Israël buigt voor Amerikanen Kostunica gaat aan kop in Servische verkiezingen 25% korting! Stunten met wake-board aan Brouwersdam Melkert benoemd als bewindvoerder van Wereldbank 8C Leger trekt zich deels terug uit Arafats hoofdkwartier in Ramallah Prinses Anne voor de rechter na aanval hond Bonnenregen voorkomt races in Rotterdam £tos Balkenende pakt geweld op tv aan T ERA u De Vries kandidaat-leider PvdA Rebellen Ivoorkust houden stand Junior brandweer kampioen RBC stunt tegen Feyenoord Dronkelap op de bok raakt zijn rijbewijs kwijt Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- EXTRA LANG OPEN! TOT 22.00 UUR VANAVOND ZO 4 21° Vrij zonnig Perioden met zon en droog, maar in de ochtend kans op mist. Maxima 18 tot 21 graden. Matige zuidoostenwind. 245e jaargang no. 231 maandag 30 september 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland RAMALLAH - Israël heeft gisteren onder zware druk van de Verenigde Staten deels een einde ge maakt aan de belegering van het kantoor van Pa lestijnse leider Arafat in Ramallah. Arafat noemde de terugtrekking 'cosme tisch'. LONDEN - Prinses Anne, de enige dochter van de Britse ko ningin Elizabeth II, moet voor de rechter verschijnen, omdat haar hond een echtpaar heeft aangevallen. Ook haar echtgenoot, Tim Lau rence, is gedaagd. Dat heeft een woordvoerder van Buckingham Palace gisteren bevestigd. Mail on Sunday meldde gisteren dat het echtpaar werd aange vallen toen de prinses en haar man hun bullterriërs oefenden in Windsor Great Park. Het echtpaar liep geen verwondin gen op. Waarschijnlijk zullen Anne en haar man niet zelf voor de rechter verschijnen. Het is vermoedelijk de eerste keer dat een lid van het Britse koninkli j k huis voor de rechter moet ver schijnen voor een ander straf baarfeit dan een snelheidsover treding. RTR ROTTERDAM - De politie Rot terdam-Rijnmond heeft in het weekeinde vele honderden boe tes uitgedeeld aan automobilis ten in het Waalhavengebied in Rotterdam. Het doel van de strenge verkeerscontroles van vrijdag- en zaterdagavond, waarbij zeventig agenten wer den ingezet, was het tegengaan van illegale straatracerij. Dat werkte: het kwam dit weekein de niet tot races. GPD De blokkade van het hoofd kwartier in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever begon anderhalve week geleden, na dat twee zelfmoordaanslagen van Palestijnen in Israël aan ze ven mensen het leven hadden gekost. Het grootste deel van het gebouwencomplex werd opge blazen en vervolgens met de grond gelijk gemaakt. Al snel werd duidelijk dat de Is raëlische premier Sharon met zijn actie in Ramallah de Ameri kanen voor de voeten liep. De regering in Washington pro beert internationale steun te winnenonder meer in de Ar ab i- sche landen, voor een oorlog te gen Irak. Daarvoor is het nodig dat Israël zich op de achter grond houdt. Amerika is ook bang dat het beleg Arafat een excuus geeft voor het op de lan ge baan schuiven van door de VS gewenste bestuurshervor- mingen. Ook de Verenigde Naties keur den het beleg af. De volkerenor ganisatie riep Israël vrijdag nog op resolutie 1435 van de Veilig heidsraad na te leven, waarin Israël werd opgeroepen het be leg te staken. Gistermiddag hadden alle Isra ëlische tanks en militairen zich uit de directe omgeving van het hoofdkwartier verwijderd. Ook was een deel van de prikkel draadversperring opgeruimd. Militanten In Arafats hoofdkwartier zaten naast Arafat nog ongeveer tweehonderd personen. Kort nadat de Israëli's zich hadden teruggetrokken, begonnen de eerste Palestijnen het complex te verlaten. Volgens ooggetui gen kwamen zestig gewapende mannen het hoofdkwartier uit. Ze holden een gedeeltelijk ver woest gebouw binnen. Aanvankelijk dachten de Pales tijnen dat de Israëli's zich uit geheel Ramallah zouden terug trekken, maar Israël onder streepte dat het leger niet ver van het hoofdkwartier zou blij ven om te verhinderen dat 'ge zochte militanten' ontkomen die zich in de kantoren van Ara fat zouden hebben verschanst. Israël wilde met het beleg Ara fat ertoe dwingen ongeveer vijf tig personen over te dragen die bij terreuraanslagen tegen Isra eli's betrokken zouden zijn ge weest. In de avond trokken Isra ëlische tanks en pantservoertui gen Ramallah binnen. Boven dien is in de stad opnieuw de avondklok ingesteld. Arafat noemde het Israëlische besluit 'cosmetisch' en een po ging om de wereld te misleiden. ,,Dit is geen terugtrekking. Dit is alleen maar een paar meter verderop gaan staan", aldus Arafat. GPD/RTR/AFP/DPA BROUWERSDAM - De Brouwersdam vormde afgelopen weekeinde het decor van freestyle surfkampioenschappen. Bij gebrek aan wind bood zaterdag met name het wake board uitkomst. