PZC Tunnel jaagt clubs op kosten 11 Zuidpolder Vonnis eenzame iep geveld Zeventig hectare nieuw natuurgebied in de maak Vrouwen vluchten steeds eerder voor huiselijk geweld Gentse Kanaalzone onderwerp onderzoek naar effect vervuiling Gemeente Axel wil via bestemmingsplan drugspand sluiten i ifl Agenda jg JUMBO Ontmoeting met islam in Sluiskil zeeuwse almanak Beestjes Uitwedstrijden lopen in de papieren Diefstal uit kerk in Terneuzen Vanaf heden elke zaterdag tot 20.00 uur geopend Alvarezlaan 40, Terneuzen Informatie over langere opvang asielzoekers Jumbo is bijna 8% goedkoper dan de 'geen-fratsen-supermarkt'.* ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 27 september 2002 door Kris Naudts GENT - Hoe gezond of onge zond is het wonen in een indu striegebied? Wat is het verband tussen de woonomgeving en de volksgezondheid? Een groot scheeps Vlaams onderzoek dat onder meer in de Gentse kanaal zone loopt, moet op die vragen over enkele jaren een antwoord bieden. De Vlaamse minister van Leef milieu V. Dua en haar collega van Welzijn M. Vogels starten het onderzoek gelijktijdig in acht regio's in Vlaanderen, on der meer in de haven- en indu striegebieden van Gent en Ant werpen, in de omgeving van verbrandingsovens, in Tessen- derlo met zijn chemische fabrie ken en in de Limburgse fruit- streek, waar het gebruik van pesticiden mogelijk schadelijke gevolgen heeft voor de volksge zondheid. Het onderzoek wordt gevoerd door het Steunpunt Mi lieu en Gezondheid, een samen werkingsverband tussen vier Vlaamse universiteiten en een aantal wetenschappelijke in stellingen. De onderzoekers willen gegevens verzamelen van pasgeboren baby's, tieners van veertien en vijftien jaar en ou dere volwassenen over een lan gere periode, zodat trends kun nen worden waargenomen en de overheid duidelijker weten schappelijke informatie ver werft dan tot nu toe het geval is. Het grootscheeps onderzoek be gint in de Gentse kanaalzone. Met name in Gent, de randge meente Destelbergen en de ka naalgemeenten Evergem, Wachtebeke en Zelzate wordt bij 1600 baby's navelstreng bloed getest op aanwezigheid van pcb's, dioxine, cadmium, lood en pesticiden. De moeders moeten minstens vijf jaar in het betrokken gebied wonen. De onderzoekers zullen de baby's volgen tot de leeftijd van 42 maanden. Door analyse van bloed en urine en bijkomende tests gaan wetenschappers na welke invloed schadelijke stof fen hebben. De kinderen wor den ook gecontroleerd op astma en allergieën. De eerste resulta ten worden verwacht tegen 2004. Volgend jaar start een soortgelijk onderzoek bij tie ners. In 2005 volgt dan de groep volwassenen van 50 tot 65 jaar. Bij die groep wordt het resultaat van jarenlange blootstelling aan vervuilende stoffen geme ten. Deelname aan het onder zoek gebeurt vrijwillig. Laat Een aantal artsen en weten schappers vindt dat het onder zoek van de Vlaamse overheid rijkelijk laat komt. Ze wezen er gisteren onder meer op dat de overheid in 19 9 9 de kans liet lig gen om bij zwangere vrouwen de gevolgen te onderzoeken van de dioxinecrisis die in dat jaar in Vlaanderen grote beroering deed ontstaan. SLUISKIL - De Stuurgroep Ka- techese Met Volwassenen ver zorgt op 3,10 en 17 oktober een cursus 'Ontmoeting met de is lam' in De Oproep aan de Bal juwlaan in Sluiskil. De opzet van deze cursus is de westerse en islamitische wereld dichter bij elkaar te brengen, naar aanleiding van het thema van de vredesweek 'Ontmoeting van geloofsculturen'. In drie avonden wordt kennis gemaakt met de islam als gods dienst. Er is ook ruimte gemaakt om in gesprek te gaan met enke le moslims. Verder wordt stilge staan bij de profeet Mohammed, de koran, de levensvisie van de Islam en de positie van de vrouw in de Islam. Aanmelden tot 26 september: 0115-616006, informatie via 0115-612638. mm WKSBSM door Conny van Gremberghe AXEL - De gemeente Axel gaat proberen om met een bestem mingsplanprocedure van een ongewenste koffieshop in Koe wacht af te raken. Volgens het college van B en W van Axel maakt de eigenaar van het voor malig garagebedrijf aan de Em- mabaan in Koewacht, waar de politie twee weken geleden bij invallen twee keer een hoeveel heid drugs