EU koerst af op nederlaag strafhof Milosevic beschuldigd van genocide moslims Bosnië PZC Kamp Sangatte dicht voor nieuwe vluchtelingen Doden in Gaza-Stad bij Israëlische aanval Nederland vecht hard voor verlagen van boerensteun in Unie Rijke wietoogst Barcelona door koele en natte zomer Groot-Brittannië en Italië kiezen kant van Verenigde Staten Franse politie vindt explosief in vliegtuig uit Marokko Isidore zorgt voor wateroverlast in zuidoosten VS Soedan verbiedt hulptransporten Brazilië maakt ruk naar links Wilde kameel en haai beschermd Hoofd Canadese bevrijders dood Dzurinda mag regering vormen Doodstraf en levenslang coupplegers Myanmar vrijdag 27 september 2002 doorHenk van den Boom BARCELONA - Drie tot zes jaar gevangenisstraf, zegt het Spaanse wetboek van straf recht voor het kweken, verwer ken en verhandelen van verdo vende middelen. Maar een wandeling door de binnenstad van Barcelona voert langs hon derden balkons, dakterrassen en binnenplaatsen waar tussen de ficussen en andere sierplan ten de cannabis welig tiert. De marihuanatelers in de Mid- dellandse-Zeestad hebben een uitzonderlijk goed jaar dankzij de koele en natte zomer. Nor maal gesproken is de tempera tuur aan de Costa Bra va te heet om hennepplanten buiten te laten groeien, maar deze zomer was ideaal, zegt een verkoper van zaden en planten. De hen neptuintjes zijn in de meeste gevallen voor eigen gebruik. En dan wil zelfs de Spaanse po litie wel een oogje dichtknij pen. Maar wie het te bont maakt, zoals deze week de 21-jarige bewoner uit de wijk Montsia, gaat de cel in. Op de binnen plaats van een verlaten ge bouw kweekte hij vijftig plan ten en 'zijn bedrijf' was duide lijk gericht op de handel. Hij kan rekenen op een forse en vooral voorbeeldige straf. Een andere gebruiker die al ja ren zijn eigen voorraadje teelt, zegt van niemand last te heb ben. „Barcelona is een open en vrije stad. Iedereen kan zien dat ik een paar potten wiet laat groeien. Ook de buren vinden het geen enkel probleem." De eigenaar van de zaden- en plantenwinkel bevestigt dat de belangstelling in Barcelona voor eigen geteelde marihuana flink is toegenomen. Met een knipoog: „Dat leren we alle maal van de Amsterdammers die hier komen." GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Unie stevent af op een nederlaag in de kwestie van het Internationaal Strafhof (ICC). Groot-Brittan nië en Italië kiezen definitief de kant van de Verenigde Staten en zijn niet van plan zich in het ga reel van de Unie te voegen. Dat maakt het vrijwel onmoge lijk dat de ministers van Buiten landse Zaken maandag het ge meenschappelijke standpunt bereiken, waarop de kandidaat- landen voor de EU al meer dan een maand wachten. De Verenigde Staten zetten alles op alles om te voorkomen dat er Amerikaanse burgers voor het hof in Den Haag moeten ver schijnen. Om dat te bereiken, proberen ze zoveel mogelijk af zonderlijke verdragen te sluiten met landen die willen beloven geen Amerikanen uit te leveren aan het ICC. De Europese Unie is een grote voorvechter van het strafhof, maar een poging om de Amerikaanse actie door een ferm gemeenschappelijk optre den tegen te werken, loopt spaak op gebrek aan eensge zindheid. De onderlinge verdeeldheid le vert een probleem op voor de kandidaat-lidstaten, die uit Brussel te horen hebben gekre gen dat ze geen akkoord met Washington mogen sluiten, voordat de landen van de Unie hun standpunt hebben bepaald. Kandidaat-lidstaat Roemenië is al voor de Amerikaanse druk door de knieën gegaan en kreeg daarvoor uit Brussel een stevige reprimande. Nu blijkt dat