PZC Fusie kinderzorg tegen afspraak Harde aanpak draaideurcrimineel (MjSTÖL^— Emotioneel afscheid na weekje dobberen 11 j MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Gemeenten scherpen strijd over WCT aan Kamerlid wijst op toezegging vorige minister van Volksgezondheid Positief advies herbenoeming De Bruijn Weer reeks bekeuringen in Stationsgebied Javenwerk Tekst voor monument blijft fragment Stef Bos Zeperd rond cultuurhuis Goes zeeuwse almanak Appelboom WALCHEREN zaterdag 28 september 2002 door Edith Ramakers VLISSÏNGEN - De aangekon digde verhuizing van de klini sche kindergeneeskunde van Vlissingen naar Goes is tegen de afspraak in van de voormalige j minister Borst van Volksge zondheid. Dat stelt CDA-Ka- merlid S. Buijs. „Er is een zoge noemde pas op de plaats afgekondigd voor initiatieven om te fuseren." De parlementariër reageert op I het nieuws dat de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes birmen- I kort de afdelingen klinische kindergeneeskunde (de opna mes) wil samenvoegen. „Wij hebben 3 oktober een algemeen i overlegmetministerBomhoffin de Tweede Kamer over de toe komst van kleine ziekenhuizen. I Ik ben gepikeerd over de gang van zaken." België Buijs: „Er studeren spoedig kin- I derartsen af en er zijn afspraken gemaakt tussen universiteiten onderling om kinderartsen aan I te bieden aan ziekenhuizen I waar de nood hoog is. Kijk ook j eens goed naar België. In janua ri kan dit tekort in Midden-Zee land opgelost zijn." J. van den Blink, directeur pati ëntenzorg van het Ziekenhuis Walcheren, zegt dat deze opera- tie géén fusie is. „We lossen een probleem op door kinderen die 24-uursbehandeling nodig heb ben naar Goes over te brengen. Dit gebeurt wel onder gezamen lijke verantwoordelijkheid van de twee ziekenhuizen. Voor de duidelijkheid: de verloskunde/ gynaecologie blijft nog in Vlis- singen. Daar hebben we een I nieuwe constructie voor be dacht." Roofbouw j Van den Blink zegt dat de zie- i kenhuizen gedwongen worden tot deze 'versnelde wens om de afdeling te concentreren'. „Het probleem is begonnen bij het te- I kort aan kinderartsen. We heb- DOMBURG - De gemeenteraad van Veere heeft een positief ad vies uitgebracht over de herbe noeming van burgemeester A. C. de Bruijn. Op 1 januari 2003 verstrijkt haar zesjarig ambtstermijn. Voor het eerst moet nu ook de gemeenteraad een advies uit- brengen over de herbenoeming. Een speciale commissie die sa- mengesteld is uit raadsleden, heeft de adviesvorming geleid. De voltallige gemeenteraad heeft zich inmiddels achter dat advies geschaard. De commis saris van de koningin W. van Gelder stuurt de aanbevelingen van de raad en van hemzelf bin nen een maand naar de Minister van Binnenlandse Zaken. De minister neemt voor het einde van het jaar een beslissing op de benoeming. MIDDELBURG - De politie heeft donderdag wederom een reeks aan bekeuringen in het Middelburgse stationsgebied uitgeschreven. De Blauwedijk mag slechts van één kant worden ingereden, maar veel automobilisten ne geerden dit. In totaal werden 21 bekeuringen uitgeschreven. Daarnaast waren een ondeug delijke aanhangwagen en de fecte remlichten reden voor be keuringen. Tot slot werden ook twee wielrenners op de Lange Delft, waar niet gefietst mag worden, bekeurd. Een week ge leden werd ook al bij het NS- station gecontroleerd. Toen trok de politie 25 keer het bon nenboekje. De controleactie vond plaats naar aanleiding van klachten van wegwer kers. ben twee parttime kinderartsen in Vlissingen. In Goes zijn twee kinderartsen actief. We plegen roofbouw op onze medici. Grij pen we niet in, dan storten ze in." Ingrijpen betekent dat 21 okto ber de kinderklinieken worden samengevoegd. „We hebben eerder