Oorlogje op markt Middelburg PZC Oostburg blijft bij plan voor aanleg bedrijventerrein Vrouwen vluchten Uitwedstrijden dreigen voor Zeeuws-Vlamingen in de papieren te lopen steeds eerder voor Clubs dupe van dure tunnel huiselijk geweld Gewonde bij ongeluk Oude Rijksweg Raad N-Beveland komt moeizaam zijn nieuwe rol 14 Stille kramers verdrijven standwerkers weekenddiensten Ruimte voor kleine bedrijven in Vlissingen Beurs biedt kinderkleding in Zierikzee vrijdag 27 september 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Marktbezoe- kers die sinaasappels willen ha len bij de kraam op de hoek van de Gravenstraat in Middelburg, komen al twee weken voor niets. Verkoper Peter van Vliet is door de gemeente geschorst, net als zestien collega's. Ze voldoen niet aan de regels die op de markt gelden. De 'stille kra mers' hebben hun zin gekregen. De ontbrekende kramen zijn het gesprek van de dag op de week markt. Van Vliet staat beteuterd in de regen. Zijn vaste klanten lopen voorbij. „Waar ben je nou?", vraagt een vrouw. „II? dacht, ik ga even om sinaasappels." Van Vliet legt uit: „Ik ben geschorst. Ik mag twee maanden niet staan." Belachelijk, vindt de vrouw ook. Van Vliet begrijpt er niets van. „Ik ben tien jaar wel kom geweest en nu krijg ik in eens een brief van de gemeente. Vorige week stonden er gewoon mensen te huilen." De hoek bij de Gravenstraat is leeg. Geen goede zaak, vindt de visman uit Volendam, die er met zijn kraam tegenoverstaat. „Er kunnen wel regels zijn, maar voor de markt is het slecht. Hij trok een hele boel mensen met zijn fruit. Die mensen die de regels maken, hebben geen idee hoe hard wij moeten werken." Hij moet bij voorbeeld zelf al om twee uur uit zijn bed, om op tijd in Mid delburg te komen. Standwerker Bertus 'schaaf' de Regt begrij pt wel waarom de ge meente Van Vliet op de vinger-s heeft getikt. Hij staat op een standwerkersplaats, terwijl hij eigenlijk geen standwerker is. door René van Stee OOSTBURG - De gemeentelijke commissie planologie en volks huisvesting in Oostburg ging gisteravond unaniem akkoord met het doorzetten van de be stemmingsplanprocedure voor het bedrijventerrein aan de Sint Bavodijk-Provincialeweg in Nieuwvliet. Zij trotseert hiermee de bezwa ren van rijksvertegenwoordi gers in de Provinciale Planolo gisch Commissie.Toch willen de commissieleden evenals het col lege van B en W de plannen doorzetten door een recente uit spraak van de Raad van State. Die stelde onlangs de gemeente Noord-Beveland en de provin cie Zeeland in het gelijk in een beroep tegen een besluit van de minister van VROM om het door Gedeputeerde Staten goedge- „Hij werkt niet. Ik werk." Een standwerker heeft geen klan ten, legt hij uit. Die verzamelt mensen om zijn kraam, houdt een verhaal en verkoopt dan in eens veel tegelijk. Van Vliet, zegt De Regt, die heeft gewoon een kraam, met personeel en een te groot assortiment. Een stand werker hoort één of twee artike len te hebben. „Hij maakt het de gemeente gemakkelijk. Ik heb vaak genoeg tegen hem gezegd dat hij zijn personeel van achter die kraam moet halen." Haat en nijd Maar, wat de gemeente nu doet, dat vindt de man met de schaven, ook te ver gaan. „Ze hebben het keurde bestemmingsplan 'Be drijventerrein Cruijckelcreke' bij Wissenkerke door een eigen besluit te vervangen. Het rechtscollege oordeelde dat het Rijk niet bevoegd is een derge lijk goedkeuringsbesluit te ver vangen door een eigen beslis sing. Omdat het in Nieuwvliet om eenzelfde soort bedrijventer rein als in Wissenkerke gaat, lij kt het er op dat deze inmiddels al zes jaar voortslepende proce dure nu eindelijk de wind in de zeilen heeft gekregenHet colle ge van B en W wil het bestem mingsplan doorzetten zonder rekening te houden met het con- tourenbeleid zoals uitgegeven in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. In