m Navo laat zeven nieuwe leden toe Hekken rond spoor tegen zelfmoord en vandalisme zin in zon «v>e+ oitzïcM-oj>zee? Borghouts pleit Korthals vrij Verkiezingen in Marokko vertonen smetten PT CRUISER VAN Bondgenootschap reikt tot aan grens voormalige vijand Rusland l\Honderden 2| vermisten na omslaan «veerboot Terneuzens meisje (15) vermist JAGUAR MORGEN KOOPZONDfïG VLISSINGEN W VLISSINGEN IMïeuwe Burg Dressual Clotliirq Milosevic beschermt generaals Kabeljauw in het nauw Weer goud voor Van Moorsel Levenslang is voor altijd Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- mm >0' 17° 9° Mild I Wisselend bewolkt bij een matige westen wind. Maximumtemperatuur circa 17 gra- [jjlen. 245e jaargang no. 230 saterdag 28 september 2002 »i jas nummer 1,50 PZC GRIJS KENTEKEN Nu bij ons te bestellen v.a. €16.085,- excl BTW CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 de I eenl UVf-j QÉ t is ïjn. renj 'Aldoor Hetty van Rooij BRUSSEL - Zeven Oost- Europese landen krijgen eind november een uitno diging om lid te worden idtójvan de Navo. De toetre- ding van Bulgarije, Est- land, Letland, Litouwen, Wj- Roemenië, Slowakije en Slovenië betekent de grootste uitbreiding van 101 het bondgenootschap in |jj zijn 53-jarig bestaan. fer-1 de en. Denise van 't Westeinde Albanië en Macedonië willen ook graag lid worden, maar zij liggen te ver achter om al voor een invitatie in aanmerking te komen. De uitbreiding met zeven nieu we landen brengt de Navo let terlijk tot aan de grens van haar voormalige vijand Rusland. In 1999 waren Polen, Tsjechië en Hongarije de eerste landen die toegelaten werden tot de Navo. De nieuwe kandidaat-leden zijn alle voormalige Russische satel lieten of maakten vroeger deel uit van de Sovjet-Unie. Tot vorige week bestonden er nog twijfels over de democrati sche gezindheid van Slowakije, maar na de verkiezingen wordt ook dat land geschikt geacht voor het lidmaatschap. Poetin Het diplomatieke akkoord dat de afgelopen weken werd is be reikt, is mede te danken aan een soepeler opstelling van de Rus sische president Poetin, die heel lang heeft dwarsgelegen omdat hij Estland, Letland en Litou wen niet in de Navo wilde zien. De zwakste broeders onder de kandidaten, zowel in politiek als militair opzicht, zijn Roeme nië en Bulgarije. Navo-diplo- maten in Brussel veronderstel len dat Roemenië door de VS 'beloond' wordt voor zijn belof te geen Amerikanen uit te leve ren aan het Internationaal Strafhof in Den Haag. Na de aanvallen op 11 septem ber beijverden alle kandidaat- landen zich om in de strijd tegen het terrorisme de Amerikanen hun betrouwbaarheid als part ners te tonen. Zo stelden de Baltische staten troepen beschikbaar en Bulga rije stelde tijdens de acties in Afghanistan een vliegveld be schikbaar waar Amerikaanse toestellen konden tanken. Na de officiële uitnodiging moe ten de kandidaat-landen aanto nen dat ze, zowel politiek als militair, klaar zijn voor het lid maatschap. Als alles volgens plan verloopt, dan zullen ze in 2004 toetreden. „Ze zullen nog heel hard moeten werken om een wezenlijke mili taire bijdrage te leveren waar DAKAR - Door een ramp met een veerboot voor de kust van Senegal, zijn zeker 41 mensen omgekomen. Het aantal vermis ten zou zes- tot zevenhonderd mensen belopen. Zestig mensen zijn gered. Volgens een overlevende kap- j seisde de boot in minder dan vijf J minuten. Het veer was in de J nacht van donderdag op vrijdag J op weg van de stad Ziguinchor ii-j naar de hoofdstad Dakar, maar ui kapseisde tijdens een zware !'ij storm voor de kust van Gambia, j dat geheel door Senegal wordt omgeven. RTR/ANP Vrouwen brengen hun stem uit in Casablanca. foto Abdeljalil Bounhar/AP door Renë van Stee TERNEUZEN - De vijftienjari ge Denise van 't Westeinde uit Terneuzen wordt sinds dinsdag vermist. Het meisje is die och tend voor het laatst gezien door de moeder, die haar dochter op de bus richting Hulst zette om naar school in Antwerpen te gaan. Denise volgt daar een kappersopleiding. Het betreft een opleiding' in het speciaal on derwijs omdat ze kampt met een leerachterstand. De Terneuzense scholiere kwam niet op de plaats van bestem ming aan. Ook in Pluist en Sint- Niklaas, waar ze op de trein richting Antwerpen had moeten stappen, is ze die dag niet gesig naleerd. Het laatste bekende te ken van leven was een telefo nisch contact met een vriendin. Voorts blijkt uit een