Weg strandje Ouwerkerk veiliger Stille kramers verdrijven standwerkers PZC Dichten kun je leren Vrouwen vluchten steeds eerder voor huiselijk geweld Alleen deze week duizenden artikelen superlaag geprijsd Meisje gewond bij botsing Uitstel plan D'Ouwe Veerstoep Klachten over huisartsenpost Dronken Terneuzenaar beboet Ruiten van winkels vernield Diefstal uit kerkgebouw Waterschap schept autoluwe zone inclusief parkeerruimte Beurs biedt kinderkleding Extra Grabbel Voordeel Altijd prijs! vrijdag 27 september 2002 MIDDELBURG - Een zestienjarig meisje uit de gemeente Veere is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding. Ze reed rond negen uur op haar brommer over de President Roo- seveltlaan in Middelburg, toen ze werd aangereden door een 48-jarige automobiliste die vanuit de Noordweg de weg over stak. Het meisje raakte gewond aan haar knie en schouder. De brommer en de auto raakten beschadigd. WISSENKERKE - De plannen voor nieuwbouw van D'Ouwe Veerstoep in Kamperland gaan voorlopig even de ijskast in. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland heeft besloten het advies van de stuurgroep rondom het Veerse Meer op te volgen. De stuurgroep is bezig een gebiedsplan op te stellen waarin ook de haven van Kam perland wordt meegenomen. Het is nog onduidelijk wanneer dat plan klaar is. Eigenaar Faasse Faasse van D'Ouwe Veerstoep wil het gebouw afbreken en er nieuw, vier verdie pingen tellend, horeca- en recreatiecomplex, voor terugbou- wen. Het Noord-Bevelandse college ziet wel brood in die plannen. Het huidige restaurant aan de haven van Kamperland telt maar één verdieping. Het is de bedoeling dat boven het nieu we restaurant, in drie bouwlagen, zes recreatieappartemen ten komen. TERNEUZEN - Hoewel de voorzitter van de regionale huis artsenvereniging graag zou zien dat de Zeeuws-Vlaamse huisartsenpost (HAP) dag en nacht gaat draaien, zijn de pati ënten allesbehalve tevreden over de dienstverlening 's avonds en 's nachts. De beantwoording van telefonische hulpvragen duurt veel te lang en patiënten blijven te lang in onzekerheid of er al of niet een arts komt, hoorde de cliëntenraad van de Stichting ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen tijdens een thema avond in streekziekenhuis De Honte. Meer patiëntvriende lijkheid zou medici en andere specialisten sieren, vonden ook nogal wat aanwezigen. Daarnaast pleitten de meeste aanwe zigen om een (forse) uitbreiding van de bezoekuren in De Honte. Voorzitter A. Schouten beloofde dat de cliëntenraad zich bij de Stichting ZorgSaam sterk zal maken voor realisa tie van de wensen. De kinderwinterkleding kan vrijdagavond 4 oktober tussen 19.30 een 21.00 uur worden in geleverd. De verkoopbeurs wordt de volgende ochtend tus sen 10.00 en 11.30 uur gehou den. Er kunnen maximaal 25 kle dingstukken in de maten 92 tot en met 188 worden ingeleverd en 15 stuks baby kleding in de maten 56 tot en met 86, evenals slaapzakken, draagzakken en zachte schoentjes. De organisa tie accepteert ook sport- en re genkleding. Verder kunnen er sportschoenen, skates en laar zen ter verkoop worden ingele verd. Niet verkochte kleding wordt, met toestemming van de aan bieder, beschikbaar gesteld voor Polen. De weg onderlangs de dijk bij Ouwerkerk wordt ingericht voor doorgaand verkeer. foto Marijke Folkertsma TERNEUZEN - Een 34-jarige inwoner van Terneuzen kreeg woensdagavond een boete wegens openbare dronkenschap. De man had in verschillende horecagelegenheden beledigin gen en bedreigingen geuit tegen bezoekers en werd in de Korte Kerkstraat in beschonken toestand aangetroffen. TERNEUZEN - Van drie winkels in de Axelsestraat is in de nacht van woensdag op donderdag een ruit vernield. In ver band hiermee is dezelfde nacht in de Zeven Triniteitsstraat een 27-jarige Terneuzenaar aangehouden. TERNEUZEN - Bij een inbraak in een kerk is afgelopen woensdagavond rond tien uur een geldbedrag van enkele honderden euro's weggenomen. De toegang werd geforceerd. ZIERIKZEE - De Stichting Kinderkledingbeurs Zierikzee houdt zaterdag 5 oktober de na- jaarsbeurs in dagcentrum Brug- zicht aan de Scheldestraat in Zierikzee. door Marcel Modde OUWERKERK - De doorgaan de route bij het strandje van Ou werkerk wordt aangepast. Waar het verkeer nu nog automatisch de dijk oprijdt, moet