ook Italië en Groot-Brittannië be reid zijn te beloven dat zij geen METZ - Op de luchthaven van de Franse stad Metz heeft de po litie in een vliegtuig dat afkom stig was uit Marokko, honderd gram van de explosieve stof pentriet (PETN) gevonden. Er zat geen ontstekingsmechanis me bij. Dit meldden Franse poli tiebronnen gisteren. Het materiaal zat gewikkeld in aluminiumfolie in de armleu ning van een stoel. Honden von den de stof tijdens een controle van het toestel, nadat de passa giers al waren uitgestapt. van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Twee leden van de radicale Palestijnse groepe ring Harnas zijn gisteren in Ga- zastad omgekomen door een Israëlische aanval met drie ge vechtshelikopters. Zeker vijf entwintig mensen raakten ge wond, zo meldden Palestijnse bronnen. Onder de gewonden is een com mandant van Harnas. Een leider van Harnas zei wraak te zullen nemen voor de aanval. Volgens de Palestijnen vuurden de helikopters drie raketten af op een personenauto. De aanval had plaats in de noordelijke wijk Sjeik Radwan. Die wordt gezien als een bolwerk van de Hamas-beweging, die verant woordelijk is voor vele zelf- van onze redactie buitenland CALAIS - Het vluchtelingen- centrum van het Rode Kruis in Sangatte, nabij de Franse in gang van de Kanaaltunnel, sluit op 15 november zijn deuren voor nieuwe vluchtelingen. Dat zijn de Franse en Britse minis ters van Binnenlandse Zaken gisteren overeengekomen. De aanhoudende stroom vluch telingen die vanuit het centrum proberen via de Kanaaltunnel Groot-Brittannië te bereiken, heeft voor een groeiende span ning tussen Parijs en Londen gezorgd. De Britse minister Blunkett bracht gisteren een be zoek aan de Franse minister Sarkozy om afspraken te maken over de sluiting van het cen trum, dat zo'n 1200 vluchtelin gen herbergt. Afghaanse vluchtelingen uit het centrum zullen compensatie aangeboden krijgen, als ze vrij willig naar Afghanistan terug keren, aldus de ministers. Over een regeling voor de Iraakse Koerden, in de meerderheid in Sangatte, is nog geen besluit ge nomen. Frankrijk, Groot-Brit tannië en België zullen verder v de \aQeV Amerikanen uit zullen leveren, proberen diplomaten te redden wat er nog te redden valt. Vanochtend wordt er nog op hoog ambtelijk niveau tussen de lidstaten onderhandeld om in elk geval een. paar gemeen schappelijke afspraken veilig te stellen. Zo zou er kunnen wor den afgesproken dat de EU-lid- staten en de kandidaat-landen die een akkoord met de VS wil len sluiten, geen Amerikaanse diplomaten, politici en militai ren op vredesmissie uitleveren, maar wel bereid zijn om 'gewo ne' burgers naar Den Haag te sturen. Het is de vraag of Italië en Groot-Brittannië zo'n beper king accepteren. „Die twee lan den willen eigenlijk helemaal niks wat de Amerikanen niet willen", aldus een diplomaat gisteravond. GPD De stof is zeer populair bij isla mitische terroristen en is dezelf de als die in de 'schoenbom' van de Brit Richard Reid zat. Reid probeerde afgelopen jaar zon der succes zijn schoen in brand te steken tijdens een vlucht van Parijs naar Miami. Een Franse deskundige heeft de theorie geopperd dat een per soon de explosieven heeft ge plaatst en dat een ander die op de terugvlucht moest ontsteken. De Franse anti-terreurpolitie wil alle passagiers horen. AFP moordaanslagen in Israël. Een bron binnen de Israëlische vei ligheidsdienst zei dat het doel van de aanval de uitschakeling van een leidende Palestijnse mi litant was. De man zou betrokken zijn ge weest bij zelfmoordaanslagen op Israëlische doelen tijdens de al twee jaar