plaats hiervan wordt uitgegaan van het vijf- hectarenbeleid zoals dat is neer gelegd in het streekplan Zee land. getolereerd, jaren achter elkaar. En nu grijpen ze opeens in. De gemeente moet vaste regels heb ben, ze moeten duidelijk zijn." Het zou het beste zijn als op alle markten van Nederland dezelf de regels gelden, vindt hij. De Regt vertelt dat er onderling veel haat en nijd is op de markt. „De standwerkersplaatsen zijn de mooiste van de markt." Hij wijst op een standwerker met fleece-truien. „Hier tegenover staat ook een jongen met die truien, maar die staat er het hele jaar, ook in de winter. Die daar verderop komt alleen in het seizoen." Die duikt onder de prijs en verkoopt veel. En dat steekt bij de 'stille kra mers', de kooplui die op de vaste plaatsen staan. Marktmeester A. Jobse komt uitleg geven. De mensen zijn ge schorst omdat ze niet aan de ei sen voldeden voor de standwer kersplaatsen. „Die zeventien mensen zijn geschorst op ver zoek van de marktcommissie. De stille kramers zijn bang voor de concurrentie en de winke liers op de Markt hadden be zwaren tegen die kramen voor hun deur." Voor 'stille' groente- en fruit- kramen is een wachtlijst. Op de markt is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. „Daar moet je voor in de rij staan"zegt Jobse. Als iemand als standwer ker een gewoon fruitkraam be gint, ontstaan er scheve gezich ten, ook bij mensen die wel braaf op een plaatsje wachten. Jobse begrijpt dat het raar over komt dat de gemeente nu ineens optreedt. „Maar je kunt het ook omdraaien en zeggen dat Van Vliet zeven jaar geluk heeft ge had." De marktmeester zelf is diep in zijn hart niet blij met de hele toestand „Peter is een aar dige jongen en voor de markt is het jammer, hij trekt een hele boel mensen." Van Vliet laat het er niet bij zit ten. Hij heeft een advocaat in de arm genomen. Hij komt graag in Middelburg. „Ik kan hier een goede boterham verdienen." 28 en 29 september 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager, van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: H. Slager, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel.(0113)221344. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zon. 19.00 R.C. Rijken, Beethovenlaan 3a, Goes, tel. 0113 252797. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Hein kenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: R.B.T. Wolbers, Korte Achterweg 16, 's- H Arendskerke,tel. (0113) 561202. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: C. T. Miermans, Clara's pad 38, Hein kenszand, tel, (0113) 561677. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: J. H. Kok, Zeeburg 1, Yerseke (0113) 573520 Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: Praktijk, Krabbendijke, tel. (0113) 501444. Spreekuur 11.00-11.15en 17.00-17.15 Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: J de Graaf, Korteweg23, Driewegen, tel. (0113) 655275. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur: H. Bakx, Kapelle, tel (0113) 341264 (spreekuur Parklaan 1). Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke: G. van Delft, Colijnsplaat, tel. (0113) 695304. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: P. F. M. Gerritsen, Nassaulaan 151, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wittel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1, Goes, tel.(0113)227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel, (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel.(0113)561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen- laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon, 24.00 uur: G. Roefs, Markt 18,Tholen, tel. 0166 Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uurop Botefmark 10. Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113)249111. VLISSINGEN - Op de plaats van de voormalige PZEM-cen- trale in Vlissingen kan klein schalige, kennisintensieve be drijvigheid komen. Op de strook langs het Kanaal door Walcheren wordt wonen en werken gecombineerd. Langs het spoor zullen massie vere bedrijfsloodsen kunnen ontstaan. Voor dit zogenoemde Edison- park ligt een voorontwerp-be stemmingsplan tot 24 oktober ter inzage in bibliotheek 't Spui en de Coosje Buskenstraat 200 in Vlissingen. door Emile Calon VLISSINGEN - Mishandelde vrouwen ontvluchten eerder hun partner dan voorheen, stelt de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland vast. Volgens een woordvoerster pikken ze het ge weld niet langer. In het recente verleden ondergingen vrouwen vaak veel langer huiselijke ge wéld eer ze elders hun toevlucht zochten. Nu besluiten ze eerder dat 'het genoeg is'. Als ze vervolgens aankloppen bij het Blijf van m'n Lijfhuis in Vlissingen lopen ze echter een zeer grote kans dat daar geen plaats is. De stichting kan maar een kwart van de vrouwen hel pen als ze op zoek zijn naar een veilige schuilplaats. In 2001 werd er 382 maal een opname- verzoek gedaan. Een stijging van zes procent, zo blijkt uit het jaarverslag over dat jaar. De woordvoerster zag de afgelopen maanden geen daling van die hulpvraag. ZIERIKZEE - De Stichting Kinderkledingbeurs Zierikzee houdt zaterdag 5 oktober de na- jaarsbeurs in dagcentrum Brug- zicht aan de Scheldestraat in Zierikzee. De kinderwinterkleding kan vrij dagavond 4 oktober tussen 19.30 een 21.00 uur worden in geleverd. De verkoopbeurs wordt de volgende ochtend tus sen 10.00 en 11.30 uur gehou den. Er kunnen maximaal 25 kle dingstukken in de maten 92 tot en met 188 worden ingeleverd en 15 stuks babykleding in de maten 56 tot en met 86, evenals slaapzakken, draagzakken en zachte schoentjes. De organisa tie accepteert ook sport- en re genkleding. Verder kunnen er sportschoenen, skates en laar zen ter verkoop worden ingele verd. Niet verkochte kleding wordt, met toestemming van de aan bieder, beschikbaar gesteld voor Polen. Vrouwen die niet geholpen kun nen worden, moeten proberen bij een van de andere blijf-hui- zen onderdak te vinden. Soms lukt dat. Vaker blijkt dat daar ook geen plaats is, zodat de slachtoffers van mishandeling of seksueel geweld noodge dwongen thuis blijven of een schuilplaats zoeken bij familie of vriendinnen. In hoeverre ze daar in slagen, weet de Zeeuwse stichting niet. Zo'n 25 proeent van de vrouwen keert na verloop van tijd vanuit het blijf-huis terug naar huis en partner. Het komt volgens de woordvoerster regelmatig voor dat die partner daarna wederom in de fout gaat en blijft mishan delen. Ze kent dan ook vrouwen die in enkele jaren tijd verschil lende keren hun toevlucht tot het blijf-huis van de stichting hebben genomen. Complexiteit De vrouwen, al dan niet met kinderen, die bij het stichting aankloppen, hebben vaak di verse problemen. Ze zijn vol gens de woordvoerster niet alleen mishandeld en/of mis bruikt, maar hebben schulden, een onverwerkt verleden of an dere problemen. De complexi teit van de hulpvraag neemt dan ook steeds meer toe. Mede als gevolg daarvan kampte de stichting vorig jaar dan ook met een fors ziekteverzuim. Dat pro bleem lijkt volgens de woord voerster voorbij. Er zijn ook samenwerkingsafspraken vast gelegd met de PAAZ-afdelingen van de ziekenhuizen en met Emergis. Wrang De woordvoerster benadrukt dat vrouwen hulp vragen, om dat ze willen dat het geweld te gen hen stopt. Als de partner dat belooft, zijn ze vaak bereid te rug te keren. Ze vindt het nog steeds wrang dat de slachtoffers de wijk moe ten nemen en de daders van het geweid thuis kunnen blijven. Ze ziet wel dat politie en justitie steeds meer oog krijgen voor die scheve verhouding. Ook vindt ze het bitter dat het geweld te gen vrouwen de maatschappij nog steeds niet schokt. In 2001 alleen al zijn zestig