V uelta wacht zinderend slot PZC Uefa onderzoekt gedrag PSV-publiek Vallecano lijft Ronaldinha in Paul Haarhuis gunt McEnroe revanche Heras en Gonzalez strijden om eindzege Van Moorsel naar finale achtervolging WK baan Shorttracker Mare Gagnon stopt Steenkamer pakt ook proftitel Oltmans tijdelijk hockeycoach Zeilers Booth/Dercksen op koers Polsstokspringster geschorst Voorlopig rust voor Hofland Stekelenburg niet tegen NAC Gilberto 0,05 seconde sneller dan Del Piero Olympia's Tour is hoofdsponsor alweer kwijt Tennissenioren sterker dan beste vrouwen lanonze sportredactie BEN HAAG/BEJAR - De Ron- je van Spanje wacht wederom en zinderende ontknoping. Irie dagen voor de finish in Ma- fdrid draagt Roberto Heras (US Postal) nog altijd de goudgele iderstrui. Uitdager Aitor mzalez (Kelme) zit hem ech- >rop de hielen. [Gisteren op weg naar het skista tion La Covatilla verdubbelde bras zijn voorsprong tot iets meer dan een minuut. Of het voldoende is om specialist Gon zalez zondag in de afsluitende 45 kilometer lange tijdrit van het Warner Bros park naar het Estadio Santiago Bernabeu voor te blijven is echter de vraag. In hoeverre de Vuelta de Neder landers nog in de greep kan hou den is de andere vraag. Santiago Blanco won de acht tiende etappe. De renner van iBanesto sloot een lange ont snapping naar het skistation La nonze sportredactie jliOPENHAGEN - Leontien Zij laard-Van Moorsel heeft zich bij liet WK wielrennen op de baan (geplaatst voor de finale van de achtervolging. De titelverde- jdigster was gisteravond in I kwartfinale het snelst. De olyra- pisch kampioene haalde haar Britse tegenstandster Syming ton in en finishte na drie kilome ier in 3.32,365. Vanavond treft Zijlaard-Van (Moorsel in de finale de Russi sche Olga Slioessareva. De eindstrijd is een herhaling van het WK van vorig jaar in Ant werpen. Toen was cle Neder landse aanzienlijk sterker. Gis teravond was het verschil tus sen de nummers een en twee ook ïuim drie seconden. De Brit Chris Hoy greep verras send de titel op de kilometer. In Kopenhagen bleef hij de Franse titelverdediger Arnaud Tour- nant eenduizendste van een se conde voor. De jonge Theo Bos eindigde op de zevende plaats. Hoy zegevierde op de Deense baan in 1.01,893. Tournant, die als laatste mocht starten, kwam er net niet aan: 1.01,894. Hij miste daardoor zijn vijfde we reldtitel op rijTheo Bos, de jon gere broer van schaatser Jan Bos, reed een voortreffelijke ra ce (1.02,959). De 19-jarige ren ner uit Hierden was vorig jaar bij zijn debuut op de WK voor "senioren negende. Teun Mulder eindigde als twaalfde met de tijd van 1.04,041. De Wit-Russische Natalia Tsylinskaja verbeterde op de 500 meter het wereldrecord van de Mexicaanse Nancy Contre- ras Reyes. Zeiegde de afstand af in 34,838 seconden. Contreras Reyes, vorig jaar in Antwerpen de beste, eindigde als tweede in 34,898. Het brons ging naar de Australische Kerrie Meares in 34,964. Yvonne Hijgenaar ein digde als twaalfde. Tsylinskaja won in 2000 ook de wereldtitel op dit nummer, maar toen onder denaamMarkovnitsjenko. Des tijds was ze ook 's werelds beste sprintster. ANP Covatilla succesvol af. Achter hem ontspon zich een boeiend duel om de eindzege. Klasse mentsleider Roberto Heras ge bruikte de laatste aankomst bergop om zijn smalle marge op de concurrenten Aitor Gonza lez, Oscar Sevilla en Joseba Beloki te vergroten. Heras ein digde als tweede op een kleine veertig seconden van Blanco. Beloki verloor zo'n twaalf se conden op de drager van de lei derstrui. Het Kelmeduo Gonza lez en Sevilla moest ongeveer 3 5 tellen op Heras toegeven. Vandaag staat ook nog een lasti ge rit op het programma, maar de definitieve beslissing over de eindzege valt pas zondag als de renners op de slotdag een afslui tende tijdrit van ruim