PZC Kort geding om naam LPF Hulst Gemeente- Laatste keer gezellig bloed geven Stil protest tegen verkeerschaos Watersportclub pakt haven Burghsluis aan H - %- V 'J Middelburgse biedt Sri Lankaanse jeugd een helpende hand Zalmsnip ook voor eigenaar vakantiehuis Misslagen en nepgeld op taxatiedag Goes 14 Landelijk bestuur doet ultieme poging om na Terneuzen ook Hulst uit te schakelen Dierendag op kinderboerderij Lezing over pijnbestrijding fibromyalgie in Terneuzen Ruilbeurs treinmodellen Tunnelbouwer ontsnapt aan lange rijontzegging zaterdag 28 september 2002 door Harmen van der Werf HULST - Het landelijke LPF- bestuur spant een kort geding aan tegen de niet erkende LPF Hulst van R. Muste. Partijvoor zitter E. Maas wil zo voorkomen dat LPF Hulst toch aan de raadsverkiezingen meedoet. De Raad van State besliste gis teren aldat de niet erkende LPF Terneuzen van C. Freeke de naam LPF niet mag voeren, om dat dit verwarring schept bij kiezers. De LPF Hulst ontsprong voor de Raad van State de dans, omdat de inschrijving van de partij net iets eerder had plaatsgevonden dan in Terneuzen. Het bezwaar van de landelijke LPF tegen de LPF Hulst werd daarom niet in behandeling genomen. „Maar", merkt partijvoorzitter Maas op, ,,de uitspraak van de Raad van State is helder. De af korting LPF kan niet meer zo maar door iedereen worden ge bruikt." Maas denkt dan ook sterk te staan in een kort geding tegen de LPF Hulst. Maas had overigens liever gezien dat hij met Muste van LPF Hulst en Freeke van LPF Terneuzen tot overeen stemming was gekomen. „Wij hebben hen tot donderdag avond de tijd gegeven, maar ze wilden niet. Ze willen op hun ei- door Famke van Loon BURGHSLUIS - Watersport vereniging (WSV) Burghsluis wil de voorzieningen in haar thuishaven verbeteren. Het ponton, de meerpalen en de stei gers moeten worden gereno veerd en delen hiervan worden vervangen. Gelijktijdig met de ze vernieuwing krijgt de vereni ging er de vijftien ligplaatsen bij. Met name in de zuidwesthoek van de havenkom is de haven volgens K. Overbeeke, voorzit ter van WSV Burghsluis, aan een fikse opknapbeurt toe. De oude steiger heeft in het verle den dienst gedaan als afmeer plaats voor de schepen van Rijkswaterstaat die betrokken waren bij de aanleg van de Del tawerken. Inmiddels heeft de steiger zijn beste tijd gehad; on der meer de coating op het staal is aangetast zodat roestvorming dreigt. „Het is natuurlijk wat nostalgisch, maar je kunt ook rekenen dat we op den duur pro blemen krijgen." Het verenigingsbestuur heeft daarom een plan opgezet om de gen houtje verder. Dat past niet binnen een democratische par- tij." LPF Sluis heeft zich wel ge schikt. Alleen LPF Sluis doet zeker aan de verkiezingen mee. LPF Terneuzen is afgevallen en mogelijk gebeurt hetzelfde met LPF Hulst. Toch kunnen Zeeuws-Vlaamse kiezers waar schijnlijk in alle nieuwe ge meenten op LPF-kandidaten stemmen. De Zeeuwse LPF-af- deling is met steun van de lande- lijke LPF bezig eigen lijsten sa men te stellen voor Terneuzen en Hulst. Of het lukt voldoende liefhebbers te vinden, weet de onlangs gekozen Zeeuwse LPF- voorzitter H, Smits nog niet. „We hebben onze leden aange schreven en beginnen een wer vingscampagne met adverten ties. Het is heel kort dag." Smits realiseert zich dat de LPF door het geruzie in de Tweede-Ka merfractie aan aantrekkings kracht heeft verloren. „We rekenen op de diehards." Wanneer het kort geding tegen haven weer bij de tijd te bren gen. De steiger wordt gereno veerd en volledig voorzien van ligboxen. Ook water en stroom worden geïnstalleerd bij de aan legplaatsen. Met deze aanpas singen krijgt de WSV er vijftien ligplaatsen voor leden bij, ter wijl er ook voor passanten meer ruimte komt. Daarnaast wordt het ponton aan de noordzijde, waar veelal sportvisboten aan leggen, vervangen. Hiervoor wordt het drijvende ponton bij de oude steiger van Rijkswater staat weggehaald, op maat ge maakt en