Bomhoff trotseert specialist Luchtmacht is gereed voor bombarderen Afghanistan PZC Schikkingszaak blijft Korthals achtervolgen Gretta Duisenberg weer op de bres voor de Palestijnen Politie Amsterdam pakt honderden illegalen Gimbrèfe Acties lijken onafwendbaar Rivieren kunnen noodweer aan Hoerenloper steekt brandweerman Amsterdam krijgt ESF-subsidie Rotterdamse basisschool in Gölcük Peuter overlijdt na val in vijver Vaker één agent op surveillance Moskee beklad Schildpadschild van 7000 jaar opgegraven Antillen niet blij met terugsturen drugskoeriers Levenslang geëist tegen Haagse verpleegkundige dinsdag 24 september 2002 Amsterdamse politieagenten halen mensen uit een schoonmaakbedrijf aan de Van Ostadestraat. foto Evert Elzinga/ANP DEN HAAG - De zware regenval die vorige maand Midden- Europa teisterde, zou in Nederland niet voor grote overlast hebben gezorgd, De Rijn en de Maas kunnen dergelijke hoe veelheden water prima aan, zeker nadat de dijken na de wateroverlast van 1995 een versnelde opknapbeurt hebben gehad. Wel zou er een zomers record aan water door de twee rivieren zijn gestroomd. Dat blijkt uit een onderzoeksrapport van het KNMI en het Riza, een rijksinstituut voor waterbeheer, dat gisteren is ge publiceerd. ANP AMSTERDAM - Een klant van een bordeel aan de Haarlem mermeerstraat in Amsterdam heeft gistermiddag een brand weerman in zijn been gestoken. Volgens de politiewoordvoerder stichtte de man vermoedelij k op twee lokaties in het bordeel brand. Toen de brandweer ar riveerde om het vuur te bestrijden, werd deze opgewacht door de klant. Die stak vervolgens een van de brandweerlieden met een mes in het been. De gewonde brandweerman is opgeno men in een ziekenhuis. ANP AMSTERDAM - De sociale dienst in Amsterdam ontvangt 35 miljoen euro aan ESF-gelden. Deze subsidie uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) dekt de helft van de kosten van de Mega- BanenMarkt. „Dit geeft de sociale dienst een gezonde finan ciële basis voor verdere aanpak van werk en inkomen in Am sterdam", zei directeur AJansen van de sociale dienst. De subsidie is een van de grootste die ooit door het ESF- agentschap in Nederland is toegekend. De gemeente Amster dam had voor de MegaBanenMarkt 2 0 mil j oen euro uit het ge meentefonds gereserveerd, voor het geval de ESF-gelden niet werden toegekend. De MegaBanenMarkt in Amsterdam-West sloot gisteren na elf maanden haar deuren. De opschoonactie van 40.000 dos siers van de sociale dienst is zo goed als afgerond. ANP ROTTERDAM - Ruim drie jaar nadat Turkije werd getroffen door een zware aardbeving, wordt vandaag in Gölcük offici eel de Gölcük Rotterdam Basisschool geopend. De Rotterdamse wethouder S. van der Tak maakt deel uit van de delegatie van de gemeente en het Rode Kruis die voor deze gelegenheid naar Turkije gaat. Beide instanties financierden de bouw van de nieuwe school. Rotterdam bekostigde al eerder een noodschool in Gölcük, schonk de stad een reddingswagen, een combinatie van een ambulance en een brandweerauto, en was betrokken bij de bouw van een revalidatiecentrum. Na de ingebruikname van de school beëindigt Rotterdam de hulp aan deze Turkse ha venplaats. ANP BERGEN OP ZOOM - Een tweejarig jongetje uit Bergen op Zoom is gisterochtend in het ziekenhuis in zijn woonplaats overleden. De peuter was zondag in zorgwekkende toestand opgenomen, nadat hij in een vijver was gevallen. Het jongetje werd zondagmiddag door zijn ouders vermist. In samenwerking met de politie vond meteen een zoekactie plaats. Twintig minuten later werd het kind gevonden in het water aan de Vijverberg. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Er komt geen cent extra voor de verhoging van sa larissen van specialisten die in academische ziekenhuizen wer ken. Dit heeft LPF-minister Bomhoff van Volksgezondheid de beroepsgroep gisteren laten weten. Daarmee trotseert hij ZWOLLE - Minister Rem- kes van Binnenlandse Za ken sluit niet uit dat de politie vaker met slechts één agent per auto zal sur veilleren. Dat zei hij gisteren in Zwolle, tijdens het eerste van een reeks bezoeken aan alle politieregio's en de dertig grootste ge meenten. In enkele politieregio's wordt al met één agent per auto geëxperimenteerd, zoals in IJsselland waar van Zwolle deel uitmaakt. De auto's zijn speciaal uit gerust om de veiligheid van de politiemensen zo veel mogelijk te waarbor gen. Remkes vindt het 'onder bepaalde omstandighe den een goede methode om meer blauw op straat zichtbaar te kunnen ma ken'. ANP door Arthur't Hart DEN HAAG - In april voerde ze actie door de Palestijnse vlag uit te steken bij haar Amsterdamse huis. Gisteren plaatste ze zich in het Haagse perscentrum Nieuwspoort opnieuw in het volle licht van de publiciteit met haar aanklacht tegen de Israëli sche onderdrukking van het Palestijnse volk: Gretta Duisen- berg, voorzitter van de initia tiefgroep 'Stop de bezetting!' en echtgenote van de president van de Europese Centrale Bank. Aan haar zijde achter de tafel: oud-premier Dries van Agt. In harde woorden veroordeelde hij de Israëlische machtspolitiek, 'Stop de bezetting!' presenteer de gisteren namens 175 meer of minder prominente Nederlan ders een eis aan het kabinet- Balkenende, de andere EU-lan- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag levens lang geëist tegen een verpleeg kundige, die wordt verdacht van de moord op dertien patiën ten, onder wie kinderen, baby's en hoogbejaarden. Ook beschuldigt justitie haar van vijf pogingen tot moord. Het gaat om een van de omvangrijk ste moordzaken die ooit in Ne derland is behandeld. Volgens het OM bestaat er een aanzienlijke kans op herhaling. Daar moet de samenleving te gen worden beschermd en daar om is levenslang geëist, moti- HAARLEM - De pas gebouwde Marokkaanse moskee in Haar lem-Schalkwijk is beklad met anti-islamitische leuzen. Op het gebouw staat 'Moslims oprotten' en 'Allah is een var ken'. Volgens Boubker Mamouni, voorzitter van de stichting Isla mitisch Cultureel Centrum die het gebedshuis beheert, zijn de teksten eind vorige week aange bracht. GPD een dreigende 'stiptheidsactie' in de academische ziekenhuizen met ingang van 1 oktober. De ziekenhuisdirecties deden eerder een klemmend beroep op Bomhoff om met 30 miljoen euro over de brug te komen. Het geld zou nodig zijn om de vorig jaar overeengekomen loonafspra- ken met specialisten te kunnen nakomen. Maar Bomhoff acht zich niet verantwoordelijk. Aangezien de ziekenhuisdirec ties geld hebben toegezegd waarover ze niet beschikten, moeten ze maar op andere pos ten bezuinigen, vindt hij. De Vereniging Academische Ziekenhuizen (VAZ) is teleurge steld over de oekaze van de mi nister. De VAZ dringt er bij de medisch specialisten op aan af te zien van het draaien van zon dagsdiensten. Volgens dat regi me zouden alleen spoedeisende gevallen behandeld worden. Een langdurige actie van speci alisten kan ervoor zorgen dat van terugdringing van de wachtlijsten niets terechtkomt. De specialisten die voor acade mische ziekenhuizen werken, voelen zich achtergesteld bij hun collega's in 'normale' zie kenhuizen, die meer zouden verdienen. De Orde van Me disch Specialisten, waarbij ruim 2100 artsen zijn aangeslo ten, houdt voet bij stuk. „Als het hierbij blijft, gaan we door met de actie", liet een woordvoerder gisteren weten. Bomhoff wil ook