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie GLISS taft si ■X Ért'Mi.' j I 3A.RSSV- J Mg fS* Taft, Gliss Kur, Junior of Junior Power styling alle varianten per stuk 25% korting! Alweer een goede reden om naar Etos te gaan. van onze redactie buitenland BELGRADO - De nationalisti sche president van Joegoslavië, Kostunica, ligt voorop in de eer ste ronde van de presidentsver kiezingen in Servië. Dat heeft de onafhankelijke organisatie van waarnemers bij de verkiezingen Cesid gisteren meegedeeld. Nadat de stemmen in 523 van de meer dan 8600 stembureaus wa ren geteld, stond Kostunica op 31,2 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste rivaal, de Joegoslavische vice-premier HILVERSUM - Premier Balke nende wil met de omroepen in gesprek over het geweld op tv. In het programma Kruispunt zei hij gisteravond dat wat hij soms op tv ziet, elke beschrijving tart. Hij wil daarom het thema 'ge weld' op de agenda zetten in het overleg met de omroepen. De minister-president wees overi gens ook op de eigen verant woordelijkheid van omroepen, de vrijheid van meningsuiting en de verantwoordelijkheid die ouders voor kinderen hebben. Uit een enquête die Kruispunt liet houden, blijkt dat 93 pro cent van de Nederlanders het goed vinden dat er een debat wordt gevoerd over normen en waarden. ANP Labus, stond op 26,2 procent. De extreem-nationalistische Seselj kwam met 23,4 procent op de derde plaats. Als dit resultaat wordt beves tigd, dan zullen Kostunica en Labus het in de tweede ronde te gen elkaar opnemen. Kostunica is een 58-jarige ju rist, die bekendstaat om zijn on verstoorbaarheid en zijn lang dradige toespraken. Hij doet mee omdat zijn huidige functie later dit jaar verdwijnt, of lou ter ceremonieel wordt. Het hui dige Joegoslavië moet dan plaatsmaken voor een losse unie van de twee deelrepublieken, Servië en Montenegro. Kostuni ca is een gematigd nationalist en voorstander van voorzichtige economische hervormingen. De 55-jarige econoom Labus is uitgesproken pro-westers en wil hervormingen zo snel mogelijk doorvoeren. Hij heeft de steun van Kostunica's grote rivaal, de Servische premier Dj indjic. Djindjic en Kostunica maakten beide deel uit van de coalitie die in oktober 2000 president Slob odan Milosevic ten val bracht, maar ze kregen ruzie naar aan leiding van de door Djindjic geregelde uitlevering van Milo sevic aan het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag. Kostunica was daar tegen. Sindsdien is de machtsstrijd tussen Djindjic en Kostunica zo ver geëscaleerd, dat de politiek in Servië en Joe goslavië grotendeels is lamge- legd. Milosevic Veel hoognodige economische hervormingen zijn uitgebleven, waardoor de levensstandaard sinds de val van Milosevic niet of nauwelijks is gestegen. De presidentsverkiezingen moeten daar verandering in brengen, maar veel Serviërs hebben daar weinig vertrouwen in. De ex treem-nationalistische kandi daat Seselj van de Servische Ra dicale Partij (SRS) profiteert daardoor mogelijk van protest stemmers. Milosevic gaf vanuit zijn cel in Scheveningen zijn zegen aan Seselj. Milosevic' partij, de neo- communistische SPS, heeft de acteur Zivojinovic als kandi daat naar voren geschoven. An dere kandidaten zijn Pavkovic, legerleider onder Milosevic, en Draskovic, een vooimalige op- Advertentie 5 P E N OKTOBER H_ U 1 Z 2002 MAKELAAR R 0 T _E www.era.nl 2 0 0 2 Oud-minister van Binnenlandse Zaken Klaas de Vries heeft zich kandidaat gesteld voor het leiderschap van de PvdA. Het Kamerlid moet het in elk geval opnemen tegen fractiegenoot Wouter Bos. Onzeker is of de huidige vice-voorzitter van de fractie. Adri Duivesteijn, zich ook kandidaat stelt. Opstandige militairen in Ivoorkust lijken zich de te