gesproken over concen tratie in 2004, daarna kwam het verzoek van de kinderartsen zelf om in j anuari 2 0 0 3 al samen te gaan werken." Dat het tijdstip nu nog eerder is geworden, komt volgens Van den Blink door het vroegtijdige vertrek van twee kinderartsen uit Zuid-Afrika. „De Zuid- Afrikaanse medici zijn onlangs teruggegaan naar hun land, met de bedoeling spoedig weer naar Vlissingen en Goes terug te ke ren." Dat ging niet door. De me dici, zegt Van den Blink, hadden problemen met hun papieren. Het was de bedoeling dat ze een jaar zouden blijven, maar het werden enkele maanden. „We hadden dit probleem niet kun nen voorzien", vindt Van den Blink. Drie weken geleden lichtte T. Veraart van bureau Veraart en Partners een tipje van de sluier van zijn onderzoeknaar kinder artsen op Walcheren, dat hij in opdracht van de gemeente Vlis singen heeft uitgevoerd. Veraart meldde in de raadscommissie welzijn van de gemeente dat er drie kinderartsen bereid zijn, twee uit België en één uit Ne derland, om in het Vlissingse ziekenhuis te gaan werken. Van den Blink: „Ik heb dat rapport van Veraart nooit ge zien." Afgewezen De ziekenhuisdirectie was 'lou ter geïnteresseerd in de namen van de artsen', zegt onderzoeker Veraart. „Mijn opdrachtgever, de gemeente Vlissingen, wilde in een open overleg met de di rectie hierover spreken. Daarin zou ook over bereikbaarheid van zorg worden gesproken. De directie heeft dit gesprek afge wezen", zegt Veraart. Tweede- Kamerlid Buijs haalt een brief van de minister aan, die als lei draad dient voor het Kamer overleg deze week. Bomhoff schrijft dat er 'met nadruk aan dacht geschonken moet worden aan de positie van de kleine zie kenhuizen'. Bomhoff acht het belang van kleine ziekenhuizen, waaronder Goes en Vlissingen vallen, intussen aangetoond. Hij wil kleine ziekenhuizen meer budget ge ven. De verhuizing van 24 -uurs-zorg voor kinderen, houdt volgens het Ziekenhuis Walcheren geen fusie met Goes in. door Britta Janssen VLISSINGEN - Tranen met tuiten huilt ze, dat meisje van scholengemeenschap Scheldemond. Ze heeft een midweek met 46 ouderen op de voormalige Henri Dunantboot gevaren. Samen met elf klasgenoten en mensen van de Stichting Werkt voor Ouderen uit Vlissingen ver zorgde ze de ouderen. Gistermiddag was de reis ten einde en het afscheid viel zwaar. „De mensen zijn zo dankbaar." „Het was prachtig, één groot hoogte punt", verzucht de negentigjarige M. Punt uit Vlissingen. De boot ligt weer in Vlissingen. Samen met bewoners van de verzorgingshuizen Ter Reede en Scheldehof in Vlissingen, de Zoute Vie ver in Oost-Souburg en Sint Willibrord in Middelburg heeft ze een geheel ver zorgde reis gemaakt. „We zijn gevaren naar Hellevoetsluis, Rotterdam, Gouda, Dordrecht, Bruinisse en zo weer terug naar Vlissingen", zegt J. de Graaff van de Stichting Werkt voor Ouderen. „Al deze plaatsen hebben we ook bezocht en we zijn zelfs op de Euro mast geweest. Niet gek hè, voor een groep ouderen van tussen de 70 en 95 jaar. Het was de eerste keer dat we deze reis orga niseerden en we hebben nu al geboekt voor volgend jaar. Je kunt dus wel spre ken van een succes. „Het mooie is dat we in vijf dagen één grote familie zijn geworden", verklaart de 86-jarige C. de Voogd uit Vlissingen het emotionele afscheid. „Jong, oud, ver pleger of bewoner, iedereen was één.De Voogd weet wel een hoogtepunt op te noemen. „De rondwandeling door Dor drecht met vijf meisjes. Iedereen keek door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie heeft te veel werk aan zoge noemde veelplegers. Dat zegt de Walcherse districtschef Jan Da lebout. Tien procent van de ver dachten is verantwoordelijk voor vijftig procent van de mis daden. Hij bepleit een hardere