Ruimtevaartj argon is taboe PZC u Parasitologisch onderzoek brokkelt af Een kind is een ander wezen Europese Marsconventie in Rotterdam bestemd voor leken Fransman springt van 40 kilometer postzegels BEtGIQUE-BELGir vrijdag 27 september 2002 door Peter de Lange ROTTERDAM - Een beetje ta lenkennis. En natuurlijk een snufje verbeeldingskracht. Meer heb je niet nodig om ko mend weekeinde de Europese Marsconventie op de Erasmus Universiteit Rotterdam bij te wonen. Want de sprekers zijn streng geïnstrueerd dat hun ver haal ook voor leken begrijpelijk moet zijn. Ruimtevaartjargon en bollebozentaal is echt taboe. „Iedereen die Engels kent, kan volgen wat er wordt verteld. Een kind van acht kan het be grijpen," belooft Artemis Wes tenberg, voorzitter van de Mars Society Nederland en gastvrou- we van de tweede Europese con ventie, die onder de titel 'EMC2, getting out of the cradle" vanaf vandaag tot en met zondag in Rotterdam wordt gehouden. Die laagdrempeligheid heeft een goede reden. Een bemande reis naar Mars kost twintig mil jard euro. Wil je maatschappe lijke steun werven voor zo'n ko lossale uitgave, dan moet je de bevolking eerst van het nut overtuigen. „Het is het grote pu bliek dat beslist of wij snel naar Mars gaan," beseft Westenberg. „Daarom proberen we het pro gramma voor iedereen aantrek kelijk te maken." Habitat Om zoveel mogelijk belangstel lenden te trekken, worden aan sprekende objecten tentoonge steld, zoals een schaalmodel van de Habitat - het mede door de Rotterdamse architect Frans Blok ontworpen Marshuis - een model van het internationale ruimtestation ISS, en verder ra ketmotoren, zonnepanelen en natuurlijk foto's van Mars. Er worden ook films vertoond over het leven in de nagebootste Marsbasis op Devon Island, een van mens en dier verlaten uit hoek binnen de poolcirkel. Ook het motto van de conventie moet de massa overtuigen van nut en noodzaak van een Mars expeditie. Het is een citaat van de Russische schrijver en we tenschapper Konstantin Tsiolk- ovsky; „De aarde is de wieg van. van onze redactie binnenland SASKATCHEWAN - Dat het nog deze maand wordt, staat wel vast. Maar wannéér precies, dat hangt van de (weersom standigheden af. Het is een van de weinige factoren waar de Franse oud-legerofficier Michel Fournier (58) geen greep op heeft als hij zich aan zijn 'Super Sprong' van 40 kilometer hoog te waagt. Gebrek aan ervaring heeft hij zeker niet: Fournier heeft al 8500 sprongen op zijn naam staan. De voormalige 'multi-at- leet' (deelnemer aan Olympi sche Spelen op verschillende disciplines) is houder van het Franse record vrije val: 12 kilo meter. Om zijn project uit te voe ren heeft hij een team van we tenschappers geformeerd en een reeks bedrijven bereid gevon den het te ondersteunen. De Fransman is al ruim veertien jaar bezig met zijn grote droom: een parachutesprong van extre me hoogte. Fournier wil af springen van 40 kilometer hoogte, uit een helium-ballon- vaartuig. Dat is meteen het eer ste record dat hij wil vestigen. Onderweg pakt hij dan meteen het record voor de langste vrije val mee. De nummers drie en vier van zijn verlanglijstje zijn het hoogterecord en het snel heidsrecord, beide in de catego rie vrije val. Het project van Fournier wordt uitgevoerd boven de Canadese provincie Saskatchewan. Daar belandde de oud-kolonel vorig jaar tijdens een research-trip, nadat de Franse autoriteiten hadden besloten dat een sprong boven hun eigen Crau-vlakte - vanwege de bevolkingsdicht heid - te riskant was. In Saskat chewan werd Fournier echter met open armen ontvangen. Een van de belangrijkste doelen van zijn missie is het vestigen van records. Maar het project wordt ook wel degelijk weten schappelijke waarde toege dicht. Zo kan de sprong zeer nuttige informatie opléveren over medicijngebruik op grote hoogte. Bovendien kan de Fransman de Amerikanen een dienst bewijzen. Zijn afsprong kan antwoord