Wijkraad klaagt over binnenstad 0 PZC Biervliet is kritisch maar ook tevreden Zwingebied wordt 200 hectare groter Einde aan dieseltijdperk gemaal 12 Armoedige uitstraling centrum Hulst zou slecht zijn voor toerisme agenda Dansavond Sint Jansteen wil meer voorzieningen voor jongeren en ouderen dinsdag 24 september 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - Als Hulst de komende jaren een rol wil spelen op toe ristisch gebied zal het gemeen tebestuur de attractiviteit van de binnenstad flink moeten ver beteren. Dat is de strekking van het concept-wijkplan van de wijkraad Hulst binnenstad. De binnenstad van Hulst geeft volgens de wijkraad nu de in druk een ontredderde arme stad te zijn. 'Vieze braakliggende ge bieden, afgebrande huizen, dichtgetimmerde panden en leegstaande huizen zijn een on eigenlijk visitekaartje. Verpau pering jaagt mensen weg. De krotten en luraakliggende stuk ken grond dienen een snellere herbestemming te krijgen die volledig aangepast is aan een middeleeuwse, Bourgondische stad als Hulst.' Historische gevels worden op veel plaatsen aan het oog ont trokken door gevelborden en andere reclame-uitingen. 'Het gemeentebestuur zal een halt moeten toeroepen aan deze ont wikkelingen en zal in overleg met de winkeliersvereniging de verloedering van de binnenstad trachten tegen te gaan om het historische centrum weer in beeld te krijgen,' De binnenstad moet autoluw gemaakt worden. Daarnaast wordt voorgesteld om in de Gentsestraat en op de Grote Markt autovrije zondagen in te voeren. Op de markt kunnen dan optredens plaatsvinden van bands, dansgroepen en beoefe naars van kleinkunst. In de Gentsestraat wordt meer ruim te voor de voetgangers gecre- eerd door de trottoirs en het wegdek op gelijk niveau te brengen. Alle obstakels en uit stallingen moeten verwijderd worden. De wijkraad pleit voor een ge doogbeleid van drugs. Hét nul- beleid ten opzichte van drugs dat de gemeente hanteert, wordt afgewezen. 'Het drugsbeleid dient aan hedendaagse normen gekoppeld te worden. Burgers willen niet langer de tol betalen van het nulbeleid, zoals inbra ken in auto's en woningen, bero vingen en andere criminele activiteiten. Als je de softdrugs- handel bovengronds brengt, kan de overheid er eindelijk controle op uitoefenen. Een bij komend voordeel is dat de poli tie zich op andere taken kan concentreren.' De bewoners van de binnenstad krijgen nog de gelegenheid om zich over dit concept-wijkplan uit te laten. Een datum is nog niet bekend. STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en kaarten; 14.00 uur: Party dan sen 55+; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 9.30 uur; Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Prijskaarten bie den en jokeren; 20.00 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang koor; LAMSWAARDE - Café de Vier Jaargetij den, 14.30 uur; Kermisschieting; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 16.30 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en handvaardigheden; SLUISKIL - Het Meulengat, 19.30 uur: Ca baretgroep Bonte Avond Club; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken,soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9 30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; Zuidlandtheater, 20.00 uur: Cabaretvoorstellingen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZANDSTRAAT - De Straete, 19.30 uur: Bloemschikken; door Wout Bareman KNOKKE - Het Zwingebied wordt met ruim tweehonderd hectare uitgebreid. De Vlaamse regering heeft daarover een ak koord bereikt met de vastgoedmaatschap pij Compagnie du Zoute van burgemeester L. Lippens van Knokke-Heist. Het betekent dat de Zwinbosjes, de buffer tussen de bou levard van Knokke en het Zwin, aan het na tuurgebied wordt toegevoegd en niet langer wordt bedreigd door de mogelijke bouw van een appartementencomplex. De Vlaamse regering en Lippens lagen ja renlang met elkaar overhoop over de be stemming van de Zwinbosjes. Het leidde zelfs tot moties in het Vlaams Parlement, dat