Kinderafdeling verhuist per direct Stille kramers verdrijven standwerkers Kinderen zoeken de PZC Alleen deze week duizenden artikelen superlaag geprijsd Voor het eerst vergaderen in het theater Veere heeft geen zicht op aantal toeristen wereld in eigen stad VerrassendVoordeel Vijfdaagse ijk/ mi Miljoenen euro's voor beter riool en gehandicaptenzorg in Veere Meisje gewond bij botsing N-Beveland besteedt milieutaak uit Uitstel plan D'Ouwe Yeerstoep Dronken Terneuzenaar beboet Ruiten van winkels vernield Vlissingse raad bezorgd over plotselinge verplaatsing naar ziekenhuis Goes Diefstal uit kerkgebouw Foutje met euro's agenda Extra Grabbel Voordeel Altijd prijs! MIDDELBURG - Een 16-jarig meisje uit de gemeente Veere is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding. Ze reed rond negen uur op haar brommer over de President Roose- veltlaan in Middelburg, toen ze werd aangereden door een 48- jarige automobiliste die vanuit de Noord weg de weg overstak. Het meisje raakte gewond aan haar knie en schouder. De brommer en de auto raakten beschadigd. WISSENKERKE - Burgemeester en wethouders van de ge meente Noord-Beveland gaan de controles op milieuvergun ningen op het eiland de komende vier jaar uitbesteden. Het college wil daartoe een overeenkomst sluiten met de Re gionale Milieudienst West-Brabant. Dat kost jaarlijks 25.400 euro. In het milieubeleidsprogramma Duurzame Klei heeft de ge meente zich voorgenomen om de bedrijfsvergunningen regel matiger te gaan controleren, iets wat overigens ook wettelijk verplicht is. De gemeente heeft intern echter te weinig en on voldoende gekwalificeerd personeel om alle controles zelf uit te kunnen voeren. WISSENKERKE - De plannen voor nieuwbouw van D 'Ouwe Veerstoep in Kamperland gaan voorlopig even de ijskast in. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland heeft besloten het advies van de stuurgroep rondom het Veerse Meer op te volgen. De stuurgroep is bezig een gebiedsplan op te stellen waarin ook de haven van Kamperland wordt meegenomen. Het is nog onduidelijk wanneer dat plan klaar is. Eigenaar Faasse Faasse van D'Ouwe Veerstoep wil het gebouw afbreken en er een nieuw, vier verdiepingen tellend, horeca- en recreatie complex voor terugbouwen. Het Noord-Bevelandse college ziet wel brood in die plannen. Het huidige restaurant aan de haven van Kamperland telt maar één verdieping. Het is de bedoeling dat boven het nieu we restaurant, in drie bouwlagen, zes recreatieappartemen- ten komen. TERNEUZEN - Een 34-jarige inwoner van Terneuzen kreeg woensdagavond een boete wegens openbare dronkenschap. De man had in verschillende horecagelegenheden beledigin gen en bedreigingen geuit tegen bezoekei's. De Terneuzenaar werd in de Korte Kerkstraat in beschonken toestand aange troffen. vrijdag 27 september 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De kinderafde ling van het ziekenhuis Walche ren verhuist dinsdag 1 oktober naar Goes. Dat meldde de frac tie van het CDA gisteren in de raadsvergadering van de ge meente Vlissingen. „Dat is veel sneller dan ooit verteld is. On der personeelsleden is grote on rust ontstaan. Zij weten niet waar ze aan toe zijn", zei C. Seij- bel van het CDA. De hele Vlissingse raad sprak zijn zorgen uit over de manier waarop de directie en de Raad van Bestuur van het ziekenhuis het fusie- en verhuistraject be geleidt. „Dit bevordert niet de gezondheidszorg en dienstver lening", vond Seijbel. De voor ziene clustering houdt in dat zieke kinderen die in het zieken huis moeten overnachten naar Goes moeten. De dagbehande ling blijft in Vlissingen gehand haafd. Ook voor bevallingen is Walcheren op Goes aangewe zen. Fel tegen Wethouder