Middelburg houdt eigen vuilnisman Ouderen moeten terug de wijk in Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. JUMBO Zuid-Afrikaanse vrouwen bezoeken zusterstad Vlissingen GnJ HOEKMAN*'" Jeugd lacht klachten over rommel weg Schouwse ondernemers lanceren banenplan Arnemuidenaar raakt gewond Philippiense versierder oor afgebeten in casino zeeuwse almanak Geschiedenis D66 geeft groene kaart aan college Jumbo is bijna 8% goedkoper dan de 'euro-weken supermarkt'.* comfbrtp Raad wijst verkoop af WALCHEREN door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De Federatie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS) wil volgend jaar met een project langdurig werklozen en herintreders opleiden en zo aan werk helpen. Het bestuur praat nog met de gemeente Schouwen-Duive land over samenwerking in dit werkgelegenheidspro j eet Volgens FOS-voorzitter W. Gin jaar is ervoor alle partijen winst te behalen. De gemeente krijgt een extra manier om cliënten ARNEMUIDEN- Een 34-jarige Arnemuidenaar is gistermiddag gewond geraakt toen op de Mui- denweg zijn auto in een sloot te rechtkwam. De man had vermoedelijk in een bocht de macht over het stuur verloren, waardoor zijn auto op de kop in een sloot tot stilstand kwam. Hij kon zelf uit zijn auto te komen en werd met lichte ver wondingen ter observatie over gebracht naar het ziekenhuis. van de sociale dienst aan werk te helpen. Ondernemers die moeilijk aan gedegen personeel kunnen komen, kunnen zo alsnog de va catures binnen hun bedrijf ver vullen. Met een goede samen werking moet de drempel om deze 'stille reserve' aan te spre ken, zo laag mogelijk worden. Dat de ondernemersfederatie op zoek gaat naar een nieuwe werknemersbron, is volgens Ginjaar en W. van der Linde, re giomanager van MKB Neder land, een kwestie van vooruit kijken. Mensen met de juiste papieren en een sloot aan werk ervaring zijn nu al steeds moei lijker te vinden. „Die vijver is zo goed als leeg", weet Van der Lin de. Ook het aantal leerlingen, dat zich j aarlijks aanmeldt bij de re gionale scholen voor beroeps onderwijs, loopt langzaam te rug. Met over een paar jaar minder gediplomeerden als gevolg. Daarnaast zullen de komende jaren langzaam maar zeker de babyboomers massaal met pen sioen gaan. „Zonder dat er iets met de eco nomie gebeurt, komt er dus al een onzettende spanning op de arbeidsmarkt", aldus Van der Linden. door Ron Magnée MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil ouderen en ge handicapten zo veel mogelijk thuis laten wonen. Nog te vaak komen ze automatisch terecht in grote centra. De nieuwe aan pak vergt wel veel nieuwe wo ningen. Alleen al voor hulpbe hoevende ouderen moeten de komende tien jaar zo'n 800 a 900 woningen worden gebouwd. Tot nog toe werden ouderen en mensen met een mentale of li chamelijke handicap vaak te snel in grote centra opgenomen. En dat terwijl de roep om zelf standig te kunnen wonen steeds luider wordt. Om hieraan nu te gemoet te komen, is een speciaal 'aanjaagteam' gevormd onder leiding van de Middelburgse wethouder A. de Vries van Wel zijn. De groep bestaat verder uit de zorginstelling Arduin, de Stichting voor Regionale Zorg verlening (SRVZ), woningstich ting Woongoed en de thuiszorg organisatie Zorgstroom. Het team wil niet alleen dat hulpbehoevenden langer thuis kunnen blijven zitten, maar ook dat ze zelfstandig zorg kunnen inschakelen. Of het nu gaat om maaltijdvoorziening of het klussen aan huis: ouderen en ge handicapten moeten er zelf- Advertentie Rabobank KNOKKE - Een bezoek aan de nachtclub van het casino in Knokke is een 27-jarige inwo ner van Philippine zaterdag avond lichamelijk zeer duur ko men te staan. Een in België verblijvende Italiaan nam het niet dat de Zeeuws-Vlaming zijn vriendin probeerde te ver sieren en beet hem zijn oor af. De Philippinenaar werd over gebracht naar het plaatselijke ziekenhuis, waar werd gepro beerd het oor aan te naaien. Die poging mislukte, waardoor de man zijn oor zo goed als defini tief zal