Bush is nog niet klaar voor Irak Rusland heeft na drie jaar in Tsjetsjenië niets bereikt V" v? ri-Sh'A-V. PZC PZC Niemand weet of uitgezette illegalen crimineel waren Leger moet nog op zoek naar tactieken voor stadsoorlog Ook na eerste vrije verkiezingen blijft Marokko hartpatiënt 27 september 1952 vrijdag 27 september 2002 door Matt Kelley en John Lumpkin Als de Verenigde Staten Irak aanvallen, dan begint het vanuit de lucht. Het eerste doel is de uitschakeling van de betrekkelijk geavanceerde luchtafweer van Irak met preci siebommen en kruisraketten. Niet het luchtafweergeschut zelf is het doelwit, maar de ra dar-systemen en het communi catienetwerk dat de Iraakse in stallaties met elkaar verbindt. Als die worden uitgeschakeld, ligt het hele systeem plat. Zodra het Amerikaanse leger in de lucht heer en meester is, kan het naar believen bombarde menten uitvoeren en grondtroe pen van luchtsteun voorzien. Het doelwit van de bombarde menten zijn de verblijfplaatsen van Saddam Hoessein en andere Iraakse leiders, de elite-eenhe den van de Republikeinse Garde en de plaatsen waar Irak massa vernietigingswapens heeft. Zowel Saddam als zijn wapens zijn echter gemakkelijk te ver bergen. Het is vrijwel onmoge lijk om de Iraakse president vanuit de lucht uit te schakelen. Hetzelfde geldt voor de vernie tiging van wapenopslagplaat sen, die zich vaak in bunkers diep onder de grond bevinden. Dat kan wel vanuit de lucht, zei de Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld, maar 'dat zou een paar onpret tige gevolgen hebben'. Rums feld doelde op atoombommen: alleen die zijn krachtig ge noeg om de bunkers te vernieti gen. Pauze Er is maar één oplossing: grond troepen. Eerst gelasten de Ame rikanen een bombardements pauze in om te zien of er in Irak sprake is van massale opstan den of desertie. Tijdens de Golf oorlog van 1991 gaven tiendui zenden Iraakse militairen zich spontaan over. Nu is het Iraakse leger veel zwakker dan destijds en bestaat de kans dat het spon taan instort zodra een grond- aanval dreigt. Als dat gebeurt, dan worden grondtroepen echter niet over bodig. In de Golfoorlog waren er 500.000 geallieerde militairen op de grond actief. Nu lopen de schattingen van de omvang van de benodigde troepen uiteen van 50.000 tot meer dan 350.000. Het duurt naar schat ting drie maanden voor de VS zoveel manschappen naar het gebied hebben overgebracht. In landen in de omgeving zijn en kele tienduizenden Amerikaan se militairen gestationeerd. Van de buurlanden van Irak zijn Saoedi-Arabië en Iran niet bruikbaar als uitvalsbasis voor het Amerikaanse leger. Saoedi- Arabië staat bepaald niet te springen om bij een aanval te worden betrokken en Iran be hoort volgens de Amerikaanse regering net als Irak tot de 'as van het kwaad'. Blijven over: Turkije en Koeweit. Koerden De Amerikanen zouden zich kunnen verzamelen in Turkije en vervolgens in zuidoostelijke richting kunnen trekken. De wegen in het noorden van Irak zijn betrekkelijk goed en het ge bied wordt bevolkt door Koer den die tegen Saddam zijn. An derzij ds i s het gebied bergachtig en ligt Saddams geboorteplaats Tikrit op de route. Tikrit is één van Saddams bolwerken en heeft bovendien een lucht machtbasis. Een aanval vanuit Koeweit ligt het meeste voor de hand. Daar zijn sinds de Golf- ooiiog duizenden Amerikaanse militairen gestationeerd en de Amerikanen hebben gevechts ervaring in het gebied. Het doel van de grondoorlog is niet het verslaan van het Iraakse leger, dat vroeg of laat naar ver wachting instort, maar de hoofdstad van Irak: Bagdad. De stad innemen en Saddam ver moorden klinkt gemakkelijker dan het is. Ten eerste is de kans reëel dat Irak chemische of bio logische wapens inzet tegen Amerikaanse grondtroepen. Het Amerikaanse leger heeft voorzorgsmaatregelen getrof fen, maar de inzet van dergelij ke wapens door Irak leidt zeker tot vertraging in de Amerikaan se opmars. De mogelijke