Van Moorsel overwint ongemak Woods gedijt niet in teamwedstrijd PZC Gonzalez voert verrassingsaanval uit Groningen helpt AZ een handje Heracles profiteert van misstap Emmen FC Twente heeft een miljoenenschuld 20 Lichamelijke problemen staan prolongatie wereldtitel niet in de weg Zweistra derde in Grand Prix Sij brands valt eigen record aan Bern laat Winterspelen schieten Finale Davis Cup op gravel Parijs Zeilduo bezig aan sterke opmars Bergkamp week aan de kant Engelse clubs eisen meer invloed Van Egmond op Tunesische toer zaterdag 28 september 2002 door Peter van Leeuwen KOPENHAGEN - Leontien Zij laard-Van Moorsel heeft giste ren in Kopenhagen tijdens het WK baanwielrennen het goud veroverd op het onderdeel indi viduele achtervolging. De titel verdedigster versloeg in de finale de Russische Olga Slioes- Van Moorsel had voor de race over drie kilometer 3 minuten en 34,330 seconden nodig. Sli- oessareva was een kleine twee seconden langzamer. Voor Van Moorsel was het de derde keer dat ze goud won op de baan, telkens op het onder deel achtervolging. Eerder deed ze dat in 1990 iii Japan en vorig jaar in het Sportpaleis van Ant werpen. In 2000 werd ze in Syd ney bovendien olympisch kam pioene. Bang De finale was een herhaling van vorig jaar. Toen was het verschil groter: zo'n vijf seconden. Nu moest Van Moorsel in de begin fase nog enkele tienden van se conden toegeven. Daar was een reden voor, vertelde ze nader hand. Anderhalf uur voor de finale kreeg ik een diarree-aan- val. Daar had ik op de fiets nog last van. Ik kon niet vol aanzet ten, want ik was bang dat alles eruit zou komen." Het 'benauwde' avontuur liep goed af. Op de kilometer nam ze het heft in handen om uit te lo pen naar een voorsprong van een kleine twee seconden. ,,Maar het heeft me wel moeite gekost. Door die matige start kwam ik eigenlijk geen moment in mijn ritme. Het zal wel deels met de spanning te maken heb ben gehad." Echtgenoot Michael Zijlaard kon dat laatste bevestigen. „De druk voor Leontien was hier groot. Ze kon eigenlijk alleen maar verliezen." Van Moorsel heeft in haar loop baan nu acht wereldtitels ver overd: drie op de baan, de rest op de weg. Over twee weken wacht een volgende uitdaging: het WK op de weg in Zolder WHmmmHmmaaamsk ZÜRICH - Thamar Zweistra heeft opnieuw naam gemaakt in een Grand Prix. Gisteren werd de dressuuramazone uit Schore op Hexagon's Kyrain derde in de internationale Grand Prix van Zürich. Zweistra kwam in haar derde internationale Grand Prix tot 68,24 procent en finishte daar mee achter de Duitse Ulla Salz- geber, vorige week derde op de Wereldruiterspelen, en de Zwit ser Daniël Ramseier. Salzgeber verzamelde op Wallstreet 74,04 procent, Remseierkwam op Rali Baba uit op 69.40 procent. Eer der deze maand eindigden Zweistra en Kyrain in de inter nationale Grand Prix van Rot terdam als vijfde en in de Grand Prix Special als derde. Het debuut van Leunis van Lie ren met Louisville op Grand Prix-niveau viel enigszins in het water omdat de jonge ruin nog niet was uitgerust van de reis naar Zwitserland. Hij liet wat steekjes vallen, waardoor de combinatie met 61,98 procent vijftiende van de in totaal 22 combinaties werd. LUTTEN - Dammer Ton Sijbrands gaat in het Overijs selse Lutten het wereldrecord simultaan blinddammen aan vallen. De grootmeester neemt het op 