PZC Korthals onder vuur wegens Isaf Van Nieuwenhoven ziet af van partij leiderschap PvdA topper 95 Vögele Vijftien jaar geëist tegen verkrachter VVD en LPF tegen verdrag van Cotonou Overheden ontlopen strafvervolging voor ramp in Enschede Kamer voelt zich gepasseerd over leiding vredesmacht Afghanistan Prostituees uitgezet Museum koopt krotten uit Amsterdam Rechter verbiedt vacaturestop bij Justitie Burgers balen van onfatsoen Ozongat splitst zich in tweeën Lijk in blauwe zak gevonden Onbekenden saboteren maïsoogst Sabelantilopen in beslag genomen Slangen gegapt uit kinderboerderij Pleidooi voor Marokkaans en Turks op school woensdag 25 september 2002 Hoor Henk van de Poll DEN HAAG - Een deel van de Tweede Kamer voelt zich door minister Korthals van Defensie gepasseerd in de discussie over de vraag of Nederland samen met Duitsland de leiding van de internationale vredesmacht in Afghanistan (Isaf) moet overne men. 'Terwijl de discussie in Duits land volop gaande is, moet het Nederlandse parlement het doen met een kattebelletje van de minister, waarin hij pas van- idaag (dinsdag, red.) de Kamer ijnformeert over de initiatieven. Verbijsterend", noemt PvdA- woordvoerder Koenders dit. Met D66 en het CDA vindt hij het volstrekt ongepast dat de Duitse minister van Defensie Struck het voor doet komen als of hij kan beslissen over Neder landse deelname. „Hier moet onmiddellijk opheldering over komen, liefst op het hoogste ni veau in Bonn", aldus Koenders. Struck liet vorige week al pu bliekelijk weten dat Duitsland er naar streeft samen met Ne derland het commando van de Isaf over te nemen. Turkije dat de leiding van de operatie heeft, wil daar in december van af, als het mandaat voor de huidige missie eindigt. Gisteren, tijdens een informele bijeenkomst van Navo-minis- ters van Defensie in Warschau, zou hij het hoofdkwartier van het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps al min of meer heb ben aangeboden. Korthals, die volgens de plan ning vandaag een gesprek heeft van onze redactie binnenland DEN HAAG - De VVD en de LPF weigeren mee te werken aan de ratificatie van het ver drag van Cotonou, een partner- I schapsovereenkomst tussen de Europese Unie en landen uit Afrika, het Caraïbische gebied en de Stille Oceaan, de zogehe ten ACS-landen. Voor de liberale fractie in de Tweede Kamer was het ontbre ken van een terugnamever plichting van vluchtelingen uit deze landen de belangrijkste re den zich tegen het verdrag te ke ren. Tijdens een kort plenair debat gisteren in de Tweede Kamer, weigerde WD-woordvoerster De Vries zich te laten overtuigen door staatssecretaris Van Ar- denne van Ontwikkelingssa menwerking en haar CD A-par tijgenoot De Haan. Volgens De Vries valt het niet uit te leggen dat de EU handelsvoordelen geeft aan landen die weigeren ALKMAAR - De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar vijftien jaar celstraf geëist legen een 24- jarige Rotterdammer. Zij acht hem schuldig aan gewelddadige verkrachtingen, berovingen en ontvoeringen. Twee mededaders (respectieve lijk 24 en 23 jaar oud, eveneens uit Rotterdam) hoorden twaalf jaar tegen zich eisen. Een vierde verdachte is voortvluchtig. De vier mannen ontvoerden tus sen 17 en 20 maart 2002 in totaal drie vrouwen. Onder dwang van een vuurwapen moesten ze mee in een auto. Dat gebeurde in Alkmaar, Tilburg en Amster dam. Daarna werden zij beroofd van bankpassen en mobiele te met zijn Duitse collega, liet van uit Warschau weten dat het zo ver nog