Eén bezoekerscentrum in beeld Kampeerpubliek stelt andere eisen Nieuwe Muziek aarzelt over intrek in Veerse kerk Ook Milieudefensie bepleit uitstel besluit WCT Serie Het Eilandenrijk maakt bestuur van provincie inzichtelijk Groene stroom blijft even duur Zeehondensterfte zet door Nieuwe zoektocht naar bommen Taakstraf voor bedreigen vrouw Voorzichtige vrijage tussen Waterland en Nationaal Park Kledingbeurs in speel-o-theek kG?EJ\l f Jj AI2.M COR DE JONGE Vlaamse markt in Terneuzen Buschauffeur mishandeld MIDDELBURG - De prijs voor groene stroom van Delta blijft gelijk. Ondanks veranderingen in de subsidie van duurzame energie door de regering hoeven afnemers van Zeeuws Groen niet meer te gaan betalen. Delta heeft dat gisteren besloten. Het bedrijf verwacht dat de wijzigingen niet leiden tot een la gere subsidie, maar tot een verschuiving. Nu hoeft over groe ne stroom geen bélasting betaald te worden; straks krijgen energiebedrijven subsidie voor de groene stroom die zij pro duceren. Delta maakt alle groene stroom die zij verkoopt zelf. Dat gebeurt met name in windmolenparken. Delta is boven dien van plan meer van die parken te bouwen. Concurrenten als Essent en Nuon lieten eerder al weten hun prijzen voor groene stroom niet te veranderen. VLISSINGEN - De zeehondensterfte in Zeeland zet door. Volgens het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij (LNV) zijn sinds de epidemie de Zeeuwse wateren in au gustus bereikte, al 31 zeehonden dood aangetroffen; dat is bij na twintig procent van de totale zeehondenpopulatie. Het dodental in de Waddenzee ligt op zeker 1900: zoveel die ren zijn dood aangespoeld. In de Waddenzee verbleven ruim vijfduizend zeehonden voor het phocine distemper virus de kop opstak. Minister Veerman heeft gisteren in Den Helder een onderzoeksrapport in ontvangst genomen over de opvang van zeehonden. Het rapport moest een antwoord geven op de vraag of die opvang moet worden voortgezet. Het antwoord is niet eenduidig. Veerman moet voor januari beslissen over vex'- lenging van de vergunningen voor onder meer de zeehonden- cr-èche in het Groningse Pieterbui'en. BORSSELE - De firma Sai'icon begint maandag met het af graven van een kwart hectare grond aan de Monsterweg in Borssele. Dat is nodig om de zoektocht naar enkele onontplof- te vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog te kunnen voortzetten. Vanwege de waai'schijnlijke aanwezigheid van die bommen moesten de graafwerkzaamheden voor een fiets pad langs de Monsterweg worden stilgelegd. Eerder onder zoek door de Explosieven Opruimings Commando (EOC) leverde geen bommen op, maar wel het advies om verder te zoeken. De gemeente Borsele heeft nu Saricon ingeschakeld om een groot stuk te onderzoeken met apparatuur die tien me ter diep kan 'kijken'. Het afgraven is nodig om de grond van een laag zand te voorzien, zodat de werkers niet in de klets natte klei hoeven staan. TERNEUZEN - Voor het bedreigen van zijn echtgenote is gis- teren een 36-jarige inwoner van Terneuzen door de politie rechter veroordeeld tot twintig uur werkstraf. De man had 8 december vorig jaar in Teimeuzen zijn vrouw met de dood be dreigd door haar toe te schreeuwen dat hij iemand zou hui-en om haar te laten vermoorden. De bedreiging was het gevolg van een ruzie. Het slachtoffer wilde scheiden van haar man, omdat hij er een buitenechtelijke relatie op na hield. De ver dachte zei dat het allemaal niet zo'n vaai't liep. „Zij heeft het zelf uitgelokt", vond hij. Officier van justitie G. Oostex-veld was van mening dat de bedreiging ei-nstig was. „De vrouw was bang dat u het ernst was." Het slachtoffer had te kennen gegeven dat ze al eens eerder door haar man was bedreigd. De