Afschaffing ozb treft Middelburg PZC PZC Provincie bewaakt maritiem erfgoed Genieten in Staten dankzij WCT Toerisme verdient veel serieuzere aanpak Aanzienlijk lagere eis in hoger beroep tegen Sluiskillenaar Weer celstraf geëist wegens ontucht met stiefdochtertjes 17 Voornemen kabinet voordelig voor meeste Zeeuwse gemeenten Jeugd centraal in Week van Toegankelijkheid Straf voor dronken brokkenmaker Geld voor technisch leerbedrijf Jongen slaat medewerkster AH Imtech haalt grote order binnen Man gewond bij aanrijding bij Draaibrug 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 25 september 2002 Idoor Jeffrey Kutterink RILLAND - Zeeland neemt het toerisme niet serieus. De pro vincie ziet toerisme nog steeds als het toetje van de 'stoere eco nomie der containers'. De markt van recreërende oude- ,ren, gezinnen en jongeren is in teressanter dan die van de Wes- terschelde Container Terminal. Een omslag in denken over de relatie tussen de Zeeuwse eco nomie en het toerisme is daarom hard nodig. Hoofddocent vrije- tijdswetenschappen aan de Universiteit Tilburg, H. Mom maas en NRC-journaliste T. Metz betoogden dat gisteren tij dens de toeristische ontmoe tingsdag in de Poort van Ant werpen in Rilland. Metz, schrijfster van het recent uitgebracht boek 'Pret! Leisure en Landschap' introduceerde zichzelf als 'deeltijd-Zeeuw' (ik woon in Amsterdam en heb een tweede huisje in de Zak van Zuid-Beveland'). „Het argument dat de WCT ba nen oplevert en dat je dat in de recreatieve sector nog moet af wachten is een ongelooflijk staaltje van defensief denken. Natuurlijk zijn met de WCT snel banen te creëren. Maar je tast daarmee de sterkste punten van Zeeland aan: groen en ruimte. Om diezelfde hoeveelheid ba nen in de toeristische sector te bereiken moet je een visie heb ben en plannen maken." Als voorbeeld noemde ze: „Veel mensen fietsen op zondag in de omgeving van Goes en de Zak van Zuid-Beveland. Waarom is de VW in Goes dan gesloten?" Inzetten op recreatie en toeris me is denken op lange termijn in plaats van op de korte, zei ze te gen de 150 aanwezigen. „De aanleg van de kade is het in slaan van een doodlopende weg. Zeeland wordt ermee een over- loopgebied tussen Rotterdam en Antwerpen." Ze benadrukt dat uitbreiden van recreatie geen synoniem moet en hoeft te zijn van het bouwen van meer en grotere va kantieparken. Mommaas, hoofddocent vrijetijdsweten- schappen aan de Universiteit Tilburg, stelde dat vergrijzing een markt is en geen probleem. Metz: „Ouderen zijn niet sexy, maar dat is Zeeland ook niet. De oubolligheid van Zeeland is juist de charme. Dat is een enor me markt waar veel meer ar beidsplaatsen te creëren zijn dan die achthonderd van de containerkade." doorEmile Calon VLISSINGEN - Middelburg wordt als enige Zeeuwse ge meente financieel flink bena deeld als de regering het plan voor het afschaffen van de on- roerende-zaakbelasting (ozb) voor woningen doorzet. Tholen, Sluis-Aardenburg, Veere en Oostburg spinnen juist veel ga ren bij die afschaffing. Door de stijging van de algeme ne uitkering krijgen die laatste gemeenten veel meer geld bin nen, zo blijkt uit een studie van het Centrum voor Onderzoek van de Rijksuniversiteit Gro- I ningen. Het kabinet is van plan de ozb op woningen af te schaffen en de gemeenten via de algemene uit kering te compenseren. Dit plan heeft volgens het Groningse Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden echter grote gevol gen. Arme gemeenten krijgen namelijk minder geld, terwijl rijke gemeenten meer ontvan gen. De totale lastendruk neemt volgens onderzoeker M. Allers ook niet af, maar juist toe. Kostendekkend In de Miljoenennota staat dat het Rijk twee miljard euro in het gemeentefonds stort ter com pensatie van het wegvallen van deozb-inkomsten. Dat is lande lijk precies genoeg, aldus Allers, maar voor nogal wat individue le gemeenten niet. Een deel van die getroffen gemeenten kan het tekort nog compenseren door de ZAAMSLAG - Wethouder P. Hamelinck opent