lang niet is. Het kabinet is tot nu toe alleen bereid de haalbaarheid en wenselijkheid van een dergelijke Duits-Ne derlandse operatie te onderzoe ken. Er bestaat bij het kabinet 'nog geen beginselbereidheid tot deelname', blijkt voorts uit de brief die Korthals en zijn col lega van Buitenlandse Zaken De Hoop Scheffer naar de Ka mer stuurden. Staatssecretaris Van Ardenne voor Ontwikke lingssamenwerking maakte gis teren eveneens duidelijk dat er binnen het kabinet politiek nog geen overeenstemming is. Bakker Ondanks de bezweringen van Korthals en de bewindslieden van Buitenlandse Zakenvalt de hun afgewezen asielzoekers te rug te nemen. Daarnaast regelt het verdrag ontwikkelingsrela ties met landen als Cuba en Sierra Leone waarmee de WD helemaal geen verdragsrelatie wil hebben. Het verdrag dat de vroegere Lo- mé-conventies moet vervangen, stuitte op vergelijkbare bezwa ren bij LPF-woordvoerder Palm. Het Kamerlid vroeg zich boven dien af of het ontwikkelingsgeld van de Unie niet effectiever be steed kan worden. Van Ardenne zal de Kamer nog aanvullende informatie geven over onder meer de financie ring. Het verdrag heeft een looptijd van twintig jaar en kost de Unie de eerste vijf jaar 15,2 miljard euro. Blijft Nederlandse ratificatie uit, clan kan het verdrag niet van kracht worden. De verwachting is echter dat het CDA de steun zal krijgen van de oppositiepar tijen, hetgeen genoeg is voor een Kamermeerderheid. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in totaal 97 prostituees en hun handlangers aangehouden in de tippelzone in het Westelijk Havengebied. De tippelaarsters kwamen voornamelijk uit Bulgarije, Roemenië en Albanië. Ze waren ondergebracht in een voormalig asielzoekerscentrum in het Westelijk Havengebied en zijn afgelopen nacht door de Konink lijke Marechaussee nog teruggezonden naar hun land van her komst. Het politieoptreden legen de prostituees was onderdeel van een grootscheepse actie om de overlast van criminele illegalen in de hoofdstad tegen te gaan. In totaal hield de politie de afgelopen da gen 210 mensen aan. Dit weekeinde en maandag overdag werden in veertien panden door de stad verspreid 93 criminele illegalen uit dezelfde Oost-Eu- ropese landen aangehouden. foto Evert Elzinga/ANP lefoons. Onderweg namen de daders geld op van de rekenin gen van de vrouwen. De daders lieten het Amster damse slachtoffer achter op een verlaten terrein in Delft. De an dere twee vrouwen namen ze mee naar Rotterdam, waar de hoofddader ze verkrachtte. De twee verkrachte vrouwen zijn teruggebracht naar respectie velijk Alkmaar en Tilburg. Twee daders zijn aangehouden dankzij beelden van een bewa kingscamera van een benzine station nabij Schiphol. De derde dader meldde zich begin april zelf bij de politie in Rotterdam. De vierde bevindt zich vermoe delijk in het buitenland. De rechtbank in Alkmaar doet op 8 oktober uitspraak. ANP AMSTERDAM - Het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem neemt de krotwoningen uit de Westerstraat in Amsterdam over van die gemeen te. Het gaat om de woningen in de 'Pottenbak kersgang' in het centrum. Het museum zoekt nog financiering voor de her bouw van de krotten op het museumterrein, zo is gisteren meegedeeld. De krotwoningen aan de Westerstraat moeten plaatsmaken voor nieuw bouw. Omdat de bouwvallen wel belangrijk zijn voor de sociale en cultuurhistorische geschiedenis van de stad is contact gezocht met het Openluchtmuse um. foto Toussaint Kluiters/ANP kwestie slecht bij