Oosterse wereld op de speltafel Paddestoelen vers door het jaar heen Smaak en sfeer van Afrika W13 Cheetah's Diner Braai Oortjes Universiteit Web tv-virus De platste over J zaterdag 28 september 2002 Mahjong is een zeer Chi nees spel. Met een muur, draken, bamboes en de 'oostenwind', die in China de vruchtbare regens brengt. Alle spelsoorten, achter gronden en geschiedenis van dit 'meest gespeelde spel ter wereld' zijn door Jelte Rep op een rij gezet in Het groot mahjong boek. De Hilversummer Jelte Rep maakte tv-documentaires, schreef non-fictieboeken (Eng land Spiel, SOS Paulus Potter, Atjeh Atjeh!) entv-series (Pret tig geregeld, Coverstory). Maar na zijn vut kreeg hij eindelijk tijd om aan zijn 'bijbel' over het zeer Chinese spel te werken. Zelf speelt hij het al zo'n dertig jaar. De gedenkwaardige avond waarop een vriend voor het eerst een geheimzinnig kistje op tafel zette, herinnert hij zich nog goed. „Ik betrad een exoti sche, oosterse denkwereld met vreemde symbolen, nauwgezet te rituelen en eeuwenoude tra dities. Toen wist ik dat er geen mooier, boeiender en opwin dender spel bestaat." De 'verbijstering' kwam later, in Hongkong. „Ik werd gegre pen door de enorme snelheid waarmee gespeeld werd. De in tensiteit. De compleet andere regels.Hij vertelt hoe hij bij het verlaten van een boeddhistische tempel het geraas van een ha gelbui hoorde, terwijl de hemel strak blauw was. Het lawaai bleek afkomstig van vier tem pelbewaarders die in een waan zinnig tempo mahjong speel den. De grote stenen kletterden zij achter elkaar op het harde oppervlak van een formica ta feltje. Als hagelstenen op een golfdak. Varianten Sinds die tijd is de Hilversum mer overal waar hij maar komt op zoek naar spelvarianten. En dat zijn er nogal wat. Niet voor niets noemen de Chinezen mah jong Het Spel van de Tiendui zend Mogelijkheden. Het spel bestaat uit (meestal) 144 stenen met exotische af beeldingen en subtiele kleuren, verdeeld in kringen, bamboes, tekens, draken, winden, geluk- en reservestenen. Verder twee of vier dobbelsteentjes, fiches, 'stokken' en een winddoos of schijf. Aan het begin van het spel wor den de stenen goed door elkaar geroerd. Daarna bouwen de vier spelers samen een vierkan te muur en kan het spel van start gaan. Het gaat erom als eerste mahjong te maken: vier combi naties van drie of vier stenen en één paar gelijke stenen. Rep: „Hoe mooier de combinatie, hoe hoger de score." Hoewel het ingewikkeld klinkt, is mahjong niet moeilijk. „Je kan het direct spelen, en dan nog winnen ook", meldt de Hilver summer. „Het is een combinatie van eenvoud en raffinement. Van geluk, inzicht en kansbere kening. Het verveelt nooit." „Er zit een onzichtbare dimen sie in, die je een beetje kan voe len. Als je bijvoorbeeld 'wong' bent - de geesten je goed gezind zijn-kanje met de meeste gekke spelen winnen." Bijgeloof is bij mahjongspelers dan ook geen onbekend feno meen. Je hebt spelers die bij voorbeeld weigeren aan een be paalde kant van de tafel plaats te nemen. Verder mag de speel tafel niet recht staan en moet de in het begin gebouwde muur goed aansluiten 'om de geesten buiten te houden'Met je linker hand een 'hoeksteen' pakken, dat is uit den boze. Net als de hond des huizes aanraken. Rep's broer Martin heeft, onder meer via zijn informatieve web site (www.mahjongnews.com), ontdekt dat het spel steeds meer gespeeld wordt, ook door jonge mensen. Dat is onder meer te danken aan het computerspel FourWinds Mahjong van het Finse softwarebedrijf Lagarto, waarvan onlangs een nieuwe versie is gelanceerd. Mahjong speel je thuis of bij een mahjonggenootschap. Een klei ne honderd fanaten doen mee aan de jaarlijkse