PZC EU pakt bankgeheim aan Al Qaeda en Iran steunen terreurgroep Milosevic geeft F ransen schuld van Srebrenica Evacuatie buitenlanders Ivoorkust in volle gang Doodstraf Chinees voor vernieling Strafmaatregelen Zwitserland in vooruitzicht gesteld Myanmar stemt in met onderzoek Migranten gedood in Egeïsche Zee iff c\ Wft Vfi-'SÉg i Massale arrestaties in Italië Mogelijk bestand in Soedan Blondjes sterven uit Gewapende mannen testten luchthaven Duitsland in Veiligheidsraad Oost-Timor lid Verenigde Naties Compromis EU en Strafhof over aparte afspraak Massa-arrestaties bij IMF-vergadering Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl zaterdag 28 september 2002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie dreigt Zwitserland met strafmaatregelen als het blijft weigeren zijn bankgeheim op te heffen. Belemmering van de handels stromen en strengere paspoortcontroles aan de grens moeten Bern op andere ge dachten brengen. De EU vermoedt dat nogal wat burgers belasting ontduiken door spaargeld en zwart geld op anonieme Zwitserse reke ningen te storten. Maandag zullen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken hun harde opstel ling aan Zwitserland kenbaar maken, la ten nauw betrokken diplomaten weten. Het is de eerste keer dat de lidstaten een dergelijk dreigement uiten; tot nog toe deinsden zij terug uit angst voor versto ring van de betrekkingen. De Unie is ech ter danig geïrriteerd over de wijze waar op de Zwitsers de onderhandelingen over de aanpak van belastingfraude frustreren. „Wij hebben er simpel weg ge noeg van", aldus een diplomaat. Vrij verkeer De verklaring van de EU-ministers stelt dat als Bern volhardt in de bescherming van het bankgeheim, de Unie zich ge noodzaakt ziet de samenwerking met Zwitserland op andere terreinen voorlo pig stop te zetten. Dat treft onder meer de handel in landbouwproducten, de soepe le grenscontroles en de uitwisseling van informatie. Eerder liet Europees Com missaris Bolkestein (Interne Markt) we ten dat hij desnoods het vrij e verkeer van kapitaal tussen Zwitserland en de EU zal bemoeilijken, als Bern niet bijdraait. De EU heeft in 2000 afgesproken het bankgeheim in de lidstaten geleidelijk op te heffen. Om te voorkomen dat spaar ders massaal hun geld in Zwitserland, San Marino, Liechtenstein of de Verenig de Staten onderbrengen, wordt met deze landen onderhandeld over 'gelijkwaar dige' maatregelen. Zwitserland geeft evenwel geen duimbreed toe en hanteert tot grote ergernis van cle Unie alle moge lijke vertragingstactieken. De sanctie dreiging moet Bern tot grotere mee gaandheid dwingen. De gesprekken met de VS verliepen tot voor kort voorspoedig. Afgelopen week werd Brussel niettemin verrast door be richten uit Washington dat de lobby ter bescherming van het bankgeheim aan invloed zou winnen. Dit weekeinde praat tijdelijk EU-voor- zitter Denemarken met de Amerikanen over de kwestie. De Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft goede hoop op een een drachtig optreden van cle EU en de VS te gen belastingfraude. GPD RANGOON - De militaire junta van Myanmar heeft gisteren ingestemd met een onderzoek van de Verenigde Naties naar beschuldigingen dat militairen tientallen vrouwen van de et nische Shan-minderheid hebben verkracht. De junta zei Pau lo Sergio Pinheiro, de VN-rapporteur voor mensenrechten in Myanmar, te hebben uitgenodigd van 12 tot 22 oktober naar Myanmar te komen om de beschuldigingen te onderzoeken. De beschuldigingen zijn in juni geuit door twee in Thailand gevestigde mensenrechtenorganisaties. Hun verslag kwam openbaar toen het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in juli aankondigde de zaak bij de