Volleyballers maken puike start PZC Williams blijft winnen Edith van Dijk sprint naar goud op WK Baanploeg met lichtpuntjes Tourschema 2003 is nu al uitgelekt Kipkoech winnaar marathon Berlijn Schumachers trucje op de meet mislukt 21 Tweede ronde lonkt al op WK na zege op nerveuze Grieken Dekker met club naar titel Beltman moet WK missen Sarah Fisher wil echte kans Zilver voor kanovaarders McEwen wint Franco-Beige Korfbalster overleden Nederland krijgt EK turnen 2004 Bokser moet zijn titel inleveren maandag 30 september 2002 van onze sportredactie PARIJS - In Frankrijk is op winding ontstaan door het uit lekken van grote delen uit het routeschema van de volgende Tour de France. Dat gebeurde op het televisiestation France Deux. De organisatoren van de Tour zijn des duivels. De Tour de France bestaat in 2003 honderd jaar. De organi satoren willen er dan een bij- zondere gebeurtenis van ma ken. Een grote, puur Franse manifestatie. Dat laatste had den zij echter al eerder laten weten. France Deux noemde in de uit zending een vijftiental etappe plaatsen en meldde eveneens dat de Ronde van Frankrijk net als in 1903,toenMauriceGarin won, zal beginnen in de Parijse voorstad Montgeron bij het ca fé Réveil Matin. In elk geval zullen de vijf etap peplaatsen uit 1903 opnieuw worden aangedaan. Dat zijn Lyon, Marseille, Toulouse, Bordeaux en Nantes, waarna vanzelfsprekend de finish in Parijs op de Champs Elysées zal zijn. In 2003 zullen de etappes aan merkelijk korter zijn dan hon derd jaar geleden, toen ritten van 480 kilometer niet onge woon waren. Destijds voerde hel parkoers van de Tour nog niet door het hooggebergte. In 2003 is dat beslist weer het ge val met opnieuw een aankomst in Alpe d'Huez. France Deux noemde ook Meaux, Nevers, Gap, Dax en Bayonne als etap peplaatsen. De directie van de Tour de France haastte zich met een verklaring dat de televisiezen der incomplete en onzorgvul dige informaties had verstrekt. Het officiële routeschema voor de Tour de France 2003 en het feestelijke randgebeuren zal worden bekendgemaakt op 24 oktober in het Palais des Con- grès in Parijs. AFP/ANP door Gerrit Hendriksen SALTA - De Nederlandse vol leyballers zijn het WK in Argen tinië voortreffelijk begonnen. De 3-0-zege op het bloedner veuze en onzekere Griekenland brengt Oranje in Salta al een heel eind in de richting van de tweede ronde. De setstanden spraken eveneens boekdelen: 25-15 25-15 25-22. „Ja, zo hoort het ook", zei Richard Schuil na afloop koeltjes in de warme sporthal Delmi in Salta. Hij ser veerde als een beest en was als aanvaller nauwelijks te verde digen. De start van Nederland was ver bluffend. Tot voorbij de twintig deed de ploeg niets verkeerd. Dat kon van de Grieken, ge vreesd voor hun opslag, niet worden gezegd. De service was ronduit zwak. Libero Jochem de Gruijter kon de weinige keren dat hij een pass moest afleveren, de bal zonder veel moeite keurig naar de netband dirigeren. Voor Nederland was de opslag een dodelijk wapen. Bert Goed koop liet zijn selectie gistermor gen om acht uur nog opdraven voor een training. De bedoeling was natuurlijk de lijven op tijd wakker te krijgen voor het echte werk in cle vroege middag, door gaans een ongebruikelijk tijd stip voor volleyballers. Aan dachtspunten waren serveren en passen. Het rendement in de eerste set was hoog. Richard Schuil sloeg vijf aces, Reinder Nummerdor via het net één, Dirk-Jan van Gendt, even ingevallen voor Joppe Paulides om een opslag net achter het net te droppen, ook één. Griekenland, al twee jaar in de steigers op weg naar Athene waar een medaille wordt verwacht, wankelde als een bouwval in afwachting van renovatie. Die bleef ook in de tweede set uit. Nederland