in beslag nam, onei genlijk gebruik van het pand. Uiteindelijk zal de bestuurs rechter moeten bepalen of dit ook zo is. Burgemeester J.F. Mulder heeft er alle vertrouwen in dat rechter de zijde van de gemeente kiezen zal, omdat uit de invallen van de politie en observaties inmiddels gebleken is dat het pand als kof fieshop gebruikt wordt. Daar voor is nimmer toestemming verleend. Dat zou ook niet kun nen, omdat Axel nooit een ge doogbeleid heeft gevoerd, zoals buurgemeente Terneuzen wel doet. „De eigenaar van het pand had het plan opgevat om in de oude garage een pannenkoekenhuis te beginnen, maar daarvoor heeft hij nooit een vergunning aangevraagd. Had er een ho- recabestemming op het pand gezeten, dan hadden we als ge meente direct na de politie-in- vallen bestuurlijk actie kunnen ondernemen. Net zoals we eer der hebben gedaan in de kern Axel, waar we de zaken Palm Beach en McDizzy's hebben ge sloten nadat was aangetoond dat er in softdrugs werd gehan deld. De voorbije week is in krantenberichten wellicht de indruk gewekt dat wij als ge meente in de kwestie Koewacht ons terughoudend zouden op stellen, maar dat is natuurlijk niet zo. Met de politie zijn er af spraken gemaakt dat er vaker in de buurt van het pand wordt ge surveilleerd. Blijkt uit die ob servaties dat er nog gehandeld wordt, dan zal justitie optreden. Daarnaast proberen we de zaak aan te pakken via een bestuur lijk traject, via de eerderge noemde bestemmingsplanpro cedure", aldus Mulder. Advertentie noc; enk;F dac;fn STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Teak en eikenhout collectie 2002 Gildeweg 17 Vlissingen (t.o. Miro parkeerterrein) Openingstijden: Vrijdag 12.00 - 18.00 uur Zaterdag: 11.00 - 17.00 uur ALLES MOET WEG!! Coli's in de waterleiding, emelten in het voetbalgras, bij de gemeente Schouwen- Duiveland moeten ze er zo langzamerhand tureluurs van worden. De kraan in het bestuurlijk bastion blijft sinds vrijdag de dertiende noodgedwongen dicht om de ziekmakende bacterie er on der te kunnen krijgen. Deze week werd ook betre ding van de stedelijke gras mat taboe, omdat het de langpootmug heeft behaagd zijn kroost tnassaal de weg te wijzen naar de sappige wor tels van het zodentapijt. Ergens in de krochten van het gebutste bohoerk waar ambtenaren en bestuurders zich dagelijks in bochten wringen om de gemeenschap terwille te zijn, moet iematid wazig naar het glas hebben gekeken, dat hij in één teug had geledigd. Door zijn hoofd spookte een zeur derig deuntje uit een memo rabel decennium. „Weet je wat ik zie als ik qedronken heb...." door Raymond de Frel OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse sportvereni gingen vrezen fikse financiële gevolgen door de komst van de Westerscheldetunnel. De ver voerskosten dreigen voor de clubs fors te stijgen. Momenteel maken veel Zeeuws- Vlaamse sportverenigingen bij uitwedstrijden tegen geredu ceerd tarief (met een zogenaam de waardekaart) gebruik van de veerdiensten Vlissingen-Bres- kens en Kruiningen-Perkpol- der. Het is echter nog allerminst ze ker dat Zeeuws-Vlamingen ook tegen voordelig tarief van de Westerscheldetunnel gebruik kunnen maken. Met name de West-Zeeuws-Vlaamse sport clubs dienen daardoor met forse kostenverhogingen rekening te houden. De sportievelingen ma ken na het verdwijnen van de veerdiensten bovendien meer kilometers om op de plaats van bestemming te komen. Een steekproef leert dat veel sportverenigingen zich zorgen maken. „Wij zitten eigenlijk be hoorlijk te bibberen", vertelt voorzitter R. Jansen van voet balvereniging Cadzand. Zater dag-vierdeklasser Cadzand speelt vrijwel alle uitwedstrij den aan de andere kant van de Westerschelde. „We weten natuurlijk nog niet hoeveel de tol voor de tunnel zal bedragen, maar als dat het dub bele is van wat we nu uitgeven, zal het flink in onze papieren lo pen. We hebben wel wat centjes tot onze beschikking, maar ik vrees dat op deze manier de kas snel zal slinken. Het is voorals nog wachten tot de tarieven be kend worden gemaakt", aldus Jansen. Samenwerking Penningmeester AComelisvan voetbalvereniging Breskens op pert een idee tot samenwerking met andere West-Zeeuws- Vlaamse