meer invloed op een raad van toezicht van een ziekenhuis als blijkt dat die geen goed werk levert. Nu kan hij als minister formeel een raad niet wegsturen maar hij wil die wet aanpassen. GPD/ANP den en aan de Europese Com missie: Israël dient zich uit de sinds 1967 bezette gebieden terug te trekken, alle VN-reso- luties na te leven en zo mee te werken aan de vorming van een Palestijnse staat. De regerin gen, de Nederlandse voorop, moeten zich daarvoor hardma ken, zo nodig door het han delsassociatieverdrag tussen de EU en Israël op te schorten. De gevoelige positie van haar man vormde voor Gretta Dui- senberg geen reden een blad voor de mond te nemen. Ook het Nederlandse kabinet kreeg er van langs: de initiatiefgroep is 'zeer ontevreden, om niet te zeg gen teleurgesteld en kwaad over de afzijdige houding' van de re gering. Begin deze maand stuurde Duisenberg de oproep van haar comité al naar premier Balkenende in de hoop dat hij daarmee in de Troonrede reke- veert officier van justitie J. Remmerswaal zijn strafeis. De 41-jarige Haagse verpleeg kundige wil niet meewerken aan een observatie-onderzoek door het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Het OM heeft de recht bank gisteren toch nog een keer verzocht om zo'n onderzoek verplicht op te leggen. Eerder werden dergelijke verzoeken afgewezen. Persofficier van jus titie E. Rijsdorp acht de kans desondanks aanwezig dat de rechtbank het nieuwe verzoek wel honoreert. De Haagse verpleegkundige heeft zelf altijd ontkend dat ze patiënten heeft vermoord of heeft proberen te doden. Ook tijdens het behandelen van de zaak voor de rechtbank vorige week, hield ze vol dat ze on schuldig is. De verpleegkundige heeft de moorden volgens het OM wel degelijk gepleegd. De aankla gers hebben veel ondersteunen de aanwijzingen, maar het ont breekt in de zaak tegen de verdachte aan hard direct be wijs. Niemand heeft de Haagse de vermeende moorden of po gingen daartoe zien plegen. Ook uit telefoontaps en het dagboek van de verdachte komt niet di rect naar voren dat ze de mis drijven heeft gepleegd. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie voert in Amsterdam een groot scheepse actie uit waarbij Roe menen en Bulgaren die illegaal in Nederland verblijven, wor den gearresteerd. De actie is dit weekeinde al begonnen en werd gisteren voortgezet, zo meldde de politie. In totaal zijn meer dan honderd arrestaties verricht. Dit aantal kan nog oplopen. Volgens de po litie veroorzaken de illegalen overlast in Amsterdam en ma ken zij zich schuldig aan misda- ning zou houden. Maar nee. „Wel ontving ik een antwoord van Balkenende dat ik geneigd ben te kwalificeren als de be kende kluit in het riet." Druk op de ketel De oproep verschijnt vandaag in een advertentie in de Volks krant. Tot de ondertekenaars behoren schrijvers Jan Wolkers en Karei Glastra van Loon, filmregisseuse Nouchka van Brakel, Marcel van Dam, bis schop Muskens en PvdA-frac- tievoorzitter Jeltje van Nieu- wenhoven. De initiatiefgroep zal contacten leggen met gelijk gestemde organisaties in bin nen- en buitenland om een breed platform te vormen dat druk op de ketel kan zetten. Bin nenkort worden overal handte keningen van 'gewone' Neder landers ingezameld. „Het moet een olie vlek werking krijgen en een grote actie worden", aldus Gretta Duisenberg. Eén naam ontbreekt opvallend tussen de prominenten die de oproep steunen: die van bank- president Wim Duisenberg. „Hij voelde waarschijnlijk dat hij dat in zijn positie niet kon maken", vermoedt een van de oprichters van de initiatief groep. GPD door Mare Brink EINDHOVEN - Nederlandse militairen zullen 'vrijwel zeker' precisiebombardementen