officier wilde een signaal afgeven met een werkstx-af van vijf tig uur. Het echtpaar is in een echtscheiding verwikkeld. De politierechter vond de eis te hoog en kwam uit op twintig uui". door Maurits Sep AMSTERDAM - De druk op het I provinciebestuur om het besluit over de Westerschelde Contai ner Terminal uit te stellen, wordt steeds gx*oter. Ook de ver eniging Milieudefensie dringt erop aan te wachten tot na de provinciale verkiezingen in l maart volgend jaar. Provinciale Staten hebben eerder al beslo ten dat niet te doen en op 4 okto ber een oordeel te vellen. j Milieudefensie heeft gisteren een brief gestuui'd naar Provin ciale Staten. Uitstel wordt daarin een 'democratische uit daging' genoemd. „Met de ver kiezingsdatum zo dichtbij ge tuigt het van democratische moed en zelfverzekerdheid om dit project ook aan uw kiezers voor te leggen." Plet verzoek blijkt overduidelijk ingegeven door de opvatting van Milieudefensie dat de WCT er helemaal niet zou moeten ko men. De vereniging somt een flink aantal bezwaren op: de re gering heeft/geeft geen geld voor wegen en spoorlijnen; de regexing kiest voor concentx-atie van containeroverslag in Rot terdam (de Tweede Maasvlak te); de containemiarkt is dalen de, mede daarom wordt de Tweede Maasvlakte uitgesteld; de WCT en de gevolgen, zoals meer bedrijventerreinen, tasten de groene ruimte aan; de milieu effectrapportage is geschreven door het Havenbedrijf Rotter dam, terwijl dat belangen heeft in de Zeeuwse haven via de Ex ploitatiemaatschappij Schelde- Maas. Afstel Uitstel kan heel goed, vindt Mi lieudefensie. Zij ziet geen enke le noodzaak voor snelle besluit vorming. Gedeputeerde G. van Zwieten (WD, ruimtelijke or dening) legde in de extra com missi evergadering over de WCT, jongstleden maandag, echter nog omstandig uit dat die haast er wél is. Na de inspraak termijn moet binnen een wette lijk voorgeschreven termijn een besluit worden genomen. Uit stel is mogelijk, doch slechts met acht weken. Dat betekent dat voor een juridisch corx-ecte procedure uiterlijk in december het besluit moet vallen. Wach ten tot na de Statenverkiezing in maai*t 2003 is volgens hem 'geen uitstel, maar afstel', De procedures moeten dan op nieuw worden gevoerd. Mede om die reden wees een meei'derheid van PS ook ver zoeken om uitstel tot na maait van onder meer GroenLinks en de Paxtij voor Zeeland af. Bo vendien vinden de Staten dat verkiezingen niet over één the ma moeten gaan, maar om een totaal beleid van vier jaar. Het besluit over de WCT valt daar om vrijdag 4 oktober in een spe ciale Statenvergadering (aan vang 10.00 uur). zaterdag 28 september 2002 jdoorEmile Calon 'MIDDELBURG - Het toekom stig voorlichtingscentrum voor !het Nationaal Park Ooster- schelde wordt heel misschien samengevoegd met het nieuwe bezoekerscentrum van Water- ÜandNeeltje Jans. De betrokken Ipartijen onderzoeken uiterst (voorzichtig en in alle stilte of het mogelijk is samen iets op te (zetten, aldus gedeputeerde |L. Coppoolse. iffij wilde gistei'en tegenover de jleden van de Statencommissie (Ruimte, Milieu en Water niet meer kwijt, omdat zo'n eventue- lesamenvoeging een zeer gevoe lige zaak is en alle partijen over de nodige lange tenen beschik ken. Wel gaf hij aan dat de brand in het Deltapaviljoen van Neel- tje Jans de partijen een kans (biedt om samen iets nieuws te 'beginnen en dat betrokken par- (WEMELDINGE - Speel-o- theek 't Ruil-uus in Wemeldinge (houdt donderdag 3 oktober een i beurs voor kinderkleding, ba- Ibyspullen en speelgoed in dorpshuis De Wemel. De beurs, waarvan een deel van :de opbx-engst ten goede komt i aan de speel-o-theek; begint om 10.30 uur. tijen met elkaar praten. M. Wiersma (GroenLinks) merkte