PZC Lasten Veerenaren stijgen fors Hoge straffen geëist tegen verdachten cokesmokkel 11 Werk aan boulevard op schema 16 Agenda JUMBO Ruimte voor kleine bedrijven aan kanaal Sint Laurens zoekt geld voor monument Ozb met 9,5 procent en rioolrecht met 16 procent omhoog Klachten over huisartsenpost in Terneuzen Jumbo is bijna 8% goedkoper dan de 'geen-fratsen-supermarkt'.* Palingroker krijgt geen straf voor wietkwekerij Man gepakt na koffiediefstal Jeugdschrijver Slingenberg op boekenontbijt zeeuwse almanak Beestjes WALCHEREN vrijdag 27 september 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - Inwoners van de gemeente Veere betalen volgend jaar meer belasting. De afval stoffenheffing stijgt met 4 pro cent, de onroerend-zaakbelas- ting (ozb) met 9,5 procent en voor het rioolrecht zijn de inwo ners komend jaar 16 procent duurder uit. Dat blijkt uit de be groting voor 2003. De verhoging is nodig om een deel van de wensen en plannen die de gemeente heeft, uit te kunnen voeren. In de vorige col legeperiode zijn hiervoor al be leidsnota's en plannen voorbe reid en door de gemeenteraad vastgesteld, zegt het college van B en W in de begroting. „Verder lagen er nog tal van investe- ringswensen op allerlei gebied. Daar was in de vorige periode geen geld voor." Ook het gedeeltelijk uitvoeren van die plannen drukt zwaar op het beschikbare geld. „Deze omstandigheden tezamen met de reeds bekend zijnde forse kostenstijging voor maatschap pelijke zorg en gehandicapten zorg, hebben ons doen besluiten de diverse belastingen extra te verhogen", aldus het gemeente bestuur. Na deze verhogingen blijven er alsnog diverse wensen liggen. Voorbeelden daarvan zijn de ge deeltelijke nieuwbouw van ba sisschool De Sprong in Koude- kerke, de restauratie van de Ne derlands hervormde kerk in Oostkapelle en de vervanging van een brandweerwagen. Deze punten staan daarom voor 2004 op de agenda. In 2003 stijgt de afvalstoffen heffing uitsluitend met de ge bruikelijke inflatiecorrectie die vastgesteld is op 4 procent. Daarmee zijn de volledige kos ten niet gedekt. De gemeente vult zelf de rest aan. Veere heeft een reserve die speciaal bedoeld is om de afvalstoffenheffing voor de inwoners zo laag moge lijk te houden. Voor de onroerend-zaakbelas- ting en het rioolrecht is wel een extra verhoging op de gebruike lijke inflatiecorrectie nodig. Voor de ozb is dat 5,5 procent en voor het rioolrecht 12 procent. Deze verhoging is nodig omdat de kosten hoger zijn en omdat er grote investeringen op het ge bied van de riolering gepland staan. Ondanks de verhogingen blijft de lastendruk van de inwoners aan de lage kant, zeggen B en W. Een standaard Veers gezins huishouden betaalt volgend jaar 481 euro aan ozb, rioolrecht en afvalstoffenheffing bij el kaar. De 45 euro van de Zalmsnip is dan verrekend. Inwoners van Veere betalen in 2003 minder dan de inwoners van Middel burg, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland dit jaar deden. TERNEUZEN - Hoewel de voorzitter van de regionale huisartsenvereniging graag zou zien dat de Zeeuws-Vlaamse huisartsenpost (HAP) dag en nacht gaat draaien, zijn de pati ënten allesbehalve tevreden over de dienstverlening 's avonds en 's nachts. De beantwoording van telefoni sche hulpvragen duurt veel te lang en patiënten blijven te lang in onzekerheid of er al of niet een arts komt. Die klachten hoorde de cliëntenraad van de Stichting ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen tijdens een thema avond in streekziekenhuis De Honte. Meer patiëntvriende lijkheid zou medici en andere specialisten sieren, vonden ook nogal wat mensen. Daarnaast pleitten de meeste aanwezigen om een (forse) uit breiding van de bezoekuren in De Honte. Voorzitter A. Schouten beloofde dat de cliëntenraad zich bij de Stichting ZorgSaam sterk zal maken voor realisatie van de wensen. Advertentie NOG ENIGE DAGEN!! STUNTVERKOOP TUINMEUBELEN Teak en eikenhout collectie 2002 Gildeweg 17 Vlissingen (t.o. Miro parkeerterrein) Openingstijden: Vrijdag 12.00 - 18.00 uur Zaterdag: 11.00 - 17.00 uur ALLES MOET WEG!! Vier vrouwen slaan de werkzaamheden aan de glooiing gade vanaf de boulevard. foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - De werkzaamheden aan de glooiing bij Boulevard De Ruy ter in Vlissingen gaan precies volgens plan. Dat meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Begin deze maand is een begin gemaakt met de werk zaamheden aan de glooiing. Rijkswaterstaat denkt eind november klaar te zijn. Tot die tijd blijft de glooiing ge sloten voor wandelaars en fietsers. Deze worden dan ook omgeleid over Boulevard De Ruyter. Uit onderzoek bleek dat de waterkering niet sterk ge noeg is. De glooiing en muur moeten namelijk zeer zwa re stormen kunnen trotseren die maar eens in de vier duizend jaar voorkomen. Om de zeewering nu weer op sterkte te krijgen, wordt er op de dijk een nieuwe laag asfalt aangebracht. Over de laag met natuurstenen blokken komt een laag stortsteen. Deze stenen, met een gewicht van tien tot zestig kilo, worden vervolgens met gietasf alt ingegoten. In totaal worden bij de werkzaam heden zo'n zevenduizend ton asfalt en tienduizend ton stortsteen gebruikt. Overigens is de dijk al weer meer dan veertig jaar oud. De glooiing is tussen 1958 en 1960 aangelegd als onder deel van de toenmalige zeewering. Tot die tijd keerde alleen de muur van de boulevard het water. (Adv, WORKSHOP Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van uw eigen interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a. Zonnemaire door Aector Dooms MIDDELBURG - De Zeeuwse inbreng bij een aantal cocaïne transporten eerder dit jaar, is behoorlijk groot geweest. Dat bleek gisteren tijdens een zit ting van de rechtbank in Mid delburg. Officier van justitie A. Flikweert eiste tegen zeven ver dachten uit Vlissingen, Middel burg, Kapelle en Biggekerke ge vangenisstraffen van twee tot drieënhalf jaar. Een 35-jarige Dordtenaar hoorde vierenhalf jaar cel tegen zich eisen. Volgens de officier had de Dord tenaar contacten gelegd met Zeeland. „Hij speelde een essen tiële rol bij de invoer van de harddrugs. Hij zorgde voor het geld voor de aankoop en regelde de transporten met een grote kans dat koeriers werden ge pakt. Die hadden eurotekens in hun ogen." De officier achtte drie transporten bewezen, waarvan de Dordtenaar de re gisseur was. In totaal werd veertien kilo co caïne vanuit de Nederlandse Antillen via Schiphol Neder- Advertentie "Bij mijn supermarkt houden ze ook niet van fratsen. Maar ik krijg wel de allerbeste kwaliteit én perfecte service, tegen de allerlaagste prijs. Elke dag!" supermarkten 'Geen-fratsen-winkel' Jumbo Nivea shampoo, flacon 250 ml €2,72 €1,99 Sensodyne tandpasta, tube 75 ml €3,58 €2,85 Nutella, pot 400 gram €1,77 €1,55 Douwe Egberts, pak 500 gram €2,79 €2,69 Unox knaks, blik 200 gram €1,18 €0,99 Witte bollen, 10 stuks €1,45 €0,99 Tolko verse roomkaas, kuipje 125 gram €1,81 €1,09 Verse kipfilet, kilo €8,29 €6,99 Boerenkool, vers gesneden, zak 250 gram €0,99 €0,89 Stegeman cervelaat, stuk 250 gram €2,69 €2,39 Totaal 27,27 €22,42 VA A/ °/S \\\%o \S;%\ - Op dit pakket is uw voordeel zelfs ruim 15% Jumbo is gegarandeerd de allergoedkoopste van Nederland! Elke dag. land ingevoerd. Het meest schrijnende geval betrof een 70- jarige man uit Kapelle. De man werd volgens Flikweert door een 38-jarige plaatsgenoot aan gespoord om begin april dit jaar naar Aruba te vliegen. Bij terug keer werd er zes kilo coke in zijn koffer gestopt. De bejaarde koe rier werd 12 april op Schiphol aangehouden. De man maakte een verwarde indruk en werd door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf. De of ficier nam het de 38-jarige Kapellenaar kwalijk dat hij misbruik had gemaakt van een kwetsbaar slachtoffer. ,,U heeft hem gouden bergen beloofd." Hij eiste drie jaar gevangenis straf, waarvan een jaar voor waardelijk. Wapen Bij dat transport waren ook twee Middelburgers van 38 en 31 jaar betrokken. Hun werd ook verweten harddrugs aan ge bruikers in de Vlissingse