geven op de vraag of het mogelijk is om de beman ning van een ruimteveer op een dergelijke manier in veiligheid te brengen. GPD De site van Fournier: www. legrandsaut. org Afbeelding van Mars gemaakt door de ruimtetelescoop Hubble. foto EPA Het Marshuis Habitat. de mensheid, maar niemand blijft eeuwig in zijn wieg." Voor Artemis Westenberg staat vast dat Mars vroeg of laat door mensen zal worden gekoloni seerd. De vraag is alleen nog, wanneer dat zal gebeuren. „Technisch is het allang geen probleem meer," meent zij. De Russen hebben onlangs verze- kei'd dat een missie in 2015 zou kunnen vertrekken - mits meer vermogende landen daar het geld voor op tafel leggen. Ondertussen gaat het voorbe reidende onderzoek gewoon door. In 2005 stuurt de NASA in samenwerking met enkele Ame rikaanse universiteiten de Translife Biosatellite de ruimte in. In die capsule zal een mui zenfamilie enkele maanden lang onder Martiaanse zwaarte kracht in een baan om de aarde cirkelen. Dit onderzoek moet uitwijzen welk effect de zwaar tekracht van Mars heeft op de gezondheid van zoogdieren. Darwin De Europese ruimtevaartorga nisatie ESA lanceert in juni vol gend jaar een sonde, de Beagle II, die op de Rode Planeet moet gaan onderzoeken of er leven in de grond-zit.. De .naam...is.-niet,- toevallig gekozen: het project refereert aan het schip waarmee Charles Darwin de wereld rond- zeilde op zoek naar bewijzen voor de door hem bedachte evo lutietheorie. Westenberg verwacht dat de sonde bacterieën zal aantreffen. „Na de ontdekking dat er water in de bodem zit, is de veronder stelling gerechtvaardigd dat er levensvormen voorkomen. Of zijn geweest." Zoeken naar fos sielen zal tot de opdrachten be horen van de mensen die als eer ste voet zetten op Mars. „Dat is een klus waar je helaas geen ro bots voor kunt inschakelen." De conventie is matuur-lijk niet louter bedoeld om zieltjes te winnen voor d.e idealéia van de Marssociety. De bijeenkomst is tegelijk een platform waar de leden van dit internationale ge zelschap elkaar op de hoogte brengen van de laatste inzich ten en projecten. Veel bijdragen staan dit keer in het teken van menselijke aanwezigheid op Mars en de bouw van een per manente nederzetting. Aanpassen Na het openingswoord door de Britse schrijver en ruimtevaart- profeet sir Arthur C. Clark (be kend van de sf-klassieker 2001, a Space Odyssey) volgen lezin gen van Amerikaanse, Duitse, Franse; 'Italiaanse, Zweedse en foto EPA natuurlijk Nederlandse des kundigen. Ook de grote roer ganger van cle society, de Ame rikaan dr. Robert Zubrin, houdt een inleiding. De Nederlandse natuurkundige en astronaut René Kuipers onderbreekt zijn trainingsprogramma in Rus land om in Rotterdam te komen toelichten aan welke omstan digheden de mens zich zal moe ten aanpassen wil hij op Mars kunnen functioneren. Artemis Westenberg verwacht minstens 250 deelnemers. „Maar ik heb voor vijfhonderd mensen koffie en thee besteld. In de ruimtevaart moet je optimis tisch blijven." door Peter de Jaeger AMSTERDAM - Net als een in sect is een mens pas volwaardig na een metamorfose. Een kind is, alleen al door zijn lengte, een ander wezen: een larf. Pas in de puberteit vindt de ontpopping plaats naar het volwassen stadi um. Het is dat je het weet, an ders zou je een kind rekenen tot een heel andere soort, aldus Mi- das Dekkers in zijn nieuwe, fraai geïllustreerde boek De Larf. Larf komt uit het Latijn en bete kent masker. Linnaeus bedacht deze term voor een afwijkend jeugdstadium bij dieren. Na het afleggen van het masker komt het ware beestje tevoorschijn. De meeste larven werden tot in de negentiende eeuw niet her kend. Men wist dat de rups de larf is van de vlinder en de made die van de vlieg, maar de larf van de paling werd nog in 1856 beschreven als een heel andere soort.Als je dit bladvormige, doorzichtige diertje ziet, is het ook moeilijk voor te stellen dat daar ooit een vette