inzet van massa vernietigingswapens is een van de redenen waarom de Ameri kanen niet alle communicatie lijnen van het Iraakse leger zul len vernietigen: als Iraakse commandanten van de buiten wereld worden afgesneden, kunnen zij uit wanhoop biologi sche of chemische wapens in zetten. Als zij daarentegen ho ren dat de oorlog voor Irak slecht verloopt, dan lopen zij over of houden zij zich buiten de gevechten, hopen de VS. Een tweede probleem bij de in name van Bagdad is het karak ter van een stadsoorlog. De enorme Amerikaanse voor sprong op het gebied van tech nologie en communicatie is zo goed als waardeloos in de be perkte ruimtes in een stad. Vuistregel Ieder leger dat een stad probeert in te nemen moet erop rekenen dat zeker 30 procent van zijn troepen sneuvelt, leert een mili taire vuistregel. Een stadsoor log is 'een steekgevecht in een telefooncel', zegt generaal b.d. Merrill McPeak, die tijdens de Golfoorlog het commando voer de over de luchtmacht. Boven dien komen er ook veel burgers om het leven. Dit doet de toch al niet grote steun van de Ameri kaanse bevolking voor een actie tegen Irak zeker sneller afbrok kelen. Het Amerikaanse leger moet daarom op zoek naar nieuwe tactieken voor het uit vechten van een stadsoorlog. De strategen van de mariniers op de basis Quantico in Virginia hebben een paar ideeën. Zij doen onderzoek naar stads- oorlogen van Stalingrad en Grozny tot de Westelijke Jor- daanoever, Noord-Ieriand en Mogadishu. Tanks Een van de ideeën van de mari niers: laat tanks samenwerken met de infanterie. Neem een tank en een groep infanteristen, zegt majoor Dan Sullivan: de in fanteristen vormen de ogen, de tank levert de spierkracht en het geheel is flexibeler en minder gemakkelijk te raken dan grote colonnes tanks of infanterie. Er is één probleem: sergeants en korporaals bij de infanterie zijn niet getraind om samen te wer ken met een tank. Dat werd pijnlijk duidelijk tij dens een onlangs gehouden oe fening op een luchtmachtbasis in Califomië. Een bataljon van 1100 infanteristen, onder steund door tanks en helikop ters, moest enkele barakken innemen op een kleinere vijan delijke macht, gespeeld door tweehonderd reservisten. Bij de inname van de oefenstad 'sneu velden' veel van de aanvallers. De mariniers van Bush lijken nog niet klaar voor Bagdad. AP door Clemens Ingwersen De Marokkaanse premier Youssoufi volbrengt vandaag zijn levenswerk. Dan zijn er volgens hem vrije en eerlijke verkiezingen. Cir ca veertien miljoen stemge rechtigden op een bevolking van dertig miljoen kiezen een nieuw parlement. Vijf jaar geleden nog werden de verkiezingsuitslagen be dacht door de rechterhand van de koning, Driss Basri. Hij werd opzij gezet door de nieuwe vorst Mohammed VI, die daarmee zijn democrati sche gezindheid etaleerde. Zijn in 1999 overleden vader benoemde in 1998 de linkse Youssoufi tot premier en be ëindigde zo een lange periode van rechtse regeringen. De ingreep moest volgens de ko ning voorkomen dat het poli tiek en economisch gestag neerde land 'een hartaanval' kreeg. De premier ging een bonte coalitie leiden die poli tieke en economische hervor mingen moest doorvoeren. De bevolking verloor in de jaren negentig alle vertrou wen in de heersende elite. Bij een opiniepeiling in 1998 bleek dat slechts 3 procent van de ondervraagden ver trouwen had in de politiek. De economie verzwakte ge staag. Wie arm was en geen invloedrijke connecties had. moest kiezen tussen een ar moedig bestaan of proberen naar Europa te gaan. Vier jaar na de wisseling van de wacht lijkt er echter wei nig veranderd. Alleen de op positie van destijds, zoals Youssoufi's Socialistische Unie van Volkskrachten (USFP), wordt nu medever antwoordelijk gehouden voor de misère. De verkiezin gen zijn relatief vrij met 26 partijen en 5000 aspirant parlementariërs. De belang rijkste vertolkers van het on genoegen onder de armere Marokkanen mogen en kun