autoriteiten in My anmar aan te kaaiden. Volgens het rapport zijn 173 Shan- vrouwen en -meisjes door regeringsmilitairen verkracht of aangerand. De regering ontkent de aantijgingen. AP ANKARA- In de Egeïsche Zee is gisterochtend een vissers boot die was volgestouwd met illegale migranten, omgesla gen. Zeker drie opvarenden zijn verdronken en tien worden vermist. Dat meldt het Turkse persbureau Anatolia. De boot, met Libanezen, Soedanezen en Afghanen aan boord, sloeg na het verlaten van de Turkse havenplaats Ayvacik om tijdens een storm. Negen mensen zijn gered door Turkse vis sers. De boot was op weg naar het Griekse eiland Lesbos. AP in'. \V- i&\ l -X> 8 Fransen wachten op de luchthaven van Yamoussoukro tot ze kunnen instappen in een Amerikaans legertoestel met bestemming Abidjan. foto Boris Heger/AP PEKING - In China is een man ter cloocl gebracht omdat hij te lefoon- en elektriciteitsleidingen had vernield. Daardoor za ten honderden dorpjes en bedrijven in het zuidoosten van het land zonder stroom en telefoon. De 45-jarige Liu He is dins dag geëxecuteerd in de stad Fuzhou, meldde gisteren het persbureau Xinhua. Liu zat bij een bende die tussen 1998 en 2000 talloze leidingen zou hebben doorgesneden en verwijderd. Ze verkochten het materiaal (aluminium en koper) aan metaalopkopers. AFP ROME - In Italië zijn de afgelopen maand meer dan duizend personen opgepakt voor drugshandel, mensensmokkel, val- semunterij en het leiden vanprostitutiebendes. Dat zei giste ren premier Berlusconi. Minstens zeshonderd arrestanten zijn buitenlanders, zei hij. De arrestaties zijn verricht in Ro me, Napels, Milaan, Florence, Bologna en vele andere steden. Berlusconi zei dat er in dezelfde periode ook meer dan 13 0 0 il legale immigranten zijn uitgezet, onder wie driehonderd vrouwen die voor de bendes als werkten. AP CAIRO - Het Volksbevrijdingsleger van Soedan (SPLA) is be reid tot een tijdelijk staakt-het-vuren als de vredesonderhan delingen met Khartoem worden hervat. Dat zei gisteren woordvoerder Y. Armane van de SPLA. De Soedanese regering heeft op 2 september de vredesbespre kingen met het SPLA in Kenia afgebroken, nadat de rebellen de belangrijke garnizoensstad Torit in het zuiden van het land hadden verovex'd op regeringstroepen. Khartoem kondigde toen een algemene mobilisatie af en stuurde troepen naar het zuiden. Het SPLA strijdt voor autonomie voor het christelijke en ani mistische zuiden van Soedan, in oppervlakte het grootste land van Afrika. De strijd in het zuiden heeft aan 1,5 tot 2 mil joen mensen het leven gekost. AFP LONDEN - Blondjes sterven uit. Volgens wetenschappers zullen er over tweehonderd jaar seen natuurlijke blondines meer zijn. Dat heeft de Britse omroep BBC gisteren gemeld. I Een studie van deskundigen in I Duitsland suggereert dat vrou wen met blond haar een be- j dreigde soort vormen die rond 2200 zal zijn uitgestorven. De onderzoekers voorspellen dat I het laatste echte blondje wordt geboren in Finland, waar naar verhouding de meeste blondines voorkomen. Te weinig mensen I dragen volgens hen nog het gen jdat mensen blond maakt, om langer dan twee eeuwen te kun- I nen voortbestaan. Het probleem zit hem volgens de onderzoekers in het feit dat blondheid wordt veroorzaakt J door een recessief gen. Dat wil 1 zeggen dat een kind alleen blond haar zal hebben, als het i gen in beide kanten van de fami- lie voorkomt in de generatie van i de grootouders. I Een professor in de dermatolo- j gie van de universiteit van Edinburgh is het niet met de Duitse onderzoekers eens. ,,Ge- j nen sterven niet uit, tenzij er na delen zijn aan het hebben van 1 dat gen." ANP FRANKFURT - Twee mannen die vorige week zaterdag