zich op 16 mei uitsprak tegen een poging van het Knokse gemeentebestuur om door middel van een bestemmingsplanwijziging de afbraak van een groot, verpauperd zwembadcomplex (Finis Terrae) te com penseren met toestemming voor de bouw van een groot appartementencomplex. Dwars Natuurverenigingen protesteerden fel te gen dat plan en pleitten voor onvoorwaar delijke sloop van het zwembadcomplex en herstel van de duinen. Met het besluit de Zwinbosjes aan te kopen, komt de Vlaamse regering aan die wens tegemoet. Het duin encomplex komt nu in beheer bij de afdeling Natuur van het Vlaams gewest. Niet alleen de zwembaden, maar ook de grote parking maken plaats voor natuurherstel. De Com pagnie du Zoute van burgemeester Lippens gaat akkoord met de transactie op voor waarde dat een klein 'niet-milieugevoelig' deel van het gebied de bestemming woonzo ne krijgt. Dat gebiedje (nauwelijks ander halve hectare) sluit aan bij de bestaande be bouwing aan het einde van de boulevard, de 'zeedijk'. Daar mag alleen onder strikte voorwaarden een wooncomplex worden ge bouwd. In mil daarvoor ziet de Compagnie af van verdere procedures tegen de Vlaamse overheid, die zichzelf de problemen op de hals haalde door ingrijpende wijzigingen van het gewestplan. Die zadelden de vast goedmaatschappij op met enorme plan- schade omdat de bouwplannen werden doorkruist. door Ronald Verstraten BIERVLIET - Uit een enquête die eind mei in het dorp is ge houden, blijkt dat de meerder heid van de Biervlietenaren het er tamelijk naar de zin heeft. Het maakt hen ook niet zoveel uit of het dorp in de toekomst nu uitbreidt of niet. Ze vinden wel dat het aanbod van woningen voldoende moet zijn. En als er wordt gebouwd, dan liefst vrijstaande wonin gen. Er is nu al een tendens on der jongeren om weg te trekken. Werknemers van plaatselijke bedrijven, die ergens anders wonen, zijn bovendien niet ge neigd om naar Biervliet te ver huizen, omdat daar te weinig woningen beschikbaar zouden zijn. De enquête, die als 'woonbele- vingsonderzoek' werd gepre senteerd, is gehouden door de werkgroep Biervliet een Maatje groter, in samenwerking met de gemeente en woningcorporatie Clavis. Van de bijna 600 formu lieren die huis-aan-huis in de dorpskern zijn verspreid, kwam ruim veertig procent ingevuld terug. Het verslag van het on derzoek is gistermiddag over handigd aan wethouder K. van der Hoofd van de gemeente Ter- neuzen. In het concept-wijkplan van de Wijkraad binnenstad Hulst wordt onder meer tegen teveel reclameborden geprotesteerd. foto Wim Kooyman Drogist Uit het onderzoek blijkt dat de waardering van de voorzienin gen in dorp wisselt. Opvallend is dat de inmiddels verdwenen bank (op de pinautomaat na) en de beperkte mogelijkheden in het postagentschap door nie mand worden genoemd. Op het gebied van winkelvoorzienin gen worden een plaatselijke sla ger en een drogist echter node gemist. Vooral ouderen zijn behoorlijk ontevreden over het winkelbe stand. Vijfentachtig procent van de zestigplussers vindt dit onvoldoende. Dezelfde leef tijdsgroep laat zich gematigd tevreden uit over het openbaar vervoer, terwijl een jonger deel van het dorp de kwaliteit daarvan onvoldoende vindt. A. Trapman van Clavis, de sa mensteller van het verslag, merkt daarbij echter op dat slechts een heel klein deel van de Biervlietenaren gebruik maakt van het openbaar vervoer. Het onderwerp gezondheids zorg laat twee uitersten zien. De aanwezigheid van een plaatse lijke huisarts met apotheek scoort boven het landelijk ge middelde. Tegelijkertijd is zo wat iedereen ontevreden over het ontbreken van een eigen centraal punt voor thuis- en verpleegzorg in het dorp. Wat sport betreft zijn de inwo ners van Biervliet over het alge meen tevreden met de mogelijk heden in het eigen dorp, terwijl ze voor het voor andere sporten gemakkelijk buitenshuis zoe ken. Sommigen zouden graag een mogelijkheid zien om te fit nessen in het dorp of te zwem men. De enquête is ook ingevuld door een aantal bedrijven, waaron der enkele