Werkgroep stemt herdenking af PZC PZC Passie op de vierkante centimeter Gemeenten scherpen strijd over WCT aan Tekst monument blijft fragment van Stef Bos 13 Aparte kalender voor activiteiten rond halve eeuw na watersnoodramp Kerkdienst voor verstandelijk gehandicapten Dahliaweekende 's Gravenpolder Beestjes onder grasmat weg Bromfietser gewond bij aanrijding Diefstal uit personenauto's Aanhouding wegens vernieling Bacterie eindelijk verdreven Abonnementstarieven zaterdag 28 september 2002 door Emile Calon I VLISSINGEN - De gemeenten I Goes, Kapelle en Reimerswaal stevenen af op een keiharde confrontatie met Gedeputeerde Staten over hoe de nadelige ge volgen van de Westerschelde Container Terminal moeten worden aangepakt en opgelost. De gemeenten hebben, tot ver bazing en ongenoegen van gede puteerde T. Poppelaars, de over eenkomst over aanpak van hinder en risico's door de aanleg van de WCT eenzijdig en fors 'aangescherpt. Afgelopen dins- dag legden GS hen nog een con venant voor. Volgens de gedepu teerde een heel redelij k voorstel Hij was toen nog blij dat er weer gesproken werd. In eerste in stantie hadden de gemeenten namelijk geen zin in overleg. Tegenover de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water uitte Poppelaars zich gisterochtend dan ook gematigd positief uit over een goede afloop. Volgens hem wilden de gemeenten de overeenkomst op enkele onder delen 'nog wat aanpassen'. Hij wist toen niet dat het op dat mo ment niet iets werd aanpast- ,maar al fors was aangescherpt. De drie gemeenten leggen die aangescherpte versie de komen de weken voor aan de afzonder lijke gemeenteraden. Pas als die hun fiat geven overleggen de ge zamenlijke gemeentebesturen weer met Gedeputeerde Staten over de inhoud. In de gewijzigde overeenkomst stellen de drie gemeenten klip en klaar dat de kosten die ge moeid zijn met het bestrijden van de negatieve gevolgen van de WCT niet voor him rekening komen. In de GS-versie staat nog dat alle participanten, dus ook de gemeenten, zich ver plichten al het mogelijke te doen om overlast te voorkomen. In dien nodig stellen ze, dus ook de gemeenten, daarvoor zelfs geld beschikbaar. Ook staat in de gewijzigde over eenkomst duidelijk dat de nega tieve gevolgen van de terminal teniet moeten worden gedaan, tot genoegen van de drie betrok ken gemeenten. Daarmee geven de gemeentebestuurders aan dat zi j bepalen wanneer er vol doende is gedaan om de overlast te bestrijden. Eveneens hebben ze opgenomen dat alle maatre gelen moeten zijn genomen voordat de eerste goederentrein met containers van de WCT gaat rijden. Poppelaars toonde zich gister middag, geconfronteerd met het nieuwe convenant, onaange naam verrast over de gemeente lijke wijzigingen.Inmiddels heeft ook Noord-Beveland zor gen geuit over de gevolgen van de WCT. De gemeenteraad nam donderdag unaniem een motie van de fractie van Noord-Beve- lands Belang aan, die naar Pro vinciale Staten gaat. De be zorgdheid richt zich op de toe name van vrachtverkeer op de routes via de pijlerdam en de Zeelandbrug en de mogelijk na delige gevolgen daarvan voor de doorstroming en de veiligheid op Noord-Beveland. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een ramp-leskist voor de basisscholen, een thema Kroniek van Stad en Lande, een expositie over wederopbouw en een verkorte versie van Dijkval, de theatervoorstelling over de eeuwige strijd tegen het water. Het zijn allemaal activiteiten op Schouwen-Duiveland die voor 2003 op de rol staan rond de vijf tigste herdenking van de wa tersnoodramp in 1953. De bij al deze zaken betrokken organisaties zijn vertegenwoor digd in de speciale Werkgroep Strijd tegen het Water om de verschillende onderdelen op el kaar af te stemmen. Ook is het de bedoeling een aparte kalen der voor deze activiteiten te ma ken. „Hoe deze kalender er uit komt te zien, is echter nog niet bekend. Er wordt volgende week nader overleg gevoerd binnen de werkgroep en dan zal ook gesproken moeten worden over de wijze van financiering", zegt Cindy Ammerlaan. Zij ver zorgt namens de gemeente de ambtelijke ondersteuning aan deze werkgroep. Voor meerdere onderdelen van het programma geldt dat er veel nader moet worden uitgewerkt. Zo kan D. Fluyt van Staatsbos beheer nu weinig meer zeggen dan dat er volgend jaar een foto tentoonstelling over de weder opbouw na de ramp in 1953 wordt samengesteld. Dat ge- GOES - Een aantal kerken in 1 Goes houdt zondag een speciale aangepaste dienst voor en met verstandelijk gehandicapten in het gebouw van de christelijk gereformeerde kerk aan de Bergweg in Goes. Ds G. Vogel uit Middelburg leidt de dienst en het thema is hocus-pocus, naar aanleiding van de eerste elf ver zen van Johannes 2. De dienst begint om 10.00 uur. 