Uur U voor kerk Zierikzee PZC PZC Brandweer keert terug van missie in Turkse stad OOSTKAPELLEl 10 Juliana grijpt net naast goud Bromfiets gaat in vlammen op Aanrijding in Middelburg Stichting heeftharde donateursnodig Beestenboel in Klepperhoeve Laat ze niet vallen Giro 222111 Giro 860 w www.pzc.nl/kiosk WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN (MIDDAGWUK) maandag 30 september 2002 HELMOND - Drum Bugle corps Juliana uit Middelburg heeft zaterdagavond wederom zijn grootste concurrent niet kunnen aftroeven. Bij de Nederlandse drumcorps kampioenschappen in Helmond wist titelverdediger Beatrix uit Hilversum andermaal de eerste plaats te bereiken. De Middel burgers werden met hun show Enjoy your jazz tweede. Toch was het verschil tussen beide corpsen minder groot dan vorig j aar, Extra zuur was dat het j on- gerencorps Johan Friso uit Mid delburg ook naast het goud greep. Zij moesten het afleggen tegen het jongerencorps van Beatrix. MIDDELBURG - Een brom fiets is in de nacht van vrijdag op zaterdag door onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. De tweewieler stond aan de Lammerensteeg in Middelburg geparkeerd. Toen de politie even na half een arriveerde, stond de bromfiets al in lichterlaaie. De politie kon de brand met een poedei'blusser bestrijden. De ruit van een kapperszaak, waar de bromfiets voor stond, sneu velde door de hitte. Van een andere bromfiets, die naast de verbrande tweewieler stond, is het voorwiel verbrand. De brandweer heeft de brand nageblust. De totale schade loopt in de dui zenden euro's. MIDDELBURG - Twee fietsers zijn vrijdagavond rond negen uur gewond geraakt bij het kruispunt Seispad/Seissingel in Middelburg. De oorzaak was een 22-jarige Middelburgse automobilist die door rood licht reed. Hij schepte hierbij twee overstekende Mid- delb urgse fietserseen 5 2 - j arige man en een 46-jarige vrouw. Beide fietsers werden met onbe kend letsel per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierik zee moet aantonen daadwerke lijk over een brede achterban te beschikken. Wethouder A. van der Wouden (cultuur) rekent er op dat de organisatie zeker de helft van het aantal protest handtekeningen tegen de om bouw van de kerk tot theater weet om te zetten in 'harde do nateurs'. Zonder die extra inkomsten blijft de verdere toekomst van het monumentale pand onge wis. Van der Wouden nam zater dagavond de eerste kleurenfol- der in ontvangst waarmee de kerkvrienden een grootscheep se donateurscampagne inlui den. Voorlopig worden tiendui zend exemplaren de deur uit gedaan naar contacten binnen en buiten Zeeland, aldus stichtingsvoorzitter M. van der Veer. Onder aanvoering van de Zie- rikzeese musicus kwam in het voorjaar van 2002 een actie op gang tegen het theaterplan van de gemeente voor de Nieuwe Kerk. Eigenaar Stichting Oude Zeeuwse Kerken wilde wel mee werken, teneinde de exploitatie van het complex te redden. Van der Veer en een groepje mede standers wisten evenwel in korte tijd vijfduizend handte keningen te verzamelen tegen de aantasting van het kerkge bouw en het interieur, waaron der het bijzondere orgel. Onder druk van de publieke opinie én de toezegging van de actiegroep te helpen bij de organisatie van extra activiteiten en inkomsten, besloot het gemeentebestuur het plan te laten varen. De daar uit voortvloeiende Vrienden stichting heeft dat stokje opge pakt. ven dat de strijdbijl weer is be graven." Want echt netjes is de ze strij d niet gespeeldvan beide kanten niet, refereerde de wet houder aan de emotionele tac tiek die Van der Veer had geko zen voor zijn actie in kerkelijke kringen en de weinig tactvolle reacties die dat weer bij anderen opriep. Van der Wouden maakte zater dag duidelijk, grote verwach tingen te hebben van de Vrien denstichting, afgaande op de vijfduizend protesthandteke ningen, Indien de helft van die groep ook daadwerkelijk