in Frankfurt met een pistool en een mes op zak in een Lufthansa- vliegtuig probeerden te stap pen, blijken beveiligingsagen ten te zijn geweest. Ze voerden voor de vlucht van Frankfurt j naar Tel Aviv een veiligheids controle uit. Dat heeft een woordvoerder van de Duitse minister van Trans port gisteren bekendgemaakt. De twee Arabisch uitziende mannen werden betrapt toen ze probeerden de laatste controle post voor de ingang van het vliegtuig te omzeilen. De twee ontkwamen door te zeggen dat ze undercover veiligheidsbeam- ten waren. RTR/DPA NEW YORK - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties heeft Duitsland gisteren tot lid van de Veiligheidsraad geko zen. Behalve Duitsland werden Spanje, Pakistan, Chili en An gola tot lid van de Veiligheids raad gekozen. Zij zitten van 1 januari 2003 tot en met 31 de cember 2004 in de volkerenor ganisatie. Voor de Duitsers is het vierde keer. De Veiligheidsraad, die als be langrijkste taak het bewaren van de vrede en veiligheid in de wereld heeft, kent vijftien le den. De VS, Rusland, Groot- Brittannië, Frankrijk en China zijn pei'manent lid en beschik ken over het vetorecht. DPA van onze redactie buitenland PESHAWAR - Voortvluchtige Taliban en aanhangers van een van hun vroegere tegenstanders hebben een bondgenootschap gesloten. Ze krijgen van Al Qae da en Iran wapens en geld om zelfmoordaanslagen te plegen op Amerikaanse doelen in Af ghanistan. Dat heeft een van de leiders van de groep gisteren in Pakistan gezegd. Het nieuwe bondgenootschap, Lashkar Fedayan-e-Islami (Is lamitische Mai-telarenbrigade), opei-eeid vanuit het oosten van Afghanistan en bestaat uit manschappen onder leiding van voormalige Taliban-leiders en leden van Hezb-e-Islami, de mi litie van cle vroegere Afghaanse premier Gulbuddin Hekmatyar. Dat meldt Salauddin Safi, die eerder deze week in gezelschap van een militaix-e leider van Hezb-e-Islami naar Peshawar reisde, Safi: „Er zullen zelfmoordaan slagen worden gepleegd, hin derlagen worden gelegd en bomaanslagen worden uitge voerd op militairen als zij zich verplaatsen en als zij uitwaaie ren in kleinere aantallen, zoals bij huiszoekingen." Westerse inlichtingenbronnen zeggen op de hoogte te zijn van een alliantie tussen de Taliban en de groep van Hekmatyar en te geloven dat die geld krijgt uit van onze redactie buitenland BOUAKÉ - Franse militairen in Ivoorkust hebben gisteren zo'n 750 buitenlanders geëvacueerd uit de door rebellen bezette stad Bouaké. Donderdag werden al 1200 buitenlanders wegge haald. Onder de evacués waren zestien Nederlanders. Alle ruim tweehonderd Neder landers in Ivoorkust zijn nu in een aantal bronnen, waaronder Al Qaeda en Iran. De oprichting van een nieuwe organisatie of de vox'ming van zelfmoordcom mando's kunnen zij echter niet bevestigen. Hezb-e-Islami was een van de guerrillagroepen die in de jaren DILI - Oost-Timor is gisteren de 191e lidstaat van de Verenigde Naties geworden. In de jonge natie in het zuidoos ten van Azië is deze historische dag onopgemexkt voorbij ge gaan. Er waren geen officiële festiviteiten gepland, tot ver driet van de bevolking. Oost-Timor werd 20 mei onaf hankelijk na 31 maanden onder VN-bestuur te hebben gestaan. De bevolking koos drie jaar ge leden voor onafhankelijkheid van Indonesië. In de geweldda dige periode rond dit referen dum vielen meer dan duizend doden. Veel politieke partijen in Oost-Timor toonden zich giste ren blij. „Een droom komt uit", aldus vice-voorziter Dos Reis Amaral van de Kota Partij. „Heel erg positief omdat dit een van de dingen is waar we voor hebben gevochten"aldus leider Ximenes van de christen-demo- craten. RTR/AFP veilige gebieden, meldde giste ren