L. Poppe-de Looff was 'ook ter ore gekomen' dat de verhuizing al aanstaande is. Eerder werd 'op zijn vroegst over een vei'huizing in decem ber gesproken'. „Het college heeft de Vaste Kamei'commissie hierover een brief geschreven. Wij zijn fel tegen de fusie. We zetten in op de handhaving van cle complete zoi-g op Walcheren waar toch 120.000 inwoners wonen." Zij wees erop dat de minister van VWS nog geen antwoord heeft gegeven op de vraag of de fusieplannen van de ziekenhui zen Walcheren en Goes door mo gen gaan. De RPCU voegde daar nog en kele andere zorgen aan toe. „Een paar weken geleden bleek uit een ondei'zoek van het bu reau van Ton Veraart dat de grootste noodzaak om te fuse ren weggenomen kon woi'den", zei J. Koppejan van de RPCU. Veraart stelde namelijk dat er wel degelijk in de vacatures van kinderartsen was te voor zien. Te voorbarig Een fusie tussen de ziekenhui zen Walchei-en en Goes voor de kinderafdeling, kraamafdeling en gynaecologie, zou dan niet meer nodig zijn. „Zijn de direc ties van de ziekenlxuizen dan niet al te voorbai'ig door de vei' huizing nu al te regelen", vroeg Koppejan zich 'met ongerust heid af'. Hij stipte nog een ander punt aan. Enkele Zuid-Afrikaanse kinderartsen, die enige tijd ge leden naar Vlissingen en Goes kwamen om het gebrek aan spe cialisten te verzachten, zouden alweer tei'uggekeerd zijn. „Om dat er iets mis was met de papie ren." De raadsleden drangen erop aan om een vei'helderend gesprek te regelen met de Raad van Be stuur van het ziekenhuis Wal cheren. Poppe-de Looff gaf een ontwijkend antwoord. „Op 7 oktober komen de wethouders van de drie Walcherse gemeen ten samen om de handelwijze te bespraken. Ik wacht dat overleg af." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De eerste groep Vlissingers genoot gisteren een vip-behandeling bij de gemeenteraadsvergadering van Vlissingen, die voor de eerste keer in het Arsenaalthea ter werd gehouden. De raadsvergaderingen zullen in het theater worden gehouden, zo lang de vei'bouwing van het stadhuis duurt. De raadsleden zaten gisteren wat onwennig in hun nieuwe omgeving. Op het laatste mo ment moest de belichting nog worden bijge steld. Met de circa twintig Vlissingers die ingingen op de uitnodiging om een raads vergadering bij te wonen, en enkelen die zichzelf hadden aangemeld om eens achter de schermen van de Vlissingse politiek te kijken, was de publieke tribune goedge vuld. De vip-behandeling moet het contact tussen de politiek en de burgers verbeteren. foto Ruben Oreel door Ron Magnée DOMBURG - Ondanks een grootschalige controle weet de gemeente Veere nog steeds niet hoeveel toeristen er in de ge meente overnachten en waar ze dat doen. Om een beeld te kun nen krijgen, stelt de gemeente andermaal een onderzoek in. De komende vijf jaar gaat Veere nog eens het aantal overnach tingen in de gemeente onder zoeken. De bedoeling is duide lijk te krijgen welke bedrijven toeristenbelasting moeten beta len en hoeveel. Van 7 januai'i tot 22 maart van dit jaar hield het bureau Com plementair uit Waalwijk steek proefsgewijs een controle in de gemeente Veere. In totaal wer den 103 toeristische accommo daties onderzocht, van hotels tot campings, van bungalow parken tot jachthavens. Bij een kwart van de 103 toeristische locaties vingen de onderzoekers van Complementair bot. De ei genaren waren bijvoorbeeld in het buitenland, het pand had nooit een toeristische bestem ming gehad of de locatie had een andere bestemming gekregen. Op de overige 78 adressen kon den onderzoekers wél de gege vens noteren. Bij deze bedrijven liep de registratie van het aantal overnachtingen echter danig uiteen. Elke accommodatie had weer een