's GRAVENPOLDER - Dit weekeinde houdt Erica's Flora en Fauna kijktuinen in 's Gra venpolder weer een dahlia- weekeinde met extra aandacht voor bloemen die in de herfst op hun mooist zijn. Behalve veel moois om te bekijken, is er ook voorlichting over de planten De tuin is morgen en overmor- genopen tussen 13.00 en 17.00 uur. Na het dahliaweekeinde gaat Erica's Flora en Fauna tot het voorjaar dicht. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl beurt in samenwerking met de Dienst Landelijk Gebied (DLG) en die instantie moet eerst met verdere voorstellen te komen. Volgens Fluyt gaat het om een fotowand die onder meer op scholen, in dorpshuizen en ver zorgingstehuizen gepresen teerd kan worden. De Vereniging Stad Lande heeft het plan opgevat de jaar lijkse Kroniek in 2003 als the manummer geheel te wijden aan de watersnoodramp. Vol gens redactielid D. van der Wek ken is het de bedoeling deze Kroniek in een wat luxere vorm uit te brengen. Voorzitter C. Geluk van de Stichting Historische Spelen Zierikzee laat weten dat er wordt gewerkt aan een verkorte versie van het openluchtspel Dijkval. Zij verwacht dat er vanaf november dit jaar voor stellingen van circa 45 a 60 mi nuten gegeven kunnen worden op aanvraag van scholen en ver enigingen. De Werkgroep Schoolbiologie is al ver gevorderd met het ont wikkelen van leskisten over de watersnoodramp voor de scho len in het basisonderwijs. Jos Catsman uit Dreischor heeft de opdracht voor de verschillende centra voor Natuur- en Milieue ducatie in Zeeland deze leskis ten samen te stellen. „De exacte inhoud moet nog worden afge stemd met de Stichting Scoop die daarnaast een lespakket ontwikkelt in het kader van Delta Project 2003", zegt Cats man. De leskisten bevatten in formatie over specifieke ont wikkelingen in het landschap ten gevolgen van de ramp in 1953. Voor Schouwen-Duive land ligt de nadruk op het Kre- kengebied in Ouwerkerk en de Schelphoek bij Serooskerke. Voor Zuid-Beveland staat Den Inkel centraal. Voor Tholen en Sint Philipsland wordt De Plu- impot nader belicht en voor Sint Annaland geldt hét Dorpsbos als kenmerkend. „In Zeeuws- Vlaanderen zijn weinig sporen van de ramp van 1953 te vinden. Voor die regio hebben we De Braakman als voorbeeld gesteld van een gebied dat door een eer dere stormvloed is ontstaan", zegt Catsman. Modelbouwer H. Reints heeft oog voor detail. foto's Marijke Folkertsma door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Model bouw. Het is een miniwereld waarin je de werkelijkheid naar je hand kunt zetten. Een villa die in Schuddebeurs staat, past als model ook prima in een an dere omgeving. Een omgeving die je ook best wat groener kan maken dan hij eigenlijk is. Alles kan, als het maar niet te druk wordt. Want modelbouw is, zegt hobbyist H. Reints uit Scharen- dijke, de kunst van het wegla ten. Reints is één van de leden van de Hollandsch Spoor Modelspoor groep en bouwde speciaal voor het jaarlijkse - internationaal toonaangevende - modelspoor modelbouwevenement Rail 2002 in de Brabanthallen in 's Hertogenbosch een drieluik- di orama over de tram op Schou wen-Duiveland. Hij laat een klein stukje jaren vijftig herle ven, een tijd waarin op Schou wen-Duiveland nog een tram reed. Reints, in het dagelijks leven kapitein op een kustsleepboot, is van jongsaf aan al gefasci neerd geweest door alles wat met treinen en rails te maken heeft. Alleen bleek het bij hem geen kalverliefde maar de ware passie. Een gevoel dat niet we gebde, maar juist sterker werd. Hetgeen blijkt uit schappen vol locomotieven en wagons, een goed gevulde boekenkast met louter treinliteratuur en een werkzolder waar alles trein is wat de klok slaat. Reints geeft het grif toe: het is