Provincie steunt artsenpost Hulst PZC Politieke avond gehandicapten PZC Boodschap uit de boomgaard Harmoniseren belasting nieuw Terneuzen rond 15 Gedeputeerde Staten dragen 60.600 bij aan gezamenlijke huisartsenpraktijk Ossewei-rit in IJzendijke agenda Puinbreker blijft werkeloos Versmarkt moet naar de Markt N-Beveland redelijk duurzaam Botsing door overstekende hond Toneelstuk woensdag 25 september 2002 door Eugène Verstraeten HULST - Gedeputeerde Staten willen 60.600 euro bijdragen in de inrichtingskosten voor een gezamenlijke huisartsenprak tijk in Hulst. Het plan is om de Hoed (Huis artsen Onder Een Dak) te reali seren bij het woonzorgcentrum de Blaauwe Hoeve in Hulst. Vier Hulster huisartsen willen er ge zamenlijk hun praktijk onder brengen in één gebouw, waar ook het dagelijks spreekuur wordt gehouden. De voordelen van zo'n constructie zijn onder meer het behoud van de bereik baarheid en beschikbaarheid van de artsen, een betere samen werking tussen de huisartsen onderling en een vermindering van de dienstendruk. Boven dien is de herkenbaarheid van een dergelijke voorziening be ter, met name voor mensen van elders. Een gezamenlijke prak tijk maakt ook het inroosteren van parttimers een stuk gemak kelijker. GS wijzen er op dat het bestaan de tekort aan menskracht in de toekomst alleen maar groter zal worden. „Daar tegenover zal de behoefte aan huisartsenzorg toenemen", aldus het college. „De vergrijzing, taakverzwa ring door vakinhoudelijke ont wikkelingen, een toenemende mondigheid van patiënten en toename van het percentage deeltijders binnen de beroeps groep zijn factoren die de be hoefte aan capaciteit van huis artsen nog sterker zullen doen stijgen." Bovendien ervaren de IJZENDIJKE - De West- Zeeuws-Vlaamse Automobiel club (WZA) houdt op zondag 29 september de Osseweirit een au- topuzzelrit van dertig kilomete. Start en finish zijn in IJzendijke waar deelnemers zich vanaf 13.30 uur tot 14.00 uur kunnen inschrijven in café Hofzicht. Deelname staat open voor de wedstrijd- en toerklasse. Dus ook de recreatieve rijder kan aan deze rit deelnemen. Advertentie Vandaag VEILING Varia, schilderijen, zilver en goud. Aanvang 19.00 (kijkdag 10.00-18.00) Donderdag klokken, Ari-Dcco, Azialica, Delfts aardewerk, meubelen, varia: 19.00 uur. Antiquarische boeken, prenten en Zeeuwse ansichtkaarten: 13.30 uur. ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl huisartsen ook de diensten in de avonden en weekenden steeds belastender. Volgens GS is het gevolg van al die ontwikkelingen dat vacatu res steeds moeilijker kunnen worden opgevuld. Hoewel het probleem in Zeeland nog binnen de perken kan worden gehou den, moet er volgens GS vooruit worden gekeken. Dit in de vorm van het scheppen van een gun stig vestigingsklimaat voor huisartsen. De plannen voor de gezamenlijke praktijk in Hulst kunnen daaraan bijdragen. Destijds heeft de provincie geld bijgedragen voor de huisartsen praktijk in Oostburg en nu wil len GS dat ook doen voor het Hulster plan. De investerings kosten voor de bouw van de huisartsenpost bij de Blaauwe Hoeve bedragen bijna 673.000 euro. Daarnaast kost de inrich ting 151.000 euro. GS willen een eenmalige subsidie geven van veertig procent van die inrich tingskosten, namelijk 60.600 euro. Het appelvrouwtje deelt appels uit aan de kinderen van de Zonneschool. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst ZAAMSLAG - Het oude, wijze appelvrouwtje, dat in de boomgaard van fruitteler De Moor in de polder ten noord oosten van Zaamslag woont, geeft kinderen niet alleen ap pels, maar ook 'warmte en lief de'. Geborgen- en genegenheid kan iedereen goed gebruiken, zeker op de drempel van zomer en herfst, luidt de filosofie van Doppejan, de aan de Terneu- zense Zonneschool gelieerde peuterspeelzaal. De vrije school De Zonne school besteedt altijd veel aan dacht aan de overgangen van de jaargetijden. Ook de peuters van Doppejan worden al vroeg vertrouwd gemaakt met de wisseling van de seizoenen. Zij plukken altijd appels rond het feest van Sint Michaël (of Sint Michiel). De aartsengel Mi chaël viert zijn naamdag, die vroeger gold als het eind van de zomer, op 29 september. De Doppejanpupillen spelen in de michielszomer, dagen in eind september met mooi weer, ook immer het verhaal van Sint Jo ris en de draak. „Het gevecht van Sint Joris en de draak verbeeldt de strijd tussen goed en kwaad. Het gaat dan vooral om de strijd te gen het kwaad in jezelf. Voor het vergaren van moed laten we altijd vliegers op en laten we de kinderen appels pluk ken. De kleintjes moeten dan flink aan het touw hangen of op hun tenen staan", betoogt leidster Jozina van der Heiden. Dat de viering van Sint Mi- chaëlsdag veel indruk maakt op de peuters van twee tot vier jaar oud staat voor Van der Heiden als een paal boven wa ter. „Jaren later op de Zonne school kennen alle kinderen het appelvrouwtje nog. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Ze willen ei genlijk wel eens weten welke gezichten er achter al die namen op het stembiljet schuilgaan. Bovendien zijn de bewoners van woonvoorziening De Okker noot (voor mensen met een ver standelijke handicap) in Schoondijke bijzonder geïnte resseerd in de verkiezingspro gramma's van de West-Zeeuws- Vlaamse politieke partijen. En dus houdt de cliëntenraad van De Okkernoot maandag in werkvoorziening Dethon Oost burg een politieke avond. Voor bewoners en bij Dethon werk zame mensen met een beper king. Naar verwachting zullen tal van West-Zeeuws-Vlaamse politici ten tonele verschijnen, onder wie de Oostburgse wethouders C. Bolijn-Hertzberger, R Leentfaar en L. Wille. Met het oog op de gemeentelijke herin deling vinden initiatiefnemers Anny Sturm, Jan Petrie en Gert- Jan Brinkman dat zij eens goed moeten worden geïnformeerd over de speerpunten van de ver schillende partijen. „Straks worden de gemeenten Sluis- Aardenburg en Oostburg sa mengevoegd. Je moet dan toch weten op wie je stemt? Daarom hebben wij een brief geschreven en gebeld met wethouders en lijsttrekkers", vertelt Gert-Jan Brinkman. De drie bewoners van De Ok kernoot bespeuren bij hun me debewoners een geringe inte resse in politiek en hopen daar met deze avond verandering in te brengen. „Ik heb aan veel be woners en mensen van Dethon Oostburg gevraagd wat zij van De cliëntenraad van de Okkernoot. Vlnr Anny Sturm, Gert-Jan Brinkman en Jan Petrie. foto Charles Strijd een politieke avond vinden. Ik kreeg heel vaak het zinnetje 'ik heb geen verstand van politiek' te horen. Ik denk daarom dat veel bewoners geen vragen dur ven te stellen", vreest Anny Sturm. Jan Petrie spreekt dat vermoeden tegen: „Maar als wij maandag met een aantal vragen het startsein geven, dan komt de rest vanzelf." Eén minuut Ze hebben een flinke vragenlijst opgesteld. Maar voordat die op de bestuurders wordt afge vuurd, krijgen de politici de kans om hun verkiezingspro gramma toe te lichten. „En daarvoor krijgen ze maar één minuut!", vertelt Gert-Jan. „De invulling van de avond kan je vergelijken met een journaal. Eerst is er een reclameblok, waarin alle lijsttrekkers mid dels een 'reclamespotje' hun partij mogen presenteren. Hun praatjes worden na exact één minuut afgekapt met de welbekende Loeki-kreet 'asje menou!'. Vervolgens komen er in het jour naal (dat wordt 'gepresenteerd' door M. Ie Roy van het Regio naal Overlegorgaan Zeeuws- Vlaanderen) verschillende, door ons aangedragen thema's aan bod. Denk hierbij aan zaken als de verkeersveiligheid in Schoondijke, het collectief ver voer, voorzieningen voor ge handicapten en de leefbaarheid van het dorp Schoondijke." Jan Petrie heeft een concreet voorbeeld. „Ik lees in de krant weieens iets over het toekomstig fiets-voetveer. Dat wordt nogal een dure business zeg! Ik wil weieens weten welke West- Zeeuws-Vlaamse partijen zich sterk maken voor goedkope ta rieven." Anny Sturm hecht heel veel waarde aan de verbreding van een aantal trottoirs in Schoondijke. „Rolstoelgebrui kers komen op smalle voetpa den dikwijls in de problemen. Ook verlichting vind ik heel be langrijk. Bij de gymzaal in Schoondijke komen bijvoor