moeten missen. Volgens de Brugse officier van Justitie K. Withoek heeft het slachtoffer nog geen aanklacht ingediend tegen zijn 46-jarige belager. Niettemin zal de bijt- grage dader voor het gerecht worden gedaagd. „De feiten zijn te ernstig om zo maar te laten passeren. Het slachtoffer heeft uiteraard wel aangifte gedaan en ook is er proces-verbaal op gemaakt", aldus Withoek. Het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. standig om kunnen vragen. De hulpverleners dienen zich dan ook anders op te stellen: niet meer aanbodgerichte maar vraaggerichte zorg aanbieden. Ook de financiering verandert. Waar nu nog een aanspraak wordt gedaan op de AWBZ - bij- MIDDELBURG - De Middel burgse D66 fractie heeft het col lege van burgemeester en wet houders gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering een groene kaart gegeven. Raadslid R. van Eijkelenburg protesteerde daarmee tegen de manier waarop het college is omgegaan met de kap van bo men op het voormalige sport park de Nadorst. De argumenten van het college om de omwonenden niet over het begin van de kap in te lich ten, snijden geen hout, aldus Van Eijkelenburg. De gemeente stelt dat de rechtbank de be zwaarmakers op de hoogte had moeten brengen. „Niet alle be woners zijn bezwaarmakers", zei Van Eijkelenburg en trok een groene kaart uit zijn binnenzak. „Als waarschuwing en ook om dat de kleur groen staat voor dingen waar we zuinig op moe ten zijn." voorbeeld als het gaat om nood zakelijk aanpassingen van het huis - komen de kosten in de toe komst vaker op het bordje van de gemeente Die worden dan uit de pot van de Wet Voorzie ning Gehandicapten betaald. Voorlopig bestaan alle plannen alleen nog op de tekentafel. Het is vooral een visie die de part ners met elkaar hebben gefor muleerd. Er is geen berekening foto Ruben Oreel van de kosten gemaakt, zelfs niet op de achterkant van een si- garendoosje, geeft wethouder De Vries toe. Vooralsnog denkt het aanjaagteam dat de nieuwe aanpak nauwelijks extra kosten vergt. Waar nu nog in grote keu kens het eten wordt gekookt, ge beurt dat in de toekomst zo veel mogelijk in de huizen mét de be woners. Dat is niet per se duur der, aldus de wethouder. Zijn kinderen bezweren hem altijd dat ze de computer al leen maar nuttig gebruiken. Soms een spelletje, maar dat is dan toch vooral om even uit te blazen. De inwoner van Hulst weet echter beter. Via de knop geschiedenis ziet hij dat zijn kroost de hele wereld over surft en halt houdt op de meest curieuze sites. Die kennis houdt hij echter voor zich. Hij vindt namelijk dat ze de pc ook best mogen gebruiken om wat wereld wijzer te worden. Soms, als hij merkt dat zijn puberende zoon weer veel interesse heeft in zeer schaars geklede blon de babes, is het niet makke lijk om tijdens het eten niet een paar hints te geven. Hij doet dat niet want hij had vroeger, onder zijn matras, ook wel eens de Playboy lig gen. Dat zijn ouders dat wis ten, daar hoorde hij pas veel later van, toen hij al zelfva der was. Hij is hen nog steeds dankbaar dat ze destijds nooit triomfantelijk zijn ma tras hebben opgetild. Advertentie "Hebben ze weer 'euro-weken'. Ik ken een supermarkt die ondanks de komst van de euro nog steeds voordelig is. En niet alleen tijdens een paar 'euro-weken', maar gewoon het hele jaar door. En reken maar dat het veel scheelt, elke dag!" supermarkten Product 'Euro-winkel' Jumbo Pepsi, Sisi, 7-Up, fles 1,5 liter 1,18 0,99 Chenet wijn, fles 75 cl 3,09 2,69 Merci assorti, doos 250 gram 2,63 1,99 Unox knaks, blik 200 gram 1,18 0,99 Elvive shampoo, flacon 250 ml 2,99 2,49 Milnerkaas, licht gerijpt, plakken €2,11 €1,90 Runderrookvlees, vers van het mes, 100 gram €1,99 €1,79 Verre Oosten bami, nasi, pak 1000 gram 2,49 1,89 Saksische leverworst, bolletje 150 gram 0,40 0,25 Rundergehakt, kilo 5,85 3,99 Totaal €23,91 €18,97 I Op dit pakket is uw voordeel zelfs ruim 20% f 1 Jumbo is gegarandeerd de 1 allergoedkoopste van Nederland! Elke dag. I