durende Palestijnse opstand. Volgens de Israëlische radio ging het om Hamas-leider Mohammed Deif Een van de politieke leiders van Harnas, Al-Rantissi, ontkende aanvankelijk dat Deif was ge troffen. Hij zou niet eens in de buurt zijn geweest. Maar later gaf een woordvoer der van Harnas toe dat Deif wel in de beschoten auto had geze ten en dat hij gewond was ge raakt. Een medewerker van Deif zou gedood zijn. AFP/RTR NEW ORLEANS - Getroffenen van de tro pische storm Isidore in de buurt van New Orleans bekijken de puinhopen die komen aandrijven op de golven van Lake Pontchartrain. Isidore, die windsnelheden van ruim 200 kilometer per uur bereikt, heeft gisteren in het zuidoosten van de VS voor veel wateroverlast gezorgd. Delen van New Orleans stonden blank en tienduizen den huishoudens zaten zonder stroom. Vol gens CNN vielen er voor zover bekend geen gewonden. De autoriteiten in de staten Mis sissippi en Louisiana lieten gebieden langs de kust ontruimen. De storm hield eerder huis in Mexico. Er vielen daar vier doden. In het noorden van de staat Yucatan hebben zeker een half miljoen mensen schade gele den door Isidore, foto James Nielsen/EPA samenwerken om netwerken van mensensmokkelaars aan de kust aan te pakken. Groot-Brit tannië zal vermoedelijk in no vember de immigratiewet wijzi gen om de toestroom van vluch telingen in te dammen. AP Advertentie ,13.0° UU< van onze redactie buitenland DEN HAAG - De voormalige Servische en Joegoslavische president Slobodan Milosevic speelde een cruciale rol in de 'criminele onderneming' die verantwoordelijk is voor grove misdaden in Kroatië en Bosnië tussen 1991 en 1995. Dat willen de aanklagers van het Joegosla- vië-Tribunaal de komende maanden bewijzen. Het monsterproces tegen de nu 61-jarige Milosevic werd giste ren na twee weken reces hervat. Na maandenlang stil te hebben gestaan bij Kosovo, zullen de aanklagers zich nu richten op de misdaden elders in het voorma lige Joegoslavië, waarvoor de verdachte verantwoordelijk wordt gesteld. Milosevic is mis daden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden ten laste gelegd in Kroatië en Bosnië. Ook wordt hij (medeverant woordelijk gehouden voor gen ocide (volkerenmoord) op groe pen Bosnische moslims. Volgens aanklager G. Nice kan de gedaagde niet alléén verant woordelijk gehouden kan wor den voor de misdaden in Kroa tië en Bosnië-Herzegowina. „De verleiding om deze gedaagde te karakteriseren als de enige ar chitect moet worden weer staan", aldus de Brit. Anderen die misdaden begingen en wier namen bekend zijn bij het tribu naal, verwachtten leiderschap van de verdachte, aldus Nice. Milosevic zou wel de belang rijkste kracht achter het Servi sche plan zijn geweest om grote delen van het voormalige Joego- I Europa NATO: I Karadzic fassen- I nichl langer schützcn NAIROBI - De Soedanese regering heeft een verbod afgekon digd op alle hulpverleningsvluchten naar het zuiden van het land. Dat zei gisteren een woordvoerder van de Verenigde Na ties. Het verbod gaat vandaag in en zal in ieder geval negen dagen van kracht zijn. De regering heeft geen verklaring ge geven voor de maatregel. Operation Lifeline Sudan (OLS), een overkoepelende VN-or- ganisatie die hulp verleent in het zuiden, waar sinds 1983 een burgeroorlog woedt, voert dagelijks vanaf een basis in Kenia twintig vluchten uit naar de regio. Het was gisteren onduide lijk of het verbod ook gold voor noodgevallen als evacuaties voor medische hulp of uit veiligheidsoverwegingen. AP RIO DE JANEIRO- Brazilië maakt bij de presidentsverkie zingen op 6 oktober wellicht