Kunst vanuit het uitgaansleven Een muntje in de modder PZC 12 Onderzoek noodzaak verdieping vertraagd FNV'ers tegen sluiting kantoor Bergen op Zoom kunst cultuur Freek de Jonge geeft try out in Middelburg lezers schrijven WCT XXXV WCT XXXVI WCT XXXVII WCT XXXVIII WCT XXXIX WCT XXXX Lezing over pijnbestrijding Watersnood iü zaterdag 28 september 2002 MIDDELBURG - Het lukt niet om op 1 maart 2004 de vervolg studies naar het al dan niet ver diepen van de Westerschelde ge reed te hebben. Tot nu toe is men van Vlaamse kant er niet in ge slaagd de mensen te leveren die die onderzoeken moeten bege leiden, aldus gedeputeerde L. Coppoolse. Hij verzekerde dat er op geen manier van Nederlandse kant obstructie is gepleegd. De pro blemen zijn volgens hem uit sluitend te wijten aan de Vla mingen. Begin dit jaar spraken Neder land en Vlaanderen af dat in maximaal twee jaar tijd enkele vervolgonderzoeken worden gehouden om te bezien of ver dieping van de vaargeul echt noodzakelijk is om de haven van Antwerpen beter bereikbaar te maken voor diepstekende sche pen. De voorgaande jaren zijn al enkele studies verricht. Er ont breken echter nog enkele essen tiële rapporten, een strategisch milieueffectrapportage en een maatschappelijke kosten-ba- ten-analyse. Afgesproken is dat die onderzoeken gezamenlijk worden uitgevoerd door de bei de landen. Coppoolse liet gisteren weten dat er enkele officieuze bijeen komsten tussen beide landen zijn geweest, maar dat officieel nog steeds niet is begonnen met de vervolgonderzoeken. Hij ver wacht dat er per 1 oktober wel gezamenlijk kan worden begon nen. Naar zijn mening is het echter niet mogelijk om op 1 maart 2004 de onderzoeken af gerond te hebben. „We hebben zeven maanden verloren. Die tijd kunnen we niet inhalen." De onderzoeken versneld uit voeren zal volgens hem niet luk ken, omdat er zeker twee jaar nodig zijn om met gedegen rap porten naar buiten te komen. Hij verwacht dat ook dat de eindrapportage niet voor 1 ok tober 2004 op tafel ligt. Daarna krijgen de verschillende be stuurders nog negen maanden de tijd om tot een definitief oor deel te komen. BERGEN OP ZOOM - De leden van FNV Bondgenoten in Zee land en West-Brabant zijn furi eus over de plannen om het kan toor in Bergen op Zoom te sluiten. De besturen van de zogenoemde woonafdelingen vinden het slecht voor de dienst verlening. Ze vrezen dat de con tributieverhoging van 10 pro cent in combinatie met slechte dienstverlening leidt tot groot ledenverlies. De woonafdelingen schrijven dat in een brief aan het Bonds- bestuur van FNV Bondgenoten in Utrecht. De acht Zeeuwse af delingen hebben de brief mede ondertekend. De woonafdelin gen zijn schakels tussen de bond en de leden. Een woonafdeling vertegenwoordigt de leden van de bond per postcodegebied. Het bestuur van een woonafde ling houdt zich bijvoorbeeld be zig met het ondersteunen van de ledenservice (bijvoorbeeld in vullen belastingformulieren), organiseren van bijeenkomsten en vergaderingen en het huldi gen van jubilarissen. De woonafdelingen zijn 'ont stemd' en 'verbolgen' dat ze uit de media moesten vernemen dat het kantoor in Bergen op Zoom wordt gesloten. „Zijn woonaf delingen niet meer belangrijk als schakel tussen de bond en zijn leden?", vragen de afdelin gen zich in de brief aan het Bondsbestuur af. Verder spreken de afdelingen hun bezorgdheid en ongerust heid uit over de voorgenomen sluiting van het kantoor in Ber gen op Zoom. Behalve personele gevolgen heeft dat ook gevolgen voor het functioneren van de woonafde lingen. De korte lijnen en af stand met het regiokantoor