PZC van voren af Het is knokken, knokken en nog eens knokken Ellende achter een roze wolk RUDEN RIEMENS zaterdag 28 september 2002 FOTOGRAFIE Van links naar rechts: Oma Barbara, kleinzoon Damian, Deborah (15), Sven (10), Charity (4) en Manuela (8). foto Guido Benschop/GPD Ze zijn beroemd: oma Barbara (29), dochter Deborah (15) en kleinzoon Damian Angel van bijna twee maan den. De jongste grootmoeder van Ne derland zit lachend in televisieshows en siert vrolijk de covers van (buiten landse) kranten. Maar de roze wolk wordt steeds donkerder. Het rijtjeshuis staat in de Rotterdamse Vreewijk, een rustige volksbuurt met veel groen. Binnenshuis hangt de muur vol met foto's. Een donkerbruine bank staat schuin voor de televisie, speelgoed ligt in de hoeken van de woonkamer. Een kersverse oma, ringetje door haar rechterwenkbrauw, biedt iets te drinken aan. Barbara van der Stam (29) gaat bij haar oudste dochter, de 15-jarige Deborah aan tafel zitten. De kleine Damian Angel ligt in de wandelwagen. Barbara en Deborah draaien een sigaretje uit dezelfde buil shag. Beiden raakten erg jong zwanger. Beiden dachten onmiddellijk aan abortus, maar konden het niet over hun hart verkrijgen de baby weg te halen. ,,En dan ben je opeens oma, op een leeftijd waarop de meeste vrou wen pas aan kinderen gaan denken", zegt Barbara. Een vriendin van Barbara belde het weekblad Story over de extreem jonge oma. Daarna ging het hard. In de speeltuin werden Barbara en Deborah door wild vreemden aangesproken.Een paar dagen geleden liep Barbara met Damian Angel over straat. Een paar bejaarden zaten op een bankje te smoezen. Schalkse blikken. Een vrouw stapte op Barbara af. „Dat is toch je kleinzoon?", vroeg ze. „Wat een pop- pie, zet 'm op." Barbara liep een dag met haar hoofd in de wolken. Maar het kan ook anders. Zoals een vrouw in de supermarkt, die tegen Barbara zei: „Ze zorgt toch zeker wel zélf voor haar kind, hè D an is ze ontdaanIn de wij k noemen som migen Deborah een slet. Op straat worden ze nagestaard. Dan voelen ze zich een ker misattractie. Barbara dacht haar eigen leven weer op te pakken. Toen vertelde oudste dochter De borah dat ze zwanger was. Barbara kon de bestelde spullen voor de cursus boekhou ding weer terugbrengen. Haar vierjarige dochtertje Charity naar de basisschool brengen is geen probleem. Maar ook nog de fles geven en luiers verschonen van de klei ne Damian Angel én het huishouden doen, daar kon de cursus niet meer bij. Want ze heeft ook nog drie andere kinderen, de tienjarige Sven, de achtjarige Manuela en Charity. Eigenlijk ziet ze Damian Angel als haar eigen zoon, haar vijf de kind, en niet als kleinzoon. Barbara moet moet van een uitkering haar vier kinderen en kleinzoon onderhouden. Ze krijgen geen alimentatie; de vaders zijn óf verdwenen óf weigeren ook maar een cent te betalen. „Elke dag een stuk vlees is nu te duur. Vaak is het een blikje knakworst of een blik soep", zegt Barbara. Ze was dertien toen ze Deborah kreeg. „Ik speelde nog met barbiepoppen." Ze had op straat een vijftienjarige jongen uit de buurt leren kennen, 't Was gelijk in één keer fout. Pas in haar zesde maand wist Barbara dat ze zwanger was. Toen ze zich eindelijk reali seerde dat ze een kind kreeg, dacht ze na een huilbui van uren aan abortus. Maar daar- voor was het te laat. Met hulp van haar ou ders besloot ze het kind op te voeden. Haar moeder zorgde voor Deborah, zelf ging ze nog een jaartje naar school. Nog geen twee jaar later, op haar zestiende, ging Barbara samenwonen met een andere man. De vader van haar drie jongste kinderen. Ook met hem heeft ze amper contact. Haar inmid dels gescheiden ouders ziet Barbara ook niet meer. De familie moet even op de foto. Charity huilt. Ze kan poes Gizmo nergens vinden en die moet per se op schoot. Gelukkig komt de kat met het blauwe halsbandje aanlopen. Na de kiekjes stormen de kinderen weer naar buiten. Deborah blijft, ze moet Dami an Angel verzorgen. En een pan macaroni klaarmaken voor zes. Dat moet ze leren. Nog maar een paar maanden geleden waren ze met z'n vieren, een echt meidengezin. Plots kwamen er twee jongetjes bij. Sven, die eerst bij zijn vader verbleef, werd bij Barbara