sportclubs. „Wellicht kunnen we op die manier bij de nieuwe gemeente Sluis of pro vincie aankloppen. Dit kan im mers gigantisch uit de klauwen lopen. Wij zien wat dat betreft de toekomst somber in. We zijn nu al zo'n achthonderd euro per seizoen aan de veerdienst kwijt, en dan reizen we nog op de goed koopste manier. Wij inventari seren nu hoe we de kosten kun nen beperken. Misschien valt er iets met de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond) te regelen. Als we niet worden ge holpen, zal de ledencontributie omhoog moeten", aldus Corne lls. Zorgen De West-Zeeuws-Vlaamse PvdA-kandidaten voor de ge meenteraad van de nieuwe ge meente Sluis uiten hun zorgen over de dreigende kostenstij gingen in een brief. Mocht de komst van de Westerschelde tunnel verstrekkende financiële gevolgen hebben voor de West- Zeeuws-Vlaamse sportclubs, dan wil de PvdA overwegen de subsidieverordening aan te pas sen. „Het lijkt mij Verstandig om in de nieuwe gemeente zo snel mo gelijk met de verenigingen te gaan praten. Inventariseren of er een probleem is en zo ja hoe groot dat is. Mochten de gevol genvoor de clubs groot zijn, dan willen wij dat de gemeente bij springt", aldus lijsttrekker L. Wille. TERNEUZEN - Bij een inbraak in een kerk in Terneuzen is afge lopen woensdagavond rond tien uur uur een geldbedrag van en kele honderden euro's weggeno men. De toegang werd gefor ceerd. Advertentie) door Ronald Verstraten SASPUT - Het was een mooie boom, maar hij kon geen blad meer dragen.Nog maar enkele dagen geleden, koesterde hij zijn stramme ledematen in de late septemberzon. Onderaan de Oranjedijk, halverwege tussen Sasput en de Rooden- hoek. Fier overeind, zich nog niet bewust van het vonnis dat over hem was uitgesproken. Ziek, was immers het oordeel, ondanks een injectie die hij aan het begin van de zomer had gekregen. Er kwam geen beterschap, alleen maar wa terschap. Dat had vorig jaar zijn maatje al laten vellen. Be smet met de iepziekte, was ge constateerd. Het eind van een monumentaal duo, elk naar schatting 150 jaar oud. Ter wijl de ene werd gerooid, mocht de ander blijven staan, want voor de iepenspintkever was de afstand misschien wel te groot om te overbruggen. Helaas, mis. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen contro leert iepen in de streek tot drie keer toe, tussen mei en okto ber. Zo'n honderd,vijf tig soortgenoten moesten er dit jaar al aan geloven.Met man en motormacht gingen mede werkers van Roose Groen voorziening uit Hoek gisteren het gevaarte te lijf. Vijf minu ten geronk, wat sjorren en trekken was genoeg. De zaagsnede ging langzaam open staan, het nabijgelegen asfalt begon te rommelen en met een doffe klap zeeg de boom op het dijkgras neer. Sam Dekker, van Roose Groenvoorziening, zet de motorzaag in de iep. foto Wim Kooyman WORKSHOP OKTOBER Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van uw eigen interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a, Zonnemaire. "Bij mijn supermarkt houden ze ook niet van fratsen. Maar ik krijg wel de allerbeste kwaliteit én perfecte service, tegen de allerlaagste prijs. Elke dag!" supermarkten door René van Stee OOSTBURG - West-Zeeuws- Vlaanderen krijgt er ruim ze ventig hectare natuurgebied bij De overwegend laaggelegen weilanden en landbouwperce- len zijn aangekocht in het kader van de realisering van de Ecolo gische Hoofdstructuur (EHS), het stelsel van onderling ver bonden natuurgebieden in Ne derland. SLUISKIL - Het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) houdt op woensdag 2 ok tober een informatie-avond over het langer openhouden van de aanvullende opvang voor asielzoekers in Sluiskil. Het COA heeft een principe overeenkomst bereikt met de ei genaar van Hotel Sluiskil voor verlenging vaii het contract met twee jaar. De inwoners van Sluiskil krijgen de kans om zich nader te laten informeren in zaal 't Meulengat, woens dag 2 oktober vanaf 19.30 uur. door Emile Calon VLISSINGEN - Mishandelde vrouwen ontvluchten eerder hun partner dan voorheen, stelt de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland vast. Volgens een woordvoerster pikken ze het ge weld niet langer. In het recente verleden