'mm Banen in Zeeland op de tocht iini Borssele nog tien jaar open Perry's actiepakker! Kostbare schilderijen Arnemuiden aangetast A PSV speelbal van Arsenal Bonden zien in faillissementen Franken en RMI voorbode ontslaggolf Ook Donner laat verdachten gaan Puma Volante TT mm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Chaos dreigt in Oost-Congo Nederlanders klem in Ivoorkust EU ziet af van staaloorlog VS FNV Bouw wil dekkingsgraad pensioenen vrij Arts voert strijd om schip Klappen voor Ajax en PSV 14° 1 12 W 4 Buien Bewolkt en in de ochtend regen, in de mid dag enkele buien. Maxima rond 14 graden. Matige westelijke wind. 245e jaargang no. 228 donderdag 26 september 2002 los nummer 1,00 Kunstgrasschoen met cell demping, maten: 40-46 van i www.perrysport.nl Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland (JOES MIDDUBURG OOSTBURG RENESSC ZitRlKZEt' WEA Zeeland, vestiging Goes, is op vrijdag 27 september a.s. vanaf 13.00 uur gesloten i.v.m. een personeelsuitstapje. (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ■r per maand met automatische incasso 20.50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). C per jaar met automatische incasso 209.90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissïngen (postzegel niet nodig) door Jeffrey Kutterink VLISSÏNGEN - Machine fabriek Franken in Goes en gieterij RMI in Middel burg zijn failliet. Bij beide bedrijven werken in totaal 102 mensen. Vakbonden vrezen dat meer bedrijven onderuit zullen gaan, met name in de kleinmetaal. RMI, leverde turbines aan het inmiddels bankroete energiebe drijf Enron. Verder heeft RMI nog geld te goed van de twee jaar geleden failliet verklaarde holding in Bergen op Zoom. Het bedrijf liep verder een grote order voor de productie van koelplaten mis. Bonden zien de toekomst van het bedrijf, anders dan in 1999, somber in. Ze wagen zich af of de 62 (specialistisch opgeleide) medewerkers allemaal een an dere baan kunnen vinden. De vakbonden FNV en CNV denken dat de faillissementen de top zijn van een grote ijsberg. Met name in de kleinmetaal (on der andere auto- en installatie bedrijven) gaat het volgens de bonden slecht. In Zeeland beho ren circa 3000 bedrijven tot die sector. „Wekelijks heb ik in Zeeland en Brabant te maken met vijf tot zes faillissementen", zegt CNV- bestuurder A. vanDamme. „Be drijven willen geen mensen ont slaan, want als de economie aantrekt hebben ze die hard no dig. Personeel opleiden kost veel tijd. De verwachting was dat de economie in de tweede helft van dit jaar zou aantrek ken. Nu dat verschuift naar de eerste helft volgend jaar zie je dat bedrijven zwaar in de pro blemen komen. De meeste heb ben te veel mensen in dienst. Het is een kwestie van tijd voordat de volgende bedrijven failliet gaan." Grootmetaal In de grootmetaal gaat het nog redelijk goed. CNV-bestuurder H. van Beers: „Veel grote metaalbedrijven zo als Philips, Daf Trucks en Alcoa hebben al gereorganiseerd. Die grepen daarvoor de aanslagen van 11 september aan. Hoewel ik dat absoluut geen legitieme reden vind, was het voordeel wel dat er geld was voor reorganisa ties. Er konden goede sociale plannen worden gemaakt en mensen werden bemiddeld. Be drijven hebben toen de boel weer opgeschud, waardoor ze nu in een slechtere economische periode relatief niet veel last hebben." door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - De waarde volle collectie schilderijen in de trouwzaal in museum 't Sladt- huys in Arnemuiden is aange tast door schimmel en hout worm. Het gaat om schilderijen uit de laat zestiende- en begin zeven tiende eeuw van Willem van Oranje, prins Maurits en Dirk van Delen, burgemeester van Arnemuiden. De gehele collec tie was in 1999 getaxeerd op twee miljoen gulden. De collectie bestaat uit tien schilderijen die daar al vierhon derd jaar hangen. Zes zijn aan getast door de schimmel, de an dere vier vermoedelijk ook door houtworm. Dat geldt ook voor de lijst van het beroemde