paling uit voortkomt. Volgens Dekkers lijkt een kind eveneens verbluf fend weinig op zijn ouders. Een pasgeboren baby is een onher kenbaar, onbeholpen wezen. Een hulpeloze made, een bigge tje zonder staart, een weke pop waarmee je niet eens mag spe len. Van alles wat de mens van dieren onderscheidt heeft dit wurm niets meegekregen. Vrije tijd Waarom begint een vrouw aan kinderen. Simpelweg omdat moederschap de beste vrije tijdsbesteding is die er bestaat: je houdt geen vrije tijd over. En ja, wat moet je anders naar school brengen. Maar opvoe ding is zinloos, in de ogen van Nederlands bekendste bioloog die geen blad voor de mond neemt. De meeste eigenschap pen zijn erfelijk, de ouders heb ben nauwelijks invloed. Het op groeiend spul leert meer van zijn leeftijdgenoten en televisie. Na verplicht verantwoorde kijkkost als Klokhuis en Jeugd journaal wordt al snel gezapt naar Cartoon network en MTV. Opvoeding is net zo zinloos als tuinieren. Na de zomermaanden ligt de tuin er weer als een puin- hoop bij. Een kind doet gewoon wat hij zelf wil. Daar helpt geen vadertje lief aan, die is volgens Dekkers overigens niet meer dan een zak vol zaad. Daar komt bij dat kinderen mi- lieu-onvriendelijker zijn dan autoraces of speedboot-varen. Elk kind maakt in zijn leven aanspraak op tonnen aardappe len, een dozijn auto's, een tank wagen benzine, riolering voor veertigduizend liter urine. Kin derlozen zoals Dekkers, kun nen ongegeneerd propjes op straat gooien, huisvuil ongesor teerd aanbieden en restjes ver' in de gootsteen laten weglopen. Overgang Kinderen worden groot, dat is jammer. Je nam eenkind omdat je een kind wou en nu zit je met een mens opgescheept. Die overgang verloopt plotseling. Een puber weet niet wat hem overkomt. Het volwassen li chaam moet zich als het ware voortbewegen met de spieren van een kind. En de coördinatie loopt nog wat achter. Alsof jein een auto zit die al goed rijdt, maar nog slecht stuurt. Jongens en meisjes groeien let terlijk uit elkaar in de puberteit. Meisjes zijn eerder rijp. Hun liefde kunnen ze nog niet kwijt bij hun mannelijke leeftijdsge nootjes die hun tijd verdoen me; nintendo en voetbal. Paarden bieden uitkomst. Volgens Dek kers ontvangen paarden, on voorwaardelijke liefde van pu bermeisjes die hun genegenheid nog nergens anders kwijt kun nen. Na de puberteit sterft het kind in de mens. Een ouder kan zié niet voorstellen hoe abrupt die omschakeling is. Ziedaar de ge neratiekloof. Maar volgens Dekkers is het net zo ingrijpend als de verhuizing van het warme moederlichaam naar de kille buitenwereld bij de geboorte Een mens wordt in feite twee keer geboren. Eerst als kind ei daarna als volwassene. Midas Dekkers, De Larf. Over kn- deren en metamorfose. Uitgeverij Contact, prijs 24,50. ISBN 90 254 1296 3. BHBHBBBB HMIIHIIWMll li1»"1 vsmBsssmmmmt De malariamug. foto GPD Twee malaria-parasieten temidden van menselijke rode bloedcellen, foto GPD door Henk Hellema NIJMEGEN - Het onderzoek in Neder land naar tropische parasitaire ziektes dreigt gevaarlijk af te brokkelen. Het geld dat in ons land aan dit onderzoek wordt besteed, ziet prof. Robert Sauer- wein, hoogleraar Tropische Parasitolo gie aan de Katholieke Universiteit Nij megen, steeds verder afnemen. „Het bedrag dat aan deze veel voorkomende ziektes wordt uitgegeven, is niet veel meer dan een fooi." Inmiddels zijn de eerste gevallen van slaapziekte in Ne derland geconstateerd. Tropische ziekten, veroorzaakt door parasieten, vormen een enorme be dreiging voor met name ontwikkelings landen. Rond een miljard mensen lij den aan een of meerdere vormen van door parasieten verspreide aandoenin gen. Naar schatting 300 tot 500 miljoen mensen zijn besmet met de ééncellige malaria-parasiet. Jaarlijks sterven één miljoen mensen, vooral kinderen, aan malaria. Meer dan 200 miljoen mensen lijden aan schistosomiasis, waarbij een worm ernstige schade aan