op 30 sep tember de Week van de Toegan- kelijklieid in kinderdagverblijf De Tjasker in Zaamslag. De Stichting Werkgroep Ge handicaptenbeleid Temeuzen grijpt de landelijke week dit jaar aan om de situatie van kin deren met een handicap onder de aandacht te brengen. De werkgroep haakt dit jaar aan bij de actie 'Weer samen naar school' om kinderen met een handicap zoveel mogelijk op 'gewone' scholen les te laten volgen. Na de opening van de toeganke- lijkheidsweek zijn er 's middags voorlichtingsstands te vinden in bibliotheek van Hoek en basis school De Vrije Vlucht in Sluiskil. De scholieren kunnen zich een voorstelling maken van hoe het is om met een functiebe perking te leven door met kruk ken te lopen of in een rolstoel te rijden. Tijdens de week geeft de werkgroep informatie in kin derdagverblijf De Wip Wap (1 oktober), in recreatiecentrum De Braakman (2 oktober) en de openbare bibliotheek Temeu zen (4 oktober). reinigings- en rioolrechten in te voeren of te verhogen. Veel ge meenten betalen die kosten nu nog voor een deel uit de ozb-op- brengst. Het is echter niet toege staan die rechten ongelimiteerd te verhogen. Ze moeten na melijk kostendekkend zijn, meer mag er niet worden ge vraagd. Borsele, Goes. Hontenisse, Noord-Beveland, Reimerswaal, Sas van Gent en Vlissingen zijn Zeeuwse gemeenten die volgens Allers via de verhoging van die rechten het wegvallen van ozb- opbrengsten kunnen compense ren. Axel, Hulst, Schouwen - Duiveland en Temeuzen profi teren in beperkte mate van het voorgenomen plan van de rege ring. Als het plan ongewijzigd wordt aangenomen, krijgen die gemeenten per inwoner één tot negen euro per jaar extra in de gemeentekas. Oostburg, Sluis- Aardenburg, Tholen en Veere ontvangen 24 tot 27 euro per in woner per jaar extra als ze het gemeentelijk beleid niet bijstel len. Ze kunnen ook de gemeen telijke heffingen wat verlagen, zodat de inwoners profiteren van het regeringsvoomemen om de ozb op woningen af te schaf fen. Middelburg ontvangt volgens de berekeningen van de Gro ningse wetenschapper zeven euro per inwoner minder. Die te genvaller kan volgens Allers niet worden gecompenseerd door de tarieven van de reini gings- en rioolrechten te verho gen, omdat die al kosten dekkend zijn. De enige moge lijkheid die hij ziet is het verho gen van het ozb-tarief voor bedrijfsgebouwen met twaalf procent. Hij tekent daar bij aan dat zo'n verhoging feitelijk niet kan, omdat Middelburg zich dan uit de markt prijst als vesti gingsplaats voor ondernemin gen. Wethouder P. Bruinooge (Mid delburg) had het onderzoek gisteren nog niet gelezen, zo dat hij nog geen reactie kon ge- Historische schepen in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Emile Calon MIDDELBURG - Het maritiem erf goed is een essentieel, zeer specifiek on derdeel van het Zeeuwse culturele erf goed. Het mag dan ook niet verloren gaan, vinden Gedeputeerde Staten. Ze waarschuwen dat lange tijd gedacht werd dat het erfgoed er altijd wel zal zijn. Dat is echter niet het geval. Zonder actie zal het verwaarloosd raken en verdwijnen. Overeenkomstig het tien-puntenplan voor de Zeeuwse cultuurhistorie vindt het dagelijks provinciebestuur dan ook dat actie nodig is om ei-voor te zorgen dat oude schepen, steigers, gereed schappen, zeilmakerijen en andere am bachtelijke zaken die met dat erfgoed te maken hebben behouden blijven. Om te beginnen moet er de komende tijd ge keken worden wat voor zaken tot het maritiem erfgoed behoren en wat er al ontbreekt. Daarnaast stelt het voor om geld be schikbaar te stellen als een schip geres taureerd wordt. Eigenaren van oude schepen kunnen momenteel niet aan kloppen bij de Rijksdienst voor Monu mentenzorg, omdat die instelling alleen maar financiële ondersteuning geeft bij de restauratie van gebouwen. Om die reden willen GS zelf geld beschikbaar stellen. Het te restaureren schip moet dan wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet er een gedegen res tauratieplan zijn alsmede een