Israël trekt zich niets aan van VN Brussel eist verzekering tegen bom-vliegtuigen PZC Als u vandaag uw droomhuis hebt gevonden, 3,5% Koetsjma verder in het nauw door wapenverkoop Irak VS sturen militairen naar Ivoorkust ter bescherming burgers Oostenrijkse jongen vindt eeuwenoude handgranaat Veiligheidsraad veroordeelt belegering hoofdkwartier Arafat Aspirine helpt ook tegen Alzheimer Hoogbejaarde krijgt hypotheek Korea's openen militaire hotline Peuters besmet met salmonella Rebellen Nepal houden huis Doden in Noord-Spanje door aanslagen ETA Leerlingen dood door afgebroken trapleuning Kerken Parijs willen geen illegalen meer woensdag 25 september 2002 door Wendy Kind BREGENZ - Een 14-jarige jongen heeft in het westen van Oostenrijk een granaat uit de zeventiende eeuw gevonden. Hij nam het ding mee naar huis. Deskundigen noemen het een wonder dat de jongen nog leeft. De granaat stond op scherp, maar ontplofte niet omdat hij nat was geworden. Een museum is er dolblij mee. Andreas Dajeng vond de gra naat op de bodem van een ri viertje waarin hij met vriendjes aan het zwemmen was. Eerst dacht hij dat het een steen was, maar hij zag al snel dat het een raai- ding betrof. Geen van de vriendjes wist wat het was. An dreas wikkelde zijn handdoek er omheen, liep ermee naar huis en legde het voorwerp in de linnenkast. Zijn vader toon de het later aan een bevriende douanebeambte. Die werp er één blik op en schakelde me teen een explosievendeskundi- ge in. Het projectiel bleek een kwart kilogram kruit te bevat ten. Als dat droog was geweest, dan was het door de bewegin gen ontploft. Een militair museum schat dat de bom afkomstig is uit de Der tigjarige Oorlog, van 1618 tot 1648. De granaat bestaat uit een porseleinen omhulsel met daarin een glazen container waar het kruit in zat. Het mu seum noemde de vondst 'be langrijk voor de militaire ge schiedenis'. DPA LONDEN - Wetenschappers hebben weer meer bewijzen ge vonden voor de beschermende werking van aspirine tegen al lerlei gezondheidsproblemen. Amerikaanse onderzoekers geloven dat het kan beschermen tegen Alzheimer. Hun conclusies volgen op recente studies die zouden uitwij zen dat aspirine helpt bij het bestrijden van kanker, hartziek ten, hoge bloeddruk en artritis. De Amerikanen waarschu wen wel dat mensen niet zomaar op eigen houtje aspirines moeten gaan slikken, maar dat moeten overleggen met de huisarts. Uit dossiers van ruim vijfduizend mensen bleek dat patiënten die meer dan twee jaar regelmatig aspirines of soortgelijke ontstekingsremmers slikten, de helft minder kans liepen om Alzheimer te krijgen. Dat effect trad alleen op bij regelmatig gebruik over een lange periode. ANP SYDNEY - Een bank in Australië heeft de 92-jarige Margaret Cole een hypotheeklening verstrekt met een looptijd van der tig jaar. Wil ze de laatste termijn kunnen betalen, dan moet ze 122 jaar oud worden. „Het was heel aardig van ze om dat geld te lenen. Ik dacht dat ze me te oud zouden vinden", aldus de grootmoeder. Het is in Australië bij de wet verboden bij het verstrekken van hypotheekleningen naar leeftijd te discrimineren. Margaret Cole leende omgerekend 110.000 euro. Ze zou de oudste van het land zijn die voor het eerst een huis koopt. DPA SEOUL - Noord- en Zuid-Korea hebben gisteren een hotline geopend, waarmee militairen van de twee landen zich recht streeks met elkaar in verbinding kunnen stellen. De speciale fax- en telefoonlijn is bedoeld om werkzaamhe den te coördineren rond het herstellen van weg- en spoorver bindingen over de zwaarbewaakte grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Om misverstanden