op dat dankzij de bx-and de kan sen voor het grijpen liggen om gezamenlijk iets te doen. Hij doelde niet alleen op samenvoe ging van het nieuwe Deltapavil joen met het vooiiichtingscen- trum. Ook kan in zijn optiek het Zeeuws Biologisch Museum aansluiting bij die twee zoeken om gezamenlijk iets bijzonders van de grond te tillen. Verbaasd Coppoolse toonde zich ver baasd over de suggestie van het Statenlid om ook het Zeeuws Biologisch Museum te verhui zen naar Neeltje Jans. Volgens hem wordt er op ingezet om in het huidige ondex-komen van dat museum in Oostkapelle een museum voor natuur en land schap op te zetten. Het lijkt de gedeputeerde te laat om die plannen nu nog stop te zetten en te kijken of een samenvoeging mogelijk is op het voormalig wexdceiland in de monding van de Oosterschelde. De gedeputeerde liet wel zeer duidelijk weten dat de provincie niet het voortouw neemt bij het praten over een nieuw centrum op Neeltje Jans. En hij stelde ook klip en klaar dat er daar geen provinciaal centrum komt. Als het ooit lukt om daar iets gezamenlijks van de grond te krijgen zal de provincie slechts deelnemer zijn en geen belangrijke aandeelhou der. Het Nationaal Park en Waterland onderzoeken of het mogelijk is samen iets op te zetten. foto Mechteld Jansen I door Jacques Cats MIDDELBURG - „Ik geloof er i niets van dat het kamperen te rugloopt. Er komt alleen, met name uit Duitsland, een kam- j peerpubliek dat andere eisen I gaat stellen. Men wil grotere plaatsen, meer natuurbeleving op en rond de recreatiebedrij- ven. De markt loopt misschien in aantal iets terug, maar toch blijft er een publiek dat geld wil besteden." Toon Peters, regioconsulent Zeeland van de organisatie van recreatie ondernemers Recron, maakt een tussenbalans op aan de vooravond van zijn vertrek uit deze bedrijfstak. Hij wordt opgevolgd door Ton Wegman uit Zonnemaire. In het verleden hebben recrea- tiebedrijven vooral geijverd voor de inrichting van luxe toi letgebouwen en zwembaden. Peters: „Dat wordt nu als stan daard ei*varen. Daarmee kun je je niet meer onderscheiden." Volgens de scheidende consu lent komt het nu vooral aan op de inrichting van cle bedrijven. Natuur en milieu spelen daarbij een belangrijke rol. „Vroeger boekten mensen voor je bedrijf. Die kwamen bij jou. Nu zie je steeds meer dat men boekt in een gebied. En pas daarna gaan ze op zoek naar een accommo datie." Daarom zullen recrea tieondernemers zich volgens de Recron-consulent ook steeds meer moeten profileren met hun gebied. Peters keert Zeeland noch de sector recreatie en toerisme de rug toe. Met ingang van 1 okto ber ti'eedt hij als beleidsmede werker recreatie en toerisme in dienst van de provincie Zee land, met als werkvelden water sport en toerisme. Daarbij zal zijn jarenlange ervaring in de bx-anche hem goed van pas ko men. Als regioconsulent zorgde Péters voor een individuele be geleiding van recreatiebedrij- TERNEUZEN - Zorgcentrum Bachten Dieke in Texmeuzen houdt woensdag 2 oktober de jaarlijkse bazax-. In en om het te huis staan diverse kraampjes met spelen, oliebollen en hapjes. De Vlaamse markt duurt van 13.00 tot 17.00 uur. ven bij kwaliteitsverbetering en professionalisering en kwali teitsverbetering. Daarnaast richtte hij zich op de collectieve belangenbehartiging van de re creatiesector op lokaal, regio naal en landelijk niveau. Een van de boeiendste aspecten van zijn werk vond Peters zijn betrokkenheid bij verscheidene Zeeuwse gebiedsprogramma's zoals het project Schouwen West, Walcheren 2000 West- Zeeuws-Vlaanderen en de aan pak van het Veerse Meergebied. „Daarmee krijgt de recreatie sector een kans om program ma's ter verbetering van de kwaliteit in te zetten voor