afscheids brief aan haar familie dat ze van huis is weggelopen. De politie meldt dat een ander spoor naar Amsterdam leidt. Haar moeder noemt Maassluis en Rotterdam als andere mogelijkheden. Tot nu toe is het nog onduidelijk waar Denise zich bevindt. Denise van 't Westeinde is onge veer 1,75 meter lang, heeft een blank uiterlijk en een tenger postuur. Ze heeft lang blond haar en bruine ogen. Ze draagt een beugel in het bovengebit. Ook heeft ze een navelpiercing. Bij haar vertrek droeg ze een lang zwartlederen jack, een wit te trainingsbroek en blauwe sportschoenen. Voor inlichtin gen omtrent de verdwijning van Denise kan contact worden op genomen met de politie via het telefoonnummer 0900-8844. van onze redactie buitenland RABAT - De parlementsverkiezingen in Marokko zijn gisteren niet geheel pro bleemloos verlopen. De gematigde isla mitische partij Rechtvaardigheid en Ontwikkeling (PJD) heeft minister Jet- tou van Binnenlandse Zaken om een on derzoek naar een aantal incidenten ge- Veertien miljoen Marokkanen konden hun stem uitbrengen voor een nieuw par lement van 325 zetels. Koning Moham med VI en premier Youssouf i hebben ver zekerd dat de volksraadpleging eerlijk zou verlopen. Als dat het geval blijkt, dan zal dat de eerste keer zijn sinds Ma rokko in 1956 zijn onafhankelijkheid herwon. De stemlokalen sloten om 21.00 uur. De eerste uitslagen zijn niet voor vandaag te verwachten. Volgens de PJD zijn er in diverse steden stemmen te koop aangeboden. Dat zou onder meer het ge val geweest in Taza en Fes, in het oosten van het land, en in Salé, dat aan Rabat grenst. De Marokkaanse organisatie voor de mensenrechten AMHD meldde problemen in Tiflet. Er lagen daar stem biljetten op straat. Ook werden er stem men verkocht. Verscheidene stembu- Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Mon Plaisir 100, ETTEN-LEUR Tel.: 076 - 5263800 www.bogoers-jaguar.nl Advertentie Iedere LAATSTE ZONDAG van de maand KOOPZONDAG %f>MS WINKELCENTRUM door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Railinfrabe- heer gaat spoorlijnen in Zee land extra beveiligen. Meters hoge hekwerken, camera's en beveiligingsdiensten moeten vandalen en zelfmoordenaars weren en voorkomen dat men sen het spoor oversteken op plaatsen waar dat niet mag. De maatregelen moeten ongeluk ken en vertragingen voorko- Railinfrabeheer heeft in Zee land, Brabant en Limburg on derzoek gedaan naar waar de meeste (bijna-)ongevallen ge- Advertentie) Opkikkeren? Midweek aanbieding €196,- Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT beuren. Daaruit blijkt dat van dalen, zelfmoordenaars en ille gale overstekers ongeveer ne gen procent van het totale aan tal vertragingen veroorzaken bij de Nederlandse Spoorwe gen, aldus M. Rouweler van Railinfrabeheer. Aan de hand van de onderzoeks resultaten heeft Railinfrabe heer een top 20 samengesteld (Advertentie Middelburg najaarsmode spektakel Vandaag, zaterdag 28 september, zullen onderstaande bedrijven hun nieuwe collecties tonen tijdens 3 MODESHOWS 12.00 uur - 14.00 uur - 15.30 uur Bliek - Scarpidoe - De Arend - Erik's Intersport - Idem Dito - Corrin's Mode - De Blauwe Winkel - Odds Kids - www.burg25.nl van plekken waar zich de mees te problemen voordoen. De Ne derlandse Spoorwegen hebben vooral veel last van jongeren die rond het spoor hangen. Vorige maand nog dwongen spelende kinderen nabij de Vlakebrug de machinist van een naderende trein tot een noodstop. De kin deren, in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar, speelden wie het langst durfde te blijven lig gen. Geregeld moeten treinen stap voets rijden als de machinist ie mand rond de rails ziet lopen. Verder wordt het spoor soms ge bruikt als vuilstortplaats of plek om honden uit te laten, al dus Rouweler. Een inspectieteam heeft inmid dels de helft van die plekken be zocht en maatregelen opgesteld. Om welke plekken het precies Advertentie "natuurlijk goed" Hèw&lraal 5, MiJJt-Éurg, lel. 650665, Jig. geopeuJ, iètm kcopov, het bondgenootschap iets aan heeft", dus eenEU-diplomaat. De Amerikanen vinden het vooral van belang dat er zo veel mogelijk Europese landen defi nitief in de Amerikaanse in vloedssfeer getrokken worden. De uitbreiding met nieuwe lan den staat op de agenda van de Navo-top in november in Praag, waar tussen alle staatshoofden en regeringsleiders ook de Ame rikaanse president Bush aan wezig zal zijn. Poetin