landelijke toernooien in onder meer Hil versum, Amsterdam en Nijme gen. Vier Nederlanders, onder wie Martin Rep, gaan volgende maand naar China om mee te doen aan het eerste Wereldkam pioenschap Mahjong. Jelte Rep is erin geslaagd om de Chinese spelregels van het WK in zijn toegankelijke boek (ISBN 9043903965) mee te ne men. Net als de nieuwe Neder landse toernooiregels die op 5 oktober in Rotterdam worden geïntroduceerd. En tientallen andere varianten zoals die in onder meer Japan ('riichï) en Taiwan worden gespeeld. Over de oorsprong van het spel doen trouwens allerlei fraaie verhalen de ronde. Het zou al gespeeld zijn door de keizer, die rond 220 voor Christus begon met de bouw van de Chinese muur. Het zou uitgevonden zijn door de Chinese wijsgeer Con fucius, door Noach op zijn ark, of door een Chinese schipper die wilde voorkomen dat zijn vis sers zeeziek werden. Vaststaat dat twee broers in de Chinese havenstad Ningbo rond 1880 het huidige spel ontwik kelden vanuit het oude kaart spel ma tiao. Vervolgens maakte de Amerikaanse fortuinzoeker Babcock in Sj anghai kermis met dit zeer populaire (gok)spel. Hij liet westerse cijfers aanbrengen op de stenen, vereenvoudigde de spelregels en verscheepte zijn eerste spellen in september 19 2 0 naar Amerika. De mahjonggek- te die daar ontstond, overtrof de voorgaande rages rond diabolo en pingpong. IScheepsladingen botten uit de Amerikaanse slachthuizen gingen naar China om te kunnen voldoen aan de enorme vraag naar stenen. Vanuit Amerika waaide het spel over naar Europa, waar het on der meer een warm onthaal kreeg van de Britse aristocratie. Ook in Nederland kreeg mah jong snel voet aan de grond.De echte rage duurde een jaar of vijf; begin jaren dertig zakte de verkoop van spellen in elkaar. Een van de oorzaken zal het ont breken van een internationale standaard zijn geweest. Ieder een speelde mahjong volgens zijn eigen regels. Daar komt nu verandering in, getuige de nieu we standaardregels voor het WK in China en de meeste toer nooien in Nederland. Ondertussen is mahjong nooit echt weg geweest. De laatste ja ren is er zelfs sprake van een co meback. Mede dankzij liefheb bers als Jelte Rep „Het is een passie en die wil ik via toernooi en, clubs en mijn boek overdra gen op andere mensen. Kortom: ik wil het mahjong-evangelie verspreiden." Eddie de Paepe Een oom in Zuid-Afrika trok ieder vrij weekeinde de natuur in met een bijl in de kofferbak van zijn auto. Met die bijl hakte hij onderweg brand hout voor een 'braai', Zuidafrikaans voor barbecue. De braai is een belang rijk en niet te vermijden bestanddeel van de Zuidafrikaanse eetcultuur. Aan openbare barbecueplaatsen geen ge brek, daarin is van overheidswege voorzien. Wij hoeven geen bijl mee te sjouwen voor een braai in Afrikaanse sfeer, de houtskool gloeit zeven avonden van de week in Westkapelle. Peter en Angeli- ka Pepermans waren uitgekeken op de pizza's. In Afrika genoten zij van de warme, hartelijke en informele sfeer in de eetgelegenheden en zo besloten ze hun restaurant De Capelle te verande ren in Cheetah's Diner en Braai. Jacomien, de rechterhand van gast vrouw Angelika, biedt me in het a la carte-restaurant een juist vrijgeko men plaatsje aan het raam aan, van waar ik net de vuurtoren kan zien. Een andere blikvanger is de uit prachtig tropisch hout gesneden Cheeta, het jachtluipaard waaraan het restaurant zijn naam ontleent. De sfeer is op en top Afrikaans, met aan de wand houten maskers, schilden en assegaaien, een smaakvol tentoon gestelde collectie met een aangenaam ingehouden karakter. Achter een mini-jungle met waterval letje houden zich in een smul- en smik- kelkuil de braaifanaten schuil. Ik