag uitgezwaaid als voetballer bij Hoek. Het werd een afscheid met een somber tint je. De kopballen, de balcontacten, de passeer beweging, het wilde allemaal net niet luk ken bij de spits die een patent had op spec taculaire invalbeurten bij Hoek. Hij deelde in de malaise, in een topper die die naam niet mocht dragen. Want Hoek had na de rust niets meer in te brengen tegen het fris se, onbevangen spelende Ter Leede: 0-4. Daarom werd het eigenlijk een afscheid in mineur, weliswaar met cadeaus, met taart, met veel aardige reacties, maar niet in een feestelijke stemming. Barry van der Hooft zegt het voetbal vaar wel, omdat hij werk en sport niet meer kan combineren. Zo komt er een vroeg einde aan een loopbaan die begon bij Terneuzen en zaterdag eindigde in Hoek. Het decor Voormalig wereldkampioen Phil Hill en zijn oude teamgenoot Dan Gurney hebben plannen om een nieuw, volledig Amerikaans team op te zetten voor de for mule 1. Hill en Gurney reden in 1959 voor Ferrari. Hill is inmiddels 75, Gurney 71. De Ameri kanen werken al ruim twee jaar aan het plan, dat zaterdag rond de trainingen voor de Grand Prix van de Verenigde Staten in Indianapolis naar buiten kwam. Gurney reed 86 Grote Prijzen en won er vier. Hill veroverde in 1961 de wereldtitel. „Midden oktober moet alles duidelijk zijn", meldde Gurney. „De teamleiding zal Amerikaans zijn. Het mooiste zou zijn om ook Amerikaanse coureurs te hebben", zei de veteraan. Bernie Ecclestone, de grote man in de formule 1, zou het plan steunen. Cos worth moet de motoren gaan leveren. Nieuwkomers in de formule 1 moeten 48 miljoen dollar als garantie neerleggen. Voor de kenners van het Zeeuwse voet bal. Van wie zijn de volgende kreten van een hartstochtelijk supporter, die bij na wekelijks van de tribune neerdalen? Maar allé, gij dwazen arhitere... Astamblieft hé, es-da nou voetbal...? Dedju, maakt da-ge wegkomt, gij onneuze- leir... Wad-es da, schupt dienen bal weg jonge Maar arbitere toch, kunde gij nie zien...? Frankyyyyyyyyyyyy Onder de goede inzenders wordt eentribu- nekaart verloot voor de eerstvolgende thuiswedstrijd van Hoek (oordopjes mee nemen a ub). Barry van der Hooft stapt na het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter gedesil lusioneerd van het veld. foto Peter Nicolai was overweldigend: voor zo'n twaalfhon derd toeschouwers. ,Maar ik had het me natuurlijk heel anders voorgesteld", bekende hij na de wedstrijd. En met een glimlach: „Johan Cruijff heeft ooit zijn afscheidswedstrijd ook met 8-0 verloren." Twee dagen voor de topper mijmerde hij nog: „Stel je voor zeg, het staat nog 0-0, een kwartier voor het einde, ik val in en maak de winnende goal..." Dat mocht niet zo zijn. „De koning van de sleep is gestopt, Kloe- tinge kan rustig slapen", stond er op de poster die hij kreeg overhandigd door sponsor Gert Jan de Boer. De tekst verwees naar de sleepbeweging die hij zo stijlvol kon uitvoeren en naar de kwelling die hij twee jaar lang is geweest voor Kloetinge. Wat rest zijn de vragen die hij voortaan als verslaggever zelf mag stellen. Komt het nog goed met Hoek najouw ver trek? Van der Hooft: „Ik denk het wel, maar ze zullen wel een nieuwe spits moeten halen. En ik ben ook heel benieuwd hoe Nijskens het gaat oplossen na die wedstrijd van za terdag." Wat ivasje mooiste goal ooit? Van der Hooft: „Dat zijn er twee. De win nende tegen Zierikzee, toen we met Ter- neuzen kampioen werden in de derde klas se. En ook de simpelste. De keeper trapte over een rollende bal en ik kon hem zo in een lege goal schoppen. Die 1-0 was goed voor de titel. En thuis tegen TAC, uit een hoekschop, ineens op mijn schoen in het kruis." Je mooiste wedstrijd? Van der Hooft: „Met Hoek tegen Barne- veld, toen ik vier keer scoorde." Welke trainer heeft jou beter leren voetbal len? Van der Hooft: „Mijn vader." Telussa of Nijskens Van der Hooft: „Telussa." Hoek of Terneuzen Van der Hooft: „Terneuzen." Wie zou je ooit zelf ivillen interviewen? Van der Hooft: „Marco van Basten." Oemoemenoe, in de effen Oranje-shirts, in actie tegen het vierde team van Haag- sche RC. foto archief PZC door Koen de Vries In Zeeland werd er met opgetrokken mondhoeken kennis van genomen, in de rest van Nederland met opgetrokken wenkbrauwen. De rugbyclub die op 19 augustus 1971 in Vlissingen werd opge richt en domicilie zou krijgen in Mid delburg, werd door de eerste leden Oemoemenoe genoemd. Voor de niet- Zeeuwen onder de PZC-lezers: Oemoe menoe betekent in goed Nederlands hoe moeten we nu? „We willen daarmee tot uitdrukking brengen dat we ons steeds weer zullen afvragen wat we te doen hebben", was de uitleg van oprichter Cor de Heus, die het rugbyvirus in Hilversum had opge daan. De Eerste Zeeuwse RugbyClub Oemoe menoe, zoals de vereniging officieel ging heten, liet er de eerste jaren van haar bestaan geen gras over groeien. De eerste commissie die het levenslicht zag was de feestcommissie en al een maand na de oprichting begon een team aan de competitie. De start daarin was voortreffelijk. In het eerste duel ooit gespeeld door Oemoemenoe, bijgewoond door de bondsvoorzitter de heer Van Doorn, werd met 8-0 afgerekend met het vierde team van de Haagsche rugbyclub. En dat terwijl twaalf van de vijftien Oemoemenoeërs voor het eerst van hun leven een echte rugbywedstrijd speel den. Ondanks het onverwachte succes was er op het vertoon op het veld aan de Nadorstweg wel het een en ander aan te merken. Zo speelde Oemoemenoe in af gedankte shirts van het Nederlands team, omdat de officiële shirts - besteld in Frankrijk - nog niet waren gearri veerd. En ook het schoeisel was nog niet perfect in orde. Toen het functioneren van de Middel burgse scrum ter sprake kwam, sprak voorzitter-speler Erik Schute de ge denkwaardige woorden: „Op mijn ge wone gymschoentjes kon ik me nog niet zo goed afzetten op de harde grond. Dat zal beter gaan als ik rugby- of voetbal schoenen heb." Het kan niet anders dan dat het goede materiaal de weg naar Middelburg snel vond. Oemoemenoe promoveerde jaar in jaar uit en bereikte al snel het hoogste niveau van Nederland. De naam Oemoemenoe werd een begrip, ook om dat de nieuwslezer van het sportpro gramma dat op zondagmiddag op de ra dio werd uitgezonden keer op keer zijn tong brak over het Zeeuwse dialect. Heden ten dage is Oemoemenoe in de vergetelheid teruggezakt. De ploeg komt uit in de tweede klasse. Een nieu we, mooie toekomst lonkt echter, want de jeugd van de Eerste Zeeuwse Rugby Club schijnt van grote klasse te zijn. EUROPt; UI •4 4 S 4 4 4 SIM* L 11 USA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22