opgeknapt. Uitvoe ring van de plannen gaat naar verwachting ruim tachtigdui zend euro kosten. De gemeente Schouwen-Duive- land is van plan de aangevraag de bouwvergunning voor de werkzaamheden goed te keu ren. Zodra die definitief is vast gesteld wil Overbeeke aan de slag. De voorzitter hoopt voor het komende vaarseizoen de verbeteringen in de haven af te ronden. De bouwvergunning voor de renovatieplannen in de haven van Burghsluis ligt de ko mende vier weken ter inzage op het gemeentehuis in Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Moet ik nu nummertje één of toch bord twee volgen om de wijk uit te ko men? Is het gemeentehuis vanaf die kant toch écht wel bereikbaar; via het gat in de betonnen barrier, langs het naderende (werk)verkeer en dwars door de vers aange legde tuin? En wat doen toch die tegenlig gers op de Boerenweg, in verband met de si tuatie voorlopig in één richting opengesteld voor doorgaand verkeer Poortambacht in? Verantwoordelijk wethouder L. Geluk- Poortvliet verontschuldigde zich deze week voor de tijdelijke chaos rond de aanleg van een rotonde op het kruispunt van de Laan van Saint Hilaire met de Haringvliet- en Zuidwellestraat. Overlast is 'in zekere mate onvermijdelijk' bij dit soort werkzaamhe den, reageerde de wethouder. Bovendien is in het gemeentehuis druk gepuzzeld over de meest logische bewegwijzering en alterna tieve routering. Beter kan echt niet, is de overtuiging. En bovendien, zo voegde de wethouder er aan toe, tot dusver zijn er geen klachten binnengekomen. Een stille actie voerder denkt daar zo het zijne van. Onder de officiële bebording ter hoogte van het tankstation hangt in karton een heldere be denking over de zin van enige reactie over dergelijke problemen richting de lokale overheid. Of het helpt...? foto Marijke Folkertsma de LPF Hulst dient, kon Maas gisteren nog niet vertellen. Mocht de landelijke LPF die rechtszaak verliezen, dan doen er mogelijk twee LPF-lijsten mee aan de verkiezingen in Hulst; die van Muste en één van de 'echte' LPF. Freeke is van plan de LPF Terneuzen op te heffen. door Jacques Cats MIDDELBURG - Bij de afslui ting van haar lange loopbaan in de Zeeuwse kinderopvang kon digde Janny Fioole uit Middel burg vorig jaar aan veel te wil len gaan reizen. Daar is het ook wel van gekomen, maar alleen onbekende oorden bezoeken bleek haar onvoldoende te boei en. Daarom heeft ze nu haar oog laten vallen op vrijwilligers werk op Sri Lanka. Zo kan Janny reizen en tegelij kertijd zinvol werk doen. In eer ste instantie duurt het verblijf drie maanden. Als die oriënta tiefase goed bevalt wordt de ar beid volgend jaar voortgezet. Op Sri Lanka gaat de Middel burgse projecthulp verlenen voor de in Tilburg zetelende stichting 'Van Hand tot Hand'. Die is voortgekomen uit activi teiten van een privépersoon. Deze stichting verleent klein schalige hulp aan kansarme ge zinnen in Sri Lanka. De hulp is bedoeld om kinderen optimale kansen te geven om zo goed mogelijk in de maatschap pij te kunnen functioneren. Dat gebeurt met het verbeteren van leefomstandigheden, opvoe ding en onderwijs. Vrijwillige hulpverleners begeleiden de. projecten. De hulp wordt bij voorkeur in natura aangebo den, zodat er zekerheid bestaat over een goede besteding van de gelden. Er is veel werk te doen, heeft Janny Fioole begrepen. Zij stelt zich tot taak te regelen dat voor kinderen de voorwaarden aan wezig zijn om naar school te gaan. Dat betekent dat er schoolboeken en schoolkleding zijn, er schoolgeld beschikbaar is en spelmiddelen kunnen wor den aangeschaft. Voorts hebben een weeshuis en een kleinschali ge bibliotheek behoefte aan on dersteuning. Het is Fioole be- kend dat grote organisaties zitten te springen om vrijwillig sters. „Maar 'Van Hand tot Hand' is een overzichtelijke stichting om ervaring op te 1 doen." doorRenévan Stee OOSTBURG - Het. niet ver strekken van de Zalmsnip aan eigenaren van tweede woningen in de