Ik vind mezelf een waardeloze klootzak Verborgen en vergeten De zwaarste sanctie Levenslang De kans dat hij ooit nog 'bui ten' komt, is nihil. Jan S. werd twee jaar geleden voor de moord op een zevenjarig meisje veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. De afgelopen ze ven jaar nam het aantal levens lang gestraften in ons land toe van vier tot negentien mannen. Uitbe- handelde tbs'ers niet meegere kend. Veroordeeld tot een leven lang in de cel; Jan S. vertelt. „Het heeft heel lang geduurd voordat ik be sefte wat ik heb gedaan." Met toiletpapier heeft hij de tele foon in Unit 4 van de Scheve- ningse gevangenis minutieus ge poetst. Niet een keer, maar vaker. Jan S. (48) heeft sinds twee maanden smetvrees. Hij ziet overal bloed. Op de kraan, op zijn koffiezetapparaat, op de krant, zijn pakje shag en op zijn klompen. Alles is vies, ook al maakt Jan het zevenentwintig keer schoon. „De psycholoog en psychiater zeggen dat het met mijn delict te maken heeft." In juli 1999 verkrachtte en vermoord de S. in Assen Chanel Naomi Eleveld (7jaar). „Ik was bang dat ze zouden ontdekken dat ik seksuele handelin gen bij haar had gedaan. "Levenslang, luidde op 11 februari 2000 het vonnis van de rechtbank in Assen en op 2 0 j u- li 2000 het arrest van het Leeuwarder gerechtshof. Jan S. komt in principe nooit meer vrij. InNederlandzittennegentienmensen een levenslange gevangenisstraf uit. Langstzittende is Koos H. uit Den Iiaag. De nachtclubportier verblijft inmiddels 23 jaar in de cel voor de moorden op drie meisjes. Gratie zit er voorlopig niet in. Koos is nog niet toe aan zijn eerste wandeling buitenvin den zijn tbs-begeleiders van de Van Mesdagkliniek in Groningen. Op een wandeling hoeft Jan S. de eer ste jaren helemaal niet te rekenen. Hij zit sinds 22 februari in de gevangenis in Scheveningen. Op de 'Biba', de be veiligde individuele begeleidingsaf deling, in Unit 4, bij andere langge straften. De Friese advocaat mr. W. Anker staat hem bij. Jan S. kreeg diens adres van Michel S. (59). Deze voor drie kindermoorden veroordeel de vrachtwagenchauffeur ovexdeed vorig jaar aan de brandwonden die hij opliep in zijn cel. Jan hielp nog met blussen. „Toen had ik nog geen smet vrees." Hij gaat niet naar 'crea' vandaag. Gis teren ook niet en morgen slaat hij op nieuw over. Jan S.doet niet meer mee aan activiteiten in Unit 4 en met zijn baantje als reiniger is hij gestopt. „Al les blijft vies." Hij loopt van de stoel naar de kraan, van de kraan naar de stoel en van de stoel weer naar de was automaat. „Mijn leven bestaat uit handen wassen." Met zachte zeep, an ders gaan zijn knokkels stuk. Bezoek krijgt hij niet.,De spanning is te groot." Een keer in de twee weken krijgt hij post. Van de Jehova-vrien den van medegedetineerde Ab of van zijn moeder. Sinds zijn vader vorig jaar overleed, heeft hij weer contact met haar. „Ik durfde mijn ouders niet te bellen, omdat ik zoiets ergs had ge daan." Hij draagt nu de kleren van zijn vader. Een blauwe korte broek en een blauw shirt met spikkeltjes en een V-hals. Zijn moeder stuurde ze op. „Mooi goed. Mijn vader heeft het niet kunnen dragen. Ik hoorde pas toen hij al begraven was, dat hij ziek was. Kanker. Mijn moeder vertelt mij stapsgewijs hoe het allemaal is ge gaan in de kerk en op de begrafenis." Twee keer per week praat hij met een psychiater. Over zijn oudei's, over die irritante smetvrees, over het boor- platform waar hij vroeger werkte, over zijn vrouw en zijn drie kindex'en. En over het meisje en haar ouders. ,Het heeft lang geduurd voor ik besef te wat ik heb gedaan. Wat ik heb ge daan, kan absoluut niet. Iemand die een kind vermoordt, heeft zelf ook geen recht meer om te leven." Soms slaat hij zichzelf, dan denkt hij aan het meisje dat hij ombracht. „Ik sla dan zo hai'd in mijn