een deel van de fracties. Zij verwijzen naar de afspraken die de commissie- Bakker twee jaar geleden heeft gemaakt over de politieke be sluitvorming rond uitzendin gen. Het tijdig en zo volledig mogelijk informeren van de Ka mer vormde daarin een cruciaal onderdeel. Over de zaak zelf zijn de fracties nog terughoudend, mede van wege het ontbreken van iedere informatie. WD, LPF en D66 staan in beginsel positief tegen over het overnemen van de lei ding van Isaf. CDA, PvdA en GroenLinks zijn nog lang niet zo ver. Koenders wil bijvoor beeld weten wat de relatie is met een mogelijk militair ingrijpen in Irak en hoe de luchtsteun voor de eigen troepen wordt ge regeld. ANP DEN HAAG - De president van de rechtbank in Den Haag heeft minister Donner van Justitie geboden de door hem afgekon digde vacaturestop in te trek ken. Eerst moet Donner overleggen met de vakbonden en met de on dernemingsraad van zijn minis terie. Dat heeft rechtbankpresi dent R. Paris gisteren besloten. De CD A-bewindsman liet in een eerste reactie weten het niet met de uitspraak eens te zijn. Hij zal de uitspraak aanvechten bij de rechter. De ondernemingsraad spande onlangs een kortgeding aan, omdat Donner te overhaast zou hebben besloten tot een vacatu restop. De raad wist zich daarin gesteund door CNV Publieke Zaak en Abvakabo FNV. De minister voerde de vacature stop eind juli in om snel te kun nen bezuinigen op personeels kosten. De vakbonden en de ondernemingsraad zeiden al di rect te vrezen voor een hogere werkdruk bij de achtergebleven ambtenaren. ANP AMSTERDAM - Tachtig pro cent van de Nederlandse bevol king vindt dat de burgers fat soenlijker en beleefder moeten worden. De overheid moet met hardere hand onfatsoenlijk gedrag aan pakken, vinden zes op de tien Nederlanders. Dat blijkt uit een onderzoek dat het dagblad Trouw liet uitvoeren. ANP door Ap van den Berg en Hans van Soest DEN HAAG - Jeltje van Nieu wenhoven stelt zich niet kandi daat voor het partijleiderschap van de PvdA. Dit betekent dat zij na 14 december de voorzit tershamer van de Tweede-Ka merfractie neerlegt. Op die da tum kiezen de PvdA-leden uit de huidige Kamerleden een nieuwe partijleider die dan te vens fractievoorzitter wordt. Van Nieuwenhoven zegt geen zin te hebben in de verkiezings campagne voor het leiderschap, terwijl de PvdA nog volop in discussie is over de inhoudelijke koers die de partij moet varen. „De verkiezingen komen te vroeg. Het is raar dat er nu al een leider wordt gekozen, terwijl de nieuwe koers van de partij nog niet vaststaat." Volgens haar schuilt hier het gevaar in dat er straks een partijleider wordt ge kozen die niet past bij de later nog vast te stellen partijlijn. Van Nieuwenhoven blijft wel ge woon Kamerlid. Tegenkandidaat De PvdA-Kamerleden hebben tot maandag de tijd zich te kan dideren. Tot nu toe heeft alleen oud-staatssecretaris van Fi nanciën Wouter Bos dat gedaan. Voormalig minister van Bin nenlandse Zaken Klaas de Vries heeft al aangekondigd zich kan didaat te zullen stellen in het ge val er geen tegenkandidaat komt voor Bos. De Vries: „Ik vind Bos een uit stekende kandidaat, maar er moet voor de leden wel wat te kiezen zijn." Intussen worstelt de partij nog met de vraag welke koers zij moet varen om de kiezers terug te winnen. Vandaag verschijnt een hard rapport van een PvclA- commissie onder leiding van de Leeuwarder burgemeester en oud-minister Margreeth de Boer. Hierin wordt de schuld van de verkiezingsnederlaag vooral gelegd bij Ad