de ko mende tien tot twintig jaar." Hij vindt het nodig om ver voor uit te kijken. „Het is belangrijk te weten hoe een recreatiebe drij f eruit moet zien om goed te kunnen aansluiten op de ont wikkelingen. In zo'n gebieds- programma worden de grote lij nen uitgezet waar zo'n totale streek naar toe gaat." Communicatie De Recron-consulent heeft on- dexwonden dat het vaak moei lijk communiceren was met on dernemers. „Die hebben vooral te maken met de huidige proble men. Ik moest ze met het geven van voorlichting ex*van door dringen dat er nu kansen liggen om plannen te maken voor de toekomst." De gebiedspro gramma's zijn juist daarom zo interessant omdat partijen als landbouw, natuur overheid, waterschap en recreatie geza menlijk opnieuw nadenken over de inrichting van een groot ge bied. „Zeeland is daar vrij uniek in." In zijn vorige functie is Peters met enige regelmaat geconfron teerd met ondernemers die zich in hun expansiedrift belem merd zagen door met name lo kale overheden. Gemeenten zijn erg traag gebleken in de afgifte van vergunningen. De gemid delde periode van het indienen van een ondernemersplan tot moment dat de eerste spade de grond in kan bedraagt in Neder land op recreatiegebied zeven jaar. „Dat is veel te lang. De markt is waarschijnlijk in die tussentijd veranderd." Peters vindt het nog te vroeg om te oor delen of hij daar vanuit zijn nieuwe post vei'betering in kan brengen. „Dat zou heel erg ei genwijs zijn. Maar ik zit er nu aan de andere kant wel wat dichter op." door Maurits Sep MIDDELBURG - Wie bestuurt de provincie? „De gemeente Middelburg?" Wat doet de pro vincie? „Geld opstrijken." Leuk geprobeerd, maar hoe het wél zit, de Zeeuwen hebben geen flauw idee, blijkt in Het Eilan denrijk. De serie zelf presen teert de juiste antwoorden, sim pel en aantrekkelijk. Het Eilandenrijk is gemaakt in opdracht van de provincie Zee land, in een poging de kloof tot de burgers te overbruggen. Ge deputeerde T. Poppelaars: „We willen de mensen laten zien wat voor bergen werk wij verzetten. Niet de mensen achter een bu reau of een vergadertafel, maar de milieucontroleurs, de kan- tonniei's." Gisteren beleefde de serie haar première in de Abdij in Middelburg. Van de drie overheden die het land besturen, is de provincie de minst bekende. Wat het Rijk en de gemeente doen, weten de meeste mensen wel. Maar de provincie? „We hadden een heu se missie te volbrengen", zei producent G. Mallant. „Het on hoorbare hoorbaar maken en het onzichtbai'e zichtbaar ma ken." Daar lijkt zij in geslaagd. Lijkt, omdat gisteren slechts twee van de zeven afleveringen werden vertoond: Bestuur, en Milieu. Maar als de andere thema's Na tuur, Wegen en Vaarwegen, Platteland, Economie, Cultuur op dezelfde wijze zijn uitge werkt, kan de serie vele ogen openen. Klokhuis Dat is dan vooral te danken aan de Klokhuis-achtige aanpak. Net zoals clit informatieve jeugdprogramma op TV3, pre senteert Het Eilandenrijk een moeilijk onderwerp op een een voudige manier. De x-ol van cle presentator is daarbij van door slaggevend belang. Eric Rotte, de voormalige tv-kok van Om roep Zeeland, zorgt er met zijn bekende enthousiasme en ont wapenende houding voor dat de informatie toegankelijk blijft. Omroep Zeeland zendt Het Ei landenrijk uit op televisie. De serie is daarna ook beschikbaar voor bijvoorbeeld scholen, zei Poppelaars. Hij benadrukte dat het geen Teclamefilm' is voor een partij of een gedeputeerde. „De serie is objectief." Het Eilandenrijk, bij Omroep Zeeland op zeven achtereenvol gende vrijdagen. De eerste afle vering Bestuuris te zien op vrijdag 11 oktober. door Miriam van den Broek en ErnstJan Rozendaal VEERE - De verhuizing van de stichting Nieuwe