andere manier om het aantal te noteren. Aan de cijfers van dat onderzoek heeft Veere niks. En dus gaat de gemeente eerst een standaard manier van registreren ontwerpen. Voor de nieuwe aanpak wordt een werkgroep in het leven ge roepen, met daarin de wethou ders W. van Tatenhove (financi en) enM. te Roller (toerisme). De werkgroep gaat zich toeleggen op de aangifteproblematiek en de hoogte van de belasting. In de werkgroep woi'den ook verte genwoordigers uit het bedrijfs leven betrokken zoals de Re- ci'on, de Vekabo, deHorecabond en de VW. Het onderzoek van de werkgroep moet voor 1 april afgei'ond zijn. TERNEUZEN - Van drie winkels in de Axelsestraat in Ter- neuzen is in de nacht van woensdag op dondei'dag een ruit vei'nield. In verband hiermee is dezelfde nacht in de Zeven Tr- initeitsstraat in Terneuzen een 27-jarige inwoner van die plaats aangehouden. TERNEUZEN - Bij een inbi'aak in een kerk is afgelopen woensdagavond rond tien uur uur een geldbedrag van enkele honderden euro's weggenomen. De toegang tot de kerk werd geforceerd. Op de markt is maar een beperkt aantal groentekramen beschikbaar. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De Vlissingse wethouder C. de Keijzer wilde gisteravond iets ï'echtzetten in de gemeenteraadsvergadering. De verbouwingskosten van het stadhuis woi'den duurder dan de door de raad beschikbaar ge stelde 12,5 miljoen euro. Zo'n 5 miljoen euro is nodig voor de in- richtings- en ICT-kosten. Het opknappen van de buitenboel en de stadhuistoren komen daar nog bij,Maar het bericht dat de kosten kunnen oplopen tot circa 30 miljoen euro, is niet waar", zei hij. „De verwarring is ont staan door vei'wisseling van eu ro's en guldens." STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Campus De Ruyter, Van Hogendorpweg 58a, 20.00 uur: Open lesavond square- dansen; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10-11.30 uur: Badminton voor 50-plussers; REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Marktbezoe- kers die sinaasappels willen ha len bij de kraam op de hoek van de Gravenstraat in Middelburg, komen al twee weken voor niets. Verkoper Peter van Vliet is door de gemeente geschorst, net als zestien collega's. Ze voldoen niet aan de regels die op de markt gelden. De 'stille kra mers' hebben hun zin gekregen. De ontbrekende kramen zijn het gesprek van de dag op de week markt. Van Vliet staat beteuterd in de regen. Zijn vaste klanten lopen voorbij. „Waar ben je nou?", vraagt een vrouw. „Ik dacht, ik ga even om sinaasappels." Van Vliet legt uit: „Ik ben geschorst. Ik mag twee maanden niet staan." Belachelijk, vindt de vrouw. Van Vliet begrijpt er niets van. „Ik ben tien jaar wel kom geweest en nu krijg ik in eens een brief van de gemeente. Vorige week stonden er gewoon mensen te huilen." De hoek bij de Gravenstraat is leeg. Geen goede zaak, vindt de visman uit Volendam, die er met zijn kraam tegenover staat. „Er kxmnen wel regels zijn, maar voor de markt is het slecht. Hij trok een heleboel mensen met zijn fruit. Die mensen die de re gels maken, hebben geen idee hoe hard wij moeten werken." Hij moet bijvooi'beeld zelf al om twee uur uit zijn bed, om op tijd in Middelburg te komen. Standwei'ker Bertus 'schaaf' de Regt begrijpt wel waarom de ge meente Van Vliet op de vingers door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee re geeft komend jaar miljoenen euro's uit aan de verbetering van de riolering (1,3 miljoen) en aan de gehandicaptenzorg (1,3 mil joen). Ook voor ouderenhuis vesting en voor het jongerenbe leid zijn pi'ojecten opgezet. Dat blijkt uit de begroting voor 2003 die gisteren is gepresenteerd. In het buitengebied van Veere moeten nog