een verslaving, Hoeveel uren er in de werkstukken gaan zitten, houdt hij niet eens meer bij. Doet er ook niet toe in zijn visie. Het eindresultaat van het knut selwerk is voor hem - hoewel hij qua uitvoering streeft naar per fectie - niet het allerbelangrijk- r ste. „Efet knutselen op zich, dat brandt de kachel en brandt het licht. In de smidse iets verderop is de rode gloed van het smids vuur te zien. En de vijver waar in de zomer de eenden zwem men is in de winter het domein van schaatsers. Satéprikker Alles moet kloppen in de diorama's. is het leuke van de modelbouw. In de door Reints gebruikte schaal 1 op 87 zijn af fabriek veel locomotieven en wagons te krijgen. Qua detaillering is de ene firma wat beter dan de an dere, maar voor de modelbou wer is het negen van de tien keer toch niet meer dan slechts de ba sis voor een nieuwe wagon of loc. Van verschillende treinstel len wordt één nieuwe gefabri ceerd. Wagons worden al naar gelang de noodzaak verlaagd, verlengd of juist ingekort, en van een andere kleurtje of ande re reclameteksten voorzien. Diesellocs Reints heeft zich gespeciali seerd in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Die periode was op treinengebied in zijn visie een van de meest interessante. Het was een tijd waarin elektrisch aangedreven locomotieven in opkomst waren, maar er ook nog heel veel diesellocs rondre den. Reints realiseert zich dat hij het zichzelf met zijn specialisatie niet echt makkelijk maakt. In een tafereeltje dat speelt in de fifties past geen Ford Fiesta maar dient de eigenwijze neus van een NSU'tje uit de open staande garagedeur te priemen. En de reclame op de buitenkant van de treinwagons moet na tuurlijk wel een product betref fen dat in die tijd te koop was. Reints is regelmatig op de meest uiteenlopende plaatsen te zien met meetlint en camera. Van de in het diorama voor Rail 2002 verwerkte villa Welgelegen in Schuddebeurs maakte hij aan de hand van foto's een grove schets. Die werd via een speci aal computerprogramma ver der uitgewerkt en vertaald naar een plotter en daaraan gekop pelde - computergestuurde - snijmachine. In een nacht tijd werd door de machine de villa uitgeplot en ingesneden op een grote plaat styreen. Tijdens de rustige uurtjes op de kustsleep boot sneed Reints de onderdelen los en zette de villa in elkaar. In drievoud, want het stukje Schouwen-met-tram is te zien in zomer, winter en hoe het had kunnen zijn als de tram niet was verdwenen. Reints besteedt veel aandacht aan details. Bij de zomerse villa staan een paar ramen en deuren open en in de winterse villa^ Juweeltjes ZIERIKZEE - De larven van de langpootmug, die een ernstige bedreiging vormden voor de grasmat van Sportpark Den Ho gen Blok in Zierikzee, zijn met succes bestreden. Uit voorzorg mag er vandaag nog niet worden gevoetbald op het hoofd- veld, maar zondag mag het eerste team van W Zierikzee de grasmat weer in gebruik nemen. Het zaterdagvoetbalteam van MEVO zal vandaag nog naar het tweede of derde veld moeten uitwijken. „We hebben be grip voor de situatie", zegt MEVO-voorzitter M. Koopman. Volgens hem is iedereen erbij gebaat dat het zekere voor het onzekere wordt genomen bij de bestrijding van deze larf, de zogeheten emelt. Verder acht Koopman het van belang dat de veiligheid van de spelers, na de bespuiting van het veld, in acht wordt genomen. COLIJNSPLAAT - Een zestienjarige inwoonster van de ge meente Schouwen-Duiveland is gistermorgen gewond ge raakt bij een verkeersongeluk. Het meisje reed met haar brommer over de parallelweg van de N265 in de richting van Goes. Ter hoogte van de kruising met de Noord-Langeweg verzuimde zij voorrang te veiienen aan een voor haar van rechts komende auto, bestuurd door een veertigjarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland. Bij de aanrijding raakte de bromfietster gewond aan rug en nek. Zij werd per ambulance overgebracht naar het Oosterschel- deziekenhuis. ZIERIKZEE - Uit een aan de Kreeftstraat in Zierikzee gepar keerd staande auto is in de nacht van donderdag op vrijdag een tas met daarin persoonlijke papieren en een geldbedrag van enkele tientallen euro's gestolen. Vrijdagmorgen werd in gebroken in een bij de duinovergang De Rotonde in Burgh- Haamstede geparkeerd staande auto. De dieven gingen er vandoor met persoonlijke papieren, enkele tientallen euro's, een jack en schoenen. De exacte omvang van de schade is niet bekend. KERKWERVE - Een vijftigjarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland is donderdag in Kerkwerve aangehou den wegens het plegen van vernieling. De man had een ruit van een woning aan de Ring in Noord- gouwe ingeslagen. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is de coli- bacterie in het waterleidingstelsel in het Zierikzeese gemeen tehuis eindelijk te boven. De besmetting ontstond twee weken geleden na een leiding breuk even buiten het gemeentehuis. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de leiding dit weekend wederom met een chlooroplossing moest worden doorgespoeld. Plotseling bleek het aantal bacteriën echter toch drastisch terug te lopen en gisteren werd bij diverse bemonsteringen geconstateerd dat het water weer geheel schoon is. De op de waterleiding aangesloten koffieautomaten blijven nog tot dinsdag buiten gebruik. De automaten worden nog een keer extra doorgespoeld en van nieuwe slangen en filters voorzien. Het enige wat kant-en-klaar te koop is zijn de kleine mensfi guurtjes waarmee Reints zijn tafereeltjes verlevendigt. De rest wordt gemaakt. Een saté prikker geeft, mits goed be werkt, een prima lantaarnpaal uit de vijftiger jaren. En met be hulp van hedendaagse technie ken kun je zo'n gaslantaarn la ten branden en zelfs laten flak keren. In het winterse landschap ont breekt Sint Nicolaas niet en zelfs aan het tegenspartelende jongetje in de zak van Sinter klaas is gedacht. Met gulle hand gestrooid Zeeuwse-Vlegelmeel doet dienst als sneeuw en de bo men zijn gemaakt van dun ijzer- draad, bestoven met groene snippers. Wat niet wegneemt dat het allemaal bedrieglijk echt lijkt. Reints: „Ik probeer momentopnames uit het dage lijks leven te laten zien. Dat is de uitdaging." door Ali Pankow OUWERKERK - De keuzecom missie voor een tekstfragment op of bij het rampmonument van beeldend kunstenaar Gust Romijn dat op de zeedijk bij de caissons in Ouwerkerk wordt geplaatst, heeft een voordracht van vijf samengesteld uit de 154 inzendingen. Eén van de vijf geselecteerde teksten blijkt omstreden. Het gaat om de inzending 'Niets is sterker dan de stilte'. Die tekst blijkt afkomstig uit een liedje van Stef Bos. „Wij wisten het niet. Ik hoorde het pas achteraf, maar we vinden het niet erg", zegt wethouder A. van der Wou den namens de commissie die de selectie heeft samengesteld. „We zullen wel eerst contact op nemen met meneer Bos met de vraag of hij er bezwaar tegen heeft dat zijn tekstregel hierin meedraait. Dat verwacht ik eer lijk gezegd niet. Ik hoop dat hij het juist aardig zal vinden en dat hij bereid is het liedje waar die tekst in voorkomt nog eens op Schouwen-Duiveland te komen zingen", aldus de wethouder. Volgens ambtenaar B. Stuit (cultuur) heeft de commissie be wust gekozen voor teksten waarbij de lezer een eigen beeld kan creëren. De overige geselec teerde teksten zijn: Herinner ons en leef Verzonken leven leven in her innering Het water, de storm, de stilte Herinneren is weten geden ken is voelen De voordracht wordt volgende week gepubliceerd in de ge meenterubriek met een ant woordbon waarop de bewoners van Schouwen-Duiveland hun voorkeur uitspreken. Advertentie Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: Maandabonnement Kwartaalabonnement Halfjaarabonnement Jaarabonnement bij automatische incassobetaling 20,50 55,10 €110,20 €209,90 bij acceptgiro betaling n.v.t. 57,10 €112,20 €211,90 Reints ziet reikhalzend uit naar Rail 2002 waar volgens hem al tijd juweeltjes van spoorweg modelbouw te zien zijn. De beurs, een van de meest toon aangevende op dat gebied, wordt van 4 tot 6 oktober ge houden in de Brabanthallen in 's Hei*togenbosch, Bekende fa brikanten als Marklin en Fleischmann zijn vertegen woordigd en tal van model bouwverenigingen uit binnen- en buitenland zijn vertegen woordigd. In de aangrenzende hallen worden radiografisch bestuurbare model-raceauto's, boten.en vliegtuigen geshowd. Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1,65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63