onder houdsplan voor de periode na de opknapbeurt- Het schip moet in het re gister varende monumenten staan en moet Zeeland zowel nu als in de toe komst als thuisbasis hebben. En het moet ingezet kunnen worden voor toeristische en educatieve manifesta ties. Als het aan die voorwaarden voldoet kan de eigenaar maximaal 25 procent van de restauratiekosten terug krijgen van de provincie. Het ligt eveneens in de bedoeling om onderhoudssubsidies te geven. Ook willen GS gemeenten stimuleren om varende monumenten te erkennen als gemeentelijk monument. Als ze zo'n status hebben kunnen ze ook van die kant subsidie krijgen voor onderhoud en restauratie. Monumentenzorg GS gaan de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg ook vragen om gebouwen en elementen, zoals aanlegsteigers, die tot het maritiem erfgoed behoren, te er kennen als monument. Zeker als ze in originele staat zijn, zijn ze het waard om te behouden, meent het dagelijks provinciebestuur. Ook wordt er geke ken of er in Brussel Europese potjes te vinden zijn, waaruit geld is te ha len om het maritiem erfgoed te behou den. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor een poging zijn vriendin in Temeuzen te wurgen is in hoger beroep tegen een 29-jarige inwoner van Sluiskil een werkstraf geëist van 240 uur en zes maanden voorwaardelijke celstraf. Advocaat-generaal mr. H. van Atteveld wilde de man niet naar de gevangenis sturen maar eiste wel dat hij een therapie onder gaat en steun krijgt van het maatschappelijk werk. De eis van de advocaat-gene raal is aanzienlijk lager dan het vonnis van de rechtbank in Mid delburg. Deze veroordeelde de man tot een celstraf van 28 maanden waarvan zes voor waardelijk. De man greep zijn vriendin op 12 april twee jaar geleden bij de keel omdat hij jaloers was door haar uitdagende gedrag tegen over een bekende. Door de wurggreep van de man kon de vrouw geen adem meer krijgen en moest de ambulance uitruk ken. Achteraf waren de gevol gen beperkt en leverde de am bulance de vrouw af bij haar moeder om tot rust te komen. Geldgebrek Tijdens de strafzaak zei de 29- jarige man nog steeds veel te ge ven om de vrouw. Zij hebben echter beide moeite om in het le ven overeind te blijven. Hun re latie kenmerkt zich door ruzie, werkloosheid en geldgebrek. De advocaat-generaal vond het be langrijk dat in die leefwijze ver andering komt. De werkstraf moet voor de man een steuntje in de rug zijn om meer discipline in zijn leven te krijgen. Uitspraak volgt over twee we- ken. De grote verrassing van het debat over de Westerschel- de Container Terminal was niet de uitkomst ervan, maar het debat zelf. Drie commissies uit Provinciale Staten discussieerden bijna een volle dag over de aan leg van de containerkade. Het niveau was aangenaam hoog. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een saaie be doening, is het vaak gehoorde algemene oordeel van buiten staanders over de provinciale politiek. Ook de regelmatige toehoorder, al dan niet beroeps halve, raakt zelden in vervoe ring door de debatten die Pro vinciale Staten van Zeeland houden. Slechts incidenteel valt in de Abdij te genieten. Jongstleden maandag deed zo'n moment zich voor. Drie com missies verzamelden zich voor een.speciaal uitgeschreven ver- gadering met maar één onder werp op de agenda: de Wester- schelde Container Terminal. Een uiterst gevoelig onderwerp, dat de gemoederen al geruime tijd bezighoudt. De stellingen waren vooraf reeds betrokken door de partij en. Weliswaar maakten zij nog een voorbehoud voor 4 oktober, wanneer in een plenaire zitting van Provinciale Staten het defi nitieve besluit over de WCT valt, maar ze gaven tevens aan of dat een positief danwel nega tief voorbehoud was. En uit hun bijdragen viel zeer wel te destil leren hoe zeker hun stellingna- me al was. Opvallender dan de standpun ten was de wijze waarop de frac ties die uitdroegen. Het debat kenmerkte zich allereerst door toewijding. De sprekers gaven er blijk van zich terdege