Kinderopvang fors duurder Rusland bedreigt Georgië WblIlEN jih1699 Vrijdag koopavond Geen eigen aanpak vervuiling schepen Ontslaggolf bij PCM mogelijk veel groter Met een Grand Cafémenu voor €4,95 morresl mmiSi Singers in het Gooi H Buitenlanders geëvacueerd uit Ivoorkust Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Moskou woedend over aanval Tsjetsjenen vlak bij grens Winny de Jong dreigt uit fractie LPF te stappen Ruzie over bolletjesslikkers Rechtbank vreest bezuinigingen Spanning naar kookpunt in Yuelta r Qn eiaen stijC new classics Winckelaer Overeenkomst over Sangatte Advertentie [WONEN HULST door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederland gaat niet voor de muziek uitlopen in de aanpak van luchtvervuiling door zeeschepen. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat antwoordt dit op vragen van SP-Kamerlid A. Gerkens. Stichting De Noordzee trok on langs aan de bel over de vaak onderschatte luchtverontreini ging door zeeschepen. Met name de uitstoot van zwaveldioxide is groot. De milieuorganisatie pleitte voor extra maatregelen, zoals het verplicht stellen van zwavelarme brandstof. Minis ter De Boer ziet dat niet zitten, laat hij het gealarmeerde SP- Kamerlid Gerkens weten. De olie-industrie is volgens hem wereldwijd niet toegesneden op een grootschalige productie van zwavelarme scheepsbrandstof fen. Ontzwavelen leidt boven dien tot de uitstoot van meer broeikasgassen.De LPF-be- windsman wil de luchtvervui ling door zeeschepen wel aan pakken, maar dan in lijn met de EU en de Internationale Mari tieme Organisatie (IMO). Hij voelt er daarom niet voor, zoals in Zweden, het gebruik van zwavelarme brandstof met fi nanciële prikkels te bevorderen. door Alex Bogers DEN HAAG - Kinderopvang wordt volgend jaar fors duur der. De werkgevers houden re kening met een stijging van 10 tot 15 procent. Stijgende lonen en bezuinigingen van het nieu we kabinet zijn de oorzaak van de kostenstijging. Begin dit jaar gingen ouders ook al zo'n 10 procent meer betalen voor de opvang. Volgens de Mo-groep, de werk geversorganisatie in de kinder opvang die zo'n 80 procent van de sector vertegenwoordigt, staan de opvangcentra voor een loonkostenstijging van zo'n 10 procent. Voor 3 a 3,5 procent be treft dat een gewone salarisstij ging. Daarnaast gaan de pensi oen- en WAO-kosten omhoog. De werkgevers maken zich veel zorgen over het verdwijnen van de Melkertbanen in de kinder opvang. In bijna alle centra werken mensen op basis van zo'n werkgelegenheidsubsidie. Het gaat daarbij om groepshul- pen die ingezet worden om gedi plomeerd personeel te onder steunen. Door verzuim en lange werkda gen zijn deze mensen hard no dig. Crèches zullen nu deze mensen voor eigen rekening in dienst moeten nemen en de kos ten moeten doorberekenen aan de ouders. De loonkosten maken volgens de werkgevers voor ongeveer 75 procent deel uit van de kosten van kinderopvang. De overige kosten betreft de accommoda ties. Ook daar stijgen de kosten. De brandweer, GGD, Arbeids inspectie en Keuringsdienst van Waren hebben hun eisen 'stevig' aangescherpt. Ook dat zal lei den tot kostenstijging. Vrouwen Directeur S. van Gennip van de Mo-groep maakt zich zorgen over de betaalbaarheid van de opvang. Hij ziet dat het econo misch slechter gaat en vreest dat dit zijn weerslag zal hebben op de secundaire arbeidsvoor waarden van iedereen. Van Gennip: „De laatste jaren is in de CAO's veel aandacht besteed aan kinderopvang omdat het beleid is om vrouwen aan het werk te krijgen en te houden. Dat zou nu minder kunnen wor den met als gevolg dat ouders zelf voor hogere kosten komen te staan en vrouwen besluiten thuis te blijven." Van Gennip put enige hoop uit uitspraken van minister Heins- broek van Economische Zaken. De minister wil aparte subsidie maatregelen voor werknemers in de kinderopvang, weer een soort Melkertbanen. Heins- broeks doel is vrouwen aan het werk te houden. Zelf moet de branche ook haar best doen om de kosten zo veel mogelijk in be dwang te houden, zegt de direc teur. Dat kan door efficiënt te werken maar ook door de hand op de knip te houden bij de ko mende CAO-onderhandelingen met het eigen personeel. Dat laatste zal niet makkelijk wor den. Eind vorig jaar staakte het crèchepersoneel tot ergernis van ouders enkele keren voor hoger loon. GPD Advertentie bezoek onze speciale infodacen op 27 en 28 september (vr. 16.00-20.00 uur, za 10,00-15 qqdur) Damplein 1, middelburg SINKE KÖMEMN info: 0118-689200 www.sinke.nl O co a O O hA Wolkenvelden Wolkenvelden en kans op een bui bij een matige noordelijke wind. Maxima rond 16 graden. 