WCT brengt de PvdA geen geluk Boek over Romijn is feest voor het oog PZC Dirigent Dirk Brossé spil in herfstserie Zeeuws Orkest Venice en Krezip naar Vlissingen 12 Containerkade lezers schrijven kunst cultuur vrijdag 27 september 2002 door Maurits Sep Nee, het dossier over de Wester- schelde Container Terminal is voor ons niet gelukkig, verzucht Leen Wille. De voorzitter van het PvdA-ge- west Zeeland zal de speciale vergade ring die de partij hierover morgen in Middelburg houdt, daarom 'zeer te gen mijn gewoonte in' beginnen met 'een lange inleiding om de boel bij el kaar te houden'.,,Want het belang van Zeeland is groter dan de WCT, en om mee te praten hebben we een zo sterk mogelijke partij nodig." De PvdA is intern .zeer verdeeld over de aanleg van de WCT. De tegenstand concentreert zich op Noord- en Zuid- Beveland, dat vreest de tol te moeten betalen: vrachtverkeer, goederentrei nen, geluids- en trillinghinder. Daar om zijn het ook de afdelingen Goes, Kapelle, Reimerswaal, Borsele en Noord-Beveland die de extra partij - vergadering hebben aangevraagd. De Statenfractie heeft zich afgelopen maandag echter al uitgesproken vóór de WCT. De vraag is dus: wat is het nut van de vergadering? Diverse fractiele den, onder wie fractievoorzitter Lein- tje Vermeulen en Marjan de Koster, laten weten niet van standpunt te zul len veranderen. Ook niet als de gewes telijke vergadering daarom zou vra gen. Zo'n rare draai wenst men op 4 oktober niet te maken. Vermeulen en De Koster wij zen. ook nadrukkelijk op de eigen vex'antwoordelijkheid van de fractie. Het partij bestuur kan haar nergens toe dwingen. Geen ommezwaai Voorzitter Peter Bolderman van de Goese afdeling beseft dat de fractie vast zal houden aan haar standpunt. „Maar wij vragen ook geen omme zwaai van 180 graden. Wij vragen niet: zie van de WCT af, maar stel het besluit uit. Tot alle onderzoeken naar de mogelijke gevolgen voor de Beve- landen klaar zijn, De Goese delegatie is van plan een motie in te dienen om dat uitstel te be pleiten. Bolderman: „Wij willen daar over een expliciete uitspraak. Als de motie wordt aangenomen, is dat een sterk signaal richting de fractie. Die daar dan hopelijk rekening mee houdt." De fractie kan (en hoogstwaarschijn lijk zal) zo'n motie naast zich neerleg gen. Maar dan is er in de partij in ieder geval uitvoerig en in het openbaar ge discussieerd over de WCT en daar Het dossier over de Westerschelde Container Terminal splijt het PvdA-gewest Zeeland. gaat het om, stelt de Goese PvdA-wet houder Thijs 't Hart. „Want dat is tot op heden niet gebeurd. Wij hebben er wel om gevraagd, maar het waren allemaal besloten bijeenkomsten. Binnen de partij heerst een weinig productief klimaat rond de ge- dachtenvorming over de WCT. Hoe dat komt? We zeggen wel dat we open heid willen, maar daar zijn we kenne lijk nog niet allemaal aan toe." Voor een goede openbare discussie is het nodig dat niet alleen de tegenstan ders van de WCT zich laten horen. Maar behalve van de Statenfractie is van de voorstanders nog maar weinig vernomen. Zaterdag zullen zij hun stemmen wel verheffen, kondigt voor zitter Rinie de Jonge van de afdeling Vlissingen aan,Ik krijg de indruk dat de tegenstanders de grootste mond hebben, en vaak win je dan. Daarom laat ik nu ons geluid horen." Kansen Vlissingen is voor, vanwege de grote economische belangen. De Jonge wijst op de voortgaande reorganisa ties bij de grote bedrijven in het Sloe- gebied: De Schelde, Pechineyde oude Hoechstbedrijven, Atofina. „En nu blijken ook kleine metaalbedrijven als RMI en Machinefabriek Franken failliet te gaan. De WCT biedt kansen voor bijvoorbeeld de reparatiewerf van De Schelde en sleepbedrijf Van den Akker. Bovendien vangen wij