21 december op tegen 22 dammers. Dat heeft damclub HDC uit Hardenberg' gisteren bekendge maakt. Sijbrands verbeterde tot zes keer toe het wereldrecord. Tijdens zijn laatste geslaagde poging in 1999 speelde hij tegen twintig dammers, van wie hij er zeventien versloeg. De drie ove rige partijen eindigden in een remise. Bij het blinddammen neemt Sijbrands plaats in een afgeslo ten ruimte zonder dambord en zonder hulpmiddelen. Zijn 22 tegenstanders zitten achter hun dambord in een andere ruimte. Een arbiter geeft de zetten door via een intercom of open tele foonlijn. Volgens voorzitter W. Meijer van HDC moet Sijbrands meer dan een miljoen zetten in zijnhoofd hebben, wil depoging slagen. De tegenstanders van Sijbrands hebben allemaal een rating van minimaal 1000 en maximaal 1300. Dat betekent een deelne mersveld met dammers uit de nationale subtop en de provin ciale hoofdklassen. ANP Van Moorsel besloot gisteren om zondag niet uit te komen op het nieuwe onderdeel scratch. „We rijden terug naar Nederland en gaan ons voorbereiden op het WK op de weg", vertelde Zij laard. Van Moorsel heeft haar zinnen gezet op de individuele tijdrit. „De vorm is goed. Vanaf zondag richt ik me volledig op Zolder." Sprint Theo Bos, Jan Bos en Teun Mul der grepen in Kopenhagen naast een plaats bij de laatste vier op het onderdeel olympi sche sprint. De Nederlanders reden weliswaar een snellere ti j d (4 56 7 6) dan 's morgens i n de kwalificaties, maar het was niet genoeg tegen het Franse team. „De wissels gingen beter dan vanochtend. Ik denk dat we te vreden mogen zijn over de pro gressie de we hebben geboekt", zei Jan Bos na de race. De schaatser, tweevoudig zilveren medaillewinnaar bij de Olympi sche Spelen, was vorig jaar in Antwerpen nog niet van de par tij. Toen behaalde de ploeg met Martin Benjamin in zijn plaats de achtste plek. Groot-Brittannië veroverde de wereldtitel. De Britten waren in de finale te sterk voor Australië. Het brons ging naar Duitsland, dat in de troostfinale Frankrijk klopte. De Nederlandse achtervol- gingsploeg slaagde er evenmin in de laatste vier te bereiken. Robert Slippens, Jens Mouris, Peter Schep en Wilco Zuijder- wijk waren in de eerste ronde niet opgewassen tegen de ploeg van Groot-Brittannië. Neder land klasseerde zich uiteinde lijk als zevende, hetzelfde resul taat als vorig jaar in Antwerpen. De ploeg werd tijdens de race ingehaald door de Britten. Yvonne Hijgenaar werd al vroeg uitgeschakeld op de sprint. De Nederlandse, in de kwalificatie twaalfde, verloor in de eerste ronde van de Duitse Kathrin Freitag. In de herkansing moest ze het met de Amerikaanse Jen nie Reed vervolgens afleggen te gen de Hongaarse Szilvia Sza- bolcsi. ANP Leontien van Moorsel op weg naar haar achtste wereldtitel. foto Mladen Antonov/EPA door Peter van Leeuwen AVILA - De zege in de negentiende etappe van de Ronde van Spanje was gisteren voor de Spanjaard Jose Vicente Garcia Acosta, maar de spraakmakendste actie kwam op naam van Aitor Gonzalez. Twee dagen voor de ontknoping in Madrid snoepte de strijdlustige Kelme-renner vier seconden af van de voorsprong van klassementsleider Roberto Heras. Totaal onverwacht gebruikte Gonzalez een kasseistrook in de slótkilometer om een verrassingsaanval uit te voeren op Heras. Behalve vier tellen was er vooral psychologische