Melkert en zijn campagneteam. Zowel de aanwijzing van Melkert als lijsttrekker als de gevolgde campagne waren verkeerd, vindt de commissie. In het rapport staat dat de PvdA na het desastreuze lijsttrekkers debat na de gemeenteraadsver kiezingen op 6 maart het roer had moeten omgooien. Het cam pagneteam was verdeeld over de strategie en lijsttrekker Mel kert kwam geen moment meer uit de verf. De keuze voor een campagne die helemaal was gericht op Mel kert (met een affiche met alleen zijn gezicht) was een verkeerde, zeker toen Fortuyn het strijd perk betrad. De commissie om schrijft de campagne als 'bijna een provocatie tegen de publie ke opinie'. De partijleiding van de PvdA is niet ingenomen met het rapport. Volgens partijvoorzitter Ruud Koole legt de commissie te een zijdig de schuld bij een aantal mensen. Ook heeft de commissie niet voldaan, aan de opdracht om een nieuwe koers voor de partij uit te stippelen. Dédain Melkert zelf reageerde gisteren in soortgelijke bewoordingen. „In het rapport staat niets over de context waarin de verkiezin gen werden gehouden. Onder belicht is het dédain waarmee de kiezer aankeek tegen alles wat Haags was en wat behoorde tot de zogenaamde gevestigde partijen. Op dat onbehagen heeft de LPF meegesurft. Maar is er al enig verschil te merken nu ze zelf aan de macht zijn?" GPD pagina 4: commentaar C Advertentie DE BILT - Het ozongat dat elk jaar boven de Zuidpool ver schijnt, breekt deze week in twee delen. Dat blijkt uit voor spellingen van het KNMI. De ozonspecialisten van het KNMI noemen dit uitzonderlijk. Normaal is het ozongat stabiel in deze tijd van het jaar. Het wordt pas instabiel in november of december, waarna het ver dwijnt. Het is volgens het meteorologisch instituut nu niet uitgesloten dat een van de resterende delen opnieuw gaat groeien. De afbraak van ozon was dit jaar uitzonderlijk klein, onge veer de helft van wat de afgelopen jaren gebruikelijk was. Sinds het begin van de jaren tachtig ontstaat elk jaar in de pe riode augustus-september een ozongat boven het zuidpoolge bied. Ruim de helft van de natuurlijke hoeveelheid ozon wordt daar dan afgebroken. Dat komt door stoffen in de at mosfeer die ozon afbreken, zoals cfk's (chloorfluorkoolstof- f en). ANP BURGUM - In een jachthaven bij het Prinses Margrietkanaal in Burgum is gisterochtend het stoffelijk overschot van een mens gevonden. De identiteit was nog onbekend. Omdat het lijk in een blauwe zak met daarin stenen is gevon den, denkt de Friese politie dat het om een misdrijf gaat. Het gebied is afgezet voor een sporenonderzoek. Op het lichaam van het slachtoffer wordt sectie verricht. ANP GEMERT - Onbekenden hebben de afgelopen dagen in Oost- Brabant de maïsoogst gesaboteerd. Op verscheidene plaatsen zijn stukken roestvrijstaal tussen de maïs gehangen. De mes sen van de hakselaai's slaan daarop kapot en vliegen alle kan ten op. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij voorzo ver bekend niet voor. Het is onbekend hoe groot de schade is. Het is volgens een woordvoerder van de politie vrijwel uitge sloten dat het om vandalisme door jongeren gaat. Het ver moeden bestaat dat de daden te maken hebben met de hevige onderlinge concurrentiestrijd tussen de loonwerkbedrijven die de maïs in opdracht van de boer binnenhalen. „Bewijzen daarvoor zijn er echter niet", aldus de zegsman. ANP DEN HAAG - De douane heeft in Limburg vier sabelantilo pen, tien vuursalamanders en zes zwanen in beslag genomen. De nog levende dieren