schil derij van prins Maurits. Het is de enige bestaande afbeelding van een 27-jarige Maurits. Op alle andere schilderijen is hij ouder. „Het schilderij is in Ne derland erg belangrijk", zegt W. Bezemer van het museum dat vroeger het gemeentehuis was. „Het Rijksmuseum bijvoor beeld, zou het graag willen heb ben." De beschadigingen werden op gemerkt door twee conservators die de schilderijen klaarmaak ten voor een tijdelijke verhui zing naar het Zeeuws Museum in Middelburg. Bij het verwij deren van de schilderijen viel gelijk op hoe nat de twee buiten muren van de zaal waren. „Dit is een kleine ramp", zegt P. Sijnke van het Zeeuws Ar chief dat de schilderijen be heert. „Maar het valt nog te res taureren. We zijn er snel bij. De restauratie en de verbetering van de zaal wordt een kostbare zaak. De schilderijen zijn in middels opgeslagen in het depot van 't Stadthuys. Vanwege de kans op besmetting gaan ze niet meer naar het Zeeuws Museum. GOMA - Een vrouw draagt haar baby en een vracht houtskool in Goma. In de Oost-Congolese stad maken Rwandese militairen zich op voor hun terugtrekking nu het vredesakkoord de oorlog heeft beëindigd. Hulporganisaties waarschuwen voor instabiliteit in de regio na het vertrek van de Rwandezen. Ze vrezen dat gewapende bendes dan de macht nemen. foto Antony Njuguna/RTR In feite wachten we zelden tot we om hulp worden Gozonrihoid gevraagd. Dow sponsort over de hele wereld talloze acti- leefstijl viteiten die zijn bedoeld om het milieu en onderwijs te stimuleren Hierbij leggen we vooral de nadruk op weten- Communicatie schappelijk onderwijs. En wanneer we de gemeenschap Transoort niet bij onze vestigingen uitnodigen, maken we het onze Bouw medewerkers gemakkelijker om een rol te spelen in de samenleving. De onderliggende gedachte bij al onze in spanningen is wi| begrijpen dat mensen willen weten wat wij precies doen En dat is wederzijds, want wij zijn ook erg geïnteresseerd in onze buren. Living. Improved daily. Ook de nieuwe minister Donner ontkomt er wegens het cel lentekort niet aan verdachten naar huis te sturen met een dag vaarding. Plet heenzenden van verdachten ligt ui terst gevoelig. De Tweede Kamer veroordeelt deze praktijk scherp. De situatie in Ivoorkust, waar sinds 19 september een opstand is uitgebrokenwordt zo bedreigend, dat een deel van de ruim tweehonderd Nederlanders moet worden geëvacu eerd. Het Franse leger is ter plekke om zich over de buitenlanders te ontfermen. De 40 personeelsleden van de in 1892 opgerichte machinefa briek Franken kregen gister middag de boodschap dat ze niet meer hoeven terug te ko men. Reden is volgens de direc tie een gebrek aan opdrachten. Daarom heeft ze het faillisse ment aangevraagd. FNV en CNV hopen op een doorstart of overname. Een curator onder zoekt daartoe de mogelijkhe den. Franken maakt machines voor de schelpdierverwerkende bedrijven in binnen- en buiten land. Ook verzorgt de onderne ming het onderhoud van de „ap paraten. Wrang FNV en CNV noemen het giste ren uitgesproken faillissement van RMI wrang. In 1999 is het bedrijf ook failliet gegaan, maar door een herstructurering is een doorstart gemaakt. Nu draait het bedrijf volgens de bonden goed ('topgieterij in Europa die voldoet aan de strengste milieu normen'), maar moet onder an dere boeten voor het Enron- schandaal in de VS. General Electric, de grootste klant van BRUSSEL - De Europese Unie gaat een 'staaloorlog' met de Verenigde Staten uit de weg. De inschikkelijke houding van de Amerikanen is voor de Unie een reden om voorlopig af te zien van handelssancties. Als reactie op Amerikaanse import- heffingen van 30 procent op Eu ropees staal kondigde de EU dit voorjaar nog heffingen aan op Amerikaanse producten. GPD Advertentie weet je dat je écht deel uitmaakt van de gemeenschap. mei is er in de Tweede Kamer een ruime meerderheid voor het langer openhouden van Borsse le, wat is bevestigd in het strate gisch akkoord dat de regerings partijen CDA, LPF en WD