de Nederlandse ambassa deur Van den Akker in Abidjan. Talrijke Ivoriaanse inwoners van Bouaké probeerden de stad te ontvluchten door te profite ren van de evacuatie van bui tenlanders. Zij wex'den echter door de mui tende militairen tegengehou den. De evacuatie van buiten landers gebeurt met instem ming van zowel de muitende als tachtig met Amerikaanse steun tegen de sovjetbezetters van Af ghanistan vochten. Nadat zij het door Moskou gesteunde re gime begin jaren negentig had den verdx-even, raakten de Af ghaanse milities verwikkeld in een bloedige onderlinge strijd, die uiteindelijk zorgde voor de opkomst van de Taliban. „De si tuatie is niet zoals toen", zegt Safi. „Nuzijn we vex-enigd." Volgens Safi hebben leiders van Hezb-e-Islami het bondgenoot schap in de noordoostelijke pro vincie Kunar gesmeed met drie leden van de verdreven Taliban- x'egering: Maulvi Abdul Kabir, vice-pi'esident en de op twee na belangrijkste man van de Tali ban, onderminister van Binnen landse Zaken Noor Jalil en de onderminister van Justitie, Jalil Shinwari. De groep is actief in de oostelijke provincies Paktia, Paktika en Khost, maar pro beert ook in andei'e delen van het land bondgenootschappen te smeden. Safi geeft Afghanen die bij Amerikaanse bases wonen de dringende raad zich uit de voe ten te maken omdat 'wij onze strijd tegen hen spoedig zullen beginnen'. Luitenant-kolonel M. Schweit zer van het Amerikaanse Camp Salerno in zuidoost-Afghanis tan meldt dat hij op cle hoogte is van de nieuwe dreiging. „Wij zijn meer dan paraat om die ge varen het hoofd te bieden." AP de r-egeringsgetrouwe troepen. Sinds donderdagavond hebben de opstandige militairen behal ve Bouaké en Korhogo, ook de westelijke stad Odienné, bij de grens met Guinee, in handen. Het regeringsleger van Ivoor kust probeert al sinds zondag Bouaké, de tweede stad van het West-Afrikaanse land, terug te veroveren op de opstandige mi litairen. Ooggetuigen meldden dat ze in de militaire opleidings school in Bouaké zeker honderd lijken hebben gezien. Hiermee zou het aantal doden op onge veer vierhonderd komen sinds de scheimutselingen op 19 sep tember uitbraken. Volgens Van den Akker zou zich in het uitex'ste noorden van Ivoorkust nog een Nederlandse katholieke geestelijke bevin den. Van de priester is al enige dagen niets meer vernomen. Een klein aantal van de uit Bouaké geëvacueerde Neder landers is volgens de diplomaat op het vliegtuig naar Nedex-land gestapt. De overigen blijven in Abidjan waar de situatie vrij rustig is. Van den Akker vexdelde dat de Nederlanders in Bouaké niet in direct gevaar zijn geweest. Voor hun veiligheid zijn ze door Franse militairen via Yamous soukro naar Abidjan gebracht. ANP/AFP door Merle Tip DEN HAAG - Oud-president Slobodan Milosevic heeft giste ren voor het Joegoslavië-Tribu- naal de Franse geheime dienst de schuld gegeven van de mas samoord in 1995 op moslims in Srebrenica en de Bosnisch-Ser- vische generaals Ratko Mladic en Radoslav Krstic in bescher ming genomen. Volgens Milosevic wisten beide generaals niets af van de massa le executie van zo'n achtdui zend moslimmannen destijds in Srebrenica, en waren het extre misten die onder het commando stonden van de Fransen, die de ze misdaad op het geweten heb ben. Het ultieme cloel van deze gruwelactie was een Navo-in- grijpen in dit gebied te recht vaardigen. Vanwege zijn aandeel in de moorden van Srebrenica is Kr stic voor het Joegoslavië-Tribu- naal veroordeeld tot 46 jaar cel straf, terwijl Mladic in 1995 werd aangeklaagd voor het ple gen van genocide in Srebrenica. In het tweede deel van het pro ces tegen Milosevic wex'd giste ren de eerste getuige gehoord. De getuige, die voor