werden vorige week donderdag in een veewagen op het kruispunt van de A73 en A77 bij Haps onder schept. Dat is gisteren bekendgemaakt. In de veewagen trof de douane ook een aantal babypythons en boa's aan. Deze slangen bleken echter wel voorzien van de juiste papieren en mochten verder worden vervoerd. De in be slag genomen dieren zijn tijdelijk ondergebracht bij een die renopvang in de buurt. De zaak is voor verder onderzoek aan de Algemene Inspectiedienst overgedragen. ANP SCHIEDAM - Bij een inbraak in een kinderboerderij in Schiedam zijn drie pythons, twee boaconstrictors en een le guaan gestolen. Dat maakte de politie gisteren bekend. De diefstal is in de nacht van zondag op maandag gepleegd. De grootste slang was twee meter. Vermoedelijk zijn de dieren voor de handel gestolen. Andere dieren in de kinderboerderij werden ongemoeid gelaten. ANP vuurwerkramp op 13 mei 2000 in Enschede waren een proce dure begonnen. Die was gericht tegen de overheid en betrokken ambtenaren om hen strafrech telijk te vervolgen voor de ge volgen van de ramp waardoor 22 mensen om het leven kwa men, honderden gewonden vie len en een woonwijk werd ver woest. Het gerechtshof sluit zich aan bij arresten van de Hoge Raad (Volkel- en Pikmeer-arrest) die bepalen dat overheden niet zelf voor hun handelingen, waaron der het verlenen van vergunnin gen, strafrechtelijk aansprake lijk kunnen worden gesteld. De BSVE vindt de uitspraak van het hof een 'gemiste kans'. Vol gens secretaris J. Calis had deze uitspraak nieuwe jurispruden tie kunnen opleveren. „Alles blijft bij het oude. Wij hadden gehoopt op een meer concreet, inhoudelijk vonnis. Op onze ar gumenten is niet ingegaan." De BSVE stelde het Pikmeer-ar rest ter discussie. De vereniging bestrijdt dat het vergunningen traject een exclusieve bestuurs taak is, waardoor het moeilijk wordt de overheid strafrechte lijk te vervolgen voor nalatig handelen. „Bepaalde handelin gen, zoals de controle van de vergunning, kan ook door het desbetreffende bedrijf gebeu ren", zegt Calis die ook op per soonlijke titel een strafrechte lijke procedure tegen de Staat en de gemeente Enschede voer de. Ook is hij teleurgesteld dat het hof een proefproces afwijst. Volgens hem zijn de wettelijke middelen uitgeput. „Het is afge lopen." ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem gaat niet over tot straf rechtelijke vervolging van de Staat der Nederlanden, de ge meente Enschede en de betrok ken ambtenaren in verband met de vuurwerkramp in Enschede. Het hof heeft maandagmiddag achter gesloten deuren uit spraak gedaan. De Belangenvereniging Slacht offers Vuurwerkramp Enschede (BSVE), de Ondernemersver eniging Gedupeerde Onderne mers Vuurwerkramp Enschede (Ogove), W. Pater, directeur van het Enschedese vuurwerkbe- drijf S.E. Fireworks en 341 indi viduele slachtoffers van de Stretch damesblouse in S modieuze kleuren Vögele Mode voor de hele familie is altijd in de buurt: Goes Hulst Middelburg Sluis Terneuzen Vlissingen DE O IS IN DE MODE Deze aanbieding is geldig t/m I oktober 2002 UTRECHT - Alle kinderen moe ten naast Engels en Nederlands een derde taal als Turks of Ma rokkaans leren op de basis school. Talenscholen moeten de lessen binnen de reguliere schooltijden geven en de uitvoering moet ge controleerd worden door de on derwijsinspectie. Dat staat in het manifest Samen naar de ta lenschool, dat is ondertekend door tientallen onderwijs- en taaldeskundigen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3