ver dwijnen immers, benadrukken de afdelingen. Het sluiten van het kantoor en het er hooguit inrichten van een werkplek en vergaderkamer, noemen ze slecht voor service en dienstverlening. De slechte dienstverlening aan leden en klachten erover hebben al ge leid tot een reductie van het aantal leden van 500.000 tot 480.000, schrijven de afdelin gen. Een contributieverhoging van 10 procent zorgt er alleen maar voor dat het aantal leden verder daalt, voorspellen de woonaf delingen. Ze eisen dat het Bondsbestuur op korte termijn met de bestu ren van de woonafdelingen om de tafel gaat zitten. gi door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het is zijn afstudeer project aan de kunstacademie Sint Joost in Breda, compleet met scriptie. Toch zou je dat niet zeggen. Kunstenaar Denz de Kroon (2 9) uit Goes kreeg name lijk helemaal de vrije hand. Zo dat hij een scriptie inleverde die een combinatie is van een semi- autobiografisch verhaal en een gedichtenbundel. Een reeks schilderijen over het Goese uit gaansleven maakt het project compleet. De titel van het project luidt 'Het beest van de nacht'. Dat kon nauwelijks toepasse lijker, want De Kroon expo seert zijn schilderijen in het café van podium 't Beest in Goes. Geïnteresseerden kunnen ook exemplaren van zijn 'afstudeer scriptie' meenemen. „Zowel de teksten als de schilderijen gaan over het uitgaansleven. Ik wilde ze dus ook presenteren in een uitgaansgelegenheid. Boven dien wilde ik geen hoge drempel opwerpen voor het publiek. Ik denk dat vooral jongeren zich in mijn werk kunnen herkennen, maar die komen niet op de plek ken waar in Zeeland normaal gesproken de kunst wordt ge presenteerd." Stilletjes Het is begonnen met de gedich ten. Al jaren schrijft De Kroon over zijn ervaringen in het uit gaansleven. Vaak doet hij dat ter plekke, in eenachterafhoek- je in een café. „Ik wil de sfeer op het moment zelf vastleggen. Dan komen de zinnen bij me op, dus wil ik ze meteen noteren. Vaak gebeurt dat op een biervil tje, zodat ik daarvan inmiddels stapels thuis heb liggen. Het is een onderwerp waar ik vanzelf tegenaan ben gelopen. Ik heb het idee dat in de vrolijkheid van het uitgaansleven ook altijd een ondertoon is te horen die niet vrolijk is. Daar ga ik naar op zoek. Als je in een vol café ie dereen druk ziet praten, zit er in een hoekje meestal ook wel ie mand stilletjes om zich heen te kijken. Dat fascineert me. Is hij verdrietig, is hij eenzaam, zoekt hij contact? Natuurlijk is er ook een duidelijke parrallel met mijzelf, want ik zit vaak in zo'n hoekje te schrijven, terwijl ie dereen gezellig bier drinkt. Uit eindelijk draait het in mijn tek sten om de vraag of wat ik zie de werkelijkheid is of een product van mijn fantasie. Het is een Denz de Kroon bij een van zijn kunstwerken in 't Beest: „Het zou niet goed zijn als er in Zeeland alleen nog maar gearriveerde kunstenaars wonen." foto Willem Mieras vraag waarop ik geen antwoord heb." Bewust heeft De Kroon gepro beerd zijn schilderijen te laten aansluiten op zijn schrijfwerk. „In mijn eerdere werk probeer de ik muziek en schilderkunst met elkaar in verband te bren gen. Ik schilderde een soort geluidslandschappen, hele psychedelische dingen zonder mensen erin. Op een gegeven moment besloot ik dat mijn schilderijen dichter bij mezelf moesten staan. Ik ben eerst an derhalve maand met mijn foto toestel het uitgaansleven inge gaan. Ik wist niet precies wat voor beeld ik zocht. Ik was op zoek naar de sfeer die in de ge dichten zit. Op basis van de fo to's ben ik gaan schilderen. Ik vind dat de schilderijen nog