gemeente Oostburg en Sluis-Aardenburg is onrecht matig. Dat bleek gistermiddag bij de vergadering van de ge meentelijke raadscommissie fi- Oostburg keerde het douceurtje ter waarde van honderd gulden de afgelopen drie jaar niet uit omdat ze het onrechtvaardig achtte dat een tweede huiseige naar op die manier twee of meerdere keren een dergelijke lastenverlichting zou ontvan gen. Ook het grote aantal Duit sers dat een huisje in de West Zeeuws-Vlaanderen bézit, speelde hierin een rol. „Wij heb ben altijd geredeneerd dat het vreemd is om een Nederlandse lastenverlichting in de zakken te zien verdwijnen van onze oos terburen", verklaarde verant woordelijk wethouder L. Wille. De Hoge Raad oordeelde on- langs dat ieder huishouden recht heeft op de Zalmsnip, dus I ook tweede-huiseigenaren. In het arrest van de Hoge Raad j staat echter ook dat alleen de personen die bezwaar hebben gemaakt tegen hun belasting aanslag recht hebben op terug betaling. „Een pak van m'n hart", aldus een opgeluchte Wil le, „want er blijken slechts zo'n honderdtwintig mensen be- zwaar te hebben gemaakt. Into- I taal kost het de nieuwe gemeen- j te dus ongeveer 16.000 euro." CLINGE - De kinderboerderij Cantecleerhoeve speelt op vrij dag 4 oktober met een educatief programma in op werelddieren- dag. Beheerder Ad van Hilst heeft op de boerderij een route uitgezet waar de kinderen meer doen dan alleen maar beestjes kijken. Aan de hand van het schapen pad, een soort levend ganzen bordspel, wordt stilgestaan bij het wel en wee van de op de hoe ve aanwezige dieren. Ook de gewassen die onder meer gebruikt worden voor voeding en bedekking van de hokken ko men aan bod. Inmiddels hebben zich al zo'n tweehonderd leer lingen van regionale basisscho len gemeld om dit speciale pro gramma af te werken. Indien de tijd het toelaat kan ook nog een ritje gemaakt worden met de huifkar. TERNEUZEN - De vereniging voor fibromyalgicpatiënten Zeeland (FES) houdt in samen werking met het Nederlands in stituut voor verantwoord medi cijngebruik (DGV) op maandag 7 oktober een lezing in verpleeg huis Ter Schorre in Terneuzen. De lezing 'Pijnbestrijding bij Fibromyalgie' wordt verzorgd door DGV-arts Top, Fibromyal gie is een chronische pijn in bin dweefsel en spieren. Top gaat in op het omgaan met de ziekte, medische behandelingen, be- wegings- en ontspanningsthe rapieën en alternatieve behan delingen. Ook komt het contact met de huisarts ter sprake. De lezing is vrij toegankelijk en be gint om 20.00 uur. KAPELLE - De stichting trein- modelruilbeurzen houdt van daag de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs in De Vroone in Ka- pelle. Tussen 10.00 en 15.30 uur staan tal van liefhebbers met ta fels vol te ruilen spullen klaar om zaken te doen met andere liefhebbers. Behalve treinen zijn er auto's in de schaap 1:87. Ook is er een gratis testtafel, waar locomotiefs en wagons kunnen worden getest. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De rijen brancards op schragen en tafels in de grote zaal in recrea tiecentrum Haestinge in Sint- Maartensdijk liggen vol. Men sen sjouwen heen en weer met zakken bloed. Het zou het beeld kunnen zijn van hulp verlening na een of andere gro te ramp. Maar daarvoor is het te gezellig. De regionale bloedafname-avond blijkt ook een ontmoetingsfunctie te hebben. Dat is overigens op Tholen, na ruim een halve eeuw en bijna 25.000 zakjes bloed, voor de laatste keer het geval. Op 18 oktober is de laatste donor avond in Sint Philipsland. Daarna moeten de donoren uit de gemeente voor hun half jaarlijkse 'bijdrage' naar zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. „Hier kom je vaak mensen tegen die je normaal gesproken niet zo vaak ziet. Zeker niet als ze in een andere plaats op Tholen wonen", ver telt Bieneke Bout (44) uit Tho len, liggend, terwijl het zakje naast haar bed zich langzaam vult. Op advies van de EHBO's- ter naast haar bed - die de lampjes