en mogelijke incidenten te voorkomen is afgesproken dat militairen van noord en zuid niet gelijktijdig de grenszone in zullen gaan om bijvoorbeeld landmijnen op te ruimen, maar op wisselende dagen. AP BÜTZOW - Zo'n tachtig kinderen die een crèche in de stad Bützen bezochten, zijn mogelijk besmet met de salmonella bacterie. Enkele peuters zijn opgenomen in het ziekenhuis, zo maakten de Duitse autoriteiten gisteren bekend. Slechts in negen gevallen kon de infectie met zekerheid wor den vastgesteld. De bron van de salmonellabesmettingen is nog niet vastgesteld. AFP KATHMANDU - Vermoedelijk maoïstische rebellen hebben gisteren het interieur van een school in een noordelijke bui tenwijk van de Nepalese hoofdstad Kathmandu kort en klein geslagen, vier schoolbussen in brand gestoken en twee tijd bommen geplaatst. Een van de bommen explodeerde, de an dere kon tijdig onschadelijk worden gemaakt. De aanval werd uitgevoerd voordat leerlingen en leerkrachten arriveer den en volgens de politie zijn er geen slachtoffers gevallen. De rebellen hebben hun acties opgevoerd sinds de regering vorige maand de noodtoestand ophief om politieke partij en in staat te stellen vrij campagne te voeren voor de verkiezingen in november. AP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aan genomen die de Israëlische be- legering het hoofdkwartier van j de Palestijnse leider Arafat in Ramallah veroordeelt. De VS hebben de resolutie niet tegen gehouden door een veto, maar onthielden zich van stemming. De Palestijnen reageerden ver heugd. Israël blijft intussen ge woon doorgaan. Een hoge anonieme Israëlische regeringsfunctionaris zei giste ren dat de belegering van het hoofdkwartier doorgaat. „De VN kunnen vragen wat zij wil len, Israël gaat door met zijn operatie tot het doel is bereikt. Of Arafat vertrekt, of de terro risten in het pand geven zich over." Israëlische tanks drongen in de nacht van maandag op dinsdag Gaza-Stad binnen. Er vielen negen Palestijnse doden, onder wie volgens Israël enkele 'terro risten'. Tientallen mensen raak ten gewond. Verwoest De Veiligheidsraad eist dat Isra el onmiddellijk een einde maakt aan het beleg van Arafats ge bouwencomplex. Het leger trok Ramallah donderdag binnen, nadat vorige week door twee Palestijnse zelfmoordaansla gen in totaal zeven mensen om het leven waren gekomen. Het gebouwencomplex rond Ara fats hoofdkwartier op de Weste lijke Jordaanoever is voor een groot deel verwoest. De Veiligheidsraad oefende tij- FENGZHEN - In het noorden van China zijn 21 schoolkinde ren om het leven gekomen toen een trapleuning in hun school gebouw afbrak. Nog eens 47 leerlingen raakten gewond. Het ongeval gebeurde maandag in een school in de stad Fengz- hen, 270 kilometer ten noord westen van Peking. Volgens een gisteren uitgegeven bericht van het officiële Chinese persbureau Xinhua begaf de leuning het toen de school uit ging. Het ongeluk gebeurde, toen 1500 scholieren zich via het on verlichte trappenhuis naar bui ten spoedden. Het was zeer druk op de donkere trap toen de leu ning afbrak. De scholieren vie len over elkaar heen het trapgat in. Kinderen die erachter liepen, zagen niet wat er was gebeurd en bleven zich massaal in de richting van trap dringen. Het gebouw telt vier verdiepingen. De politie heeft gisteren zeven mensen aangehouden in ver band met het drama. Het gaat onder meer om de schoolautori- teiten en een aannemer. Volgens agenten was de kwaliteit van het schoolgebouw, dat pas vorig jaar was opgeleverd, erg slecht. Het licht op de trap werkte al dagen niet. RTR/DPA PARIJS - Acht bisschoppen van Parijs en omstreken willen dat