vrouwen in huis door de partner vermoord. „Voor geen van die vrouwen is een stille tocht gehouden door Raymond de Frel OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse sportverenigingen vrezen fikse financiële gevolgen door de komst van de Westerschei - detunnel. De vervoerskosten dreigen voor de verenigingen fors te stijgen. Momenteel maken-veel Zeeuws-Vlaamse sportverenigingen bij uitwedstrijden tegen gereduceerd tarief (met een zogenaamde waardekaart) gebruik van de veerdiensten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perk- polder. Het is echter nog allerminst zeker dat Zeeuws-Vlamingen ook tegen voordelig tarief van de Westerscheldetunnel gebruik kunnen maken. Met name de West-Zeeuws- Vlaamse sportclubs dienen daardoor met forse kostenverhogingen rekening te hou den. De sportievelingen maken na het ver dwijnen van de veerdiensten bovendien meer kilometers om op de plaats van be stemming te komen. Een steekproef leert dat veel sportvereni gingen zich zorgen maken. „Wij zitten ei genlijk behoorlijk te bibberen", vertelt voorzitter R. Jansen van voetbalvereniging Cadzand. Zaterdag-vierdeklasser Cadzand speelt vrijwel alle uitwedstrij den aan de an dere kant van de Westerschelde. „We weten natuurlijk nog niet hoeveel de tol voor de tunnel zal bedragen, maar als dat het dub bele is van wat we nu uitgeven, zal het flink in onze papieren lopen. We hebben wel wat centjes tot onze beschikking, maar ik vrees dat op deze manier de kas snel zal slinken. Het is vooralsnog wachten tot de tarieven bekend worden gemaakt", aldus Jansen. Samenwerking Penningmeester A. Cornelis van voetbal vereniging Breskens oppert een idee tot sa menwerking met andere west-Zeeuws- Vlaamse sportclubs. „Wellicht kunnen we op die manier bij de nieuwe gemeente Sluis of provincie aankloppen. Dit kan immers gigantisch uit de klauwen lopen. Wij zien wat dat betreft de toekomst somber in. We zijn nu al zo'n achthonderd euro per seizoen aan de veerdienst kwijt, en dan reizen we nog op de goedkoopste manier. Wij inventa riseren nu hoe we de kosten voor de club kunnen beperken. Misschien valt er iets met de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond) te regelen. Als we niet worden ge holpen, zal de ledencontributie omhoog moeten." De West-Zeeuws-Vlaamse PvdA-kandida- ten voor de gemeenteraad van de nieuwe ge meente Sluis uiten hun zorgen over de drei gende kostenstijgingen in een brief. Mocht de komst van de Westerscheldetunnel ver strekkende financiële gevolgen hebben voor de West-Zeeuws-Vlaamse sportclubs, dan wil de PvdA overwegen de subsidiever ordening aan te passen. „Het lijkt mij ver standig om in de nieuwe gemeente zo snel mogelijk met de verenigingen te gaan pra ten. Inventariseren of er een probleem is en zo ja hoe groot dat is. Mochten de gevolgen voor de clubs groot zijn, dan willen wij dat de gemeente bijspringt", aldus L. Wille. SCHORE - Een 65-jarige vrouw uit Terneu- zen is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de Oude Rijksweg ter hoogte van Schore. Het ongeluk gebeurde toen een een 72-jari- ge automobilist uit Kruiningen, die uit de richting van de Zanddijk naar Kapelle reed, bij het afslaan naar Hansweert verzuimde voorrang te geven aan een 66-jarige auto mobilist uit Terneuzen, die hem tegemoet reed. De passagiere van de Terneuzenaar moest door de brandweer van Kapelle uit het wrak worden bevrijd. Zij werd met nog onbekende verwondingen per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht. Beide auto's waren helemaal ver nield. foto Willem Woznitza door Ingrid Huibers WISSENKERKE - De vijf Noord-Bevelandse raadsfrac ties hebben moeite hun nieuwe richtinggevende en controle rende taak om te zetten in ade quate algemene beschouwin gen. Zo bevatten de ingeleverde reacties op de begroting opval lend weinig ideeën. In plaats daarvan