middelgrote. De helft daarvan denkt de komende ja ren uit te breiden. Twee bedrij ven sluiten daarbij vertrek naar elders niet uit. De suggestie werd gedaan, het huidige be drijventerrein uit te breiden. Van der Hoofd was het met die noodzaak eens, vooral vanwege de relatie van een aantal bedrij ven met de agrarische sector. Hij ziet bovendien een mogelijk heid in het ruilen van grond in het dorp waar nu bedrijven zijn gevestigd. Een lokkertje daarbij zou het toewijzen van extra grond buiten de kern kunnen zijn. Volgens hem staat de pro vincie daar niet onwelwillend tegenover. Door de ruil komt er bovendien ruimte voor 'inbrei- den' van woningen in de kern. Het verslag wordt op 3 oktober besproken in een openbare ver gadering van de Biervliet. SAS VAN GENT - De Soos Ka naalzone houdt op zaterdag 28 september in zaal de Speye de maandelijkse dansavond. De muziek wordt verzorgd door het Jumbo Trio. De aanvang is 19.00 uur. door Raymond de Frel CADZAND-BAD - Met de no dige precisie manoeuvreerde een telescoopkraan gisteroch tend in Cadzand-Bad een achtduizend kilo zware elek tromotor naar het gemaal Ca- dzand. De motor vervangt vanaf volgende week een veer tig jaar oud diesel-exemplaar. De automatisering was vol gens hoofd onderhoud instal laties Jaap de Zeeuw van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren hoognodig. ,,Wij werkten hier met twee dieselmotoren, die handmatig werden be diend. Daarom moest er conti nu iemand bij het gemaal aan wezig zijn. De bedienden werkten in een veel te kleine ruimte en ook de geluidsover last was voor de werknemers groot. De hele arbeidssituatie was eigenlijk behoorlijk ach terhaald", vertelt De Zeeuw. Door de automatisering is er niet per definitie een arbeids kracht bij het gemaal nodig. Alleen als de tweede dieselmo tor moet worden ingescha keld, is bediening noodzake lijk. Na de ombouw is het gemaal Cadzand volautomatisch, wat de elektromotor betreft. De dieselmotor wordt alleen nog bij hevige regenval ingezet. „Voorlopig hebben we één mo tor aangeschaft, maar plannen als Sluis aan Zee kunnen na tuurlijk grote consequenties hebben voor dit gemaal. Wat dat betreft is echter nog niets zeker, dus acht het bestuur het niet verstandig om nu De elektromotor wordt naar het gemaal Cadzand getakeld. ook al een tweede elektro motor te kopen", aldus De Zeeuw. De elektromotor werd vorige week vrijdag in het Tsjechi sche Brno getest en arriveerde gisterochtend in Cadzand. Een week later dan gepland, omdat de overstromingen in Tsjechië (half augustus) de leverancier parten speelden. Het appa raat, dat tachtig procent van het wateraanbod kan verwer ken, is in Duitsland ontwor pen en opgebouwd uit on derdelen uit Duitsland en Oos tenrijk. De motor wordt zon der tussenkomst van tand wielkasten rechtstreeks op de pomp geplaatst. Dat is redelijk foto Charles Strijd uniek, net als het feit dat de moderne motor zijn werk doet in combinatie met een veertig jaar oude pomp. Het project is door het waterschap Zeeuws- Vlaanderen gedeeltelijk in ei gen beheer gerealiseerd. Kos tenplaatje; 170.000 euro voor de motor, 630.000 euro voor de ombouw van het gemaal. door Jean-Lou de Gucht SINT JANSTEEN - De inwo ners van Sint Jansteen willen meer voorzieningen voor de jeugd en ouderen in hun dorp. Dat bleek gisteravond tijdens de bewonersavond van het pro ject Burgers in de nieuwe ge meente. Het project wordt uitgevoerd door het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop, in opdracht van de gemeenten Hulst en Hontenisse. Doel is het in kaart brengen van wensen en verlangens van alle kernen in de nieuwe gemeente Hulst. „De voorzieningen in de ge meente worden veel te veel ge centraliseerd in Hulst", was een veelgehoorde opmerking. „Dat moet de komende jaren veran- deren. Een belangrijke taak van de nieuwe gemeente is decen traliseren. Veel meer aandacht voor de kernen en niet meer alle geld in Hulst uitgeven." Er wa ren inwoners die zich zorgen maakten of de financiële conse quenties van het B AM-plan