De onderste tree is voor de vrouw Hermann Göring, ijdel diplomaat van het Derde Rijk Kietelen 27 Emancipatie in Japan swb Frankrijk blijft verbazen. Je kunt het niet zo gek beden ken of het gebeurt. In mijn stam café pleeg ik van tijd tot tijd de wereld door te nemen met Ge rard, die overdag zijn geld ver dient met bedelen in de metro. Levert dat nou wat op, vroeg ik 'm eens. ,,Mmmwah.., het houdt niet over. Maar ik ben niet onte vreden", mompelde hij. Een paar weken geleden liep ik in Cannes diezelfde Gérard te gen het lijf. Wat doe jij hier, vroeg hij. Ik stelde hem dezelfde vraag. „Mmmwah.., een beetje vakantie doet een mens goed", zei hij. Gérard bleek niet onbemiddeld. Wat in het Parijse café onbe sproken moest blijven, werd aan het strand van Cannes moeite loos toegegeven: het blijft bij Gérard niet alleen bij bedelen. Hij woont bij zijn moeder, be taalt geen huur, spendeert geen euro aan een maaltijd buiten de deur en heeft bovendien een bij standsuitkering. En moeder toucheert haar AOW. Moeder gaat samen met Gérard twee keer per jaar met vakantie naar Cannes. Om eventjes de grote stad te ontvluchten. De familie Chirac, eveneens uit Parijs, is dat gedonderjaag met normen en waarden goed zat. Meneer Chirac sprak een paar dagen geleden een gezelschap verkeersdeskundigen toe. „Weet u waar u eens naar moet kijken: naar al die dronkaards achter het stuur, naar de men sen die geen gordel dragen, naar de rijopleiding die nergens naar lijkt. Daar moet u eens iets aan doen. Het is toch te gek voor woorden dat een beschaafd land als het onze in heel Europa te kijk staat als een onderontwik kelde natie", hield hij het gezel schap experts voor. Als de president een toespraak houdt, komt dat m,eestal de vol gende dag meteen in de krant. Als mevrouw Chirac iets doet of zegt, hoor je daar niemand over. Maar gelukkig bestaat er nog het onvolprezen satirische weekblad Le Canard Enchainé. En dankzij de Canard weten we dat de presidentsvrouw qua daadkracht niet onderdoet voor de heer des huizes. Jacques en Bernadette Chirac waren op 10 juli vroeg onder de wol gekropen. Tegen elf uur werd. het echtpaar wakker van een ijselijke gil op straat. Berna dette identificeerde onmiddel lijk de stem: een vrouw. Ze zei niets maar stoof naar buiten. Van een aanranding was echter niets te zien. De enige aanwezi gen waren drie agenten op de hoek van de rue du Faubourg- Saint-Honoré en de rue de l'Ely- sée, de plek waar zich de slaap kamer van het echtpaar Chirac bevindt. zaterdag 28 september 2002 in een branche, die volledig wordt gedomineerd door de tradities voor eeuwig on aantastbaar leken. Ze brouwt als enige vrouw in Japan sake, de fameuze rijst wijn. Dat was, zegt ze, niet de car rière die ze voor ogen had en die sowieso buiten haar be reik lag. De meeste van de onge veer 1800 sakebrouwerijen zijn familiebedrijven die van vader op zoon overgaan. Zo zou het ook bij de Tsuchiya's zijn ge gaan. Haar broer Masatake stond klaar toen haar vader overleed. Het was helaas van korte duur. Masatake stierf niet veel later zelf aan een mysteri euze virusziekte. In zijn later gevonden dagboek trof Sakurako een wanhopige aansporing aan. De ruim 100 jaar oude onderneming mocht niet in andere handen overgaan. Het was een eervolle opdracht met maar een probleem. Er was geen mannelijke Tsuchiya meer. Na lange slapeloze nachten, even langdurige beraadslagin gen in familiekring, besloot Sa kurako 'de uitdaging' aan te gaan. Ze gaf haar studie compu terwetenschappen op en schreef zich als eerste vrouw in aan de sake-academie. „Dat was geen leuk jaar", fluistert ze. Ze