PZC Strijd om containerkade ontvlamt 11 Jeugdbrandweer wil nationaal scoren Nepgeld en misslagen op taxatiedag Goese politie merkt afname fietsdiefstallen IBRISTOLl- Samenvoegen van kinderafdeling is tegen de afspraken MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Aanvullende eisen Bevelandse gemeenten wekken woede gedeputeerde \Javenwerk Gijzel vierde bij NK metselen Weer reeks bekeuringen in Stationsgebied Fietser gewond zeeuwse almanak Appelboom BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 28 september 2002 doorEmile Calon VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal stevenen af op een keiharde confrontatie met Gedeputeerde Staten over hoe de nadelige ge volgen van de Westerschel- de Container Terminal moe ten worden aangepakt en opge lost. De gemeenten hebben, tot ver- 1 bazingen ongenoegen van gede puteerde T. Poppelaars, de over- eenkomst over aanpak van hinder en risico's door de aanleg van de WCT eenzijdig en fors aangescherpt. Afgelopen dins dag legden GS hen nog een con- J venant voor. Volgens de gedepu- teerde een heel redelijk voorstel. Hij was toen nog blij dat er weer gesproken werd. In eerste in- j stantie hadden de gemeenten namelijk geen zin in overleg. Aangescherpt I Tegenover de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water uitte Poppelaars zich gisterochtend dan ook gematigd positief uit over een goede afloop. Volgens hem wilden de gemeenten de overeenkomst op enkele onder delen 'nog wat aanpassen'. Hij wist toen niet dat het op dat moment niet iets werd aan past, maar al fors was aange scherpt. De drie gemeenten leggen die aanscherpte versie de komende weken voor aan de afzonderlij ke gemeenteraden. Pas als die him fiat geven, overleggen de gezamenlijke gemeentebestu ren weer met Gedeputeerde Staten over de inhoud. In de gewijzigde overeenkomst Advertentie %oeW ZIE PAGINA W18 VOOR MEER INFO. stellen de drie gemeenten klip en klaar dat de kosten die ge moeid zijn met het bestrijden van de negatieve gevolgen van de WCT niet voor hun rekening komen. In de GS-versie staat nog dat alle participanten, dus ook de gemeenten, zich ver plichten al het mogelijke te doen om overlast te voorkomen. In dien nodig stellen ze, dus ook de gemeenten, daarvoor zelfs geld beschikbaar. Ook staat in de gewijzigde over eenkomst dat de negatieve ge volgen van de terminal teniet moeten worden gedaan tot ge noegen van de drie betrokken gemeenten. Daarmee geven de gemeentebestuurders aan dat zij bepalen wanneer er voldoen de is gedaan om de overlast te bestrijden. Eveneens hebben ze opgenomen dat alle maatrege len moeten zijn genomen voor dat de eerste goederentrein met containers van de WCT gaat rij den. Poppelaars toonde zich gister middag, geconfronteerd met het nieuwe convenant, onaange naam verrast. Volgens hem gaan de gemeenten alle hinder straks toeschrijven aan de Wester- schelde Container Terminal. „Dat gaat ons te ver", zei hij met nadruk. De gemeenten vinden het vol gens wethouder J. Bliek (Rei merswaal) niet erg om pas na de Statenvergadering te overleg gen met GS over de inhoud van het convenant. Afgelopen maandag, tijdens de commissie vergadering, is al duidelijk ge worden dat een ruime meerder heid van de Staten ja zegt tegen de WCT, aldus de wethouder. „Wij moeten nu zorgen dat de gevolgen ondervangen." Inmiddels heeft ook Noord-Be veland zijn zorgen geuit over de gevolgen van de WCT. De ge meenteraad nam donderdag unaniem een motie van de frac tie van Noord-Bevelands Be lang aan, die naar Provinciale Staten gaat. De bezorgdheid richt zich op de toename van vrachtverkeer op de routes via de pijlerdam en de Zeelandbrug en de mogelijk nadelige gevol gen daarvan voor de doorstro ming en de veiligheid van het Noord-Bevelands verkeer. YERSEKE - Paul Gijzel uit Yerseke is vierde geworden bij de Nederlandse kampioen schappen metselen in Almelo. Hij eindigde op ééntiende ach ter de nummer drie. „Het zat allemaal dicht bij el kaar, maar de winnaar - uit Sprundel - verdiende de over winning wel." Bij het volgende Nederlands kampioenschap zal de Yersekenaar niet meer mee doen omdat hij na dat kampi oenschap te oud is voor een eventuele WK deelname. MIDDELBURG - De politie heeft donderdag wederom een reeks aan bekeuringen in het Middelburgse stationsgebied uitgeschreven. De Blauwedijk mag slechts van één