VNG stapt mogelijk naar rechter Veiligheid burgers gaat voor alles in Rotterdam PZC VVD en CDA ruziën over terugsturen van bolletjesslikkers Marine beschermt koopvaardij soms tegen piraten Gemeenten verzetten zich tegen afschaffing van onroerend zaakbelasting Aanstellen van zij-instromers blijkt duurder Ombudsman voor uitvaartklachten Akkoord aanpak fietsendiefstal Man ligt twee jaar dood in huis Zwemtrainer randt pupillen aan Lijk in plastic zak van blanke man Staatssecretaris Van Geel acht reactor Petten veilig Fietsendiefstal aangepakt Onderzoeker op het matje voor steun aan rassenleer vrijdag 27 september 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) overweegt sterk de rechter in te schakelen als het Rijk de af schaffing van de onroerend I zaakbelasting (ozb) doorzet zo- I als nu de bedoeling is. De VNG I heeft dit premier Balkenende laten weten tijdens een per soonlijk onderhoud. I De onafhankelijkheid van de gemeenten komt door de af schaffing in gevaar, de burger wordt er vaak niet wijzer van en zaken als onderwijs en veilig heid kunnen eronder lijden, vindt de VNG. Volgens de voorzitter van de VNG-directieraad J. van den DEN HAAG - Het aanstellen van leerkrachten zonder lesbe- voegheid (zij-instromers) kost scholen zoveel geld, dat ze te weinig nieuwe leraren kunnen aantrekken. Zij-instromers kosten volgens schoolbesturen in de Haagse re gio per persoon 39.400 euro. Het ministerie van Onderwijs stelt per nieuwe leerkracht 9000 euro beschikbaar. De schoolbesturen komen tot deze conclusie na het opdoen van bijna anderhalf jaar erva ring met leerkrachten, die van uit een ander beroep de overstap naar het onderwijs hebben ge maakt. De huidige subsidiere geling is volgens de betrokken besturen onvoldoende. De zij-instromersregeling ging ongeveer twee jaar terug van kracht in de strijd tegen het le rarentekort. Mensen met mini maal een hbo-opleiding mogen de overstap naar het onderwijs maken, zonder dat ze een volle dige opleiding tot leraar hoeven te volgen. De nieuwe leerkrach ten mogen, als ze slagen voor een geschiktheidsonderzoek, meteen voor de klas. GPD Berg is het afschaffen in strijd met het Europese handvest voor lokale autonomie. Dat bepaalt dat gemeenten voor een sub stantieel deel hun eigen belas ting mogen heffen, om zo voor een deel onafhankelijk te kun nen zijn van het Rijk. „En sub stantieel, dat is natuurlijk niet de hondenbelasting. Veel alter natieven voor de ozb zijn er niet", zegt Van den Berg. Een compensatie uit het Ge meentefonds, zoals nu de optie is, kan geen oplossing zijn, vindt Van den Berg. Theoretisch is dat geld volgens hem wel vrij te be steden, maar door allerlei regel geving komt daar in de praktijk weinig van terecht. Bovendien kan het Rijk uitkeringen uit het Gemeentefonds altijd verlagen. Daarnaast zijn er problemen te voorzien door de verdeelsleutel die het Gemeentefonds han teert. Daardoor zou de compen satie voor de ozb heel anders kunnen uitpakken dan de be dragen die de gemeenten nu via deze belasting binnenhalen. „Amsterdam zou er bij winnen, maar Rottei-dam zou erbij ver liezen." De gevolgen van de afschaffing zullen aanzienlijk zijn, vreest Van den Berg. De ozb zorgt nu juist voor een soort buffer voor gemeenten, waaruit ze iets ex tra's kunnen doen voor bij voor beeld onderwijs en veiligheid. Dit geldt met name voor mid delgrote gemeenten, waar de in komsten uit de ozb zo'n 15 pro cent kunnen zijn. De inkomsten uit de ozb variëren van 4 tot 20 procent van de gemeentelijke gelden. Dc plaats waar in Arnhem een auto (1) op voetgangers en fietsers inreed. fotoHansvanOo rt/A N P Lastenverlichting Dode en gewonden na hartaanval automobilist Van den Berg vindt ook dat de afschaffing volkomen ten on rechte als een lastenverlichting wordt gepresenteerd. Het geld voor de vergoeding uit het Ge meentefonds zal elders gehaald moeten worden. Bovendien zul len inwoners van gemeenten waar bijvoorbeeld milieuhef fingen bij de ozb worden gere kend, zoals Leiden, toch moeten blijven betalen. „De burgers worden er meestal niet wijzer van." ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Een nog onbekende automobi list is gistermiddag in Arnhem bij het mili tair verzorgingshuis Bronbeek ingereden op voetgangers en fietsers. Een vrouw is daar bij om het leven gekomen. Een man raakte zwaargewond. Zijn toestand is zorgwek kend. Een aantal andere mensen is met lich tere verwondingen overgebracht naar zie kenhuizen. Gebleken is volgens de politie dat de auto mobilist achter het stuur getroffen is door een hartinfarct. Hij raakte bij de aanrijding zelf ook gewond. De man is opgenomen in het ziekenhuis in Zevenaar. Zijn vrouw, die naast hem in de auto zat, liep eveneens ver wondingen op. Volgens een woordvoerder van de politie stond er een file auto's voor een verkeers licht op de kruising van de Velperweg met de Remagenlaan. In die file stond toevallig ook een politiewagen.. Agenten hebben ver klaard dat de automobilist de file naderde vanuit Velp zonder vaart te minderen. In plaats daarvan reed hij rechts langs de rij auto's het fietspad langs de Velperweg op. Hij schampte het hek van Bronbeek en kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal. Op het fietspad en de stoep was op het mo ment van het ongeluk een flink aantal fiet sers en voetgangers aanwezig, die volgens de politiewoordvoerder vol geraakt zijn door de auto. Omdat er ook gewonden zijn opgevangen door buurtbewoners weet de politie nog niet precies hoeveel mensen betrokken zijn ge raakt bij het ongelukANP HUIZEN - Mensen met klachten over een uitvaart kunnen bij een ombudsman terecht. De Stichting Klachteninstituut Uit vaartwezen (SKU) heeft G. Morren, voormalig directeur van Dela UitvaaiTverzorging, aangesteld als bemiddelaar. Dat maakte de stichting gisteren bekend. De bij de SKU aangeslo ten organisaties betalen de ombudsman. Diens oordeel is bin dend. Er bestond al een geschillencommissie bij de Nederlandse Unie van erkende Uitvaartondernemingen (NUVU) en de Vereniging van Ondernemingen in de Uitvaartzorg (VOU). De organisaties voor eigenaren van crematoria en mortuarium beheerders waren daarbij niet aangesloten. „Omdat de vier wel samenwerken in de SKU, is de dekking nu 90 procent van alle uitvaarten", aldus een woordvoerster van de SKU. ANP AMSTERDAM - Vanaf 1 januari 2003 moeten fietsendieven het een stuk moeilijker krijgen. Na drie jaar onderhandelen zijn drie ministeries en een reeks andere organisaties het bijna eens over een gezamenlijke aanpak van het probleem. Dat heeft directeur G. Wesseling van de stichting Aanpak Voer- tuigcriminaliteit gisteren gezegd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd dat de RDW, voorheen Rijksdienst voor het Wegverkeer, een lan delijk bestand mag aanleggen met de gegevens van gestolen fietsen. Daarmee wordt het voor de politie eenvoudiger gesto len fietsen te herkennen. ANP ROTTERDAM - De politie heeft dinsdag in een woning in Hoogvliet het lichaam van een twee jaar geleden overleden man aangetroffen. Het gaat om een 56-jarige man uit de Des- demonastraat. Hij is volgens een politiearts een natuurlijke dood gestorven. Dat maakte de politie gisteren bekend. Buurtbewoners belden de politie, omdat ze de man al een tijd niet gezien hadden. Volgens hen leefde hij als een kluizenaar. Hij was niet als vermist opgegeven. ANP HAARLEM -Een trainer van de Haarlemse zwemvereniging Rapido '82 heeft zich jarenlang schuldig gemaakt aan aan randing en seksuele intimidatie van minderjarigen. De slachtoffers waren meisjes tussen de tien en achttien jaar die bij de man