was de indringster in een exclusieve mannenwereld. De opmerkin gen die ze van de docenten en medecursisten naar haar hoofd kreeg, waren 'zeer seksistisch en beledigend'. Ze wist pas enig respect af te dwingen, toen ze niet alleen bij het sakeproeven beter bleek dan de meeste mannen. „Ik kon er ook beter tegen, ofschoon ik voor die tijd nog nooit een slok gedronken had. Dat maakte in druk." Toen ze een jaar later als onder nemer aan de slag ging, moest ze opruiming houden onder een groot aantal taboes. Een sake brouwerij was van oudsher voor vrouwen verboden gebied. De vrouw die dit verbod overtrad, werd met zout besprenkeld om de kwade geesten die dankzij haar waren binnengedrongen te bezweren. Ze maakte boven dien de sake-godin jaloers die uit wraak de sake zou bederven. Het opperste gebod was dat de brouwers tijdens het fermente ren van de wijn, zes maanden, Sakurako Tsuchiya, de enige vrouwelijke sake-brouwer. foto Femke Hoogmolen/GPD celibatair moesten blijven. Het is de vraag of ooit iemand zich daaraan hield, maar vrouwen, dat stond vast, zouden het nooit kunnen. Revanche De brouwers in haar eigen be drijf hebben haar vrij snel geac cepteerd, zegt ze. Dat komt waarschijnlijk, omdat ze zich voornamelijk met management en marketing bezig houdt. Het brouwen zelf laat ze aan de vijf mannen over. Maar tussen de collega-brouwers had ze het moeilijker. Het was een herha ling van de ervaringen op de sa ke-academie. „Een vrouw had hier niets te zoeken, dat was nog het vriendelijkste commen taar", zegt ze. Haar revanche was dezelfde als op de academie: beter zijn. Ze ontplooide initiatieven waar aan de sake-macho's niet kon den tippen. Sakurako was de eerste brouwer met een eigen website. Ze ontwikkelde de eer ste vrouwen-sake, met een lager alcoholpercentage. Ontwierp flacons, die afweken van de standaardflessen en daardoor bij de slijter en de supermarkt beter opvielen. En, de ultieme genoegdoening, ze maakt een algemeen erkend topproduct. De sake's van de firma Tsuchiya slepen regelmatig hoofdprijzen weg bij de jaarlijkse sakecon coursen en worden vaak geser veerd bij grote officiële bijeen komsten. Het voorbeeld van Sakurako Tsuchiya is misschien extreem. Maar illustreert juist daarom waarschijnlijk beter dan elk an der dat steeds meer Japanse vrouwen zich onttrekken aan de hen toebedeelde rol en de weer standen die ze bij hun emanci patie ondervinden. Het ideale rolpatroon ziet er in Japan nog altijd als volgt uit: Junichiro werkt en brengt het geld in en Mariko doet het huis houden en voedt de kinderen op. Die taakverdeling heeft voor Junichiro het voordeel dat hij voor de buitenwereld de sterke man kan uithangen. Dat is zoals hij zelf ook weet, zelfbedrog. In werkelijkheid heeft Mariko de broek aan. Zij beheert het geld en bepaalt wat daarmee ge beurt. Voor die rolverdel ing be staat een formule. 'De man is su perieur en de vrouw is dominant'. Of dat een accurate beschrij ving van de werkelijkheid is, of vooral een slogan om de status- quo te rechtvaardigen, is een k\vestie waarover de meningen uiteenlopen. In elk geval vinden steeds meer vrouwen dat ze voorbij gaat aan hun aspiraties. Ze willen een eigen carrière. In principe staan daar twee wegen voor open: als werknemer bij een bedrijf of overheid of als zelfstandig ondernemer. Beide zijn bezaaid met struikelblok ken. Mutsuko Harada (26) kan er over mee praten. Ze studeerde economie en marketing en ging na haar afstuderen bij een grote bank werken. De illusies over een flonkerende carrière kon ze al opgeven toen ze de drempel overstapte. Ze werd ingedeeld bij de 