door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Apartheid heeft vrouwen lamgeslagen", zegt Thobela Mekuto, een van de managers van de Zuid-Afri kaanse gemeente Highveld East. Zij brengt met vier colle ga's een werkbezoek aan de zus terstad Vlissingen. „Wij zijn hier om te leren. Wij zwarte vrouwen lopen in Zuid-Afrika tegen problemen aan waarmee de Nederlandse gemeenschap ons waarschijnlijk kan helpen. De grote vraag is: hoe bereik je dat vrouwen voor zichzelf op komen?" Zuid-Afrikaanse vrouwen zijn de grootste verliezers van de apartheid. „Daardoor zijn vrouwen nu nog niet gewend te vechten voor hun rechten of op te komen voor zichzelf. We moe ten hiervoor goede trainings programma's krijgen", zei Mekuto gisteren tijdens een bij eenkomst met Vlissingse raads leden, bestuurders en ambtena ren. „We proberen vrouwen in onze omgeving te ontdekken die veel capaciteiten hebben. Wij willen de vrouwen scholen en serieus voorbereiden op een baan", gaf Mekuto aan. Maar ook zal er in de zusterge- meente van Vlissingen veel energie gestoken moeten wor den in huizenbouw. De gemeen te telt ruim 800.000 inwoners. Een belangrijk deel daarvan, circa 200.000 inwoners, woont in krotten in de township Em- bahlenhle. Die bewoners zijn vaak ongeletterd. Voor onder wijs kwam de zwarte gemeen schap tijdens de apartheid am per in aanmerking. Het is belangrijk, stelde de Zuid-Afrikaanse delegatie, dat er meer evenwicht komt in de verhouding man en vrouw. Het ambtelijk apparaat van High veld East telt 1500 medewer kers. „Ruim negentig procent bestaat uit mannen. Die vrou wen die er werken, hebben geen topfunctie. De hoogste functies zijn bijna allemaal ingevuld door mannen." Volgens Mekuto en Anna Madonsela, wethouder van de gemeente Highveld East, is het belangrijk dat vrouwen doordringen naar de top..Man nen en vrouwen zijn nu eenmaal anders. Mannen letten op ande re dingen, stellen belang in an dere zaken. Iedereen moet ge lukkig kunnen leven in een gemeenschap. Daarom zijn meer meningen nodig over hui zenbouw, over de aanleg van wegen, over onderwijs. In de top worden ideeën uitgewisseld. D aarom moeten ook op die posi ties vrouwen komen." De gemeente Vlissingen is al enige tijd in Zuid-Afrika actief. In januari 2001 honoreerde de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een subsidie verzoek van de gemeente met ongeveer 410.000 euro. Dat be drag was bestemd voor een soci aal huisvestingsproject in Zuid- Afrika, waarmee een woning bouwvereniging opgezet moet worden en waarmee de renova tie van verouderde woonkazer nes tot appartementen geregeld wordt. Dat traject duurt drie jaar. De ontmoeting met de Zuid- Afrikaanse delegatie is hierop een vervolg. Vlissingen en High veld East onderzoeken de mo gelijkheid om meer Zuid-Afri kaanse vrouwen of achter gestelde groepen bij het maat schappelijke leven te betrek ken. „Als we een goed plan in dienen, kan Vlissingen bij de VNG een subsidieaanvraag in dienen", stelde J. KeLholt van de gemeente Vlissingen. Advertentie H/AWOFTTH f n Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 De skatebaan in Bossenburgh. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met verbazing reageert een groep meisjes van hooguit vijftien jaar op de opmerking dat er geklaagd is over 'rotzooi bij de skateramp en in het tunnel tje van Bossenburgh'. Het zijn negen meisjes en een jongen 'die een beetje rond hangen bij de skatebaan, ze skaten er af en toe en ze bereiden er hun huiswerk voor'. „Is het hier een troep? Waar dan? Het is hier toch niet erger dan ergens anders in Vlissingen." De pubers begrijpen de kritiek niet. „Het is een zeker een oude man die geklaagd heeft. Van 34 jaar of ouder nog. Die hebben vaak overal last van", zeggen ze. De telefonische klacht van de Bossen- burgher deed gisteren het ergste vermoe den. De bankjes in de 'container bij de skatebaan zijn in de fik gestoken'. Overal zei hij, liggen lege plastic wietzakjes en het krioelt van de lege blikjes, chipszak jes, afval en overvolle