winst. Gonzalez voelt zich ijzersterk, Heras steeds ongemakke lijker met een voorsprong van 1 minuut en 8 seconden op zijn grote concurrent. „Het is een kleine winst. We zullen zien of ik zondag voldoende kracht heb om meer te bereiken", zei Gonzalez. In de eerste van twee lange tijdritten pakte hij 1 mi nuut en 34 seconden op Heras. Zondag moet in Madrid nog vijf kilometer meer worden afgelegd. „Roberto weet nu in ie der geval dat ik nog steeds goed ben." De ritwinst was de beloning voor een knappe aanval van Garcia Acosta. De renner van iBanesto maakte deel uit van een kopgroep die zich al na enkele kilome ters had losgemaakt van het peloton. Kort na de beklimming van de Puerto de Serra- nillos, op circa vijftig kilometer van fi- nishplaats Avila, demarreerde Garcia Acosta. De ritwinnaar hield op de streep ruim twee minuten over op de eerste ach tervolger, Aitor Gonzalez. ANP/AFP foto Darren Staples/Reuters Bernhard Langer denkt na over een putt op de twaalfde hole tijdens de Ryder Cup. Europa neemt minieme voorsprong op eerste dag Ryder Cup BERN - De Zwitserse stad Bern doet niet meer mee aan de strijd om de Olympische Winterspelen van 2010 binnen te ha len. Het organisatiecomité maakte die beslissing gisteren be kend. Een week geleden liet de bevolking van Bern zich via een referendum negatief uit over financiële steun. De bevol king vond het niet nodig zo'n 15 miljoen euro beschikbaar te stellen voor de voorbereiding en een olympisch stadion. Door het wegvallen van Bern blijven het Oostenrij kse Salzburg, het Canadese Vancouver en het Zuid-Koreaanse Pyeong Chang over als kandidaatsteden. De verkiezing is in juli 2003. RTR PARIJS - De finale van de Davis Cup tussen Frankrijk en Rus land zal van 29 november tot 1 december worden gehouden in het sportpaleis Bercy in Parijs. Bercy had de voorkeur van de spelers boven Marseille. Er zal gespeeld worden op gravel. Dat heeft bondsvoorzitter Bimes gisteren in Parij s bekendge maakt. De Franse ploeg staat voor de vijftiende keer in de eindstrijd, en voor de derde keer in de laatste vier jaar. AFP MARTHA'S VINEYARD - Het Nederlandse zeilduo Mitch Booth en Herbert Dercksen neemt na zes races bij het wereld kampioenschap in de tornado-klasse de derde plaats in. De Australiërs Bundock en Forbes gaan voor de kust bij Martha's Vineyard, Massachussets aan de leiding. Booth en Dercksen wonnen de vijfde race en werden tweede in de zesde achter de Oostenrijkers Hagara en Steinacher. Door het sterke optre den brachten ze de achterstand op de leiders terug tot drie punten. Het WK gaat over tien races en eindigt zaterdag. ANP LONDEN-Dennis Bergkamp is voor ten minste een weekuit- i geschakeld vanwege een achillespeesblessure. Dat heeft Ar- i senal-manager Arsene Wenger gisteren gezegd. Bergkamp liep de blessure woensdag op in het Champions League-duel met PSV. „Dennis heeft te veel last van zijn achillespees. Hij mist zeker het competitieduel met Leeds, zal volgende week ook niet meereizen naar Auxerre en ook voor volgend week- 1 einde reken ik niet op hem", aldus Wenger. RTR LONDEN - De clubs in de Premier League eisen meer invloed j op de besluitvorming rond het Engelse nationale voetbal team. „Het is bekend dat we met de Engelse voetbalassociatie j FA in overleg zijn over diverse zaken, maar we willen de tent niet overnemen", liet