nen de volksraadpleging echter niet winnen. Een legale islamitische op positiepartij, Partij Recht vaardigheid en Ontwikke ling (PJD) weet zo goed datze niet moet overdrijven, dat ze zich in slechts 56 van de 91 kiesdistricten inschreef. Die houding stamt uit een Ma rokkaans achterkamertje, waar de staat de PDJ tot be perkte deelname overhaalde. De islamitische oppositiebe weging, de groepering al-Adl wal-Ihsane (Recht en Naas tenliefde) van Abdelsalam Yacine, doet niet mee. Ze stelt dat het parlement toch niks te vertellen heeft. De be weging wordt vervolgd, maar heeft 'ondergronds' een enorme en groeiende aan hang, zowel onder hoog op geleiden als onder cfe arme massa die wacht op betere tijden of de boot naar Spanje. De critici in de USFP, die Youssoufi een marionet van de koning vinden, kunnen morgen onder meer terecht bij het recent opgerichte Ver enigd Socialistisch Links (GSU). Deze partij deelt de kritiek van de radicale isla mieten dat de Grondwet moet worden veranderd eer er sprake kan zijn van echte hervormingen. Geestelijk leider Hassan II liet enkele jaren voor zijn dood in 1996 een Grondwet aannemen die zijn almacht bekrachtigde. De koning benoemt de ministers van Binnenlandse-, Buiten landse Zaken, Defensie en Is lamitische Zaken. De vorst is zo naast absoluut monarch ook geestelijk leider. Na de verkiezingen hangt veel af van de bereidheid van de koning om macht af te staan. Hij trok begin dit jaar nog een reeks bevoegdheden naar zich toe. Premier Yous soufi bood geen weerstand. Een somber vooruitzicht voor de hervormers en de Spaanse kustwacht. ANP Den Haag en Amsterdam heb ben de toon gezet: geen pardon meer voor illegalen en helemaal niet als ze nog crimineel zijn ook. Met grote veegacties wer den ze opgepakt. Degenen die begin deze week in Amsterdam van de straat of uit hun huis werden geplukt, zitten weer in hun vaderland. Maar is eigen lijk ivel bewezen dat ze illegaal of crimineel waren door Dick Hofland Wie bewijst dat die uitgezet te Bulgaren en Roemenen illegaal waren? En wie bewijst dat ze crimineel waren? Dat vraagt Han Entzinger, hoogle raar migratie- en integratie vraagstukken aan de universi teit van Rotterdam, zich ai'. „Ik mag hopen dat de politie harde bewijzen heeft, want anders hebben we een probleem. Dan is de rechtsstaat in het geding." Entzinger constateert dat het klimaat voor het oppakken van vreemdelingen in korte tijd he vig is veranderd. Den Haag en Amsterdam zetten de toon voor die cultuuromslag. Waar ge meenten tot voor kort af en toe een enkeling of een kleine groep oppakten, hebben deze twee steden met één veegactie een grote groep aangehouden en ook teruggestuurd. In Den Haag zijn enkele weken geleden Bul garen opgepakt die zonder toe stemming vooral in de tuin bouw werkten. Afgelopen weekeinde volgde Amsterdam met een nog grotere actie, ver spreid over enkele dagen, waar bij het volgens de politie ging om criminele illegalen. Charter „Het is opmerkelijk dat zo snel achter elkaar op zo grote schaal zo veel mensen zijn opgepakt", zegt Entzinger. „In het verleden gebeurde dat zelden. Tegelijk worden er minder vraagtekens bij gezet dan in voorgaande ja ren. Maar er zijn wél vragen. De mensen die in Amsterdam zijn opgepakt, zijn woensdag al per charter naar hun geboorteland teruggestuurd. Is in die paar da gen het bewijs geleverd dat ze crimineel waren? Zijn ze er voor veroordeeld? Dat zou je toch verwachten." Entzinger is waakzaam. Mis schien, zegt hij, is het beter om de visumplicht voor onder meer Bulgaren en Roemenen weer in te voeren. Dan weet je meteen of ze toestemming hebben Neder land binnen te komen, weet je dat ze geen toeristen zijn die hier drie maanden mogen ver blijven en dus illegaal zijn. Nu kan een opgepakte Bulgaar zijn paspoort laten zien en zeggen dat-ie toerist is. Dan kan hij een stempel krijgen dat voor drie maanden geldt. „Dus ik hoop maar dat de politie dossiers