steeds een zoekend karakter hebben." De schilderijen van De Kroon zijn opvallend van kleur. Meest al kiest hij voor één bepaalde kleur om daarmee sfeer te creë ren, slechts op enkele collage achtige werken combineert hij uiteenlopende kleuren. Opval lend is het bijna magische licht in veel van zijn voorstellingen. De mensfiguren zijn niet gede tailleerd uitgewerkt. „Het zijn geen echte personages", beves tigt De Kroon. „Het zijn meer poppen. Ik schilder een soort beeldentuin." naars ertoe naar de Randstad te vertrekken. Datis jammer. Naar mijn idee gaat er dan voor Zee land iets verloren. Het zou niet goed zijn als in Zeeland alleen nog" maar gearriveerde kunste naars wonen." De expositie van Denz de Kroon is tot eind december te zien tijdens openingstijden van 't Beest, Beperkt De Goese kunstenaar heeft de ambitie zich in Zeeland verder te ontwikkelen. Hij is een van de initiatiefnemers van de stich ting G2 A, die jonge kunstenaars voor Zeeland wil behouden. „De mogelijkheden hier zijn beperkt, bijvoorbeeld op het ge bied van atelierruimte. Daar door neigen veel jonge kunste- Zondag 17 november staat hij met zijn show 'De bedreiging' in de Stadsschouwburg in Middel- burg. Aanvankelijk had De Jonge geen plannen voor een einde- jaarsconference, maar de tur bulente gebeurtenissen in (poli tiek) Nederland hebben hem van gedachten doen verande ren. De titel 'De bedreiging' spreekt in dit verband boekde len. MIDDELBURG - Freek de Jon ge houdt dit jaar geen ou dejaarsconference, maar een nieuwjaarsconferen- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het is wel degelijk een theater show waarin hij terugblikt op gebeurtenissen van dit jaar, maar de VPRO zendt hem op nieuwjaarsdag uit. Zoals ge woonlijk komt De Jonge ook voor een try out naar Zeeland. Plet provinciebestuur van Zee land neemt 4 oktober een onver antwoorde beslissing. Kiezen voor de Westerschelde Contai- nerterminal betekent het verlies van een prachtig gebied, over last voor een groot deel van de bevolking van Zuid-Beveland en een enorme kostenpost. Dat zijn de enige zekerheden. Uit de 'tegengeluiden' van de laatste weken is wel gebleken dat de be oogde voordelen op z'n minst veel minder zeker zijn. Natuur lijk, er is een kans dat de WCT inderdaad succesvol zal zijn, maar de kans dat het project mislukt is groter dan nul. Een zichzelf respecterend provinci aal bestuur laat het plan daar om alsnog door een onafhan kelijke instantie beoordelen. Bovendien zou het zich grondig moeten oriënteren op de vraag of een containerkade niet juist andere gewenste ontwikkelin gen in deze provincie blokkeert. Het is mij werkelijk een raadsel hoe statenleden genoegen kun nen nemen met een rapport van Buck Consultants, dat om on verklaarbare redenen 'Maat schappelijk afwegingskader' wordt genoemd maar beter als 'Propagandarapport' kan wor den gekenschetst. Verder zou den de bestuurder in hun, wat zij noemen democratische be sluitvorming ook rekening moe ten houden met de onrust over de verwachte overlast en dë on vrede over het doordrukken van dit megaproject. Nu de weer stand onder de bevolking inder daad zo groot blij let is uitstel en degelijk onderzoek laten doen wel het minste wat je van een bestuur mag verwachten. Roe pen dat uitstel afstel betekent, dat is pas demagogie, want als de wil er is kan van elke proce dure worden afgeweken. A. H. Kattenwinkel Ramusstraat 14 Goes Vele meningen zijn de revue ge passeerd, Als deze representa tief zijn voor wat er onder de Zeeuwen leeft, kun je stellen dat het merendeel weinig moet heb ben van een WCT. Al meer dan