ongeveer veertig woningen worden aangesloten op de riolei'ing. Dat is noodza kelijk omdat er vanaf 2005 geen ongezuiverde lozingen meer mogen plaatsvinden. Dat houdt in dat alle gebouwen aangeslo ten moeten zijn op het riool. Het college van B en W van Veere wil komend jaar al vast twintig van de veertig woningen aan sluiten. heeft getikt. Hij staat op een standwerkersplaats, teiwijl hij eigenlijk geen standwerker is. „Hij werkt niet. Ik werk." Een standwerker heeft geen klan ten, legt hij uit. Die vei'zamelt mensen om zijn kraam, houdt een verhaal en vei'koopt dan in eens veel tegelijk. Van Vliet, zegt De Regt, die heeft gewoon een kraam, met personeel en een te groot assortiment. Een stand- Daarnaast worden de riolerin gen in de Halve Maansti'aat in Oostkapelle, in een gedeelte van de Wijngaardstraat in Domburg en waarschijnlijk ook in de Schuitvlotstraat in Biggekerke vervangen. Bovendien moet, om aan de minimumeisen te vol doen, de bergingscapaciteit van de riolering in bijna alle kei'nen worden uitgebreid. Dat bete kent dat er veel berg'bezinkbas- sins moeten komen. Een andere grote kostenpost is de Wet Voorziening Gehandi capten. Ruim 1,3 miljoen euro wordt in deze pot gestort. Inwo ners van de gemeente kunnen hiei'op een beroep doen als ze werker hooi! één of twee artike len te hebben. „Hij maakt het de gemeente gemakkelijk. Ik heb vaak genoeg tegen hem gezegd dat hij zijn personeel van achter de kraam moet halen." Haat en nijd Maar wat de gemeente nu doet, dat vindt de man met de schaven ook te ver gaan. „Ze hebben het getolereerd, jaren achter elkaar. hun woning aanpassen aan him handicap of als ze gebruikma ken van het collectief vervoer. De WVG-uitgaven stijgen sterk doordat gehandicapten en ou deren steeds beter de weg naar deze subsidieregeling vinden. De aanvragen nemen ook toe door de vei'grijzing en doordat mensen langer zelfstandig blij ven wonen. Openbaar vervoer Ongeveer 866.000 euro gaat ko mend jaar naar maatschappe lijke zorg. Er wordt onder meer ondei'zoek gedaan naar de sti mulering van openbaar vervoer en naar de ontwikkeling van ou- En nu gi'ijpen ze opeens in. De gemeente moet vaste regels heb ben, ze moeten duidelijk zijn." Het zou het beste zijn als op alle mai'kten van Nedei'land dezelf de regels gelden, vindt hij. De Regt vertelt dat er ondeiling veel haat en nijd is op de markt. „De standwerkersplaatsen zijn de mooiste van de markt." Hij wijst op een standwerker met fleece-ti'uien. „Hier tegenover derenhuisvesting en woonzorg complexen. Het gemeentebe stuur heeft bij zijn aantreden aangegeven dat hij gedui'ende de raadspei'iode twee woon zorgcomplexen wil bouwen in Westkapelle, Veere, Seroosker- ke of Koudekerke. Met de Wo ningstichting Walcheren wordt inmiddels gesproken over de bouw van een woonzorgcom plex aan de Grindweg in West kapelle. Dan wordt er volgend jaar ook nog aan de weg gewerkt. De Langedam in Zoutelande on- dei'gaat in 2003 een ï'econstruc- tie. De weg wordt ingericht met maatregelen die horen bij een staat ook een jongen met die truien, maar die staat er het hele jaar, ook in de wintel'. Die daar verderop komt alleen in het sei zoen." Die duikt onder de prijs en verkoopt veel. En dat steekt bij de 'stille kramers', de koop lui die op de vaste plaatsen staan. Mai'ktmeester A. Jobse komt uitleg geven. De mensen zijn ge schorst omdat ze niet aan de ei sen voldeden voor de standwex-- kersplaatsen. „Die zeventien mensen zijn geschorst op ver zoek van de marktcommissie. De stille kramers zijn bang voor de concurrentie en de winke liers op de Markt hadden be zwaren tegen die kramen voor hun deur." Voor 'stille' groente en fi'uitkramen is een wacht lijst. Op de