scene te hebben verkocht. De 38-jari- ge Middelburger was tevens in het bezit van een wapen en een ons coke. Bovendien werd in de eis van drieënhalf jaar rekening mee gehouden dat de man voor soortgelijke feiten net een ge vangenisstraf van vijf jaar in België had uitgezeten. Tegen zijn 31-jarige kompaan werd drieëndertig maanden geëist. Een tweede transport van twee kilo cocaïne door een vrouw was niet meer te traceren geweest. De koerierster zou na haar aan komst op Schiphol de drugs in de Bijlmer aan de man hebben gebracht. De officier eiste tegen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op de plaats van de voormalige PZEM-cen- trale in Vlissingen kan klein schalige, kennisintensieve be drijvigheid komen. Op de strook langs het Kanaal door Walche ren wordt wonen en werken ge combineerd. Langs het spoor zullen massievere bedrijfslood- sen kunnen ontstaan. Voor dit zogenoemde Edisonpark ligt een voorontwerp-bestem mingsplan tot 24 oktober ter in zage in bibliotheek 't Spui en de Coosje Buskenstraat 200 in Vlissingen. Volgens beleidsambtenaar J. Schroevers van de gemeente Vlissingen hebben verschillen de particulieren de mogelijkhe den van het Edisonpark al ge polst. De gemeente kreeg dan vaak te horen: 'We happen nog niet toe omdat de beeld- en kwaliteitseisen van de bouw nog niet zijn beschreven en om dat de ontwikkeling van het ge bied nog niet duidelijk in kaart is gebracht'. „We kunnen nu on ze plannen tonen en de geïnte resseerden kunnen zien aan welke verschijningsvormen we voor dat gebied denken." Het is volgens Schroevers het eerste terrein in Vlissingen waar 'specifieke kwaliteitseisen aan de bouw' worden gesteld. „Bouwplannen worden getoetst aan onze welstandsnota." Bij kennisintensieve, klein schalige bedrijven, die prima op hun plaats zijn op het Edison park moet worden gedacht aan ICT-bedrijven, film-en video ondernemingen, aan onderwijs gelieerde organisaties. „Er is re delijk veel mogelijk." Voor de ontwikkeling van het gebied moet rekening worden gehouden met 'mogelijk indu- strielawaai van de scheepswerf van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) en een grindsor- teerbedrijf'. „Er wonen nu ook mensen in die buurt en die hoor je nooit over geluidshinder kla gen." Maar de milieueisen bepa len dat bij nieuwbouw beoor deeld moet worden of de overlast door geluid toelaat baar is. „We zijn erover in over leg met de provincie. Binnen kort horen we het resultaat." door Frank de Klerk BRUINISSE - Een 55-jarige palingroker uit Bruinisse krijgt geen straf, hoewel in zijn be- drijfsloodsen een hennepkwe kerij werd aangetroffen. Het Haagse gerechtshof bepaalde gisteren in hoger beroep dat hij wel schuldig is maar geen werk straf hoeft te verrichten. Tijdens de strafzaak twee we ken geleden pleitte hofaankla- ger mr. J. Wesselink er eveneens voor om de man geen straf te ge ven. Eerder was de man uit Bruinisse door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot een werkstraf van 140 uur om dat hij zijn loods twee jaar gele den aan een hennepkweker had verhuurd. Na een anonieme tip nam de politie in de loods 66 kilo hennep in beslag. Zelf zei de man erin gelopen te zijn. Hij verhuurde de loods aan een man die keurig overkwam. Toen hij de hennepteelt in de loods ontdekte, was de man niet meer zo netjes. De palingroker zei bedreigd te zijn en durfde daarom zijn mond niet open te doen. Hofaanklager Wesselink geloofde het verhaal en eiste geen straf De vondst leidde tot veel hilari teit in de omgeving. De buurt plaatste een bord met de tekst 'Paling verkopen wij niet, te genwoordig doen wij aan neder- weed.' twee verdachten, 28 en 26 jaar uit Vlissingen, voor hun aandeel elk drie jaar gevangenisstraf. Zij gaven toe voorbereidings handelingen te hebben getrof fen voor een drugskoerierster, die in Aruba werd opgepakt. De Vlissingse zit daar haar straf uit. Financiële nood De twee Vlissingers werden ook beschuldigd van betrokkenheid bij een derde transport door een 40-jarige man uit Vlissingen