ge luiden op dat havenbedrijven in het Sloe zich in de toekomst wellicht te rugtrekken als de WCT er niet komt. Voor zulke druk moet j e niet zwichten maar je moet die ook niet negeren." De steun van Vlissingen gaat niet voorbij aan de mogelijke problemen elders, merkt De Jonge op. „Daar moet een goede oplossing voor gevon den worden. Ik snap het dilemma van de Bevelanden wel. Maar voor Vlis singen weegt het economisch belang toch zwaai'der. Dat zullen we laten horen en het is goed als er meer voor standers komen." Daar hoopt gewestvoorzitter Wille ook op. „Anders ontstaat een verte kend beeld over hoe de PvdA over de WCT denkt." Dat vindt hij erger dan de meningsverschillen. „Natuurlijk zit ik niet op onenigheid te wachten, maar ik ben er ook wel blij mee. Al thans, nu blijkt hoe pluriform we zijn." Toch zal Wille zijn 'stinkende best' doen om de partij uit de problemen te helpen en, nog belangrijker, bij elkaar te houden. Bolderman en 't Hart ont kennen dat de vergadering van zater dag vooral een therapeutisch karak ter heeft, maar de voorzitter noemt het wel degelijk 'een sessie om de een heid te bewaren'. „Er komt nog veel meer op ons af dan de WCT. Het is van foto Lex de Meester belang dat we als een sterke PvdA over de toekomst van Zeeland meebe slissen." Leden die alleen vanwege de WCT in maart 2003 bij de Statenverkiezingen helemaal niet op hun eigen kandida ten stemmen, moeten zich maar eens goed afvragen of ze dan nog wel bij de PvdA moeten blijven, meent .Wille. „Ik denk dat je dan je consequenties moet trekken en moet weggaan, ook uit je vertegenwoordigende functie." Het was de Goese wethouder 't Hart die het dreigement uitte zijn partij bij de verkiezingen niet te steunen als de Statenfractie voor de WCT zou stem men. Ook zijn eigen afdelingsvoorzit ter Bolderman neemt indirect afstand van die uitspraak. „De partij zit in een lastige periode. Politiek discussie is goed, dat hebben we lang niet meege maakt en het zou vaker moeten ge beuren, maar de toon vond ik soms niet prettig." PvdA gewest Zeeland, Schouwburg Middelburg, zaterdag 28 september, 10.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. noemde materie beziggehouden en lijden ze aan het 'WCT-syn- droom'? In ieder geval is dit te gek voor woorden: september 1989 heb ik de aanzet gegeven voor een actie om deze brug tol vrij te krijgen en alle gemeenten op Schouwen-Duiveland sloten zich daarbij aan met het resul taat dat anderhalf jaar later de brug tolvrij werd. En waarom deze actie? Omdat wij in ver houding veel gebruik maakten van deze brug en wij nooit een korting hebben gekregen zoals de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen dat wel kregen bij de PSD. Gelukkig was gedepu teerde Hennekeij nog vrij van genoemd syndroom en wees dit voorstel resoluut van de hand. En dan maak ik toch nog van de gelegenheid gebruik om mijn mening over de WCT te geven, Als er een project van een derge lijke omvang gerealiseerd gaat worden moet dat toch zeer zeker gepaaxxl gaan met uitbx-eiding van de huidige infrastx'uctuur. Huib Stevense Nieuwstraat 22 Bruinisse Kuitert II Met vex'ontwaardiging en ver bijstering heb ik het artikel Kui tert heft God op als religieus abuis gelezen (PZC 20-9). Ploe is het mogelijk dat iemand als Kuitert, greot gebracht en door kneed met Gods Woord, tot zul ke uitspraken kan komen. Het wax-e te hopen geweest dat Kui tert zich had laten onderwijzen en waarschuwen door de Schriftwoox-den 2 Thes 2: 11-12 en 2 Tim 3: 8-9. Het is verdrietig dat een gezaghebbend theoloog zoveel vexwaxTing en misleiding kan teweeg brengen bij het kerkvolk met zijn boeken. Van een theoloog als Kuitert mag je verwachten dat hij logisch blijft denken vanuit de kennis