'ondersteunende staf'. „Terwijl een vriend die met de zelfde opleiding naar de oplei ding" voor een kaderfunctie mocht, moest ik als secretaresse aan de bak", zegt ze. Een positie bij het kopieerappa raat met vage vooruitzichten op 'hogerop', was niet wat ze ambi eerde. Bovendien was de sfeer 'afschuwelijk'. Ze werkt nu bij de Tokio'se vestiging van een Nederlands bedrijf, waar haar talenten wel gewaardeerd wor den. Ze wordt opgeleid tot be lastingdeskundige. En het zijn niet alleen de matige carrièrekansen die een baan bij veel Japanse bedrijven en de overheid onaantrekkelijk ma ken. De al dan niet officiële be drijfsfilosofie is vaak dat vrou wen eigenlijk alleen geschikt zijn voor het inschenken van koffie of thee en het glimlachen naar het bezoek. Het maakt niet uit of ze beter opgeleid zijn dan de mannelijke chef, de onderste tree in de hiërarchie is de geëi gende plek voor een vrouw. Het is een plek waar ze zich veel moeten laten welgevallen. Veel vrouwen klagen over handtas telijkheden van de chef en ande re mannelijke collega's. Het is de vloek van het kantoorleven. „Daar valt meestal niet veel te gen te doen", zegt Mutsuko. „De chef heeft altijd gelijk. Alleen als het naar buiten komt en het slecht blijkt voor het imago van het bedrijf wordt er tegen hem opgetreden. Dat is meestal een boete of een waarschuwing, maar zelden ontslag. Gelijke kansen zoeken en vin den vrouwen vooral bij de vesti gingen van buitenlandse bedrij ven. Daar zijn de topfuncties niet automatisch gereserveerd voor mannen en kunnen ze wel directeur, manager en filiaal chef worden. Bij de Japanse ves tiging van computergigant IBM is een van de topmanagers een vrouw. Bij de belangrijkste Ja panse concurrentenNEC en Toshiba, zijn die posities nog al tijd uitsluitend weggelegd voor mannen. Feodaal systeem Daar zal niet gauw verandering in komen, zegt Gerald Curtis, een Amerikaanse Japanoloog. „Het land staat voor ingrijpen de veranderingen. Japan heeft de snelst vergrijzende bevol king ter wereld. Er ontstaat op den duur een gebrek aan gekwa lificeerde arbeidskrachten. Vrouwen zouden daarin kunnen voorzien, ook omdat gastarbei ders hier nog steeds niet welkom zijn. Maar dat vrouwen een enorme reservoir aan talent ver tegenwoordigen. wordt nog al tijd niet onderkend." Dat is een stelling die Atsuko Mayumi gelijk onderschrijft. Ze adviseert startende vrouwelijke ondernemers en dat betekent vooral vechten tegen een 'feo daal systeem'. „Japan loopt twintig tot dertig jaar achter bij de VS en Europa. Dat ligt voor een groot deel ook aan de vrouwen zelf. Ze vinden het vaak wel goed zo. Maar de vrouwen die wel initiatief wil len nemen en een eigen bedrijf willen beginnenworden niet of nauwelijks geholpen. Er zijn wel overheidsprogramma's, hier en daar doen kamers van koophandel wel wat, maar heeft niet de prioriteit die het hoort te hebben." De opstelling van de meeste banken is in dit verband type rend. „Een vrouwelijke onder nemer krijgt alleen een lening als ze een rijke man heeft, die mede ondertekent of een andere man vindt die garant wil staan. Ze kan nog zo'n goed onder bouwd businessplan hebben, de perspectieven mogen nog zo rooskleurig zijn, zonder die ga ranties krijgt ze geen cent." Dat is ook voor de NV Japan slecht nieuws. Het land dat ooit benijd en bewonderd werd om zijn fenomenale successen, ver keert al meer dan tien jaar in een ernstige economische crisis. Het oude model is achterhaald en een nieuw model, met een pro minente rol voor vrouwen, stuit nog altijd op grote, mannelijke vooroordelen. Toch is Atsuko Mayumi optimistisch. „Binnen tien