illegale immigranten niet lan ger hun toevlucht tot kerkge bouwen nemen om een ver blijfsvergunning af te dwingen. Ze bieden zich wel aan als be middelaar tussen de immigran ten en de overheid. Dat maakten de bisschoppen gisteren be kend. De tienduizend illegale immi granten bezetten steeds vaker kerken. Dat geschiedde kortge leden in de St. Denisbasiliek in Parijs en in de kathedraal van Lyon. Deze illegalen wonen al jaren in Frankrijk. Omdat hun in Frankrijk geboren kinderen de Franse nationaliteit hebben, kunnen zij niet het land worden uitgezet. Ze hebben geen recht op sociale voorzieningen en hebben geen werkvergunning. Priesters en parochies hebben hiervoor veel geduld betoond, maar de grenzen zijn nu bereikt, aldus een verklaring van de bis schoppen, onder wie de aarts bisschop van Parijs.RTR dens de beraadslagingen op maandagavond ook al zware kritiek uit op Israël. Zelfs de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Negroponte, leek de Is raëlische acties af te keuren. Maar de VS waren niet blij met resolutie nummer 1435, zoals die nu is aangenomen, omdat die volgens hen eenzijdig is en door Frank Hendrickx KIEV - De positie van de Oekra- iense president Koetsjma staat onder grote druk. Gisteren gin gen wederom duizenden de monstranten de straat op om het aftreden te eisen van de autori taire leider die wordt beschul digd van moord en corruptie. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie wil luchtvaartmaat schappijen verplichten zich te verzekeren tegen schade door terroristische aanslagen. Maat schappijen die daar niet aan voldoen, krijgen geen toegang meer tot het Europese lucht ruim. Om de verzekeringspre mies betaalbaar te houden, dringt de Commissie aan op een internationaal waarborgfonds. Commissaris De Palacio van Transport hoopt met deze voor stellen de onzekerheid over luchtvaartverzekeringen die sinds 11 september vorig jaar bestaatweg te nemenDirect na de aanslagen op het World Tra- de Center en het Pentagon in de Verenigde Staten, beperkten de verzekeraars hun aansprake lijkheid bij terreuracties met vliegtuigen tot een absoluut mi nimum. Borg Zowel in de VS als in de EU staat sindsdien de overheid borg voor schade bij nieuwe oorlogs- of terreurdaden met een vliegtuig. Volgens de Commissie - het da gelijks bestuur van de Europese de Palestijnse aanslagen niet veroordeelt. De andere veertien leden keurden de tekst goed. Daarin wordt bovendien de Pa lestijnse Autoriteit gevraagd om terroristen voor de rechter te brengen. De Palestijn Roudeina, een naaste medewerker van Arafat, noemde de resolutie 'een stap in Ook in het buitenland groeit de onvrede over Koetsjma. Volgens de VS verkocht hij wapens aan Irak. De leuze 'Oekraïne zonder Koetsjma' is bij na niet meer weg te denken uit de straten van Kiev. Afgelopen week gingen al 55.000 mensen de straat op om Unie - zijn deze staatsgaranties niet langer nodig. De verzeke raars zouden weer tegen betaal bare premies eventuele schade willen dekken. Het probleem is dat er grote verschillen bestaan tussen de luchtvaartmaat schappijen als het gaat om de hoogte van eventuele schade vergoedingen. De Commissie stuurt aan op meer eenheid door strikte en verplichte voorwaar den aan de verzekeringen te stellen. Vliegende bom Zo wil de Commissie dat iedere passagier voor minstens 185.000 euro verzekerd is, waar de ondergrens nu 74.000 euro bedraagt. Daarnaast introdu ceert Brussel een aparte mini male dekking voor de schade aan gebouwen en uitkeringen aan gewonden en nabestaanden op de grond, bij een aanslag met een vliegtuig. Grote toestellen (Boeing 747) zouden voor min