liet weliswaar wat meer liggen, maar die kans jes waren aan de dwalende op ponent geen moment besteed. De olympische hoop van een na tie kwam een keertje in de buurt, 11-9, en werd vervolgens weer als een gebrekkig getalen teerde beginneling gelost. Fnui kend voor elk ontluikend zelf vertrouwen en een aanjager van jewelste voor iedere tegenstan der. Computersysteem Bijna alles lukte aan Neder landse kant. Geholpen door in formatie van scout Gido Ver meulen, die met behulp van een geavanceerd computersysteem een opponent tot op het bot ont leedt, hing het blok goed, stond de verdediging op zijn plaats en waren de kansrijke aanvalslij- nen duidelijk. Omdat de Grie ken hulpeloze en allengs wan hopige spoorzoekers bleven, kozen de Argentijnse toeschou wers uit medelijden partij voor de onderliggende in de hoop op enig evenwicht en alsnog een goed bestede dag voor hun dure centen. Dat hielp. Griekenland veerde in de derde set wat op, kreeg weer lol in het spelletje. Neder- Reinder Nummerdor slaat een harde smash door het blok van de Grieken. land kon het bijzonder hoge ni veau van de voorgaande sets handhaven en kwam voor het eerstop achterstand. Niet groot, maar toch. Bij 18-20 leek een verlenging even in aantocht. De wissel Allan van de Loo en Ro bert Horstink, die een service beurt kregen, losten niets op. Aanvoerder Nummerdor nam daarop zelf, aan de opslag, de verantwoordelijkheid. En Gört- zen mocht het voorwerk afma ken. „We waren fit en scherp", prees Goedkoop. „Ikben blij met jon gens die uitvoeren wat is voor bereid. Twee uur voor de wed strijd heb ik gezegd: vergeet alle informatie en ga lekker je eigen spel spelen en ga het voöraTbe- foto Ronald Hoogendoorn/ANP leven. Dat moet deze groep vooral doen bij dit WK. We den ken heus niet dat we hier even wereldkampioen worden, maar als er beleving is kunnen we onszelf en anderen ven-assen." ANP DRONTEN - Met Rabobank-troef Erik Dekker als gangma ker heeft wielervereniging De Peddelaars in Dronten de na tionale clubkampioenschappen gewonnen. De club uit Hoo- geveen was in de ploegentijdrit 29 seconden sneller dan het zestal van BRC Kennemerland. Titelverdediger De Jonge Renner uit Oosterhout werd derde. Met Edwin Dunning en Marcel Luppes hadden De Peddelaars ook nog twee renners van Axa in de ploeg. Het zestal werd ge completeerd door Jan Willem Joling, Aloys van Duuren en Kor Steenbergen. Dekker had genoten van de zege. ,,Ik ben een echte clubman, al 25 jaar lid. Zeven jaar geleden wormen we ook, maar was ik er niet bijHij toonde zich tevreden over zijn vorm. „Ik heb me in weken niet zo goed gevoeld." ANP DRONTEN - Chantal Beltman mist de wex-eldkampioen- schappen wielrennen volgende maand in Zolder. De Neder landse renster brak zaterdag een sleutelbeen. Beltman kwam ten val tijdens de Nederlandse clubkampioenschappen in Dronten. Beltman had al last van een heupblessure, maar ge zien haar staat van dienst had bondscoach Egon van Kessel haar tot eind september de tijd gegeven te herstellen. Nu Belt man definitief afvalt, zijn Anouska van der Zee, Arenda Grimberg en Sissy van Alebeek zeker van het WK. Bij deelna me van Beltman zou een van hen zijn afgevallen. ANP INDIANAPOLIS - Na een drietal demonstratieronden in de McLaren-Mercedes op het circuit van Indianapolis wil Sarah Fisher een echte kans in de Formule 1. De 21-jarige Ameri kaanse was in het voorspel van de Amerikaanse Grand Prix de eerste vrouw in de hoogste autosportklasse sinds de Itali aanse Giovanna Amati tien jaar geleden. „Ik ben nu verslin gerd aan de Formule 1zei ze na haar debuut.Als zich de ge legenheid voordoet, ga ik ervoor, ook al was mijn droom altijd de Indy 500." Sarah Fisher haalde als eerste vrouw