gezicht dat ik duizelig word. Appie hooii me dan en tikt tegen de muur." Appie zit in de cel naast Jan en heeft ook levenslang. Voor de oveiwal die hij op 14 mei 1990 pleegde op de Albert Heijn in Ooster beek. Hij schoot twee winkelmede werkers dood. Aan de muur van zij n cel hangen naast trouwfoto's en foto's van Jans ouders een paar schilderijen van Appie. Bloe men en zeilboten. „Hij kan heel mooi schilderen. Appie heeft mijn cel wat aangekleed." Jan is de afgelopen twee maanden 16 kilo afgevallen. „Ik krijg geen eten binnen. Ben bang dat er bloed in zit. Vandaag aten we bami." Jan zag een stukje kip met iets roods erop. „Man, Jan, Jan, Jan, verdoiie, eet op, zeg ik dan." Maar meer dan droog brood en koffie krijgt hij niet naar binnen. Na het eten gaat 's avonds om half tien de deur van zijn cel dicht. Jan S. zit op de rand van zijn bed. Lezen doet hij amper, ook de krant niet. „Anderen hebben hem in handen gehad. Er zit bloed aan." Hij kijkt televisie, Neder land 1Naar het Journaal en Netwerk en nog eens naar het Journaal. Daarna neemt hij een slaappil, een van de tien dagelijkse tabletten. Dromen heeft hij niet meer. Wel nachtmerries. „Dat kleine kind, haar ouders en haar familie. Mijn kinderen, mijn familie. Hoeveel mensen heb ik geen verdriet gedaan, heb ik teleurge steld? Ik heb een kind vennoord en ik weet niet wat ik er mee aan moet. Jan, Jan, Jan, Jan. Waar heb je in gods naam je verstand gehad. Met mezelf heb ik geen medelijden. Ik vind mezelf een waardeloze klootzak. Zo is het en niet anders." „Misschien is het voor iedereen het beste dat ik er niet meer ben. Maar ik ben geen held, ik durf mezelf niet op te hangen. Mijn moeder is gek met me, maar zij denkt ook dat het beter voor me is dat ik er niet meer ben. Ik heb aan Appie verteld dat ze dat heeft ge zegd. We vertellen alles aan elkaar. De jongens zeiden vanavond nog, Jan probeer eens een stukje muziek. Mis schien word je daar vrolijker van." Het boeit hem niet. „Wat kan mij mu ziek schelen. Ik heb geen vooruitzicht meer." De kans dat Jan S. op vrije voeten komt, is klein. Volgens het vonnis van de Asser rechtbank moet hij voorgoed uit de samenleving verdwijnen, „Daarmee geven ze nu al een negatief advies voor de gratie die cliënt over misschien twintig jaar aan zou kun nen vragen. Je neemt voorgoed af scheid van een mens", aldus advocaat Anker. Een zoi'gwekkende ontwikkeling, vindt de Tilburgse hoogleraar straf recht Mare Groenhui j sen. „Mensen horen niet in de gevangenis te sterven. In praktijk moet een levenslange straf worden omgezet in een tijdelijke. Na twintig jaar van opsluiting zou de sa menleving een streep onder zo'n zaak moeten kunnen zetten. Dit geeft de gedetineerde weer uitzicht op een te rugkeer in de samenleving. Dit geeft zin aan de straf." In de agenda van straf advocaat Anker staan vlaggetjes bij de verjaardagen van Koos H. en Jan S. „Ik bel of ik ga naar ze toe. Levenslangen hebben geen horizon. Zij kunnen geen streep jes op hun celdeur zetten, zij hebben geen punt om naar toe te werken. Ik wil mijn cliënten toch uitzicht probe ren te bieden. Zij hebben behoefte aan perspectief, hoe ver weg ook." Jan is depressief, Jan wil zijn handen wassen, Jan heeft geen doel: „Ik weet heel goed dat ik nooit meer vrij kom, dat ik nooit meer een leven buiten heb Ik heb niets te verliezen. Maar ook niets te winnen." Truus Duisterwinkel zaterdag 28 september 2002 Ook al is het aantal levenslanggestraften in Nederland de laatste jaren toegenomen, vergeleken met het buitenland is het aantal relatief gering. De meest recente cijfers van het International Centre for Prison Studies in Londen dateren van 1998. In Engeland en Wales zaten toen 3934 mensen een levenslange straf uit. In Turkije waren dat er 1713 en in Frankrijk 525 personen. „Maar het