in het rood ziet schie ten - maakt ze een wat stevige re vuist, om het bloed wat snel ler te laten stromen. Natuurlijk zal Bieneke die contacten op de bloedafname avonden wel missen. „Dit doe je echter niet voor de gezellig heid, maar omdat er bloed no dig is. Als je daarbij dan een bekende tegenkomt is dat een leuke bijkomstigheid." Amerika De maatregel om donoren in de Nederlandse buitengebieden voortaan in een ziekenhuis bloed te laten geven, wordt vei'sneld ingevoerd omdat Amerika geen Europees bloed meer afneemt. De Amerikanen zijn bang dat bloed besmet is met een variant van de ziekte Creutzfeldt-Jakob. In de toe komst worden alleen die dono ren opgeroepen waarvan bloed nodig is, verklaart teamleider- Janneke Zwiers van het Cen traal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, kortweg CLB. Ze benadrukt: „We hopen wel dat de donoren blijven komen. Dat is in het belang van ons alle maal. Bloed blijft nodig." Voor Haestinge blijven auto's aanrijden, vaak met drie of vier personen erin, en opval lend veel jongeren. Binnen wachten de nieuw aangekome- nen geduldig in de rij voor de controlepost aan het begin van de 'route' naar de brancard. In tussen zit een andere zaaltje bomvol mensen die het gemis van een halve liter bloed weg werken met de aangeboden koffie, en met deze en gene eens lekker bijkletsen. Vicevoorzit- ter Chris de Neeff van de afde- lingTholen/Sint Philipsland van het Rode Kruis kent nog de verhalen van vroeger: „Boven een lcroeg bloed geven, bene den weer aanvullen." Ook nu het borreltje na afloop ont breekt, zien volgens De Neeff veel mensen de donoravond nog als een uitje. „Gewoon twee keer per jaar gezelligheid. Ookals organisatie hebben we een hele hechte groep." Tientallen vrijwilligers zijn steeds zo'n week of acht bezig met het regelen van de zaal en hulpverleners, en het vouwen, inpakken en aan huis bezorgen van de uitnodigingen voor de 1200 donoren die Tholen rijk is. De Neeff verzekert overi gens dat het Rode Kruis nog ta ken genoeg overhoudt. In de zaal gaat de bloedafname in tussen onverminderd door. Een inwoner van Stavenisse, bezig met de donatie van zijn vijfen dertigste halve liter, zegt wel van plan te zijn bloed te blijven geven, ook al moet hij er een eindje verder voor rijden. „Je wordt elke keer ook weer ge controleerd, je bloeddruk, temperatuur, hoeveelheid rode bloedlichaampjes. Dan weetje toch weer dat alles in orde is", geeft hij, naast het goede doel, als bijkomend voordeel aan. Tinus de Rijke, een van de vele EHBO'ers naast de brancards, heeft al ervaring met de bloed- afgifte - maar liefst vier keer per jaar - in Bergen op Zoom. De afspraaktijden zijn redelijk rekbaar, en komt. de tijd niet uit dan is een belletje voldoen de om dat te veranderen, weet hij. „Overdag gaat het prima, 's avonds is het wel eens druk." De EHBO'er houdt intussen de apparatuur van 'zijn' donor nauwgezet in de gaten. „Afna me", roept hij een verpleeg kundige wanneer de appara tuur aangeeft dat er voldoende bloed in het zakje zit. Na een watje, een pleister en een wel gemeend 'Gaat het?" begelei Recreatiecentrum Haestinge in Sint Maartensdijk op een donoravond: rijen brancards met vrijwil ligers die hun halfjaarlijkse bijdrage leveren. foto Willem Mieras den Rode-Kruismensen de do noren naar de koffiezaal C. Koopman uit Sint-Maar tensdijk moet nog beginnen aan zijn 'half litertje'. De ver jaardag van hun zoon is voor hem en zijn echtgenote geen re den de donoravond over te slaan. Ze gaan nu gewoon even om de beurt. Koopman, SGP- -raadslid, vreest dat de toe komstige werkwijze veel do noren zal gaan kosten. „Dit is een plaats waar mensen van al le gezindten en kleur elkaar ontmoeten met hetzelfde doel. Een heleboel Tholenaren pra ten hier weer bij, soms met mensen die ze de rest van het jaar niet meer zien. Maar ja", verzucht Koopman, „Smer- diekraakt alles kwijt." Het raadslid vreest ook dat de opheffing van