ooit een pole-position in de Indy Racing League. In de wedstrijden heeft zij een tweede plaats staan. Ze wil nu een serie officiële testraces in de Formule 1 krijgen. Niki Lauda van Jaguar heeft zich daarover intussen positief uitgelaten. SID Z AMORA - De kanovaarders Edwin de Nijs en Dolph te Linde zijn op het WK marathon in Zamora als tweede geëindigd. De Nederlandse K2 moestin Spanje alleen de Noorse combinatie Erik Veras-Larsen en Nils Fjeldheim laten voorgaan. De tweede plaats maakte de teleurstelling goed over de vierde positie die De Nijs daags tevoren in de eenmanskajak had be haald. „Dit was een superwedstrijd", aldus De Nijs. Veras- Larsen en Fjeldheim prolongeerden hun titel. Vier weken ge leden veroverde het duo in Sevilla zilver bij het WK vlak wa ter. Veras-Larsen werd kampioen op de 1000 meter. ANP DOORNIK - De Australiër Robbie McEwen is winnaar ge worden van de vierdaagse rittenkoers Circuit Franco-Beige. De slotrit werd gewonnen door de Fransman Sandy Casar, die na 180 kilometer in de sprint zijn drie medevluchters achter zich liet. De Nederlander Bert Hiemstra (Bankgiroloterij) werd tweede. McEwen won de ritten van vrijdag en zaterdag en liet in het eindklassement de Belgische belofte Tom Boonen achter zich. AFP Edith van Dijk na de winnende sprint op het WK. Bizar gevecht op 25 kilometer foto Khaled Desouki/EPA door Leo van de Ruit LEIPZIG - Serena Williams is ongenaakbaar op de tennisba nen. In Leipzig haalde ze 95.000 euro op voor haar achtste sei zoenszege, waaronder drie grandslams. In de finale won Williams superieur van de ver rassende finaliste Ana,stasia Myskina (21) uit Rusland met 6- 3 en 6-2. Het was haar 57e wed- door Peter van Leeuwen KOPENHAGEN - Met gemeng de gevoelens keek bondscoach Peter Pieters dag terug op de WK baanwielrennen in Kopen hagen. Het toernooi, twee jaar voor de Spelen van Athene, le verde Nederland aan medailles slechts het verwachte goud van Leontien Zijlaard-Van Moorsel op. Pieters zag lichtpuntjes, vooral de olympische sprint- ploeg, maar ook tegenvallers. „Het optreden van Jens Mouris op de achtervolging vond ik goed. Theo Bos heeft het op de kilometer goed gedaan en heeft op de sprint progressie geboekt. Van Van Moorsel weten we wat ze kan en het optreden van ons op de olympische kilometer vond ik formidabel." Wie de equipe van Pieters puur op resultaat afrekent, zal amper verbetering waarnemen ten op zichte van Antwerpen 2001. Pieters weerlegde die conclusie. „Vorig jaar was er sprake van strijd van dit jaar voor de 20-ja- rige krachtspeelster. Ze won er 53 in niet meer dan twaalf toer nooien. Inmiddels is ze in zestien partij en ongeslagen. „Ik ben nog niet op mijn allerbeste niveau", zei Williams na afloop. „Het aantal fouten per partij vind ik nog wat aan de hoge kant." Bij de mannen triomfeerde Juan Carlos Ferrero gisteren in een na-olympisch toernooi, het had geen topbezetting. Hier is iedereen alweer met Athene 2004 bezig." Als Pieters vooruit kijkt naar de Spelen, is zijn hoop vooral ge vestigd op Teun Mulder, Jan en Theo Bos, die samen de olympi sche sprintploeg vormen, op Van Moorsel uiteraard en even tueel op de achtervolgings- ploeg, die nu zevende werd. „Maar het gat met de toplanden zoals Frankrijk en Duitsland wordt steeds kleiner, terwijl on ze prestatie niet eens optimaal was. Wilco Zuijderwijk was niet honderd procent dit toernooi." Robert Slippens en Danny Stam eindigden zondag in de koppel- koers als negende, op één ronde van het Franse duo Jéróme Neu- ville en Franck Perque.Op de slotdag waren er verder gouden medailles voor de Tsjechische Lada Kozlikova op het onder deel scratch en SeanEadie op de sprint. De laatste klopte in de fi nale zijn