veertig kilometer moeten afwerken. Gonzalez staat een dikke mi nuut achter op Heras. Sevilla zo'n 1.45, Beloki ruim twee mi nuten. Koos Moerenhout, de enige nog in koers zittende Nederlander, geeft Gonzalez de grootste kans. Moerenhout was gisteren ruim op tijd binnen. ,,De Vuelta is heel lastig. De etappes zijn kor ter dan die in de Tour, maar waarschijnlijk daarom ook wordt er van het begin tot het einde veel feller gekoerst. De Spaanse ploegen zijn hier super. Daar valt bijna niet tegen te rij den." Boogerd Michael Boogerd had gisteren in de Coppa Sabatini teveel Italia nen om zich heen om de koers in de omgeving van Pisa te win nen. De renner uit de Raboploeg kon aan het einde van de koers over 197 kilometer niet op tegen Paolo Bettini, leider in de we reldbekercyclus, Andrea Ferri- gato en Ruggero Marzoli. Bij de eerste acht was Michael Boogerd de enige niet-Italiaan. GPD/ANP vrijdag 27 september 2002 Klassementsleider Roberto Heras vergrootte gisteren de marge met nummer twee Aitor Gonzalez naar iets meer dan een minuut. Zondag zal in de afsluitende tij drit blijken of dat voldoende is voor de eindze ge in de Vuelta. foto Desmond Boylan/Reuters MONTREAL - De succesvolle Canadese shorttracker Mare Gagnon zet een punt achter zijn cax-rière. In de tien j aar dat hij actief was op de kleine schaatspiste, veroverde hij vier we reldtitels en vijf olympische medailles; drie gouden en twee bronzen. De 27-jarige Gagnon was vooral succesvol op de Winterspelen van 2002 in Salt Lake City. Daar won hij goud op de 5 0 0 meter en de 5 0 0 0 meter estafette en brons op de 15 0 0 meter. ,,Ik heb mijn doelen bereikt in het shox-ttrack. Het is nu tijdvoor andere uitdagingen", verklaarde Gagnon. AFP WEERT - Joost Steenkamer is dit seizoen de succesvolste golf speler op eigen bodem. De 38-jarige Haarlemmer eigende zich gisteren in Weert ook cle nationale proftitel toe. In j uni ze gevierde hij in het Nationaal Open en daarna in enkele kleine re wedstrijden. In de vierde en laatste ronde, die hij als leider inging, ontdeed hij zich van John Woof uit Voorhout. De tot Nederlander genaturaliseerde Engelsman kon op de laatste dag het geweld dat Steenkamer ontwikkelde, niet aan. De la tere kampioen ging uit in 68 slagen (4 onder par), Woof produ ceerde een slotronde van 75 slagen. Plij verspeelde daardoor de tweede plaats aan Ralf Miller uit Schoorl. ANP DEN HAAG - Roelant Oltmans, ex-directeur van voetbalclub NAC, is tijdelijk teruggekeerd in het hockey. De oud-bonds- coach van de hockeymannen is voor vijf wedstrijden aange steld als coach van de vrouwen van de Haagse hockeyclub Klein Zwitserland. Oltmans is de opvolger van Martijn de Greve, die opstapte omdat hij het trainerschap niet kon combineren met zijn pri- vé-werkzaamheden. Het contract is tijdelijk omdat eind ok tober de competitie voor vier maanden wordt stilgelegd, van wege het WK die op 24 november in het Australische Perth be ginnen. Oltmans vertrok in augustus bij NAC wegens grote fi nanciële problemen bij de Bredase club. Bovendien was hij doelwit van dreigementenHij maakte in 19 9 9 de verrassende overstap uit het hockey. Bij de KNHB was Oltmans succesvol geweest als bondscoach. Met de nationale ploeg won hij de drie grote prijzen: de Olympische Spelen, het WK en de Champions Trophy. ANP MARTHA'S VINEYARD - Het Nederlandse zeilduo Mitch Booth en Herbert Dercksen ligt bij het wei'eldkampioenschap in de tornado-klasse op medaillekoers. De Nederlanders staan na vier van de tien zeilraces in Martha's Vineyard (Ver enigde Staten) op de derde plaats. De Australiërs Bundock en Forbes gaan aan kop. Booth en Dercksen kwamen gisteren in de derde en vierde race tot degelijke finishes: respectievelijk zevende en derde. Het andere Nederlandse zeilduo dat