darmen en urinewegen veroorzaakt. Meer dan 100 miljoen mensen hebben ernstig opge zwollen ledematen, door infectie met de filaria-wormen. Tientallen miljoe nen mensen lijden aan de slaapziekte, veroorzaakt door een ééncellige para siet. Van oudsher wordt er in ons land in ver schillende universitaire centra onder zoek naar deze ziektes gedaan. Zoals in Leiden, de grootste afdeling, naar ma laria, filariasis en schistosomiasis, in Nijmegen naar vooral malaria, in Utrecht naar slaapziekte en schistoso miasis, en in Rijswijk vindt malaria- onderzoek bij apen plaats. In Nijmegen zoekt Sauerwein naar een vaccin tegen, de malaria-parasiet. Naast Oxford, het Zwitserse Lausanne en een centrum in de Verenigde Staten is Nijmegen één van de vier centra in de wereld, waar malaria-vaccins worden getest bij gezonde vrijwilligers. Door chronische bezuinigingen brok kelt het parasitologisch onderzoek in ons land langzaam maar zeker af, aldus Sauerwein. „Op onderdelen draait het internationaal nog steeds in de top mee. Maar om goed onderzoek te kunnen doen moet een onderzoeksgroep een be paalde omvang hebben. We beginnen in Nederland de minimale omvang al ake lig dicht te naderen." Expertise Is dat ernstig? Ja, vindt de Nijmeegse hoogleraar. „Nederlandzouzijnexper tise op dit gebied beter moeten koeste ren. Ik vind dat we als rijk land ook zie ke mensen in de derde wereld moeten helpen. Ons land zal zich sterker van haar mondiale verantwoordelijkheid bewust moeten zijn, En dat niet alleen in moreel opzicht, maar ook vanuit po- litiek-economisch oogpunt. Wanneer je deze ziektes in de ontwikkelingslanden succesvol kunt bestrijden, zal de econo mie daar beter draaien en zullen min der mensen hun toevlucht in de wester se wereld zoeken." Sauerwein acht het gebrek aan nieuwe medicijnen voor tropische parasitaire ziektes zorgwekkend. „Tegen de slaap ziekte wordt nog steeds een arseenpre- paraat voorgeschreven, dat in de jaren dertig van de vorige eeuw is ontwik keld. In de afgelopen, decennia zijn slechts drie nieuwe medicijnen voor malaria op de markt gekomen. In ver houding tot het aantal voor westerse ziekten als hart- en vaatziekten is dat een schijntje.„Er staan tientallen mo gelijk interessante medicijnen op de schappen. Maar er wordt verder niet of nauwelijks iets mee gedaan." Met de schaarste aan nieuwe geneesmiddelen ligt voortdurend het gevaar van resis tentie tegen de bestaande op de loer. „Het is ook niet de vraag óf er resisten tie zal optreden, maar wannéér." Volgens de Nijmeegse hoogleraar is het wel ei'g makkelijk om met de beschuldi gende vinger alleen naar de farmaceu tische industrie te wijzen. „Investerin gen voor ontwikkelingslanden zijn niet of nauwelijks terug te verdienen. Het kan niet anders dat ook de overheid moet bijspringen. En dat zou heel goed in Europees verband kunnen gebeuren. Overheid en industrie zullen samen een strategie moeten uitzetten om tot de ontwikkeling van nieuwe geneesmid delen te komen. En dat zal beide partij en geld kosten." Inmiddels is bij de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) en ZorgOnderzoek Neder land-Medische Wetenschappen (ZON- MW) een begin gemaakt met een stimu leringsprogramma voor tropische in fectieziekten. Om de afkalving van het parasitologisch onderzoek in ons land tegen te gaan zullen de bestaande on derzoeksgroepen beter moeten samen werken, aldus Sauerwein. „Dat vraagt van de overheid een één duidige visie op het parasitologisch on derzoek. Er gebeurt momenteel wel van alles, maar sterk gefragmenteerd. Er moet eenheid in beleid komen." Zijns inziens zal dat beleid gericht moeten zijn op een versterking van de Neder landse onderzoeksstructuur, op een blijvend hogere financiële bijdrage én op ondersteuning, in een soort paxt- nership, van instituten in de tropen die zich met onderzoek, diagnostiek en be handeling van parasitaire ziektes be zighouden. Exotisch