de overkoepelende organisatie van de hoogste Engelse voetbaldivisie gisteren weten. De clubs kla gen al jaren over het aantal onzinnige oefeninterlands dat wordt gespeeld. De topspelers zouden daardoor te veel belast worden en te vaak met blessures bij de clubs terugkeren. RTR j ZEIST - Scheidsrechter Dick van Egmond maakt een uitstap je naar de voetbalcompetitie van Tunesië. De 41-jarige arbi ter is door de KNVB uitgeleend om morgenavond de topper tussen de nummer één en twee van de ranglijst in goede banen te leiden. Twee jaar geleden floot Mario van der Ende op ver zoek van de Bulgaarse bond de beladen derby tussen Levski en CSKA Sofia. Dick Jol floot een jaar later de return. ANP door Jochem Lippmann ALKMAAR - Nauwelijks ge hinderd door een als hekken sluiter spelend FC Groningen veroverde AZ gisteravond via een ruime zege (4-1) de zo felbe geerde status van subtopper. AZ kwam al in de derde minuut eenvoudig op voorsprong. Ver bazingwekkend was dat doel puntenmaker Kenneth Perez al le tijd en ruimte kreeg om een goed genomen vrije trap van Barry van Galen raak te kop pen. Na de twee uitgelezen kan sen van FC Groningen op de gelijkmaker profiteerden ook Robin Nelisse (19e minuut) en opnieuw Perez (32e minuut) van de kinderlijk verdedigende be zoekers. Na de hervatting te kende Perez zijn derde treffer van de wedstrijd aan. Bronkhorst werkte in de laatste minuut nog wel de hatelijke nul voor FC Groningen van het sco rebord. Na de vijfde nederlaag in zes wedstrijden zal de onrust in Groningen alleen maar toe nemen.Tegen AZ ging de forma- j tie van de nu al veel bekritiseer de trainer Dwight Lodeweges wel heel makkelijk ten onder. Opnieuw bleek dat een ploeg met weinig individuele kwali teiten alleen op het hoogste ni veau overleeft wanneer het de krachten bundelt en bereid is tot het uiterste te gaan. AZ - FC Groningen 4-1 (3-0). 3. Perez 1-0, 19. Nelisse 2-0, 32, Perez 3-0, 61. Perez 4-0, 90. Bronkhorst 4- 1. Scheidsrechter: Buiting. Aantal toeschouioers: 675S. ANP door Henri van der Steen BIRMINGHAM - De beste golfspeler van de wereld miste gisteren zomaar twee keer ach ter elkaar een putt van ander halve meter. Tiger Woods telde aan het einde van de dag zijn ge brek aan zegeningen: twee nul len. Europa leidt na de eerste dag van de Ryder Cup tegen de Verenigde Staten met 4,5-3,5. Golf is in beginsel een individu ele, zeg maar Amerikaanse sport. Amerikanen zijn indivi dualisten, meer dan Europea nen. Zou dat een deel zijn van het antwoord op de waag waar om Tiger Woods zo beroerd presteert in de prestigieuze wedstrijden om de Ryder Cup, die voor het grootste deel wor den gespeeld als teamsport? Ook tijdens twee eerdere edities kwam Woods niet verder dan matig spel, vooral op de onder delen waarbij gespeeld wordt met vier man. Tiger Woods werd door captain Curtis Strange gisteren, uiter aard, opgeroepen voor zowel de fourballs en de foursomes. Het werd een wat ergerlijke erva ring voor beiden. Woods verloor beide wedstrijden en speelde vooral in de foursomes boven par, figuurlijk gesproken na tuurlijk. Rotbal Bij de foursomes gaat het om een bijzondere wedstrijdvorm. Het is twee tegen twee, elke par tij speelt met één bal, de spelers slaan die bal om en om. Dit vergt aanpassingsvermogen, de helft van de tijd doe je immers niet mee. En je moet soms