meedoet aan het WK, Sven Karsenbarg en Mischa Heemskerk, zakte wat weg in het klassement. Door een 22e plek in de derde race en een vijfde in de vierde staan zij nu elfde. ANP LONDEN - Polsstokhoogspiingster Janine Whitlock is door- de Britse atletiekfederatie voor twee jaar geschorst. De atlete werd bij een dopingcontrole in juni in Manchester positief be vonden. Bij haar werden sporen van het anabool dianabol aangetroffen. SID van onze sportredactie MADRID - De Spaanse club Vallecano heeft de transferstrijd om Milene Domingues, de vrouw van Ronaldo gewonnen. Het 22-jarige voormalige Braziliaanse foto model had aanbiedingen van legio Spaanse clubs op zak, maar koos uiteindelijk voor de stadgenoot van Real Madrid, de werkgever van haar beroemde man. De 25-jarige Ronaldo ver huisde onlangs van Internazionale naar de Ko ninklijke. Echtgenote Milene was om die reden gedwongen haar Italiaanse club Monza te ver laten en ook haar heil in het Spaanse voetbal te zoeken. Aan interesse geen gebrek, want Ro naldinha blijkt een begenadigd talent. Clubs stonden in de rij voor haar. AFP/RTR/DPA foto Sergio Perez/Reuters EINDHOVEN - Kevin Hofland moet de komende dagen rust houden. De verdediger van PSV raakte woensdagavond in het verloren duel tegen Arsenal voor de Champions League aan de enkel geblesseerd. Een mri-scan wees gisteren uit dat de binnenband van de rech- terenkel is gescheurd. Hofland mag tot maandag niets doen. 1 „Pas dan is duidelijk hoelang hij j echt moet revalideren", aldus een woordvoerder van PSV. I De revalidatie van de Australi- I sche middenvelder van PSV j Lindsay Wilson verloopt min- I der voorspoedig dan verwacht. Wilson kampt met een enkel- I blessure, maar bij onderzoek is ook nog een botsplinter in een voetwortel geconstateerd. Die wordt deze week verwijderd. Daarna duurt het herstel van I Wilson nog drie a vier weken, i ANP I AMSTERDAM - Maarten Ste- kelenburg staat zondag niet in 1 het doel van Ajax in de wed- strijd tegen NAC. Onderzoek in een ziekenhuis j wees gisteren uit dat hij in de Championsleague-wedstrijdbij 1 Inter zijn hamstrings in het lin- j kerbeen heeft verrekt. Hoe lang j het herstel duurt is nog niet dui- I delijk. Wel zeker is dat geen I sprake is van een spierscheu- ring .ANP PARIJS - Het doelpunt dat de Braziliaanse middenvelder Gil berto Silva woensdag maakte voor Arsenal tegen PSV, was het snelste in de geschiedenis van de Champions League. De rekenmeester van de Euro pese voetbalbond Uefa noteer den de goal na exact 20,07 se conden; een fractie sneller dan ■;het doelpunt van Allessandro •DelPiero op 1 oktober 1997. De Italiaanse aanvaller van Juven- tus schoot de bal in het doel na 20,12 seconden bij Manchester United. Mariano Bombarda *neemt op de ranglijst van snelst gemaakte doelpunten de derde plaats in. De Argentijnse spits scoorde op 20 oktober 1999 na 28,21 seconden voor Willem II tegen Sparta Praag. AFP van onze sportredactie EINDHOVEN - Paul Haarhuis koketteert op de tennisbaan met de eeuwige jeugd en is, eenmaal binnen de lijnen, nog net zo fa natiek en onverzettelijk als in zijn beste jaren. Als organisator van de Alex Tennis Classics - een toernooi voor tennislegen- den dat van 3 tot en met 6 okto ber in Eindhoven wordt gehou den - toont hij zich een stuk milder. Vergevingsgezind zelfs. Neem de deelname van Petr Korda, de Tsjech die in 1998 nog zo fier de Australian Open won, maar nog datzelfde jaar werd betrapt op het gebruik van het (verboden) spierversterkende middel nandrolon. Het huis was te klein, wat Paul Haarhuis be trof. De Nederlander oordeelde dat het naïef was om te veron derstellen dat de tenniswereld vrij van doping was, maar vond wel dat de gebruikers ervan kei hard moesten worden aange pakt. Haarhuis vond het in 1999 dan ook niet