wedstrijdzwemmen trainden. De politie heeft vijf aangiften gekregen van slachtoffers en ouders. De man heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De tuchtcommissie van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond heeft de trainer voor vijf jaar geschorst. De meisjes zou den in het bad en in de kleedruimtes zijn aangerand. In maart dit jaar sloegen de ouders van een kind alarm. De trainer is toen onmiddellijk op non-actief gesteld. GPD BERGUM - Sectie op het stoffelijk overschot dat dinsdag middag in een haven van Bergum is aangetroffen, heeft uitge wezen dat het gaat om het lichaam van een blanke man tussen de 30 en 50 jaar. De benen ontbreken. Dat maakte de politie Friesland gisteren bekend gemaakt. Het lijk zat verpakt in een plastic vuilniszak en dreef op het water bij een scheepshelling in Bergum. De politie heeft een recherchebijstandsteam van twintig man op de zaak gezet. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - De WD accep teert niet dat bolletjesslikkers straks zonder straf op een re tourvlucht naar de Cariben worden gezet. Het CDA steunt het plan van minister van Justi tie Donner (ook CDA). WD- Kamerlid Cornielje is daar nij dig over, omdat het CDA in de vorige kabinetsperiode nog veel ophef maakte over de zoge noemde heenzendingen. De minister, meldde hij recent, loopt aan tegen een groeiend cellentekort. De Antillen geven geen garantie dat verdachten bij thuiskomst onherroepelijk zullen worden berecht. De spanning tussen de beide re geringspartijen loopt intussen op. Volgende week is een spoed debat in de Tweede Kamer ge pland. CD A-Kamerlid Rietkerk verwacht dat de fractievoorzit ters dat debat halverwege zul len overnemen van de fractie specialisten. Dat gebeurt alleen onder zeer bijzondere omstan digheden. „Ik heb geen idee waar het CDA mee bezig is", aldus Cornielje. „In een debat met onze oud-mi nister Korthals van Justitie, eerder dit jaar, reageerde het CDA hevig verontwaardigd op vermeende heenzendingen van bolletjesslikkers. Rietkerk zei destijds dat 'de bijl aan de wor tel van de rechtsstaat' werd gezet. Toenmalige CDA-frac- tievoorzitter Balkenende pro beerde Korthals zelfs beentje te lichten met een motie van af keuring. Hij kreeg echter onvol doende steun in de Kamer. „Het CDA heeft toentertijd hele grote woorden gebruikt en nu ineens draait het met een merk waardig soort pii'ouette om als een blad aan de boom. Alleen omdat er nu een CDA-minister zit in plaats van een WD-mi- nister? Inhoudelijke argumen ten hoor ik namelijk niet", klaagt Cornielje. Rietkerk bestrijdt de vermeen de ommezwaai. „Het probleem rond de opvang van bolletjes slikkers is veel groter dan ge dacht. En zoals Korthals al zei: 'Niemand is gehouden tot het onmogelijke'. Volgens de CDA- 'er maakt de WD zelf een draai doordat de liberalen afgelopen zomer het heenzenden van bol letjesslikkers nog wel steunden. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel van Milieu twijfelt niet aan de veiligheid van de kernre actor in Petten. Alle mogelijke gebreken die deze week in ver schillende media werden ge noemd, waren al bekend of bestaan niet, zo heeft de staats secretaris gisteren de Tweede Kamer laten weten. De commotie rondom de reactor ontstond woensdag door een in tern onderzoeksrapport, waar in stond dat er een, zij het minie me kans, bestaat op een ramp met de reactor. Volgens Van Geel voldoet de reactor aan alle vei ligheidseisen. Een van de punten in het onder zoek was de verzakking van het bassin waar de reactor in staat. Die verzakking van één centi meter is al bekend vanaf het mo ment dat het bassin werd ge- Wethouder Pastors (Leefbaar Rotterdam), burgemeester Opstelten, wethouder Van der Tak (CDA) en wethouder Janssens (VVD) tijdens de presentatie van het collegeprogramma. foto