Brandweer heeft meer geld nodig Metamorfose Rooseveltstede met horten en stoten gelukt PZC Alleen deze week duizenden artikelen superlaag geprijsd Thom Schrijer geeft les schrijven poëzie Toegenomen aandacht voor veiligheid legt extra druk agenda Museumboerderij als eindpunt van de baan N-Beveland besteedt milieutaak uit Uitstel plan D'Ouwe Veerstoep Meisje gewond bij botsing Klachten over huisartsenpost Dronken Terneuzenaar beboet Bestuur 't Lamsoortje pleit zichzelf vrij in zwartboek Beestenboel in Klepperhoeve vrijdag 27 september 2002 door Rolf Bosboom GOES - De Goese brandweer kan de komende jaren niet zon der uitbreiding van het beroeps- personeel en extra budgetten. Ook het vergroten van de brandweerkazerne aan de Oranjeweg in Goes is onvermij delijk. Vertegenwoordigers van liet korps betoogden dat gister avond in de raadscommissie middelen. De toegenomen aandacht voor veiligheid, vooral door de ram pen in Enschede en Volendam, legt een extra druk op de brand weer. Zo wordt volop gewerkt aan een inhaalslag in het afge ven van gebruiksvergunningen voor allerlei panden. Dat kost veel tijd en door de noodzakelij ke controle op de naleving" van de afgegeven vergunningen wordt dat de komende jaren al leen maar meer, zodat extra personeel nodig is. Daarnaast heeft de brandweer bij bouw- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen- len;COC-Café, 22.00 uur: Vrijdagavond café; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle- ning;School De Tweern, Lijnbaan 14, 20.00-22.30 uur: Open avond bij de Squa re dansclub Delta Swingers;Bibliotheek, Oostwal 34,11.00-16.00 uur: Gratis taxa tiedag munten, postzegels, papiergeld HANSWEERT - Zaal Zeelandia, 20.00 uur: Bingo vanaf 16 jaar tbv kindervakantie week; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules;Gebouw Aquari um vereniging De Vuurneon, 20.00 uur: lezing door vijverexpert J. Brokke; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30 uur: Najaarsmodeshow ANBO; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; Voormalige brandweerka zerne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00- 13.00 uur: Weekmarkt;Achter het haven meesterkantoor aan de Prinses Beatrix- haven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. plannen een belangrijke advise rende rol gekregen. Ook aan het oefenen en de ver dere voorbereiding op inciden ten worden steeds hogere eisen gesteld. Om dat in goede banen te leiden zijn eveneens extra mensen en meer geld noodzake lij k. Verder wordt er volop nage dacht over de vraag hoe de orga nisatie, die voor het overgrote deel draait op de 75 vrijwilli gers, in de toekomst zo goed mo gelijk kan functioneren. De ontwikkelingen zorgen er voor dat de nog jonge Goese ka zerne te klein aan het worden is. Vooral het kantoordeel moet worden aangepast. Daarnaast wordt in Goes waarschijnlijk een steunpunt van de Regionale Brandweer Zeeland onderge bracht, wat ook extra ruimte vergt. Een uitbreiding is daar om noodzakelijk. Beroepsmensen Al met al zijn daardoor de ko mende j aren forse investeringen noclig. Alleen al het aantrekken van vijf extra beroepsmensen, zoals de brandweer wenst, vergt 220.000 euro per jaar. De uit breiding van de kazerne zou, volgens een eerste schatting, een eenmalige uitgave van een half miljoen euro betekenen, terwijl ook de posten in 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk moeten worden aangepast aan de hedendaagse eisen. Brandweercommandant P. van Dijk zei vooral een 'helder beeld' te willen schetsen zodat de raadsleden, die het geld uit eindelijk beschikbaar moeten stellen, weten waar zij de ko mende jaren aan toe zijn. De officieren J. Brussé en E. van Dijk schetsten in grote lijnen de dagelijkse praktijk, waaruit vooral duidelijk werd dat het beroepspersoneel tijd tekort komt om alle taken goed te kun nen doen. „We pikken de kren ten uit de pap en dat gaat soms ten koste van de zorgvuldig heid", zei Brussé over allerlei zaken waar de brandweer zich ook verantwoordelijk voor voelt. Op het gebied van het onder houd van het materieel vertelde Van Dijk dat de aandacht eerst uitgaat naar de 'persoonlijke beschermingsmiddelen', zoals ademapparatuur. Alleen dat vergt