dona teur wordt (voor minimaal tien euro per jaar) is de huidige ex ploitatie gered, aldus voorzitter L. Blikman van het plaatselijk comité van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Probleem Komt dat extra geld er niet snel, dan dreigt er een groot probleem te ontstaan. De beheerder heeft nog slechts een schamele acht duizend euro in kas en staat voor een aantal noodzakelijke (dure) verbeteringen van het uit 1848 stammende gebouw. Hoe wel de wethouder binnen de huidige verhoudingen uitsluit dat het theaterplan weer uit de kast wordt gehaald, zo bena drukte hij zaterdag, is een alter- Beginnetje Als blijk van waardering voor die beloofde inzet, aldus Van dei- Wouden, heeft de gemeente cle nieuwe stichting vijfhonderd euro gegeven om de campagne te kunnen beginnen. „Ook een beetje symbolisch om aan te ge- Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee. de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. zeehondencrèche p ieterb u re n www.zeehondencreche.nl Geef geld, ieder zeehondenleven telt. Met vrijwilligers alleen redden we het niet. We hebben uw financiële bijdrage hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als u al donateur bent. Naam Adres- Postcode Woonplaats Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de Zeehondencrèche Piecerburen. U kunt ook direct een bijdrage leveren door een bedrag over te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche. Antwoordnummer 959,9950 WL Pieterburen natieve bestemming voor het complex in geval van een blij vend financieel tekort onver mijdelijk. In dat geval zou in richting als een congrescentrum annex expositieruimte uit komst kunnen bieden. Volgens Van der Wouden bestaat in Zie rikzee behoefte aan een grote zaal waar bedrijven en andere organisaties thema-bijeenkom sten kunnen houden. Bekeken wordt momenteel door een pro jectontwikkelaar of die functie, tegelijkertijd met een doorstart van het theater, kan worden on dergebracht in Mondragon. Het is niet de eerste keer dat de toekomst van de Nieuwe Kerk wordt geplaagd door financiële problemen. In 1971 besloot de hervormde gemeente tot slui ting van het Godshuis, ook al omdat ze tevens de beschikking had over de even verderop gele gen Gasthuiskerk. In 1977 ging het eigendom over in handen van de kort daarvoor opgerichte Stichting Oude Zeeuwse Kei-ken, die met be hulp van diverse fondsen zo'n zes miljoen gulden investeerde in de restauratie. De Vrienden stichting moet het huidige ge mis aan kerkeleden voor de ver dere instandhouding van het gebouw compenseren, aldus voorzitter Van der Veer. door Ron Magnée VLISSINGEN - Het team van de stadsgewestelijke brand weer is zaterdagavond terugge keerd uit Turkije. De ploeg bi vakkeerde een week lang in Adapazari, de stad in het Azia tische deel van Turkije die drie jaar geleden zwaar getroffen werd door een aardbeving. Het team van vier brandweer lieden en een gemeenteambte naar begeleidde een transport van veertig zuurstofapparaten en gaf uitleg hoe de Turken ze moeten gebruiken. De appara tuur kwam de brandweer goed van pas, want tot voor kort had den de spuitgasten slechts de beschikking over één werkend ademapparaat. Adapazari - een stad met meer dan 300.000 inwoners - werd in 1999 getroffen door een zeer zware aardbeving. De stad ver loor meer dan vierduizend in woners. Achtduizend huizen zijn totaal vernield. Drie jaar na dato tekent de ramp nog steeds in het stadsbeeld. „Overal in de stad zijn grote stofwolken te zien. Een deel van de brand weerlieden is dagelijks bezig de stofwolken te bedwingen door cle straten nat te houden", legt Sam Joosse van de brandweer uit. Inmiddels is een begin ge maakt met de verplaatsing van de stad richting de bergen, ver der weg van de breuklijn, waai de aardbeving op zijn hevigst was. De kazerne werd volledig ver nield tijdens de aardbeving. „Een appartementencomplex stortte