245e jaargang no. 229 vrijdag 27 september 2002 los nummer 1,00 ABIDJAN - Franse militairen n zijn gisteren begonnen acht- honderd buitenlanders te eva- c' cueren uit de tweede stad van Ivoorkust, Bouaké. De evacua tie werd mogelijk na een I akkoord over een staakt-het- II vuren van 48 uur tussen het re- s geringsleger en de muitende mi- litairen die Bouaké nog altijd in handen hebben. Onder de evacués bevinden zich vier Nederlandse gezinnen, met vijf kinderen, en drie alleen staande Nederlanders, aldus de Nederlandse ambassadeur Van den Akker in Ivoorkust. De am bassade in de commerciële 1 hoofdstad Abidjan heeft enkele 1 medewerkers naar de politieke 1 hoofdstad Yamoussoukro ge- stuurd om de Nederlanders op te vangen. 1 Sinds zondag probeert het rege- ringsleger van Ivoorkust de stad Bouaké te heroveren op de re- 1 bellen, die.vorige week in op- stand kwamen. Volgens Ivoria- nen die naar Mali zijn gevlucht hebben de rebellen de belang rijkste plaatsen in het overwe gend door moslims bewoonde noorden in handen. De strijd heeft volgens onbevestigde be richten al aan vierhonderd men sen het leven gekost. I Bouaké en de stad Korhogo werden door de Ivoriaanse mi nister van Defensie gisteravond tot 'oorlogszones' verklaard waar het leger op zeer korte ter mijn 'zijn plicht zal vervullen'. Het samenwerkingsverband van vijftien West-Afrikaanse staten, Ecowas, poogt intussen te bemiddelen. Zondag zal cle organisatie in een spoedzitting bijeenkomen in Abidjan. Aan vankelijk was het de bedoeling pas op 5 oktober te vergaderen in Senegal. ANP/AFP/RTR door Alex Bogers en Dolf Rogmans DEN HAAG - Het aantal ont slagen bij PCM Uitgevers kan veel hoger uitvallen dan tot nu toe bekend. Dat is de vakbonden gebleken uit contacten met me dewerkers van het bedrijf, uit gever van onder meer de Volks krant, NRC Handelsblad en Het Parool. PCM wil af van Het Parool, de huis-aan-huisbladen uitgever Weekmedia en uitgever Cross- points, dat weekblad Carp uit geeft. Tot nu toe werd gesproken over het verdwijnen van 341 ba nen, vooral journalisten. De vakbonden stellen, dat er moge lijk nog een paar honderd men sen extra hun baan verliezen. Het gaat om medewerkers van de drukkerij, logistiek mede werkers en systeembeheerders. Het Parool probeert het vege lijf te redden door een koper te vin den die door wil met de krant en de huis-aan-huisbladen. Daar heeft het van PCM tot 15 no vember de tijd voor gekregen. Desondanks heeft PCM bij de Centrale organisatie voor Werk en Inkomen (CWI) het voorne men neergelegd om de 341 men sen collectief te ontslaan. De betrokken bonden accepte ren dat niet. Het collectieve ont slag moet volgens R. Abram van de journalistenvakbond NVJ van tafel. Hij heeft samen met de andere bonden de Raad van Bestuur van PCM gesommeerd volgende week te verschijnen voor overleg. De bonden willen dat bij een mislukte Parool-overname voor ieder overtollig personeelslid een individueel passende oplos sing wordt gevonden. „Collec tief ontslag past niet in de sec tor", stelt Abram. „Dat is nog nooit voorgekomen. PCM was altijd een keurig bedrijf. Dat moet zo blijven." GPD Advertentie naam.a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode. staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- a per maand met nummer: j J f automatische incasso j 20,50). handtekening: HF Per kwartaal met automatische incasso 55,10). a per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r Inde colofon treft u nadere Inform.tie ean. t automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"000ÖÖ2" f?eT,°,2rSMrnmer 123 4380 VB Vlissingen di wo do a za (postzegel niet nodig) door Frank Hendrickx MOSKOU - Rusland overweegt een militaire aanval op Georgië, nadat gisteren zeker veertien Russische militairen om het leven kwamen bij gevechten met Tsje tsjeense rebellen niet ver van de Georgische grens. Moskou vermoedt