uit voeren in Afghanistan. Dat zei luitenant-kolonel vlieger R. Reefman gisteren voordat hij met honderdvijftig militairen vanaf vliegbasis Eindhoven naar Kirgizië vertrok. Vanuit deze voormalige sovjet republiek zullen de Nederlan ders met F-16 gevechtsvliegtui gen luchtsteun verlenen aan grondtroepen in Afghanistan. Vanaf volgende week dinsdag geven zes Nederlandse F-16's met zes Deense en zes Noorse F-16's steun aan geallieerde grondtroepen in de omgeving den als zakkenrollerij en oplich ting. Het gaat hierbij vooral om Bul garen en Roemenen die zich uit geven voor nepagenten en daar mee vooral toeristen bedriegen. Ook zijn er onder hen illegale geldwisselaars - die voorname lijk trucs uithalen met toeristen en echt geld voor nepgeld wisse- van de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Daartoe behoren de zo genoemde special forces, die Al Qaeda en Taliban-strijders moeten opsporen. De Nederlandse luitenant-ko lonel Reefman heeft de leiding over de internationale operatie die een half jaar zal duren, Hij benadrukte gisteren dat Franse Mirage-toestellen het gebied in maart hebben 'schoongeveegd' met bombardementen. Ook de afgelopen maand was lucht steun vereist. „We hebben waarlijk een behoorlijk stuk slagkracht", zei Reefman over de bijdrage die Nederland kan leveren. Volgens Reefman staat de Ne derlandse militairen 'een aantal uitdagingen' te wachten. len - en prostituees. Volgens een woordvoerster van de politie worden de illegalen van straat geplukt maar ook aangehouden in 'roversholen', panden waarin zij zich ophouden. De politie heeft voor de actie vijfhonderd agenten ingezet. De arrestanten worden naar een voormalig asielzoekerscentrum „Nooit eerder zijn Nederlan ders zo ver van him vaderland betrokken bij gevechtsopera ties. Daarbij moeten we vieren twintig uur per dag paraat zi jn. Gevaren om in Afghanistan vanaf de grond te worden be schoten, zijn er volgens Reef man niet. „Hun luchtafweerge schut is niet in staat om ons te raken." Tentenkamp Hij zei dat de Nederlandse F-16's vanaf 1 oktober tot 1 april zo'n 4500 vlieguren zullen maken vanaf de vliegbasis Manas. Bij deze vliegbasis, zo'n duizend kilometer bij Afghanis tan vandaan, is een tentenkamp ingericht. „Er zal veel van onze militairen worden vereist. Want in het Westelijk Havengebied overgebracht. Later deze week worden zij op het vliegtuig ge zet, zo zei de woordvoerster. Volgens hoofdcommisaris J. Kuiper van de Amsterdamse po litie moet de actie leiden tot minder overlast in de hoofd stad. In totaal zijn gisteren veer tien panden door de hele stad leeggehaald en dichtgetim merd. De Stedelijke Woning- dienst gaat zich inzetten om van deze 'roversholen' beschikbare woningen te maken. Burge meester Cohen van Amsterdam en Kuipers sluiten niet uit dat er meer acties zullen volgen. ANP OOSTERWOLDE - Bij een beekje tussen Oosterwolde en Donkerbroek in Friesland is het pantser van een moerasschild- pad gevonden. Archeologen schatten dat het schild zo'n 7000 jaar oud is. Nog nooit eerder zijn er bij ar cheologisch onderzoek in Ne derland resten van een moeras schildpad gevonden. „Door de vondst wordt het vermoeden van archeologen bevestigd dat schildpadden inheemse dier soorten zijn", zegt H. Buiten huis van Archaeological Research en Consultancy in Groningen. „De opgravingen in het gebied komen allemaal uit de periode van voor 5000 jaar voor Christus. Het oosten van Friesland was toen een rivierge- bied en dus kwamen de dieren daarvan nature voor." Het schild is zo'n twintig centi meter groot en heeft een vrij donkere, bruine kleur. Doordat het in veengrond lag is het goed bewaard gebleven. De archeo