voorbe reid te hebben. Niet alleen op de eigen bijdrage, ook op die van de anderen. Meningen werden even fel ver dedigd als bestreden. Met name GroenLinks en ChristenUnie enerzijds (tegen) en PvdA en WD (voor) anderzijds stuwden het debat op tot een niveau dat te weinig wordt gehaald in de Statenzaal. Want ook inhoudelijk lieten de partijen weinig steekjes vallen. Voor- én tegenstanders hadden hun argumenten goed op een rij gezet. De vragen aan de vier be trokken gedeputeerden waren scherp geformuleerd, zodat ook zij voortdurend alert moesten analyse blijven. Hoewel drie van de vier tot de oudgedienden behoren en aan hun laatste periode bezig zijn, hadden zij aan hun ruim aanwezige routine niet vol doende. De vergadering toonde overdui delijk aan dat de zittende Sta tenleden wel degelijk bij mach te zijn een goed politiek debat te voeren. Mits er iets op het spel staat. De aanleg van de WCT be paalt in grote mate de toekomst van Zeeland. Het project werd MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 44-jarige inwoner van Heinkenszand we gens dronken rijden veroordeeld tot achttien maanden rijont zegging en veertig uur werkstraf. De man zat nog in zijn proeftijd van een alcoholdelict. Daarnaast veroorzaakte hij op die dag, 30 juni dit jaar, een ongeval in Waarde door met zijn auto tegen een voorligger te rijden. De politie betrapte hem slapend in zijn auto op een parkeerterrein in de buurt. Uit de blaastest volgde een score van 800 microgram, bijna vier keer de limiet. De man zei dat hij zijn financiële problemen wilde wegdrin ken. „Dit heb ik niet gepland, maar dit komt door mijn situa tie." De politierechter kon zich nog wel voorstellen dat hij zich door zijn privéproblemen tot de drank liet verleiden. „Maar dan moet u niet gaan rijden", merkte hij op. De ver dachte vertelde die dag drie biertjes te hebben gedronken, maar dat achtte de politierechter onwaarschijnlijk. „Dat moeten er meer zijn geweest.Officier van justitie R. Ramme- loo had 21 maanden rijverbod en tachtig uur werkstraf geëist. MIDDELBURG - Het Regionaal Leerbedrijf voor de metaal- elektrotechnische bedrijfstakken krijgt 150.000 euro subsi die van de provincie om de inventaris van de bedrijfsschool van de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen over te nemen. Gedeputeerde Staten vinden dat die school, voortgekomen uit de voormalige bedrijfsschool van de KSG, een goede start moet kunnen maken. Gehoopt wordt dat via die opleiding het tekort aan arbeidskrachten in de technische bedrijven wat opgelost kan worden. VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissinger is maandag avond rond zeven uur aangehouden in de Albert Heijn aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen, nadat hij een medewerkster met een tas had geslagen. De jongen had boodschappen afge rekend bij de kassa, maar had nog twee bierblikken in zijn jaszak zitten. Toen hij daarover werd aangesproken door een beveiligingsmedewerkster, bedreigde hij haar en sloeg met zijn tas naar het hoofd van de vrouw. Die kon de tas nog afwe ren. De politie heeft de jongen aangehouden. THOLEN - De Thoolse afdeling van het technisch dienstver lenende bedrijf Imtech uit Gouda krijgt een groot aandeel in de uitvoering van een nieuwe order ter waarde van 40 miljoen euro. Imtech gaat de technische infrastructuur aanleggen voor het Amerikaanse bedrijf Lyondell, dat op de Maasvlakte in een nieuwe fabriek propyleenoxide gaat produceren. Het Goudse bedrijf - dat in verschillende Europese landen is gevestigd - gaat onder meer de elektrotechnische oplossingen voor het productieproces, het brandveiligheidssysteem en de lucht- en klimaattechnologie ontwerpen en bouwen. Imtech Tholen gaat de meet- en analysesystemen voor de controle in het chemisch- en petrochemisch proces leveren. Volgens een woordvoerder van Imtech wordt het het grootste systeem in zijn soort dat ooit in Nederland is aangelegd. Dat geldt tevens voor het deel dat Imtech Tholen levert