wordt het college voortdurend gevraagd om op al lerlei punten nieuw beleid te ontwikkelen. Nu is het ook lastig voor de frac ties om in het nieuwe duale poli tieke stelsel te reageren op een begroting oude stijl. In die be groting is bijvoorbeeld nog niet gerekend met het eind augustus door de raadsfractie ingelever de raadspuntenprogramma. Dat gaat volgend jaar verande ren. Dan is de begroting als het goed is een uitwerking van dat raadsprogramma. Maar op dit moment blijft het zoeken voor de fracties.Zo lijkt het CDA het liefst terug te wil len keren naar het oude politie ke bestel. De partij stelt voor om de raadscommissies weer in te voeren. Daar kan dan de op dit moment door de fractie node ge miste detailinformatie worden verstrekt. Bovendien wil het CDA in die vergaderingen de voortgang van genomen beslis singen controleren. Het CDA is evenmin blij met het functioneren van de agenda commissie. Die commissie die bestaat uit alle fractievoorzit ters vergadert in beslotenheid, terwijl er volgens het CDA 'voorstellen worden gedaan die betrekking hebben op heel de raad'. De WD-fractie is overi gens precies dezelfde mening toegedaan. Die partij vindt verder dat het college van burgemeester en wethouders 'meer aangespro ken moet worden op concreet door hun behaalde resultaten'. Daartoe zal de raad 'duidelijke kaders' moeten stellen. Over de financiën lopen de me ningen uiteen. Het college stelt voor de gemeentelijke belastin gen tot en met 2 0 0 6 j aarlijks met vijf procent te verhogen. Dat lijkt de PvdA realistisch. Ook het CDA kan met de voorgestel de verhoging leven. Wel is het volgens die partij onzeker of dit budget toereikend zal zijn voor de uitvoering van het raadspun- tenprogramma, zeker gezien het feit dat allerlei al eerder vastge steld beleid nog niet is uitge voerd. Het Noord-Bevelands Belang (NBB) laat het bij de constatering dat er 'geen geld is voor nieuw beleid, terwijl ook de lopende zaken financieel on der druk staan'. De SGP wenst de gemeentelijke belastingen slechts met maxi maal vier procent te verhogen. Om de begroting toch sluitend te krijgen stelt de partij onder meer voor om de hondenbelas ting en het liggeld voor plezier vaartuigen extra te verhogen. De WD wenst de lasten niet meer te laten stijgen dan met 4,25 procent. De dekking daar voor kan worden gevonden in de veertigduizend euro die minder dient te worden uitgegeven aan de uitbreiding van de begraaf plaats in Colijnsplaat. Het NBB vraagt zich verder af wat er is geworden van het ver- keersveiligheidsplan en wenst op korte termijn beleid op het gebied van jongeren, speeltui nen,en gemeentelijke accom modaties. Het CDA wil een 'doortastender' beleid ten aan zien van de begraafplaatsen op het eiland en hoopt dat het ge plande windmolenpark in de Rippolder eens van de grond komt. De WD vraagt zich af waarom er geen geld meer wordt gereser veerd voor de aanleg van fiets paden. De partij pleit ver-der voor een heffing van de toeris tenbelasting per stand- of lig plaats. De PvdA hoopt dat de postverwerking en afhandeling op het gemeentehuis verder- 'ge optimaliseerd' wordt. Voorts wil de partij een onderzoek naar een extra huisartsenpost op het eiland gedurende de zomer maanden. De SGP pleit voor een volkshuisvestigingsbeleid, met name gericht op jonge gezinnen, voor een snellere afhandeling van vergunningsaanvragen en voor handhaving om 'zedeloos gedrag met name op de stran den' te bestraffen. Alle fracties hameren tenslotte op een snelle aanschaf van een nieuwe blus- auto voor de blusgroep Kam perland en de bouw van een brandweerkazerne in Colijns plaat. Ook willen de partijen dat het college inspeelt op soepelere regels voor nieuwbouw op het eiland. foto Ruben Oreel Op de marlet is maar een beperkt aantal groentekramen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32