Muziek Zee land naar de Grote Kerk van Veere staat op losse schi'oeven. Voor 1 januari 2004 komt het er in ieder geval niet van. Daarna is de stichting alleen bereid haar intrek in de kerk te nemen als de exploitatiesubsidie met 200.000 euro per jaar wordt verhoogd. De afgelopen twee jaar heeft Nieuwe Muziek tijdens de zo mermaanden concerten en ten toonstellingen georganiseerd in de Grote Kerk. „We hebben be wezen dat het kan", zegt direc teur A. van 't Veer. „We waren tevreden over de bezoekersaan tallen." Nu wil Nieuwe Muziek pas terug als de verbouwing van de kerk tot concertzaal is afge rond. „Dat mensen zich verkle den in een taxi kun je één sei zoen volhouden, als er zicht is op iets beters, maar voor we nu terugkomen moet het klaar zijn met die primitieve toestanden." Voorlopig organiseert Nieuwe Muziek weer concerten in de Kloveniersdoelen in Middel burg. Volgens Van 't Veer staat de verbouwing van de Grote Kerk wel voor de deux-. Hij ver wacht dat in januari kan wor den begonnen. „Dat duurt een jaar, dus begin 2004 kunnen we erin." Nieuwe Muziek heeft dooi'gere- kend dat voor de exploitatie van de Grote Kerk jaarlijks mini maal 200.000 euro extra nodig is. „Dat is nodig voor het stoken en beheren", verklaart Van 't Veer-. „Er moet een conciërge functie komen en toneelmees ters. In totaal hebben we een man of vijftien nodig. Het kan niet zo zijn dat meneer Van 't Veer de hele dag op zijn gym schoentjes door de kerk sjouwt. Als je de Grote Kei'k ombouwt tot een provinciale concertzaal moet je dat professioneel invul len." Verrast Cultuurwethouder M. Te Roller van Veere zegt verrast te zijn over dit tekort. „We hebben gis teren nog met de Stuurgroep Grote Kérk om de tafel gezeten. Van 't Veer zat daax*bij, maar hierover heeft hij niets verteld. Ik weet wel dat er nog geld nodig is, maar dan heb ik het over be dragen van rond de 20.000 euro. Geen twee ton. Die nieuwe beré- kening heeft hij dan zeker van nacht gemaakt." Dat bedrag gedeeltelijk nodig is voor vijftien man pei'soneel, be vreemdt Te Roller eveneens. „Zoveel personeel was nooit de bedoeling. Blijkbaar heeft Nieuwe Muziek een andere op zet gemaakt." De stichting hoopt de benodig de twee ton te krijgen van de landelijke Raad voor Cultuur. Nu krijgt Nieuwe Muziek onge veer 70.000 euro per jaar van het Rijk, terwijl 150.000 euro was aangevraagd. Daar zou dus 200.000 euro bij moeten komen. „Dat is erg veel geld", erkent Van 't Veer. „Maar je hebt dan wel een concertzaal voor Zuid- West-Nedexiand op een. heel mooie locatie." Van 't Veer denkt niet dat de ver bouwing van de kerk tot con certzaal wordt afgeblazen als de inschatting is dat het benodigde geld voor de exploitatie niet kan worden opgehoest. „De provin cie, de gemeente, de Rijksge bouwendienst en het ministerie van OCW zijn het erover eens dat de Grote Kerk een concert zaal moet worden. Als ze daar van afzien omdat wij afhaken, zou dat wel vreselijk kortzichtig zijn." Over het wel of niet doorgaan van de verbouwing, kan Te Rol ler nog niets zeggen. „Maandag zullen we eens contact opnemen met Van 't Veer om te horen hoe het precies zit." Bij de Rijksgebouwendienst was gisteren niemand voor commentaar bereikbaax-. VLISSINGEN - Een 58-jarige buschauffeur is gistermiddag tussen 14.00 en 14.20 uur mis handeld. De Middelbux-ger kreeg bij de halte aan de Nieuwe Zuidbeek- seweg in Vlissingen onenigheid over wisselgeld met een onbe kend gebleven man. De bus chauffeur verzocht de passagier meerdere keren dringend de bus te verlaten. Er ontstond een handgemeen, waax-bij de bus chauffeur klappen kreeg en zijn zonnebril vernield raakte. De passagier wist weg te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15