Nedeiiandse strafklimaat is niet zo mild als het lijkt", stelt advocaat W. Anker uit Leeuwarden. „De verborgen levenslan gen worden vergeten. Zij tellen in ons land niet mee.Anker doelt op mensen als zijn cliënt Theo H. I Theo was zeventien toen hij zich in de zomer van 1960 vergreep aan een elfjarig meisje. Naast een jaar gevangenisstraf kreeg hij tbs op gelegd. Theo zou een behandeling krijgen met als doel: terugkeer in j de maatschappij. Theo is inmiddels 59 en zit in de zomer van 2002 nog altijd vast. Zon- I der begeleiding komt hij de tbs-inrichting Van Mesdagkliniek in i - Groningen niet uit. Hij is volgens de mensen van de kliniek nog 'on verminderd delictgevaarlijk'. De rechter heeft Theo's 'terbeschik kingstelling van de regering' (tbs) in juni met twee jaar verlengd. Als Theo volgens de kliniek onhandelbaar blijkt en niet meer terug kan keren in de maatschappij, kan hij op een 'long stay'-afdeling worden geplaatst. Levenslang achter de deur. Volgens het SCO Kohnstamm Instituut voor Onderzoek van Opvoe ding en Onderwijs komen 250 tot 300 uitbehandelde tbs'ers voor plaatsing op zo'n afdeling in aanmerking. De mensen van tbs-kli niek Veldzicht spreken overzo'n 100tot 150patiënten diein de toe komst op de 'long stay' zullen verblijven. Desnoods voor de rest van hun leven. „In Nederland elimineren wij vrij geruisloos gevaarlijke mensen uit de maatschappij", zegt de Tilburgse hoogleraar strafrecht Mare Groenhuijsen. „Bij tbs'ers kan ik me dat voorstellen. Je moet de sa menleving beveiligen tegen levensgevaarlijke, onbehandelbax-e mensen." Deze week eiste het Openbaar Ministerie voor de rechtbank in Den Haag levenslang tegen een verpleegkundige die wordt ver dacht van de moord op dertien patiënten. Levenslange gevangenis straf is Nederlands zwaarste sanctie. In 1870 verdween de dood straf en werd levenslang ingevoerd. Rechters veroordeelden in de vorige eeuw ongeveer 50 mensen onherroepelijk tot deze straf. Levenslang kan worden opgelegd als de rechtbank een van de vol gende drie artikelen van het Wetboek van Strafrecht bewezen acht. Artikel 289: moord. Artikel 288: doodslag met verzwarende om standigheden. Artikel 157: opzettelijke bx-andstichting met de dood van iemand tot gevolg. Levenslang is levenslang. Goed gedrag of niet, in principe bepaalt de dood van de veroordeelde het einde van de straf. Wel kan de gedetineerde gratie aanvragen bij de minister van justitie. Gratie wordt alleen verleend in zwaarwegende geval len. Bijvoox-beeld bij ernstige ziekte of hoge leeftijd van de gedeti neerde. De eerste vijftien jaar na de veroordeling is gratie vrijwel kansloos. Het laatste verzoek is voor zover bekend in 1986 ingewilligd. Hoeveel mensen een levenslange straf uitzitten, kunnen officiële in stanties niet exact vertellen. Navraag bij het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatie Centrum van Justitie, het Centraal Bu reau voor de Statistiek en de Dienst Justitiële Inrichtingen leverde geen actuele gegevens op.Tellingen op basis van krantenartikelen en rechtbankuitspraken leveren een aantal op van negentien le venslang gestraften. In 1997 waren dat er vier. In juni van dit jaar veroordeelde de rechtbank in Dordrecht drie mannen tot een le venslange celstraf. „Dat zijn er evenveel als in de periode tussen 1970 en 1985", schrijft Jeroen ten Voorde van de Rotterdamse Eras mus Universiteit in het Nederlands Jxiristenblad. Dokter O. is de enige Nederlander die twee keer levenslang kreeg. De arts uit Berkel wei*d in de jaren '50 veroordeeld voor de gifmoord op zijn vrouw. Toen hij zijn levenslange straf uitzat in Leeuwarden, heeft hij volgens de rechters een medegevangene vergiftigd. Dokter O. kreeg na 23 jaar cel in 1975 gratie. Hij is inmiddels overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21