jaar hebben we onze ach terstand ingelopen. Waarom? Omdat het op deze manier niet langer gaat." De stem uit de praktijk klinkt somberder. „Het blijft moei lijk", zegt Sakurako Tsuchiya, terwijl ze het bezoek een beker tje sake inschenkt. Peter van Nuijsenburg Sakurako Tsuchiya (31) is een fenomeen in Japan. Op het eerste gezicht beant woordt ze volledig aan de cliché's over 'de Japanse vrouw' Ze is een tengere, meisjesachtige verschijning, spreekt vrijwel altijd op fluistertoon, glimlacht veel en lijkt vooral niet op te wil len vallen. Maar als zo vaak in Japan, is er een ander cli ché dat dichter bij de waar heid komt. In dit geval: schijn bedriegt. Sakurako is een succesvolle ondernemer De agenten, twee mannen en een vrouw, gaven hun misdrijf me teen toe. Ze waren een beetje aan het dollen en een van de mannelijke agenten had zijn vrouwelijke collega gekieteld. Vandaar dat gilletje. Bernadet te was in alle staten. Tien minu ten lang ging ze te keer tegen de wetshandhavers. Dat het geen pas had, dat de bewaking van de president een serieuze aangele genheid was en nog een aantal terechtwijzingen. Het trio zou er nog meer van horen! Dat bleek. De hoogste baas van de Parijse politie, commissaris Proust, werd ingelicht. Die schakelde op zijn beurt Interne Zaken in, zeg maar de politie die de politie controleert. Er volg den verhoren en daaruit bleek dat het die bewuste avond niet alleen bij kietelen alleen was ge bleven maar dat de heren agen ten er zelfs geen been in hadden gezien om eikaars pet van het hoofd te tikken. Kortom, het was een vrolijke bende geweest daar op die bewuste hoek onder het slaapkamerraam van Jac ques en Bernadette. Frivole geesten zullen zich nu ongetwijfeld op de knieën slaan van het lachen en zich uitputten in fantasieën over de nachtja pon van mevrouw Chirac. Maar dit is een serieus land met een koene leiding die als het moet zelf het voortouw neemt voor het herstel van normen en waar den. Mmmwah... Henk Glimmerveen Kind aan huis bij de grootindustriëlen en de hoge adel, liefhebber van mooie vrouwen die liefst ook nog invloedrijk moesten zijn én een groot kunstverzamelaar. Een man met oog voor het goede des levens dus. Zo rijst de man die jarenlang Hitiers directe plaatsvervanger in het Dex-de Rijk was op uit de boeiende bio grafie die de Duitse historicus Werner Maser schreef. En die uitgeverij Aspekt in Soester- berg in een goed lezende vertaling van Evert van Leerdam in fraaie vorm publiceerde. Zijn gevoel voor goede smaak en grandeur werd Hermann Göring met de paplepel inge goten. Hij groeide op het slot Veldenstein bij Neurenberg op, dat aan zijn ouders ter be schikking was gesteld door de joodse Oosten rijkse Ridder von Epenstein. Görings vader - ooit minister onder de Hohenzollerns - was toen al fysiek afgetakeld en leefde in een klein kamertje van het slot op de begane grond. Gö rings moeder onderhield ondertussen een le vendige seksuele relatie met 'huisheer' Ridder von Epenstein en stelde zo de riante leefwijze van haar gezin veilig. Hermann Göring was petekind van de weldoener van de familie en zou het landgoed later erven. Na het gymnasium koos de jonge Göring voor een militaire loopbaan: hij werd uiteindelijk piloot en maakte in de Eerste Wereldoorlog een bliksemcarrière. In mei 1918 verleende keizer Wilhelm de Tweede hem (na zijn twin tigste overwinning in een luchtgevecht) de hoogste orde van het Duitse keizerrijk, de Pour le mérite, die piloten gewoonlijk pas na hun vijfentwintigste overwinning om de nek werd gehangen. Op 6 juli 1918 werd hij de opvolger van de le gendarische baron