een rotbal spelen dankzij een slechte slag van je partner. En met welke bal speel je, om een dilemma te noe men, waar Woods zich buiten gewoon druk over kan maken. Elke speler heeft doorgaans zijn eigen favoriete bal. De perfectionistische solist Woods is misschien niet de meest geschikte man voor dit spel, hoewel hijzelf een geslaag de dag had gehad. „Ik heb goed gespeeld, alleen twee cruciale putts gemist. Verder was het een van de leukste wedstrijden die ik ooit heb gespeeld. Het was echt hartstikke gezellig, met drie vrienden in een flight, lek ker kletsenHet was cool Een dag eerder had Woods nog opzien gebaard door zich niks aan te trekken van de uren die de Amerikaanse ploeg kreeg toege wezen om een laatste oefenron de te maken. Woods stond voor negen uur ingeboekt, maar hij stond al om tien over half zeven op de baanOngezien en dus ze ker ongestoord liep hij zijn rondje en was klaar met oefenen toen de toeschouwers arriveer den die speciaal voor hem kwa men kijken. Sommige vroege vogels die in de gaten hadden wat er loos was, zagen hem nog enkele holes van dichtbij, het geen Woods van een hunner de bijtende opmerking 'Ik heb goed geld betaald om j ou te zien' opleverde. Een kaartje van 66 euro voor de oefendag is inder daad goed geld. Spanning en sensatie De eerste dag van de Ryder Cup had verder wel alles wat een golfhartje begeert. Spanning, sensatie en een onverwachte voorsprong voor Europa. Even leek het erop dat Europa na de eerste dag met 5-3, misschien zelfs met 6-2 voor zou. staan. Vooral de 'oudjes' Montgomerie (39) en Langer (45) lieten het - na een zware dag met 36 holes voor beiden - echter liggen: 3-up na 14 holes, all square na 17 ho les en een superspannende, 'ge huifde' laatste hole. Spectaculair was zeker ook de sfeer. Waar gevreesd was voor een Europese revanche na de onverkwikkelijke taferelen van drie jaar geleden in Amerika (toen vooral de fans aldaar zich misdroegen), werd de eerste dag een feest, met een enthousiast publiek dat ook liet merken kijk te hebben op de sport. Onder de 35.000 toeschouwers had de Eu ropese captain Sam Torrance zelfs niet één dronkaard gezien. „Nog niet tenminste. Misschien ben ik straks zelf de eerste." GPD door Gijs Eijsink en Leon ten Voorde ENSCHEDE - FC Twente heeft ernstige financiële problemen. De Enschedese club kampt met een schuld van om en na bij de 11,3 miljoen euro. Geruchten dat dat bedrag nog hoger is, worden door di recteur Freek van Beusekom ontkend. Opmerkelijk is dat Twente sinds 1996 voor een kleine twintig miljoen euro aan spelers heeft verkocht. Desondanks be vindt de club zich thans diep in de rode cij fers. „Een groot deel van alle transfer sommen hebben we in nieuwe spelers geïnvesteerd", zegt algemeen directeur Freek van Beusekom. „We hebben met de verkoop van spelers als Hoogma, Oude Kamphuis, Van Halst en Vennegoor of Hesselink veel geld binnengehaald," er kent Herman Wessels, de voorzitter van de Raad van Commissarissen, „maar dat zijn bruto bedragen. Sommige spelers kregen daar een bepaald percentage van mee, omdat ze dat bedongen hadden. Een derde deel van de opbrengst werd door de fiscus opgeëist en van de rest trokken we nieuwe spelers aan. Ook ging er een deel naar de exploitatie van de club. Vaak was zo'n bedrag al vooruit besteed", aldus Wessels. De huidige schuld