de regionale bloedafnameavonden ten kos te zal gaan van de jonge aan was van donoren. „Wij hebben onze kinderen altijd meegeno men, van kleins af. Dat stimu leert. Als je straks naar Bergen op Zoom moet doe je dat niet meer. Dan ga je even snel na je werk." door Aector Doorns TERNEUZEN - DeTerneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 47-jarige in woner van Zierikzee voor dron ken rijden 1500 euro boete en negen maanden voorwaardelij ke rijontzegging. De man had 13 juli dit jaar zijn auto op de markt in Terneuzen geparkeerd. Toen de Zierikzee- enaar de auto op een andere par keerplaats wilde zetten, werd hij op de Binnenvaartweg aan gehouden. Het resultaat van de blaastest was 635 microgram, bijna drie keer de limiet. Offi cier van justitie G. Oosterveld eiste volgens de richtlijnen zes maanden rijontzegging en 750 euro boete. De verdachte gaf toe zes glazen whisky te hebben gedronken. Raadsman P. de Jong pleitte voor het behoud van het rijbe wijs. „Mijn cliënt had hectische we- ken op zijn werk bij de bouw van de Westerscheldetunnel achter de rug. Dat werd gevierd met een-etentje. Hij had de auto op de markt geparkeerd, maar daar mocht die niet blijven staan. Hij heeft slechts een klein stukje gereden. Hij heeft nim mer de bedoeling gehad om naar huis te rijden." Volgens de strafpleiter was het dom toeval. Een rijontzegging zou. desastreuze gevolgen heb ben voor zijn werk. Het rijbe wijs was na de blaastest ingeno men, maar werd vijf weken later teruggegeven. In die periode had hij verlof moeten opnemen of in een hotel in Terneuzen moeten overnachten. „Dat heeft u zelf veroorzaakt', vond de po litierechter. Hij kwam de man tegemoet door een voorwaarde lijke rijontzegging van negen maanden op te leggen, maar ter compensatie de geldboete te verdubbelen tot 1500 euro. door Steffan ter Maat GOES - „Dit gouden tientje heeft een verzamelwaarde van zo'n 60 euro. En die andere, dat ligt iets anders. Die is namelijk vals, het is een kopermunt met een laagje verf." Jacco Scheper van de Munten- en Postzegelor ganisatie (MPO) taxeert een set je munten van een wat ouder echtpaar tijdens de gratis taxa tiedag in de openbare biblio theek van Goes. De reactie van het echtpaar is enigszins be dremmeld: „Oohh." De MPO is een landelijke orga nisatie die door heel Nederland taxatiedagen heeft, beurzen or ganiseert en veilingen houdt. Zo één keer in het halve j aar doet de organisatie Vlissingen of Goes aan en gisteren was Goes aan de beurt. „We hebben een leuke dag gehad", vertelt Scheper. „Om elf uur vanochtend ston den de mensen al op ons te wachten en daarna heeft het bij na de hele dag goed doorgelo pen. We hebben een aantal inte ressante dingen gezien en we hebben ook het een en ander van mensen aangenomen die hun munten of postzegels willen la ten veilen." De mensen die naar de taxatie dag komen, overigens ook voor penningen, papiergeld en an sichtkaarten, hebben vaak ver schillende motivaties. „Er zijn mensen die met grote ogen naar ons toekomen en alleen maar geïnteresseerd zijn in wat het geen ze meebrengen hen ople vert. Er zijn ook mensen die vooral willen weten wat datge ne dat thuis in de la ligt, nu ei genlijk is. Zo is het wel eens ge beurt dat er iemand met oud papiergeld kwam dat al bijna was weggegooid en wat bij de taxatie heel veel waard bleek te zijn", vertelt Scheper. Tijdens de taxatiedag in Goes kwamen er een aantal interes sante zaken voorbij„Er was ie mand met een biljettencollectie met jaartallen van ongeveer 1920 tot 2000. Dit had een opge telde waarde van zo'n 6000 gul den, maar de verzamelwaarde was wel 7000 euro. Andere op vallende zaken waren twee 10 eurocent muntstukken met de zelfde misslag, die door twee verschillende mensen werden gebracht. Nieuw uitgekomen munten met een misslag zijn waardevol. Deze stukken kun nen op een veiling wel 100 euro per stuk opleveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14