vuilnisbakken. De gemeente doet er niks aan, zei hij, en raadsleden luisteren al helemaal niet. „Ik praat uit naam van een heleboel Bossen- burghers", zei hij. Voorkomend Bij de skatebaan lijken de klachten als vanzelf te verdwijnen. De zon schijnt, het is een beschut plekje en de meisjes zijn voorkomend. „Kan ik u helpen me vrouw?", is de openingszin. „Zoekt u ie mand?" „Ouderen", zeggen ze, „komen hier nooit kijken. Dat is toch ook niet de bedoeling. Het is een plekje voor ons. Er liggen wel blikjes, vooral bierblikjes. Die zijn niet van ons. Niemand van ons drinkt bier. Maar als er zich iemand aan zou storen, zouden wij dat toch moeten zijn. En wij hebben er geen last van." De bank die enige tijd geleden in brand is gestoken, is zwartgeblakerd. Het vuur is gedoofd voordat ernstige schade zou op treden. „Niets aan de hand, dus", zeggen ze. ,Maar misschien", zegt de kleinste, „kun nen we die blikjes opruimen. Stel dat er statiegeld op zou zitten. Net als bij flesjes. Dan zou er hier helemaal geen blikje lig gen. Wij zouden ook de troep van anderen opruimen." dinsdag 24 september 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg blijft zelf het huis vuil ophalen. Een meerderheid 1 van de gemeenteraad veegde gisteravond het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om de stadsreini- gingsdienst te verkopen van ta fel. Alleen de WD-fractie was in zijn geheel voor de over dracht. De Zeeuwse Reinigingsdienst 1 (ZRD), een dochter van Delta NV, heeft de gemeente een riant bod gedaan. De bonus van 59 euro per huishouden, zou bijna 1,2 miljoen euro opleveren. Toch vond de meerderheid van de raad andere argumenten zwaarder wegen. Een eigen rei nigingsdienst heeft voordelen, zei S. Szarafinsky (PvdA). „De lijnen moeten kort blijven, be leid moet snel kunnen worden omgezet in daden." De kosten voor de inwoners moeten vol gens de PvdA worden beperkt door efficiënter te werken en de hoeveelheid afval te beperken. J. Goetheer zei te vrezen dat de reinigingsdienst bij een overna me van Delta in particuliere handen komt. Bovendien ver liest de gemeente haar invloed op het beleid. „Een private on derneming heeft baat bij het op halen van veel afval", zei Goet heer. De SP legde de nadruk op de be langen van het personeel, dat liever bij de gemeente wil blij ven. C. Dekker (SGP) wees erop dat de bonus van de ZRD slechts een tijdelijk financieel voordeel oplevert. Leefbaar Middelburg was duidelijk. „Hier past maar één woord: Prullenbak!", zei Piet Kraan. Zowel de Christen- unie- als de CD A-fractie waren verdeeld. H. Kool-Blokland stemde tegen de overdracht. A. Rots (Christenunie) stemde als enige van zijn fractie voor. De WD probeerde de raad nog op andere gedachten te brengen. Volgens de liberalen voldoet het aanbod van de ZRD aan alle voorwaarden die de raad vorig jaar december aan de over dracht had gesteld. A. Damman noemde dat bod 'een unieke kans'. „Die moeten we niet aan ons voorbij laten gaan." Hij waarschuwde de andere frac ties. „Nee zeggen betekent een onzekere toekomst voor het per soneel. Binnen afzienbare tijd zal weer naar opschaling wor den gezocht." Verder voorspel de hij stijgende tarieven. Compromis De CD A-fractie zocht een com promis. In een wijzigingsvoor stel stelden de christendemo craten nieuwe voorwaarden aan de overdracht. De meerderheid van de raad (20 van de 29 raads leden stemden tegen) was niet bereid tot concessies, tot grote opluchting van het personeel van de reinigingsdienst op de publieke tribune. „Dit is gewel dig", zei W. Maas. „Het is nu af wachten wat de gemeente van ons wil." Hij zei het te betreuren dat het personeel de afgelopen tijd niet is betrokken bij de dis cussie. „Er is alleen met de lei ding gesproken." Maas gaf aan dat het personeel bereid is mee te denken over manieren waar op de stadsreiniging efficiënter kan werken. „Wij zijn met zijn allen bereid mee te werken, maar dat kan alleen in geza menlijk overleg." Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9