heeft waaruit blijkt dat al die te ruggestuurde Bulgaren en Roe menen hier langer dan drie maanden waren." Entzinger heeft niet het idee dat de actie in Amsterdam heel erg gericht was tegen illegalen, maar meer tegen de criminali teit. „En daar kan ik iets meer vrede mee hebben. Maar ook dan moet wel het bewijs worden geleverd dat iemand crimineel is. Hoe ernstig het vermoeden ook is, alleen op basis daarvan mag je niet stellen dat iemand crimineel is en hem of haar uit zetten." Uitersten Dat tot dusver niemand zich openlijk heeft afgevraagd of het allemaal wel volgens de regels van de Nederlandse wetgeving is gegaan, sterkt de hoogleraar in zijn stelling dat illegalen al lang niet meer 'zielige mensen zijn die worden uitgebuit', maar in de ogen van veel Nederlan ders 'allemaal mensen die kwa lijke dingen komen doen'. Het zijn, zegt hij, twee uitersten en ze kloppen geen van beide. „Maar ik constateer, dat er heel vaak wordt geroepen dat mi granten een bedreiging zijn, dus dan gaan mensen geloven dat het ook echt zo is. De recente ac ties versterken dat beeld." Ook de ambassade van Bulga rije in Den Haag is ongelukkig met de beeldvorming. „Ons land krijgt een slechte naam. Alsof we alleen maar illegaal en cri mineel zijn", verzucht D. Min- koff. De attaché wijst er op dat het verhaal twee kanten heeft. „De meeste Bulgaren krijgen werk aangeboden, vaak in de tuinbouwsector, en dan is de verleiding nauwelijks te weer staan, want in Bulgarije is heel moeilijk werk te vinden. Als je dat wil tegengaan, moet je ook optreden tegen de mensen die werk aanbieden." GPD door Joost Bosman De oorlog in Tsjetsjenië is de ze week stilzwijgend zijn vierde jaar ingegaan. Een bijna vergeten conflict tussen Russi sche troepen en rebellen, dat uitliep op een gruwelijke men geling van persoonlijke vendet ta's, niets en niemand ontziende plunderingen en ontvoeringen tegen de achtergrond van een schimmige schaduweconomie. Het trieste resultaat: 80.000 do den, nog veel meer gewonden en miljoenen burgers op de vlucht. Vier jaar nadat de Russen voor de tweede keer in vijf jaar tijd de afvallige republiek binnenvie len, heeft de federale regering nog niets bereikt: de orde en rust in Tsjetsjenië zijn niet her steld, noch zijn de 'terroristen' uitgeschakeld. En dagelijks sneuvelen er Russische soldaten door onverhoedse aanvallen van rebellen of door hun bom aanslagen. Het einde van de oorlog lijkt niet in zicht, tenzij Moskou bereid is tot onderhan delingen met de separatisten. Maar door de verdeeldheid van de Tsjetsjenen onderling is een gesprekspartner die optreedt namens het hele volk niet zo maar voor handen. Daarbij staat Poetin, de 4500 gedode Russische militairen ten spijt, nauwelijks onder maatschap pelijke druk de oorlog te beëin digen. Zijn regering heeft tot dusverre dan ook geweigerd te onderhandelen. Vorige week vrijdag liet minister Gryzlov nog weten dat de bereidheid tot praten door de rebellen uitge legd zou worden als een teken van zwakte en hen alleen maar actiever zou maken in hun stre ven naar onafhankelijkheid. Opvallend is de veranderde re toriek vanuit Moskou, sinds de VS na 11 september 2001de oor log verklaarden aan het terro risme. Was het conflict in Tsje tsjenië voordien een strikt binnenlandse aangelegenheid, waarmee niemand zich had te bemoeien, tegenwoordig wordt Rusland in de afvallige repu bliek geconfronteerd met 'ele menten van buitenlandse agres sie', zoals minister Gryzlov het vorige week vrijdag noemde. Hij doelde daarmee op de wens van het leger de oorlog uit te breiden en achter Tsjetsjeense rebellen aan te gaan in de Pan- kisi-kloof in het naburige Geor gië. Volgens Doema-lid Aslanbek Aslachanov is Rusland er hele maal niet op uit de terroristen te elimineren. De oorlog moest be gonnen worden om president Poetin in het zadel te helpen. En de strijd moet nu doorgaan van wege de commerciële en (oor- logs)industriële belangen. Zo