logen vermoeden dat het dier door j agers is gevangen en opge geten. Omdat het pantser niet eetbaar is werd het als afval achtergelaten. Naast het schild zijn er ook resten van oerossen en bevers aangetroffen. De moerasschildpad is in Ne derland zeer zeldzaam. ANP we zitten er dicht op elkaar", zei Reefman. De eerste Nederlandse F-16's vertrekken donderdag vanaf vliegbasis Volkel naar Kirgizië. Daar wordt ook een Nederlands KDC-10 tankervliegtuig gesta tioneerd Dat vliegtuig zal de F-16's de komende maanden onderweg bijtanken en lucht transporten uitvoeren. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie, nam gisteroch tend afscheid van hen in de ver trekhal van luchthaven Eindho ven. Hij zei dat de militairen een 'gecompliceerd takenpakket' hebben. „Maar Nederland heeft in 1999 tijdens acties in Kosovo bewezen goed te kunnen opere ren in moeilijke situaties." GPD pagina 4: Afghanen vrezen Taliban door Peet Vogels en Alex Bogers DEN HAAG - Voormalig minis ter Korthals van Justitie is nog niet van de parlementaire en quêtecommissie verlost. Vrij dag gaat de commissie-Bouw- nijverheid dieper in op de gang van zaken rond de schikking van de fraudezaak bij de bouw van de Schipholspoortunnel. De commissie wil precies weten welke rol de politiek verant woordelijken hebben gespeeld bij de totstandkoming van de schikking. „Het gaat erom de rol van de overheid als toezichthouder op de bouwsector helder te krij gen", aldus commissievoorzit ter Vos. „Vervolgens is het van belang hoe de minister de Ka mer daarover informeert. Het gaat uiteindelijk om de parle mentaire controle en daarom is het van belang dat de hele gang van zaken precies uit de doeken wordt gedaan." V erontwaardiging De schikking leidde in novem ber vorig jaar tot grote veront waardiging in de Tweede Advertentie diverse modellen kleuren VAN 69.- VOOR 59.- LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Kamer. Bij de zaak rond de spoortunnel bij Schiphol zou den bouwbedrijven in totaal 89 miljoen gulden te veel winst hebben gemaakt. Via valse fac turen werd die winst als kosten in de boeken verwerkt, zodat de opdrachtgever NS niet zou mer ken dat de bouwbedrijven ei genlijk te hoge prijzen reken den. De bouwbedrijven kochten ver volging af met een schikking van tien miljoen gulden elk. De Tweede Kamer ontstak in woe de toen dat nieuws een dag voor een Kamerdebat over deze zaak naar buiten kwam. Minister Korthals verzekerde de Kamer dat hij niets van de schikking wist. Terugdraaien kon echter niet meer, zo bleek. Onderhandeld Vorige week vertelde procureur- generaal De Wijkerslooth ech ter dat Korthals wel degelijk op de hoogte was. Vrijdag wil de commissie daarom van toenma lig topambtenaar van Justitie Borghouts weten wat de minis ter nu precies wist en wanneer. In dat kader wordt ook nog ge sproken met de persofficier van het landelijk parket Hartjes. Het landelijk parket heeft over de schikking onderhandeld. Als laatste wordt de onderhande laar van de NS, A. Hagdorn, over deze zaak gehoord. GPD DEN HAAG - Statenvoorzitter D. Lucia van het parlement van de Nederlandse Antillen is niet te spreken over het kabinets voornemen om bolletjesslikkers die via de Antillen naar Schip hol reizen, zonder proces terug te sturen. Volgens hem kan het rechterlijk apparaat van de Antillen de toe vloed van drugskoeriers nooit verwerken. Minister Donner van Justitie maakte afgelopen vrijdag na mens het kabinet bekend bolle tjesslikkers voortaan zo snel mogelijk naar hun land van her komst te zullen terugsturen. ANP Een militair neemt op vliegbasis Eindhoven afscheid van zijn kind. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3