beeld heel veel mensen, maar je ziet er 's avonds geen hand voor ogen. Dat moet veranderen." Het zijn slechts een paar puntjes van de waslijst van Jan, Anny en Gert-Jan. 1 STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Schuttersterrein hand booggilde St.Sebastiaan, 19.30 uur: toe- ristenschieting; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal en bridge; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14,00 uur: Handwerken; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten en bil jarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HEIKANT - 't Heike, 19.00 en 20 00 uur: Dames gymclub; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en koersbal; 19,30 uur: Bridge; HOOFDPLAAT Schapenboerderij de Goede Hope, 14.00 uur: Rond leiding; HULST Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Lieve, 9.00 uur: Cursus Engels; 10.00 uur. Koffie ochtend; 10.30 uur: Bibliotheek; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; Stadskantoor, 19.30 uur: Bewonersbij eenkomst in kader gemeentelijke herin deling; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten.De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW NAMEN - Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten;De Speye. 9.30 10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 10.00 11.00 uur: SAV gymnastiek voor 55+; 15.30 uur: Kennis maken van kinderen met volks dansgroep De Grutmoole; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: Schieting op de lig gende wip; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Bingo en bil jarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; Zie kenhuis De Honte. 19.30 uur: Thema bij eenkomst over de toekomst van de ziek enzorg in de regio; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten bieden; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; SLUISKIL - Afvalverwerkingsbedrijf Heros in Sluiskil mag vooruitlopend op de milieuvergunning de puinbreker op het terrein van het bedrijf niet alvast in gebruik nemen. Gedeputeerde Staten hebben dat beslist op het verzoek van Heros. Het bedrijf wil puin dat vrijkomt bij sloopwerkzaam heden binnen de eigen vestiging gebruiken in vloerfunderin gen voor nieuwe vloeistofdichte voorzieningen. Met de sloop- activiteiten wil Heros ruimte scheppen voor de bouw van een sorteerinrichting en een overkappingsconstructie. De puinbreekinstallatie maakt deel uit van een al in januari aangevraagde milieuvergunning. GS verwachten die vergun ning half oktober te kunnen geven, waarna die eind november in werking treedt. Eventueel zou er wel een zogenoemde ge- doogbeschikking kunnen worden verstrekt, als daarvoor 'zeer klemmende, concrete gronden' zijn. GS zeggen die ech ter niet te zien. TERNEUZEN - Ook de Centrale Vereniging Ambulante Han del Zeeuws-Vlaanderen wil dat de zaterdagse versmarkt van Terneuzen terug naar de Markt verhuist. Op het centrale plein van de stad komt de versmarkt het best tot zijn recht, terwijl de veiligheid niet in het geding komt, stelt afdelingsvoorzitter W. Westveer. De bewering dat de meeste ambulante handelaren de vers markt zelf niet meer op de Markt willen vanwege ongewenste concurrentie met de Axelse weekmarkt, klopt niet volgens Westveer. „De vier verskramen in Terneuzen stonden op za terdagen altijd al op de Markt. Dat heeft nooit tot problemen geleid en ik kan het weten, want ik sta zelf op de Axelse markt." Westveer meldt dat de verskramen destijds op last van de brandweer moesten verdwijnen uit de Kersstraat. De paar keer per jaar dat er grote activiteiten op de Markt plaatsvinden - kermis, jazzfestival - is het geen bezwaar het versmarktje een dagje naar de De Jongestraat of de Heren gracht te laten verhuizen. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland is 83ste ge worden in een wedstrijd om de titel van duurzaamste gemeen te van Nederland: de duurzaamheidsspiegel. De Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling onderzocht 285 Nederlandse gemeenten op hun beleid met betrekking tot de thema's klimaat, water, ruimte, groen, mondiaal en sociaal beleid. Noord-Beveland was de enige Zeeuwse gemeente die meedeed aan de duur zaamheidsspiegel, die is ingesteld naar aanleiding van de af spraken die in 1992 in Rio de Janeiro zijn gemaakt. In 1999 vond het eerste onderzoek plaats. Toen kwam Rotterdam als beste uit de bus. Daarna is het telkens Breda geweest, die het gunstigste duurzaamheidsspiegelbeeld had. Ook dit jaar won Breda. KAMPERLAND - Een overstekende hond veroorzaakte gis teren op de Oost Westweg in Kamperland een kop/staartbot- sing. Het dier stak plotseling de weg over waardoor een twin tigjarige Duitse automobiliste krachtig moest remmen. Twee achter haar rijdende bestelauto 'sbestuurd door een 51-j arige man uit de gemeente Noord-Beveland en door een 45-jarige man uit de gemeente Goes konden niet meer op tijd stoppen en botsten vervolgens achter op elkaar. De hond en de bestuur ders bleven ongedeerd. De drie voertuigen raakten bescha digd. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De harmonisa tie van belastingverordeningen voor de nieuwe gemeente Ter neuzen is op een oor na gevild. De beslissing of de inwoners van Terneuzen vanaf 2003 allemaal rioolheffing gaan betalen of dat er een bedrag in de Wet Onroe rende Zaakbelasting (WOZ) wordt opgenomen, is aan de nieuwe gemeenteraad. De Stuurgroep Gemeentelijke Herindeling Kanaalzone heeft tarieven voor de meeste ge meentelijke heffingen, belastin gen en leges vastgesteld. De huidige inkomsten en 3 procent inflatieverhoging moeten de lasten van de nieuwe gemeente dekken. Uitgangspunt is dat ie dere inwoner van het nieuwe Terneuzen vanaf 1 januari de zelfde service krijgt en hetzelfde bedrag aan belastingen en hef fingen betaalt. Over het tarief van de WOZ en de verdeelsleu tel voor industriële verbruikers, ondernemers en particulieren en het al of niet invoeren dan wel handhaven van rioolbelas ting doet de stuurgroep geen uitspraak. ,Het staat vast dat de belasting druk voor alle inwoners gelijk moet en zal zijn. Maar verschui vingen zullen er altijd zijn. Wel ke kant die opgaan, is aan de nieuwe raad. Het gaat tenslotte om een politiek besluit", ver klaarde de Terneuzense burge meester R. Barbé, voorzitter van de stuurgroep gisteren. Barbé voegde er aan toe dat de nieuwe raadsleden direct bij aanvang van hun regeerperiode kunnen beschikken over alle cijfers. „Het voorwerk is allemaal ge daan. Alle materiaal voor een afgewogen beslissing is straks voorhanden." Dat geldt ook voor de inrichting van de nieuwe raadzaal. De hui dige vergaderzaal van het Ter neuzense stadhuis is groot ge noeg om 31 raadsleden, een burgemeester, een secretaris en een griffier een mooi plekje te geven. Maar de herinrichtings kosten kunnen aardig oplopen als de klimaatbeheersing en de zonwering aan de eisen des tijds en de nieuwe gebruikssituatie worden aangepast. Barbé: „Het lijkt ons dan ook het beste om de nieuwe gemeenteraad de uitein delijke beslissing te laten ne men. Mocht de klankbordgroep toch de komende maanden al actie willen ondernemen, dan bereiden we een voorstel voor de huidige gemeenteraden voor." KIELDRECHT(B) - Het thea tergezelschap Speels brengt op zaterdag 28 september in de cul turele zaal van het gemeentelijk ontmoetingscentrum het stuk Snapshots op de planken. Het spel, geschreven door Cyn thia Mercatie wordt gespeeld door Nicole Pellegoms, Luce Plinke en Danni Heylen. Deze laatste is bekend van de Belgi sche televisieserie FC de Kam pioenen waarin ze de rol van de kantine-uitbaatster Pascale vertolkt. Het verhaal vertelt in veertien scènes over drie vrien dinnen. Als tieners zijn ze vol van grote dromen. Verder pas seert hun leven de revue waarin ze in beeld komen als onder meer jonge werkende moeders, zelfbewuste vrouwen, wanho pige voetbalmoeders en rijpere vrouwen.De regie is in handen van Herman Boets. De vorstel ling begint om 20.15 uur. Advertentie pal^sse^enz^v,sgroothandel|w|nkel dagelijks open VAN DER ZWAN |09.00-18.00u. ZATERDAG 15.00 u. Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47