heb gekozen voor de Diner-afdeling, want zo'n braai met onbeperkt vis en vlees op de houtskoolgrill, daarvoor moet je tenminste met z'n tweetjes zijn. Ik kom er daarom graag nog eens terug. Het restaurant heeft trouwens ook veel interessants te bieden. Peter Peper mans, bijgestaan door Ezra, kookt zeer kruidig. Ik bedoel niet heet, maar met veel smaken. Zo zijn aan de Op Afri kaanse wijze gemarineerde to nijnsteak (€15,50) maarliefst veertien kruiden en specerijen te pas gekomen. Ook mijn voorafje, Chileense salade, ofwel in uiensap en munt gemarineerd kalfsvlees, gegarneerd met ei, ui en pe terselie (€6,50) is een explosie van smaak. Het vlees is ronduit verrukke lijk. Vergis u niet in dit 'voorafje', het is een groot bord met een gigantische sa lade, goed voor een volledige lunch. Voorafgaand aan dit 'voorafje' ser veert Jacomien een uitbundig versier de en klem-rijke cocktail van het huis. Hoewel het thema van Cheetah's Afri kaans is, is de keuken mondiaal geori ënteerd. Ik vervolg bijvoorbeeld met een romig soepj e van Noordzeepaling €4,50), zo Zeeuws als wat. Cheetah's heeft van alles drie. Drie voorgerechten, drie soepen, drie visge rechten, drie vleesgerechten, maar twee maaltijdsalades, te weten vegeta rische salade caprèse met gerookte tofu, tomaten en basilicum (€10,00) en Zuidstraat 130 4361 AK Westkapelle Tel. 0118-571753 www.cheetahs.nl Open: elke dag, behalve dinsdag, van af 17.00 uur, voor braai reserveren Creditcards: Visa en Eurocard Vegetariërs: in overleg met chef Kinderen: Cheetah's Kindermenu Rolstoel: geen aangepast toilet Roken: niet gescheiden, wel wat te re gelen salade surf en turf met kabeljauw, mosselen, spek en champignons (€12,50) en vijf verrassende desserts. En twee, uiteraard Afrikaanse, specia liteiten: In bananenblad gestoofde zeeduivelstaartfilet uit Namibië (€17,50) en blesbok- en zebratourne- dos on een saus met Afrikaanse rode wijn (€21,50). Het eerste van deze twee gerechten mag er zijn: als ik een moot zeeduivel uit het bananenblad heb getoverd blijkt er nog een tweede moot in het groen verborgen. De vis gaat vergezeld van een bijzondere kruidenmelange en ik probeer vergeefs de verschillende smaakcomponenten te bepalen. Met bloemkool, wortel en gratin, plus apart nog gebakken aardappeltjes en frietjes en vooral de kruiden en spece rijen een verrassende en heerlijke combinatie. Tot slot komt het Afri kaans dessei-t van op brandewijn gew eckt exotisch fruit, twee soorten sor betijs met tropische saus (€5,75) op tafel. Een zoet plaatje met een glas co- cossorbet met chocoladeschors, een mangosorbet op een biscuit, kiwi, ster vrucht en als 'addertje in het glas' het weckflesje met ingemaakte vruchten, zwemmend in zachte, zoete brande wijn. Kiezen kan ook uit het maandmenu, dat compleet met vier keuzegangen €24,50 kost en deze maand heel verlei delijk is. In oktober is het een Afri kaans menu, waaruit een greep: vars slaai met maalvleis van Afrikaans wild, sopje van seekos, bobotie van witvisfilette, beefvleiskasserol met kruiekluitjes en outijdse pijnappel- poeding. Smaken uit Afrika in de sfeer van Afrika, En de witte huiswijn, Paarl Heights, Chenin Blanc (€2,75 per glas) is uitstekend. Rien van Reems Oordopjes voor mobiele tele foons zijn nog niet echt een mode-artikel. Plantronics pro beert daar verandering in te brengen met de MX100, een luxe 'oortje'waarbij drie huisjes worden geleverd in groen, blauw en zilver. Daarmee kan de gebruiker een esthetisch accent aanbrengen, al dan niet passend bij telefoon en kleding. De MX100 is ook voorzien van een beugeltje, FlexGrip ge noemd, dat over de oorschelp gaat en dat voorkomt dat het dopje uit het oor valt