al 1200 uur per jaar, waar mee de personele ruimte op dat gebied volledig zou zijn inge vuld. Doordat een vrijwilliger 300 uur voor zijn rekening neemt, kan er nog aandacht worden geschonken aan bij voorbeeld het onderhoud van de voertuigen, al blijft dat beperkt. Dat vergroot de kans dat die op een cruciaal moment dienst weigeren. door Mieke van der Jagt HOEDEKENSKERKE - De bouw van een museumboerderij bij het eindpunt van de Stoom trein Goes Borsele (SGB) in Hoedekenskerke gaat niet door. De ondernemer die het plan ge maakt had, Rentmeester, ziet ervan af omdat het niet renda bel is. De gemeente Borsele zit nu met een stuk grond dat op een andere manier moet worden ingevuld. Linksboven op de foto is het gebiedje te zien, waar de museumboerderij had moeten komen. Het is twee sei zoenen ingevuld als een mais- doolhof, geexploiteerd door de SGB. Die heeft inmiddels ook de mo delspoorlijn gereed, waarop kinderen kunnen meerijden door een miniatuurlandschap waarin de thema's spoor en stoom zijn uitgewerkt. De spoorlijn zelf is te zien in de bij na horizontale streep in het midden van de foto. De gemeente Borsele blijft pro beren om de recreatieve functie van Hoedekenskerke te verster ken met meer leuke dingen rondom het eindpunt van het stoomtreintje. Binnenkort gaat het college overleggen over de mogelijkheid om toch wat te doen aan de haventjes. Rijkswa terstaat en het waterschap Zeeuwse Eilanden houden al ja ren een andere inrichting van het veerhaventje en de sleuf er naast tegen. Met de aanstaande versterking van de Westerschel- dedijken, komt er misschien wat licht in de tunnel. Het Bor- selse college is vast van plan om via die weg schot in de zaak te krijgen. foto Willem Mieras WISSENKERKE - Burgemeester en wethouders van de ge meente Noord-Beveland gaan de controles op milieuvergun ningen op het eiland de komende vier jaar uitbesteden. Het college wil daartoe een overeenkomst sluiten met de Regio nale Milieudienst West-Brabant. D at kost j aarlij ks 2 54 0 0 eu ro. In het milieubeleidsprogramma Duurzame Klei heeft de ge meente zich voorgenomen om de bedrijfsvergunningen regel matiger te gaan controleren, iets wat overigens ook wettelijk verplicht is. De gemeente heeft intern echter te weinig en on voldoende gekwalif iceerd personeel om alle controles zelf uit te kunnen voeren. WISSENKERKE - De plannen voor nieuwbouw van D'Ouwe Veerstoep in Kamperland gaan voorlopig even de ijskast in. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland heeft besloten het advies van de stuurgroep rondom het Veerse Meer op te volgen. De stuurgroep is bezig een gebiedsplan op te stellen waarin ook de haven van Kamperland wordt meegenomen. Het is nog onduidelijk wanneer dat plan klaar is. Eigenaar Faasse Faasse van D'Ouwe Veerstoep wil het gebouw afbreken en er nieuw, vier verdiepingen tellend, horeca- en recreatiecom plex, voor terugbouwen. Het Noord-Bevelandse college ziet wel brood in die plannenHet huidige restaurant aan de haven van Kamperland telt maar één verdieping. Het is de bedoeling dat boven het nieuwe restaurant, in drie bouwlagen, zes re creatieappartementen komen. MIDDELBURG - Een 16-jarig meisje uit de gemeente Veere is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding. Ze reed rond negen uur op haar brommer over de President Roose- veltlaan in Middelburg, toen ze werd aangereden door een 48- jarige automobiliste die vanuit de Noordweg de weg overstak. Het meisje raakte gewond aan haar knie en schouder. De brommer en de auto raakten beschadigd. TERNEUZEN - Hoewel de voorzitter van de regionale huis artsenvereniging graag zou zien dat de Zeeuws-Vlaamse huisartsenpost (HAP) dag en nacht gaat draaien, zijn de pati ënten allesbehalve tevreden over de dienstverlening 's avonds en 's nachts. De beantwoording van telefonische hulpvragen duurt veel te lang en patiënten blijven te lang in onzekerheid of er al of niet een arts komt, hoorde de cliëntenraad van de Stichting ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen tijdens een thema avond in streekziekenhuis De Honte. Meer patiëntvriendelijkheid zou medici en andere specialis ten sieren, vonden ook nogal wat aanwezigen. Daarnaast pleitten