Robert Vos/ANP plaatst, dertig jaar geleden. Aardschokken vormen geen ge vaar, omdat bij het ontwerp hiermee rekening is gehouden. De mogelijkheid dat het bassin droog komt te staan door een breuk in de koelleiding, is slechts een theoretische, schrijft Van Geel. En het water dat de binnenbekleding van het bassin inloopt, wordt opgevangen en continu in de gaten gehouden. Van betonrot is al helemaal geen sprake. De SP en GroenLinks zijn niet overtuigd. Zij willen dat de re actor uit voorzorg tijdelijk wordt gesloten. De reactor zou grondig moeten worden onderzocht op alle mo gelijke veiligheidsproblemen. De exploitant van de i'eactor weet de commotie woensdag aan enkele oud-werknemers die uit rancune een oud rapport naar buiten brachten. ANP door Jeichien de Graaff en Susan de Ligt ROTTERDAM - Rotterdam moet over vier jaar veel veiliger zijn. De acht onveiligste wijken zijn dan weer leefbaar. Negen apart genoemde wegen, zoge noemde hot spots, zijn weer dag en nacht veilig begaanbaar. Om deze doelen te bereiken krij gen de Rotterdammers die zich schuldig maken aan overlast en criminaliteit te maken met een strenge overheid die waar nodig de 'grenzen van de wet' gaat op zoeken. Dat blijkt uit het lang verwach te, gisteren gepresenteerde college-programma van burge meester en wethouders van Rot terdam. 'Het nieuwe elan van Rotterdam... en zo gaan we dat doen' is de uitwerking van het college-akkoord uit april. Het programma is opgedragen aan Pim Fortuyn, de vermoorde voorman van Leefbaar Rotter dam (LR). Die partij werd bij de gemeente raadsverkiezingen in maart in een klap de grootste van Rotter dam. Samenwerking met de PvdA was voor Fortuyn onbe spreekbaar, waarna na enig ge steggel een college met WD en CDA uit de bus rolde. Fortuyn had de Rotterdammers een veiliger stad beloofd en dat is ook het hoofddoel van het col lege. Aan het eind van zijn pe riode (vier jaar) zijn volgens het college de zevenhonderd perso nen die de meeste overlast vei'- oorzaken, van straat gehaald. Deze 'hufters' zitten of vast in een cel of in een hulpverlenings traject. Het Centraal Station is veilig, alle openbaarvervoerlij- nen zijn veilig en onveilige wij ken bestaan niet meer. Wie klachten heeft, kan zich melden bij een veiligheidsloket dat vol gend jaar open gaat. Werkplaats De overlastgevende tippelzone aan de Keileweg wordt gesloten en er komt een anderssoortige werkplaats voor prostituees. Jongeren die zich aan criminali teit schuldig maken, kunnen op straf rekenen. In elke wijk wor den de 25 jongeren die het meest overlast veroorzaken, aan justi tie overgedragen. Criminele il legalen worden uitgezet. De strafrechtelijke aanpak is streng, maar de gemeente stelt van onze redactie binnenland Dat heeft directeur G. Wesse ling van de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit gisteren gezegd. De kern van de nieuwe aanpak is de vorming van een landelijk bestand van gestolen fietsen door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Daarmee is het voor de politie eenvoudiger ge stolen fietsen te herkennen. ANP AMSTERDAM - Vanaf 1 janua ri 2003 moeten fietsendieven het een stuk moeilijker krijgen. Na drie jaar onderhandelen zijn drie ministeries en een reeks an dere organisaties het zo goed als eens over een nieuwe gezamen lijke aanpak van het diefstal probleem. daar ook wat tegenover. Wie zorg nodig heeft, kan het al dan niet gedwongen krijgen. De ge meente garandeert dat het lera rentekort in ieder geval in het basisonderwijs wordt wegge werkt. De stad wordt verder aantrekkelijker gemaakt voor hogere inkomens door het bouwprogramma te wijzigen. Nieuwe bedrijvigheid krijgt de ruimte om werkgelegenheid te scheppen. Daarvan moeten 12.000 van de 40.000 mensen in de bijstandswet profiteren. Alles op alles Zowel voor nieuwkomende als al gearriveerde allochtonen wil len burgemeester en wethou ders ook alles op alles zetten om hen te laten integreren. Het Rijk zou daar ook snel wat meer aan mogen doen, want daar is vol gens het college de noodzaak nog niet echt doorgedrongen. Rotterdam komt met een delta plan Inburgering. Alle maatregelen kosten het college ruim 180 miljoen euro. Daarvan is 100 miljoen voor de veiligheid. Het geld wordt ge vonden in de verhoging van een aantal tarieven. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Koninklijke Marine is bereid om in uitzon derlijke gevallen Nederlandse koopvaardijschepen te bescher men tegen piraterij. Vorige maand heeft de marine gedu rende drie dagen met twee fregatten en een vliegtuig een konvooi van het Rotterdamse sleepbedrijf Smit ter zijde ge staan in de Golf van Aden. Een woordvoerder van de mari ne noemt de aanwezigheid van de fregatten 'een geluk bij een ongeluk' en benadrukt het niet gaat om een nieuwe, mogelijk zelfs lucratieve service aan de koopvaardij. „Wij waren toe vallig in de buurt en de hulp was inpasbaar in ons programma", legt hij uit. „Het is niet zo dat re ders nu meteen kunnen bellen. Elk verzoek zal apart worden bekeken." Midden augustus voelde de ka pitein van de zeesleper Smit- Wijs Singapore zich niet veilig bij de passage van de Golf van Aden. De sleepboot was met twee andere schepen met een nieuw drijvend boorplatform op weg van Zuid-Korea naar het Engelse Newcastle. In de wate ren ter hoogte van Somalië was kort daarvoor een Engels schip door piraten geënterd. Via het Rotterdamse hoofdkantoor van Smit is met de marine contact opgenomen. Het Nederlandse fregat Hr.Ms. Van Galen vaart in het kader van de internationale operatie Enduring Freedom in de Arabi sche Zee. Op het moment van het hulpverzoek van Smit was het fregat niet in de buurt van het konvooi, maar wel een Duits en een Amerikaans marine schip, die zonder al te grote pro blemen hun koers konden aan passen. Ook een in de Verenigde Arabische Emiraten gestatio neerd Nederlands Orion-vlieg- tuig hield een oogje in het zeil. In Somalië hebben gewapende milities die in het verleden om delen van het land streden, hun activiteiten naar zee verlegd en beroven schepen en nemen be manningen in gijzeling. Elk schip dat langzaam gaat varen of dichtbij de kust stopt, krijgt bezoek van deze bendes, weten deskundigen. Die bendes zijn er in geslaagd om aanzienlijke geldbedragen van scheepseige naren af te persen. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Wetenschap pelijk onderzoeker B. Heuts van het Swammerdam Insti tuut van de Universiteit van Amsterdam moet zich van daag bij zijn directeur ver antwoorden voor steun aan de rassenleer. Uit onderzoek van universi teitsweekblad Folia blijkt dat dierenecoloog Heuts 'op biologische gronden' steun geeft aan Rost van Tonnin gen, beter bekend als de 'Zwarte Weduwe' van NSB- voorman Meinoud Rost van Tonningen. De dierenecoloog schreef Rost van Tonningen dat zeld zame mensenrassen zich niet met andere rassen moeten vermengen. Dat vindt ook de Zwarte Weduwe, die op hoge leeftijd nog steeds het natio- naal-socialistische gedach tegoed uitdraagt. 'Zeldzame mensenrassen zouden in stand moeten worden gehou den door ervoor te zorgen dat een deel zich niet vermengt met andere rassen', schrijft hij. A. van Tunen, directeur van het Swammerdam Instituut, distantieert zich volledig van de uitspraken. „Ik wil hem eerst spreken, dan zien we wel verder." Ook de Univer siteit van Amsterdam neemt afstand van de beweringen in het artikel. Een woordvoer der wil zich niet uitlaten over eventuele stappen van de universiteit, mocht Heuts in het gesprek van vandaag toe geven achter de uitspraken te staan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3