heeft vol gens een woordvoerder beleefd bedankt voor dit 'feestje'. GPD De Bosnisch-Servische generaals Mladic en Krstic wisten niets van de massamoord op moslims in Srebrenica. De Franse geheime dienst zat erach ter om ingrijpen van de Navo te rechtvaardigen. Dat beweerde Milosevic voor het Joego- slavië-Tribu- naal. In de Canadese wateren is de kabeljauw nooit meer hersteld van de overbevissing, ondanks een vangstverbod. De Amster damse ecoloog A. de Roos en zijn Zweedse collega L. Persson zeggen dat er een ander natuurlijk evenwicht is ontstaan, waarin voor de kabeljauw geen plaats meer is. Hun theorie laat zich mogelijk ook naar de Noordzee ver talen. Leontien Zijlaard-Van Moorsel blijft grossieren in goud. De olympisch kampioene was opper machtig op de individuele achtervolging tijdens het wereldkampioenschap baanwielrennen in Ko penhagen. Van Moorsel was in de finale twee se conden sneller dan de Russische c f I Slioessareva. De kans dat Jan S. ooit nog 'buiten' komt, is nihil. Twee jaar geleden werd hij voor de moord op een zevenjarig meisje ver oordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. „Het heeft heel lang geduurd vooi'dat ik besefte wat ik heb gedaan." varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21, 22, 23,25 en 27; reizen: W1, W3 en W5, mobiel: W7; trends: W11 en W13; wonen: W15 reaus zouden in de middag tijdelijk zijn gesloten. De verwachting is dat de Socialistische Unie van Volkskrachten (USFP) van Youssoufi en de conservatief nationalis tische Istiqlal de grootste partijen in het parlement blijven. De PJD zou op de der de plaats kunnen komen. Marokkanen in Nederland betreuren dat zij niet mogen stemmen. AFP/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals heeft de Tweede Kamer niet ver keerd voorgelicht over de schik king in de fraudezaak rond de Schipholtunnel. Dat verklaarde H. Borghouts, voormalig top ambtenaar van Justitie, giste ren voor de enquêtecommissie Bouwnijverheid. Twee weken geleden ontstond opschudding toen de hoogste baas van het Openbaar Ministe rie, De Wijkerslooth, voor de commissie getuigde dat hij Korthals al in juli 2001 op de hoogte stelde van de schikking. Toen Korthals in november vo rig jaar in de Tweede Kamer tekst en uitleg moest geven, ver telde hij niet eerder op de hoogte te zijn geweest van de schik- king. Het weekend daarvoor was de bouwfraude in de openbaarheid gekomen. De Kamer vroeg daarop een spoeddebat aan.Een dag voor het debat kwam naar buiten dat sjoemelende bouw bedrijven strafvervolging af kochten door betaling van enkele miljoenen guldens. De Kamer wilde die schikking te rugdraaien, maar dat bleek on mogelijk. Borghouts bevestigde gisteren de lezing van Korthals. „Ik was zelf aanwezig bij dat gesprek op 2 juli 2001, evenals directeur- generaal Degens. Wij beiden hebben niets gehoord over een schikking. Als De Wijkerslooth het al ge zegd heeft, dan moet dat heel terloops op het einde zijn ge beurd toen iedereen alweer naar buiten liep." Als de commissie de lezing van Borghouts volgt, lijkt Korthals uit de problemen. Hij heeft dan immers de Kamer niet bewust verkeerd ingelicht. GPD/ANP Advertentie gaat, wil Railinfrabeheer nog niet zeggen. Duidelijk is wel dat bij die inspecties nog geen plaatsen in Zeeland zijn aange daan. Dat gebeurt in het tweede deel van het onderzoek, dat de ko mende maanden plaatsvindt. Begin volgend jaar worden de eerste maatregelen getroffen. De bedoeling is ook dat Railin frabeheer in samenwerking met de Spoorwegpolitie en het Bu reau Halt op scholen voorlich ting gaat geven, De Nederlandse Spoorwegen reageren verheugd op de door Railinfrabeheer aangekondig de maatregelen. „In Zeeland, Brabant en Limburg maken machinisten bijna dagelijks on gevallen of bijna-ongevallen mee", zegt woordvoerder S, Hoen. naam:s noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand reken ingnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maj|- twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn /postbankrekening- n per maand met nummer: j j j j jj automatische incasso 20,50). handtekening: n Per kwartaal met automatische incasso 55,10). r,-,,- u D per jaar met PZC bv gaat zorgvuldiq om met persoonsqeqe- f - ven,. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"0Ö0019" S™;»™' '23 4380 VB Vlissingen di wo do vr u (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1