straks een autoluwe zone, inclusief par keerruimte, ontstaan. De huidi ge weg onderlangs de Ooster- scheldedijk wordt verbreed en is primair bedoeld voor het doorgaande verkeer. Depopulariteit van het strandje bij Ouwerkerk groeit. Met die rijzende ster neemt ook het aan tal geparkeerde auto's toe. Bad gasten hebben binnen de huidi ge situatie weinig andere keus dan hun wagen in de berm te parkeren. Dat brengt regelma tig gevaar met zich mee voor voetgangers. Om daaraan een einde te maken, wil het Water schap Zeeuwse Eilanden de be staande wegenstructuur aan passen. De bedoeling is dat de huidige weg bovenop en onder langs de dijk van functie wisse len, legt woordvoerster D. Steijn-Liang uit. Nu wordt het verkeer uit de richtingen Zierikzee en Ouwer kerk nog automatisch de dijk op gedirigeerd. Door aan weers kanten een scherpe bocht aan te leggen, krijgt dat stuk meer het karakter van een afslag. Beide bochten worden volgens Steijn zo scherp, dat het gebruik van dat gedeelte als doorgaande route wordt ontmoedigd. Ook komt er in de weg een verhoogd plateau om de snelheid er uit te halen. Parkeervakken In de autoluwe strook worden parkeervakken aangebracht voor strandbezoekers. Wegge bruikers die daar niet moeten zijn, worden straks vanzelf door het 'dalletje' in de hoek van de Nieuwendijk en de Weg van de Buitenlandse Pers gevoerd. Die weg wordt verbreed en geschikt gemaakt voor een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. De parkeerruimte die zo boven op de dijk wordt gecreëerd, is volgens Steijn berekend naar rato van de bestaande drukte bij het strandje. Het parkeren in de bermen verderop, zal daarmee minder aantrekkelijk worden, is de verwachting. Steijn bena drukt dat niets uit het ontwerp plan al vaststaat. Dinsdag 8 ok tober (tussen half acht en negen uur) houdt het waterschap in het dorpshuis van Ouwerkerk een inloopavond voor belang hebbenden. Op basis van de in spraakreacties kan het concept nog worden aangepast, aldus de woordvoerster. Het streven is de volgend jaar te beginnen en voor aanvang van het zomersei zoen af te ronden. Museum Ruim voor die tijd onderneemt het waterschap actie om de ver keersveiligheid een stukje ver derop, bij de caissons, te verbe teren. Sinds de opening van het Museum Watersnood 1953 is ook daar de drukte aanzienlijk toegenomen. Bezoekers worden middels een bord verzocht hun auto niet op het parkeerterrein van het naastgelegen restaurant te zetten, maar in de berm voor de caissons. Ter plekke worden voor eind novembermaatrege- len genomen om de maximum toegestane snelheid terug te brengen naar zestig kilometer per uur, met een daaraan toege voegde adviessnelheid van veertig kilometer. De aanleg van drie verhogingen in het wegdek moet die wijziging enigszins helpen afdwingen. door Emile Calon VLISSINGEN - Mishandelde vrouwen ontvluchten eerder hun partner dan voorheen, stelt de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland vast. Volgens een woordvoerster pikken ze het ge weld niet langer. In het recente verleden ondergingen vrouwen vaak veel langer huiselijke ge weld eer ze elders hun toevlucht zochten. Nu besluiten ze eerder dat 'het genoeg is'. Als ze vervolgens aankloppen bij het Blijf van m'n Lijfhuis in Vlissingen lopen ze echter een zeer grote kans dat daar geen plaats is. De stichting kan maar een kwart van de vrouwen hel pen als ze op zoek zijn naar een veilige schuilplaats. In 2001 werd er 382 maal een opname- verzoek gedaan. Een stijging van zes procent, zo blijkt uit het jaarverslag over dat jaar. De woordvoerster zag de afgelopen maanden geen daling van die hulpvraag. Vrouwen die niet geholpen kun nen worden, moeten proberen bij een van de andere blijf-hui- zen onderdak te vinden. Soms lukt dat. Vaker blijkt dat daar ook geen plaats is, zodat de slachtoffers van mishandeling of seksueel geweld noodge dwongen thuis blijven of een schuilplaats zoeken bij familie of vriendinnen. In hoeverre ze daarin slagen, weet de Zeeuwse stichting niet. Zo'n 25 procent van de vrouwen keert na verloop van tijd vanuit het blijf-huis terug naar huis en partner. Het komt volgens de woordvoerster regelmatig voor dat die partner daarna wederom in de fout gaat en blijft mishan delen. Ze kent dan ook vrouwen die in enkele jaren tijd verschil lende keren