die hem is ovex-gelevei-d uit de Bij bel. Voor mij staat vast dat de goede boodschap uit de Bijbel waar is, en ook volkomen lo gisch is. Zo is het volkomen lo gisch te verklaren, dat Jezus maagdelijk geboren moest wor den. Dat Jezus uit de dood moest opstaan, en dat op Pinksteren de uitstorting van de Heilige Geest moest plaats hebben, voor dege nen die gewassen zijn door het bloed van Jezus Christus. En dat die christenen ook zullen op staan uit de doden, en voor al tijd met God in de hemel zxxllen zijn. F. M. Meulenberg Veerweg 107 Kamperland Tolheffing Reeds geruime tijd volg ik met belangstelling de discussie be treffende de aanleg van de WCT: ik ben echter nooit van plan ge weest om via deze rubx-iek mijn mening te ventileren maar na het lezen van de PZC van 24-9 wil ik dat graag doen. Toen las ik namelijk dat er twee Statenle den (PvdA/Gx-oenLinks) waren die oppei'den om op de Zeeland- brug weer tol te gaan heffen: om het containervervoer te ont moedigen! Is dat een vexkie- zingsstunt voor de aanstaande Statenverkiezingen of hebben beiden zich te intensief met ge- Welshpony's bijeen in Axel AXEL - In dressuurhal de Bea- trixhoeve aan de Zaamslagse- weg bij Axel wordt zaterdag 12 oktober de tweede Zeeuws- Vlaamse Welshdag gehouden. Deze dag staat volledig in het teken van de Welshpony's en ie dereen met een Welshpony kan meedoen. Het is de bedoeling dat die dag duidelijk wordt waartoe deze paarden allemaal in staat zijn. Deelnemers kun nen hun pony laten keuren of meedoen met de gebruiksru- brieken, zoals springen en aanspannen. Verder zijn er de- monstx-aties en komt een paar denfluisteraar zijn verhaal I doen. De Welshdag begint om I 9.00 uux'. Voor opgave en infor matie: Welshhengstenhouderij/ hoefsmederij De vier Hoeven, 0114-317064 of Ruitei'sport Os- senisse, 0114-681602. door Ernst Jan Rozendaal DREISCHOR - 2002 is het jaar van Gust Romijn. Dat de in Dreischor woonachtige kunste naar op 3 oktober tachtig wordt, kan bijna niemand zijn ont gaan. Romijn is deze zomer ge- eerd met exposities in de Grote Kerk van Veere en de akkers bij Zonnemaire, onlangs heeft hij voor de Stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland de Kloveniersdoe len opnieuw ingericht en van daag wordt in De Drukkerij in Middelbui-g het oeuvreboek Gust Romijn Een ruimtelijk avontuur gepresenteerd. Het is een feest om het luxe boek te be kijken en steeds opnieuw door te bladeren. De kunsthistorici Hein van Haaren en Ineke Spaander te kenen voor de teksten in het boek. Onder de titel 'Wie is Ro mijn?' beschouwt Van Haax-en chronologisch de vele stijlwis selingen in Romijns oeuvre. Spaander levert een beknopte biografie, ovexdgens ook met de nadruk op projecten waaraan Romijn heeft meegewerkt en de ver-schillende periodes in zijn werk. De opstellen zijn kort (een bladzijde of tien) en helder. Het hoognodige wordt vermeld, in een allerminst hoogdravende stijl, en dus passend bij Romijn. Zoals hij ergens in het boek wordt aangehaald: 'Over kunst moet je niet lullen.' Naar kunst moet je kijken. Zo is het boek dan ook ingericht. Het zit boordevol illustraties, veel exvan in kleur. Wie het doorbla dert, ex-vaax-t wat de auteurs in kort bestek hebben opgeschre ven. Gust Romijn Een ruimte lijk avontuur is in zekere zin te beschouwen als een alternatie ve kunstgeschiedenis van na de Tweede Wereldoorlog. Romijn blijkt de heersende kunstopvat tingen tijdens zijn lange carri- ere goed - dikwijls van dichtbij want via persoonlijk contact met kunstenaars als Alechins- ky, Tajiri en Manzoni - te heb ben gevolgd. Van naturalisme en kubisme in zijn vroegste werk, via een duidelijke invloed van Cobra en aan het begin van de jaren zestig naar Amerikaan se abstract-expx-essionisten