gepast dat Korda zijn titel verdedigde in Melbourne en vond dat de tennisbonden veel te lankmoedig optraden te gen dopingzondaars. En kijk nu eens, drie jaar later. Haarhuis tipt diezelfde Korda als een van de favorieten voor cle eindzege in zijn eigen toernooi. ,,Ik vind nog steeds dat de ATP veel harder moet optreden tegen dopinggebruik. Korda is des tijds positief bevonden en heeft daarvoor een boete gekregen. Mocht hij me in de finale ver slaan, dan sturen we hem alsnog naar de dopingcontrole", lacht Haarhuis, die samen met Jacco Eltingh een aansprekend veld op de been heeft gebracht. Boris Becker heeft weliswaar afge zegd, maar met Michael Stich komt een waardig vervanger. „Het is misschien wel het sterkst bezette seniorentoer- nooi ooit", zegt Eltingh. „Met ook John McEnroe, Yannick Noah, Guy Forget en Mats Wi- lan der hebben we natuurlijk he le mooie namen in huis." De komst van Becker was lange tijd onzeker, zoals de komst van de wispelturige Duitser doorgaans onzeker is. Bij het toernooi van Rotterdam stond hij ook meer dan eens op het affiche, maar ook daar liet hij steeds verstek gaan. „In Berlijn trok hij dit jaar 13.000 toeschouwers voor een duel met Stich. In deBundesliga dubbelde hij met Siemerink en kwamen er zesduizend fans kij ken, Maar een dag later kwam hij gewoon niet opdagen. Het is goed dat we vroegtijdig weten waar we aan toe zijn", zegt El tingh, die van het vrijgekomen budget niet alleen Stich kan presenteren maar ook een leuk afscheidsfeestje kan organise ren voor Siemerink. De Rijns burger dubbelt tijdens de Alex Tennis Classics in een showpar tij met de Iranese tennisclown Mansour Bahrami. Als het pro gramma het toelaat zijn Eltingh en Haarhuis de tegenstanders. De kaartverkoop voor het toer nooi (een officieel circuit onder de vlag van de ATP waarvoor al leen grand slam-finalisten, nummers één van de wereld en Davis Cup-winnaars in aan merking komen) verloopt naar wens. Met name voor de twee sessies op zaterdag is de belang stelling groot. Die dag staat ook de revanche wedstrijd tussen Paul -Haarhuis én John McEnroe op het programma. Haarhuis klopte de Amerikaan in 1989 voor eigen publiek tij dens de US Open. „Hij vertelde me pas nog in New York dat hij daar nog steeds van baalde", lacht Haarhuis. „Ik denk niet dat ik jongens van dit kaliber, ook al zijn ze wat ouder, snel naar huis zal sturen. Ik ga het proberen, maar het is niet erg als ik verlies." GPD RIJSWIJK - Olympia's Tour moet opnieuw op zoek naar een hoofdsponsor. De belangrijkste geldschieter van de afgelopen editie van de achtdaagse wieler koers door Nederland, Campi- na, heeft besloten om af te zien van een optie op 2003. Organisator Wim van Drunen heeft zichzelf tot januari de tijd gegeven om een nieuwe geld schieter te vinden. Die financier zou dan 115.000 euro moeten betalen om zijn naam aan de ronde te mogen verbinden. Lukt dat niet, dan wil Van Drunen proberen bedrijven te interesse ren voor delen van het sponsor pakket. Campina was vorig jaar nog de redder in de nood voor Olympi a's Tour. Door tussenkomst van de zuivelfabrikant kon de jubi leumeditie, de vijftigste ronde, doorgang vinden. ANP door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - De Europese voetbalbond Uefa heeft een on derzoek ingesteld naar ver meend wangedrag van PSV- supporters tijdens de Cham pions League-wedstrijd tegen Arsenal, woensdagavond in Eindhoven. Bij een hoekschop in de tweede helft zijn verschil lende voorwerpen, zoals mun ten en aanstekers, richting Thierry Henry gegooid. Boven dien zouden de donkergekleur de Henry en Lauren met racisti sche leuzen zijn bejegend. PSV heeft verbaasd gereageerd op de beschuldigingen. Voorzit ter Harry van Raaij: „Dat er bij die hoekschop in de tweede helft voorwerpen