de meeste aanwezigen om een (forse) uitbreiding van de bezoekuren in De Honte. Voorzitter A. Schouten beloofde dat de cliëntenraad zich bij de Stichting ZorgSaam sterk zal maken voor realisatie van de wensen, TERNEUZEN - Een 34-jarige inwoner van Terneuzen kreeg woensdagavond een boete wegens openbare dronkenschap. De man had in verschillende horecagelegenheden beledigin gen en bedreigingen geuit tegen bezoekers en werd in de Korte Kerkstraat in beschonken toestand aangetroffen. Met het Masterplan beogen woningbouwvereniging RWS en de gemeente Goes met ingrepen op diverse plaatsen de wijk te verbete ren en de leefbaarheid te vergroten. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens 'dichter des vaderlands' Gerrit Komrij wordt het niks als een gedicht er niet binnen twintig minuten uitvloeit, maar volgens Thom Schrijer uit Zierikzee klopt dat toch niet helemaal. Talent is na tuurlijk mooi meegenomen, maar Schrijer ervaart zelf dat poëzie beslist ook een ambacht is dat je wel degelijk kunt leren. Onder bepaalde voorwaarden, dat wel. Schrijer geeft de komende we ken voor de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU) een cursus ge dichten schrijven in het MFC in Zierikzee. De lessen zijn be doeld voor mensen die tot nu toe intuïtief en helemaal voor zich zelf met taal bezig zijn. De cur sus begint woensdagochtend 16 oktober. Voorafgaand wordt er op woensdag 2 oktober in Boek handel De Koperen Tuin in Goes een soort proefles voor geïnte resseerden gehouden. Eigen ge dichten van de deelnemers wor- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den daar onderling besproken. Volgens Schrijer behoort zo'n open avond tot de traditie, maar staat de bijeenkomst verder in feite los van de cursus. Thom Schrijer heeft als dichter inmiddels twee bundels op zijn naam staan. Hij publiceert in enkele literaire bladen en heeft een aantal prijzen voor zijn werk gekregen. Pas op wat late re leeftijd ging hij gedichten schrijven, toen hij na een auto ongeluk zijn drukke baan in de reclamewereld niet meer kon uitoefenen. Voor die tijd kwam hij nauwelijks aan lezen toe. Zelf deed hij goede ervaringen op met een cursus poëzie bij de Stichting Kunstzinnige Vor ming in Rotterdam. Hij gaat graag letterlijk aan de slag met woorden. Plotseling, bijvoor beeld door observatie komt er een zin in zijn hoofd. Een zin die misschien helemaal niet in het latere gedicht is terug te vinden, maar die wel de basis vormt. Met die woorden gaat hij dan aan de slag: peuteren, uitprobe ren, schrappen, strepen, bijvoe gen. Net zolang tot hij tevreden is met het resultaat. Bruggetjes Schrijer zal zijn cursisten zeker adviseren kennis te nemen van het werk van professionele dichters. „Angst daardoor beïn vloed te worden, is niet terecht. Je moet juist door anderen wor den beïnvloed om vervolgens je eigen weg te gaan zoeken", zegt cle poëziedocent. Zelf geniet hij juist van de zogeheten inter tekstualiteit, oftewel de brug getjes die je met die kennis in eigen gedichten naar andere poëten kunt slaan. Hij zal de deelnemers voorhou den zichzelf niet vast te leggen binnen dwingende rijmcorset- ten of vormvoorschriften. Na tuurlijk zijn er bepaalde tech nieken maar die behoeven geen blokkades op te werpen. Per soonlijk heeft hij voorkeur voor inhoud met een zekere universe le waarde. Hij schrijft zelf vrij welgeen 'ik-gedichten'. „Poëzie is niet je gevoel in woorden om zetten, maar met woorden een gevoel opwekken",vindt Schri j- er. De cursisten krijgen voor elke les een opdracht. De resultaten worden binnen de groep bespro ken. De groep in Zierikzee geldt als proef. Bij voldoende belangstel ling kan de cursus ook elders in de provincie worden gegeven. door Rolf Bosboom GOES - Een geslaagde meta morfose, maar wel één die ze ker niet zonder problemen tot stand is gekomen. Dat beeld werd gisteren geschetst bij de officiële afronding van de re novatie van de Rooseveltstede in Goes, het eerste grootschali ge project uit het Masterplan Goese Polder. Met het Masterplan beogen woningbouwvereniging" RWS en de gemeente Goes, in een tijdsbestek van ongeveer acht jaar, met ingrepen op diverse plaatsen de wijk te verbeteren en de leefbaarheid