op de stoep gezet. „Wij hebben on ze portie gehad, je kunt 'm hebben", kreeg Barbara te horen. Bijna tegelijkertijd kreeg Deborah Damian Angel. Ook haar zwan gerschap was 'een foutje'. Wie de vader is weet ze niet, al heeft ze wel een vermoeden. Misschien laat ze nog een test doen. „Maar eigenlijk maakt dat niet meer uit. Een abortus, was haar eerste reactie. Maar eerst moest ze haar moeder de waarheid vertellen. Ze was bang. Ze had uren op de wc zitten huilen. Toch ging ze naar beneden. Barbara reageerde rustig op het nieuws en leek zelfs blij. Fout ingeschat. Barbara ver dween naar de zolderkamer en speelde lan ge tijd op de computer een stressspelletje. „Ik moest me afreageren." Al snel werden er folders in huis gehaald. Wat brengt een abortus met zich mee? Maar bij de eerste echo smolten moeder en doch ter. „Dat mensje, alles zat erop en eraan. De tranen liepen over mijn wangen", vertelt Barbara. De vraag van Deborah gaf de doorslag: „Wat zou jij doen?" Barbara: „Ik wist dat alles opnieuw zou beginnen, welke ellende het met zich meebracht. Ik had net alle babyspullen de deur uit gedaan.En toch zei ze: houden. De bevalling verliep goed. Alleen moest de kleine Damian Angel na twee weken een paar dagen worden opgenomen, omdat hij veel hoestte en slijm in zijn longetjes had. De naam wist Deborah al meteen: Angel. Zo heet die knappe jongen in de televisieserie Buffy the Vampire. Maar alleen Angel is niks voor zo'n knul, vond oma. Dus werd er Da mian voor gezet. Deborah: „Als het een meisje was geweest zou ik haar Demi Angel hebben genoemd." De andere kinderen van Bai'bara houden van 'die kleine'. Manuela wil elke avond haar broertje een kusje geven. „Maar het is je neefje", zegt Barbara dan telkens weer. Het jochie is een druk ventje. Deborah vreest nu al de komende jaren. Dat wordt de hele dag rommel opruimen. Voorlopig moet Barbara dat doen. Deborah is vastbesloten haar opleiding Zorg en Welzijn af te ronden. Ze wil kraamverzorgster worden. „Ik ga niet van school af, zolang ik geen papiertje heb." Haar moeder moet glimlachen. Zij hoopt dat Deborah de rit uitzit. Maar ze weet hoe zwaar het is. Ellende Huisvriendin Wendy ('ze hoort hij het meu bilair') valt binnen met de Story wapperend in haar rechterhand. Ze staan erin. Leuke foto, maar een rottekst. Hun ellende is uit gebuit, vindt Barbara. Alsof ze haar hele le ven heeft verprutst. Deborah wijst naar de foto. „Vind je mij niet op iemand lijken, op iemand van The Bold And The Beautiful Knap koppie hè? Ze is nog een puber, zegt Barbara als Debo rah even weg is. Soms is ze lastig, dan denk! ze dat ze haar plaats in de maatschappij al heeft gevonden. En ze heeft gewaarschuwd, heel vaak gewaarschuwd, dat het leven als tienermoeder zwaar is. „Het is knokken, knokken en nog eens knokken." Ze zag dat Deborah met jongens omging, toen ze puber werd. Deborah slikte de pil, dat wel. Toch werd ze zwanger. „Ze sloeg soms maaltijden over, en dan werkt de pil minder goed." En ze was toch al zo mager. Barbara: „Jonge meiden verwachten niet dat het hun overkomt. Net als een inbreker, die denkt ook dat hij nooit wordt gepakt." Ze heeft haar dochter vervloekt. Ze wist dal een groot deel van de lasten op haar schou-j ders zou komen te liggen, net als destijds bij haar eigen moeder. Voor haar heeft Barbara de laatste maanden veel respect gekregen. Natuurlijk is een baby lief en leuk, maar de financiële ellende vreet aan je. „Dat reageer ik vaak op Deborah af. Of ik daar spijt van heb? Weet je, aan de ene kant voel ik het zo l dat mijn eigen kinderen nu te kort komen doordat hij is geboren. Een foute gedachte. Maar ja, ik had net het idee dat het rustiger werd in mijn leven, dat ik bij kon tanken." Toch zou Bai'bara haar kleinzoon voor geer goud willen missen. Dat komt door een bi- zarre droom, begin dit jaar. Barbara droom de 's nachts over een ventje met blonde krul letjes van een jaar of twee, dat bij haar door de huiskamer liep. Ze snapte het niet. Zelf kan ze immers geen kinderen meer krijgen; ze heeft zich laten steriliseren. Een paar we ken na de droom vertelde Deborah dat ze zwanger was. Rudi Buis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22