een veel voorkomend euvel, aangezien er ook nog een microfoonstukje aan het snoer bungelt. Het ap paraatje heeft een standaard 2,5 mm-aansluiting. Er is ook een MX103, waarbij te kiezen valt uit stekkers voor Nokia, Sie mens en Ericsson. Bij die uit voering zit er ook nog een op neem- en afsluitknop op het dopje. Zowel de MX100 als de MX 103 kosten €29,75. Informatie: www.plantronics.com. TT7 ageningen Universiteit VV heeft zijn computerzalen opnieuw ingericht om tegemoet te komen aan de eisen van ergo nomie. Ook worden de studen ten voorgelicht over de juiste werkhouding achter de compu ter en het voorkomen van rsi. De landbouwuniversiteit heeft €900.000 geïnvesteerd in nieuw meubilair. Zo zijn er verstelbare stoelen en in hoogte verstelbare tafels geplaatst. De informatie technologie speelt op Wagenin- gen Universiteit een steeds gro tere rol in het onderwijs. Het is nodig niet alleen te investeren in supersnelle internetverbindin gen op de studentenkamers en een topnetwerk op de universi teit, maar ook in een bewust wordingsproces hoe verstandig met die voorzieningen moet worden omgegaan, aldus de universiteit. Voor het eerst is er onlangs in Amerika een computervirus opgedoken dat speciaal is ont wikkeld voor WebTV, de vorm van internet via de televisie die in de VS door enkele miljoenen Amerikanen wordt gebruikt. Sinds Microsoft de dienst heeft overgenomen, heet deze com municatievorm MSNTV. Het virus werd verzonden via email-attachments. Als zo'n aanhangsel wordt geopend, dan sluit het de WebTV-applicatie af en belt vervolgens zelf met 911, het alarmnummer van de politie. Enkele tientallen gebruikers hebben al de politie op de stoep gehad, zegt ABC News. Microsoft zou het be staan van het virus hebben be vestigd. Niet iedere Europeaan kan zeggen dat hij in staat is om het hele jaar rond verse padde stoelen te eten. In ons land wor den paddestoelen het gehele jaar door vers aangeboden. In veel andere landen is men aan gewezen op de wilde paddestoe len die vooral in de herfstmaan den en sommige soorten ook in het voorjaar 'geoogst' kunnen worden. Hoewel er in onze bossen, langs de bosranden en in veel weilan den ook veel paddestoelen voor komen laten wij ze staan. Het zelf 'plukken' van paddestoelen zit niet in ons bloed en wij trek ken er dan ook niet, zoals onze oosterburen graag doen, dagen lang met het hele gezin op uit om paddestoelen te plukken. Vroe ger kende men in de bosrijke streken van ons land altijd wel enkele bewoners die beschikten over zoveel kennis van de pad destoelen dat zij hun oogst ook aan plaatsgenoten konden ver kopen. Dergelijke mannen en vrouwen zijn tegenwoordig nauwelijks meer te vinden. Onze oosterburen vonden dat heel vreemd en tegen de tijd dat in onze bossen paddestoelen plukrijp waren, kwamen zij in grote horden de grens over. Daaraan heeft de overheid een aantal jaren geleden een einde gemaakt door aan vrijwel alle in ons land voorkomende padde stoelen een beschermde status te verlenen waardoor ze niet meer mogen worden geplukt Sinds de jaren vijftig van de vo rige eeuw worden in ons land champignons op steeds grotere schaal gekweekt. Een deel er van wordt ons vers aangeboden, een ander deel wordt geëxpor teerd en het allergrootste deel wordt geconserveerd in glas of blik. Nederland behoort samen met Taiwan tot de landen waai de meeste champignons worden gekweekt en geëxporteerd. In ons land worden in de herfst maanden en in het voorjaar wel geïmporteerde wilde padde stoelensoorten, zoals cantharel len, verkocht. Ook in de groot Vrijwel alle in ons land voorkomende paddestoelen hebben een be schermde status waardoor ze niet meer mogen worden geplukt. foto Thom