hun toevlucht tot het blijf-huis van de stichting hebben genomen. Complexiteit De vrouwen, al dan niet met kinderen, die bij het stichting aankloppen, hebben vaak di verse problemen. Ze zijn vol gens de woordvoerster niet alleen mishandeld en/of mis bruikt, maar hebben schulden, een onverwerkt verleden of an dere problemen. De complexi teit van de hulpvraag neemt dan ook steeds meer toe. Mede als gevolg daarvan kampte de stichting vorig jaar met een fors ziekteverzuim. Dat probleem lijkt volgens de woordvoerster voorbij. Er zijn ook samenwerkingsafspraken vast gelegd met de PAAZ-af delingen van de ziekenhuizen en met Emergis. De woordvoerster benadrukt dat vrouwen hulp vragen, om dat ze willen dat het geweld te gen hen stopt. Als de partner dat belooft, zijn ze vaak bereid te rug te keren. Ze vindt het nog steeds wrang dat de slachtoffers de wijk moe ten nemen en de daders van het geweld thuis kunnen blijven. Ze ziet wel dat politie en justitie steeds meer oog krijgen voor die scheve verhouding. Ook vindt ze het bitter dat het geweld te gen vrouwen de maatschappij nog steeds niet schokt. In 2001 alleen al zijn zestig vrouwen in huis door de partner vermoord. „Voor geen van die vrouwen is een stille tocht gehouden." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens 'dich ter des vaderlands' Gerrit Komrij wordt het niks als een gedicht er niet binnen twintig minuten uitvloeit, maar vol gens Thom Schrijer uit Zie rikzee klopt dat toch niet he lemaal. Talent is natuurlijk mooi meegenomen, maar Schrijer ervaart zelf dat poë zie beslist ook een ambacht is dat je wel degelijk kunt leren. Onder bepaalde voorwaar den, dat wel. Schrijer geeft de komende we ken voor de Zeeuwse Volks universiteit (ZVU) een cursus gedichten schrijven in het MFC in Zierikzee. De lessen zijn bedoeld voor mensen die tot nu toe intuïtief en hele maal voor zichzelf met taal bezig zijn. De cursus begint woensdagochtend 16 oktober. Voorafgaand wordt er op woensdag 2 oktober in Boek handel De Koperen Tuin in Goes een soort proefles voor geïnteresseerden gehouden. Eigen gedichten van de deelnemers worden daar onderling besproken. Volgens Schrijer behoort zo'n open avond tot de traditie, maar staat de bijeenkomst verder in feite los van de cursus. Thom Schrijer heeft als dich ter inmiddels twee bundels op zijn naam staan. Hij publi ceert in enkele literaire bladen en heeft een aantal prijzen voor zijn werk gekregen. Pas op wat latere leeftijd ging hij gedichten schrijven, toen hij na een auto-ongeluk zijn drukke baan in de reclamewe reld niet meer kon uitoefenen. Voor die tijd kwam hij nauwe lijks aan lezen toe. Zelf deed hij goede ervaringen op met een cursus poëzie bij de Stichting Kunstzinnige Vor ming in Rotterdam. Hij gaat graag letterlijk aan de slag met woorden. Plotseling, bij voorbeeld door obsexvatie komt er een zin in zijn hoofd. Een zin die misschien hele maal niet in het latere gedicht is terug te vinden, maar die wel cle basis vormt. Met die wooi'clen gaat hij dan aan de slag: peuteren, uitproberen, schrappen, strepen, bijvoe gen. Net zolang tot hij tevre den is met het resultaat. Bruggetjes Schrijer zal zijn cursisten ze ker adviseren kennis te nemen van het werk van professione le dichters. „Angst daardoor beïnvloed te worden, is niet terecht. Je moet juist door an deren worden beïnvloed om vervolgens je eigen weg te gaan zoeken", zegt de poëzie- docent. Zelf geniet hij juist van de zogeheten intertekstu aliteit, oftewel de bruggetjes die je met die kennis in eigen gedichten naar andere poëten kunt slaan. Hij zal de deelnemers voor houden zichzelf niet vast te leggen binnen dwingende rijmcorsetten of vormvoor schriften. Natuurlijk zijn er bepaalde technieken maar die behoeven geen blokkades op te wei~pen. Persoonlijk heeft hij voorkeur voor inhoud met een zekere universele waarde. Hij schrijft zelf vrijwel geen 'ik-gedichten'. „Poëzie is niet je gevoel in woorden omzet ten, maar met woorden een gevoel op wekken", vindt Schrijer. De cui'sisten krijgen voor elke les een opdracht. Een gedicht rond een bepaald thema of een vrije opdracht. De docent le vert daar zelf ook zijn aandeel in. De resultaten worden bin nen de groep besproken. De groep in Zierikzee geldt als proef. Bij voldoende belang stelling kan de cursus ook el ders in de provincie worden gegeven. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Marktbezoe- kers die sinaasappels willen ha len bij de kraam op de hoek van de Gravenstraat in Middelburg, komen al twee weken voor niets. Verkoper Peter van Vliet is door de gemeente geschorst, net als zestien collega's. Ze voldoen niet aan de regels die op de markt gelden. De 'stille kra mers' hebben hun zin gekregen. De ontbrekende kramen zijn het gesprek van de dag op de week markt. Van Vliet staat beteuterd in de regen. Zijn vaste klanten lopen voorbij. „Waar ben je nou?", vraagt een vrouw. „Ik dacht, ik ga even om sinaasappels." Van Vliet legt uit: „Ik ben geschoi'st. Ik mag twee maanden niet staan." Belachelijk, vindt de vrouw ook. Van Vliet begrijpt er niets van. „Ik ben tien jaar wel kom geweest en nu krijg ik in eens een brief van de gemeente. Vorige week stonden er gewoon mensen te huilen." De hoek bij de Gravenstraat is leeg. Geen goede zaak, vindt de visman uit Volendam, die er met zijn kraam tegenover staat.,Er kunnen wel regels zijn, maar voor de markt is het slecht. Hij trok een hele boel mensen met zijn fruit. Die mensen die de regels maken, hebben geen idee hoe hard wij moeten werken." Hij moet bij voorbeeld zelf al om twee uur uit zijn bed, om op tijd in Mid delburg te komen. Verhaal Standwerker Bertus 'schaaf' de Regt begrijpt wel waarom de ge meente Van Vliet op de vingers heeft getikt. Hij staat op een standwerkersplaats, terwijl hij eigenlijk geen standwerker is, „Hij werkt niet. Ik werk." Een standwerker heeft geen klanten, legt hij uit. Die verza melt mensen om zijn kraam, houdt een verhaal en verkoopt dan ineens veel tegelijk. Van Vliet, zegt De Regt, die heeft ge woon een kraam, met personeel en een te groot assortiment. Een standwerker hooid één of twee artikelen te hebben. „Hij maakt het de gemeente gemakkelijk. Ik heb vaak genoeg tegen hem ge zegd dat hij zijn personeel van. achter die kraam moet halen." Maar, wat de gemeente nu doet, dat vindt de man met de schaven ook te ver gaan. „Ze hebben het getolereerd, jaren achter el ka ai'. En nu grijpen ze opeens in. De gemeente moet vaste regels heb ben, ze moeten duidelijk zijn." Het zou het beste zijn als op alle markten van Nederland dezelf de regels gelden, vindt hij. De Regt vertelt dat er onderling veel haat en nijd is op de markt. „De standwerkersplaatsen zijn de mooiste van de markt." Hij wijst op een standwerker met fleece-truien. „Hier tegenover staat ook een jongen met die truien, maar die staat er het hele jaar, ook in de winter. Die daar verderop komt alleen in het sei zoen. Die duikt onder de prijs en verkoopt veel." En dat steekt bij de 'stille kramers', de kooplui die op de vaste plaatsen staan. Concurrentie Marktmeester A. Jobse komt uitleg geven. De mensen zijn ge schorst omdat ze niet aan de ei sen voldeden voor de standwer kersplaatsen. „Die zeventien mensen zijn geschorst op ver zoek van de marktcommissie. De stille kramers zijn bang voor de concurrentie en de winke liers op de Markt hadden be zwaren tegen die kramen voor hun deur." Voor 'stille' groente en fruitki-amen is een wacht lijst. Op de markt is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. „Daar moet je voor in de rij staan", zegt Jobse. Als iemand als standwerker een gewone fruitkraam begint, ontstaan er scheve gezichten, ook bij men sen die wel braaf op een plaatsje wachten. Jobse begrijpt dat het raar over komt dat de gemeente nu ineens optreedt. „Maar je kunt het ook omdraaien en zeggen dat Van Vliet zeven jaar geluk heeft ge had," De marktmeester zelf is diep in zijn hart niet blij met de fiele toestand „Peter is een aai'dige jongen en voor de markt is het jammer, hij trekt een heleboel mensen." Van Vliet laat het er niet bij zitten. Hij heeft een ad vocaat in de arm genomen. Hij komt graag in Middelburg. „Ik kan hier een goede boterham verdienen." REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie Let op 't speciale VVV actielabel Grabbel ook meteen tot 100% voordeel op je volgende aankoop. Verrassend...C&A Dichter Thom Schrijer adviseert zijn cursisten werk van gewaardeerde poëten te lezen. foto Marijke Folkertsma Thom Schrijer geeft cursus poëzie DEZE ACTIE LOOPT TOT EN MET 28 SEPTEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35