en daar mee is het ook erg belangrijk voor de continuïteit van deze af deling. De order zal overigens niet direct zorgen voor een grotere werkgelegenheid omdat het al in de begroting was op genomen. Het project zal naast Imtech Tholen worden uitge voerd door de Imtech-bedrijven uit Rotterdam en Manches ter. enkele malen vergeleken met de aanleg van de stormvloedkering en van het industriegebied in het Sloe. Dat de provinciale po litiek de laatste jaren niet heeft uitgeblonken door kwalitatief hoogstaande discussies, heeft dan ook vooral te maken met het ontbreken van echte dilem ma's. De rijkdom van de provincie is eveneens fnuikend gebleken. Gedeputeerde voor financiën D. Bruinooge stelt bij elke be groting opnieuw vast dat hij bij zijn aantreden nog fors moest bezuinigen, maar de laatste ja ren steeds geld in overvloed heeft. Dat leidde ertoe dat alle partijen wel een beetje tevreden gesteld konden worden. De tientallen miljoenen euro's die het provinciale nutsbedrijf Delta ook de komende jaren als winstuitkering zal overmaken naar Abdij 6 te Middelburg, doen het ergste vrezen voor de opvoeringen in de Statenzaal. Het wachten is op een nieuw politiek dilemma voor Provinci ale Staten om hun kunnen te to- door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Een 51-jarige man heeft gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof opnieuw celstraf horen eisen wegens ontucht met zijn toen malige stiefdochtertje in Hoek en met haar jongere zusje in het Zuid-Hollandse Ter Aar. De kinderen woonden nog bij hun moeder in Ter Aar toen de ontucht midden jaren negentig zou hebben plaatgevonden. Zelf woonde de man destijds in Montfoort. De verdachte was in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Den Haag die hem tot twee jaar cel, waar van een half jaar voorwaarde lijk, had veroordeeld. Gisteren werd tegen hem dezelfde straf geëist. De oudste dochter (toen 9) zei dat ze tijdens een vakantie met hem naar bed moest in een cara van op camping De Braakman in Hoek. Volgens de jongste dochter had de man haar vanaf haar zesde tot haar elfde thuis in Ter Aar misbruikt. De meisjes beschuldigden hun ontkennende ex-stiefvader twee jaar geleden geleden. Hun moeder gelooft hen. De vrouw zei destijds niks in de gaten te hebben gehad. Zij werd gisteren als getuige gehoord. De vrouw wist overigens wel dat de man tijdens hun relatie een gevangenisstraf van negen maanden uitzat wegens ontucht met een minderjarige. Ook in die zaak had de man ontkend. De vriendin geloofde die ont kenning destijds en vertel de niets tegen haar dochters over het verleden van de man. De laatste zocht de problemen op omdat zijn eerdere veroorde ling hem niet weerhield niet van douchepartijen met de twee stiefdochtertjes of van het foto graferen van de twee naakte meisjes onder een zonnebank, zoals hij toegaf te hebben ge daan. Maar alle ontuchtbe- schuldigingen wees hij van de hand. De zaak kwam aan het rollen toen een van de meisjes tijdens een kerkdienst met haar verhaal kwam. Het hof zal over twee weken uit spraak doen. DRAAIBRUG - Op de kruising Draaibrug/Rijksweg N58 zijn dinsdag rond 13.30 uur drie per sonenauto's zwaar beschadigd bij een aanrijding. Een 81-jarige automobilist uit Breskens reed over de N58 en wilde linksaf slaan in de rich ting van Draaibrug. Hij ver leende hierbij geen voorrang aan een 21-jarige automobilist uit Oostburg, komende uit de richting Sluis. Door de klap van de aanrijding botste de 81-jari- ge automobilist tegen de auto van een 25-jarige man uit Sint Laureins (B) die stond te wach ten om linksaf richting Sluis te gaan. De 81-jarige man werd met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis, de andere be stuurders kwamen met de schrik vrijDe beide Nederland se voertuigen zijn vermoedelijk total loss, de auto van de Belg werd zwaar beschadigd. Het verkeer vanaf Draaibrug werd enige tijd omgeleid door de pol der richting Oostburg. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35