richting Henry zijn gegooid, is duidelijk. Dat heeft iedereen gezien. Van racistische uitingen is mij niets bekend. Er wordt natuurlijk altijd wel iets geroepen. Misschien heeft een idioot opmerkingen gemaakt en dat is niet goed te praten, maar langdurige oerwoudgeluiden door een grote groep heb ik niet gehoord." De Uefa is het onderzoek giste ren gestart. „We zullen alle be schikbare informatie bestude ren en evalueren", zei Mike Lee, directeur communicatie van de Uefa. „Daar zal een beslissing uit voortvloeien." Als de Uefa vindt dat er sprake is van wan gedrag van PSV-supporters, dan zal de zaak op de agenda staan van de vergadering van het disciplinair comité op 10 ok tober. „Maar we mogen geen overhaaste conclusies trekken. Er is niets bewezen, het onder zoek is gaande." Verschrikkelijk Arsène Wenger werd woensdag avond door de Britse pers ge vraagd naar de vermeende uit latingen van het PS V-publiek en reageerde fel. „Het was ver schrikkelijk, dit soort dingen moet worden uitgebannen. We voelden ons niet bedreigd, maar in elk pubhek zijn er altijd wel een paar gekken." Thierry Henry wilde er niet veel op zeggen. „Er zijn dingen ge gooid, munten, aanstekers, van die dingen. Of ik gehoord heb wat ze zeiden? Natuurlijk, ik heb twee oren. Maar je hebt me niet zien terugschreeuwen. Ik concentreerde me op de hoek schop." Na afloop van de wedstrijd is er nog een vergadering geweest waarbij PSV en de Uefa de orga nisatie hebben doorgesproken en geëvalueerd. Van Raaij: „We hebben onder meer gesproken over de voorwerpen die op het veld.zijn gegooid en over het feit dat de rook van het vuurwerk voor de wedstrijd te lang bleef hangen. Er is niets gemeld over racistische uitlatingen. Ik wil nu eerst kennis nemen van het rapport van de Uefa-waarne- mer. Ik wil wel benadrukken datals er racistische leuzen zij n geroepen, dat volstrekt bela chelijk is en niet goed te praten. Daar is geen discussie over mo gelijk. Maar nogmaals: vanuit mijn positie heb ik niets ge hoord." De Uefa heeft reeds onderzoe ken lopen in twee eerdere inci denten in Europese wedstrij den. Eerder zouden racistische leuzen zijn gescandeerd tijdens het Champions League-duel Valencia-Liverpool op 17 sep tember en tijdens Hajduk Split- Fulham in liet Uefa Cup-toer nooi op 19 september. Volgens Lee is het zeer waarschijnlijk dat deze twee zaken in ieder ge val aan het disciplinair comité worden overgedragen. „Drie incidenten die tot een on derzoek nopen binnen twee we ken, dat is natuurlijk zorgwek kend, voegde Lee toe. „De Uefa veroordeelt ten zeerste elke ra cistische uitlating. Iedereen die betrokken is bij het voetbal moet zijn verantwoordelijkheid nemen. Dit is niet iets dat de Uefa in zijn eentje kan oplos sen." GPD EINDHOVEN - Bij de laatste presentatie van het door hem, met Jacco Eltingh, te organise ren toernooi Alex Tennis Clas sics met seniortennissers als de Amerikaan John McEnroe en de Fransman Yannick Noah vol gende week in Eindhoven, deed Paul Haarhuis gisteren een paar pittige uitspraken. „Ik zou voor dit toernooi ook de topacht van de vrouwen in de tenniswereld willen uitnodigen. Voor het publiek zou het erg in teressant zijn of zij tegen ons een setje zouden kunnen winnen. Haarhuis riep daarmee nogal wat discussie op. Zouden de Williams Sisters ook van de ve teranen verliezen? „Absoluut", zei Haarhuis. „De nummers een en twee van het vrouwentennis steken wel ver boven de num mers drie tot en met acht uit, maar ik ben ervan overtuigd dat ik ook Serena en Venus zal we ten te verslaan." Haarhuis vond het wel een goed idee om zo'n toernooi eens te or ganiseren. „Ik weet zeker dat dit in een casino van Donald Trump in de Verenigde Staten veel be langstelling zal trekken." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43