voor het eerst in veertig jaar een ruk naar links. Als Luiz Inacio Lula da Silva van de Arbei derspartij zijn voorsprong met nog een paar procentpunten vergroot, wint hij al in de eerste ronde. Oud-vakbondsleider Lula staat in de peilingen op 41 tot 43 procent. Na hem komt met circa 18 procent de kandidaat van de regering, Jose Serre. Bij de presidentsverkiezingen in 1994 en 1998 verloor Lula van de huidige president Fernando Henrique Cardoso. AP BONN - Een wilde kameel die zout water drinkt en kan over leven in de meest barre omstandigheden, geniet voortaan be schermde status op grond van een VN-verdrag. Behalve de in 1999 in Tibet ontdekte kameelsoort kende de Conferentie over Trekkende Wilde Dieren van de Verenigde Naties die om de drie jaar in Bonn wordt gehouden de hoogste beschermingsstatus toe aan de grote witte haai, de blinde ri vierdolfijn en verscheidene andere diersoorten. Dat betekent dat landen verplicht zijn onmiddellijk maatre gelen te treffen om te voorkomen dat deze dieren worden ge dood, gevangen of gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek, zei een woordvoerster. AP VICTORIA - Henry 'Budge' Bell-Irving, die in de Tweede We reldoorlog aan het hoofd stond van de Canadese troepen die Nederland hielpen bevrijden, is zaterdag op 89-jarige leeftijd overleden. Na de oorlog werkte Bell-Irving als makelaar in Vancouver. Van 1978 tot 1983 was hij vice-gouverneur van de provincie British Columbia. AP BRATISLAVA - De Slowaakse president Schuster zal van daag premier Dzurinda opdragen een nieuwe regering te vor men. Dzurinda's partij (SDKU) en drie andere centrumrecht se groeperingen hebben bij de parlementsverkiezingen van afgelopen weekeinde samen een goed resultaat geboekt. Dzu rinda wil een centrumrechtse coalitie vormen met de Partij van de Hongaarse Coalitie, de Christen-Democratische Be weging en het Verbond voor een Nieuwe Burger. De vier par tijen hebben samen ruim de helft van de parlementszetels. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie zei gisteren dat de bevolking van Slowakije met de keuze voor Dzurinda en zijn coalitiepartners een duidelijke 'wil heeft getoond om lid te worden van de Europese Unie'. RTR/AFP Bosnische vrouwen betogen voor het Joegoslavië-Tribunaal waar het proces tegen Milosevic wordt gevoerd, foto Paul Vreeker/ANP slavië aan Servië toe te voegen. „Hij had een fundamentele rol in de organisatie, de planning en de financiering van het plan. Hij was zo'n essentiële deelnemer in de criminele onderneming, dat het moeilijk voor te stellen is dat er zonder hem iets zou zijn ge klaard", verklaarde de Brit. De aanklagers moeten de ko mende maanden de bevels- en politieke structuren bloot zien te leggen waardoor Milosevic in verband gebracht kan worden met de misdaden in Kroatië en Bosnië. Deze werden veelal door lokale autoriteiten, paramili tairen en 'criminele bendes' be gaan. Belgrado Hoofdaanklaagster Carla del Ponte had gisteren harde woor den voor de huidige machtheb bers in Joegoslavië. Hetland on dermijnt volgens haar willens en wetens de pogingen het inter nationaal recht te laten gelden. De medewerking van Belgrado 'bevatte hiaten, was moeilijk en onvoorspelbaar', vatte de hoofdaanklaagster haar erva ringen samen. In het deel van het proces dat gisteren is begon nen, blijft Joegoslavië bewijzen achterhouden, zei Del Ponte. Milosevic presenteerde zich in zijn openingspleidooi inzake de aanklachten over Kroatië en Bosnië wederom als vredesduif. Hij verklaarde net als dit voor jaar: „Servië en ik verdienen de erkenning dat we voor vrede gewerkt hebben en niet als oor logshitsers." Ook zette hij weer zijn gebruikelijke aanval in te gen het 'illegale tribunaal' en de 'valse aanklachten'. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Nederland ver hardt zijn standpunt over het afschaffen van de inkomens steun voor boeren in de Europe se Unie. Het kabinet zal des noods de EU-top volgende maand in Brussel frustreren om zijn eis kracht bij te zetten. „We moeten niet te snel over een compromis praten", aldus staatssecretaris Nicolaï van Buitenlandse Zaken. Eind volgende maand moeten de Europese regeringsleiders beslissen of de boeren in de tien nieuwe EU-landen straks ook recht hebben op inkomenssteun uit Brussel. De Europese Com missie, gesteund door de meeste EU-landen, vindt van wel. Ne derland is mordicus tegen uit vrees voor een explosieve groei van de EU-landbouwuitgaven. Den Haag wil de inkomenssub sidie voor alle boeren geleidelijk afschaffen. Nicolaï maakte gisteren duide lijk dat het kabinet het spel hard zal spelen. „Nederland gaat niet akkoord met een besluit in Brussel tot het verstrekken van inkomenssteun aan de nieuwe boeren zonder zicht op het af schaffen van die steun voor ie dereen", aldus Nicolaï. Premier Balkenende is bereid als enige protest aan te tekenen. Een der gelijk voorbehoud van één land komt zelden voor en bemoeilij kt de onderhandelingen met de nieuwkomers De staatssecretaris hoopt dat het niet zover hoeft te komen. Het kabinet doet verwoede po gingen om met Frankrijk, de grootste tegenstander van de landbouwhervormingen, in ge sprek te raken. Sinds twee weken bestaat er aparte een Frans-Nederlandse werkgroep voor landbouwzaken. Daar naast zoekt het kabinet steun bij Duitsland, tot voor kort bond genoot van Nederland in de strijd om een ander landbouw beleid. Berlijn en Parijs zijn echter vol op in gesprekover uitstel van in grijpende veranderingen in de Europese landbouw. In ruil daarvoor zou Frankrijk beloven dat het EU-landbouwbudget (42 miljard per jaar) niet verder stijgt. Uiteindelijk moet tijdens de EU-top in Kopenhagen in de cember het definitieve besluit vallen over zowel de komst van tien nieuwe lidstaten als de in komenssteun waar zij recht op krijgen. GPD van onze redactie buitenland RANGOON - Een rechtbank in Myanmar heeft vier familiele den van voormalig dictator Ne Win gisteren ter dood veroor deeld wegens een poging tot het plegen van een staatsgreep be gin dit jaar. De vier hebben ook nog eens le venslang gekregen, omdat ze militairen zouden hebben over gehaald mee te doen. Volgens de i~echter Ngwe Aung was het bewijs zeer overtui gend. De man van Ne Wins favo riete dochter en hun drie zonen hebben volgens hem hoogver raad gepleegd door te proberen met hulp van legerofficieren en 'zwarte magie' de regering om ver te werpen. De doodstraf moet worden voltrokken door ophanging. De rechter zei dat de hoogste rechtbank van Myanmar het vonnis nog moet bekrachtigen voor het ten uitvoer kan worden gebracht. De vier krijgen een week om in hoger beroep te gaan tegen de doodstraf en negentig dagen om bezwaar te maken tegen de le venslange celstraf. De vier, die in maart waren op gepakt, hebben altijd volgehou den dat zij onschuldig zijn. Diplomaten in de hoofdstad Rangoon zeiden eraan te twijfe len of de vier wel een staats greep hadden beraamd. Zij wijzen erop dat de bij de ver dachten in beslag genomen spullen - wapenstokken, radio's en uniformen - niet voldoende waren om een van de strengste militaire regeringen in de we reld omver te werpen. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5