wordt er aan weerskanten goed geld verdiend aan illegale olie handel en ontvoeringen, vertelt Aslachanov. Evenals hij is Kaukasus-kenner Aleksander Iskandarjan van het Kaukasus Media-instituut in Jerevan (Armenië) van oor deel dat de enige uitweg uit het conflict onderhandelingen zijn met de in 1997 wettig gekozen Tsjetsjeense president Asian Maschadov. Anders, zo voor spelt hijgaat de oorlog nog de cennia lang voortduren. Een ander geluid komt van is lamoloog Leonid Sjoekiainen van de Russische Academie van Wetenschappen. Hij vindt dat de Tjsetsjenen de meeste blaam treft voor het uitbreken van het conflict, omdat zij hebben be sloten aan het begin van de jaren negentig zich af te splitsen van Rusland. Daardoor is de repu bliek vervallen tot een rovers nest waar niemand meer veilig is. „Veel minder mensen zijn de afgelopen drie jaar gevlucht, dan in de drie jaar (van 1996 tot 1999, red.) dat Tsjetsjenië onaf hankelijk was", zegt Sjoekiai nen. „En daarover hoor je de mensenrechtenactivisten niet." Wending De gerenommeerde militair analist Pavel Felgenhauer voor ziet een mogelijke wending in de oorlog ten gunste van de rebel len. Die lijken inmiddels te be schikken over raketten die de Russische luchtmacht het leven behoorlijk zuur maken. Zo haalden de opstandelingen vo rige maand twee helikopters uit de lucht, waar-bij meer dan 120 militairen omkwamen. Moch ten zij inderdaad over dergelij ke apparatuur beschikken, dan kan dat de algehele situatie in Tsjetsjenië aanmerkelijk beïn vloeden, meent Felgenhauer. Hij trekt een parallel met de oorlog in Afghanistan, waar de door de VS aan de moedjehed- dien geleverde Stinger-raket- ten het verloop van de oorlog drastisch wijzigden. Evenals toen zullen nu in Tsjetsjenië he likopter- en vliegtuigpiloten veel minder risico kunnen ne men, waardoor hun aanvallen lang niet meer zo effectief zijn, verwacht Felgenhauer. „Door de ondermijning van de Russi sche superioriteit vanuit de lucht, zullen de rebellen moge lijk meer grondacties gaan uit voeren." Daardoor wordt Mos kou wellicht sneller naar de onderhandelingstafel gedwon gen dan het zou willen. BOYCOT - De Arabische landen zullen een boycot te gen West-Duitsland instellen als dat land besluit om her stelbetalingen te doen aan Is raël. Dat hebben Arabische diplomaten meegedeeld in Pakistan. De arabische lan den vrezen dat Israël het geld zal gebruiken voor 'agressie ve doeleinden'. LUIDKLOKKEN - Er wordt druk gewerkt aan het ophan gen van twee luidklokken in de klokkenstoel van de Lan ge Jan in Middelburg. De klokken worden elektrisch bediend en op 11 oktober in gebruik genomen. IJSPLATEAU - Negen En gelsen zijn van eenijsplateau bij Groenland gehaald. Zij verbleven daar meer dan een week, nadat hun vliegtuig een noodlanding had moeten maken. De Engelsen konden de week in de romp van het vliegtuig d oorbrengen IJS WAGEN - De kanton rechter in Oostburg heeft een Bresken se ijsventer veroor deeld tot een boete van 10 gulden of zes dagen cel. De man had zijn ijskarretje op een hellende weg niet op de rem gezet, waardoor deze naar beneden rolde en tegen een stilstaande auto botste. Russische officieren in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. De strijd kostte al aan 4500 Russische militai ren het leven. foto Alexander Nemenov/EPA Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail; redaclie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax, (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc..nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag' tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand; 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor hel advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concetn. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecleerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA VI Behoort tot LUGQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4