twintig jaar werkzaam in de scheepvaart in Vlissingen en de ontwikkelingen op de voet te hebben gevolgd, denk ik dat de komst van de WCT onvermijde lijk is. Mede om de werkgele genheid die er momenteel is te behouden en eventueel uit te breiden. Toch heb ook ik mijn bedenkingen. Nergens lees ik iets over het nautische gebeu ren. Containerschepen die af- en ontmeren aan een Terminal waar wind en stroming een gro te invloed uitoefenen gedurende het hele jaar. Containerrederij en die extra kosten moeten ma ken vanwege gebruik van extra sleepboten. Schepen die moeten wachten op een gunstig tij om aan- of af te meren zoals op de Totalsteiger bij Borsele (tijdver lies). Ik wil graag een schip afge meerd zien worden tussen 2 an dere met windkracht 8-9 en een stroming van zo'n 4 mijl Dan spreken we nog niet over de be lemmering van de scheepvaart naar Antwerpen en Gent tijdens het meren en ontmeren (vaart vermindering). Ik neem aan dat hierover vanachter een bureau nagedacht is. Ik geef U een tip: vaar eens met een bootje de Sloehaven uit en de Wester schelde op met stormweer, daar kan geen simulatie tegenop. Tijd is geld en de marges in de containervaart zijn minimaal. Hopelijk nemen de grote contai nerjongens dit voor lief, anders voorzie ik een prachtige maar o zo lege kade. H. Catsman Voorstad 56 Goes De Westerschelde Caloot is Ter minaal geworden door politieke onwil en onbenul. Politieke on wil: omdat twaalf statenstem- men tégen de WCT inhoudelijk sterk zijn en best door de gretige meerderheid serieus genomen had kunnen worden. Politiek onbenul: omdat in deze zo for tuinlijke tijden de roep om in spraak niet klinkt maar volledig genegeerd wordt door een con servatieve club van statenleden waarvan er volgend jaar aardig wat niet terugkeren. Ik weet ze ker dat het actieve kiezersvolk de tuin die Zeeland is en wil zijn niet zal laten verloederen door een onzekere werkgelegenheid. In elk geval weet ik als kip zon der kop, dat ik niet op CDA, WDPvdA moet stemmen en de SGP daar had ik toch al niks mee. Ton Besselink Brieversweg 21 Eede Een miljoeneninvestering en vernietiging van ons leefmilieu levert 800 banen op, aldus de ge deputeerde. Doe toch je bruin- oogekleppen af man! De ko mende 1(5 jaar is de vergrijzing in Zeeland goed voor 2000 extra banen in de zorg. Als de gedepu teerde een beetje zijn best doet om onze provincie te promoten onder de gepensioneerden wor den dat er zelfs 3000. Niet een WCT maar de zorg is de banen- motor. De enige containers die we nodig hebben zijn die vol met rolstoelen. Leo Dalebout Gapingseweg 6 Gapinge De mens houdt zich het liefst bij het bestaande. Dit betreft het gehele complex vant ideeën, overtuigingen en bijbehorende activiteiten. Dit universeel ge drag zorgt voor stabiliteit en geeft een veilig gevoel: het be kende. Maar helaas ontaardt het vaak in blindheid. Beperk ik mij tot de productiesector van de laatste 60 jaar, dan zien wij dat zowel ondernemers als be stuurders inadequaat hebben gereageerd op de verzadigings- fase en neergang van de textiel- j industrie, de mijnbouw, de i vliegtuigbouw en recentelijk de scheepsbouw. Veel tijd en (sub- sidie)geld vergooid. Elk econo misch product - ook diensten - heeft zijn levenscyclus met de bijbehorende kenmerken. De verzadigingsfase en neergang o.a. zichtbaar door verhevigde concurrentie, dalende winst marges en overcapaciteit. De WCT bevindt zich er middenin. Wie in deze i'ase(n) investeert gedraagt zich als een blinde. En dit is geen theoretisch econo- misch verhaal. Ook het opteren voor twee tegengestelde groei strategieën - de WCT versus groen-en-blauw - is absurd. Het is spijtig te constateren dat ook mijn partijprecieser gezegd de CDA-fractie, unaniem de WCT steunt. Het besluitvormings proces rond de WCT toont weel de grote kloof aan tussen be stuurders en burgers. Gegeven het groot aantal zwevende kie zers hoef je geen profeet te zijn om te voorspellen dat volgend jaar het politiek bed stevig wordt opgeschud. Partijen die tegen de WCTzijn, zijnnamelijk geen politieke onbenullen. Ge geven de grote onvrede zullen zij hun slag slaan: het democra tisch recht. De trein dendert door het rode licht. Het is nu wachten op de onvermijdelijke klap. Helaas: de geschiedenis herhaalt zich! Zaky V. van der Spil Roompot 51-e Hansweert Naar aanleiding van het artikel: Plan tolheffing brug absurd idee van 25-09-02. Als men be denkingen tegen de WCT heeft, wordt men als een kip zonder I kop aangemerkt. Gedeputeerde van Zwieten wist dat in de com- missievergadering nog eens te i benadrukken. Mevrouw Ver meulen van de PvdA beloofde de onderzoeken naar de overlast af te wachten, alvorens een be sluit te nemen. Hierover echter geen woord meer. Is zij wellicht op de hoogte van de voortgang- van deze onderzoeken? Waarom oppert zij anders tolheffing op de Zeelandbrug en Dammen- route? Men beweert toch steeds dat de WCT geen congestie zal veroorzaken? En dan dat onder zoek naar een spoor langs de A58. Men zegt dat de huidige spoorlijn voldoende capaciteit heeft en dan toch zo'n onder zoek. Interessant wellicht om na te gaan hoe het tracé van deze spoorlijn zal gaan lopen en hoe veel kippen zonder kop zich in de toekomst zullen moeten roe ren. C.C. Steketee Ovezandseweg 5 Oudelande GOES - DGV, het instituut voor verantwoord geneesmiddelen- gebruik, houdt aanstaande maandag, 30 september, een bijeenkomst met als onderwerp pijnbestrijding bij fibromyal gia. De bijeenkomst is georgani seerd in samenwerking met de vereniging voor fibromyalgie- patiënten, FES. De lezing door DGV-arts Top, wordt gehouden in De Spinne in j Goes en begint om acht uur 's avonds. door Jacques Cats MIDDELBURG - De oproep stond al een paar keer in de krant: wie heeft een persoonlijk verhaal te vertellen over de Watersnoodramp? Bijzondere ervarin gen kunnen mogelijk een speciaal plek je krijgen als begin volgend jaar in een bijlage extra aandacht wordt besteed aan de Ramp van 1953. Het loopt nog niet storm met bijdragen. Wellicht werkt onderstaand relaas inspirerend. Het is opgetekend uit de mond van de 87-jarige Atie Roodenburgh-Klaasen uit Middelburg, die geruime tijd op Walcheren actief was als arts in de zui gelingen- en kleuterzorg. De Waters nood kostte het leven van haar beide ouders. Sinds die tijd koestert Atie Roodenburgh een sieraad van haar moeder als een kostbaar bezit. Een ver familielid in Stellendam had Atie's vader, die in Den Haag accoun tant en fiscaal adviseur was, ooit ge vraagd om elk jaar de balans op te ma ken. „Mijn moeder ging altijd mee, hoewel ze die reis verschrikkelijk vond, want je had toen nog geen dammen." Het gecombineerde zakelijke en privé- bezoek werd meteen aangegrepen om ook langs te gaan bij weer een andere familie van de Stellendamse ldant. Die woonde op een boerderij, genaamd 'Halszicht', gelegen op de plek waar Goeree Overflakkee het smalst is en je aan weerskanten het water ziet. Uitstel Normaal werd de boekhouding altijd kort na de jaarwisseling doorgenomen. Maar omdat in die eerste januaridagen van 1953 de gegevens nog niet compleet waren, kreeg de accountant het verzoek zijn bezoek nog even uit te stellen. Zo kon het gebeuren dat