ondergingen vrouwen vaak veel langer huiselijke ge weld eer ze elders hun toevlucht zochten. Nu besluiten ze eerder dat 'het genoeg is'. Als ze vervolgens aankloppen bij het Blijf van m'n Lijfhuis in Vlissingen lopen ze echter een zeer grote kans dat daar geen plaats is. De stichting kan maar een kwart van de vrouwen hel pen als ze op zoek zijn naar een veilige schuilplaats. In 2001 werd er 382 maal een opname- verzoek gedaan. Een stijging van zes procent, zo blijkt uit het jaarverslag over dat jaar. De woordvoerster zag de afgelopen maanden geen daling van die hulpvraag. Vrouwen die niet geholpen kun nen worden, moeten proberen bij een van de andere blijf-hui- zen onderdak te vinden. Soms De grond is aangekocht door de provincie en het Rijk. Het be heer komt in handen van Stich ting het Zeeuwse Landschap die op dit vlak ook samenwerkt met de Dienst Landelijk Gebied. „De nieuwe gronden zijn uiter mate geschikt als leefgebied voor vogels, planten en kikkers. Hierbij dient wel te worden aan getekend dat de landbouw grond eerst geschikt moet wor den gemaakt als leefomgeving. Ook van die percelen maken we weiland met onder andere plas sen en heuveltjes waarin allerlei leven prima gedijt", vertelt R. Beijersbergen, de Zeeuws- Vlaamse districtscoördinator van het Zeeuwse Landschap. Aankopen De weilanden en de landbouw- percelen die binnen afzienbare tijd als natuurgebied moeten fungeren, liggen in de Aarden- burgse Havenpolder, de Sophiapolder tussen Oostburg en Aardenburg, de Verdronken Zwartepolder bij Nieuwvliet, de Baarzandse Kreek bij Bres kens en de Blikken tussen Oost burg en Nieuwvliet. In veel ge vallen gaat het om percelen die aansluiten op al bestaand na tuurgebied. Dergelijke aankopen verlopen volgens Beijersberger in het al gemeen redelijk vlot, omdat de landbouwers rechtstreeks wor den geconfronteerd met het nut en de effecten van de ontwikke ling van natuurgebied. „Als het om nieuwe gebieden gaat, duurt dit proces in de regel iets langer. Niettemin ben ik tevreden over het verloop van de realisatie van de EHS in Zeeuws-Vlaanderen die in 2014 klaar moet zijn. Tot nu toe lopen we op schema, dus dat moet lukken", aldus Beij ersbergen. lukt dat. Vaker blijkt dat daar ook geen plaats is, zodat de slachtoffers van mishandeling of seksueel geweld noodge dwongen thuis blijven of een schuilplaats zoeken bij familie of vriendinnen. In hoeverre ze daar in slagen, weet de Zeeuwse stichting niet. Zo'n 25 procent van de vrouwen keert na verloop van tijd vanuit het blijf-huis terug naar huis en partner. Het komt volgens de woordvoerster regelmatig voor dat die partner daarna wederom in de fout gaat en blijft mishan delen. Ze kent dan ook vrouwen die in enkele jaren tijd verschil lende keren hun toevlucht tot het blijf-huis van de stichting hebben genomen. De vrouwen die bij het stichting aankloppen, hebben vaak di verse problemen. Ze zijn vol gens de woordvoerster niet alleen mishandeld en/of mis bruikt, maar hebben schulden, een onverwerkt verleden of an dere problemen. De complexi teit van de hulpvraag neemt dan ook steeds meer toe. Er zijn ook samen werkingsafspraken vast gelegd met de PAAZ-afdelingen van de ziekenhuizen en met Emergis. De woordvoerster be nadrukt dat vrouwen hulp vra gen, omdat ze willen dat het ge weld tegen hen stopt. Ze vindt het nog steeds wrang dat de slachtoffers de wijk moeten ne men en de daders van het ge weld thuis kunnen blijven. Ook vindt ze het bitter dat het geweld tegen vrouwen de maatschappij nog steeds niet schokt. Advertentie Advertentie Product 'Geen-fratsen-winkel' Jumbo Nivea shampoo, flacon 250 ml €2,72 €1,99 Sensodyne tandpasta, tube 75 ml €3,58 €2,85 Nutella, pot 400 gram €1,77 €1,55 Douwe Egberts, pak 500 gram €2,79 €2,69 Unox knaks, blik 200 gram €1,18 €0,99 Witte bollen, 10 stuks €1,45 €0,99 Tolko verse roomkaas, kuipje 125 gram €1,81 €1,09 Verse kipfilet, kilo €8,29 €6,99 Boerenkool, vers gesneden, zak 250 gram €0,99 €0,89 Stegeman cervelaat, stuk 250 gram €2,69 €2,39 Totaal 27,27 22,42 Op dit pakket is uw voordeel zelfs ruim 15% Jumbo is gegarandeerd de allergoedkoopste van Nederland! Elke dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39