stens 450 miljoen verzekerd moeten zijn voor het geval dat zij als 'vliegende bom' gebruikt worden. De meeste EU-vlieg- tuigmaatschappijen voldoen al aan deze eisen. De regels gelden echter voor alle maatschappijen die op of over Europa vliegen. de goede richting', maar drong er wel op aan dat Israël zich dan nu ook moet terugtrekken. Moebarak De Egyptische president Moe barak wil dat Israël met garan ties komt voor de veiligheid van Arafat. Moebarak heeft dat te lefonisch ook meegedeeld aan de dood te herdenken van de on derzoeksjournalist Georgi Gongadze, die volgens de oppo sitie in opdracht van Koetsjma werd geliquideerd. Eerder deze week was er al grote onrust ontstaan nadat opposi tieleiders het nationale televi siestation bezetten. Die actie was het gevolg van de demon- Overschrijdt de schade het ver zekerde bedrag, dan dient vol gens de Commissie de staat te hulp schieten. Zo wordt de ver nieling van de WTC-torens op vijftig miljard dollar geraamd. De Amerikaanse overheid neemt het merendeel voor haar rekening, omdat de betrokken luchtvaartmaatschappijen (United en American Airlines) anders failliet zouden gaan. De Commissie wil de rol van de de Israëlische minister van De fensie Ben-Eliëzer. De Jordaanse koning Abdullah riep op zijn beurt op tot nieuw vredesoverleg tussen Israël en de Palestijnen. Hij belde daar over met Arafat, hun derde tele foontje sinds vrijdag. Jordanië riep Israël zaterdag al op on- middelli j k te stoppen met de mi- stratie van vorige week, de grootste sinds de onafhanke lijkheid van Oekraïne. De lan delijke televisie liet niets zien van die manifestatie. Als offici ële reden golden 'onderhouds werkzaamheden' in de studio's, maar in werkelijkheid staan de media in Oekraïne volledig on der presidentiële controle. staat echter beperken tot cata strofes. Brussel vindt dat de luchtvaartmaatschappijen en verzekeraars een wereldwijd waarborgfonds moeten opzet ten, waaruit de schade door ter reuracties zoveel mogelijk be taald kan worden. Het kapitaal voor het fonds groeit via een toeslag per passagier. De over heid kan in de eerste jaren het fonds met leningen bijstaan. GPD litaire acties in de Palestijnse gebieden. De Britse premier Blair is ook voorstander van nieuw interna tionaal vredesoverleg waarbij een 'veilig Israël' en een levens vatbare Palestijnse staat uit gangspunten moeten zijn. DPA/RTR/AFP De populariteit van Koetsjma, die in 1999 werd herkozen tot president voor een periode van vijf jaar, is desondanks op een dieptepunt beland. Inmiddels zou 7 0 procent van de bevolking willen dat hij vertrekt. Koetsjma zelf wil daar niets van weten. Sinds deze week is zijn positie echter ook internationaal onder druk komen te staan. Amerika staakte maandag de financiële steun aan Oekraïne, omdat het land mogelijk afweergeschut heeft verkocht aan Irak. Het zou gaan om het Koltjoega-systeem, dat in staat is Amerikaanse en Britse vliegtuigen neer te halen. De naam Oekraïne figureerde eveneens in het rapport dat de Britse premier Blair gisteren openbaarde over het gevaar van Irak. Het Oekraïense parlement wil een onderzoek naar de mogelij ke verkoop aan Irak. Enkele op positieleiders vinden zelfs dat de 'beschadiging van het inter nationaal imago van Oekraïne' een reden is om een afzettings procedure tegen Koetsjma te beginnen, maar daarvoor be staat geen meerderheid. Koetsjma zelf ontkent dat er wapens zijn verkocht. GPD van onze redactie buitenland MADRID - In Noord-Spanje zijn gisteren door bomexplo sies drie doden gevallen. De explosies zijn vermoedelijk het werk van de Baskische terreurbeweging ETA. Zeker één van de slachtoffers was een ETA-lid Gistermiddag kwam bij de grens tussen de regio's Bas kenland en Navarra een lid van de Guardia Civil om het leven toen hij samen met drie collega's een illegaal recla mebord voor de verboden partij Batasuna, de politieke vleugel van de ETA, wilde verwijderen. Toen ze bezig waren, ontplofte achter het bord een bom. De drie ande ren raakten zwaargewond. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het comman do van de Amerikaanse strijd krachten in Europa heeft beslo ten minder dan tweehonderd militairen te sturen naar Ivoor kust om de veiligheid van de Amerikanen in het West-Afri kaanse land te waarborgen. Het is niet de bedoeling de Ame rikanen buiten het land te bren gen, aldus de woordvoerder van de Amerikaanse marine. Midden vorige week kwamen militairen in opstand tegen de regering. Achter de opstand zou de vroegere leider van Ivoor kust, Robert Gueï, zitten. Deze kwam op de eerste dag van de opstand om het leven. Frankrijk zond zondag extra militairen naar het vroegere Franse ge bied, waar twintigduizend Fransen wonen. Zij zouden de veiligheid van de Fransen en van de andere buitenlanders moeten verzekeren. De Amerikaanse militairen, die worden gestuurd op verzoek van de Amerikaanse ambassa deur in Ivoorkust, kwamen gis teren in het Afrikaanse land aan. Zij krijgen als eerste taak de Amerikaanse burgers te hel- In Bilbao ontplofte in de nacht van maandag op dins dag een auto met explosie ven. De twee inzittenden van het voertuig zijn daardoor om het leven gekomen. Een van de twee is inmiddels geï dentificeerd als lid van de ETA. De ander was zo zwaar verminkt dat niet vastge steld kon worden wie het is. Volgens de politie zat er twintig kilo dynamiet in de auto. De springstof is ver moedelijk voortijdig ont ploft, doordat die 'in slechte staat was' en omdat de auto in beweging was. De politie heeft tussen de brokstukken van de auto meerdere pisto len, valse nummerborden en ontstekingsmechanismen voor een bom gevonden. RTR/DPA pen die in de internationale christelijke academie in Boua- ké, met meer dan een half mil joen inwoners de op een na grootste stad van Ivoorkust, vastzitten. Onder hen zijn vele kinderen van Amerikaanse zen delingen. Zij moeten naar een veiliger plaats in het Afrikaanse land worden overgebracht. Franse militairen zijn al in Bouaké aangekomen om de bui tenlanders te helpen. Bouaké, in het noorden van Ivoorkust, is het bolwerk van de muiters. Militairen van het re geringsleger trokken maandag door de met bloed bevlekte stra ten van de stad, waar voortdu rend geweervuur te horen is. Be woners van een oostelijke wijk zeiden dat zij regeringsmilitai ren hadden gezien. Volgens de president van het West-Afrikaanse land Togo, Eyadéma, zal de Ivoriaanse pre sident Gbagbo op korte termijn een staakt-het-vuren voorstel len. In Marokko komen morgen zes Afrikaanse presidenten bijeen om over de situatie in Ivoorkust te spreken. Ook Gbagbo en ver tegenwoordigers van de Franse regering reizen naar het Noord- Afrikaan.se land. AFP/RTR Advertentie wilt u niet wakker liggen van de hypotheekrente. •JU Vanaf 3,5%* op de MeerKeuze hypotheek. Bel voor informatie of voor een afspraak naar: 0900 - 8174 (ca. 0,10/min.). www.fortisbank.nl De bank van vandaag. •«v- if' FORTIS BANK - Rente 1 jaar vast met NHG. Effectieve rente 3,6%. Geldig t/m 1 november 2002. Rentewijzigingen voorbehouden. Een demonstrant probeert een microfoon door te geven over de helmen van de oproerpolitie heen tijdens een anti-Koetsjma-betogmg in Kiev. foto Vikto r Pobed i nski/AP CAHKOn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5