kant worden ingereden, maar veel automobilisten ne geerden dit. In totaal werden 21 bekeuringen uitgeschreven. Daarnaast waren een ondeug delijke aanhangwagen en de- j fecte remlichten reden voor be keuringen. Tot slot werden ook twee wielrenners op de Lange I Delft, waar niet gefietst mag i worden, bekeurd. Een week ge leden werd ook al bij het NS- station gecontroleerd. Toen trok de politie 25 keer het bon nenboekje. Het jeugdbrandweerteam van Goes. foto Willem Mieras door Anita Hoekman GOES - De één is er bij geko men omdat zijn vader bij de brandweer zit. De ander vindt vuur nu eenmaal mooi om te zien en weer een ander is vol gens eigen zeggen lid gewor den voor de mooie meiden. Maar binnen de zeskoppige ju- niorenploeg van de jeugd brandweer in Goes die van daag in Oldenzaal meestrijden 0111 het Nederlands kampioen schap zijn geen mooie meiden te vinden, alleen stoere man nen. De zes stoere kerels Stephan, Henri, Jurian, Jerfaes, Han en Patrick zijn in elk geval van hun eigen kunnen overtuigd. De groepsleiders Leo de Jonge en Jaap van de Schraaf zijniets voorzichtiger met hun progno ses, maar ook niet veel. Leo heeft een 'erg goed gevoel' over de groep en vindt dat een plek in de top drie zeker moet luk ken. „Als ze een goede dag heb ben, ze alles toepassen wat ze in de loop der jaren geleerd hebben en nog wat geluk heb ben, dan schat ik onze kansen hoog in." Waar het allemaal om draait is een veertig centimeter hoog beeldje van een brandweer man. Het is de Edison onder de jeugdbrandweer. De junioren- ploeg van Goes heeft het een keer eerder gewonnen in 1994. Ook het beeldje van de aspi- rantenploeg heeft een ereplek- je in de kantine gekregen. „En nu komt er dus weer één bij", roepen de jongens. „Een nieu we zonder spinnewebben", vult Han aan. Blussen De jeugdbrandweer in Zee land is goed geregeld. Zo goed dat van de tien ploegen die zich hebben geplaatst voor het NK, vier ploegen uit Zeeland ko men. Leo: In Zeeland hebben we al zo'n veertig jaar ervaring met jeugdbrandweer. We zijn al lang bezig en dus ook goed georganiseerd. Daar plukken we vandaag hopelijk weer de vruchten van." De jeugd brandweer is opgezet als kweekvijver voor brandweer mannen. En het systeem werkt. Van de Goese brandweer komt eenderde uit eigen kweek. Veel van de jeugdleden hebben een vader die brandweerman is. De jeugdleden van twaalf jaar tot achttien leren alles wat een brandweerman ook moet le ren. In principe zouden ze van daag nog kunnen assisteren bij een echte brand. Het enige wat ze missen in de opleiding is het lopen met flessen op de rug... en echte brandjes blussen. „Het vuur is het mooiste", zegt de vijftienjarige Henri. De an dere leden vinden zowel het vuur als het water mooi. Ze hebben gemiddeld zo'n twee jaar geoefend om een team te worden. Patrick is pompbediende. Ver der heb je bevelvoerder Stephan, verkenningsploeg Henri en Jurian en de werk ploeg bestaande uit Jerfaes en Han. Iedereen heeft zijn eigen taak tijdens de wedstrijd. Eerst moeten ze een hindernis- baan afleggen en vervolgens een fictieve brand blussen in een container met zeven deu ren. Patrick zorgt voor het wa ter, de werkploeg zorgt ervoor dat het op de goede plek komt en de verkenners kijken waar de branden zijn. Stephan moet alles in goede banen leiden. Stephan: „Als er een geit in de container zit, moet ik bijvoor beeld de dierenambulance bel len. Of als de deuren dicht zijn de eigenaar van de keet. Daar krijg je allemaal punten voor. THOLEN - Een 12-jarige fietser uit de gemeente Tholen is gister ochtend gewond geraakt bij een ongeval op de Eeweg in Tholen. Hij hield onvoldoende rechts, waardoor hij werd geraakt door een 32-jarige automobilist. De jongen werd met onbekende verwondingen naar het zieken huis gebracht. De politie ver zoekt de bestuurder van een witte Golf, die getuige was van de botsing, zich te melden. Advertentie) SEMINAR 34 OKTOBER 2002 AANNEMEN EN ONTSLAG VAN PERSONEEL Uitleg Wet Verbetering Poortwachter en Wet Arbeid Zorg 19.30-22.00 uur in Hotel Goes Meer weten? Bel: 0118-673520 www.zeeland.kvk.nl Advertentie TmiüZlH: Noordstmat 18 door Steffan ter Maat GOES - „Dit gouden tientje heeft een verzamelwaarde van zo'n 60 euro. En die andere, dat ligt iets anders. Die is namelijk vals, het is een kopermunt met een laagje verf." Jacco Scheper van de Munten- en Postzegelor