versterken. Ze hebben een derde stad ingenomen, Odienné. De West-Afri kaanse organisatie Eco- was zal militairen naar Ivoorkust sturen. Ecowas hoopt ook gebruik te ma ken van de Amerikaanse en Franse militairen, die gisteren buitenlanders uit Korhogo evacueerden. De jeugdbrandweer van Westerschouwen is zaterdag in 01- denzaal Nederlands kampioen junioren geworden. De vijf jonge spuitgasten wisten in de eindstrijd on der andere d rie andere Zeeuwse teams af te troeven Feyenoord maakte zaterdagavond in Roosendaal een klassie ke misstap. De Rotterdammers, die morgen in de Champions League tegen Dinamo Kiev spelen, verkeken zich op de kracht van het nietige RBC (4-2). Ajax verspeelde twee kostbare punten te- T V? - v genNAC (2-2). varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 positieleider wiens populariteit kelderde toen hij tijdens de Navo-bombardementen van 1999 toetrad tot Milosevic' re gering. De huidige president van Servië is Milutinovic. Hij is aange klaagd door het Joegoslavië- Tribunaal en heeft sinds de val van Milosevic geen werkelijke macht meer. AP/DPA TILBURG - Met paard en wa gen op pad gaan, een flinke slok op hebben en vervolgens je rij bewijs moeten inleveren. Dat overkwam gistermiddag een 65-jarige Tilburger. Hij reecl met paard en wagen door de Berkdijksestraat in Til burg en raakte daar volgens de politie de controle over paard en voertuig kwijt. Ook viel hij van de bok. Een blaastest wees uit dat de Tilburger zo'n 2,5 promille alco hol in zijn bloed had, ruim 2 pro mille meer dan toegestaan. Hij mankeerde verder niets. Op het bureau moest hij echter wel zijn rijbewijs inleveren. ,,Hij nam deel aan het verkeer, of dit nu met fiets, auto of paard en wa gen is, het rijbewijs wordt in zo'n geval altijd ingenomen," aldus een politiewoordvoerder. Een agent heeft het paard en de wagen naar het huis van de man gebracht. ANP door Jeroen Seqenhout WASHINGTON - Voormalig PvdA-leider Ad Melkert is gis teren benoemd tot bewindvoer der van de Wereldbank. De 184 lidstaten van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stemden hiermee in tijdens hun jaarvergaderin gen in Washington. De landen die de Nederlandse bewindvoerder ook vertegen woordigt, lieten zaterdag al we ten geen bezwaar te hebben tegen zijn benoeming. Melkert volgt Pieter Stek op, die Neder land sinds 1996 bij de Wereld bank heeft vertegenwoordigd. Minister Iioogervorst van Fi nanciën had Melkert in augus tus voorgedragen. Plet gebeurt zelden dat een poli ticus met een belangrijke staat van dienst het bewindvoerder schap op zich neemt bij de We reldbank. Gewoonlijk bekleden hoge ambtenaren de positie. Melkert is voor twee jaar be noemd. De Nederlander vertegenwoor digt naast het eigen land Arme nië, Bosnië, Bulgarije, Cyprus, Georgië, Isi'aël, Kroatië, Mace donië, Moldavië, Oekraïne en Roemenië in een kiesgroep. Nederland krijgt ook een nieu we bewindvoerder bij het IMF. Jeroen Kremers volgt Onno de Beaufort Wijnholds op, die sinds 1994 deze functie vervul de. Kremers werkt nu nog bij het ministerie van Financiën als plaatsvervangend thesaurier- generaal. Melkert begint 1 november en Kremers 1 januari. ANP Advertentie naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v 6 weken voor 16,-. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- .- per maand met nummer: |_J J_JJ_ automatische incasso 20,50). handtekening: 0 Per kwartaal met automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- C' fer 'aar l116? vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 37 I 00000?" »»'d™mmer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za j (postzegel niet nodig) dé actie en de voorwaarden VANDAAG GRATIS LUNCH OF DINER Surf naar www.keukenmaxx.nl of bel gratis 0800-0232380 Advertentie honderd en één heukens, duizend en één ideeën ETTEN-LEUR Bedrijventerrein Vosdonk LOKKERDREEF 33 Tel. 076-5017151 Tijdens de Maxxi-actiedagen krijgt u bij uw droomkeuken een droomcruise t.w.v. 2.500,- cadeau'"! Om u optimaal in staat te stellen gebruik te maken van deze unieke actie, zijn wij elke avond extra lang geopend tot 22.00 uur. DROOMCRUISE CADEAU BIJ AANKOOP VAN UW DROOMKEUKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1