Met de afbrokkeling van het parasito logisch ondex'zoek in ons land snijden we ook in eigen vlees, zegt hij. „Steeds meer Nederlanders gaan naar exoti sche vakantiebestemmingen, waar*- vandaan ze met parasitaire ziekten terug kunnen komen. We leven boven dien in een multiculturele samenleving met mensen uit tropische gebieden waar die ziektes wijdverspreid voorko men. „De eerste gevallen van slaapziekte zijn in Nederland al geconstateerd. Wanneer dat niet tijdig wordt onder kend, ga je dood. Jaarlijks worden er in ons land waax-schijnlijk zo'n 800 pati ënten met malaria gezien. Een aantal van hen zal doorniet tijdige herkenning overlijden. Dat kan toch niet." Industrieel erfgoed is het the ma van het tweede velletje met tien verschillende zegels van dit jaar, dat 24 september aan de loketten is gekonxen. Op de zegels foto's van industriële monumenten die dateren uit de periode van 1696 tot 1947. De zegels hebben elk eexx waarde van €0,39 en de oplage van het velletje bedraagt 900.000 stuks. Een interessante serie met name voor thematische verzamelaars 'geologie'. Net als bij de voox'gaande velle tjes zit er naast elke zegel een tab boox'devol informatie over het monument dat wordt afge beeld. Op de zegel zelf de naam van het monument en het jaar waar het uit dateext. Het is ove rigens jaxnmer dat op de helft- van de tabs cle tekst niet hoxi- zontaal staat. Dat geeft een rommelige indruk en doet af breuk aan de totale aanblik. Bo vendien moet je steeds als je de tekst wilt lezen velletje en/of ze gel op zijn kant houden. G 0,39 van De Drie Hoefijzers in Breda] Op de onderste twee zegels, links, de waterzuivering in Hl- burg, gebouwd in 1927; rechts, de jaknikker bij Schoonebeek (1947). De tekst op de tabs is, zoals ge zegd, bijzonder informatief. Zo staat er bijvoorbeeld over de botteiwexi' te lezen: Sinds 1696 ligt aan de haven van Spaken burg een scheepstimmerwerf. Deze botterwerf raakte in ver val toen de Zuiderzee in 1932 IJsselmeer werd. Na een Ingrij pende restauratie glijden hou ten schepen zoals botters en punters weer als vanouds van de helling. Op 20 november 1989 nam de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het interna tionale verdrag aan over de Rechten van het Kind. Tot nu toe hebben 182 landen zich er toe verbonden zich aan dit ver drag te houden. Belgie geeft 3D september een €0,42-zegel uil om nog eens de aandacht te ves tigen op dit dertien jaar oude verdrag. Afgebeeld wordt een beertje, dat één poot mist. De zegels zitten in vijf rij tjes van twee. Afgebeeld worden op de bovenste twee zegels: links, de uit 1696 daterende bottex-wex~f in Spakenburg aan de Zuider zee; rechts, de kalkovens van Dedemsvaart uit 1820. go,39 Tweede rij, links, het stoomge maal Cruquius, gebouwd voor de drooglegging van de Haar- lemmei-meer (1849); x-echts, schacht II van de Oranje Nas- saumijn in Heerlen (1898). Derde rij, links, de zoutbooxto- ren in Boekelo/Hengelo, ge bouwd in 1918; rechts, de wincl- motor bij Weidum (1920). De windmotor, ook wel 'Ameri- kaan' genoemd werd rond het jaar 1900 vanuit de Verenigde Staten en Canada voor kleinere polderbemaling in Nederland geïntroduceerd. Vierde rijlinks, de steenfabriek in Zevenaar, die dateert uit 1925; rechts, de bierbx-ouwerij Eveneens op 30 september ver schijnt een 05 2 - p 0 xtr et zegel waarmee de honderdste geboor tedag woxxlt hexxlacht van Jean Rey (1902-1983). Deze zege! hoort thuis in een Europaverza meling, want Rey werkte mee aan de consolidering van de Be nelux, aan de ontwikkeling van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) en aan de oprichting van de EEG en] Euratom (Eux'opees Commissa riaat voor atoomenergie). Hij was lid van de Europese Com missie (1958-1967) en daarvan tevens van 1967-1970 voorzit ter. Velen beschouwen hem dan ook als één van de vaders van] Eui'opa. Hero Wil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10