de ouders van Atie pas tegen het eind van de maand naar Stellendam afreisden. Daar werd eerst het zakelijke gedeelte afgewerkt. Daarna werd graag van de uitnodiging gebruik gemaakt om nog een dag of wat op de boerderij te logeren. Dat zou het ËÉSÉ^- vestig'ing daarvan kwam een dag later even bot als onverwacht. „Midden in de nacht werd er aan de deur gebeld. Wij dachten eerst dat het een patiënt was, want mijn man had een huisartsen praktijk. Maar het was een man in een lange leren jas die zei dat hij van de ge meente was. Hij ontvouwde een papier en las voor dat de burgemeester van Stellendam bekendmaakte dat mijn ouders waren omgekomen. Hij zei nog net dank u wel, maar dat was dan ook alles. Echt een enorm meelevende man", laat Atie er cynisch op volgen. Brief Korte tijd later ontving zij een brief van haar moeder, nog gepost voordat het noodlot toesloeg, maar in bezorging vertraagd door de gevolgen van het wa tergeweld. 'We komen gauw naar huis', stond er in te lezen. 'Het is hier hele maal niet zo prettig want het stormt verschrikkelijk'. De stoffelijke over schotten van het echtpaar - hij 66 en zij 65 jaar oud - spoelden aan bij de dijk van Melissant. Daar vond ook de ter aardebestelling plaats. In het voorjaar, enkele maanden nadat de ramp zich had voltrokken en het ge bied weer was vrijgegeven, kwamen de dochter en haar man ertoe om eens op de onheilsplek te gaan kijken. Op de plaats waar de fraaie boerderij had ge staan, restte slechts een troosteloze puinhoop. In gedachten verzonken rondlopend viel het oog van Atie's man op iets glimmends. 'Kijk', wees hij'een cent'. „Ik vond dat interessant. Een klein aandenken, dacht ik. Misschien is die cent wel van mijn vader of moeder geweest. Dus ik wil die cent uit de mod der pakken, maar die zat vast. Toen ik bleef trekken bleek het muntje vast te zitten aan een armband, die mijn moe der ooit van mijn vader had gekregen. Met een liefdevolle blik laat ze het sie raad zien. „Ik draag de armband veel, ook al kan die nogal haken", zegt ze. „Er zit nog een bijzondere munt aan, een Gouden Rijder van 1760. Als ik dood ben is die armband voor mijn dochter." De plaatsnaam Stellendam is sinds die februariramp in het geheugen van me vrouw Roodenburgh gegrift. Atie moet terugdenken aan de woorden van haar moeder. „Ze heeft me wel eens gezegd: ik wil alleen maar gelijk met je vader doodgaan, want ik heb geen zin om al leen te blijven. Ik heb toen nog gezegd: dan moet je wel een list verzinnen, want dat komt zelden voor. Later dacht ik: ze heeft toch haar zin gehad." met de kinderen naar Scheveningen te gaan om daar naar het woelige water te kijken. „Maar op weg daarheen hielden ze ons tegen, want Scheveningen stond onderwater." Toen bij thuiskomst de radio werd be luisterd, kwamen de eerste berichten door dat het in Zeeland zo erg was. Bel len met Stellendam was niet mogelijk. 'Geen verbinding', had de telefoniste gezegd. Pas twee dagen later sijpelde het bericht door dat in Stellendam een aantal mensen was verdronken. Do be- foto Mechteld Jansen Een herinnering aan de Ramp van 1953. echtpaar fataal worden. De boerde rij werd in de rampnacht door het wa ter verzwolgen. Naast de ouders van Atie kwamen ook het op 'Halszichtwo nende gezin en bedienend personeel om. Zoals de meeste Nederlanders had Atie Roodenburgh, die samen met haar man ook in Den Haag woonde, absoluut geen weet van wat zich in de eerste fe- bruarinacht had voltrokken. Dat het zo erg had gestormd, was ze niet ontgaan. Daarom leek het ze wel spannend om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 62