op de kazerne. Zo'n twintig brandweermensen raakten bekneld. Ze waren ge wond, sommigen zeer ernstig, maar hebben het allemaal over leefd", vertelt Gilbert Wevers van de brandweer. Bij de ramp raakten ook alle voertuigen, materialen en blusmiddelen on bruikbaar. Inmiddels is de kazerne naar een ander deel van de stad ver plaatst. Diverse Europese ste den hebben brandweermateri- eel aan de Turken geschonken. Maar er zijn nog steeds veel spullen nodig, zoals ademappa- ratuur. Gilbert Wevers en Sara Joosse hebben in Adapazari vijftien kaderleden trainingen gegeven hoe de apparatuur te gebruiken, met behulp van tolk Seyfi Arslan die de trainingen simultaan vertaalde. Dat de apparatuur geen overbo dige luxe is, bleek wel tijdens de reis. De Turken pakken een brand fanatiek maar ook onbe zonnen aan, concludeerden de Zeeuwen. Bovendien denken ze daarbij nauwelijks aan hun ei gen veiligheid. „We zijn drie keer op de wagen meegegaan", aldus Wevers. „Bij een melding trekken ze geen beschermende kleding aan maar springen di rect in de auto. Bij de locatie aangekomen trappen ze hard op de rem, de mannen vallen letter lijk de auto uit en dan het is me teen blussen." „En dat gekleed in een T-shirt en met een helm op", vult Joosse aan.j Wevers: „Ach, het is wel effectief." De Nederlandse groep heeft dan ook aandacht besteed aan de persoonlijke veiligheid van de brandweerlieden. De Turken merkten dat het aantrekken van hun pakken niet meer dan een minuutje duurt. Deze handeling is dan ook meteen in het proto col opgenomen. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt zaterdag 5 okto ber een beestenboelmiddag. Het evenement wordt georgani- seerd in het kader van Wereld- i dierendag, een dag eerder. Voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar staan er tal van acti- viteiten op het programma: van j een klompenpad tot en met po- I nyrijden, van de caviabaan tot en met koemeiken. Ook is er een rommelmarkt. De middag duurt van half twee tot half viei\ In ons land wordt I op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantieactiviteiten, individuele hulp en epilepsie- projecten in ontwikkelingslanden. Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: 0900-8212411 Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl "Je kind zal het maar hebben!" Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en het geven van voorlichting. Geef daarom gul. j! Hersenstichting Wederland Giro 860 'Kan ie nou nooit eens stilzitten? Waarom kan hij zich niet con centreren?' Dat zeiden vertwijfelde onderwijzers van Bas. tien jaar oud. Een leuke knul, maar wel één met ADHD. Dankzij medicijnen gaat het nu een stuk beter, ook thuis. Maar voordat zijn ouders wisten wat er aan de hand was De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diag nostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschappelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland Korte Houlstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360,48.16 - www.hersenstichling.nl *Rust vind'eljier nog overal: opliet waterjangs het strand, m I M» A/ i het bos. Nog wel. Help ons de rust te bewaren. Word lid. Bel (0517) 493 600. www.waddenvereniging.nl Woddenvereniging Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Het bezorgen van een middagkrant is een uitdagend karwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld staftpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren) of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. Zonder steun van donateurs kan de Nieuwe Kerk in Zierikzee alleen in stand gehouden worden door alternatief gebruik, bijvoorbeeld als congrescentrum annex expositieruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema Proefdieren? Verzin iets beters! Kom naar www.proefdiervrij.nl of bel 070-306 24 68 en zie wat li kunt doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10