is hoofdzakelijk opge bouwd uit drie elementen: het spelers fonds, de belastingaanslag en een begro tingstekort van 1,3 miljoen euro. Twente, dat al jaren met een exploitatietekort kampt, moet waarschijnlijk een kleine vier miljoen euro terugbetalen aan de be lasting. Volgens Van Beusekom kost het de club waarschijnlijk twee jaar om er weer hele maal bovenop te komen. Twente is al be gonnen met saneren. Zo werd de dit jaar opgestapte technisch directeur Jaap Ui lenberg vervangen door Johan Plageman, die de functie pro deo uitoefent. Ook de spelersgroep zal te zijner tijd niet ont snappen aan de bezuinigingen. GPD door Norbert Kleinherenbrink HAARLEM - Koploper Emmen, dat nog zonder puntenverlies was in de eerste divisie, heeft gisteravond in en tegen Haar lem de eerste averij opgelopen. De Drentse ploeg ging tegen de laaggeklasseerde opponent ver rassend met 1-0 onderuit. Wil- lems maakte tien minuten na de rust het doelpunt voor de thuis ploeg. Ook Stormvogels/Telstar liep in een uitwedstrijd tegen de eerste nederlaag aan. De Noord-Hol landse formatie moest zich met 2-0 gewonnen geven tegen For- tuna Sittard. Van Barneveld en Hamming scoorden voor de Limburgers, die hun eerste competitiezege behaalden. Heracles profiteerde. De ploeg uit Almelo won met 1-0 bij Eindhoven. Jansen maakte het doelpunt. Dankzij een beter doelsaldo nam Heracles de kop positie over van Emmen. Sparta liep in de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles (1-1) te gen rood aan. Een kwartier voor tijd kende arbiter Schenkels aan de Deventenaren een straf schop toe, waarna doelman Kooiman naar de kant moest wegens protesteren. Jamal Dibi schoot vanaf elf meter de eind stand op het scorebord. Dordrecht'90 verloor, ondanks een treffer van Romeo van Aer- de, op eigen veld met 2-3 van Cambuur Leeuwarden. Fortuna Sittard - Stormvogels/Tël- star 2-0 (0-0). 59. Van Barneveld 1-0, 90. Hamming 2-0. Scheidsrechter: Braamhaar. Gele kaart: Akerboom, Brusselers, Steegs (Fortuna Sittard De Lange (Stormvogels/Telstar). Aantal toeschouwers: 3011. Eindhoven - Heracles 0-1 (0-0). 50. Jansen 0-1. Scheidsrechter: Lang kamp. Gele kaati:: Jansen, Smit (He racles). Aantal toeschouwers1954. FC Dordrecht'90 - Cambuur Leeu warden 2-3 (1-1). 25. Martha 0-1, 45. Van Aerde 1-1, 73. Rogers 1-2, 75. Van der Pennen 2-2, 90. Durmusog- lu 2-3. Scheidsrechter: Oskam. Gele kaart: Rogers (Cambuur Leeuwar den). Aantal toeschouwers: 1800. VVV - Helmond Sport 3-2 (2-1). 14. Zegers 1-0, 41. Geebelen 2-0, 44. Van Dinteren 2-1, 48. Jacobs 3-1, 54. Stock 3-2. Scheidsrechter: Smit. Gele kaart: Verhappen (VVV), Mare van Dijk, Stock (Helmond Sport). Aantal toeschouioers: 2128. Haarlem - Emmen 1-0 (0-0). 56. Wil- lems 1-0. Scheidsrechter: Koopman. Gele kaart: Blaauio (Emmen). Aan tal toeschouwers: 1426. Veendam - Volendam 2-2 (1-1). 36. Ouhsaine Ouichou 0-1, 45. Slor 1-1, 51. Buys 1-2, 70. Slor 2-2. Scheids rechter: Sterk. Gele kaart: Van Eijk (Veendam). Aantal toeschouwers: 3410. Sparta - Go Ahead Eagles 1-1 (1-0). 24. Van der Bergh 1-0, 77. Dibi 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: Schenkels. Rode kaart: 74. Kooiman (Sparta). Gele kaart: Monteiro, Van der Bergh, De Fauw, Marilia (Spar ta), Kuiper (Go Ahead Eagles). Aan tal toeschouwers: 4678. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20