en een 32-jarige vrouw uit Bigge kerke. De koeriers ontkenden gisteren, maar de officier vond op basis van verklaringen van drie medeverdachten het bezit van zes kilo coke bewezen. De man en de vrouw ontvingen voor het transport 64.000 gul den. Tegen het duo werd drie j aar cel geëist. Het motief van de verdachten was dat ze in finan ciële nood zaten, geen woning en geen uitkering hadden. De verdediging vond de gevorderde straffen buitensporig hoog voor de geringe rol van hun cliënten. De rechtbank doet 9 oktober uitspraak. VLISSINGEN - Een 42-jarige man uit Vlissingen is gisteren in de Albert Heijn aan de Gilde weg in zijn woonplaats aange houden wegens winkeldiefstal. Hij had een grote hoeveelheid koffie gestolen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. door Nadia Berkelder SINT LAURENS - De dorps vereniging Sint Laurens is op zoek naar geld. De vereniging wil graag een monument ter herinnering aan het laatste oor logsjaar en de inundatie. Het ontwerp is inmiddels gekozen, maar de financiën ontbreken nog. Evalien Gabriëlse-Wielemaker heeft het monument ontwor pen. Het is een symbolisch ontwerp, legt ze uit. „Het mid delpunt is een transparante vierkante zuil van iets meer dan twee meter hoog. Die geeft aan wat de hoogste waterstand was." Aan de voet van de zuil komen buxusstruiken en erom heen wordt een ronde zitbank gebouwd. Daar weer omheen komen drie onderbroken cirkels met planten. Die bloeien in de kleuren rood, wit blauw, „De zuil geeft symbolisch het transparante van water weer. De buxus staat symbool voor le venskracht en de overwinning op de zilte klei. De onderbroken cirkels doen denken aan een keitje dat een rimpeling in het water veroorzaakt." Het is de bedoeling dat er nog een gedicht aan het monument wordt toege voegd. Bijdrage Om het monument door een aannemer te laten bouwen, is 20.000 euro nodig. De dorpsver eniging kan dat bedrag zelf niet opbrengen. „We proberen het bij elkaar te krijgen", vertelt A. Biemond. „In eerste instantie door landelijke fondsen aan te schrijven. Verder willen we een bijdrage vragen van de gemeen te en de provincie. Daarna moe ten we kijken hoever we ko men." De vereniging wil om de kosten te drukken een deel van de werkzaamheden in eigen beheer uitvoeren, „Maar wel onder re gie van een aannemer", vertelt Biemond. „Als iedereen er zelf aan gaat bouwen, wordt het een rommeltje." Het monument moet in 2004, zestig jaar na de inundatie, worden onthuld. VLISSINGEN - Kinderboeken schrijver Ben Slingenberg uit Veere doet morgen mee aan een kinderboekenontbijt in boek handel Bestevaer in Vlissingen. Slingenberg heeft onlangs in Zwolle twee prijzen voor zijn boek Een e-mail van Lumie ont vangen. Het is uitgeroepen tot het beste christelijke kinder boek van 2001. In Bestevaer zal Slingenberg in gesprek gaan met de kinderen. Deze ontmoeting is een van de activiteiten die boekhandel Bestevaer organiseert in de christelijke kinderboeken maand van 21 september tot en met 12 oktober. Op de woens dagmiddagen 25 september, 2 oktober, 9 oktober zijn kinderen in de basisschoolleeftijd in Bes tevaer welkom vanaf 14.00 uur. Coli's in de waterleiding, emelten in het voetbalgras, bij de gemeente Schouwen- Duiveland moeten ze er zo langzamerhand tureluurs van worden. De kraan in het bestuurlijk bastion blijft sinds vrijdag de dertiende noodgedwongen dicht om de ziekmakende bacterie er on der te kunnen krijgen. Deze week werd ook betre ding van de stedelijke gras mat taboe, omdat het de langpootmug heeft behaagd zijn kroost massaal de weg te wijzen naar de sappige wor tels van het zodentapijt. Er gens in de krochten van het gebutste bolwerk waar amb tenaren en bestuurders zich dagelijks in bochten wringen om de gemeenschap terwille te zijn, moet iemand wazig naar het glas hebben geke ken, dat hij in één teug had geledigd. Door zijn hoofd spookte een zeurderig deuntje uit een me morabel decennium. „Weetje wat ik zie als ik gedronken heb...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11