bij de kabinetsformatie hebben af gesloten. Het kabinet is van plan in overleg met EPZ te ko men tot afspraken over het openhouden van de kerncentra le 'in relatie tot de economische WOERDEN - Pensioenfondsen moeten niet langer worden ver plicht zoveel vermogen te heb ben, dat ze op ieder moment aan hun pensioenverplichtingen kunnen voldoen. Deze oproep deed de vakbond FNV Bouw gisteren aan de Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK) die toezicht houdt op de pensioen fondsen. Het is voor het eerst dat een vak bond ervoor pleit om deze 'dek kingsgraad van 100 procent' te laten varen. R. de Vries, voorzitter van de op drie na grootste FNV-bond vindt dat de regel leidt tot onno dige paniek onder werknemers en gepensioneerden. De Vries benadrukt dat hij het wel belangrijk vindt, dat de pensioenfondsen hun verliezen weer goedmaken. Dat gaat van zelf als de beurs stijgt, maar ook premieverhogingen moeten daaraan bijdragen. GPD pagina 21alarm over pensioenen en veilige levensduur'. Die be sprekingen moeten nog begin nen. EPZ-directeur Bongers ver klaarde dat gesprek 'open' in te willen gaan. Hij wil de techni sche levensduur van de centrale in ieder geval volmaken. Dat be tekent openhouden tot 2013. In de rechtszaak voor de recht bank in Den Bosch eiste de Staat dat de exploitant van de kerncentrale, EPZ, zich zou houden aan een afspraak uit 1994. Dat betekende sluiting per 1 januari 2004. EPZ achtte zich niet aan die afspraak ge bonden. Getuigen Vorig jaar bepaalde de Bossche rechtbank al in een tussenvon nis dat er twij fels bestonden aan de rechtsgeldigheid van de af spraak uit 1994. Er was niets op papier gezet. De Staat besloot daarop getuigen te laten horen, onder wie oud-minister Wijers van Economische Zaken en N. Ketting, voormalig voorzit ter van de elektriciteitskoepel SEP. EPZ zat bij de SEP. Wijers en Ketting beweerden onafhankelijk van elkaar dat er wel degelijk een afspraak was gemaakt, die was vastgelegd in het toen geldende Elektrici teitsplan. Volgens de rechtbank in Den Bosch is dat echter niet voldoende om van een rechts geldige overeenkomst tussen twee partijen te spreken. De af spraak in het Elektriciteitsplan over sluiting in 2004 is niet ge volgd door het opstellen van een contract. pagina 4: commentaar pagina 13: discussie De West-Souburgse arts P. Riethoven voert een verbeten strijd om zijn schip terug te krijgen. Een vroegere zakenpart ner verkocht het vaartuig, dat een waarde heeft van een mil joen dollar, met vervalste papieren. Na omzwervin gen belandde het schip in Eritrea, waar het nu ligt te verkommeren. Het Nederlands voetbal liep op de tweede avond van de Champions League tegen forse klappen op. Ajax hield in de uitwedstrij d tegen Inter in Milaan nog lang stand, maar moest na de rust toch buigen voor de Italianen (1-0). PSV werd op eigen veld op de pijnbank gelegd door Arse nal (4-0). varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16,17 en 19; economie: 21 en 23 Advertentie Wanneer ze je vragen om hulp bij hun huiswerk door Harmen van der Werf en Maurits Sep DEN BOSCH - Eigenaar EPZ kan de kerncentrale Borssele tenminste tot 2013 in bedrijf houden. De rechtbank in Den Bosch oordeelde gisteren dat er tussen de Staat en de elektrici teitsproducent geen bindende afspraken bestaan over sluiting van de centrale in 2004. Directeur J. Bongers van de kerncentrale reageerde gisteren 'opgelucht en blij' op het vonnis. „Gelijk hebben is één ding, ge lijk krijgen heel wat anders." Bongers noemde het vonnis goed voor EPZ, goed voor het milieu („wij stoten geen kooldi oxide uit") en goed voor Neder land („technologische kennis en vaardigheden blijven behou den"). De Staat kan nog in hoger be roep tegen de uitspraak van de rechtbank in Den Bosch. Een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken laat weten dat dit 'onwaarschijnlijk' is. Sinds de verkiezingen van 15 Advertentie) ■■■MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1