ganisatie (MPO) taxeert een setje munten van een wat ou der echtpaar tijdens de gratis taxatiedag in de openbare bibliotheek van Goes. De reactie van het echtpaar is enigszins bedremmeld: „Oohh." De MPO is een landelijke orga nisatie die door heel Nederland taxatiedagen heeft, beurzen or ganiseert en veilingen houdt. Zo één keer in het halve j aar doet de organisatie Vlissingen of Goes aan en gisteren was Goes aan de beurt. „We hebben een leuke dag ge had", vertelt Scheper. „Om elf uur vanochtend stonden de mensen al op ons te wachten en daarna heeft het bijna de hele dag goed doorgelopen. We heb ben een aantal interessante din gen gezien en we hebben ook het een en ander van mensen aangenomen die hun munten of postzegels willen laten vei len." Ansichtkaarten De mensen die naar de taxatie dag komen, overigens ook voor penningen, papiergeld en an sichtkaarten, hebben vaak ver Twee dames laten postzegels taxeren in de Goese bibliotheek. schillende motivaties. „Er zijn mensen die met grote ogen naar ons toekomen en alleen maar geïnteresseerd zijn in wat het geen ze meebrengen hen ople vert. Er zijn ook mensen die vooral willen weten wat datge ne dat thuis in de la ligt, nu ei genlijk is. Zo is het wel eens ge beurt dat er iemand met oud papiergeld kwam dat al bijna was weggegooid en wat bij de taxatie heel veel waard bleek te zijn", vertelt Scheper. Tijdens de taxatiedag in Goes kwamen er een aantal interes sante zaken voorbij. „Er was ie mand met een biljettencollectie met jaartallen van ongeveer 1920 tot 2000. Dit had een opge telde waarde van zo'n 6000 gul den, maar de verzamelwaarde was wel 7000 euro. Andere op vallende zaken waren twee 10 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De aangekon digde verhuizing van de klini sche kindergeneeskunde van Vlissingen naar Goes is tegen de afspraak in van de voormalige minister Borst van Volksge zondheid. Dat stelt CDA-Ka- merlid S. Buijs. „Er is een zoge noemde pas op de plaats afgekondigd voor initiatieven om te fuseren." De parlementariër reageert óp het nieuws dat de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes binnen kort de afdelingen klinische kindergeneeskunde (de opna mes) wil samenvoegen. „Wij hebben 3 oktober een algemeen overleg met minister Bomhoff in de Tweede Kamer over de toe komst van kleine ziekenhuizen. Ik ben gepikeerd over de gang van zaken." Buijs: „Er studeren spoedig kin derartsen af en er zijn afspraken gemaakt tussen universiteiten onderling om kinderartsen aan te bieden aan ziekenhuizen waar de nood hoog is. Kijk ook eens goed naar België. In janua ri kan dit tekort in Midden-Zee-: land opgelost zijn." J. van den Blink, directeur pati- entenzoi'g van het Ziekenhuis Walcheren, zegt dat deze opera tie géén fusie is. „We lossen een probleem op door kinderen die 24-uursbehandeling nodig heb ben naar Goes over te brengen. Dit gebeurt wel onder gezamen lijke verantwoordelijkheid van de twee ziekenhuizen. Voor cle duidelijkheid: de verloskund e/gynaecologie blijft nog in Vlissingen. Daar hebben we een nieuwe constructie voor be dacht." Roofbouw Van den Blink zegt dat de zie kenhuizen gedwongen worden tot deze 'versnelde wens om de afdeling te concentreren'. „Het probleem is begonnen bij het te kort aan kinderartsen. We heb ben twee parttime kinderartsen in Vlissingen. In Goes zijn twee kinderartsen actief. We plegen roofbouw op onze medici. Grij pen we niet in, dan storten ze in." Ingrijpen betekent dat 21 okto ber de kinderklinieken worden samengevoegd. „We hebben eerder gesproken over concen tratie in 2004, daarna kwam het verzoek van de kinderartsen zelf om in januari 2003 al samen te gaan werken." Dat het tijdstip nu nog eerder is geworden, komt volgens Van den Blink door het vroegtijdige vertrek van twee kinderartsen uit Zuid-Afrika. Rapport Drie weken geleden lichtte T. Veraart van bureau Veraart en Partners een tipje van de sluier van zijn onderzoek naar kinder artsen op Walcheren, dat hij in opdracht van de gemeente Vlis singen heeft uitgevoerd. Veraart meldde in de raadscommissie welzijn van de gemeente dat er drie kinderartsen bereid zijn, twee uit België en één uit Neder land, om in het Vlissingse zie kenhuis te gaan werken. Van den Blink: „Ik heb dat rapport van Veraart nooit gezien." De ziekenhuisdirectie was 'lou ter geïnteresseerd in de namen