aanpak. „Wat er een beetje lelijk uitziet, moet je wegsnijden." De politie op Walcheren doethet lang zo slecht nog niet, vindt Dalebout. Deze week uitte het CDA in Middelburg kritiek op het functioneren van de politie. Het aantal geweldsmisdrijven neemt toe, blijkt uit de statistie ken. Het CDA is bovendien niet tevreden over het oplossings percentage van de politie. Gis teren werd bekend dat de regio Zeeland vorig jaar relatief de meeste misdrijven heeft opge lost; 67 procent van de gewelds misdrijven in Zeeland wordt opgelost, tegen bijvoorbeeld twintig procent in Rotterdam en vijftig procent in Groningen. Het CDA-raadslid R Casten- miller zei dat de politie minder bekeuringen moet uitschrijven en meer boeven moet vangen. Dat lijkt simpel, maar dat is het niet, zegt Dalebout. Landelijk wordt bepaald aan welke pro blemen de politie extra aan dacht moet geven. Verder wordt binnen het district overlegd met de burgemeester en het Open baar Ministerie, de zogenaamde driehoek. „Je kimt als politie die keuze niet maken. Het OM heeft ook voornemens. Het is een voortdurend onderhandelings proces binnen de driehoek." Speerpunt Advertentie mmUUN: Noordstraal 18 De stijging van het aantal aan giften heeft een directe relatie met de verhoogde aandacht van de politie voor geweld, zegt Da lebout. „We voeren een strakker beleid ten opzicht van geweld tegen personen. Zodra we be sluiten om dat tot een speerpunt temaken, lopen de cijfers op. We vragen mensen aangifte te doen, zodat we de verdachte ook kun nen oppakken. In het eerste half jaar hebben we 155 verdachten meer opgepakt dan vorig jaar." Een groot deel van de tij d van de politie wordt opgeslokt door een klein groepje verdachten. „Tien procent van de verdach ten is verantwoordelijk voor vijftig procent van de delicten. In Vlissingen zijn er personen die we dit jaar al twintig keer op het bureau hebben gehad. Elke keer voor een vergelijkbaar strafbaar feit: een winkeldief stal of een auto-inbraak. Die groep van ongeveer vijfentwin tig mensen vormt een belangrijk probleem voor de samenleving. En dat niet alleen. Behalve dat De Walcherse districtschef Jan Dalebout: „Iemand die drie keer is opgepakt voor winkeldiefstal, moet je een forse straf geven." foto Ruben Oreel ze de politie erg veel werk be zorgen, belast die groep ook het Openbaar Ministerie en de rech terlijke macht. Veel van die misdrij ven zijn ge relateerd aan verslaving. Je zult als samenleving een programma moeten ontwikkelen om die groep te benaderen. Mijn per soonlijke opvatting is dat je ie mand die drie keer is opgepakt voor winkeldiefstal een forse straf moet geven. Three times, you're out, zeggen ze in Ameri ka. Die richting zullen we toch meer op moeten, hoewel het vanuit menselijk oogpunt niet het meest fraaie antwoord op de problemen is. Het is van de gek ke dat wij iemand twintig keer op het bureau hebben voor de zelfde feiten, waarvoor we geen substantieel zwaarder sancties kunnen geven." Als de groep veelplegers van de straat is, heeft de politie de han den vrij voor andere zaken. Advertentie SEMINAR IA OKTOBER 2002 AANNEMEN EN ONTSLAG VAN PERSONEEL Uitleg Wet Verbetering Poortwachter en Wet Arbeid Zorg 19.30-22.00 uur in Hotel Goes Meer weten? Bel: 0118-673520 www.zeeland.kvk.nl door Emile Calon VLISSINGEN - De gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal stevenen af op een keiharde confrontatie met Gedeputeerde Staten over hoe de nadelige ge volgen van de Westerschelde Container Terminal moeten worden aangepakt en opgelost. De gemeenten hebben, tot ver bazing en ongenoegen van gede puteerde T. Poppelaars, de over eenkomst over aanpak van hinder en risico's door de aanleg van de WCT eenzijdig en fors