te vergro ten. De Rooseveltstede be stond voornamelijk uit rijtjes huurwoningen, die zorgden voor een monotoon beeld. De afgelopen tijd is er flink ge sloopt en gerenoveerd in de buurt. Door huizen weg te ha len ontstonden bijvoorbeeld twee-onder-een-kapwonin- gen. Zo'n twintig woningen zijn er verdwenen. Daarnaast heeft RWS er eerder al negen verkocht aan de bewoners en volgen er binnenkort nog 27, zodat er een evenwichtige ver deling" tussen huur- en koop woningen in de buurt ontstaat. RWS investeerde zo'n vijf mil joen euro in het project. Giste ren was de officiële afsluiting, waarbij een klimtoestel in de buurt werd onthuld en kinde ren ballonnen oplieten. Direc teur J. Franken blikte kort te rug op de voorgeschiedenis. ,Hier en daar zijn wel wat ste ken gevallen, maar ik denk dat we met z'n allen erg trots op het resultaat mogen zijn. J. Schinkel, projectleider na mens de gemeente, ging na drukkelijk in op die 'steken'. Hij schetste diverse zaken die niet zijn gelopen zoals dat had gemoeten. Zo heeft het project in totaal veel langer geduurd dan verwacht (vier jaar). Dat kwam doordat de plannen vanwege de kosten moesten worden versoberd, er een wij ziging van het bestemmings plan nodig was en de onderlin ge communicatie lang niet altijd vlekkeloos verliep. Overlast Verder was, zo zei Schinkel, de overlast voor de bewoners veel groter dan vooraf was ge hoopt. „Dat trok een zware wissel op hen. In sommige ge vallen was het zelfs ondoen lijk." Ook kwamen de slopers meer asbest tegen en moest een groter aantal kabels en leidin gen worden verlegd dan voor zien. Een andere fout was het niet tijdig betrekken van de bewoners van de Laan der Ver enigde Naties bij de plannen. Dankzij de 'basisgroep' van de wijkbewoners konden veel za ken later alsnog worden recht getrokken. De Rooseveltstede - inmiddels omgedoopt in Kennedy-, Johnson- en Rooseveltlaan - is daarmee vooral ook een leer zaam project geweest. Ge meente en RWS verwachten de vmchten daarvan te plukken bij de volgende onderdelen van het masterplan. Het eerste project dat nu op het program ma staat is de renovatie van het winkelcentrum, die vol gens Schinkel nog dit j aar gaat beginnen. In de loop van vol gend jaar volgt de aanpak van de Schumanstede. SINT-MAARTENSDIJK - Het bestuur van kinderboerderij en heeintuin 't Lamsoortje heeft de raadsleden van de gemeente Tholen een zwartboek aangebo den. In het boek is volgens het bestuur uiteengezet hoe 't Lam soortje buiten eigen schuld om in een moeilijke financiële situ atie is terecht gekomen, nadat zij zich aanvankelijk zelf rede lijk konden bedruipen. 't Lamsoortje zou activiteiten met het naburige multifunctio nele centrum Scaldis Naturalis moeten ontplooien. Dit gebeurt echter niet en de besturen van de beide partijen kunnen ook niet tot samenwerking komen, 't Lamsoortje ziet het uitblijven van meer activiteiten en de hui dige bestuurlijke crisis als rede nen van het financieel slechte draaien van de kinderboerderij en de heemtuin. In het zwart boek wordt uitgelegd dat vol gens het bestuur van 't Lam soortje de gemeente en de overkoepelende organisatie Stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen hiervoor ver antwoordelijk zijn. De gemeente laat op dit moment door een onderzoeksbureau be kijken in welke organisatie vorm 't Lamsoortje en Scaldis Naturalis het beste verder kun nen. Stichting Platvorm Leef baar Platteland Tholen heeft in een persbericht duidelijk ge maakt geen heil in het onder zoek van de gemeente te zien. Het bestuur van de stichting is van mening dat 't Lamsoortje en Scaldis Naturalis onder één richtinggevend hoofdbestuur moeten komen. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt zaterdag 5 okto ber een beestenboelmiddag. Het evenement is in het kader van werelddierendag, een dag eerder. Voor kinderen van vier tot en met twaalf staan er tal van activiteiten op het programma: van klompenpad tot en met po nyrijden, van de caviabaan tot en met koemeiken. Ook is er een rommelmarkt. De middag duurt van half twee tot half vier. Advertentie Let op 't speciale VVV actielabel DEZE ACTIE LOOPT TOT EN MET 28 SEPTEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31