dat Georgië de op standelingen heeft geholpen Rusland binnen te dringen. „Deze gebeurtenis kan de druppel zijn", aldus minister Ivanov van Defensie gisteren. De vuurgevechten begonnen gisteroch tend vroeg in het dorp Galasjki in de Rus sische republiek Ingoesjetië, vlakbij Tjsetsjenië en zo'n veertig kilometer van de grens met Georgië. Tijdens de gevechten schoten de rebellen een helikopter van het type Mi-26 neer, waarbij twee Russische piloten om het leven kwamen. Het Russische leger bestookte de naar schatting tweehonderd rebellen de hele dag met zware artillerie. De rebellen verspreidden zich uiteinde lijk in groepjes over het gebied. Het Rus sische leger beweert veertig 'terroristen' te hebben gedood, terwijl veertien Rus sen het leven lieten. De rebellen verklaarden via een satel liettelefoon aan hun website kavkaz.org dat er bij de gevechten zeker dertig Rus sische 'bezetters' en vier rebellen om het leven kwamen. Volgens de Russen waren ook Arabieren en Türken betrokken bij de gevechten. Pankisi-kloof Een van de slachtoffers is in elk geval de Britse journalist John Scott, die de rebel len vermoedelij k vanuit de Pankisi-kloof in Georgië is gevolgd naar Rusland. Vol gens de Russische luitenant-generaal V. Gerasimov hebben Georgische militai ren in ruil voor 7000 dollar de rebellen naar Rusland geleid. Scott zou zich bij de groep hebben aange sloten. De bloedige gevechten van gisteren kun nen ernstige gevolgen hebben voor de toch al zeer gespannen relatie tussen Rusland en Georgië. Enkele weken gele den dreigde president Poetin al met een militaire aanval, omdat het buurland niets zou ondernemen tegen Tsjetsjeense rebellen die Georgië gebruiken als uit valsbasis voor aanvallen op Rusland. Moskou staat onder druk van Amerika om af te zien van een dergelijke actie, maar in het Kremlin lijkt het geduld met Georgië nu op. „Wij zijn voortdurend slachtoffer van agressie uit Georgië", aldus minister Ivanov gisteren vanuit Warschau. „We eisen garanties dat deze aanvallen stop pen." GPD pagina 4: drie jaar oorlog in Tsjetsjenië DEN HAAG - LPF-Tvveede- I Kamerlid Winny de Jong dreigt I uit de LPF-fractie te stappen. Ze verwacht dat dan diverse on- i tevreden fractieleden haar 1 voorbeeld zullen volgen om ge zamenlijk een nieuwe fractie te vormen. De Jong hield tot dusver de kri tiek intern. Dat haar medewer ker gisteren is ontslagen, omdat hij een interne evaluatie over het functioneren van fractielei der Wijnschenk tijdens de Alge mene Beschouwingen onder de LPF-Kamerleden had ver spreid, vormt voor haar de laat- I ste druppel. Volgens De Jong bestaat de fractie uit twee groepen van elk dertien leden. ANP Russische troepen komen aan in het dorp Galasjki na vuurgevechten met Tsjetsjeense rebellen. foto Anatoly Ma ltsev/EPA Bezuinigingen, zoals aangekondigd in de begroting van Justi tie, zullen de druk op de rechtbanken doen toene men. Dit vreest L. van Dijke, de nieuwe president van de rechtbank in Middelburg. De spanning in de Ronde van Spanje nadert zijn kookpunt. Gisteren breidde de Spaanse klas sementsleider Roberto Heras (foto) zijn voor sprong op zijn concurrent en landgenoot Aitor Gon zalez uit tot 1 minuut en 12 seconden, maar het is nog zeer de vraag of dat voldoende is voor de af sluitende tijdrit van zon- dag. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; wetenschap: 10; zeeland: 11,12,13,15en 17;sport: 19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24, 25,27 en 28 geloogd grenen koloniaal woonverlichting woondecoratie Ook leverbaar in div andere maten Chr. Huygensstraat Strijen (ZH. eil.) 078 - 674 30 00 Advertentie Er is heibel tussen coalitiegenoten WD en CDA over de bolle tjesslikkers. De liberalen verwijten de christen-democraten in de vorige kabinetsperiode ophef te hebben ge maakt over het heenzenden van drugssmokkelaars, terwijl CD A-minister Donner dat nu wel wil doen. Frankrijk en Groot-Brit- tannië zijn overeengeko men, dat vanaf half no vember het vluchtenlin- gencentrum in het Franse Sangatte geen nieuwe vluchtelingen meer op neemt. Het centrum fun geert voor velen als springplank naar Groot- Brittannië en dat bezorgt de Franse politie en douane veel K overlast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1