van Amsterdam handelscentra voor de horeca worden in deze tijd van het jaar verschillende soorten wilde paddestoelen aangeboden. Bij het kweken van champig nons is het in ons land niet ge bleven. In de loop van de jaren zijn verschillende nieuwe soor ten op de markt geïntroduceerd. Slechts een enkele soort heeft er zich kunnen handhaven. Oes terzwammen en shi-take zijn bekende voorbeelden. Kastan jechampignons zijn eveneens betrekkelijk nieuw. Ze zien er wat minder fraai uit dan de ge wone gekweekte champignons, maar hebben ontegenzeggelijk veel meer smaak. Ook voor de soort met de grote hoeden (por tabella's) bestaat steeds meer belangstelling. Ze lenen zich goed om van vullingen te voor zien. Dat gekweekte champignons weinig smaak hebben is juist, maar dat hebben we in ons land nog verergerd door ze bij voor keur te consumeren wanneer de hoeden nog gesloten zijn. Het zijn de champignons met ge opende hoeden die de meeste smaakstoffen bevatten. Padde stoelen waarvan de hoeden zich al voor een deel hebben geopend zijn het dubbel en dwars waard om gekocht te worden. Een andere gewoonte van de Nederlanders draagt er ook toe bij dat we menen dat de ge kweekte champignons weinig smaak hebben. Die gewoonte heeft met het schoonmaken te maken. Niets is zo funest voor de smaak van paddestoelen dan ze in water te wassen. Men kan ze veel beter schoon maken met een speciaal champignonbor steltje of schoonwrijven met een stuk keukenpapier. Er zijn soorten paddestoelen, zoals cantharellen en morieljes, die heel erg veel zand en andere verontreinigingen vast kunnen houden. Wanneer het niet lukt om ze goed schoon te krijgen dan kan men ze snel even in wa ter onder dompelen en alsnog van het zand en andere kwalijk heden ontdoen. Dergelijke in water ondergedompelde padde stoelen zijn minder geschikt om te bakken. Een plezierige bijkomstigheid bij de champignons en andere paddestoelen is dat ze vrijwel allemaal op dezelfde wijze kun nen worden bereid. Een kleine uitzondering kan men maken voor oesterzwammen die een wat langere (ca. 2 minuten) bak en kooktijd vragen. Voordat champignons en andere paddestoelen de pan in gaan, dient men ook het onderste eindje van elk steeltje weg te ne men omdat bij de bereiding die eindjes hard en dus niet geniet baar blijven. Bovendien zijn de 'voetjes' van veel paddestoelen nogal zanderig. Hans Belterman Volgende week worden in de da gelijkse receptenrubriek sug gesties gegeven voor de berei ding van champignons en andere paddestoelen. Er is een ware prijzenoorlog aan de gang op het gebied van dvd-spelers, die de klant in sommige elektronicazaken bij na letterlijk om de oren vliegen. JVC durft het aan om toch met een model te komen dat het rela tief hoge bedrag van 319 euro. kost. Het gaat om de XV-N5die inmiddels door de Europese vakpers bekroond is met een EI SA Award als dvd-speler van het jaar 2002-2003. Dat hij met zijn 1-chip-deco- ders technisch in orde is, nemen we op gezag van de EISA-jury graag aan. In elk geval is hij ook nog eens zeer opvallend van ui terlijk. Bijzonder plat en voor zien van een dimbare verlich ting over de volle breedte van het front is het een apparaat om af en toe eens naar te kijken als de gespeelde film niet zo heel boeiend is. Ook de afstandsbe diening geeft licht en kan bo vendien spelers en tv's van an dere merken besturen. Behalve films in alle denkbare media-formaten draait de XV- N5 trouwens ook muziek en toont zelfs stilstaande (JPEG- )plaatjes, waarvan er 14.850 op een cd kunnen. Jelte Rep maakte zijn Mahjongbijbel, over het Chinese spel met tienduizend mogelijkheden. foto Ton Kastermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41