Von Richthofen als bevel- Hermann Göring (tweede van links) was onvoorwaardelijk trouw aan Hitier. foto ANP hebber van zijn luchtmachtsqadron. Op 25- jarige leeftijd was Hermann Göring één van de meest besproken en bewonderde Duitse mili tairen. Na het einde van de Eerste Wereldoor log ging Göring aan het werk als vertegen woordiger voor de Duitse luchtvaartindustrie en als piloot voor de nieuw opgerichte Zweed se luchtvaartmaatschappij. Bij zijn bezoeken aan Zweden maakte hij kennis met Graf van Rosen, die een kasteel aan het Bavenmeer be woonde. Hermann Göring viel al snel voor de vrouw van de graaf, gravin Carin von Kant- zow. Zij scheidde van haar man en trouwde in 1922 met Göring. Gelukkig zou dit huwelijk echter niet worden. Göring leed, door verwondingen die hij in de Eerste Wereldoorlog had opgelopen, aan chro nische pijn die hij verdreef met opium. Dit maakte hem drugsverslaafd en dat had uitein delijk ook invloed op zijn geestelijke gesteld heid. Hij werd er in 1925 langdurig voor ver pleegd in een zenuwinrichting in Zweden, waar hij zelfs regelmatig in een dwangbuis werd gezet. Toch werd hij uiteindelijk weer genezen verklaard. Zijn vrouw Carin had een uiterst zwakke gezondheid, zij overleed in 1931 aan een hartaanval. Lang zou Göring niet om haar treuren. Hij be gon een relatie met de mooie blonde Ham- burgse actrice Emmy Sonnemann. In 1935 zou hij met haar trouwen. Hij deed dat omdat hij vond dat hij met zijn vele hoge functies die hij in het Derde Rijk verworven had (voorzitter van de Rijksdag, minister-president van Prui sen, rijksmaarschalk, enzovoort, enzovoort) getrouwd moest zijn met een representatieve vrouw aan zijn zijde. Daarom ook trouwde hij met grote pracht en praal. Rijksbisschop Müller voltrok het huwe lijk in de Berlijnse Dom, Adolf Hitler zelf was zijn getuige. Aan het bruiloftsdiner in het Ber lijnse hotel Kaiserhof zaten vele Duitse groot industriëlen en leden van de adel aan. Daaron der ook leden van het voormalige keizershuis Hohenzollern, waar Göring nog steeds veel achting voor had In dat kader bezocht hij in het geheim de Duitse keizer in zijn ballings oord Huis Doorn in Nederland. Bij die gele genheid stelde hij hem herstel van de monar chie in het vooruitzicht. Het zou er niet van komen. Geheime diplomatieke missies ondernam Gö ring ook naar paus Pius de Twaalfde, bij wie hij de belangen van het Derde Rijk bepleitte. De diplomatie van Göring bracht de Britse re gering voor korte tijd op een dwaalspoor: in Londen kreeg men de indruk dat met Göring wel zaken te doen waren. Dat kwam onder an deren door het ogenschijnlijk gematigde standpunt dat Göring inzake de joden leek in te nemen. Zo bepleitte hij subsidieverstrek king aan arme joden, zodat ook zij in de gele- gerxheid zouden zijn uit Duitsland te emigre ren. Intussen breidde hij wel zijn omvangrijke kunstcollectie met van de joden gestolen bezit uit. Zijn milde houding ten opzichte van de joden werd ook tot zijn verdediging aangevoerd bij het proces in Neux-enberg. Het vermocht de ge allieerde rechters niet te vermuxwen. Him eindoordeel luidde dat Göring als het erop aankwam altijd onvooiwaardelijk trouw aan Hitier geweest was. Wat hij zelf trouwens niet ontkende, hij was daar als militair zelfs trots op. De gang naar de galg in Neurenberg wachtte hij niet af. Op 15 september 1946 pleegde hij in de gevangenis zelfmoord. Bert van Nieuwenhuizen Werner Maser: 'Hermann Göring, een politie ke carrière'. Gebondexx en geïllustreerd, 455 bladzijden. Uitgeverij Aspekt, Soesterberg, €42,98.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27