markt is een bepei'kt aantal plaatsen beschikbaar. „Daar moet je voor in de rij staan", zegt Jobse. Als iemand als standwerker een gewone fruitkraam begint, ontstaan er scheve gezichten, ook bij men sen die wel braaf op een plaatsje wachten. Jobse begrijpt dat het ï'aar over komt dat de gemeente nu ineens optreedt. „Maar je kunt het ook omdraaien en zeggen dat Van Vliet zeven jaar geluk heeft ge had." De marktmeester zelf is diep in zijn hart niet blij met de hele toestand „Peter is een aar- dige jongen en voor de markt is het jammer, hij trekt een hele boel mensen." Van Vliet laat het er niet bij zitten. Hij heeft een advocaat in de arm genomen. Hij komt graag in Middelburg. „Ik kan hier een goede boter ham verdienen." 3 0-kilometerweg. De ï'econ- structie kost 450.000 eui'o. Het is nog niet precies bekend welke andei'e wegen in 2003 allemaal woi'den herbestraat. Het bijge werkte wegbeheerplan is naar verwachting dit najaar af. Op basis van de huidige gegevens heeft het gemeentebestuur be rekend dat er komend jaar 768.000 euro nodig is voor weg werkzaamheden. Aandacht is er ook voor de kin- dei'en en jongeren in Veei'e. Dit jaar is een begin gemaakt met de uitvoering van het jeugdbe- leidsplan. Komend jaar wordt dat voortgezet. Om de dorpen ook voor de jongeren leuker te maken moeten er skate-pleinen komen, zeggen B en W. Verder worden er speeltoestellen ver vangen en krijgt Veere er tevens meer speeltoestellen bij. Jeugd- en j ongeren werk iskomendjaar goed voor 670.000 euro. door Britta Janssen VLISSINGEN - „Volgens mij wordt er in China veel speelgoed gemaakt, omdat Chinezen zo slim zijn." Kenan (11) heeft in de speelgoedwinkel veel spulletjes gezien die uit China komen. Juf Marilla van de Ravestijnschool vertelt dat Chinezen zeker slim zijn, maar dat zij ook voor wei nig geld werken. „Daarom kun nen bedrijven speelgoed en an dere dingen daar heel goedkoop laten maken." Een wijze les van de juf. Ze pro beert de kindei'en te leren dat een heleboel dingen die ze in Ne derland kunnen kopen, vaak er gens anders zijn gemaakt. Daarvoor heeft het Centrum voor Internationale Samenwer king (COS) Zeeland in Goes sa men met het Milieu Educatie Centrum (Mee) in Vlissingen de Mondiale Milieuspeurtocht door Vlissingen ontwikkeld. ,Het doel van deze speurtocht is dat leerlingen beseffen dat ze de hele wereld in hun eigen stad te genkomen", aldus P. van Vooren van het COS Zeeland. ,De speurtocht is leuk, j e leert er veel van", vindt Younes (10). Hij loopt samen met vier klasge nootjes en juf Mai'illa door de stad. „We zijn net naar de bloe menwinkel geweest en daar hebben we geleerd waar een cactus vandaan komt." Vervol gens leidt de tocht naar de speel goedwinkel. De kindei'en stui ven meteen weg. Ze moeten van drie artikelen opschrijven in welk land die zijn gemaakt en of dit een Dei'de Wereldland is. Kenan bekijkt een nepdi'ol, „Deze komt uit China! Óp__weg naar de Wereldwinkel lopen de kinderen langs een Chinees Indisch i'estaurant. De kinderen schrijven op of ze wel eens chinees eten en of ze het lekker vinden. De laatste halte is de Wereldwinkel. „Wat is dat voor winkel?", vraagt Jeffrey (10). Ook de anderen kennen de ze winkel niet. Binnen komen ze er al gauw achter waarom het Wereldwinkel heet. „Ze hebben hier spullen uit de hele wei'eld", ziet Younes. Juf Marilla is en thousiast over de tocht: „Het leuke is dat de kinderen alles met hun eigen ogen zien. Dat maakt meer indruk dan theo rie." Advertentie Let op 't speciale VVV actielabel Grabbel ook meteen tot 100% voordeel op je volgende aankoop. Verrassend...C&l\ DEZE ACTIE LOOPT TOT EN MET 28 SEPTEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13