aangescherpt. Afgelopen dins dag legden GS hen nog een con venant voor. Volgens de gedepu teerde een heel redelijk voorstel. Hij was toen nog blij dat er weer gesproken werd. In eerste in stantie hadden de gemeenten namelijk geen zin in overleg. Tegenover de Statencommissie Ruimte, Milieu en Water uitte Poppelaars zich gisterochtend dan ook gematigd positief uit over een goede afloop. Volgens hem wilden de gemeenten de overeenkomst op enkele onder delen 'nog wat aanpassen'. Hij wist toen niet dat het op dat moment niet iets werd aan past, maar al fors was aange scherpt. De drie gemeenten leggen die aanscherpte versie de komende weken voor aan de afzonderlij ke gemeenteraden. Pas als die hun fiat geven overleggen de ge zamenlijke gemeentebesturen weer met Gedeputeerde Staten over de inhoud. Kosten In de gewijzigde overeenkomst stellen de drie gemeenten klip en klaar dat de kosten die ge moeid zijn met het bestrijden van de negatieve gevolgen van de WCT niet voor hun rekening komen. In de GS-versie staat nog dat alle participanten, dus ook de gemeenten, zich ver plichten al het mogelij ke te doen om overlast te voorkomen. In dien nodig stellen ze, dus ook de gemeenten, daarvoor zelfs geld beschikbaar, Ook staat in de gewijzigde over eenkomst dat de negatieve ge volgen van de terminal teniet moeten worden gedaan, tot ge noegen van de drie betrokken gemeenten. Daarmee geven de gemeentebestuurders aan dat zij bepalen wanneer er voldoen de is gedaan om de overlast te bestrijden. Eveneens hebben ze opgenomen dat alle maatrege len moeten zijn genomen voor dat de eerste goederentrein met containers van de WCT gaat rij den. Poppelaars toonde zich gister middag, geconfronteerd met het nieuwe convenant, onaange naam verrast. Volgens hem gaan de gemeenten alle hinder straks toeschrijven aan de Wester schelde Container Terminal. „Dat gaat ons te ver", zei hij met nadruk. Meerderheid De gemeenten vinden het vol gens wethouder J. Bliek (Rei merswaal) niet erg om pas na de Statenvergadering te overleg gen met GS over de inhoud van het convenant. Afgelopen maandag, tij dens de commissie vergadering, is al duidelijk ge worden dat een ruime meerder heid van de Staten ja zegt tegen de WCT, aldus de wethouder. „Wij moeten nu zorgen dat de gevolgen ondervangen." Inmiddels heeft ook Noord-Be veland zorgen geuit over de ge volgen van de WCT. De gemeen teraad nam donderdag unaniem een motie van de fractie van Noord-Bevelands Belang aan, die naar Provinciale Staten gaat. De bezorgdheid richt zich op de toename van vrachtver keer op de routes via de pijler- dam en de Zeelandbrug en de mogelijk nadelige gevolgen daarvan voor de doorstroming en de veiligheid op Noord-Beve land. Advertentie z ZIE PAGINA W18 VOOR MEER INFO. foto Lex de Meester naar me en zei dat ik maar bofte." Die meisjes zijn leerlingen van Scheldem ond. Zij volgen een verzorgende oplei ding. „Ik wilde met een groepje door Dordrecht lopen, toen we hoorden dat meneer De Voogd de stad ook wilde be kijken", zegt de zestienjarige Kim. „Hij mocht niet zonder begeleiding van de boot af, dus hebben wij hem meegeno menDat was heel gezellig.Kim vond de reis niet alleen leuk, maar ook leerzaam. „We konden deze week alle theorie in praktijk brengen." Naast Kim gingen er nog elf leerlingen mee, allemaal meisjes. Twee zijn er hal verwege naar huis gegaan, omdat ze heimwee hadden. „Heimwee?", zegt de zestienjarige Jolien, „Dat krijg ik van avond pas, wanneer ik iedereen van hier moet missen!" Maar zijn er ook wettelijke mo gelijkheden om dat te doen? Da lebout is resoluut: „Op diefstal staat vier jaar. Als iemand een paar keer achter elkaar een diefstal pleegt, kan die straf worden verhoogd, maar dat ge beurt in de