niet ten koste van de kernen zal gaan. Er moet nu eindelij k eens duide lijkheid komen over het woon zorgcomplex in Sint Jansteen, was een veelgehoorde opmer king. „Dat woonzorgcomplex had er al lang moeten staan", merkte een inwoner op. „Iede re oudere die weg is uit Sint Jan steen, komt niet meer terug." De inwoners waren het er over eens dat er de komende jaren meer gebouwd moet kunnen worden in het dorp, zodat de jeugd die er graag wil blijven wonen, ook kan blijven wonen. Maar dit mag niet ten koste gaan van het landelijke karak ter van Sint Jansteen. Voorge steld werd om vooral gebruik te maken van inbreilocaties, zoals bijvoorbeeld bij de Wilhelmina- straat/Heerstraat en de Heer straat/Brouwerij straat Aandacht was er ook voor de verkeersproblematiek in het dorp. De inwoners maken zich zorgen over het zware verkeer dat door het dorp raast. Een op lossing zou er uit kunnen be staan dat een aantal bedrijven uit het centrum naar de rand van het dorp gaat. Dat postor derbedrijf Neckermann aan veel mensen werk biedt, wordt een goede zaak gevonden. Al leen beneemt het pand wel heel veel uitzicht van veel inwo ners. De volgende bewonersavond is morgen in het stadhuis van Hulst. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De mooie momenten blijven in onze herinnering. Vrij onverwachts is overleden onze tante en oudtante DIDERICA HERMINA VAN DE KLEINEMULDER Apotheker Ridder in de Orde van Oranje Nassau Amsterdam, 4 februari 1909 Vlissingen, 22 september 2002 Bergeyk: Ilse Bakker-Hoyer Guus Bakker Marjolein en Gerold Monique en Paul Roos en Robbert Mariska en Jack Bas en Christine Michiel en Nicki Godelief Heerlen: Loes Cremers-Hoyer Sjeng Cremers Maart je en Michiel Rard en Mientje Frank en Marieke Judith en Jean Erik en Claudia Steven en Angélique Zeist: Karei Hoyer t Mimy Hoyer-Verheijen Carl en Simone Thomas Correspondentieadres M. Hoyer-Verheijen, Slotlaan 443, 3701 GZ Zeist Tante Hermine is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom- Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlis-singen. Er is gelegenheid tot afscheid nemen donderdag a.s. van 18.30-19.00 uur. De herdenkingsdienst, geleid door Ds. A. A. Rijken, zal worden gehouden vrijdag 27 september om 13.00 uur in het crematorium, Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvang kamer van het crematorium. 4-." Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum. Van Dishoeckstraat 620 Proefdieren? Verzin iets beters! Kom naar www.proefdiervrij.nl en zie wat kunt doen. Proefdier vrij Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons erelid GONNY STRENG Wij wensen Leo en kinderen veel sterkte met dit zware verlies. Bestuur en leden ADSV Dynamica In memoriam Liefste, ik kan je niet missen. Het is hier zo stil om me heen. 't Is of 't geluk van m'n leven als sneeuw voor de zon verdween. Lieverd, ik kan je niet missen. Het is hier zo leeg in m'n hart. Brand in m'n ogen, en bonst in m'n hoofd. 't Is of ik van m'n verstand wordt beroofd. Ach liefste, waarom ging je heen? Liefs. Loc: 't Liefste dat wij hebben bezeten, toekomstbeeld van ons bestaan. Vraag ons niet dat te vergeten, en gewoon weer verder te gaan. Streep daarom zijn naam niet door, noem zijn naam en laat ons weten dat ook jij niet zult vergeten. 24 september 2000 In liefde gedenken wij RONALD Cees, Marianne en Monique. 24 september 200. 24-09-200. In memoriam Lieve PAPA Alles lijkt zo gewoon door te gaan, maar dat is uiterlijke schijn. De buitenkant die gaat wel, van binnen zit de pijn Papa, elke dag wordt het gemis groter Marianne en Wilier 1937 2002 Op 27 september a.s. is het 65 jaar geleden dat on ze ouders en grootouders S. v. d. PLASSE T. v. d. PLASSE-DE WEE zijn getrouwd. Wij willen dit vieren op zaterdag 28 september 2002. U bent van harte welkom op de receptie van 16.00-18.00 uur in kerkelijk centrum 'De Haven'. Dreef 6 te Yêrseke. De kinderen en kleinkinderen Zeeburg 4, 4401 DA Yerseke. P.S.: geen bezoek aan huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36