van de artsen', zegt onderzoeker Veraart. „Mijn opdrachtgever, de' gemeente Vlissingen, wilde in een open overleg met de di rectie hierover spreken. Daarin zou ook over bereikbaarheid van zorg worden gesproken. De directie heeft dit gesprek afge wezen", zegt Veraart. Tweede-Kamerlid Buijs haalt een brief van de minister aan, die als leidraad dient voor het Kameroverleg deze week. Bom hoff schrijft dat er 'met nadruk aandacht geschonken moet worden aan de positie van de kleine ziekenhuizen'. Bomhoff acht het belang van kleine zie kenhuizen, waaronder Goes en Vlissingen vallen, intussen aan getoond. Hij wil kleine zieken huizen meer budget geven. door Rolf Bosboom GOES - Het aantal aangiften van fietsdiefstallen in Goes daalt. Volgens de politie wijst dat erop dat ook het aantal fietsdiefstallen in de gemeenten afneemt, aangezien zij verder in de regio juist een stijging van het aantal aangiften consta teert. In 1995 en 1996 lag het aantal aangiften nog boven de 500 per jaar. Sindsdien valt een daling waar te nemen. Die werd welis waar onderbroken door een lichte stijging in 1999 en 2000 maar nadien is het alleen maar minder geworden. Vorig jaar meldden zich nog 317 gedupeer den bij de politie. Op basis van de cijfers van 2002 tot begin de ze maand, gaat zij ervan uit dat het aantal aangiften voor het eerst in zeven jaar uitkomt op minder dan 300, zo staat in een rapportage aan de gemeente. De daling schrijft de politie vooral toe aan het extra toezicht op het uitgaanspubliek in het centrum, zoals dat de afgelopen jaren is gerealiseerd. Voorheen werden relatief veel diefstallen in die uren op de Grote Markt en omgeving gepleegd. Fietsendieven hebben, volgens de cijfers tenminste, geen voor keur voor een bepaalde periode van het jaar. Het aantal aangif ten schommelt tussen de twintig en dertig per maand. Vorig jaar was februari het 'drukst' met 34 gevallen. Een uitschieter naar beneden was december met ze ventien. De meeste fietsen worden nog altijd op vrijdag en zaterdag ontvreemd: 120 van de 317. Op de woensdag en donderdag ligt 'dat wat lager. De minste dief stallen gebeuren op zondag, maandag en dinsdag. Overigens is lang niet altijd te bepalen wanneer de diefstal heeft plaatsgevonden. Bijna 35 pro cent van de aangiften in 2001 werden meer dan 24 uur na het voorval gedaan. De meeste diefstallen werden vorig jaar gepleegd bij het NS- station (55). De tweede beruchte omgeving blijft het horecage- bied in het binnenstad (49 aan giften). In het resterende deel van het centrum werden 24 dief stallen geregistreerd. De Goese Polder volgt op de vierde plaats met 22 aangiften. In de dorpen worden nauwelijks rijwielen ontvreemd, vorig jaar gemid deld één per kern. Zeven op de" tien fietsen worden weggeno men op de openbare weg, ruim tien procent wordt gestolen op een erf of uit een tuin en bijna evenzoveel uit fietsenstallingen en. p arkeergarages Om de aangifte te vergemakke lijken, is het sinds kort mogelijk om die geheel schriftelijk te doen. Wie via het landelijke po- litienummer (0900-8844) meldt dat zijn fiets verdwenen is, krijgt een formulier thuisge stuurd dat ingevuld kan worden geretourneerd. Daarmee is de aangifte compleet. Bij de politie heeft de bestrij ding van fietsdiefstallen niet de eerste aandacht. Toch worden er in voorkomende gevallen agen ten voor ingezet. Naar aanlei ding van een recente reeks diefstallen van fietsen van kerkgangers in Goes, is er speci aal gepost tijdens kerkdiensten. Dat leidde tot de aanhouding van zowel de dader als de heler van de gestolen waar. foto Willem Mieras eurocent muntstukken met de zelfde misslag, die door twee verschillende mensen werden gebracht. Dat betekent waax~- schijnlijk dat die in een x-ol heb ben gezeten die ergens in Goes is terechtgekomen. Nieuw uitge komen munten met een misslag zijn waardevol. Deze 10 eux-o- cent stukken kunnen op een vei ling wel 100 euro per stuk ople- Peter mag zijn vader helpen met het snoeien van een van de fruitbomen in de tuin. De zeer jonge inwoner van Axel sleept met takken, raapt blaadjes op, houdt de boom vast als zijn vader zaagt en is zeer tevreden over het resul taat. Als zijn moeder na enige tijd komt kijken hoe het karwei verloopt wijst hij trots naar de boom.. „Kijk, de appel boom is klein gegroeid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55