landgenoot Jobie bajka. ANP Hongkong in de finale van het Salem Open. De Spanjaard ver sloeg zijn landgenoot Carlos Moya met 6-3 1-6 7-6. Het was de zesde triomf van Ferrero op Moya in acht ontmoetingen. De winnaar klom door zijn tweede toernooizege van het jaar naar de vierde plaats in de Champions Race. Hij is daar door vrijwel verzekerd van deelname aan het WK in Shang hai. Om nog wat extra punten te verzamelen, speelt Ferrero ko mende week het Japans Open. Moya miste de kans op zijn vijf de toernooizege dit jaar. Het zou een record zij n. Ferrero won eer der alleen de Monte Carlo Mas ters, eveneens in de finale tegen Moya. Hij verloor de eindstrijd op Roland Garros in Parijs van zijn landgenoot Albert Costa. De Chileen Fernando Gonzalez zegevierde in Palermo. In de eindstrijd won de kwartfinalist in de US Open (waarin hij ver loor van Sjeng Schalken) van de pas 19-jarige Argentijn Jose Acasusomet 5-7 6-3 6-1. Acasu- so was onlangs winnaar van het Poolse Open en stond eveneens in de finale te Boekarest. Van de Nederlandse tennistop deed John van Lottum van zich horen. Hij haalde in Oezbekis tan de finale van de challenger in Samarkand. De als eerste geplaatste Amers- foorter was favoriet tegen de achtste ingeschaalde Griek Va- silis Mazarakis, maar hij ver loor toch: 6-7 (1) 6-4 1-6. Voor Mazarakis, die nog geen enkele finale speelde, was het de eerste overwinning. ANP/RTR AMSTERDAM - Oud-in ternational Ingeborg Meijerhoven (34) is zater dag overleden. De Am sterdamse korfbalster werd getroffen door een hartstilstand. Kort tevo ren had zij nog gespeeld voor een lager achttal van Rohda (Amsterdam). Jarenlang kwam Meijer hoven in het eerste team uit, waarin ze door haar lengte en ervaring een steunpilaar was. Ze speel de in de jaren tachtig van de vorige eeuw twee veld en acht zaalinterlands. Alle wedstrijden van Roh da werden vanwege haar overlijden afgelast. GPD door Alexander van Eenennaam SHARM AL-SHEIKH - Zwem ster Edith van Dijk heeft op het WK open water de wereldtitel veroverd op de 25 kilometer. De Nederlandse was in de Egypti sche plaats Sharm al-Sheikh de snelste in een eindsprint met drie concurrentes. Eerder had Van Dijk al zilver op de vijf kilo meter gewonnen, op de tien ki lometer eindigde ze net naast het podium (vierde). De Duitse Angela Maurer bleek na bestudering van de finishfo- to van de 25 kilometer het zilver te hebben. Een andere Duitse, Britta Kamrau, pakte brons. Van Dijk won eerder dit jaar in Potsdam al twee Europese ti tels, op 10 en 25 kilometer. Twee jaar geleden veroverde de Noord-Hollandse bij het WK goud op zowel 10 als 25 kilome- tei'. Dat was haar in Egypte niet gegund. „Ik baalde enorm van het feit dat ik geen medaille had op de tien kilometer", zei Van Dijk na haar goud op de 25 kilo meter. „Ik wilde per se revan che." Die kwam er, zij het op een bij zondere manier. „Het verschil tussen mij en de nummer drie was maar een halve seconde." En dat na 25 kilometei\ „Zo bi zar heb ik het ook nog nooit meegemaakt." Gelukkig voor Van Dijk is een sprint na 25 kilo meter heel anders dan een sprint na 10 kilometer. „Nu kwam het veel meer aan op inhoud." Volgend jaar doet de zwemster een poging binnen acht uxir het Kanaal over te steken, daarna richt ze zich op de Olympische Spelen van Athene, waar ze over twee jaar wil meedoen aan de 800 meter. „Daarvoor ben ik nu al aan het trainen. Ik werk aan mijn snelheid en aan mijn keex-punten." Dat laatste speci fieke onderdeel voor binnenba den, beheerst ze allerminst. „Mijn keei'puntexx zijn zo slecht, ik zou ze niet in een jaar tijd goed kunnen krijgen. Daarom werk ik er nu al aan." Van Dijk zal het zwemmen in open water tot een jaar voor Athene nog