praktijk niet. We hebben de antwoorden van de jaren negentig op problemen die intussen zijn veranderd." De 'softe' aanpak blijkt niet te wer ken. „Dat wat er een beetje slecht uitziet, moet je wegsnij den. Ik vraag me af of het ge doogbeleid wel de juiste keuze is geweest. Dat klinkt misschien wat reactionair, ik ben natuur lijk wel voor resocialisatie. Mensen moeten een plek terug in de samenleving terug kunnen krijgen." „Drugsgebruik is een gezond heidsprobleem, dat hebben wij altijd gezegd, Als voor de derde keer je autoradio is gejat, heb je daar geen boodschap aan. Dan wordt het een veiligheidspro bleem. Verplicht afkicken is voor mij geen vies woord. Dertig jaar lang is gezegd dat verslaaf den dat zelf moeten willen, maar daar maken we de samen leving niet veiliger mee." door Ali Pankow OUWERKERK - De keuze commissie voor een tekst fragment op of bij het rampmonument van beel dend kunstenaar Gust Ro- mijn, dat op de zeedijk bij de caissons in Ouwerkerk wordt geplaatst, heeft uit 154 in zendingen er vijf geselec teerd. Eén van die vijf teksten blijkt omstreden. Het gaat om de inzending 'Niets is sterker dan de stilte'. Die tekst blijkt afkomstig uit een liedje van Stef Bos. „Wij wisten het niet. Ik hoorde het pas ach teraf, maar we vinden het niet erg", zegt wethouder A. van der Wouden namens de commissie die de selectie heeft verricht. „We zullen wel eerst contact opnemen met meneer Bos met de vraag of hij er bezwaar tegen heeft dat zijn tekstregel hierin meedraait. Dat verwacht ik eerlijk gezegd niet. Ik hoop dat hij het juist aardig zal vinden en dat hij bereid is het liedje waar die tekst in voor komt nog eens op Schouwen- Duiveland te komen zingen", aldus de wethouder. Volgens ambtenaar B. Stuit (cultuur) heeft de commissie bewust gekozen voor teksten waarbij de lezer een eigen beeld kan creëren. De overige geselecteerde teksten zijn: Herinner ons en leef Verzonken leven leven in herinnering Het water, de storm, de stilte Herinneren is weten ge denken is voelen De voordracht wordt volgen de week gepubliceerd in de gemeenterubriek met een antwoordbon waarop de be woners van Schouwen-Dui- veland hun voorkeur voor één van deze teksten kunnen vermelden. door Rolf Bosboom GOES - De Goese wethouder C. Linssen heeft de raadsleden in mei verkeerd geïnformeerd over het Cultuurhuis. Dat stelt P. Colijn namens de fractie van SGP/ChristenUnie. Linssen zou destijds hebben ge zegd dat er al huurovereenkom sten waren gesloten met de diverse deelnemers aan het Cul tuurhuis, terwijl inmiddels zou zijn gebleken dat dat niet zo is. Het Cultuurhuis in de vroegere ambachtsschool aan de West- wal, onderdeel van het schouw burgcomplex in wording, gaat dienen als het gezamenlijke on derkomen van Galerie van den Berge, kunstenaarsplatform Trechter 5 en de Kunstuitleen. Aanvankelijk was het Gezel schap van de Zee de vierde part ner, maar dat haakte onlangs af omdat het zijn plannen voor professionalisering voorlopig in de ijskast heeft moeten zetten. SGP/ChristenUnie, geen voor stander van de schouwburg, heeft in mei schoorvoetend in gestemd met de realisering van het Cultuurhuis. Doorslagge vend, zegt fractielid Colijn nu, was mede de verzekering van wethouder Linssen dat er huur overeenkomsten waren geslo ten met de betrokken partijen. Peter mag zijn vader helpen met het snoeien van een van de fruitbomen in de tuin. De zeer jonge inwoner van Axel sleept met takken, raapt blaadjes op, houdt de boom vast als zijn vader zaagt en is zeer tevreden over het resul taat. Als zijn moeder na enige tijd komt kijken hoe het karwei verloopt wijst hij trots naar de boom. „Kijk, de appel boom is klein gegroeid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11