zijn eigen veiligheid anoniem moet blij ven en daarom wordt aangeduid met de code C-037, was een gematigde, hoge functionaris binnen de Kroatische 'zuster partij' van Milosevic, de Servi sche Democratische Partij (SDS De aanklagers probeerden aan de hand van zijn verklai'ing een beeld te schetsen van situatie van Sex*viërs in Kroatië. Milose vic zou olie op het vuur van het Servische nationalisme hebben gegooid door radicale leden te steunen in hun pogingen zich af te scheiden van Kroatië en zich aan te sluiten bij het 'Groot- Sexvië' van Milosevic. Erg succesvol waren de aankla gers met het verhoor niet: de ge tuige had de uitspraken van Milosevic voornamelijk op tele visie gehooi'd. 'Serviër-s zijn pas veilig als ze in een Sexvische staat leven', had getuige C-037 Milosevic horen zeggen, 'ergens in 1989'en dat was 'waarschijn lijk in Kosovo'. De oud-pi'esident x-eageerde ho nend op deze verklaring. „Dit is tijdvei'spilling. We kunnen deze getuige, die vanuit het achter land verklaart wat er in Belgra do zou zijn gebeurd, toch niet serieus nemen", buldex-de hij door de rechtszaal. Ook x-echter R. May vond dat het te lang duurde en vroeg de aanklagers gedecideerd de getuige verkla ringen te laten afleggen van za ken waar hij 'direct kennis van heeft'. Of deze eerste getuige in het Milosevic-proces over Kroatië een bijdrage heeft kunnen leve ren in de bewijslast tegen de oud-presiclent was voor de toe hoorders moeilijk vast te stel len. Het verhoor vond groten deels achter gesloten deuren plaats. Er worden nog 176 ge tuigen opgeroepen, GPD BRUSSEL - De EU lijkt het lan den als Groot-Brittannië, Italië en Spanje toch mogelijk te ma ken aparte akkoorden te sluiten met de Verenigde Staten over het niet uitleveren van Ameri kanen aan het Internationaal Strafhof in Den Haag. Vertegenwoordigers van de Eu ropese lidstaten bereikten giste ren in Brussel vooxiopige over eenstemming over een compro mistekst, waarmee de EU-mi nisters van Buitenlandse Zaken maandag moeten instemmen. In feite hebben de ambassa deurs van de lidstaten een lijst opgesteld met voor-waarden waaraan een apart akkoord met de VS moet voldoen. Daardoor kan de EU pro forma toch met één standpunt naar buiten tre den. Washington wil niet dat onderdanen voor het Strafhof verschijnen en probeert daax-- voor aparte akkoox-den te slui ten met de drie EU-lidstaten. Minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken zei eer-der nooit zo'n bilateraal akkoord met de VS te zullen sluiten. Concreet komt het compromis erop neer dat EU-lidstaten een apart akkoord kunnen sluiten met de VS om geen Amerikanen uit te leveren aan het Strafhof, als deze zijn uitgezonden door Washington. Zoals militairen, diplomaten en regeringsverte genwoordigers. ANP WASHINGTON - In Washington heeft de politie gisteren driehonderd mensen aangehouden die protesteerden tegen de globalisering. De betogin gen vielen samen met de jaai-vergaderingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank, die in de Amerikaanse hoofdstad gaande zijn. De demonstranten staken op twee plaatsen auto banden in brand en gooiden bij een bank de ruiten in. Anderen probeerden de ochtendspits in de war te sturen door middel van valse alarmtelefoontjes en door midden op straat te gaan zitten. De Amerikaanse politie is massaal op de been in verband met de protesten, die ook de komende da gen nog worden verwacht. Uit het hele land zijn agenten opgetrommeld om tijdens de jaarverga deringen de orde in de Amerikaanse hoofdstad te bewaren. Zelfs uit Chicago zijn politiemensen naar Washington gestuurd. foto Kevin Lamarque/RTR Advertentie NDe autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5