als Rauschenbei'g en Rothko. Enzo voort. Hij heeft zich nooit tot tekenen en schilderen beperkt, juist als beeldhouwer timmert hij aan de weg, onder meer met opvallende werken in Rotterdam, tot 1983 (als hij in Dreischor komt wo nen) het centrum van zijn acti viteiten. Van Haaren schi'ijft:. „Zijn werk is als de man: veel zijdig in de aard der kunstwer ken, veelzijdig in technieken en veelzijdig in de bestemming er van. Hij is bekend geworden als beeldhouwer en nauwelijks minder als schilder." Volgens Spaander is de diversi teit in Romijns werk te danken aan zijn 'fundamentele nieuws gierigheid'. „Gust wilde al op jonge leeftijd bestaande struc turen en gewoonten doorbre ken. Dat betekent voor hem ook de keuze voor het eigentijdse en nieuwe in de kunst. Deze hou ding, het zoeken naar het nieu we en het onder-zoeken exvan, kenmerkt zijn loopbaan. Gust pikt nieuwe ontwikkelin gen op en past ze, ook in zijn beeldende werk, op zijn 'eigen wijze' toe.Maar hoe divers Ro mijns werk dan ook mag zijn, en hoezeer hij zich steeds in nieuwe stijlen is blijven verdiepen, er is ook een constante aan te wijzen: vrijwel altijd gaat het in zijn kunst over ruimte en de werking daarvan. Dat was zo bij het gro te beeld 'Oneindig huis' (1965) en dat is nog steeds zo bij zijn re cente schilderijen en de bill boards (getiteld 'De platte ruimte') die hij afgelopen zomer in Zonnemaire tentoonstelde. In het oeuvreboek kunnen kunstliefhebber-s Romijns ruim zestig jaar omspannende ruim telijke avontuur van stap tot stap meebeleven. Publicatie; Gust Romijn, een ruim.- telijk avontuur, met teksten van Hein van Haaren en Ineke Spaan- Oneindig huis (1965) der, Uitgeverij De Bovenkamer in Dreischor, 192 blz, ca 370 foto's, isbn: 90 807286 1 6, prijs: €35, luxe editie, oplage 50 ex met recent kunstwerk van Romijn: €175. Presentatie om 16.30 uur in De Drukkerij in Middelburg met inlei ding door directeur Kathrin Gins berg van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Dirk Brossé is de spilfiguur in de herfstserie van Het Zeeuws Orkest. De Bel gische dirigent leidt het orkest tijdens drie van de vier concer ten en tevens wordt de door hem geschreven Sophia Symphonie uitgevoerd. Dat stuk compo neerde Brossé ter gelegenheid van Rotterdam 2001 culturele hoofdstad van Europa. De gere nommeerde violiste Liza Fer- schtman, die het stuk speelde tijdens de première, treedt ook bij Het Zeeuws Orkest als solis te op. De titel van de compositie ver wijst naar het Sophia Kinder ziekenhuis in Rotterdam. In een symphonisch gedicht beschrijft Brossé de ziektegeschiedenis van een kind, waai'bij de solo partij van de viool de stem ver tolkt van het kind dat eenzaam in een vreemde omgeving vecht voor zijn gezondheid. Het or kest verbeeldt de wereld daar omheen: de ouders en het zie- kerxhuis. Brossé leidt Het Zeeuws Orkest tijdens drie van de vier concerten uit de najaars serie. Twee van die concerten zijn be sloten, want voor het bedrijfsle ven. Het Zeeuwse publiek kan Brossé vrijdag 18 oktober zijn eigen compositie horen dirige- xon in de Concexdzaal in Middel burg. Een dag later treedt Het Zeeuws Orkest op in de Grote Kerk in Goes, maar omdat Bros sé dan verhinderd is, neemt de jonge Engelse dirigent Quen- tin Clare het stokje van hem over. Behalve de Sophia Symphonie van Brossé staan op het pro gramma een mars en een wals uit de Notenkrakerssuite van Tsjaikovsld en ook diens Romeo en Julia. Verder wordt de Cax-- men Fantasie van De Sarasate gespeeld, met opnieuw Ferscht- man als soliste. Violist Tijdens de Nieuwjaax-s Prom- concerten - donderdag 9 en vrijdag 10 januari in de Sint Ja- cobskexk in Vlissingen en zater- dag 11 januari in de Katholieke Gust Romijn bij zijn billboards (De platte ruimte) op de akkers bij Zonnemaire. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Uit in Vlissin gen heeft twee belangrijke bands weten te boeken voor- concerten in oktober en novem ber. De Amerikaanse popgroep Venice heeft het Arsenaalthea ter in VIissingen toegevoegd aan de locaties waarlangs de Neder landse tournee voert. En de Til- burgse succesformatie Krezip begint de Nederlandse tournee naar aanleiding van het nieuwe album Days like this op 19 no vember zelfs in het Arsenaal theater. Van het debuutalbum Nothing less heeft Krezip meer dan 250.000 exemplaren vei'kocht. Met veel succes stond de groep op Pinkpop, Lowlands en Rock Werchter. Na twee jaar komt de jonge greep rond zangeres Jac queline Govaert met een naar eigen zeggen 'steviger en pi'ofes- sioneler' tweede album. De sin gle daarvan, You can say, ligt in middels in de winkels. Krezip gaat het nieuwe album promo ten door middel van concerten in het Nederlandse clubcircuit. De aftx-ap wordt dinsdag 19 no vember gegeven in Vlissingen, met een concert in het Arsenaal- theater. De voorverkoop begint zaterdag. Maar eerst is de beurt aan Veni ce, namelijk op zondag 27 okto- bei". Venice is een Californische band die werkt ixr de traditie van The Eagles en Crosby, Stills en Nash. De groep bestaat .uit vier broers en neven Lennon (geen familie van John Lennon) en is in Nederland populairder dan in de Verenigde Staten. Dat komt onder meer door de Twee Metersessies van Jan Douwe Kroeske, die apart op cd zijn uitgebracht. Onlangs heeft Ve nice een nieuw album uitge bracht, getiteld Welcome to the rest of your life. Ander-half jaar geleden sloot Venice het Straat festival in Vlissingen af. Kenne lijk is dat bevallen en wordt daarom nu het Arsenaaltheater aangedaan. De voorverkoop voor dit concert is reeds begon nen. Kerk in Aardenbux-g - staat de vaste dirigent Joan Berkhemer weer voor Het Zeeuws Orkest. Solist is dan de jonge Zeeuws- Vlaamse violist Mathieu van Bellen, eerder dit jaar winnaar I van het Prinses Christina Con- coux-s. Op het progx-amma staan i werken van Nicolai, Wieniaw- ski, Strauss (onder meer Wein, Weib und Gesang) en een stuk van de dirigent zelf: I Berkhemers Let's march to gether-. Eind januari en begin febx-uari geeft Het Zeeuws Orkest acht uitvoeringen van een Requiem dat de Middelburgse componist Douwe Eisenga heeft geschre ven ter nagedachtenis aan de watersnoodramp van 1953. In de lenteserie speelt Het Zeeuws Orkest in kamex-muziekbezet- ting weiken van Bach, Vival di en Handel en in juli zal Daan Admix-aal de zomer- en grachtenconcerten met een romantisch programma dirige ren. Leerlingenmaand Zeeuws Museum is groot succes MIDDELBURG - De Septem ber Leerlingenmaand van het Zeeuws Museum is een succes. Tot nu toe hebben meer dan 450 Zeeuwe scholieren in Middel burg de expositie Het verdwe nen museum bezocht. Aan het eind van de maand zullen dat ex- zeshonderd zijn. Sinds 1989 heeft het Zeeuws Museum in zo'n kort tijdsbestek niet zoveel scholieren binnen gehad. De helft komt van middelbare scholen en legt het bezoek af in het kader van het vak Cultuur en Kunstzinnige Vorming, de andere helft komt van basis scholen. Het project is voor het Zeeuws Museum de opmaat naar een nieuw educatief be leid, gericht op het museum als maatschappelijk fenomeen. Ook worden scholieren betrok ken bij het denkproces over het nieuwe Zeeuws Museum. Morgen worden opnieuw veel scholieren verwacht tijdens de Familieverzameldag op het Ab dijplein in Middelburg. Die duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Om 15.30 uur leidt de werk groep geologie van het Zeeuws Genootschap een excursie naar j de Kaloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34