combineren met trainingen oxxder dak. „Ik wil volgend jaar in elk geval nog meedoen aan het EK open water in Bax-celona. Het laatste jaar licht ik me volledig op de 800 meter." ANP door Hans Koenekoop INDIANAPOLIS - Michael Schumacher had gisteren voor de 170.000 toeschouwers op het circuit van Indianapolis een on gebruikelijk trucje in petto. Hij leek onbedreigd naar zijn elfde seizoenzege te rijden, maar liet vlak voor de finish het gaspedaal los. Hij wilde tegelijk met zijn teamgenoot bij FexTari Rubens Barxichello de meet passeren in de Grote Prijs van de Verenigde Staten. De truc mis lukte; de Braziliaan won met het minieme verschil van elfdui zendsten van een seconde. „We werken zo goed samen in dit fantastische team en we steunen elkaar zo goed, het leek me geweldig om tegelijk te finis hen. Het mislukte helaas", zei Schumacher na afloop. Baxri- chello lachte alleen maar. Hem was zojuist zijn vierde zege in een grand prix van dit seizoen in de schoot geworpen. Voor de stand in het wereldkam pioenschap van de Formule 1 had de uitslag in de voorlaatse race van het seizoen geen bete kenis. Schumacher heeft zich al lang en breed verzekerd van de wereldtitel en Ban-ichello mag zich sinds de vorige grand prix, die van Italië, vice-kampioen noemen. De Grote Prijs van de VS was wederom een staaltje over macht van Feirari. Voor de achtste keer eindigden de rode bolides een en twee. Schuma cher en Barrichello zijn dit sei zoen al goed voor veertien zeges in de Formule 1Nog een en Fer rari evenaart het record van vijftien seizoenzeges van McLa- x-en in het seizoen 1988. Alain Prost en Ayrton Senna zaten destijds achter het stuur. Het Amerikaanse publiek kon het sportieve gebaar van Schuma cher niet bijzonder waardei'en. Het gejoel was duidelijk te ho ren. De Duitser repte er niet over. Hij kon alleen maar zijn fantastische team roemen. ANP/RTR RIJSWIJK - De Europese turn bond (UEG) heeft positief ge reageerd op de kandidaatstel ling van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU) voor het Europees kampioenschap turnen voor vrouwen in 2004. Daarmee is het vrijwel zeker dat het evenement in Nederland plaatsvindt. Het eindoordeel valt op 22 oktober tijdens een vei'gadex'ing van het bondsbe- stuur van de KNGU, De RAI in Amsterdam is de beoogde tur- nax-ena van 29 april tot en met 2 mei 2004. ANP LAS VEGAS - Profbokser Fer nando Vargas moet zijn kampi oensgordels van de WBA en WBC weer inleveren. De 24-jarige Amerikaan is na zijn titelgevecht tegen Oscar de la Hoya op 14 september in Las Vegas positief bevonden. Er zijn sporen aangetroffen van stano- zolol. Vargas, die verbijsterd reageerde op de uitslag van zijn dopingtest, won in Las Vegas door een technische knock-out in de elfde ronde. AFP/SID Michael Schumacher leidt de race nog voor zijn teamgenoot Rubens Barrichello, die in de laatste meters de winst in de schoot geworpen kreeg. foto Tom Strattman/AP van onze sportredactqie BERLIJN - Raymond Kipkoech heeft de marathon van Berlijn op zijn naam gebracht. De 22- jarigeKeniaanliep de 42,195 ki lometer in 2 uur en 6,48 minu ten, de tiende tijd ooit. Hij ver diende 30.000 euro met zijn overwinning. Kipkoech, die in mei de Twente Marathon won, verwees zijn landgenoot Simon Biwott naar de tweede plaats. Biwott zege vierde dit jaar in de marathon van Rotterdam. In Bexiijn fi nishte hij in 20 64 9Vicent Kip- sos maakte het Keniaanse suc ces compleet door als derde over de streep te komen in 20 65 3 Bij de vrouwen ging de zege naar de olympisch kampioene Naoko Takahashi. De 30-jarige Japanse legde de klassieker af in 2.21.48, cle negende tijd op de ranglijst aller tijden, DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21